Brug over Nieuwe twee jaar „op proef" Rijn komt Recherche doorgelicht Ombudsgroep wil klachten patiënten in behandeling nemen Motie woningnood studenten aangenomen Restauratie achttiende eeuwse gevel van „De Turk" aan de Breestraat DINSDAG 22 JANUARI 1980 Door bureau ministerie justitie LEIDEN - De recherche-afde ling van de Leidse politie zal op korte termijn worden doorgelicht door het Weten schappelijke Onderzoek en Documentatiecentrum (de WODC) van het ministerie van Justitie. Lelden is een van de zes ge meenten in Nederland waar de WODC een uitgebreid we tenschappelijk onderzoek op politioneel gebied uitvoert of gaat uitvoeren. In elke ge meente wordt een ander on derzoek verricht. Leiden is dus uitgekozen voor een re chercheonderzoek. Dr. D. Steenhuis van de WODC verklaarde gisteren op de vergadering van de deel- commissie voor politionele aangelegenheden dat de doel van het onderzoek is om te komen tot een bepaalde prio riteitenstelling in het taken pakket van de recherche. Van PvdA-zijde werd in de commissievergadering, evenals in vorige vergaderin gen, gepleit voor een in .Lei den te houden enquete waar bij de mening van de bevol king over het functioneren van het politie-apparaat wordt gepeild. Volgens Steenhuis is een dergelijke enquete in Leiden overbodig. "Omdat", zo zei hij, "er geen reden bestaat om te veron derstellen dat de uitkomst van een zo'n enquete sterk zal afwijken van het landelijke beeld dat over de politie be staat" Dat beeld, ontstaan door on dermeer in Den Haag en Apeldoorn gehouden enque- tes, is overigens gunstig waar het 't optreden van de politie als hulpverlenende instantie betreft en minder gunstig waar het gaat om de zoge naamde kleine criminaliteit (vandalisme, vernielingen). Dr. Steenhuis vond bovendien zo'n onderzoek voor Leiden te duur. „Er is snel snel een 70.000 gulden mee gemoeid en van het ministerie hoeft Leiden geen cent te verwach ten". PvdA-raadslid mevrouw Hes wil de mogelijkheid onder zoeken om toch een dergelij ke enquete in Leiden te gaan houden. En dan met behulp van de universiteit. Van WODC-zijde kreeg zij te horen dat dit centrum bereid is om daar op kleine schaal z'n medewerking aan te verle nen. Maar dr. Steenhuis voegde daar tegelijk aan toe dat hij nogal sceptisch staat tegenover de medewerking van de universiteit. „Ik be twijfel het of de universiteit in staat is om in een redelijk kor te termijn zeker 2000 Leide- naars te enqueteren. Want dat is voor een dergelijk onder zoek een minimale vereiste" Eelco Huisman (rechts) en Berna Zwinkels voor het ge zondheidscentrum in de Me- renwijk. Berna Zwinkels (tel. 125708) is contactvrouw van de patien- tenraad. De patiëntenraad van het Me- renwijkse gezondheidscen trum gaat het over een andere, boeg gooien. Een aantal leden van deze stuurgroep vindt er in de toekomst een wat harde re lijn moet worden gevolgd. Eelco Huisman, "raadslid" van het eerste uur verklaart waarom: "Met onze huidige activiteiten fungeren we min of meer als verlengstuk van de artsen. We zijn eigenlijk niet kritisch genoeg. Dat willen we gaan veranderen. Vandaar dat er een zogenaamde "om budsgroep" van de grond is gekomen die klachten van pa tiënten gaat behandelen" Deze ombudsgroep is de vierde werkgroep die uit de patiën tenraad is voortgesproten. Eerder werd er een "voorlich- tingsgroep"een "signale- ringsgroep" (een groep die probeert uit te zoeken welke behoeften er onder de wijkbe woners leven op het gebied van de gezondheidszorgen een "zelfhelpgroep" deze groep probeert mensen met een gelijkluidend probleem met elkaar in contact te bren gen. "Vrouwen in de over gang" is een "beweging" die door deze groep op gang is ge bracht). "Groepen die stuk voor stuk zeer nuttig werk verrichten maar wel op de vriendelijke lijn zit ten". aldus Eelco Huisman. "Omdat we. wanneer dat no dig mocht zijn, ook wel eens een kritisch geluid willen la ten horen hebben we besloten een vierde werkgroep, de ombudsgroepin het leven te roepen. Het is de bedoeling dat mensen met een klacht over één van de werkers van het gezondheids centrum, dat kan bijvoor beeld een arts, verpleegkun dige, fysio-therapeut of maatschappelijk werker zijn, hun grieven uitten bij een van de ombudsgroepleden. "Wij horen zo'n klacht aan, in dien nodig ook het verhaal van degene over wie de klacht is geuit .en proberen dan naar een oplossing te zoeken", al dus een van de ombudsgroep leden. "We zullen vervolgens nooit een oordeel vellen over de geuite klacht. Dat ligt niet op ons terrein. We proberen zuiver en alleen naar een op lossing te zoeken door de men sen met elkaar aan het praten te krijgen of te wijzen op mo gelijk te ondernemen stap pen". De leden van de ombudsgroep, die hun namen liever niet in de krant zien afgedrukt, heb ben nog geen afgerond idee over wat de toekomst gaat brengen. "Misschien gaat het straks klachten regenen maar misschien ook niet.Het tweede lijkt ons toch het meest waar schijnlijke. De mensen zijn over het algemeen zeer tevre den over van het gezondheids centrum. Het is dus goed mo gelijk dat we straks weinig te doen krijgen". "Maar", zo vervolgen de ano nieme ombudslieden, "er zul len best wel klachten ontstaan door communicatiestoornis sen Mensen die komen klagen omdat ze bijvoorbeeld vinden dat een arts hun problemen niet begrijpt. Het is onze taak om die mensen aan te horen en, waar mogelijk, raad te ge ven. We vermijden daarbij een echte bemiddelingsrol" Waarom die anonimiteit "Daar hebben we met opzet voor gekozen. We willen de hele zaak in de vertrouwelijk sfeer houden. Bovendien ishet een vorm van zelfbescher ming. Stel dat het straks klachten gaat regenen en ie dereen weet ons te vinden dan is het met onze rust en privacy gedaan. Daarom werken we voorlopig alleen met telefoon nummers. Mocht in de toe komst blijken dat die klach- tenstroom best meevalt dan kunnen we alsnog nadrukke lijker in de openbaarheid tre den". "Voorlopig willen we de zaak een beetje aftasten. Het is ook mogelijk dat we straks, wan neer we een beetje zijn inge speeld. ons werkterrein ge deeltelijk verplaatsen. We denken er namelijk over om ons ook met de zogenaamde tweedelijns gezondheidszorg de gespecialiseerde gezond heidszorg, bezig te gaan hou den. De mogelijkheid creëren dat de mensen bij ons terecht kunnen met klachten over een bepaalde specialist. Maar voorlopig is dat nog toe komstmuziek" Tenslotte: voor de Merenwijkers is het waarschijnlijk wel aar dig om te weten dat iedereen die is aangesloten bij het ge zondheidscentrum in de Ros molen in principe lid is van de patiëntenraad en dus ook met een eventuele klacht terecht kan bij de "ombudsgroep" Deze groep is bereikbaar via de telefoonnummers 213455 125289.211520 en 131850 Motief dood Nancy Geluk onduidelijk LEIDEN - Ook nadat hij zondag avond toegaf zijn ex-vrouw Nan cy Geluk (25) met pistoolschoten om het leven te hebben gebracht heeft de 30-jarige Leidenaar N.J.G. de W. gisteren tijdens een verhoor op het Leidse politiebu reau nog weinig duidelijk ge maakt over het motief van die daad De Leidse politie heeft dit gisteren bekend gemaakt De W. gaf zon dagavond (na zijn arrestatie op zaterdagmiddag) toe dat hij vrij dagnacht de drie dodelijke scho ten op Nancy Geluk afvuurde op de Willem Klooslaan in Leiden Zuid-West Het is mogelijk dat er op de Willem Klooslaan nog een reconstructie van de gebeurtenissen in de nacht van vrijdag op zaterdag gaat plaatsvinden. Morgen zal De W. worden voorgeleid aan de of ficier van justitie van de recht bank in Den Haag. De W. zou verdei tegenstrijdige verklaringen hebben afgelegd over zijn motieven. Hij zou, zo kwam als een van zijn verklarin gen naar voren, mogelijk ook nog een schot op de politieagenten hebben gelost die op de melding van het gegil op de Willem Klooslaan afkwamen. Hoofdinspecteur Scheers van de Leidse politic zei ook gisteren bij zijn verklaring te blijven, dat De W. na zijn daad is ontsnapt op een wijze die voor de ter plaatse aan wezige agenten niet waarneem baar was. Hij illustreerde dit met een tekening, die door De W. zou zijn bevestigd. Hoe De W. aan het pistool is geko men dat hij bij zijn daad gebruik te is de politie ook nog niet dui delijk. LEIDEN - Over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Be schuitsteeg komt een proefbrug. Twee jaar lang zullen er tellingen worden gehouden om te zien of de brug een duidelijke functie vervult naast de al bestaande Koorn- beursbrug en de Karnemelksbrug bij het Gangetje. Aan de hand van de resultaten zal worden bekeken of er een definitieve brug moet komen Dat besluit werd gisteravond ge nomen door een krappe meer derheid van de Leidse raad (21-15). Het was een compromis van PvdA en VVD, omdat anders de kans groot was geweest dat het bruggenplan het in de raad niet zou hebben gehaald. Immers de VVD had al bij de behandeling van het structuurplan voor de binnenstad laten blijken eigen lijk maar weinig voor de nieuwe bruggetjes te voelen. Toen stelden de liberalen voor om al die bruggetjes maar te schrap pen, een idee dat toen geen 1 weerklank vond bij de andere fracties. Vandaar dat VVD-er 1 Zonnevylle zich gisteravond ver- baasd toonde, dat diverse partij en nu ineens met allerlei bezwa ren tegen de brug op de proppen kwamen. Kritiek kwam onder meer uit het CDA-kamp. Fractieleider Dries- sen zei een te geringe belangstel ling voor de brug te verwachten gezien de korte afstand die er ligt tussen de bestaande bruggen Bovendien vond hij dat er wat voorzichtig moet worden omge sprongen met het historische stadsbeeld. Overigens wees het PPR-raadslid Beijen er even later op dat op de ze plek in vroeger tijden ook een brug heeft gelegen, namelijk de St. Sebastiaansbrug. Beijen zelf toonde zich een voorstander van de bouw van een definitieve brug. Hij zei weinig te voelen voor een nieuwe tijdelijke brug in de binnenstad naast die bij het Waaghoofd ep over de Oude Vest ter hoogte van de Lange Schei straat. Vanuit de PSP- en de D'66-fractie kwamen ook bezwaren tegen de brug bij de Beschuitsteeg. "Van het ontwerp ben ik niet kapot, en van een tijdelijke brug helemaal niet", aldus Van der Putten (PSP). Glaubitz (D'66) kondigde aan de motie van het CDA om de brug maar te schrappen te zullen ondersteunen. In zijn pleidooi voor de brug bracht wethouder Waal in herinnering dat onderzoekingen destijds aan toonden dat het Leidse winkel gebied te uitgestrekt is en dat moet worden gestreefd naar een verdere verdichting. De brug zou volgens hem een bijdrage kun nen leveren aan een betere „doorschrijdbaarheid" van de Leidse binnenstad. "Bovendien heeft de brug het bijkomende voordeel dat de winkels aan de Nieuwe Rijn gemakkelijker be reikbaar zijn wanneer op korte termijn met de vernieuwing van de walmuren en de riolering wordt begonnen", voegde hij daar nog aan toe. Veel minder moeite hoefde wet houder Waal te doen om de raad te overtuigen van het nut van een nieuwe voetgangersbrug over de Oude Vest nabij de Lijs- bethsteeg. Een grote meerder heid bleek overtuigd van het nut van deze brug als kortere ver- bindingsschakel tussen de par keerruimte rondom molen de Valk en de winkels in het cen trum van de stad. PSP-er Van der Putten echter bleek niet erg enthousiast, terwijl CPN-er raad ging ook (maar LEIDEN - "De toestand is zo slecht, zo schrikbarend, zo afgrij selijk, hier moet wat aan gebeu ren. Allerlei initiatieven van het college van bestuur van de uni versiteit en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting lopen dood bij de gemeente Leiden. Daarom hebben wij deze motie ingediend". Aan het woord uni versiteitsraadslid F. M. Boon gis teravond tijdens de eerste verga dering van de Leidse universi teitsraad in dit jaar. Zoals wij gisteren al meldden dreigt het grote gebrek aan woonruimte voor 'e en en twee persoonshuishoudens de ge meente Leiden en de universiteit boven het hoofd te groeien. Ge brek aan grond is de belangrijk ste oorzaak van het probleem. In de motiewordt er onder meer bij de gemeente Leiden op aange drongen om bij het ontwikkelen van bouwprogramma's wonin gen voor één en twee persoons huishoudens op te nemen. Over de inhoud van de motie waren alle partijen het roerend met el kaar eens. De motie werd dan ook aangenomen. Het college van be stuur sprak van een "zeer duide lijke noodtoestand, waarin de studentenhuisvesting is beland. Alleen nieuwbouw op grote schaal kan een oplossing bieden. Deze motie zal geen snelle oplos- sing'brengen, maar illustreert de betrokkenheid van de universi teitsraad in deze en dat er nu echt iets moet gebeuren". Het buiten-universitaire universi- teitsraadslid A.J.W.F.M Kohl- beck. tevens gemeenteraadslid van Ocgstgeest. vond dat er wel wat al te veel "alleen op de ge meente Leiden wordt gespeeld". Hij vroeg zich af of er geen morele verplichtingen op de Leidse randgemeenten rusten om mee te helpen dit probleem op te lossen en lliusterde het college v.in be stuur in dat vanuit Oegstgeest misschien wel hulp is te verwach ten op dit gebied. Raadslid H M. van der Meij zei dat het niet alleen de studenten zijn die krap zitten, maar ook andere groeperingen binnen de Leidse bevolking De gemeente moet de koek eerlijk verdelen. Ik ver wacht dan ook weinig van de mo tie". Hoeven zich falikant tegen bei de bruggen verzette. De ruim vijf ton die ze kosten zouden volgens hem beter kunnen wor den besteed. Dit is de brug die volgens de Leidse gemeenteraad over de Oude Vest moet komen. De aanmerkelijk minder makkelijk) akkoord met een - tijdelijke - brug over de Oude Rijn. LEIDEN - De monumentale gevel van het voormalige restaurant "In Den Vergulden Turk", aan de Bree straat zal in oude luister worden hersteld. De restauratie van het eeuwenoude bouwwerk is dezer dagen, in opdracht van Vroom en Dreesman, ter hand genomen. Het grootwinkelbedrijf heeft in sa menwerking met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg besloten om de karakteristieke gevel van het eens vermaarde restaurant weer in de oorspronkelij ke staat terug te brengen. Het aanzien van het win kelpand zal daardoor aanzienlijk veranderen. De er ker, die na de eerste wereldoorlog op nogal gevoello ze wijze werd aangebracht, zal na een halve eeuw weer plaats maken voor een gevel zoals die er na de bouw van het restaurant, in de achttiende eeuw, heeft uitgezien. Gisteren is een begin gemaakt met de staalconstructie van de erker te verwijderen. Het ligt in de bedoeling om er weer een aantal ramen met kleine ruitjes aan te brengen en om het weelderige beeldhouwwerk tot en met de nodige verguldsels te herstellen met de in de loop der tijden verdwenen versierselen. Er wordt naar gestreefd om zoveel mogelijk de oorspronkelij ke materialen toe te passen en de gevel ook weer de oorspronkelijke kleur te geven. De driehoekige bovenbouw van de voorgevel, de zoge naamde timpaan of fronton, zal het eerst worden aangepakt. De kop van de Turk. geflankeerd door de goden Poseidon en Aesculapes. zal weer de oor spronkelijk goudkleur krijgen. Ook de naam van het voormalige restaurant zal wederom in bladgoud worden verguld. Daarna zal de ondersteuning van de bovenbouw, door een aantal zuiltjes, worden hersteld. Aan weerszijden van de gevel zullen vazen, die nog in de kelders van V&D stonden, worden herplaatst. De oorspronkelij ke klassieke stijl van de statige gevel zal dan weer zoveel mogelijk overeenstemmen met de orginele bouwstijl. Als laatste onderdeel van de werkzaamheden k< >mt het benedengedeelte van de gevel aan de beurt. De win kelingang zal op dezelfde plaats blijven en door een luifel met de aangrenzende gevels worden verbon den. De werkzaamheden zullen ongeveer een hall jaar in beslag gaan nemen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3