'Goudkoorts' bron van zorg voor zilverfabriek Avond voor buitenlanders ,Niet zo denigrerend uitlaten over vrouwenadviescommissie eidse agenda Handhaven hele speelterrein Resedastraat erg moeilijk Twee personeelsleden van Van Kempen en Begeer bezig met het vervaardigen van gouden ringen. De prijzen van het grondmateriaal stijgen onrustbarend. Zo zelfs, dat dit gevolgen heeft voor de werkgelegenheid in het Voorschotense bedrijf. VOORSCHOTEN - Als gevolg van de grote prijsstijgingen op de goud- en zilvermarkt moeten bij de Voorschotense zilverfabriek Van Kempen Begeer tien tot vijftien werknemers ontslagen worden. De ontslagen zullen val len op de afdeling van de Hollandse Kettingfabriek D.C.W., een onderdeel van de Voorschotense fabriek waar vooral sieraden worden gemaakt. Dit werd gisteren beslo ten in de stafvergadering van de Voorschotense fabriek De heer S. Begeer, directeur van Van Kempen Begeer, verklaart de huidige crisis op de goud- en zilvermarkt uit de grote aanko pen die de Arabieren hebben ge daan. "Die Arabische oliesjeiks hebben de stijging van de markt- LEIDERDORP - Het handhaven van alleen een speelterrein aan de Resedastraat is waarschijnlijk niet haalbaar. Dit valt op te ma ken uit de antwoorden die wet houder Meerburg gisteravond gaf op vragen van raadsleden naar aanleiding van een artikel in deze krant (donderdag 17 januari) over de vreemde gang van zaken rond de bestemming van het speelplaatsje Moeders van kinderen die gebruik maken van het speelplaatsje wil den nu eens eindelijk weten hoe het zat met de beloften die een tijd geleden door de gemeente waren gedaan omtrent het op knappen van het terreintje. Wet houder Meerburg gaf gister avond toe dat in '77/78 gezegd is dat het terreintje opgeknapt zou worden. In maart '79 is zelfs 25.000 gulden daarvoor beschik baar gesteld. "Dat het er niet van gekomen is, komt omdat we er geen eigenaar van zijn" aldus Meerburg. "We hebben bij de bestemmings planwijziging waarin het terrein tje tot speelterrein werd aange merkt, niet zorgvuldig in het oog gehouden dat we te maken had den met een andere eigenaar" De eigenaars van het terreintje ble ken de Touwfabrieken te zijn. Deze wilden op die plek eigenlijk huizen bouwen, maar uit de krant moest men vernemen dat het ter rein de bestemming speelplaats had gekregen. Door deze be stemming kelderde de waarde van het stuk grond enorm. De gemeente heeft tot nu toe het ter reintje van de Touwfabrieken gehuurd. De gemeente onderhandelt nu met deze onderneming over wat ver der gedaan moet worden. Vol gens Meerburg zijn er nu drie mogelijkheden. In de eerste plaats zou er een nieuw huurcon tract kunnen komen waardoor het speelterreintje gehandhaafd blijft. De wethouder vindt deze mogelijkheid de minst waar schijnlijke. Meer kans van slagen heeft volgens hem het eventuele plan om een deel van het terrein voor woningbouw te gebruiken en het ander gedeelte als speel terrein in te richten. Dan is er nog een derde mogelijkheid die in houdt dat de eerste jaren op het terreintje een speelplaatsje kan blijven, mits de Touwfabrieken tezijnertijd de mogelijkheid krij gen om te bouwen. Deze mogelijkheden zijn in eerdere onderhandelingen met de eige naar aan de orde geweest. Meer burg zei gisteravond dat de vaak intern bij de Touwfabrieken moeilijk ligt. Directeur Molenaar van de Touw fabrieken deelde vorige week donderdag mee dat er geen reden tot ongerustheid hoeft te zijn. Er is nog geen definitief standpunt ingenomen. "Op korte termijn kunnen we inderdaad niet bou wen, maar bestemmingsplannen worden om de zoveel jaar gewij zigd. Huizenbouw op die plek is zaken mogelijk in de toekomst." Wethouder Meerburg gaf verder toe dat de omwonenden te weinig informatie hebben gehad. "Om echter te suggereren dat er een vuil spelletje achter zat, dat is niet waar. Ik ben bereid om de oorza ken nog eens met de omwonen den door te nemen." Hij noemde verder het terreintje zoals het er momenteel bij ligt niet gevaarlij ker dan andere speelterreintjes. "Het is wel meer verwaarloosd en verouderd, muur niet echt ge vaarlijk". r Een onverwacht grote opkomst gisteravond tijdens de burgeravond voor buitenlandse ingezetenen in Voorscho Kennismaken met Voorschoten VOORSCHOTEN - Voor de bijna duizend buitenlan ders in Voorschoten hield het gemeentebestuur gis teravond een kennismakingsavond. Uitgenodigd waren alle buitenlandse ingezetenen, die zich sinds 1976 in Voorschoten hebben gevestigd en als spreek taal het Engels beheersen. Bijna tweehonderd gezinnen hadden gisteravond de moeite genomen om naar het Cultureel Centrum te komen. Algemene lof bij de buitenlanders voor de zorg die besteed wordt aan al die mensen, die buiten hun eigen land werkzaam zijn. De gezamenlijke vrouwenverenigingen hebben een cursus Neder lands speciaal voor de buitenlandse vrouwen. Ook tijdens deze avond werden de vrouwen opgeroepen om deel te nemen aan de cursus, waardoor de inte gratie soepeler kan gaan. Van het college van burgemeester en wethouders wa ren de wethouders Marselis en Van Dalen aanwezig. Zij werden ingeleid door de "town-clerk" gemeente secretaris De Graaf. Wethouder Marselis vertelde over zijn werkzaamheden als "alderman" en nam 'tevens de portefeuille van burgemeester mee in zijn verhaal. Wethouder Van Dalen kreeg menigmaal de lachers op zijn hand door zijn sprankelende uiteen zetting over de gemeentefinanciën en de "city-plan ning". Veel buitenlanders hebben in Voorschoten een eigen huis. Onder de weinige Nederlandse woorden die zij hebben geleerd, valt ook het woord "dakkapelHet blijkt dat de opsporingsambtenaren naar clandes tiene dakkapellen ook door de buitenlanders zijn opgemerkt. Typisch Hollands is de belasting op het houden van honden. Voor de buitenlanders is het maar vreemd dat men kosteloos katten, slangen, paarden en kamelen als huisdier mag nemen, maar dat een hond belast is. Over het algemeen voelen de buitenlanders zich wel thuis in Voorschoten, waar onder meer thans een Engelse school is gevestigd Verscheidene verenigingen tellen buitenlanders on der hun leden. De kinderen hebben over het alge meen minder moeite met het opbouwen van een rela tie dan ouderen. prijzen op gang gebracht. Hun vertrouwen in de vaste waarde van de dollar is de laatste tijd af genomen. Het geld dat zij met olieverkoop verdienen, willen zij in waardevaste vorm omzetten. Ze zijn immers zelf al van alles voorzien en voor de gewone man in hun land doen ze niet al te veel", legt Begeer uit. "Maar als door hun eigen toedoen de goud prijzen blijven stijgen, zullen ze binnen niet al te lange tijd wel weer overgaan op het beleggen in dollars of dollaraandelen", meent de directeur, die zich over de af loop van de marktcrisis niet al te pessimistisch toont. Hij vervolgt dan ook: "Ik vermoed dat de prijzen binnenkort weer zullen kelderen. Dat is een ver schijnsel watje vaker kunt waar nemen. Hoe sneller de prijzen stijgen, des te eerder zakken ze weer" Over verdere gevolgen voor zijn bedrijf durft de direc teur weinig los te laten. "Hoe ver der de prijzen stijgen, hoe moei lijker het wordt om de orderpor tefeuille gevuld te krijgen", stelt hij. "Dat kan gevolgen voor de werkgelegenheid hebben. Ook met de mogelijkheid van arbeids tijdverkorting moet rekening worden gehouden". Volgens Be geer zou het in dat laatste geva. een tijdelijke maatregel betreffen omdat hij verwacht dat de pauze in de ordertoeloop binnen één of twee maanden voorbij kan zijn Juweliers De oorzaak voor de terugloop in het aantal geplaatste orders zoekt Begeer bij de reactie van de ju weliers op de huidige marktsitua tie. "Momenteel hebben de ju weliers onvoldoende tijd om de stijgende goud- en zilverprijzen in hun artikelen door te bereke nen. Het herprijzen van alle sie raden, waarbij ze vaak ook op nieuw gewogen moeten worden, kost erg veel tijd", legt de direc teur uit. "Bovendien is een juwe lier natuurlijk geneigd te denken, dat als hij zijn koopwaar duurder maakt, er minder van verkocht zal worden"Als gevolg van de hoge koersen plaatsen de juwe liers volgens Begeer beduidend minder orders bij de groothandel Omdat het publiek inmiddels gewoon doorgaat met het kopen van goud- en zilverwerk bete kent dit dat de voorraden bij de juwelier kleiner worden. "Soms wordt er gedaan alsof het de groothandel is die bepaalt wat het publiek koopt, maar dat berust op een vergissing", meent Be geer. "De juwelier speelt in op de vraag bij het publiek naar be paalde soorten sieraden. Hij is als het 1 het i de ment. Als de juwelier geen op drachten bij de groothandel plaatst, geeft deze geen orders aan de fabrieken" Wethouder Meerburg tegen VVD: LP]IDERDORP - De Leiderdorpse Vrouwenadviescommissie moet volgens wethouder Meerburg met een wat uitvoeriger verslag komen van haar activiteiten. De ze commissie is ingesteld om ad vies te geven bij de bouw en in richting van woningen en de woonomgeving. De adviezen lig gen voornamelijk op het prakti sche vlak. VVD-er Stuivenberg had in de raadsvergadering van gisteren in Leiderdorp geen bezwaar tegen het verlenen van meer subsidie aan de commissie, om het de le den mogelijk te maken cursussen te volgen, maar hij plaatste wel vraagtekens bij het functioneren Wethouder Meerburg deelde daar op mee dat de activiteiten van de commissie niet zo zijn opgeval len, omdat er de laatste tijd wei nig is gebouwd. Maar volgens wethouder is hun inbreng wel degelijk aanwezig. De commis sieleden zijn op de hoogte van te keningen en bij bijvoorbeeld "Buitenhof' houden zij contact met het architectenbureau, aldus Meerburg. VVD-er Stuivenberg vond het ver slag van een oriëntatiereis van de vrouwenadviescommissie naar Nieuwegein meer geschikt voor een clubblaadje van een of ande re vrouwenvereniging. Wethou der Meerburg stelde daar ietwat boos tegenover dat deze commis sie in vergelijking met andere commissies geen ambtenaren of andere deskundigen achter zich heeft staan, die voor gedegen ver slagen kunnen zorgen. "Ik vind dat u zich niet zo denigre rend over het werk van de vrou wenadviescommissie moet uitla ten", aldus wethouder Meerburg. Eerder had hij al laten weten dat de vrouwen uit de commissie hun werk totaal vrijwillig doen. "Zij krijgen er niet voor betaald. De leden van alle andere adviseren de commissies wel. De leden hebben zelf het probleem van ondeskundigheid ook onder kend. Wil je met adviezen komen dan moetje toch ook op de hoog te zijn. Vandaar de aanvraag om cursussen te volgen". Het bedrag daarvoor is in de subsi- die-aanvraag verwerkt. Meer burg noemde het wel aanbeve lenswaardig voor de commissie om met een wat meer uitgebreide rapportage over hun werk te ko- De subsidie voor 1978 werd vastge steld op 882 gulden. Verder werd de reeds betaalbaar gestelde sub sidie voor 1979 vastgesteld op 700 gulden en een voorschot subsidie van 1400 gulden beschikbaar ge steld. De VVD had ook moeite met een subsidie van 1550 gulden voor een door de werkgroep Vietnam- Leiderdorp gehouden inzame lingsactie. De VVD vond de sub sidie niet in het plaatselijk be lang. Mevrouw Huigen vond dat door de gemeentelijke overheid wordt bijgedragen aan een col lecte waar misschien een deel van de Leiderdorpers het niet mee einde zoek is, omdat er "ook een heleboel andere collectes voor het goede doel zijn die we ook al lemaal subsidie moeten geven" Volgens haar zijn er dan geen concrete criteria meer om het ge ven van subsidie aan een bij voorbeeld fascistische organisa tie tegen te gaan. PvdA-raadslid Hewitt diende me vrouw Huigen van repliek door te stellen dat "we niet moeten den ken dat achter welke subsidie dan ook heel Leiderdorp staat" Wethouder mevrouw Gehner deel de mee dat de werkgroep Viet- nam-Leiderdorp al jaren in aan merking komt voor subsidie Het toekennen van andere subsidies blijven volgens haar toch politie ke beslissingen. Mommaas (PPR) vond dat de VVD de criteria ter beoordeling van een groep uit haar partijpro gramma moet kunnen halen, "anders is jullie partijprogramma te vaag". De raad ging met de VVD tegen akkoord met de sub sidie voor de werkgroep. Ook nu maakt volgens Begeer de groothandel hetzelfde reken sommetje als de juwelier. "De groothandel krijgt minder be stellingen van de juweliers, plaatst als gevolg hiervan minder orders bij de fabrikanten en teert zo in op zijn reserves. "Het is nu dood tij", vermoedt de directeur. "De verkoop loopt goed door, de juweliers hebben zelfs wat omdat oetreft de beste maand januari sinds jaren. De voorraden bij de tail- en groothandel krimpen. Ik #erwacht dat binnenkort de be stellingen weer op gang zullen Komen en dat velen er dan achter zullen komen dat ze te laat zijn met bestellen", Begeer. Of de or dertoeloop dan weer dezelfde omvang zal krijgen als voor de goud- en zilvercrisis is echter ook voor hem een vraag. Edelstenen Sds de prijzen op de goud- en zil vermarkt hoog blijven, verwacht directeur Begeer dat. dit een aan tal verschuivingen in de produk- tie met zich mee zal brengen. De 'aidustrie zal zich dan volgens hem aan de gewijzigde omstan digheden moeten aanpassen. Hij geeft daarvoor een aantal moge lijkheden aan. De kans bestaat dat de nadruk dan verschuift naar édelmetalen sie raden gecombineerd met edel stenen. Edelstenen zijn momen teel minder aan prijsstijgingen onderhevig dan goud en zilver. Een andere mogelijkheid is vol gens Begeer dat dezelfde artike len als nu geproduceerd worden, maar dunner, zodat eenzelfde ar tikel tegen dezelfde prijs als voor de crisis kan worden verkocht omdat het minder gewicht aan goud en/of zilver bevat. Een der de aanpassing aan de huidige marktsituatie zou kunnen zijn dat de belangstelling verschuift ;ai de richting van fijner bewerkte en daardoor meer arbeidsinten sieve artikelen. Hoe groter het aandeel van de arbeidskosten in de prijs van een gouden- of zilve ren voorwerp is, des te minder zal de prijs ervan naar verhouding stijgen. Omsmelten Bij Van Kempen en Begeer merkt men de situatie op de markt aan de stagnerende ordertoeloop. "Normaal hebben we voor maanden vooruit werk, maar op het moment is dat niet zo", vertelt de directeur. "Doordat van ons bedrijf ook een groothandel, de firma Keltum in Zeist, deel uit maakt en bovendien acht juwe lierszaken bij ons concern zijn aangesloten, zijn wij wat minder kwetsbaar voor de markt- schommelingen. Maar als deze si tuatie doorzet wordt het ook voor ons erg moeilijk" •""och gelooft de heer Begeer niet dat de werkgelegenheid van de ongeveer vierhonderdvijftig werknemers in het bedrijf op kor te termijn verder aangetast zal behoeven te worden. "Van Kem pen Begeer is op verschillende gebieden actief', licht de direc teur toe. "Naast de vervaardiging van gouden- en zilveren voor werpen houden wij ons ook bezig met de produktie van relatiege schenken, edelmetalen produk- ten voor industrieel gebruik en roestvrijstalen bestekken. Hier door kan een eventuele vermin dering van orders bij één deel van het bedrijf dikwijls opgevangen worden door het betrokken per soneel op een andere afdeling te plaatsen". Veel mensen achten vanwege de hoge prijzen dit het geschikte moment om hun sieraden te laten omsmelten. Op deze trend speelt men bij de Voorschotense zilver- fabriek ook in. Sinds maandag kunnen de mensen die. goud of zilver willen laten omsmelten bij Van Kempen Begeer terecht. De belangstelling is volgens Be geer tot op heden bevredigend te noemen. Bij het Voorschotense bedrijf worden de artikelen zelf omgesmolten. Overigens raadt de heer Begeer toekomstige om- smelters wel aan hun geld weer in gouden- of zilveren voorwerpen te beleggen. "Want", besluit hij, die goud- en zilvercrisis is in elk geval goed om de mensen van bewust te maken wat een waar- debehoudend karakter deze arti kelen hebben". AR1EJAN KORTEWEG WASSENAAR - Onder dank zegging voor de vele en belang rijke diensten die zij gedurende vele jaren aan de gemeente Was senaar hebben bewezen, is gis teravond op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan E.F. Zwartele, gemeentesecretaris, en L.G. de Koning, loco-secretaris. Beide functionarissen willen ge bruik maken van de regeling voor vervroegd uittreden, Zwartelé per 1 juli, De Koning per 1 mei. Bij de vakorganisaties voor de metaalindustrie, waar Van Kempen Begeer onder valt, toont men zich verrast over de voorgenomen ontslagen bij het Voorschotense bedrijf. De heer Ter Wisscha deelt namens het FNV mee dat in de voor de me taalsector vastgestelde CAO staat dat voor elke reorganisatie binnen een bedrijf, die gevolgen voor het personeelsbestand heeft, van te voren overleg met de ondernemingsraad en de vakorganisaties moet worden gepleegd. Volgens hem is dat in dit geval niet gebeurd. Naar zijn zeggen handelt Van Kempen Begeer hiermee tegen alle bepa lingen in. Volgende week woensdag vindt een gesprek i plaats tussen vertegenwoordi gers van de directie van het be drijf en de vakorganisaties. De ondernemingsraad van de Hol landse Kettingfabriek D.C.W., j waar de ontslagen zullen vallen, verklaart bij monde van haar secretaris, de heer Klootwijk zich voorlopig van commentaar te willen onthouden. De onder nemingsraad wil zich eerst in tern over de stand van zaken be raden. Dinsdag Museum de Lakenhal - Oude Singel, le- zing: "achter het vaandel, geschiedenis der Leidse verenigingen", door mej. drs j I.W.L: Moerman, 20 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen straat 1, informatieve bijeenkomst van de Indonesië werkgroep, 20 uur. Filmhuis - Breestraat 66, film: "Hoera een homo", 20 uur. K O - Kapelzaal, dia-lezing: "Geologie en praktijk", door, Ir. B.P. Hageman, 20 Sterrewacht - lezing over stervorming, door drs. W. Boland, 20 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, lezing Ro- zekruisersgenootschap, 20 uur. Dierenbescherming Leiden - melding van zwerf- en gevonden dieren, tel: 122847, b.g.g. 124295. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo- zen advies centrum, woe van 10—12 uur tel: 130983. Oegstgeest - voorlichtingsavond over Montessori-kleuterschool, 20 uur, Aert 1 van Neslaan 7. Woensdag LeidenStadhuis - Cie verkeer, 15.30 uur K O - kinderfilm: "Leven in de brou werij", 14.30 uur. Museum voor Geologie en Mineralogie - kindermiddag over planten van vroeger 14.30 uur. Vrouwenhuis - Nieuwe Rijn 20a, dis cussieavond over porno, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24a, thema- avond over homofilie, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Zoeterwoude - open avond over VOS- cursus, in de Hummelhof, Veldzicht straat, 20 uur. Leiderdorp r Cie beroep-en bezwaar schriften, gemeentehuis, 20 uur. Zoeterwoude - gemeenteraad, gemeen tehuis, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 jan. door apo theek Reyst, Steenstraat35, tel 120136 en door de apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, tel: 4641. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend in spoedge vallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131., spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: Speykstraat 248, tel: 02521-13728. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Lcidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. DINSDAG 22 JANUARI 198of Directeur Begeer toch gematigd optitnistisch op lange termijn

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2