Moskon kan Sacharov nooit zijn reputatie ontnemen Sacharov verbannen Hoop op herstel van Tito groeit Verdeeldheid in Kamer over boycot Olympische Spelen Nieuwe klap voor détente tussen VS en Moskou Vervanger Brezjnjev treedt af Volksdefensie Joegoslavië vormt een onzekere factor WOENSDAG 23 JANUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Andrei Sacharov De maatregel tegen hem wordt ge zien als de laatste, krachtige illu stratie van het instorten van de Russische-Amerikaanse ont spanning. Washington heeft de actie van het Kremlin veroor deeld als "een officiële daad van onderdrukking". In dissidenten kringen in andere Oosteurepese landen vreest men dat het optre den tegen Sacharov een negatie ve uitwerking kan hebben op de gehele dissidentenbeweging in Oost-Europa. De 58-jarige natuurkundige werd gisteren door de Russische vei ligheidspolitie KGB opgepakt toen hij op weg was naar een we tenschappelijke bijeenkomst. Vier uur later werd hij, zonder vorm van proces, met zijn vrouw Yelena op een vliegtuig gezet naar Gorky, 400 km ten oosten van Moskou. Het optreden, dat duidelijk met instemming van de hoogste Russische autoriteiten plaatsvond, berooft de dissiden tenbeweging in de Sowjet-Unie van haar bekendste voorvechter van de mensenrechten. De laatste jaren was Sacharov bovendien een onofficiële ombudsman ge worden en een adviesbureau, niet alleen voor dissidenten maar voor alle Russische burgers die klachten hadden. Tot nu toe wa ren Sacharov en zijn vrouw in fei te tegen arrestatie beschermd door de vele steun die zij uit het Westen ontvingen en door de vrees van het Kremlin dat sanc ties tegen hen de zo zeer gewen ste samenwerking met westerse wetenschapsmensen teniet zou den doen. Uithaal De interne verbanning van Sacha rov zal waarschijnlijk worden be schouwd als een directe uithaal AFKEURING - De communisti sche partijen van Italië en Frank rijk hebben, weliswaar met nuances, de verbanning van Sa charov door de autoriteiten in Moskou afgekeurd. "l'Unita", het orgaan van de Italiaanse com munistische partij, schreef dat het in de arrestatie van Sacharov de "droevige bevestiging" ziet van "de onbekwaamheid van de Sowjet-Unie in de vorm van ge duld en vrije dialoog de spannin gen op te lossen die de Sowjet- maatschappij kent". 'THumani- té", het blad van de Franse com munisten, spreekt van "afkeu ring" van wat het ziet als de "be straffing" van het doen en laten van de natuurkundige. Volgens een goede vriend van de familie, kreeg Sacharov daarna te horen dat hij en zijn vrouw met onmiddellijke ingang werden verbannen naar Gorky, een in dustriestad van 1,2 miljoen in woners aan de Wolga. Niet dui delijk is welke wet tegen de Sa- charovs is gebruikt en een ter mijn voor de verbanning is niet gesteld. Sacharov kreeg wel te horen dat hij in Gorky niet langer in staat zou zijn buitenlandse cor respondenten te ontmoeten. Hij mocht daarna zijn vrouw telefo nisch vertellen dat ze zich op het vertrek moest voorbereiden. Twee uur later stond een groep KGB-agenten bij de flat van de Sacharovs. Deze bracht zijn vrouw en zijn schoonmoeder, Ruth Bonner, naar het vliegveld Domodedovo, waar ze met An drei Sacharov werden verenigd. "We haden net twee minuten om afscheid te nemen", zo vertelde mevrouw Bonner later aan ver slaggevers. MOSKOU/WASHINGTON (Reuter/UPI/AFP) - Andrei Sacharov, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, is voor onbepaalde tijd verban nen naar een Russische stad die voor buitenlah- ders is gesloten. Andrei Sacharov, die gisten werd gearres teerd nadat hem eerst alle door de Sowjet-^ Unie verleende onderscheidingen waren afgenomen, werd geboren in 1921. Hij wordt dit jaar dus 59 jaar. Eén van de din gen die men hem moeilijk zal kunnen af pakken, is de officieuze titel „Vader van de Russische waterstofbom". Ook zal men hem de Nobelprijs voor de vrede, die hij in 1975 kreeg, niet kunnen ontnemen, evenmin als zijn reputatie van onver moeibaar voorvechter voor de rechten van de mens. Het was inde herfst van 1970 dat Sacharov (in het Nederlands zou hij André van Suiker heten), samen met Tsjalidze en Tverdochlebov het „Comité voor de Rechten van de Mens" opricht te. Sacharov is een typische intellectueel, zachtmoedig van aard, een karaktertrek die hij gemeen heeft met de Amerikaanse vader van de atoombom, Oppenheimer, en trouwens ook met de oervader van de atoombom, Albert Einstein. In 1958 maakte Chroesjtsjov de Russische atoomgeleerden duidelijk, dat zij zich moesten voorbereiden op een serie proe ven die de nieuwe politiek van de USSR met betrekking tot het Duitse vraagstuk (de Berlijnse muur) moest ondersteunen. Ik citeer nu Sacharov: „Ik schreef een briefje aan N. S. Chroesjts jov: „Hervatting van de proeven na een onderbreking van drie jaar zal de bespre kingen over het stopzetten van de proeven en over de ontwapening ondermijnen, en zal leiden tot een nieuwe ronde in de be wapeningswedloop, met name op het ge bied van de intercontinentale raketten en het raketafweersysteem", en liet het doorgeven. Chroesjtsjov stopte het briefje in zijn borstzak en nodigde de aanwezigen uit om te gaan dineren. Tijdens het diner hield hij een geïmproviseerde rede, die ik me herinner vanwege de openhartigheid waarmee hij sprak en die niet alleen zijn persoonlijke positie weerspiegelde. Hij zei ongeveer het volgende: Sacharov is een goed geleerde. Maar laat het moeilijke bedrijf van het voeren van een buiten landse politiek over aan ons, specialisten. Het gaat hier alleen om macht, om de des oriëntatie van de vijand. We kunnen niet hardop zeggen, dat wij politiek bedrijven vanuit een machtspositie, maar zo moet het zijn. Ik zou een slappeling zijn en geen voorzitter van de ministerraad, als ik zou luisteren naar mensen als Sacharov. In 1960 hebben wij met onze politiek er toe bijgedragen dat Kennedy de verkiezingen won. Maar naar de duivel met Kennedy als hij aan handen en voeten gebonden is, als ze hem elk willekeurig moment kunnen laten vallen". Terwijl de Russische politiek er in 1960 dus blijkbaar toe leidde dat Kennedy presi dent werd, ziet het er nu naar uit dat de Russische politiek van 1980 er toe zal lei den dat Kennedy geen president wordt. De samenhang tussen de Russische inval in Afghanistan en de arrestatie van Sacha rov is waarschijnlijk deze, dat de Russen, na al het tumult dat .Afghanistan" in de westerse wereld te weeg bracht (de boycot van de Olympische Spelen onder meer), gedacht zullen hebben: dan kan nu de ar restatie van Sacharov er ook nog wel by! Hij zat ze natuurlijk al jarenlang in de weg, recipiërend in Moskou als een spin in zijn web, uit alle windstreken zowel de Russi sche als buitenlandse geestverwanten van de dissidenten ontvangend, en bij elke voorkomende gelegenheid (en dat waren er nogal wat!) zijn kritische stem jegens het Sowjet-regime verheffend. Laatst nog over de inval in Afghanistan. Daar kwam nog de dreiging bij dat dr. Samkalden, dr. Van den Heuvel van de Wereldraad van Kerken en dr. Max Euwe binnenkort naar Moskou zouden afreizen om Sacharov te raadplegen over de wenselijkheid van een boycot van de Spelen in Moskou (Sacha rov heeft zich daar altijd een tegenstander van getoond, in tegenstelling tot Boe- kovski), en vooral om te testen of ze Sa charov hoe dan ook te spreken zouden krijgen, dus dat gevaar is nu automatisch ook afgewend. De vraag is natuurlijk wat er nu met Sacha rov en zijn familie gaat gebeuren. Men weet dat de Russische dissidenten de ta ken onderling als volgt verdeeld hebben. Een deel zit in gevangenissen en werk kampen (Orlov, Sjaranski e.a.). Een deel zit in het buitenland, een contingent dat uiteenvalt in groep A, die zonder pardon de USSR uitgebonjourd is (Solzjenitsin, Boekowski); groep B, die op eigen ver zoek geëmigreerd is (Sinjavski, Gorban- jewskaja); groep C, die eieren voor zijn geld koos omdat anders het werkkamp dreigde (Amalrik, Tsjalidze), en groep D, die eenmaal met toestemming en pas poort in het buitenland vertoevend hun paspoort afgepakt werd zodat ze niet meer terug konden (Zjorez Medwedjev en Gri- gorenko). Er was tenslotte ook nog een vijfde groep, E, die alleen uit Sacharov bestond: te be roemd om zo maar gevangen te worden gezet, te beroemd zelfs om zo maar ge loosd te worden. Bedreigingen tegen de dochter van zijn vrouw en de man van die dochter natuurlijk, alleen geen tastbare aantasting van zijn persoonlijke rechten van de mens. Die tijd lijkt nu voorbij. Verwacht mag worden dat Sacharov, met zijn hele familie, naar Zwitserland wordt overgevlogen om aldaar als eeuwige emi grant de rest van zijn leven te slijten. Waar Euwe, Samkalden en Van den Heuvel dan in Moskou naar toe moeten is vooralsnog onduidelijk. Maar dat zal dan ook wel de bedoeling zijn geweest van de Sowjet-au- toriteiten. NICO SCHEEPMAKER naar president Carter, die zijn krachtige steun aan de natuur kundige uitsprak in een per soonlijke boodschap toen hij in 1976 het presidentschap aan vaardde. Maar tezamen met het ontslag van Kirillin zal de actie in Moskou ook worden gezien als een vernederende klap voor het prestige van de academie van we tenschappen, de enige instelling in de Sowjet-Unie die een zekere mate van onafhankelijkheid be zat tegenover de communistische partij. Sacharov was een vol waardig lid van de academie - een positie die hem een comfortabel inkomen verschafte, een auto met chauffeur en andere emolu menten. Sacharov was op weg naar een bij eenkomst van de academie toen zijn auto tot staan werd gebracht op de Leninstraat, een van de hoofdstraten van Moskou. Hij werd naar het bureau van een openbare aanklager gevoerd, die hem een officieel decreet voorlas waarin hem al zijn staatsprijzen en -onderscheidingen werden ontnomen, verworven tijdens zijn snelle wetenschappelijke carrière binnen het geheime kernwapenprogramma van de Sowjets. Er stond echter niets in over verbanning. Belangwek kend is ook dat het decreet niet rept van het verlies van het lid maatschap van de academie. Om Sacharow uit de academie te verwijderen zou een geheime meerderheidsstemming noodza kelijk zijn van de 230 leden van de academie. BRIGHTON - Veel bekijks trekt het Griekse vrachtschip Athina B, dat i zich in redding brengen. a storm op het Britse strand vastliep. De bemanning kon MOSKOU (AFP/DPA/UPI) - Wla- dimir Kirillin, plaatsvervangend premier van de Sowjet-Unie en voorzitter van de staatscommis sie voor wetenschap en techniek, is op eigen verzoek van zijn func ties ontheven. Dit heeft het Rus sische persbureau Tass gisteren bekendgemaakt. Kirillin, die 67 jaar oud is, bekleedde de functies sedert 1965. Hij was een specialist op het gebied van de energieleer en de warmtefysica. Kirillin is lid van het Centrale Comité van de Sowjetrussische Communisti sche Partij en drager van de Orde van Lenin. President Brezjnjev leverde op de plenaire vergadering van het Centrale Comité van de Commu nistische Partij in november van vorig jaar kritiek op de staats commissie voor wetenschap en technologie. De commissie zou volgens Brezjnjev "energieker moeten werken". Kirillin was ook voorzitter van de gezamenlijke Amerikaans-Rus sische commissie voor weten schap en technologie. Het is niet duidelijk of de stopzetting van de Amerikaanse uitvoer van tech nologie naar de Sowjet-Unie iets met Kirillins aftreden te maken heeft. BELGRADO - Op de tweede dag na de operatie van maarschalk Ti to heerste gisteren nog altijd een voorzichtig optimisme over de overlevingskansen van het be jaarde Joegoslavische staats hoofd. Ook het medische bulletin van gisteren gaf aanleiding tot hoop op herstel, hoewel men erop blijft wijzen dat Tito tot de hoog bejaarden behoort, bij wie een complicatie van nog zo geringe aard het ziektebeeld plotseling kan veranderen, zeker na een zware ingreep als het amputeren van een been. Volgens het bulletin van de behan delende artsen is de gezondheid van de president goed en gaat hij langzamerhand vooruit. Speculaties over de mogelijke op volger van Tito leefden gisteren opnieuw op toen bekend werd dat de uit Kroatië afkomstige Wladimir Bakaric, lid van het partij- en staatspresidium, voor de Joegoslavische radio en tele visie een interview zou geven zonder dat daarvoor aanvanke lijk van officiële zijde een reden werd opgegeven. Pas later bleek dat de aanleiding voor het lange interview, dat meer weg had van een redevoe ring, werd gevormd door de ge boortedag van de op 10 februari vorig jaar overleden vroegere medewerker en vertrouweling van de president, Edvard Kar- delj. Het interview werd al voor het officieel bekend worden van de ziekte van Tito opgenomen en zou aanvankelijk bedoeld zijn geweest om in februari te worden uitgezonden ter herdenking van Karöeljs eerste sterfdag. Het feit dat het interview door Ba karic gegeven werd, is opmerke lijk omdat hij in het partij- en re geringsapparaat niet de man is die technisch gezien voor het uit spreken van een dergelijke her denkingsrede in aanmerking komt. Niemand neemt aan dat Wladimir Bakaric, die niet erg ge zond is, tot de mogelijke „kroon prinsen" behoort. Over de eventuele opvolger van Ti to komen in de speculaties het meest de namen voor van Lazar Kolisëvski, vice-president van het staatspresidium, en bestaat er bijzondere aandacht voor de vice- voorzitter van de Joegoslavische communistische partij, Stevan Doronjski, ofschoon er van wordt uitgegaan dat in het geval Tito zou overlijden het collectieve lei derschap wel in stand zal blij ven. (Van onze militaire medewer ker, g ener aal-majoor M.H. von Meyenfeldt) BREDA - N aar veler mening zal de dood van maarschalk Tito de betrekkelijke stabiliteit in de internationale politieke verhoudingen ernstig aantas ten. De mogelijkheid wordt onder ogen gezien dat pro- Russische elementen in de Joegoslavische communisti sche partij en het leger, met Russische militaire hulp een poging zullen doen Joegosla vië binnen het Warschau-pact te brengen. Wat zijn de mogelijkheden van Joegoslavië om zich tegen de vorm van „militaire steun verlening" te verzetten"? De strategische positie van het land is niet in alle opzichten ideaal. De lengte van de grens met de landen van het War schau-pact is 1650 kilometer. Het ontwikkelde noordelijke deel van Joegoslavië is vrij vlak en uitstekend geschikt voor het optreden van grote tank- en gepantserde infante- rieformaties. Het minder ontwikkelde zuidelijke deel (Bosnië, Montenegro, Mace donië en Zuid-Servië) is berg achtig, moeilijk toegankelijk en minder geschikt voor con ventionele oorlogvoe ring. Mede op grond van deze geo grafische factor zal een mili tair aanvalsplan voorzien in o.a. een snelle opmars van gemechaniseerde eenheden vanuit Hongarije: a. naar Noord-Joegoslavië, langs de as Zagreb-Ljubljana-Italiaan- se grens, en b. in de richting van Belgrado en vervolgens door het dal van de rivier Mo- rava naar Skoplje. Deze op mars zal worden voorafge gaan door de inzet van lucht landingseenheden, o.a. om de toegangen tot Belgrado zo vroeg mogelijk in handen te krijgen. De aanval vanuit Hongarije kan worden ge steund door een aanval uit Bulgarije ter verovering van Macedonië. Het Joegoslavische defensie systeem rust op twee pijlers. De eerste is het Joegoslavi sche Volksleger dat in vredes tijd 259.000 militairen telt. De tweede pijler van het defen siesysteem wordt gevormd door de Algemene Volksde fensie, die bestaat uit militai re eenheden opgericht door de deelstaten, steden, dorpen, fabrieken, scholen enz. Deze organisatie telt ongeveer één miljoen leden, functioneert min of meer zelfstandig naast het volksleger en heeft als primaire taak de bestrijding van vijandelijke luchtlan dingseenheden De opzet van het Joegoslavi sche defensiesysteem ver dient positieve waardering. Er zijn echter ook redenen om aan de doeltreffendheid van het defensiesysteem te twij felen, zoals: de beperkte geoe fendheid van de leden van de Volksdefensie, de onzeker heid over het effect van de spanningen tussen de bevol kingsgroepen op het optre den van de strijdkrachten en de moeilijke coördinatie tus sen het optreden van de een heden van het leger en van de Volksdefensie. Hoe moeten Amerika en de NAVO op de ontwikkelinger in Joegoslavië reageren? Ee. eventuele bezetting door Rusland betekent een ernsti ge aantasting van de veilig heid van West- en Zuid-Euro- pa. Het Westen moet krachtig en beheerst reageren. Maar wat is de juiste maat? Tot hoe ver gaat Rusland en kunnen wij de ontwikkelingen in de hand houden? Rusland zal zeker alles doen om een atoomoor log met het Westen te vermij den. Maar als de lont in het kruitvat wordt gestoken, kan niemand meer zeggen wie het pokerspel zal winnen. DEN HAAG (GPD) - Een besluit van de Nederlandse regering om de Olympische Spelen te boy cotten, maakt vooralsnog wei nig kans in de Tweede Kamer. PvdA en D'66 zijn tegen, het CDA Iaat zijn standpunt afhangen van internationaal overleg en de WD-fractie is verdeeld. Het kabinet zal vrijdag zijn standpunt over een boycot bepa len. Volgende week zal het over leg gaan voeren met het Neder lands Olympisch Comité en met de Nederlandse Sportfederatie. Het is niet zeker of overleg het karakter van onderhandelingen zal hebben. Als dat wel het geval is, zal het kabinet zijn standpunt vrijdag waarschijnlijk nog niet naar buiten brengen. Groot-Britannië, Australië, Nieuw-Zeeland en Ckina steu nen de Amerikaanse president Jimmy Carter in zijn oproep de Olympische Spelen in Moskou te boycotten, indien de Russische troepen zich medio februari niet uit Afghanistan hebben terug getrokken. Evenals Carter heb ben de premiers van Australië en Nieuw-Zeeland bij hun na tionale olympische comités aangedrongen niet naar Moskou te gaan. Het Olympisch Comité van China heeft verklaard de Spelen in Moskou te boycotten, als andere belangrijke landen een dergelijke beslissing ne- Premier Thatcher van Groot-Brit- tannië heeft gisteravond na het kabinetsberaad gezegd, dat zij het Brits Olympisch Comité gaat verzoeken druk uit te oefe nen om de Olympische Spelen naar een ander land te verplaat sen. Tevens vraagt zij het Olym pisch Comité Groot-Brittannië kandidaat te stellen voor de or ganisatie van een aantal Olym pische evenementen. Lord Kil- lanin, voorzitter van het Inter nationaal Olympisch Comité (IOC), heeft echter al gezegd dat de Spelen alleen in Moskou ge houden zullen worden. De premier van Australië, Mal colm Fraser, noemt een boycot van de Spelen een van de meest krachtige maatregelen om de Russische inval in Afghanistan te veroordelen. Evenals That cher is hij een voorstander van verplaatsing van de Spelen. In dien dat echter niet mogelijk is, dienen de Spelen naar zijn op vatting te worden geboycot. Fraser maakte het Australische regeringsstandpunt bekend na een acht uur durend kabinetsbe raad. Het Olympisch Comité van Australië heeft inmiddels laten weten het standpunt van de regering uitvoerig te bestu deren. „Wij respecteren de rege ring en als zij van mening is dat maatregelen op het olympisch vlak genomen moeten worden, dan zullen wij dat doen", aldus Judy Patching, de secretaris van het comité. Andere landen houden zich met betrekking tot een boycot van de Spelen in Moskou voorlopig op de vlakte. De regeringen van West-Du itsland, Denemarken, Israël, Japan, Canada en Oos tenrijk hebben laten weten een afwachtende houding' aan te nemen en op dit moment nog niet te willen besluiten de Spe len te boycotten. Wel staan de regeringen van deze landen in principe positief tegenover de plannen van de Amerikaanse president. De regering van Iran wenst geen gehoor te geven aan de oproep van Carter. De Iraniërs voelen zich niet geroepen bevelen van de Amerikaanse president uit te voeren. Ook Frankrijk wijst de boycotgedachte van Carter van de hand. Het Olympisch Comité van Frankrijk heeft gisteren unaniem besloten positief te reageren op de uitnodiging van het organisatiecomité deel te nemen aan de Spelen in Mos kou. Inmiddels hebben de 140 landen die lid zijn van het IOC, de uit nodiging om deel te nemen aan de Spelen in Moskou ontvangen. Wordt de uitnodiging aanvaard, dan is dat land volgens het olympisch reglement verplicht deel te nemen. Maar de landen hebben nog vier maanden de tijd een definitief standpunt in te nemen. De inschrijving voor de Spelen sluit namelijk pas op 18 mei.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9