Leiden meldt scholen aan bij het rijk 'Vroolijcke Me': meer doen aan buurtwerk Kantonrechter Dienstencentrum begint werk in Du Rieustraat Dallinga nieuw raadslid PvdA Hoogte huur oorzaak van vechtpartij Geld voor rioleringen Bouwer gaat vrijuit na er nstig ongeval PAGINA 4 DINSDAG 22 JANUARI 1980 Telepathie Vanavond wordt de lezingen cyclus over de oorsprong van mens en kosmos voortgezet in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17. De heer R. Gort houdt een in leiding onder de titel "Het Ufo-probleem parapsycholo gisch bezien". De heer Gort is lid van de „kring der ver- bondn" en geeft met behulp van dia's én geluidsbanden zijn visie op telepathische contacten uit de ruimte. Aan vang 8 uur en toegangsprijs f450. Vaandels niseert vandaag een lezing avond in het museum aan de Oude Singel 28. Mej.drs. I. W. L. Moerman spreekt over de geschiedenis van de Leidse vereniging onder het motto "Achter het vaandel". De le zing houdt verband met de tentoonstelling "Met vlag en vaandel" die tot 3 februari in de Lakenhal wordt gehouden. Na afloop van de lezing is er gelegenheid om de expositie te bezoeken. Aanvang 20 uur Indonesië De Indonesië Werkgroep orga niseert vanavond een infor matieve bijeenkomst in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1. Ditmaal zal Jietske Mulder diabeelden vertonen over het leven op het Javaanse platte land. De bijeenkomst begint om acht uur Homo-avond Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert vandaag een film-thema avond over homoseksualiteit. Vertoond wordt de film "Hoe ra een homo" van Wou ter va n Praag. De film gaat over een onderwijzer op een christelij ke school in een klein dorp. van wie uitkomt dat hij homo seksueel is. Na afloop van de film is er een discussie met leden van de Leidse Werkgroep Homofilie (LWH). De avond begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden Geologie "Geologie en praktijk" is de.titel van de lezing die de directeur van de Rijks Geologische Dienst ir. B. P. Hageman vanavond in Leiden houdt. De lezingdie wordt gehouden in het kapelzaal aan de Oude Vest 45, wordt georganiseerd door de Leidse volksuniversi teit K&O. Aanvang 20 uur De inleider zal spreken over de wordingsgeschiedenis van ons land en dat gebeurt aan de hand een serie fraaie dia 's. Toegangskaarten voor deze avond kosten zes gulden Stervorming Drs. W. Boland houdt vanavond een lezing over de stervor ming voor de Leidse Weer- en Sterrekundige Kring. Drs. Boland is in dienst van het Sterrekundige Instituut van de Amsterdamse universiteit. Hij zal recente waarnemin gen en theorieën over het ont staan van massieve sterren in grote moleculaire wolken be spreken. De bijeenkomst wordt gehouden in de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de Sterre- wachtlaan en begint om acht Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt vanavond een lezing in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Aanvang 20 uur. On derwerp is "De nieuwe ziele- wording in de Gnosis" Informatieavond Mr.P.C.Vellman, leraar aan de Rudolf Stei ner-schoolspreekt va navotid over het onderwerp "Weerbaar? Leerbaar? Ver teerbaar?". Dat gebeurt in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Lei den Zuid-West. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN - "Met de Merenwijk is dit de enige wijk waar niets is voor bejaarden", zegt de heer Sibon, de Stedelijk Projectleider van het dienstencentrum voor gecoördi neerd bejaardenwerk. "En dat terwijl een wijk met 2000 bejaar den recht heeft op een centrum met een betaalde kracht". We spreken over de Professoren- wijk, de Burgemeesterswijk en de Rijndijkbuurt. Daar werd gis termiddag in het nieuwe buurt huis aan de Du Rieustraat een open middag voor alle 65-plus- sers uit de wijk gehouden. Dit gebeurde om een begin te maken met de activiteiten van het dien stencentrum voor bejaarden in deze wijk. Zeker zo'n 150 mensen waren ondanks het barre weer samengekomen. Na een kort welkoms woord zong het bejaardenzangkoor uit Tuin- stadwijk een aantal liederen en oogstte daarmee applaus. Ook tijdens de zanguitvoering kwa men nog veel mensen naar bin nen, zodat het zaaltje bijna uit z'n voegen barstte. De zaal was voor de gelegenheid versierd met schilderijen ge maakt door de schildersclub van het dienstencentrum Tuinstad- wijk. Ook was er een collectie poppen tentoongesteld. Over het dienstencentrum Leiden- Noord was er een dia-serie, zodat een ieder zich een idee kon vor men over de mogelijkheden van een dienstencentrum. De heer Sibon zegt dat het geld voor de activiteiten die nu al be gonnen zijn van andere stedelijke projecten afkomt. En activiteiten in dit kersverse centrum zijn er al genoeg. Om maar eens wat te noemen: een bejaardenspree kuur, een bridgemiddag, Engelse les, een pedicure. Een gevarieerd programma dus. Het hele programma in het cen trum wordt gedraaid met een groep vrijwilligers. Met name het Interkerkelijk Bejaardencomité heeft zich ingespannen. De lei ding van het dienstencentrum is in handen van de Wijkadvies- raad. Deze raad vergadert eens in de maand in het buurthuis. Ze bekijkt dan welke behoeften on der de bejaarden leven en wat de mogelijkheden zijn om er iets aan te doen. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad vindt dat er in Leiden een school voor hoger economisch en administratief on derwijs moet komen en een middelbare beroepsopleiding tot verzorgenden of verplegenden. Gisteravond werd dan ook besloten om beide opleidingen aan te melden voor opneming in het scholenplan van het rijk. PPR-raadslid Beijen plaatste vraagtekens bij de aanmelding van de beroepsopleiding voor verzorgenden of verplegenden. Hij wees op het gevaar dat daar mee bestaande opleidingen bij het LOK of bij 't Rapenburg zou den kunnen worden doorkruist. Wethouder Tesselaar merkte op dat als de opleiding er komt een sa menwerkingverband gevormd moet worden. Dat gekozen is voor een opleiding in de gezond heidszorg achtte hij juist in ver band met de komst van de ver pleegkundige academie Vrone- stein naar Leiden. De bezwaren van D'66-er Hoekema golden juist de aanmelding van de heao-opleiding, maar volgens wethouder Tesselaar is dat een logisch gevolg van de aanwezig heid van een leao- en meao-op- leiding in Leiden. Mevrouw Van Akkeren(CDA) vond dat bij de komst van de opleidingen reke ning gehouden moet worden met de huisvesting van de studenten. Wethouder Tesselaar was het daarmee niet eens. "De huisves ting mag geen rol spelen bij de beoordeling of we een opleiding wel of niet willen hebben." In dat verband wees hij op het feit dat het aantal studenten aan de Leid se universiteit de laatste jaren is toegenomen van 13.0U0tot 16.000, LEIDEN - Een man en een vrouw zijn vannacht gewond geraakt tijdens een vechtpartij met hun huiseigenaar. Zij huurden een woning aan de Hoge Rijndijk en waren met de eigenaar in conflict geraakt over de huur. De vrouw werd aan het hoofd gewond, terwijl de man een tand uit het gebit werd geslagen. maar dat daarbij ook nooit de vraag is gesteld hoe het met de huisvesting zou moeten. "Zo'n toeneming legt een veel zwaardere druk om de huisves tingsmogelijkheden in Leiden dan de gevolgen van de door ons aangevraagde beroepsopleidin gen", aldus wethouder Tesselaar. LEIDEN - "Het tijdperk van goedkope en probleem loze energ ie lijkt definitief voorbij te zijn. De ontwikkelingen in de komende 10 a 20 jaar zullen in hoge mate be palend zijn voor de structuur van de energievoorziening in de wat verdere toekomst. Slaagt de wereldbevolking erin de groei in het energieverbruik snel af te vlakken, dan ligt een ener gievoorziening die voor honderd procent op de zon draait nog bin nen de mogelijkheden. Bij een aanzienlijke verdere groei in het wereldenergieverbruik lijkt kernenergie in de vorm van kweekreaktoren en/of fusiereak- torenopde duur onvermijdelijk" Met opgeheven vinger opende de natuurkundige L. J. F. Hermanls, wetenschappelijk hoofdmede werker aan de Leidse universi teit, gisteravond de energieten toonstelling hi het Waaggebouw Deze tentoonstelling, die als titel Energieiuljzer" heeft meegekre gen en is opgezet door de Vereni ging Milieudefensie in samen werking met de gemeentelijke energiecömmissieis tot en met zaterdag te bezichtigen. LEIDEN - De PvdA-fractie in de Leidse raad heeft een wijziging ondergaan. De plaats van A. Ranner werd gisteravond inge- door G. Dallinga. Het PvdA-raadslid is werk zaam bij Shell, maar zal binnen kort een functie aanvaarden bin nen de Raad voor het Weten schapsbeleid. Deze raad advi seert minister Pais over maatre- Inmiddels is ook bekend geworden dat de plaats die Verboom in de fractie van de Leidse socialisten achterlaat, zal worden ingeno men door R. Eikerbout. Hij was enkele jaren voorzitter van de af deling Leiden en is werkzaam bij de griffie van de Tweede Kamer LEIDEN - De vier beroepskrach ten, drie part-timer's, stagiaires en vrijwilligers die zijn verbon den aan het in de Pieterskerk- choorsteeg gelegen clubhuis "In de Vrolijcke Arke" gaan zich meer op het "echte" buurtwerk richten. "Het buurtwerk komt meer in ons vaandel te staan", aldus Karst Zomermaand, één van de be roepskrachten. "Voorheen was het zo dat wij met een bepaald activiteitenpakket naar buiten traden maar dat werkte niet goed. Nu spelen we met onze activitei ten meer in op de behoeften die er in de Pieters- en Academiewijk en ook in de Tuinstadswijk le- Om die behoeften te kunnen peilen zijn de medewerkers van "De Ar ke" de wijk ingegaan. "We heb ben gewoon aan de mensen ge vraagd wat voor activiteiten ze graag georganiseerd zagen. Aan de hand van de reacties hebben we een nieuw activiteiten-pakket samengesteld. Nieuw is verder ook dat we ons meer op de Tuin stadswijk gaan richten. We zoe ken alleen nog naar een geschikte ruimte in die wijk" Aanstaande dinsdag wordt met de nieuwe activiteiten begonnen. Dan is er van vier uur tot half zes een "na school-soös" voor de jeugd van 12 tot 15 jaar. Ook zal voortaan op die middag een zeef drukclub in het gebouw actief zijn. Donderdag's wordt er van vier tot half zes door de redac tieclub gewerkt aan een eigen tienerkrant. Op die middag draait ook de "na school-soos". Op maandagmiddag is er tenslotte van vier tot half zes een speciale soos voor jongens en meisjes van 10 tof 12 jaar. LEIDEN - De Leidse universi teitsraad heeft gisteravond het groene licht gegeven voor de ves tiging van een bijzonder lectoraat in de genetische toxicologie. De ze wetenschap houdt zich bezig met stoffen die niet alleen scha delijk zijn voor ons, maar ook voor ons nageslacht. De leerstoel is van belang bij het onderzoek naar kankerverwekkende en mu- tagene stoffen. Dat zijn stoffen die een blijvende verandering kunnen veroorzaken in de erfe lijkheid. LEIDEN - Leiden krijgt samen met Alkmaar f 4 miljoen voor de aanleg van rioleringen. Dit heeft minister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne toegezegd. De gemeenten krijgen elk de helft van het bedrag. In Leiden zullen rioleringswerken uitgevoerd worden in de wij ken Pancras-Oost en Havenwijk-Zuid. Deze wijken zijn in 1978 aangewezen ais stadsvernieuwingsgebied en komen daardoor in aanmerking voor een bijdrage op grond van de Interim Saldo regeling. De rioleringswerken worden nog dit jaar uitgevoerd. LEIDEN - Kantonrechter mr. C. Oomen sprak de JStrukton Bouwmaatschappij" uit Maarssen gistermorgen vrij van schuld aan een ernstig ongeval tijdens de bouw van een kantoor aan het Stations plein in Leiden. "Zelfs met de meest scherpe instructies zijn- ongelukken niet te voorko men. In dit geval is er het no dige gedaan om de veiligheid van de arbeiders te waarbor gen", zei mr. Oomen. die h iermee doelde op een instruc tieboekje en een veiligheidsin specteur van Strukton, die eens per maand controle hield tijdens de bouw. Een Turkse arbeider maakte in april van het vorig jaar bij de bouw aan het Stationsplein een flinke val vanaf een bouwlift, waarmee puin ge ruimd moest worden. Vanaf zo'n zes meter hoogte, tuimel de hij naar beneden, toen een andere arbeider de lift plot seling naar beneden diri geerde. De Turk liep een her senschudding en verwondin gen aan de mond op. Zijn lin kerarm en zijn neus waren gebroken. Officier van justitie mr. C. van der Ham betoogde dat als er een sluitboombeveiliging aan de lift was aangebracht dit ongeluk voorkomen had kun nen worden. "Bij de bouw zou permanent iemand aange steld moeten worden om de veiligheid in de gaten te hou den. Er is nonchalance bij de uitvoering van de bouw en ook bij de controle hieropDat komt vaak voor in de bouw wereld", aldus mr. Van der Ham. De officier eiste dan ook een boete van 1UU0 gulden (waarvan 5UÜ gulden voor waardelijk met een proeftijd van een jaarj of dertig dagen hechtenis. Overigens was er bij de bouw een sluitboombeveiliging aanwezig. Deze werd op het moment van het ongeval ech ter niet gebruikt. Hel dak werd ten tijde v an het ongeval namelijk op verschillende plaatsen bewerkt, zodat de sluitboombeveilig mg steeds van plaats zou moeten ver wisselen. "En dat is nogal las tig", zei de hoofduitvoerder bij de bouw.die door de direc teur van Strukton als getuige was meegenomen De raadsman van de directeur betoogde dat "de zorg voor de naleving van de veiligheids wet wel degelijk genomen is. Maar ongevallen zijn nooit voor honderd procent te voor komen". Kantonrechter Oo men kon zich kennelijk vin den in deze redenering Bouwwerkzaamheden in de gang van het kantongerecht zelf vielen in slechte aarde bij een 75-jarige architect uit in Leiden. Kantonrechter Oomen verklaarde hem schuldig aan de verkeersover treding, maar legde hem geen boete op, omdat de man "te goeder trouw" was. De man had even tevoren nog wel ge zegd dat hij helemaal geen be zwaar had tegen een dagje "zitten", omdat je naar zijn zeggen in de gevangenis als een vorst wordt behandeld. "Zelfs prins Bemhard zou het er naar zijn zin hebben". Vrijgesproken werd een me vrouw uit Oegstgeest die haar giddens niet kwijt kon voor een parkeerkaart. Toen ze Vlaardingen. "Ik bevind m hierin het hol van de leeuw. I wordt toch zeker geachl de we te kennen. Maar. wat zie ik In de gang wordt een sleu van een meter diep en zever tig centimeter breed gegra ven. zonder dat er een bijbe horende leuning wordt aar gebracht". >e man stond overigens tereeh omdat hij zijn wagen foutgt parkeerd had, onbekend al hij is met de verkeerssituati weer bij haar wagen terug kwam,aan de Caeciliastraat, vond ze wel een kaartje, maar dan van de politie. "Ik heb ei- alles aan gedaan om een par keerkaart te krijgen", zei ze. "De parkeerautomaat was domweg kapot. Ik heb er zelfs mijn gulden voor nat ge maakt" Maar telkens kwa men haar guldens weer in de leruggavebak terecht, rijs])raak was er ook voor een fietser, die volgens hel proces verbaal op de Oegstgeester- weg door het rode licht gere den was. "Ik rij al dertig jaar op de fiets", verklaarde hij, "De stoplichten daar ken ik precies". De fietser bléek voor het rode licht gewacht te heb ben, en op de fiets geslapt te zijn, toen de stoplichten in de dwarsstraten op rood spron gen. Want: "Dan springt mijn licht op groen". Een fikse boete kreeg eenfarma- cie-student, die een valse naam opgaf toen hij betrapt werd op het fietsen zonder deugdelijke koplamp. De kan tonrechter legde hem 125 gul den op voor de valse haamen een tientje voor de kapotte koplamp. De student infor meerde prompt of hij de boete in termijnen kon afbetalen, "Want ik heb niet meer dan 400 gulden in de maand om van rond te komen". De kan tonrechter verwees hem hier voor naar het parket van het openbaar ministerie. Forse geldboetes waren er ook voor twee snelheidsduivels, die op de motor een snelheid van negentig kilometer be reikten op de Hooigracht. Zij moeten 175 gulden boete be talen of zeven dagen "zitten". Een van de hardrijders (een twintigjarige Leidenaar kreeg bovendien dezelfde boe te vanwege het rijden zonder rijbewijs.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4