Middenschool moet dit jaar doorgaan De ijszeiler: een gouden-jubileum produkt Alphense streek voor het blok met het afval BOSKOOP KOMT ONDER TOEZICHT VAN HET RIJK Hoofden van 24 lagere scholen: Hulp van rampenbrigade in Alphen hopelijk nooit nodig" WOENSDAG 23 JANUARI 1980 LEIDEN/REGIO ALPHEN AAN DEN RIJN - De hoofden van 24 lagere Van Uffelen zegt dat de hoofden scholen in Alphen aan den Rijn en omgeving hebben een heel gegronde redenen hebben "uiterst beroep" gedaan op het bestuur van het Ashram- college om het middenschoolexperiment niet uit te stel len. uit recente contacten met de i De schoolhoofden menen dat de onderwijskundige uitwerking van het experiment zó solide is, dat best gelijktijdig gewerkt kan worden aan het oplossen van de problemen binnen het Ashram-college én de invoering van de middenschool. In hun verklaring aan het bestuur van de school, het bestuur van de oudervereniging en de plenaire vergadering (overlegorgaan van schooldirectie, leerkrachten, niet Keuken van restaurant uitgebrand KATWIJK - In het chinees-indisch restaurant Kam San aan de I Hoorneslaan is gisteravond i brand uitgebroken in de keuken Deze ruimte brandde geheel uit. De schade wordt op 100.000 gul den geschat. De brand ontstond door overver hitting van een pan met vet. De vlammen sloegen in de pan en bereikten via de afzuiginrichting het dak. De vrijwillige brandweer kon voorkomen dat het vuur zich verder dan de keuken verspreid- j de. Op het moment dat de brand uitbrak waren er geen bezoekers I in het restaurant. Timmerman raakt vinger kwijt bij zagen NOORDWIJK - Op de bouwerij aan de Rabo-bank aan de Zee straat vond gistermiddag een on geval plaats, dat een 25-jarige timmerman uit Sassenheim waarschijnlijk een vinger gaat kosten. Bij het zaagwerk kwam de man met I zijn hand in aanraking met een cirkelzaag, waarbij hij aan één van de vingers ernstig letsel op- liep. Eén van zijn collega's riep j direct na het gebeuren een juist passerende politiepatrouille aan, die het slachtoffer onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden bracht. Rechercheurs van de afdeling bij- zondere wetten stelden een on derzoek in naar de vraag of de veiligheidsvoorschriften op het werk in acht zijn genomen. onderwijzend-personeel en leer lingen) stellen de schoolhoofden' dat het Alphense experiment met de middenschool op 1 augustus a.s. van start dient te gaan. "On danks de aanwezige problemen", zo wordt daar in de brief aan toe gevoegd. De schoolhoofden me nen, dat het herstel van de men selijke verhoudingen wordt ge diend door vertrouwen te stellen in de start van het middenschool experiment. De hoofden betreu ren, dat zowel het schoolbestuur als het bestuur van de ouderver eniging het les geven en de ande re schoolproblemen door elkaar hebben gemengd, bij de vraag of de middenschool kan doorgaan. "Leveranciers" De 24 scholen die de brief onderte kenden behoren tot de "vaste le veranciers" van leerlingen van het Ashram-college. Volgens J.W.M. van Uffelen, hoofd van de Aeresteijnschool in Langeraar en woordvoerder van de 24 school hoofden, heeft maar een zeer ge ring aantal van de "toeleverende scholen" geweigerd om de brief te onderschrijven. Van .Uffelen: "Wij als lagere scho len hebben een aantal kinderen die je typische middenschool kinderen zou kunnen noemen. Kinderen van wie we als onder wijzers zeker weten, dat die op een middenschool het best op hun plaats zouden zijn. We zijn het wel een klein beetje eens met de innovatiecommissie (de commissie die het ministerie bij staat bij het middenschoolexpe riment, red.), als die zegt„dat het Ashram min of meer contract breuk pleegt, waar de kinderen de dupe van worden". De hoofdonderwijzers die de brief hebben ondertekend, vinden dat de middenschool duidelijk aan sluit op een manier van werken in het lager onderwijs. "Daar wer ken we ook met klassen van een zeer uiteenlopende samenstel ling. Klassen waarin het ene kind muzische gaven heeft, het andere meer creatief is en een volgend kind technisch beter ijit de voe ten kan. Al die kinderen worden door ons binnen één klas goed opgevangen. Wij willen die defi nitieve scheiding nog wat uit stellen en dat gebeurt op de mid denschool". „BINNEN 5 JAAR EIGEN OVEN" ALPHEN AAN DEN RIJN- "Een koude douche". Al dus de Alphense wethou der J.W. Haanstra over het gesprek dat hij heeft ge had met de bewindvoer ders van de vuilverbran dingsinstallatie in Rijn mond. Het gesprek ging over de geldsommen die de Alphense en Goudse streek straks moeten be talen voor het lozen van hun vuil naar Rijnmond. i Volgens Haanstra worden de ge- meenten in het Alphense en Goudse gebied nu voor het blok gezet door de bewindvoerders van de (met miljoenen verliezen kampende) Rijnmondse AVR. j De bewindvoerders willen strikt I vasthouden aan een opgesteld reddingsplan. Dat komt erop neer, dat Gouda en Alphen moe ten meebetalen aan verliezen waarvoor zij eigenlijk niet aan- I sprakelijk zijn. Volgens Haanstra behelst het red dingsplan twee zaken die met name van belang zijn voor de ge meenten in de Goudse en Al phense streek. Dat zijn: De AVR mag geen verlies meer lijden op verbranding van het vuil uit Alphen, Gouda en om streken. De prijs voor de ver branding van 1000 kilo afval moet omhoog naar f 55. Mocht dat ach teraf te laag of te hoog blijken, dan volgt een naberekening. Haanstra: "Die f55 vinden we re delijk, maar die nacalculatie, daar willen we niet aan. Gezien de verliezen die de AVR in de afge lopen periode heeft weten op te lopen staan we daar zeer huiverig tegenover. Het betekent ook dat er geen verhouding klant-leve rancier meer is. Als blijkt dat we te weinig hebben betaald, moe ten we de schade het jaar daarop inhalen. Dat is een onzekerheid die we niet kunnen aanvaarden." Het vuiltransport vanaf de ver- zamelstations in Alphen en Gou da moet volgens de AVR betaald worden met f 42,50 per 1000 kilo. De Alphense en Goudse gemeen ten, die vóórdat de AVR met een (naar nu gebleken is té) aantrek kelijk aanbod kwam, plannen hadden tot de bouw van een ei gen vuiloven bij de rotonde Gouwsluis in Alphen, hikken volgens Haanstra zwaar aan te gen deze transportkosten. Haanstra, die voorzitter is van de vuilverwerkingsorganisatie die Alphen en Goudae samen heb ben opgericht, gaat er nu vanuit dat binnen vijf jaar alsnog een vuiloven wordt gebouwd bij Gouwsluis. Haanstra: "Gelet op die korte termijn is het voor ons nuttig om de verzamelstations in eigen bezit te krijgen. Daarbij zijn we bereid de boekwaarde voor het station in Gouda te betalen, maar voor het Alphense station willen we niet meer dan de halve boekwaarde op tafel leggen. Want als, volgens ons oorspron kelijke plan van enkele jaren ge leden, op deze plaats een ver brandingsoven voor de streek komt, is dat station een nutteloos ding." Wat betreft de mogelijke nabere- king op het tarief van f 55, stuitte Haanstra bij de AVR-bewind- voerders op een onwrikbare houding. "Er viel niet over te pra ten. We accepteren het wel, of niet." Dictaat Iets meer resultaat werd verkregen over de verzamelstations van vuil in Gouda en Alphen. "Maar er viel alleen te praten over een ver goeding van de volledige boek waarde. Men stelt bij de AVR dat er in Rijnmond al teveel verliezen zijn geleden." Haanstra zal volgende week woensdag (30 januari) over zijn missie verslag uitbrengen aan het algemeen bestuur van het vuil- verwerkingsbedrijf van de Al phense en Goudse streek. Haan stra zal dan niet veel positieve tij dingen kunnen presenteren: "Je doetje best, je probeert te onder handelen, maar als je op deze manier zeg maar een dictaat krijgt voorgelegd van de zijde van de AVR, wordt het je wel vreemd te moede." novatiecommissie en de inspec teur voor het middenschoolon- derwijs." Vertraging aanleg kabel-tv in bollenstreek BOLLENSTREEK - De aanleg van kabeltelevisie in de bollenstreek begint later dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De vertraging is vooral veroorzaakt door de Pro vinciale Planologische Dienst (PPD). Deze dienst had bezwaren tegen de bouw van een mast nabij de riool-zuiveringsinstallatie aan de Leidsevaart in Noordwijker- hout. De heer Vermeulen van Casema (Centrale Antenne Systemen Exploitatie Maatschappij) ver wacht dat de eerste woningen pas in juni of juli van dit jaar op de centrale antenne kunnen worden aangesloten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de woningen in Noordwijkerhout vóór 1 juli aan te sluiten. Pas tegen het einde van dit jaar zullen alle woningen in Noordwijkerhout op het net zijn aangesloten. De PPD had vooral landschappe lijke bezwaren tegen de bouw van een 115 meter hoge anten nemast. Na aandringen van het Noordwijkerhoutse gemeente bestuur en het bestuur van het Samenwerkingsorgaan Bollen streek is de provincie over de be zwaren van de dienst heenge stapt. De bezwaren hebben de uitvoer van de plannen met enkele maanden vertraagd. De contrac ten met Casema uit Den Haag, die de aanleg van het kabeltelevisie net verzorgt, zijn eind vorige maand getekend. "Toch", aldus burgemeester Van de Wouw van Voorhout, die voorzitter is van de werkgroep kabel-tv van het Sa menwerkingsorgaan Bollen streek, "zullen de gemeenten Noordwijk, Voorhout, Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwij kerhout voor 1 januari 1982 van kabeltelevisie zijn voorzien" De mensen die aangesloten zijn op kabeltelevisie zullen tot 1 januari 1982 bijna 15 gulden per maand moeten betalen. Casema mag pas in 1982 de prijs verhogen. Verzoek tot uitstel nog niet binnen bij minister ALPHEN AAN DEN RIJN - Het ministerie van onderwijs heeft officieel nog géén ver zoek gekregen van het school bestuur van het Ashram colle ge om niet in 1980, maar in 1981 te beginnen met een mid- denschool-experimen t Volgens een woordvoerder van de afdeling voortgezet on derwijs van het ministerie is er wel een telefoontje van het bestuur geweest, waarin de komst van een brief werd aangekondigd. "Maar een telefoontje als zodanig be schouwen we niet als een ver zoek. Pas als er schriftelijk iets binnen is zullen we ons gaan beraden op de vraag of uitstel voor één jaar, als dat dus gevraagd wordt,zin heeft of niet" Het ministerie noch de innova tiecommissie wil desge vraagd zeggen of uitstel van het experiment afstel zal bete kenen. "Er is nog geen ver zoek, dus dat zou ook niet kunnen. Bovendien wordt de uiteindelijke beslissing ge nomen door de bewindslieden als er een verzoek komt" Burgemeester Paats buigt zich over een oefenpop voor kunstmatige ademhalingEén van de opleidingsinstru menten voor de 40 mannen en vrouwen (het moeten er 80 worden) van de nieuwe Alphense rampenbrigade ALPHEN AAN DEN RIJN - "Je mag het eigenlijk niet ^zeggen, maar bij de brandweer hoor je nog wel eens de verzuchtiging dat er zo weinig grote branden zijn om op te oefenen. Zo'n wens zullen de leden van de rampenbrigade zeker niet uiten wat hun taak betreft. Laten we hopen dat het nooit nodig zal zijn om de rampenbrigade uit te laten rukken, terwijl het enthousiasme van de leden toch even groot blijft". Met het uitspreken van die wens heeft burgemeester M. Paats gisteravond de Alphense rampenbrigade officieel geïnstalleerd. De brigade bestaat uit nu nog veertig (het moeten er tachtig worden) speciaal voor eerste rampenhulp opgeleide mannen en vrouwen. Alphen is de eerste gemeente in Nederland met zo'n brigade. De ploeg is in het leven geroepen, omdat Alphen feitelijk voortdurend wordt bedreigd door varende, rijdende en vliegende bommen bij hun rou te door en over de gemeente. Als er ooit één temidden van een woonbuurt explodeert, zal deze brigade in actie komen voor het verlenen van medische hulp op de plaats van de ramp. Het gaat om de zo belangrijke hulp in de eerste uren, vóórdat het gewondentrans port goed en wel op gang is gekomen. Burgemeester Paats feliciteerde gisteravond in de brandweerkazerne, waar de installatie plaatsvond, de initiatiefnemers met de rampenbrigade. "Je kunt met rampenplannen en dergelijke wel regels op pa pier zetten voor hoe de zaken in theorie gecoördi neerd moeten worden, bij een crisissituatie heb je ook de koelbloedigheid nodig om die coördinatie in praktijk te brengen", aldus Paats. De burgemeester wees er op dat bij de verdere groei van de rampenbri gade méér instellingen betrokken zullen worden dan (zoals nu nog het geval is) alleen Rode Kruis, EHBO en brandweer. Ook de Bescherming Bevolking en de GGD zullen er bij betrokken worden. De manschappen van de Alphense rampenbrigade, die - als medisch verlengstuk van de brandweer kan wor den beschouwd, worden opgeleid voor Eerste Hulp Bij Rampen (EHBR). De vrijwilligers worden gere- cruteerd uit EHBO en Rode Kruis (ook de afdelingen in Aarlanderveen en Zwammerdam van deze vereni gingen zullen er bij worden betrokken). De rampenbrigade functioneert onder de directe lei ding van de brandweercommandant en de Rode Kruis kolonne-arts. Bestuurlijk gezien is het ge meentebestuur van Alphen verantwoordelijk voor de rampenbrigade. Van jachtwerf uit Woubrugge Dode op weg bij Nieuw Vennep NIEUW VENNEP - De 27-jarige F.H.P. Dobbelaar is vannacht overleden aan zijn verwondingen na een verkeersongeluk op de rijksweg Amster dam-Den Haag. De man reed ter hoogte van Nieuw Vennep door nog onbekende oorzaak achter op een vrachtwagen, bestuurd door de 29-ja- rige A.B. uit de Haarlemmermeer De politie van de Haarlemmermeer verzoekt getuigen van het ongeval contact op te nemen met het bureau van politie in deze gemeente (tel. 02503-14941) of zijn of haar eigen verblijfplaats. WOUBRÜGGE - Twee perso neelsleden van de Woubrugse jachtwerf Van Wijk hebben er heel wat uren ingestoken om te komen tot de bouw van een zoge naamde ijszeiler. Dergelijke op zeilboten lijkende bouwsels, voorzien van een zeil en sleden, waren in vroeger jaren een be kend gezicht op een bevroren Braassemermeer. Het ijszeilen sprak zó tot de verbeelding van de Veenders dat er 78 jaar gele den zelfs een vereniging voor werd opgericht: de ijszeilvereni- ging "Braasemermeer Ijsvo gels" De vereniging bestaat heden ten dage nóg. Bouw van Wijk (de ei genaar van de Woubrugse jacht werf) is er voorzitter van. Hij was het ook die met deze sport al tweemaal het Europees kam pioenschap behaalde. Met de bouw van een nieuwe ijszeiler (door zijn personeelsleden Ton Wesselman uit Roelofarendsveen en Folkert Rijvers uit Nieuw koop) wil Van Wijk laten zien dat men ook heden ten dage nog wel degelijk fraai handwerk kan ver vaardigen, nu tegenwoordig de jachtwerf aan de Bodderis Ho- sangweg alleen nog maar stalen boten bouwt. Jubileum Bij Van Wijk toog men in oktober aan het werk om de ijszeiler bij het 50-jarig bestaan van het be drijf dit jaar gereed te hebben. Bouwtekeningen bestaan er niet meer van. Vandaar dat men een oude ijszeiler uit 1834 als voor beeld in de loods opstelde. Het zes meter lange zeiltuig is nu klaar en is verscheept naar Düs- seldorf waar Van Wijk een stand betrekt op een internationale beurs. Straks in maart is de ijs zeiler weer in Nederland te zien op de Hiswa in de RAI, waar het staaltje vakmanschap een ere- plaatsje zal krijgen. De ijszeiler is een gaffelgetuigde tjotter met een zeiloppervlak van 18 vierkante meter. De maximum snelheid bedraagt zo'n 70 kilometer per en thans heeft de werf van Van Wijk een oppervlakte van 28.000 vierkante meter. Het was ook Qerrit van Wijk (nu 82 jaar) die de eerste Wibo van stapel liet lopen. Tot 1953 werden er van dit type "I" 131 gebouwd. Zoon Bouw borduurde op het idee van zijn vader voort en kwam met de "Wibo-2". Er is nu een omvang rijke serie modellen leverbaar en de vaartuigen varen niet alleen dicht bij huis in Woubrugge zelf, maar ook in Duitsland, Zwitser land en rondom de Middellandse Zee. De bouw zoals Bouw van Wijk die een kwart eeuw geleden begon, was toen revolutiónair te noemen maar zijn wijze van werken is nu algemeen. Net zoals "De Dage raad" is jachtwerf Van Wijk een familiebedrijf te noemen, want nu de tweede telg uit het geslacht er momenteel de scepter zwaait, is jongste zoon Bouw van zes ook al druk doende met het tekenen van zeilboten. De ijszeiler, die het gouden jubileum van jachtwerf Van Wijk zal opluisteren. BOSKOOP - Het bange vermoeden van het college van burgemeester en wethouders in Boskoop dat de ge meente niet langer in staat is haar financiële zaakjes zelf te regelen, is bewaarheid geworden. Scheepsbouw Het was de Woubruggenaar Gerrit van Wijk die in 1930 de basis leg de voor de thans in binnen- en buitenland bekende werf. Hij had al grote ervaring opgedaan in de scheepsbouw, want voordat hij "voor zichzelf begon" had hij ja renlang gewerkt op "De Dage raad", het familiebedrijf van zijn schoonvader. Van Wijk vestigde zijn eigen on derneming elders in het dorp, vlak bij de toegang tot het Braas- semermeer. Hij bouwde langs de Woudwetering een loods en een schuitenhuis. In de loop der jaren groeide het bedrijf voorspoedig Het college ziet, met een tekort van ruim 1,1 miljoen gulden op de be groting voor 1980, geen moge lijkheid het nog langer te rooien zonder dat het rijk met extra geld bijspringt. Het voorstel aan de gemeenteraad is dan ook om de minister van binnenlandse zaken te vragen om die extra uitkering, die tot gevolg zal hebben dat Boskoop onder curatele (toe zicht) van het rijk komt te staan: elke financiële stap die de ge meente zet, zal dan nauwlettend worden gevolgd. Eigenlijk had de gemeente dat ver zoek om extra steun van het rijk al moeten indienen. Boskoop heeft echter uitstel gekregen tot 1 maart, nadat de gemeenteraad begin november '79 besloot i sten het stel van het college om de te dienen voordat de begroting 1980 volledige duidelijkheid ver schafte. Burgemeester en wet houders wilden toen de aanvraag al doen op grond van de cijfers in de meerjarenbegroting, maar de raad wilde eerst zien of het voor 1980 al werkelijk nodig was om zich onder toezicht van het rijk te stellen en als zogeheten "artikel 12-gemeente" verder te gaan. Onvermijdelijk De begrotingscijfers voor 1980 la ten er geen twijfel over bestaan dat het nemen van die stap on vermijdelijk is. Vorig jaar was het nog mogelijk door middel van een greep in de saldi-reserve (een uit overschotten gevormd spaar potje) de begroting op kunstma tige wijze sluitend te maken. Dat lukt nu. met een Cèkort dat drie maal zo groot is, niet meer. Ten opzichte van vorig jaar zullen de uitgaven met meer dan tien procent stijgen in Boskoop ter wijl daar maar een inkomenstij ging van ruim zes proeent tegen over staat. Een wezenlijke verho ging van de belastingen (de on- roerend-goedbelasting biedt nog mogelijkheden voor twee ton in komsten méér) zou ook geen af doende oplossing betekenen. Tot die verhoging willen burge meester en wethouders boven dien niet eens overgaan, omdat de gemeente Boskoop alles bij elkaar al meer belasting heft dan verplicht is voor een gemeente die (zoals Boskoop) aanspraak wil maken op een extra uitkering van het rijk. Als de gemeente zich eenmaal on der curatele van het rijk stelt, be staat trouwens toch de mogelijk heid dat in het kader van sane ringsmaatregelen een tariefsver hoging noodzakelijk wordt. Het gemeentebestuur stelt dan ook dat het aanvragen van extra rijks- steun "beslist niet zal leiden tot een onmiddellijke oplossing van alle financiële problemen waar voor Boskoop zich ziet gesteld" Wel is hrt. meent het college, de enige weg die kan worden inge- "Dit biedt althans de mogelijkheid om in gezamenlijk overleg tussen rijk, provincie en gemeente te komen tot het nemen van maat regelen, waardoor op langere termijn een eind kan komen aan de situatie waarin wij thans ver keren." Aldus het college, dat het voorstel om naar het rijk te stap pen op 21 februari zal voorleggen aan de gemeenteraad die dan de beslissing moet nemen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21