emann yen een ie armer ^sdaagse wordt Haarlem-Sparta? Ria Visser: toptijd op 3000 meter 'Uitzendbureau' profwielrenners Forse winst Katwijkse zaalvoetballers Speel mee in de Toto Beroepingen igabe keert zondag ir Rliodesië terug je en Marokko ging van derden in de strijd om de Rotterdamse „Six" wilden ze dus pels René Pijnen-Jan Raas, Danny itrick Sercu-Albert Fritz. Nadat de tie Clark Allan in de eerste ploeg- l opgelopen achterstand al had ge lede 60 minutenjacht Gerrie Knete- Sjgen een illusie n/vTTrr-DnAïf tiMDt n» M0. de stichting. Deze heeft dan herkozen meldde met trots had zich nog al eens geërgerd. ROTTERDAM (ANP) - De Ne derlandse wielersport krijgt in 1981, onder de vlag van de KNWU, een stichting ter bevordering van de werkge legenheid voor beroepsren ners. Een soort uitzendbu reau, dat gebaseerd is op het reeds uit 1972 daterende "plan Karei Jansen". De pas in het leven geröepen com missie rechtspositie van de nationale Wielrenunie, waarin onder andere verte genwoordigers van CRM, KNWU en de vakbond van profrenners zitting hebben, is inmiddels druk bezig met de voorbereidingen. Dat het voornaamste nieuws op de algemene jaar vergadering van de vereni ging voor beroepswielren ners (WBW), gistermiddag in Rotterdam. Het komt er op neer, dat volgend jaar elke Nederlandse beroepswiel renner zich laat registreren bij de stichting. Deze heeft dan twee beroepskrachten in dienst, die alle zaken beharti gen. Heeft de ingeschreven renner geen contract bij een sponsor, dan zoekt de stich ting er één voor een heel sei zoen of voor een bepaald aan tal wedstrijden. De bij de stichting ingeschre ven renners worden bij een bedrijfsvereniging verzekerd en krijgen de garantie van in elk geval het minimumloon. Mogelijk krijgt de stichting overheidssubsidie. De jaarvergadering van de WBW werd gekenmerkt door positieve geluiden. De toekomst van de Nederlandse beroepsrenner ziet er gezon der uit dan in de zeventiger jaren toen er in de schaduw van de successen van de klei ne top vooral excessen op het sociale vlak plaats hadden. Voorzitter Piet van der Touw, die in drie seconden met nog drie bestuursleden, werd herkozen meldde met dat het aantal wedstrijden dit jaar ongeveer tachtig (een nieuw record) zal zijn. Ook kon hij opgelucht melden dat de deelnemers aan de zes daagse in Groningen einde lijk de helft van hun gages ontvingen. Het bestuur van de WBW kreeg voor de onderhande lingen met de KNWU en de stichting ter bevordering van de beroeps wielersport (SBB) nog twee opdrachten mee. 1. Verhoging van de prijzengel den in de criteriums van 4850 gulden naar 6000 gulden. Een voorstel van de KNWU was een verhoging met 150 gulden naar 5000 gulden. 2. Verhoging van het minimum startgeld van 50 naar 75 gul den. De toprenners in de vergade ring brachten de stuurvaar- digheid van sommige profs in discussie. Vooral Jan Raas had zich nog al e. "Iedereen kan zomaar een proflicentie afhalen en zich tussen ons opstellen. Of ze kunnen rijden is niet van be lang, maar ze brengen ons wel in gevaar. Ik vind dat elke po tentiële prof eerst behoorlijk moet hebben gepresteerd bij de amateurs. Vorig seizoen kwam er bij een wedstrijd een renner naast me staan. Hij vroeg: "Ken je me nog?" Zijn gezicht kwam me bekend voor, maar ik was hem nog nooit eerder tegen gekomen, ook niet bij de amateurs. Hij zei: "Ik stond vorig jaar in de keuken van Ahoy". Dat kan toch niet?" Raas werd gerustgesteld door de verwijzing naar de nieuw te vormen stichting door Ka- rel Jansen. "Die stichting is bedoeld voor echte profs en niet voor mensen die uit lief hebberij tussen de profs fiet- Jfioodi- 3i ach- Hopde fp zijn in tioy' egd, ui «iVv6..i de jacht verrieden de als altijd actieve Knetemann, geas sisteerd door Peffgen hun snode bedoelingen. Met name „De Kneet" sleurde als een bezetene aan de kop van het peloton. En kele malen dacht dit span ook te slagen, nadat ze rondewinst had den gepakt. Maar de coup mis lukte uiteindelijk, want keer op keer demarreerde het regerende drietal op het moment dat Kne temann en Peffgen na een ont snapping aansluiting in het pelo ton vonden. Door die activiteiten van die laatsten werd het wed strijdtempo in die laatste klasse- mentsrit van de avond veelal tot waanzinnige hoogte opge schroefd. De overige deelnemende koppels moesten daardoor definitief af haken. Toen de balans werd op gemaakt mochten equipes als Venix-Hermann (twee verlies- ronden) en Zoetemelk-Hempel (twee verliesronden) hun won den likken. Alleen Leo van Vliet en Horst Schutz wisten zich in dit zich milieu redelijk te handha ven. Maar die „baanslaven" had den bij de start van de tweede af- lossingsrit al twaalf ronden ach terstand op hun conto staan. Zo dat voor die „afzieners" slechts het eergevoel werd bevre- Dat gold in sterkere mate voor Au straliër Danny Clark. In de spurt troefde hij Albert Fritz en René Pijnen af en verdiende aldus nog wat extra pegels. En hij mag wat betreft zijn verdienste in deze tiende Rotterdamse Zesdaagse „.mwTTV Tn v,™fH In de tweede rondgang werden de KATWIJK - In de hoold- rollen omgedraaid. De Leide- klasse van de Leidse zaal- toch al niet klagen. Want afgezien 1. Pijnen/Raas (Ned) 275 punten. van de nodige centen, die hij op de Svberische latten van het Ahoy' Sportpaleis bij elkaar fiets te, beeft hij na zijn vocale optre den van zaterdagnacht ook nog een invitatie ontvangen van een platenmaatschappij. „En dat vind ik erg leuk, want ik zing lie ver dan dat ik fiets" De stand in de Rotterdamse zes- Allen/Clark (Aus) 194. 3. Sercu/ Fritz (Bel/Wdl) 172, op twee ron den: 4. Knetemann/Peffgen (Ned/Wdl) 187, op zes ronden: 5. Zoetemelk/Hempel (Ned/Wdl) 166, 6. Venix/Hermann (Ned/Lie) 54, op negen ronden: 7. Tournel Vaarten (Bel) 49, op dertien ron den: 8. Van Vliet/Schütz (Ned Wdl) 215, 9. Karstens/Schuiten (Ned) 72, op 25 ronden: 10. De Bosscher/Wesemael (Bel) 275, op Rotterdamse zesdaagse 31 ronden: 11. Van den Hoek Priem (Ned) 76, op 34 ronden: 12. Ponsteen/Havik (Ned) 91, op 39 ronden: Van Gerwen/Rietveld lunucii. a- (Ned) 76. (Ned/Wdl) Bij de amateurs staan na gisteren - de Denen Oersted en Marcussen nog altijd bovenaan. Op vijf ron den volgen de Nederlanders Hunt en Kuiken. GERARD VAN PUTTEN inds re- I (VS) Ji Sarah iMarion §3. Joke 10. Sü- 1.44,46 DAVOS (SIZ) - Ria Visser heeft tijdens internationale schaatswedstrijden in Davos gisteren een nieuw Neder lands record gevestigd op de 3000 meter dames. Ze kwam tot 4.34,54, waarmee ze het oude record van Sijtje van der Lende met bijna vijf seconden verbeterde. Van der Lende reed op zestien januari 1977 in Madonna di Campiglio een tijd van 4.39,15. De Amerikaanse Beth Heiden won de afstand in 4.32,60, slechts 1.6 seconden boven het wereldrecord, dat in handen is van de Russin Galina Stepanskqja met 4.31,00. Joke van Rijssel eindigde als negende in 4.43,69, Sijtje van der Lende als tiende in 4.44,46. Leah Müller-Poulos dook op de duizend meter 39/100ste seconden onder het wereldrecord van de Russin Tatjana Averina: 1.23,07. Deze tijd werd echter niet als officieel wereldrecord erkend, omdat de Amerikanen hun selectiewedstrijden alleen en zonder officiële baan wisselingen reden. Wel werd het als een nieuw baanrecord genoteerd. Beth Heiden werd met 1.23,66 tweede op deze afstand. De Canadees Gaetan Boucher reed op de 500 meter heren een nieuw Canadees record: 37,93. Dan Immerfall, afgelopen weekeinde op de kortste sprintafstand nog sneller dan Eric Heiden, werd tweede in 38,04. Na de selectiewedstrijden van zaterdag, zondag en gisteren zijn zes heren en vijf dames aangewezen voor de Amerikaanse schaatsploeg voor Lake Placid. Eric en Beth Heiden zijn beiden voor alle afstanden opgesteld. De selectie bestaat uit: Heren: 500 meter: Dan Immerfall, Eric Heiden, Jim Chapin, 1000 meten Peter Müller, Heiden. Craig Kressler, 1500 meter: Heiden, Mike Woods, Kressler, 5000 en 10.000 meten Heiden, Woods, Kressler. Dames: 500 meter: Beth Heiden, Sarah Docter, 1000 meter: Leah Müller- Poulos, Heiden, Sarah Docter, 1500 meter: Heiden, Sarah en Mary Doc ter, 3000 meter: worden nog aangewezen. Voor de wereldkampioenschappen sprint voor dames in West-Allis zijn aangewezen: Beth Heiden, Sarah Docter, Leah Müller en Connie Paras- kevin. Bij de heren is daar nog geen selectie voor gemaakt. PARIJS - Martina Navratilova (foto) is Chris Lloyd-Evert op gevolgd als wereldkampioene tennis. Een jury, bestaande uit de oud-topspeelsters Mar garet Court, Margaret Du- pont en Ann Jones, koos de in de Verenigde Staten wonende ex-Tsjechoslowaakse als beste speelster in 1979. De uitver kiezing van Navratilova was vooral gebaseerd op de pro longatie van haar Wimble- dontitel en de overwinning op de Amerikaanse Tracy Aus tin in Maryland tijdens de Grand Prixfinale. NavmtUova incest bi.i de bc- ADVERTENTIE AANSTAAND WEEKEND tdie uitslag hebt u uiteraard geen f ite. Die hebt u dus alvast goed. ie andere twaalf wedstrijden, daar komt u ook Wie niet meespeelt, wint nooit. Enpakook uw kans in de Toto-Gelijk voetbalcompetitie kwa men de teams van EKL Boys en Van Rooyen gis teravond na een enerve rende partij voetbal een te rechte 2-2 deling overeen. Vd Plas kende geen enkel probleem met het dit jaar wel zéér pover acterende Van Gerven. De Katwij- kers behaalden een mak kelijke 8-2 zege. rollen omgedraaid. De Leide- naars trokken het initiatief naar zich toe. Halverwege de tweede helft knalde John Jansen rich ting het Katwijkse doel. Goalie Cees van der Steen werkte de bal met een katachtige beweging uit het goal, maar tot ieders verba zing kende de warrig leidende scheidsrechter Verheyen een doelpunt toe. Na protesten van Katwijkse zijde kwam de leids man echtei; op zijn beslissing te rug en kende het doelpunt af. Hierna ontstonden er voor beide teams nog voldoende scorings kansen. Twee minuten voor tijd wist Van Rooyen alsnog op gelij ke hoogte te komen: 2-2. EKL Boys-Van Rooyen 2-2 ke hoogte te Komen: z- Fraai was het allemaal niet wat de vd Pias-Van Gerven 8-2 De thuisploeg heeft zich beide ploegen lieten «c, nend daarentegen wel. Tot vlak voor het eindsignaal wist de thuisploeg de in de eerste helft veroverde 2-1 voorsprong te ver dedigen. Twee minuten voor tijd echter maakte Jan Pijnakker een overtreding tegenover Frans Sjardijn, die de toegekende straf schop zelf verzilverde: 2-2. In de resterende tijd wisten de Leide- naars niet meer van de ni ke meerderheid gebruik ken (Pijnakker was vooi iw«x minuten naar de kant gezonden) waardoor de rechtvaardige 2-2 stand gehandhaafd bleef. De thuisploeg startte zoals ge woonlijk in een hoog tempo. Snel combinerend trok de ploeg rich ting vijandelijk doel, wat na tien minuten resulteerde in een schot van Sjaak Matters op de paal. Na een kwartier was het wel raak. Jan Pijnakker knalde het leder na een pass van Wim de Roo keihard in: 1-0. Tegen de verhouding in kwam het Leidse team via een treffer van Jan van der Reyden even later toch op gelijke hoogte: 1-1. Vlak voor rust was goed sto ren van Pim van der Meer er de oorzaak van dat Bennie de Roo de bal in zijn eigen doel tikte: 2-1. overwinning volledig gerehabili teerd voor de nederlaag die het vorige week kreeg te verwerken van Oegstgeest Goed spelend werd de Lissese tegenstander, waarin alleen Gerard van Beek tot een voldoende kwam, naar de 8-2 nederlaag gespeeld. Katwyk- se doelpunten: Mart van der Plas (3x), Huug Aandewiel (2x), Wim van der Plas (2x) en Adri Pluim graaf. De Lissese treffers werden gescoord door Frank van der Zanden en Gerard van Beek. kendmaking door ITF-vo~ zitter Philippe Chatrier i.. Parijs, verstek laten gaan omdat zij momenteel een toernooi speelt in Chicago. De uitverkiezing van de 23-jari- ge, linkshandige speelster is een "zege" voor het aanval lende tennis. Björn Borg werd vorige week gekozen tot wereldkampioen. De Zweed werd dat ook in 1978. Jimmy Connors heeft voor de zesde maal het internationale tennistoernooi in Birming ham gewonnen. Hij versloeg in de eindstrijd zijn landge noot Eliot Teltscher in twee sets: 6-3. 6-2. Connors verloor de eerste drie games maar scoorde daarna 12 games ach ter elkaar. Hij verdiende 30200 dollar met deze winst. Teltscher incasseerde 15.100 dollar. Tom Okker en zijn partner Woj- tek Fibak triomfeerden in het herendubbelspel. In de finale I werd het Roemeens/Argen tijnse duo Ilie Nastase en Jose- Luis Clerc met 6-3, 6-3 versla gen. Okker en Fibak streken met deze zege 9100 dollar op. De verliezers hadden 5500 dollar te verdelen Jean Abegglen (81) overleden LONDEN (ANP) - Eerst nu is be kend geworden dat op 29 decem ber van het vorig jaar in Londen op 81-jarige leeftijd de oudste van de drie Abegglenbroers, Jean, is overleden. In 1944 was Trello reeds overleden en tien jaar gele den de bekendste van het trio, Max "Xam". Jean Abegglen was van de drie voetballende Zwitserse broers het minst bekend. Hij speelde steeds voor een club, Cantonal Neuenburg en kwam in 1925 en 1926 in het Zwitserse elftal uit o.a. tegen Nederland. In dezelfde wedstrijden speelde zijn broer Xam. Maar niet Trello, Jean en Xam vormde het laatste broeder paar dat samen in het nationale elftal van Zwitserland speelde. Eerste plaats Ronald Peeters LEIDEN - Ronald Peeters van de Leidse gymnastiekvereniging Bokste am toch naar Sowjet Unie NEW YORK - Een Amerikaans amateurboksgezelschap zal vandaag toch naar Rusland vertrekken om daar uit te komen tegen Russische bok sers. Dit ondanks de politie ke gang van zaken rond de Olympische Spelen in Mos kou. Don Huil, voorzitter van de In ternationale Federatie voor Amateurboksers, verklaar de deze reis toch door te wil len zetten daar hij „zijn" jongens de kans wil geven de politieke situatie in Rusland zelf te ontdekken zodat ze uit eigen overtuiging een beslis sing kunnen nemen of zij wel of niet willen deelnemen aan de OS in Moskou. Het gezel schap bestaat uit 15 Ameri kaanse boksers. Groen Wit is in Uden eerste ge worden tijdens de voorselectie- wedstrijden voor de Nederlandse kampioenschappen voor aspi- l'lTpunteri; 2. jö,TOslavie ranten. Zijn tweelingbroer Sjaak Sowiet Unie 8 4 Bulgarije leode beslag op de derde plaats. W W legde beslag op de derde plaats. Bij onderlinge wedstrijden var. Groen Wit won Astrid Waltman bij de meisjes de Lucas van Ley- den beker in de Vijf Meihal. Bij de dames legde Ilja Mottier be slag op de mevr. Winkelmolen- beker. Ronald Peeters veroverde de Meershoekbeker voor de hoogste plaats bij de aspiranten junioren. De onderlinge wedstrijden werden georganiseerd in het kader van het 60-jarig jubileum van Groen Wit, dat afgelopen zaterdagavond recepieerde. Op de receptie was ook de hoogbejaarde oprichtster mevrouw Winkelmolen aanwe zig, evenals het eerste herenlid Meershoek. Groenoordhallen Leiden zaalvoetbalwedstrijd op 23 januari TEEKENS- V. D. LEEK B.V. De Generale Diakonale /an de Hervormde Kerk f25.000 beschikbaar ge- >or de christen-Turken die and zijn ondergedoken in ting van de uitspraak van id van State op hun be- irift. De groep behoort tot Turken die hier politiek ïbben gevraagd omdat zij eigen land bedreigd voe- een tijdlang in de grote Almelo te hebben gezeten i zij onderdak bij particu- De gift van de diakonale een tegemoetkoming in de van levensonderhoud, erband. In Groningen is een besloten bijeenkomst verkverband voor homo- eologen" opgericht Ruim homofiele theologen wa arbij aanwezig, ling van het werkverband de leden samen kunnen naar antwoorden op vra- oplossingen van proble- larvoor zij zich door hun leid zien gesteld. Een verkgroep is er voor ge- homofiele predikanten prichting waren ook twee :atholieke pastores aan- •rlopige bestuur zitten ds. Stolp, hervormd zieken- dikant in Groningen, ds. rommet, hervormd zie- spredikant in Amster- i mevrouw H. Hartman, •es van het werkverband bus 426, Groningen. schaap. De Nijmeegse ilsvereniging 't Swerte heeft op een galazitting teegse theoloog professor Schillebeeckx uitgeroe- "Het grootste zwarte van Nederland in 1979" Schillebeeckx",zo staat in lering, "werd voor de één etsheldvoor de ander een s aanstoots. Hij raakte in lisvuur van kerkelijke ingen. En dat alleen om- poogt de kerk nader tot en groepen te brengen" irkiezing zat dr. Schille- op een congres in het tse Münster. Hij keerde iel naar de Keizerstad ometer afstand) terug, xtvangen. Schillebeeckx de carnavalsvereniging e originele uiting van so- t. "In een kerk die niet cht komen ook serieuze jenheden niet goed meer ren", zei hij. eren. Uit het Afrikaanse legal is kritiek gekomen it dat het Leger des Heils ?marken oude kleding It en die laat sturen naar elingslanden, waaronder Die kleding zou er de van zijn dat de textielin- n Senegal niet van de •mt. De gebruikte kleren elijk veel goedkoper dan ng die in het land zelf rmaakt. In Denemarken zelf wordt ook kri tiek gehoord. Vooral de verkoop van de oude kleren aan een com merciële firma in Nederland - die ze dan weer doorverkoopt naar ontwikkelingslanden - heeft kwaad bloed gezet Het Leger des Heils verdedigt deze methode met te verklaren dat de opbrengst aan sociale projecten ten goede komt. Seks-toerisme. Meer dan hon derd deelneemsters aan voorbe reidingsbijeenkomsten voor de komende Wereldgebedsdag (7 maart) in West-Duitsland hebben geprotesteerd tegen het "seks- toerisme" bij reisbureaus en te gen de "exploitatie van de prosti tutie". Volgens een sociaal bureau in Bangkok werken in de Bondsre publiek al duizend Thaise meis jes als prostituee. Zij zijn onder valse beloften naar Duitsland gelokt en daar in handen gevallen van souteneurs en eigenaars van "massage-salons". Omdat zij de taal niet kennen, wordt hun posi tie steeds afhankelijker en kun nen zij zich niet meer bevrijden uit hun toestand, aldus de Duitse christenvrouwen (zowel protes tantse als rooms-katholieke). De reclame voor uitstapjes naar bordelen met Thaise meisjes wordt in de Bondsrepubliek steeds openlijker. Hervormde Kerk: beroepen te Heerenveen D. Brandhorst Eexta (Gr.), door de synode tot zen dingspredikant in Egypte (do cent Oude Testament aan het Koptisch Evangelisch Seminarie te Cairo) M- Dijkstra (gerefor meerd) Slootdorp, te 's Grevel- duin-Capelle en te Boven nar- dinxveld M. B. van den Akker Rijssen, te Harderwijk W. G. J. van der Sluys Amsterdam-West, te Nijmegen A. J. van Cruynin- gen Rijswijk (ZH); bedankt voor Kampen P. J. Droogers Bode graven, voor Tzum (Fr.) G. J. Re bel Weesp, voor Akker- en Mur- merwoude en voor Tietjerk T Tijsma Ooür.?rsum Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Sleen D. J. van Bo- chove, kandidaat aldaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Gonn- chem-Langerak kandidaat F. H. Folkerts Kampen, die onder an dere bedankte voor Lisse-Oegst- geest. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Ermelo H. de Graaf 's Gravenzande, voor Go- nnchem R. van Beek Baarn. voor Veenendaal J. Westerink Urk. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor RiUand-Bath A. Hof man Scheveningen. voor Hooge veen A. Hoogerland Krabbendij- ke. Israel leidt sehaakstrijd SKARA - Na de tweede ronde van het toernooi om het Europees schaakkampioenschap voor lan denteams, dat in Skara (Zweden) wordt gehouden, heeft Israël de leiding. Het Israëlische team heeft tien punten, een half punt meer dan Joegoslavië dat op de tweede plaats staat. De uitslagen uit de tweede ronde Hongarije-Sowjet-Unie 4-4; Enge- land-Bulgai ije 3'/2-4«/«; Joegosla- vie-Tsjeehoslowakije 4,/»-3'/a, Zweden-Israël 3-5. De stand na twee ronden is AFP) - Robert Mugabe, Jingschap verblijvende n de Zanu (Zimbabwe National Union) zal op 27 anuit Mozambique naar terugkeren. Dit blijkt mmunique dat zijn par- n in de Mozambikaanse l Maputo heeft uitgege- ren in het Zuidafrikaan- Johannesburg Star er" gepubliceerd >rek heeft Robert Mu- eigd zijn soldaten uit de campen in.Rhodesië te- kken. omdat deze door jke strijdkrachten zijn i". Hü zei een beslissing :e zullen nemen nadat ugkeer in Rhodesie de ?lf had kunnen beooi - e sprak bes santen zijn die nooit aan de strija hadden deelgenomen. De Zanu-Ieider. beloofde dat 'allen in Zimbabwe veilig zullen zijn" wanneer hij de eind februari te houden verkiezingen mocht u innen. Mugabe zei ook dat de Zanu na de verkiezingen een coalitie zal vormen met de partij van Joshua Nkomo en dat hij de verkiezingsuitslag Zal accepte- Hij verklaarde verder dat hij geen plannen heeft voor nationalisa ties op industrieel gebied en dat hij de blanken zal vragen in het land te blijven om mee te helpen Over" Zu?d°Aftlka °ze^ Mugabe^at hij de handelsbetrekking! dit land zullen vaarden dat "We t Salis eel i zijn als partheidsbewind aan de macht We zullen handel met ze dry- en. Het zou ons geen goed doen en klant te vernietigen", aldus e Zanu-leider. Hongarije 7; 8. Tsjechoslowakije 6«/2. ADVERTENTIE 'leursalvo tussen beide >ste. Daarna verdween in de richting van Villa heeft grote opschud- rzaakt onder de bevol- e Canarische eilanden, kaanse consul in Las ;rklaarde gisteravond ch door Spanje, noch superieuren officieel ident op de hoogte was t Spaanse ministerie lie in Madrid heeft de berichten over het Spaans-Ma rokkaanse militaire incident niet ontkend. In de wateren voor de kust van de Sahara, die sinds augustus van het vorig jaar onder de jurisdictie van Marokko vallen, patrouille ren zowel Spaanse als Marok kaanse marineschepen, die de bemanningen van de vissersvaar tuigen uit Spaiye en Marokko moeten beschermen tegen aan vallen van het Frente Polisa-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13