'Rijvers kon groep niet motiveren' Sponsor-collectief hersteld na gesprek met Ajax-viertal Omkoopschandaal in Italië breidt zich als olievlek uit ZIJL/LGB NEEMT REVANCHE: 8-3 Real Madrid geeft ËB6C pas na rust genadeslag Kortsjnoi raakt in vorm René van der Kerkhof over vertrek van PSY-trainer HUGUENIN GAAT WEG VRIJDAG 25 JANUARI 1980 MADRID - EBBC uit Den Bosch heeft gisteren in Ma drid de wedstrijd in het toer nooi om de Europese basket balbeker voor landskam pioenen tegel Real Madrid met 76-82 verloren. Bij de rust leidden de Bosschenaren met 42-30. Door het resultaat heeft de Spaanse ploeg alleen de leiding genomen in de fi- nalegroep. EBBC begon voortvarend en bouwde een ruime voor sprong op. Met name James Lister onderscheidde zich in defensief opzicht, terwijl Akerboom en Cramer aan vallend succes hadden. De ruststand van 42-30 was dan ook terecht. Na de pauze moest Lister, die vier persoonlijke fouten ach ter zijn naam had, steeds meer gewisseld worden. De rust in de Bossche verdediging raak te daardoor zoek en binnen tien minuten hadden de Spanjaarden de stand gelijk getrokken. Na de hervatting was Real Madrid overgegaan op een man-to-man-verdedi- ging, hetgeen met name Akerboom van de grotere produktie afhield. Tot de laat ste minuten ging de strijd ge lijk op, maar de pressie van de Spanjaarden en de zeer par tijdige houding van het Spaanse publiek maakten EBBC onrustig. Onnodig balverlies was de oorzaak van de uiteindelijke nederlaag: 76-82. De Nederlandse scores kwa men op naam van: Cees Akerboom 21 punten, Buff Kirkland 17, Dan Cramer 12, Al Faber 8, Jan Dekker 8, Rob van Essen 4 en James Lister 6. BOB Het damesteam van BOB uit Oud-Beijerland heeft in Per- nik (Bulgarije) in een wed strijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor lands kampioenen met 74-100 ver loren van Mineur Pernik. Bij de rust leidden de Bulgaarse dames met 48-36. ROME (ANP) - Het Italiaanse parlement in Rome zal zich gaan bezighou den met de door Italiaanse voetbalspelers afgesloten "illegale wedden schappen". Afgevaardigden ben in het parlement vragen omvang van het schandaal: Terwijl in eerste instantie slechts zouden zijn betrokken wordt n de tegenstanders met grote de christendemocratische partij heb- de regering gesteld betreffende de zes spelers (van AC Milan) bij de affaire j gesproken van complete elftallen, die i geld hebben omgekocht in ruil voor nederlagen. De omgekochte personen zouden het geld ingezet hebben bij illegale bookmakers en hoge winsten hebben gemaakt. De afgevaar digden vragen zich af of, indien het schandaal bevestigd wordt, deze praktijken niet het gehele voetbalkampioenschap in twijfel trekken. In eerste instantie handelde het om spelers van AS Roma, AC Milan en Lazio Roma. Momenteel worden echter ook de wedstrijden tussen Bo logna en Juventus, Genua en Palermo, Fogia en Genua en Juventus en Ascoli als "verdacht" genoemd. VIGO (GPD) - Het Oranje-collectief voor sponsoractivitei ten is hersteld. Na de interland tegen Spanje is er tot diep in de nacht druk overlegd - alles bij elkaar duurden de gesprekken bijna vier uur - tussen KNVB-officials en spelers, en de spelers onderling. Dat leidde ten slotte tot de terug keer in de groep van de vier Aja- cieden, Krol, Schrijvers, Ling en Tahamata, die kort voor het ver trek naar Spanje hadden laten weten de collectieve contracten niet te willen tekenen, omdat, zo stelde Krol het, „er bij het viertal problemen waren gerezen, die eerst moesten worden opge lost". De splitsing tussen de vier Amster dammers en de overige Oranje klanten had stormen van kritiek tot gevolg. Vooral ook omdat de indruk was gewekt, dat het vier tal voornamelijk uit was op vette re premies, die zouden kunnen worden getoucheerd als men in dividueel met mogelijke spon sors in de slag ging. Weliswaar werd ontkend dat er door de Ajax-spelers in hun onderlinge •overleg over geld was gesproken, maar aan de hand van verschil lende uitlatingen was toch wel duidelijk geworden dat geld wel degelijk een belangrijke rol speelde. Hoe dan ook, sectiebestuurslid Choufoer heeft in het gesprek met de spelers dankbaar gebruik gemaakt van de verontwaardi ging die de kwestie met name bij de pers had gewekt. „Ik heb in derdaad melding gemaakt van die kritiek en de spelers erop ge wezen dat deze affaire de animo van mogelijk nieuwe sponsors niet zou vergroten. Nadat ik de spelers had toegesproken, heb ben zij zich voor onderling-be raad teruggetrokken. Vervolgens vroeg de spelersraad ons om een onderhoud. Daarbij zijn we tot een akkoord gekomen". Zowel de bondsofficials als de spelers probeerden de aard van de aan de orde gekomen geschil punten te bagatelliseren. Het be langrijkste probleem zou zijn geweest dat de spelers geen inza ge in de contracten hadden ge had. Een punt dat voor de KNVB eigenlijk geen probleem was. Men was zonder meer bereid aan de wens tegemoet te komen. Het kon dan ook niet anders zijn, dan dat er meer wezenlijke zaken ter tafel zijn gebracht. Hoe anders valt het te verklaren, dat er na de zware wedstrijd tegen de Span jaarden nog zo langdurig is ge sproken over de controverse. Choufoer geeft ook toe dat er com promissen zijn gesloten. Drie daarvan werden aan de open baarheid prijsgegeven. De spe lers krijgen inzage van en ook in spraak over de nog te sluiten con tracten, mits de sponsor daar geen bezwaar tegen heeft. Ook de reeds met drie sponsors gesloten overeenkomsten kunnen alsnog worden ingezien. De mogelijk heid voor de spelers om indivi dueel sponsorcontracten at te sluiten, blijft bestaan, zoals ook de daaraan verbonden meldings plicht. De vastgestelde periode van twee weken na die melding, waarin de spelers en de geld schieter de zaak rond dienen te maken, is uitgebreid tot vier we ken. En verder is afgesproken dat een afgevaardigde van de spelers bij de contractonderhandelingen aanwezig zal zijn. De spelers hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om ook de premieregeling voor de wedstrij den in het finaletoernooi van het Europees kampioenschap aan de orde te stellen. Er werd gevraagd of de KNVB nu al een garantie bedrag kon noemen. Choufoer daarover: „Twee weken geleden hebben wij de spelers al een mi nimaal voorstel gedaan. Verder kunnen wij nu niet gaan. We wachten op de informaties over de inkomsten van de KNVB bij het toernooi in Italië. De Italianen zullen ons daarvoor hun bereke ningen doen toekomen. Pas daarna kunnen we zinnig over deze zaak verder praten". Dit argument heeft de spelers ken nelijk kunnen overtuigen. Het ziet er dan ook naar uit, dat de voorbereiding op Italië verder niet meer zal worden doorkruist door financiële rellen. Het lijdt geen twijfel dat de spelers zelf ook zijn geschrokken van de fel le, afwijzende reacties op de con troverse betreffende het spon sorcollectief. Zij zullen zich onge twijfeld twee keer bedenken voordat zij zich opnieuw aan een rebellie zullen wagen. WIJK AAN ZEE (ANP) - Viktor Kortsjnoi raakt in vorm. In de achtste ronde verpletterde de ex- Rus de Amerikaan Byrne en heeft nu vijf punten uit acht ron den. De kloof met leider Seira- wan is gereduceerd tot een, half punt, maar de Amerikaan heeft in de partij tegen zijn landgenoot Alburt, die in de achtste ronde werd afgebroken, winstkansen. Het lijkt echter uiterst twijfelachtig of de jeugdwereldkampioen de dadendrang van Kortsjnoi kan weerstaan. John van der Wiel boekte tegen de Nederlandse kampioen Gert Lig- terink zijn eerste overwinning. De Leidenaar pakte de zaken van de opening al goed aan en won verdiend. Hans Ree heeft een kleine kans be houden op grootmeesterresul taat. Tegen de Canadees Biyiasis staat hij in een betere positie. Morgen is er een rustdag. Uitslagen Van der Wiel (Ned)-Ligterink (Ned) 1-0, Browne (Vstl-Sigurjonssen (IJs) Sunye (Bra>-Kovacevic (Joe) Vi-V», Seirawan (Vst>-Alburt (Vst) 1-0, Kortsjnoi (Zwi)-Byme (Vst) 1-0, Biyiasis (CanbRee (Ned) 0-1, Timman (Ned)-Bohm (Ned) 1-0. De stand na acht ronden is: 1. Seirawan 6,5 punten, 2. Browne 5,5, 3. Kortsjnoi en Ree beiden 5, 5. Biyiasis 4,5, 6. Byme, Alburt en Kovacevic al len 4, 9. Timman en Sunye beiden 3,5, 11. Sigurjonsson en Van der Wiel bei den 3, 13. Böhm 2,5, 14. Ligterink 2. De partij tussen Van der Wiel en Ligte rink had het volgende verloop: Wit J. v.d. Wiel (Nederland) Zwart G. Ligterink (Nederland) Siciliaans 1. e2-e4 c7-c5; 2. Pgl-f3 e7-e6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. Pflxd4 Pg&-f6, 5 Pbl-c3 d7- d6; 6 Lfl-e2 a7-a6, 7. f2-f4 Pb8-d7, 8. Le2-f3 e6-e5; 9. Pd4-f5 Dd8-c7; 10. Pf5-e3 e5xf4; 11. Pe.Vdó PH5xd5; 12. Pc3xd5 Dc7-d8; 13. Lclxf4 Pd7-b6; 14. Ddl-d4 Pb6xd5; 15. e4xd5 Dd8-f6; 16. Dd4xf5 g7xft5, 17. 0-0 Lc8-(5. 18 c2-c4 Ke8-d7; 19. Tal-cl Ta8-c8; 20. Lf4-e3 Th8-g8; 21. Ltt-h5 LfS-e4; 22. g2-g3 Kd7-e7; 23. Lh5-f3 Le4x(3; 24. Tflxf3 Tg8-g4; 25 Le3-f4 Ke7-d7. 26. Tf3-b3 Tc8-c7; 27. Tb3-b6 Kd7-e8; 28. b2-b4 Tc7-d7. 29 c4-c5 d6xc5; 30. b4xc5 Td7-d5; 31c5-c« Td5-d 1 32. Kgl-g2Zwart geeft het op. EINDHOVEN (GPD) - Direct na de bekendmaking van het naderende vertrek van Kees Rijvers bij PSV, nu enkele weken geleden, werd vanuit de spelersgroep het vertrou wen uitgesproken dat de Brabantse oefenmeester het sei zoen in Eindhoven zou volmaken. „Rijvers kan ons nu niet laten val len", heette het toen. En ander zijds wenste de PSV-selectie door een aantal goede prestaties op het veld Kees Rijvers een pas send afscheid te bezorgen. Het is er niet van gekomen. De verontwaardiging over het ver trek van Rijvers luwde binnen de spelersgroep van PSV al snel na dat de beoogde wedstrijdresulta ten uitbleven. Saamhorigheid met Rijvers maakte al gauw plaats voor de heersende opvat ting dat het op deze manier niet langer kon. In dat verband stelde René van de Kerkhof enkele da gen geleden nog dat Kees Rijvers de spelersgroep niet langer meer kon motiveren. Het besluit van het PSV-bestuur om Rijvers al zo ver van tevoren op de hoogte te stellen van zijn naderend ontslag, blijkt de Eind- hovense ploeg weinig goeds te hebben gedaan. Voor zover er nog sprake was van rust binnen de eigen gelederen, verdween de ze enkele weken geleden totaal. Het had zijn invloed op de presta ties, die dit seizoen toch al niet florissant waren, en die Rijvers' vertrek in de hand lijken te heb ben gewerkt. De beschamende 6-0-nederlaag in Frankrijk tegen Saint-Etienne ligt nog vers in het geheugen, en zal wellicht de be kende druppel hebben betekend voor het PSV-management. Kees Rijvers werd op 27 mei 1926 in Breda geboren. Na als pupil bij de huidige vierdeklasser Groen-Wit te hebben gespeeld, verhuisde hij op 12-jarige leeftijd naar het Bre dase NAC. Tot zijn 24e jaar ver bleef Rijvers in Breda. Bij NAC beleefde hij een bloeiperiode, die hem een plaats in het Nederlands elftal opleverde. Rijvers maakte zijn debuut voor Orar\je op 10 maart 1946 in het Groothertog dom, waar Nederland tegen de Luxemburgse internationals speelde. Rijvers maakte een lachwekkende entree. Niet zo zeer vanwege zijn prestaties, wel om het feit dat hij bij het betreden van de grasmat zijn broek ver loor: het elastiek knapte. In datzelfde jaar kreeg de toen 20- jarige Rijvers een aanbieding van de Franse club Lille. Nederland, LEIDEN - De Zijl/LGB heeft gisteravond een duidelijke overwinning behaald op degradatie kandidaat de Meeuwen uit Amsterdam. De Lei- denaars wonnen met 8-3. De pupillen van coach Rob Schouten namen hiermee duidelijk revanche voor het in de eerste competitiehelft be haalde 5-5 spel. Het was dat de Zijl/LGB slordig met de kansen omsprong anders was de nederlaag voor de Meeuwen nog veel ruimer uitgevallen. Aanvallend steunen de Amsterdammers voornamelijk op de routiniers Hans en Ron Koster. Deze werden echter door de Leidse verdediging scherp uitge- dekt, waardoor zij weinig kans kregen. Voor de Amsterdammer Honschoten duurde de wedstrijd slechts 10 se conden. Hij bleef zich met het spel bemoeien nadat hij door scheidsrecht ter Rensink uit het water was gestuurd, met als gevolg dat hij helemaal niet meer hoefde terug te komen. De hieruit voortvloeiende strafworp betekende ook gelijk 1-0 (Stan van Belkum) voor de Zijl/LGB. Nog in de eerste periode zorgde Martin Vreeburg uit een break voor 2-0. In de tweede en derde periode kon de Meeuwen redelijk bij blijven. De derde goal van de Zijl/LGB was een zeer fraaie. Henk Harteveld zette een blok waardoor Jan Jaap Korevaar vrij kwam. Hij aarzelde geen moment. Nadat eerst Martin Vreeburg een strafworp miste kon Hans Koster de eerste Amsterdamse treffer scoren. Vlak voor het einde van de tweede periode scoorde Stan van Belkum vanaf de Midvooi plaats 4-1. Dit was tevens het 100ste competitie doelpunt van de Leidenaars dit seizoen. In de derde periode werden Alex van Belkum en Theo Uitten- hout tegelijkertijd voor 45 seconden uit het water gestuurd. Ron Koster had toen geen moeite 4-2 te scoren. Even leek het erop dat de Meeuwen hun stuntje uit de eerste competitie helft konden herhalen. In de laatste periode echter was er nog maar één ploeg die speelde. De Zijl/LGB liep gemakkelijk weg van de moe gestre den tegenstanders. Achtereenvolgens waren het Hanu Korevaar (5-2 en 6-2), Stan van Belkum (7-2) en Alex van Belkum (8-2) die de produktie verzorgden. Tenslotte was het Groen die na een misverstand in de Leid se defensie de eindstand nog op 8-3 kon bepalen. Ds Zijl/LGB is door deze overwinning VZC weer gepasseerd op de rang lijst en staat nu vierde. DIRK KLOOS dat zich toen nog massaal keerde tegen het profvoetbal, dat hier pas in 1954 zijn intrede deed, pro testeerde tegen een eventuele overgang van Kees Rijvers naar Frankrijk. Rijvers zwichtte voor het volk en bleef zijn club trouw. Vier jaar later (december 1950) kon hij de Franse interesse echter niet meer weerstaan. Nadat Stade Francais eerst nog geprobeerd had de Nederlandse linksbinnen in te lijven, gelukte het uiteinde lijk St.-Etienne hem te strikken. Rijvers speelde in zijn NAC-pe- riode 19 interlands, aan het einde van zijn voetbalcarrière bedroeg dat aantal 33. In 1953 verkaste Rijvers toch naar Stade Frangais, dat hem twee jaar later, wegens slechte prestaties, weer terugverkoght aan St. Etienne. De periode die Rijvers toen bij de club uit de Franse in dustriestad beleefde, wordt al gemeen gezien als de beste uit zijn loopbaan. „Gouden binnentrio? Inmiddels was echter ook het be taalde voetbal in Nederland van de grond gekomen. Feyenoord klopte zichzelf op de borst omdat de Rotterdammers er in 1957 in slaagden Kees Rijvers met een aanlokkelijk contract te verlei den. In die periode vormde Rij vers met Faas Wilkes en Abe Lenstra het beroemde „gouden binnentrio" van Oranje. Lang duurde de Rotterdamse pe riode voor Rijvers evenwel niet. In 1959 keerde hij terug naar Frankrijk, toen hij voor de derde keer een contract tekende bij St. Etienne. In 1961 sloot de toen 35- jarige Rijvers zijn actieve loop baan bij zijn oude club NAC af. Toen was alles nog koek en eiEen lachende Rijvers houdt een vriendelijk y nu stelt dat Rijvers eigenlijk al een tijdlang niet meer kon motiveren. Rijvers ging voor de voetbalsport niet verloren. Hij startte zijn trai nersloopbaan bij TSC. Met niet al te veel succes overigens. Rijvers werd aan de kant gezet door de Oosterhoutse club en probeerde zich vervolgens, via zijn vriend Kees Vermunt, bij het Roosen- I Vrijdag 25 januari, aanvang 20 uur DISCO IN DE KANTINE VOETBALVERENIGING L.F.C. ^JMedewerkin^lash^nightning^Entre^^U^J daalse RBC, toen nog in het be taalde voetbal; binnen te loodsen. Dat mislukte, omdat het Roosen- daalse bestuur destijds geen prijs stelde op Rijvers, aangezien deze bij TSC geen al te beste naam had. Het vak echter leerde de Bredanaar bij Jaap van der Leek. Na zijn TSC-periode werd Rijvers name lijk hulptrainer bij Willem II, al waar Van der Leek aan het roer stond. In 1966 stond Kees Rijvers einde lijk op eigen benen. Hij werd hoofdtrainer van FC Twente. In 1972 verhuisde hij naar PSV. Het gevolg is bekend, na zeven en een half jaar. LEIDEN - Johji Huguenin zal de zaterdageersteklasser RCL aan het eind van dit seizoen gaan verlaten. De Hagenaar vindt het na een zesjarig dienstverband "welletjes" en ziet nu uit naar een andere vereniging. De voorkeur van de oefenmeester gaat uit naar een zaterdagclub maar een aantrekkelijk aanbod van een vereniging uit de zon dagcompetitie zal de Shell-em- ployé in overweging nemen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17