Beter contact met buitenland 'Dubieuze middelen verbieden' Synode bekrachtigt handhaving celibaat Militair incident tussen Spanje en Marokko ajimiiiiimiia Gereformeerde secretaris in volledige dienst Beroepingen Mugabe keert zondag naar Rhodesië terug DINSDAG 22 JANUARI 1980 Dr. A. Kruyswijk, oud-voorzitter van de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland en nu onder meer voorzitter van het Nederlandse Bijbelgenootschap, is zijn werk als secretaris van de commissie Oecumene Buiten land van deze kerken begonnen. Hij is de eerste secretaris in volledige dienst. De gereformeerde synode besloot in dertijd tot aanstelling van een vaste man op deze plaats omdat het toenemende contact met kerken en organisa ties in het buitenland dat vereiste. ""Onze kerken", vertelde dr. Kruyswijk ons, "kennen vanouds relaties met tal van kerken in de gereformeerde gemeenschap buiten de grenzen. Na de oorlog is de winkel danig uitgebreid. Naast de, wat je zou kunnen noemen, bilaterale contacten - tussen twee landen - kreeg je, doordat allerlei oecumenische organisaties ontstonden, ook tal van multilaterale relaties te on derhouden. Zoals met de Wereld raad van Kerken, de Gerefor meerde Oecumenische Synode, Vier lezingen over de kerk in deze eeuw LEIDEN - "De kerk aan het eind van de twintigste eeuw" is de titel van een serie van vier lezingen die in februari en maart worden gehouden in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat. Spre ker is dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt, docent aan de Evangelische Hogeschool in Amersfoort. Op 8 februari spreekt hij over "Gods doel met de kerk", op 22 februari over "Het functioneren van de kerk", op 7 maart over "De kerk in de geschiedenis" en op 21 maart over "Is er toekomst voor de kerk?" De avonden - waarover de initia tiefnemer, de heer E.B. de Jong, Faljerilstraat 2, Leiden, meer in lichtingen kan geven - beginnen alle om 8 uur. Er zal gelegenheid zijn vragen te stellen. "Groot hart". De eerste man van de Anglicaanse kerk, aartsbis schop dr. Donald Coggan van Canterbury, die deze maand na vijf jaar de dienst verlaat, hoopt dat de paus van Rome een minder conservatieve koers inslaat. "U hebt gelijk", zei Coggan op een afscheid met de pers, "er zijn aanwijzingen voor een conserva tief bewind, maar deze paus heeft een groot hart en een scherp ver stand. Hij heeft de mogelijkhe den - die hij in Polen niet had - om de inhoud en de leerstellin gen van de andere kerken naar waarde te schatten". "Dat mogen wij niet vergeten voordat we ne gatieve conclusies trekken", al dus Coggan. de World Alliance of Reformed Churches (WARC) en de Europe se Raad van Kerken" Platform De vele kerken die in de World Al liance of Reformed Churches samenwerken zijn ook lid van de Wereldraad van Kerken, zodat wel eens de vraag is gesteld of de WARC niet kon worden opgehe- Dr. Kruyswijk: "De WARC is een soort platform voor vele kerken, waarop theologische en maat schappelijke bezinning op tal van vraagstukken kan worden ge bundeld om gezamenlijk van be tekenis te kunnen zijn voor de ge sprekken en het beleid in de We reldraad. Ik denk dat dit erg be langrijk is, maar dan moet je het wel goed doen". De eerstvolgende algemene verga dering van de WARC zal in sep tember in Roemenië worden ge houden. Met regeringsleiders en kerkelijke vertegenwoordigers daar zijn onlangs besprekingen gevoerd over de voorbereidin gen. Het thema van de vergade ring zal zijn: "Ik zal u tot een God zijn en gij zult mij tot een volk zijn". Ook de Grieks-Orthodoxe Kerk en de Lutherse Kerk in Roemenië zijn hiervoor uitgeno digd. Het is de bedoeling dat de WARC aan de Roemeense Hervormde Kerk 15.000 bijbels in de traditio nele Hongaarse vertaling en 5.000 bijbels in de nieuwe vertaling ca deau doet. Hiervoor is aan de Roemeense autoriteiten toe stemming gevraagd Argusogen Ook de relaties met de Gerefor meerde Oecumenische Synode vragen veel tijd. In dat orgaan wordt naar de Nederlandse gere formeerden! met argusogen ge keken. Dr. Kruyswijk verwacht zelfs, dat zijn kerk binnen afzien bare tijd uit de GOS zal worden gezet. Daar zegt men dat dit verband houdt met wat de omstreden theologen Wiersinga en Kuitert leren en met het feit dat de Ne derlandse synode geen maatre gelen tegen hen neemt. Maar het is heel goed denkbaar dat er ook andere gedachten een rol spelen Zoals de kritisch-positieve op stelling van de Nederlandse gere formeerden tegenover het pro gramma van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het ra cisme en het lidmaatschap van de Wereldraad. De grote kerken binnen de Gere formeerde Oecumenische Syno de zijn: de Nederlandse Gerefor meerde Kerken, de Zuidafri- Staten. "Willen wij in de GOS begrip wek ken voor de Nederlandse stand punten, dan vraagt dat goede voorbereiding en bezinning en opbouwende contacten", zegt Kruyswijk. Inbreng Het lidmaatschap van de Wereld raad van Kerken is geen eenvou dige zaak. Dr. Kruyswijk: "Er moeten heel wat stukken worden gelezen en vooral worden bestu deerd voordat er van gerefor meerde kant een waardevolle in breng mogelijk is. Daarmee zijn heel wat mensen bezig, maar die activiteiten moeten dan wel wor den samengevoegd. Om dan nog maar niet te spreken van de te rugkoppeling van wat in de We reldraad is besproken naar Ne derland" Raad van Kerken en met afzon derlijke kerken in Oost-Europa. Daarbij komen ook kwes ties als bewapening om de hoek kijken. De leden van de synodale commis sie (deputaatschap) Oecumene Buitenland kunnen al dit werk er naast hun eigen dagelijkse func tie onmogelijk langer bij doen. Er moet ook nog contact worden onderhouden met andere com missies, zoals voor de Zending en het Werelddiakonaat. Adviseur. Dr. Kruyswijk (voorheen predikant in Enschede); "Het is voor mij wel wennen. Ik zit nu als functio naris aan de andere kant van de tafel. Voorlopig heb ik een soort bureaufunctie. Ik zal mijn priori teiten nog moeten zoeken" Hij is niet van plan voortdurend in het buitenland te zitten. "Ik ben geen afgevaardigde in oecumeni sche organisaties, maar wel advi- Heel belangrijk vindt dr. Kruys- Hij werkt in Leusden, maar blijft wijk de relatie met de Europese voorlopig in Twente wonen. DR. KRUYSWIJK Functionaris aan kant van de tafel Hillegomse predikant kreeg dank van paus De Nederlandse bisschoppen heb ben zich gisteren op hun bijzon dere synode met de paus uitge sproken voor handhaving van het celibaat voor rooms-katho- lieke priesters, zo vermeldt de door het Vatikaan uitgegeven samenvatting van het besloten beraad, dat ook ditmaal door de paus werd bijgewoond. Een van de Vatikaanse vertegen woordigers vroeg tijdens het ge sprek hierover of er ten aanzien van het verplichte ongehuwd zijn van de priesters geen "gebrek aan duidelijkheid" bestond aan de kant van de Nederlandse kerk leiding. Zijn er geen bisschoppen die ooit, al was het maar heel vaag, hebben gesproken over de wenselijkheid van een ontkop peling van priesterschap en celi- Het communiqué constateert dat geen van de bisschoppen voor stander is van ontkoppeling. Een niet nader aangeduide bisschop antwoordde op de bewuste vraag van Vatikaanse zijde dat de bis schoppen het celibaat altyd heb ben verdedigd. Hij wees het vrije- keuze-celibaat ondubbelzinnig van de hand. (Enige jaren geleden ging het Landelijk Pastoraal Overleg van Nederlandse rooms- katholieken akkoord met een voorstel inzake het keuze-celi- baat. De bisschoppen stemden toen tegen. Paus Paulus greep bij die gelegenheid in en verklaarde dat deze kwestie nooit in stem ming gebracht had mogen wor den). Telegrammen Vandaag wordt in Rome de eerste grote persconferentie gegeven. Pogingen om deze terwille van de weekbladjournalisten een dag te vervroegen hadden geen succes De Nederlandse bisschoppen kre gen gisteren een telegram van 35 pastores en pastorale werksters uit Rotterdam en omgeving waarin wordt geprotesteerd te gen de al te beperkte berichtge ving over de discussies ter syno de. Het grieft hen dat de bis schoppen tijdens de synode geen enkel contact meer hebben met hun achterban. "Het ontbreken van rechtstreekse informatie uit de synode plaatst u, bischoppen, in een gevaarlijk isolement en ontneemt ons in Nederland de mogelijkheid om mee te leven" aldus het telegram. Kardinaal Willebrands stuurde gisteren namens de paus een tele gram naar de Hillegomse her vormde predikant Rothfusz naar aanleiding van een telegram dat veertien hervormde en gerefor meerde predikanten vorige week naar Rome hadden gezonden. In dat telegram spraken zij de hoop uit dat de besprekingen in Rome de groeiende eenheid tussen de kerken ten goede mogen komen Ds. Rothfusz was een van de ini tiatiefnemers. Willebrands zegt de predikanten namens de paus dank voor hun voorbede. Hij wenst hun de zegen des Heren toe voor hun christe lijke gemeenschappen, "zodat de eenheid van allen die in Christus geloven moge groeien, opdat het gebed van Christus dat zij allen één zijn vervuld mag worden" Gift. De Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk heeft f25.000 beschikbaar ge steld voor de christen-Turken die in ons land zijn ondergedoken in afwachting van de uitspraak van de Raad van State op hun be roepschrift. De groep behoort tot de 41 Turken die hier politiek asiel hebben gevraagd omdat zij zich in eigen land bedreigd voe len. Na een tijdlang in de grote kerk in Almelo te hebben gezeten vonden zij onderdak bij particu lieren. De gift van de diakonale raad is een tegemoetkoming in de kosten van levensonderhoud. Werkverband. In Groningen is tijdens een besloten bijeenkomst een "werkverband voor homo fiele theologen" opgericht Ruim veertig homofiele theologen wa ren daarbij aanwezig. De bedoeling van het werkverband is dat de leden samen kunnen zoeken naar antwoorden op vra gen en oplossingen van proble men waarvoor zij zich door hun geaardheid zien gesteld. Een aparte werkgroep is er voor ge huwde homofiele predikanten Bij de oprichting waren ook twee rooms-katholieke pastores aan wezig. In het voorlopige bestuur zitten ds. P.J.C. Stolp, hervormd zieken huispredikant in Groningen, ds. F.R. Brommet, hervormd zie kenhuispredikant in Amster dam, en mevrouw H. Hartman. Het adres van het werkverband is: postbus 426, Groningen. Zwarte schaap. De Nijmeegse carnavalsvereniging 't Swerte Schaop" heeft op een galazitting de Nijmeegse theoloog professor Edward Schillebeeckx uitgeroe pen tot "Het grootste zwarte schaap van Nederland in 1979" "De mens Schillebeeckx", zo staat in de motivering, "werd voor de één een verzetsheldvoor de ander een steen des aanstoots. Hij raakte in een kruisvuur van kerkelijke groeperingen. En dat alleen om dat hij poogt de kerk nader tot mensen en groepen te brengen" Bij zijn verkiezing zat dr. Schille beeckx op een congres in het Westduitse Münster. Hij keerde echter snel naar de Keizerstad (250 kilometer afstand) terug, waar hij met een ware ovatie werd ontvangen. Schillebeeckx dankte de carnavalsvereniging voor deze originele uiting van so lidariteit. "In een kerk die niet meer lacht komen, ook serieuze aangelegenheden niet goed meer Oude kleren. Uit het Afrikaanse land Senegal is kritiek gekomen op het feit dat het Leger des Heils in Denemarken oude kleding verzamelt en die laat sturen naar ontwikkelingslanden, waaronder Senegal. Die kleding zou er de oorzaak van zijn dat de textielin dustrie in Senegal niet van de grond komt. De gebruikte kleren zijn namelijk veel goedkoper dan de kleding die in het land zelf wordt gemaakt. In Denemarken zelf wordt ook kri tiek gehoord. Vooral de verkoop van de oude kleren aan een com merciële firma in Nederland - die ze dan weer doorverkoopt naar ontwikkelingslanden - heeft kwaad bloed gezet. Het Leger des Heils verdedigt deze methode met te verklaren dat de opbrengst aan sociale projecten ten goede komt. Seks-toerisme. Meer dan hon derd deelneemsters aan voorbe reidingsbijeenkomsten voor de komende Wereldgebedsdag (7 maart) in West-Duitsland hebben geprotesteerd tegen het "seks toerisme" bij reisbureaus en te gen de "exploitatie van de prosti tutie". Volgens een sociaal bureau in Bangkok werken in de Bondsre publiek al duizend Thaise meis jes als prostituee. Zij zijn onder valse beloften naar Duitsland gelokt en daar in handen gevallen van souteneurs en eigenaars van "massage-salons". Omdat zij de taal niet kennen, wordt hun posi tie steeds afhankelijker en kun nen zij zich niet meer bevrijden uit hun toestand, aldus de Duitse christenvrouwen (zowel protes tantse als rooms-katholieke). De reclame voor uitstapjes naar bordelen met Thaise meisjes wordt in de Bondsrepubliek steeds openlijker. Hervormde Kerk: beroepen te Heerenveen D. Brandhorst Eexta (Gr.), door de synode tot zen dingspredikant in Egypte (do cent Oude Testament aan het Koptisch Evangelisch Seminarie te Cairo) M- Dijkstra (gerefor meerd) Slootdorp, te 's Grevel- duin-Capelle en te Boven ttar- dinxveld M. B. van den Akker Rijssen, te Harderwijk W. G. J. van der Sluys Amsterdam-West, te Nijmegen A. J. van Cruynin- gen Rijswijk (ZH); bedankt voor Kampen P. J. Droogers Bode graven, voor Tzum (Fr.) G. J. Re bel Weesp, voor Akker- en Mur- merwoude en voor Tietjerk T Tijsma Oolm?rsum. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Sleen D. J. van Bo- chove, kandidaat aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Gorin- chem-Langerak kandidaat F. H. Folkerts Kampen, die onder an dere bedankte voor Lisse-Oegst- geest. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Ermelo H. de Graaf 's Gravenzande, voor Go- rinchem R. van Beek Baarn. voor Veenendaal J. Westerink Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Rilland-Bath A. Hof man Scheveningen, voor Hooge- veen A. Hoogerland Krabbendij- ke. Rapport over medische preparaten GRONINGEN (GPD) - Per hoofd van de bevolking geven we in Nederland dit jaar ongeveer f35 uit aan pijnstillers, hoesttablet- ten, middelen tegen jeugdpuist jes en andere middeltjes, waar mee wij ons zonder hulp van de dokter proberen te genezen. In vijftien categorieën verdeeld wa ren er in 1977 in deze „huismid deltjes-sfeer" 350 middelen op de markt in 777 "specialités". En die markt is zowel voor de consu ment als de overheid „weinig doorzichtig, met veel onduidelij ke preparaten: een doolhof waarin het slecht zoeken is". Dat althans is de conclusie van het rapport „Zelfmedicatie in Ne derland", resultaat van twee jaar studie van een werkgroep van de afdeling Wetenschap en Samen leving van de subfaculteit farma cie van de Groninger universiteit. Een markt bovendien, die jaar lijks met ongeveer zeven procent groeit door toenemend gebruik. De consument denkt ten onrechte, dat alle „huismiddeltjes" die te koop zijn, door de overheid zijn gecontroleerd en goedgekeurd. Dat is al niet het geval met de volledige ongecontroleerde han del van Milles. Higgins, Jacob Hooy, Bio-Nal, Bip-Form en Gin- seng-preparaten. „In het aller beste geval heeft alleen de Keu ringsdienst van Waren gekeken naar de giftigheid er van, aldus de werkgroep, die zich afvraagt waarom reformzaken zonder enige vorm van kwaliteits- en werkzaamheidscontrole laxeer-, vermagerings- en vochtafdrij- vende kruiden mogen verkopen, terwijl verpakte middelen in een drogisterij aan zeer stringente re gels onderworpen zijn. Hoewel: het college ter beoordeling van geneesmiddelen mag slechts twee eisen stellen bij de toelating van geneesmiddelen. Van een nieuw middeltje moet „naar re delijkheid kunnen worden aan genomen, dat het werkt" en het mag niet schadelijk zijn voor de gezondheid. Het college kan haar taak echter niet aan: van de 777 toegelaten middelen is een groot deel nog toegelaten op grond van overgangsbepalingen uit 1963. „Alle onzinnige en dubieuze mid delen dienen uit de handel te worden genomen", vindt de werkgroep. „Vele hiervan zijn al sinds 1963 voorlopig toegelaten: multi-cocktails als hoestmiddel, irrationele vitamine-preparaten en dergelijke. Dit „voorlopig" duurt inmiddels veel te lang. De werkgroep wil dat het college el ke vijf jaar opnieuw over toela ting van elk geneesmiddel moet beslissen. SINCELEJO (Columbia) - Loslopende stieren kijken zondag in de arena op als een tribune met honderden toeschouwers instort. Het aantal slachtoffers'is inmiddels tot 222 opgelopen. Van de honderden gewonden zijn er velen ernstig aan toe MAPUTO (AFP) - Robert Mugabe, de in ballingschap verblijvende leider van de Zanu (Zimbabwe African National Union) zal op 27 januari vanuit Mozambique naar Rhodesië terugkeren. Dit blijkt uit een communiqué dat zijn par tij gisteren in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo heeft uitgege- n een gisteren in het Zuidafrikaan- se blad "Johannesburg Star Newspaper" gepubliceerd vraaggesprek heeft Robert Mu gabe gedreigd zijn soldaten uit de bestandskampen in.Rhodesië te rug te trekken, omdat deze door "vijandelijke strijdkrachten zijn omsingeld". Hij zei een beslissing hierover te zullen nemen nadat hij na terugkeer in Rhodesie de situatie zelf had kunnen beoor delen. Mugabe sprak beschuldi gingen uit Salisbury tegen als zouden veel van zijn guerrilla strijders die in de bestandskam pen verbleven, slechts sympathi santen zijn die nooit aan de strijo hadden deelgenomen. De Zanu-leider .beloofde dat "allen in Zimbabwe veilig zullen zijn" wanneer hij de eind februari te houden verkiezingen mocht winnen. Mugabe zei ook dat de Zanu na de verkiezingen een coalitie zal vormen met de partij van Joshua Nkomo en dat hij de verkiezingsuitslag Zal accepte- Hij verklaarde verder dat hij geen plannen heeft voor nationalisa ties op industrieel gebied en dat hij de blanken zal vragen in het land te blijven om mee te helpen aan de economische vooruitgang Over Zuid-Afrika zei Mugabe dat h(j de handelsbetrekkingen met dit land zou voortzetten. "We zullen mo aanvaarden dat apartheidsbewind aan de mat is. We zullen handel met ze dr ven. Het zou ons geen goed do. een klant te vernietigen", aid de Zanu-leider. ht (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - Een Mirage van de Ma rokkaanse luchtmacht heeft verleden week donderdag een waarschuwingssalvo gelost vlak vooreen Spaanse torpedojager in de wateren voor de kust van de Sahara. Het Spaanse marine schip „Almirante Ferrandiz" ach tervolgde een Marokkaanse pa trouilleerboot, wiens bemanning even tevoren alle proviand van ^.i Spaans vissersschip had ge roofd. De bemanning van de tor pedojager werd in staat van pa raatheid gebracht toen het Ma rokkaanse gevechtstoestel een paar maal laag over het schip vloog, maar heeft het waarschu wingssalvo niet beantwoord. Welingelichte bronnen hebben gis teren in de hoofdstad Las Palmas van het Canarische eiland Gran Canaria bevestigd dat een Spaan se vissersboot donderdag nood seinen uitzond nadat het schip was geïnspecteerd door een Ma rokkaanse patrouilleboot. Hier bij werden de Spaanse vissers ruw behandeld en namen de ge wapende Marokkaanse marine mannen alle proviand mee. De Spaanse torpedoboot ving de noodseinen op en zette direct de achtervolging in. Op het moment dat het Spaanse marinevaartuig de Marokkaanse patrouilleboot op nog geen vijftig meter was ge naderd verscheen de Mirage van de Marokkaanse luchtmacht, die een mitrailleursalvo tussen beide schepen loste. Daarna verdween het toestel in de richting van Villa Cisneros. Het incident heeft grote opschud ding veroorzaakt onder de bevol king van de Canarische eilanden. De Marokkaanse consul in Las Palmas verklaarde gisteravond dat hij noch door Spanje, noch door zijn superieuren officieel van het incident op de hoogte was gesteld. Het Spaanse ministerie van defensie in Madrid heeft de berichten over het Spaans-Ma rokkaanse militaire incident niet ontkend. In de wateren voor de kust van de Sahara, die sinds augustus van het vorig jaar onder de jurisdictie van Marokko vallen, patrouille ren zowel Spaanse als Marok kaanse marineschepen, die de bemanningen van de vissersvaar tuigen uit Spanje en Marokko moeten beschermen tegen aan vallen van het Frente Polisa-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15