„Wat i is in Oegstgeest nou te doen eidse agenda Aanvraag modernisering school weer ingetrokken verkeersplan Oegstgeest' Verwijderen olietank wordt gesubsidieerd PPR: „Kom naar hearing OEGSTGEEST - "We willen de start van de VOS-cursus sen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) niet af laten hangen van het geld. Daarom zijn we al een tijdje zelf bezig geweest met de voorbereidingen. Nu het een wat vastere vorm heeft aangenomen, kunnen we subsidie aanvragen bij de gemeente. En dat hebben we dan ook pas gedaan" Dit zegt Grada Boland, die samen met An Huizing het initiatief heeft genomen om ook in Oegst geest, in navolging van vele ande re gemeenten, VOS-cursussen op te zetten. Inmiddels is het zover dat de eerste kennismakingsbijeenkomst is vastgesteld en wel op dinsdag 5 februari om 9.30 uur in gebouw "Taberna" Volgens Fransje Alink, die zich la ter bij het al eerder ontstane VOS- team voegde, is het afwachten geblazen voor wat betreft de op komst. "Oegstgeest staat er om bekend dat iedereen er zich uit stekend kan redden, maar ik denk dat dat best zal meevallen. Wat is hier nou te doen? Wanneer je buitenkerkelijk bent en je niet per sé vanuit een bepaalde hoek op de samenleving wil oriënteren zoals verschillende actiegroepen dat hier doen, dan val je eigenlijk overal buiten". "De vrouwen die zich dinsdag over een week eventueel opgeven voor de cursus kunnen samen met een aantal andere vrouwen een paar onderwerpen uitkiezen. Daarover kan gedurende de cur sus worden gepraat. Het kan va riëren van alternatieve genees wijze tot gemeentepolitiek", zegt Fransje. Zij voegt eraan toe dat het in eerste instantie bedoeld is voor vrouwen die vroeger de minste kans hebben gehad om zich na de lagere school verder te ontwikkelen. Zelfvertrouwen Grada vertelt waarom zij de VOS- Fransje Alink, Grada Boland en An Huizing (v.l.n.r.) die samen met anderen de VOS-cursussen in Oegstgeest willen opzetten. groep zo belangrijk vindt voor deze mensen. "Het gaat er om de mensen een stuk zelfvertrouwen te geven. Leren om verantwoord te praten. Een beetje spelender wijs de techniek van het praten bij te brengen. Op zo'n manier vermijd je tenminste nodeloos gehakketak met elkaar. Soms maak ik dat wel eens meeën dan zit ik op het puntje van mijn stoel", aldus Grada, die een zes daagse training volgt om de VOS- cursussen te gaan leiden. Datzelfde geldt voor An Huizing, die gelijk met Grada is gestart. "Toen we begonnen waren we met nog zestien anderen, alle maal wildvreemd. Binnen tien minuten kenden we eikaars na men en een tijdje later hadden we een gezamenlijke vragen- en wensenlijst opgesteld. Het is on gelooflijk als je merkt hoeveel je in een betrekkelijk korte tijd kan doen. Ik kan niet zeggen hoeveel vrouwen er in Oegstgeest behoef te aan hebben dat er ook eens naar hun mening wordt geluis terd, terwijl ze ook zelfleren luis teren. In mijn omgeving voel ik de onvrede die er bij sommige vrouwen leeft. Vaak is dat gevoel nog vrij onbewust aanwezig", zegt An. Folder Het groepje gaat binnenkort fol ders in de gemeente verspreiden. Onder andere voor vrouwen die wel eens wat meer willen weten over de maatschappij waarin ze leven. "Misschien maak je veel mensen wakker met zo'n infor matiefolder, vooral als ze al met de gedachte spelen zich eens met de samenleving te bemoeien. En wij hopen niet alleen die behoefte wakker te maken, maar er ook wat voor te doen. VOS-cursussen zijn goed voor vrouwen, daar ben ik zelf steeds meer van overtuigd geraakt", aldus Grada Boland. Brilleman na 25 jaar weg als dirigent van Excelsior WASSENAAR - Dirigent Mannes Brilleman van de Wassenaarse muziekvereniging Excelsior gaat zijn dirigeerstok neerleggen. Bij na 25 jaar heeft hij nu leiding ge geven aan de Wassenaarse korps, dat al heel lang in de vaandelaf deling is ingedeeld, de hoogste afdeling, die het Nederlandse concourswezen kent. De heer Brilleman, die verleden jaar de 65-jarige leeftijd bereikte, begon zijn eerste muziekopleiding op 8- jarige leeftijd aan de stedelijke muziekschool in zijn geboorte plaats Deventer. Vele jaren was hij eerste solo-klarinettist bij di verse orkesten, waaronder het Deventer Symfonie-orkest. In zijn militaire diensttijd werd hij ingedeeld bij de "Geniemuziek" in Utrecht. Eind 1949 besloot Brilleman een opleiding te gaan volgen voor di rigent. In 1953 behaalde hij het dirigentendiploma, afgegeven door de Bond van Orkestdirigen ten in Nederland. Hij werd voor dit diploma opgeleid door de be kende dirigent en componist Van Mever in Krommenie. Sedert 1953 is de heer Brilleman di rigent geweest van verscheidene amateur-blaasorkesten, bijna al lemaal uitkomend in de vaandel afdeling. Gedurende 15 jaar leid de hü het Schiedams Politie Mu ziekgezelschap en binnenkort is hij 25 jaar dirigent van het Was senaarse Excelsior. Het eigenlijke afscheid van Brille man volgt over enkele maanden. Doch het prinsesseconcert, dat Excelsior op donderdag 31 janua ri in de Messiaskerk geeft onder auspiciën van de Wassenaarse Oranjevereniging zal ook al enigszins in het teken staan van dat afscheid. De Oranjevereniging biedt de heer Brilleman na afloop van het con cert een receptie aan, eveneens in de Messiaskerk. Bedrijfsleider voor Het Wedde VOORSCHOTEN - J.W. Rompes is benoemd tot bedrijfsleider van het dit jaar te openen recreatie- bad "Het Wedde" in Voorscho ten. Rompes, die ook al in vier anders zwembaden ^bedrijfsleider is ge weest, zal op 26 april 1980 offi cieel in dienst treden bij de ge meente Voorschoten. Hij is al ac tief betrokken bij de afbouw van het nieuwe zwembad en de voor bereidingen voor de exploitatie. OEGSTGEEST - De afdeling Oegstgeest van de Politieke Par tij Radicalen roept deze week via huis-aan-huis te verspreiden folders iedere Oegstgeestenaar op om op 28 januari naar de hoor zitting over het verkeersplan te komen. In die folder laten de radicalen er geen twijfel over bestaan zelf voor het meest vergaande ver keersplan "oor Oegstgeest te zijn. Dit plan houdt in om zoveel voor al doorgaande autoroutes af te sluiten dat het voor fietsers en voetgangers in de gemeente echt veilig wordt. Het raadgevend in genieursbureau DHV heeft en kele maanden geleden in een rapport drie mogelijkheden voor de gemeente uitgewerkt de plaat selijke verkeersveiligheid te be vorderen. Het zogenoemde alter natief drie gaat daarin het verst wat betreft autoverkeer-rem- mende maatregelen in Oegst geest. Dit plan staat de PPR ook als beste oplossing voor de ver keersproblemen voor ogen. Het gaat ervan uit dat op acht plaat sen in de gemeente straten voor autoverkeer worden afgesloten, maar fietsers, kunnen dan altijd nog wel daar passeren. Zelfs de Terwee weg, de belangrijkste noord-zuid verbinding in Oegst geest wordt in dit alternatief een rustige weg. De PPR wijst er in haar folder op dat de Oegstgeestenaren nu echt - moeten kiezen voor wat het beste is en merkt op dat ook het des kundig bureau DHV alternatief drie als de beste oplossing ziet. Het sluit althans het beste aan op de uitgangspunten voor het on- LISC raakt disco kwijt LEIDEN - Een complete geluids installatie is in de nacht van maandag op dinsdag ontvreemd bij een inbraak in de Leiden In ternational Student Club aan de Eerste Binnenvestgracht. De in brekers kwamen binnen door de toegangsdeur te forceren. Behal ve twee pick-ups, een cassette recorder, geluidsboxen en een mengpaneel, werden ook nog een aantal pakjes sigaretten ont vreemd. De waarde van het ge heel is nog onbekend. Een gouden zakhorloge met gou den ketting en een spaarbank boekje met 9000 gulden er op zijn tussen zaterdag en dinsdag weg gehaald uit een woning aan de Morsweg. De inbrekers verschaf ten zich toegang tot het huis door de keukendeur aan de achterzij de van de woning te forceren. De Christelijke lagere school aan de Herenweg: "De oppervlakte van de leslokalen is geringde hoogte vloer-pla- fond te hoog, de toetreding van het daglicht onvoldoende en er zijn te weinig toiletten" Door onderwijsvereniging Wassenaar Tegenslagen bij kabel-tv Voorschoten VOORSCHOTEN - Door tegensla gen bij de aanleg van de kabelte levisie is het niet mogelijk geble ken het eerder gepubliceerde voortgangsschema aan te hou den. Noodgedwongen moest het schema daarom worden aange past. Volgens het nieuwe plan krijgen de fiats aan de School straat, Boschgeest, Essenlaan, Adegeest W. en Boschgeest in fe bruari aansluiting, de Trompfiat, de flat aan het J.F. Kennedy- plantsoen, Adegeest O., het Plan Langenhorst/Vernédepark en het centrum in maart en tenslotte Vlietwijk en de Hooghkamer in april. WASSENAAR - De aanvraag tot het moderniseren van de christe lijke lagere school aan de Heren weg in Wassenaar is door de Ver eniging voor Protestant-Christe lijk Onderwijs in Wassenaar inge trokken. Ook zag de vereniging af van de aanvraag tot medewer king van de gemeente bij het tref fen van bouwkundige voorzie ningen aan het gebouw Heren weg 6, waarin de inmiddels op geheven christelijke mavoschool was ondergebracht. Vorig jaar oktober verzocht de ver eniging om medewerking van de gemeente Wassenaar bij het aan passen van de lagere school aan de moderne eisen. Het gebouw is namelijk al vijftig jaar oud en voldoet niet meer aan de eisen die tegenwoordig gelden voor schoolgebouwen. Zo is bijvoor beeld de oppervlakte van de les lokalen te gering, de hoogte vloer-plafond te veel, is de toe treding van het daglicht onvol doende, zijn er te weinig toiletten. De vereniging achtte aanpassing van het gebouw aan de moderne eisen dan ook dringend noodza kelijk. Mevrouw Poldervaard, eeii van de bestuursleden van de vereniging: "Mede in verband met de integratie van het kleuter onderwijs en lager onderwijs is aanpassing hard nodig. De naast de lagere school leeggekomen mavoschool zou die integratie heel goed mogelijk maken. Wij wilden dit gebouw gebruiken voor het onderbrengen van de kleuterschool, die sinds jaar en dag in de Johan de Wittstraat is gevestigd. De gemeente zit echter met een probleem. "Wat de lagere school zelf betreft, die is gedeeltelijk in 1923, gedeeltelijk in 1937 ge bouwd. Het gebouw voldoet aan de toen geldende eisen. Hoewel er in 1959 een nieuw bouwbesluit in werking trad, gelden voor ou dere gebouwen nog steeds de ei sen van het vorige besluit. Bovendien zouden de verlangde aanpassingen zo veel geld kosten dat we net zo goed een geheel nieuwe school zouden kunnen neerzetten. Wij vinden het ge bouw trouwens niet zo slecht, er kan nog heel goed les worden ge geven." Ook ten aanzien van de tweede aanvraag, het treffen van bouw kundige voorzieningen aan het voormalige mavogebouw, stelde de gemeente zich ngatief op. De aanvraag vermeldde namelijk niet wat de aard en de omvang van de door de vereniging ge wenste voorzieningen zijn. Zo doende is er geen sprak evan een behoorlijke aanvraag in de zin van de kleuteronderwijswet. Er is momenteel onderling overleg tussen de gemeente Wassenaar en de Vereniging voor Protes tant-Christelijk Onderwijs in Wassenaar. Beide partijen hopen een oplossing te vinden die af doende is en toch ook rekening houdt mt de mogelijkheden van de gemeente. Wellicht behoort een subsidie van het rijk tot de mogelijkheden. Ruiteravond De landelijke rijvereniging "Ko ningin Emma" houdt morgen, overmorgen en vrijdag 1 februa ri de jaarlijkse "ruiteravonden" in het Jeroenhuis aan de Kerk straat in Wassenaar. De avonden beginnen om 20.00 uur. Door een toneelgroep van eigen leden wordt het blijspel "In de vergulde os" van Johan Blaaser opgevoerd. Daarna is er "ruiter- bal" met medewerking van "Henny en Nico". Traditiege trouw wordt een loterij gehou den met als hoofdprijs een po nyveulen. Jazzclub Op de eerstvolgende clubbijeen komst van de Wassenaarse Jazzclub, zaterdagavond in het Deylercentrum, treedt "The Pa radise Jazz Bond" uit het Bra bantse Oosterhout op. De jazzavond begint om 21.00 uur en is alleen voor leden toeganke lijk. Voor de clubavond in februari (za terdag de 23e) staat het optreden van The Freetime Old Dixie Jazzband" uit Enkhuizen op het programma. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten is van plan een subsidie van 150 gulden te gaan verlenen aan mensen die een ongebruikte olie tank uit hun tuin willen laten verwijderen. Na de komst van het aardgas in de jaren zestig hebben veel eigenaren hun met olie gestookte verwar mingsinstallatie om laten bouwen voor het gebruik van gas. In veel gevallen is de olietank toen gebleven waar hij was: in de grond. Langza merhand beginnen veel van deze olietanks milieu-hygiënische bezwa ren op te leveren. Zij roesten door en nog in de tank aanwezige restanten olie komen in de bodem terecht. Op deze wijze worden bodem en grondwater verontreinigd. Het gemeentebestuur heeft een onderzoek laten instellen naar de aanwezigheid van dergelijke tanks in Voorscho ten. Naar aanleiding van dit onderzoek heeft de gemeenteraad een be drag beschikbaar gesteld voor de keuring en eventuele verwijdering van deze tanks. In de eerste plaats zullen uit dit bedrag de kosten van keu ring of verwijdering van enkele gemeentelijke tanks worden betaald. Daarnaast echter zal het bedrag worden gebruikt om particuliere eige naren van ondergrondse olietanks een premie te verlenen indien zij hun tanks "milieuvriendelijk" maken. Aangezien het beschikbaarstellen van het bedrag afhankelijk is van de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, kunnen op dit moment geen verdere bijzon derheden worden gegeven door het gemeentebestuur. derzoek naar de mogelijkheden voor een verkeersveiliger Oegst geest, zo luidt het rapport. Overigens wil de PPR niet stoppen bij de verkeersbelemmerende maatregelen van dit verkeers plan. De partij had graag gezien dat ook snelheidsbeperkende maatregelen in de plannen waren opgenomen. "Maar dit lijkt ons een goed begin," aldus de folder tekst. Modelbouw Sinds enkele weken bestaat er in Wassenaar een vereniging die zich bezig houdt met allerlei vormen van modelbouw. De eerstvolgende bijeenkomsten van de nieuwe vereniging is vrijdagavond 1 februari in de vergaderzaal van de gemeente lijke sporthal aan de Dr. Mans- veltkade. Glasblazen. Op de contactochtend, die de Was senaarse afdeling van de Neder landse vereniging van Huis vrouwen op dinsdag 12 februari organiseert, zal de heer J.W. Schaaf een demonstratie geven in glasblazen. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van de NPB aan de Lange Kerkdam, en begint om 10.00 uur. Bloemschikken De Koninklijke Mij. Mij Tuin bouw en Plantkunde afdeling Wassenaar begint de volgende maand met een nieuwe cursus bloemschikken. De heer J. van Tol zal vier cursusavonden ge ven en wel op de donderdag avonden 14,21 en 28 februari en 6 maart, telkens om 20.00 uur in het Jeroenhuis in de Kerkstraat. Het is de bedoeling dat cursisten zelf bloemen, bakjes en vazen meebrengen. Tel.: 01751-14259. Woningbouwnota De Wassenaarse Vrouwen Raad - overkoepelend orgaan van alle plaatselijke vrouwenvereni gingen - organiseert op donder dag 24 januari een ochtendbij eenkomst met als onderwerp de door burgemeester en wethou ders gepubliceerde woning bouwnota. In deze nota wordt de vraag ter discussie gesteld, waar in de nabije toekomst nog woningen kunnen worden ge bouwd. Mevrouw V.G. Nieuwzwaag-Len- sevelt, voorzitster van de Was senaarse Vrouwen Advies commissie voor woningbouw, zal een toelichting op de nota geven, waarna er gelegenheid is tot het stellen van vragen en discussie. De samenkomst wordt gehouden in het NPB-gc- bouw aan de Lange Kerkdam en begint om 10.00 uur. Woensdag LeidenStadhuis - Cie verkeer, 15.30 K O - kinderfilm: "Leven in de brou werij", 14.30 uur. Museum voor Geologie en Mineralogie - kindermiddag over planten van vroeger i 14.30 uur. Vrouwenhuis - Nieuwe Rijn 20a, dis cussieavond over porno, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24a, thema avond over homofilie, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 Zoeterwoude - open avond over VOS- cursus, in de Hummelhof, Veldzicht- straat, 20 uur. Leiderdorp - Cie beroep-en bezwaar schriften, gemeentehuis, 20 uur. Zoeterwoude - gemeenteraad, gemeen tehuis, 20 uur. Donderdag Stadhuis - Cie onderwijs, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, film: "Outrageous", van Richard Ben- ner, 2e uit de serie films over homofilie, 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Effi Briest", van Fassbinder, 20 Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 tel: 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur, voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, do van 10-12.30 uur. Wassenaar - NPB-gebouw, 10 uur, Lan ge Kerkdam, vrouwenraad bespreekt woningbouwnota. Warmond - Trefpunt 20 uur, thema avond van Progessief Warmond, 20 uur Oegstgeest - gemeenteraad, Endegees- terstraatweg 4, 20 uur. Warmond - gemeenteraad, gemeente huis, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 jan. door apo theek Reyst, Steenstraat35, tel: 120136 en door de apotheek Voorschoten, Leid seweg 66, tel: 4641. Indien het na 11 uur's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend in spoedge vallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. - Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel 410131., spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. M. Huysdens, van Speykstraat 248, tel 02521-13728. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG Leiden Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van 'abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Conny Smits Bachstraat 25 Leiden. Tel: 071-763320. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel.: 071-133202. Correspondenten: Roel Zaadnoordijk. Tel: 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Kees Prins 01711-11266 Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Ronald Stevens 071-890847 Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post64,15 Jaarabonnement173,70 per post245.10 Losse nummers0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. VOS-cursussen opgezet om mensen zelfvertrouwen te geven WOENSDAG 23 JANUARI 1980

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2