Tweede kind een zondagskind? ouders m Zuidafrikaans agent spion bij hulp organisatie Meer begrip tussen bisschoppen en curie Verkiezingen in Iran draaien om de persoon ZIE DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN (U.S.A.) IN KLEUR van ra rrrrï ijsaaiasimJ^oo'K9 Reeds nu Philips K.T.V. vanaf f 998.- SS" B WOENSDAG 23 JANUARI 1980 BINNENLAND/BUITENLAND PAGINA 11 UTRECHT (GPD) - Enkele honderden, zo niet duizenden, Zuidafrikaanse contactpersonen van het Internationaal Universitair Uitwisselingsfonds (IUEF), dat opleidingen in het buitenland organiseert voor jonge leden van Zuid afrikaanse verzetsorganisaties, lopen ernstig gevaar. Hun namen zijn, zo is gisteren gebleken, waarschijnlijk bekend bij de Zuidafrikaanse veilig heidsdienst. De onderdirecteur van het IUEF, de 30-jarige Zuid afrikaan Craig Williamson, blijkt al sinds zijn indiensttreding bij het IUEF in 1976 een Zuidafri kaans agent te zijn geweest. Williamson zelf heeft aan de direc teur van het IUEF, de Zweed Lars Gunnar Eriksson, zijn ware achtergrond bekendgemaakt. Na een bericht over deze affaire in de Rand Daily Mail in Johannes burg maakte de Zuidafrikaanse politie bekend dat zij een onder zoek instelt naar de beschuldi gingen. Het IUEF wordt onder meer gesubsidieerd door de Scandinavische landen. Canada en Nederland. Williamson zou kapitein zijn bij de Zuidafrikaan se veiligheidsdienst, de DONS, het voormalige bureau voor staatsveiligheid BOSS. Volgens directeur Lars Gunnar Eriksson van het IUEF heeft Wil liamson zelf zijn spionageactivi- NOTULEN GEHEIM - De Tweede Kamer heeft gisteren beslist dat de notulen van een aantal verga deringen van de Kamer achter gesloten deuren, de zogenaamde zittingen in comité-generaal, openbaar mogen worden ge maakt. Het gaat onder meer om de notulen van enige vergaderin gen over Nederlands-Indië en over grenswijzigingen. teiten bekendgemaakt. William son zou daarbij hebben toegege ven al ruim twaalf jaar als spion voor de Zuidafrikaanse staats veiligheidsdienst te werken. De laatste vier jaar als directielid van het Internationaal Universitair Uitwisselingsfonds. Daarvoor zou hij onder meer actief zijn ge weest binnen de Zuidafrikaanse studentenbeweging NUSAS en nauwe contacten hebben onder houden met de SWAPO, de be vrijdingsbeweging voor Zuid west-Afrika, Namibië. Eriksson heeft, zo verklaarde hi, gisteren, in Stockholm politiebe scherming aangevraagd (en ge kregen) nadat Williamson ei chef van de Zuidafrikaanse ligheidsdienst generaal Johan Coetzee hem met klem hadden gevraagd de spion in dienst te houden bij het IUEF. In Nederland is het IUEF verte genwoordigd door de in Utrecht gevestigde stichting voor vluch telingen-studenten, UAF. De di recteur van het UAF, de heer J.N. Willemse, meent dat de spiona- gezaak een onderdeel is van een doelbewuste actie van de Zuid afrikaanse veiligheidspolitie om organisaties die zich beijveren voor zwarte Zuidafrikanen in een kwaad daglicht te stellen. REGENSBURG - Een land- bouwtractor bezorgt een aantal kinderen in het Westduitse Re gensburg onbedaarlijke win terpret. (Van onze correspondent) ROME - Bischoppen mogen wik ken en wegen, het is ten slotte de paus die beschikt. Dat werd nog eens heel duidelijk op de pers conferentie die de bisschoppen Ernst van Breda en Möller van Groningen gisteren in het Vati- kaan gaven over de bijzondere Nederlandse synode. Op vragen betreffende het ver plichte celibaat - het ongehuwd zijn van de priesters - antwoordde mgr. Möller. "De Nederlandse bisschoppen weten heel goed dat een meerderheid van hun gelovi gen gekant is tegen handhaving van deze plicht. Er is zelfs een tijd geweest dat de bisschoppen zich daarmee solidair verklaarden. Maar nu twee pausen (Paulus 6 en Johannes Paulus 2) zich zo uit drukkelijk vóór handhaving hebben uitgesproken, stellen de bisschoppen zich vanzelfspre kend op dezelfde lijn". Bisschop Möller sprak de voldoe ning van de bisschoppen uit over de bereidheid van talloze katho lieken om zich in te zetten voor de kerk en bepaalde taken van de priesters over te nemen. "Maar, helemaal zonder priesters kun nen wij niet. Wij hebben ze nodig. Maar geen van ons zal ze wyden Beraad in Rome kan nog uidopen als zij niet bereid zijn afstand te doen van het huwelijk, zolang dat althans niet door de kerk wordt toegestaan". Hiermee gaf de bisschop te kennen dat de kwestie niet als definitief gesloten wordt beschouwd. "In Nederland zal de discussie wor den voortgezet. Ieder dient ech ter te weten dat de bisschoppen onvoorwaardelijk de lijn van de paus volgen. Vrijheid Mgr. Ernst noemde de "discretie" waarmee de synode wordt om ringd vanzelfsprekend, "ge heimhouding is noodzakelijk om alle synodeleden in staat te stel len zich in vrijheid uit te spre ken". Het uitlekken van discus sie-onderdelen achtte hij betreu renswaardig. "Toch zullen wij voortgaan de afgesproken discre tie te betrachten". Het is mogelijk dat de synode, die 26 januari zou worden gesloten, nog enkele dagen uitloopt. Maar dat is nog niet te zeggen. Op de laatste twee dagen wordt er ge stemd over de conclusies. Over de verwachtingen zei mgr. Möller nog: "Wij zouden nooit aan deze synode zijn begonnen als wij niet gegronde hoop had den dat wij onderling tot een ge meenschappelijke lijn konden komen en dat er een heropleving zou ontstaan. Men moet zich wel wachten voor een al te negatief oordeel over de Nederlandse ka tholieke kerk. Er is al een duide lijk opleving aan de gang, en die zal door deze synode nog worden aangewakkerd". De bisschoppen zijn er ook zeker van dat de Romeinse curie nu be ter dan tevoren over de Neder landse situatie is geïnformeerd. De Nederlandse deelnemers aan de synode begrijpen nu ook beter de standpunten van de curie. De paus luistert bij dit alles aan dachtig. Hij nog niets in de dis cussie gezegd, het wachten is op zijn slotrede. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Uithuizen J. ter Steege Aalsum (Fr.), te Meerkerk A. van de Beek Genemuiden, te Diepenheim G.J. Stam Heino, te Stolwijk J. Wieman Vlaardingen; aangeno men naar Hilversum L. Gulmans Buitenpost, naar Utrecht (voor Academisch Ziekenhuis) kandi daat mevrouw N.M.D. Nieuwen- huijze aldaar; bedankt voor Ou- delande-EUewoutsdijk (Z.) kan didaat mevrouw A.T. de Vries Utrecht, voor IJsselmuiden M.B. van den Akker Rijssen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Winsum-Obergum (Gr.) H. van Dijk Wolfheze, te Beverwijk-Vel- zen C.P. Sybrandi Montfoort; aangenomen naar Grootegast (als pastoraal medewerker) W. Kok Nijega-Opeinde. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Zaamslag L.W. van der Meij Middelharnis, te En- schede-West H. de Graaf 's Gra- vensande. TEHERAN (Reuter) - Op biljetten, die wel de naam van God bevatten maar niet die van de kandida ten, zullen de Iraniërs vrij dag hun stem uitbrengen in de eerste presidents verkiezingen in de ge schiedenis van hun land. Wegens het overstelpende aantal kapdidaten dat zich oorspronke lijk had opgegeven voor deze verkiezingen heeft het ministerie van binnenlandse zaken er na melijk van afgezien al hun namen op de biljetten te vermelden. De kiezers dienen nu zelf de naam van hun keuze in te vullen. Aangezien meer dan de helft van het aantal kiesgerechtigden anal fabeet is, zal hiervoor in vele ge vallen de hulp van de verkie- zingsambtenaarof de plaatselijke mullah moeten worden ingeroe pen. De mogelijkheid van fraude lijkt hierbij niet uitgesloten, maar desondanks zijn de Iraniërs zo enthousiast over de komende presidentsverkiezingen dat zij het systeem volledig schijnen te vertrouwen. Bij voorgaande verkiezingen werd de Iraanse bevolking steeds ge confronteerd met een zwart-wit- keuze: islamitische republiek of monarchie? Islamitische grond wet, ja of nee? Vrijdag zal het Iraanse electoraat echter in feite voor het eerst een keuze kunnen maken uit een keur van kandida ten. De autoriteiten hebben dat aantal overigens in feite flink uit gedund door slechts aan acht kandidaten zendtijd voor radio en televisie beschikbaar te stel len, ook al zullen de stemmen op anderen dan die acht personen wel worden geteld. Die acht voornaamste mensen in de race naar het presidentschap voldoen allen aan de voor de verkiezingen gestelde voorwaarden; zij zijn van het mannelijk geslacht, zij zijn sji'ieten en zij genieten - al thans dat geven zij te kennen in hun redevoeringen - het vertrou wen van ajatollah Chomeini. Ofschoon de macht van het presi dentsambt nauwkeurig staat om schreven in de nieuwe islamiti sche grondwet, zal de werkelijke invloed van de president in ster ke mate afhangen van de per soonlijke invulling die hij eraan geeft. In elk geval is hij volgens de grondwet de mindere van aja tollah Chomeini, maar zijn relatie met zowel de revolutionaire gar de als de revolutionaire raad zal hij zelf inhoud moeten geven. De presidentiële bevoegdheden om vatten o.a. het benoemen van de premier, het ondertekenen van verdragen en internationale overeenkomsten en het terugwij zen van wetsvoorstellen naar het kabinet. Anderzijds heeft Cho meini het recht om de president te ontslaan, terwijl hij tevens het hoogste gezag heeft aver de strijdkrachten en de wetgeving. Chomeini heeft geen gebruik ge maakt van zijn grondwettelijk recht eigen kandidaten naar vo ren te schuiven. De imam moti veerde deze houding met de woorden dat hij het volk de keuze laat. Later beschuldigde hij het grote aantal onbelangrijke kan didaten ervan dat zij de presi dentsverkiezingen in een kwaad daglicht stellen door zich in zo groten getale op de kieslijsten te laten plaatsen. Naar aanleiding van deze uitbarsting besloten de autoriteiten het aantal serieuze kandidaten te beperken tot acht. Extra voordelige januari-aanbiedingen kleuren t.v. Nieuwste series Philips-Blaupunkt-Loewe Opta-Grundig-B 0 enz. Ruil nu uw oude KTV in. donderdag koopavond INRUIL TOT F 1000,- 2 jaar OUd). Zo kan het bij ons ook: 1e aanbetaling f 248.-, daarna f 9.37 per week voor dienstbetoon en vakmanschap Botermarkt 25, telefoon 122669 KLEUREN TV SPECIAALZAAK Korevaarstraat 6 - Telefoon 126415 Het eerste kind is vaak een beetje het proef konijntje van zijn ouders! Hun oefenveldje. Want je bent nog onervaren in het opvoeden. Onervaren, zowel in de fijne als in de vervelende dingen. Maar bij de tweede weet je wat beter hoe je ze wel en niet groot wilt brengen. Ouders van Nu over de bevalling. Ook een grote kraamafdeling kan heel ge zellig zijn. Een reportage over de vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Ouders van Nu over flatkinderen. Over de kinderen van zevenhoog. Is hoog bouw slecht voor uw kind? Wat kun je er als ouder aan doen? Ouders van Nu over het instantuezin. Gezinnen zonder wortels. Gezinnen van ouders die beiden al eerder getrouwd zijn geweest en kinderen hebben, die ze in het nieuwe huwelijk meebrengen. Een verslag van de moeder uit zo'n instantgezin. Verder in dit Februarinummer: Mooie diertekeningen van Marjolein Bastin, gedrukt op stevig papier (u maakt er een prachtige mobile van voor de kinderkamer). Hoe gaan kinderen om met zakgeld? Van eersteklassers wordt veel geëist. Uiteraard ook in dit nummer de vaste rubrieken Samen, Man-Vrouw, Praktisch, Vragen van onervaren moeders en de kinderkrant met Beer Hops en Sesamstraat. EENHINE KRAAM VOELING ineen groot ZEKENHUIS weet U wat gezin 5 ORESUV :£E\; Vanaf nu overal in de winkel voor f 4,25. iedereen leest de krant altijd en overal.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11