„Het imago is naar buiten beschadigd'' VRIJ-UIT Lopen de Olympische Spelen op hun laatste benen Zwartkruis over sponsorproblemen: Rijvers vertrekt mogelijk deze week DINSDAG 22 JANUARI 1980 Vorige week schreef ik op deze plek dat ik niet zo erg geloofde in een boycot van de Olympi sche Spelen in Moskou, on danks de aanloopjes daartoe van een aantal presidenten, premiers en ministers. Daar had ik beter even mee kunnen wachten, want zon dag al kwam president Car ter officieel voor de tv verkla ren dat de V.S. niet aan de Spelen van Moskou mee moe ten doen als de Russen over een maand Afghanistan niet uit zijn. Daar sta ik dan. Dat de Russen na Carters drei gement snel de aftocht zullen blazen, is iets dat ik weiger te geloven. Zo gaat dat niet op het wereldtoneel. Topsport ontmoetingen zijn voor het Kremlin wel belangrijk, maar nou ook weer niet zó belangrijk. Dat is al eerder gebleken. Er lijkt dus geen ontkomen aan. de VS. blijven weg uit Mos kou. (Van verplaatsing van de Spelen, wat Carter ook nog opperde, kan geen sprake zijn. Zoiets wordt alleen maar voorgesteld door mensen die geen benul hebben van wat daarvoor komt kijken) Juich ik Carters besluit toe? Nee Ben ik soms voor het Russische optreden? Nee, om de drom mel niet Walm Waarom dan toch niet enthou siast voor de boycot? Omdat a) bij Carters manoeuvre te zeer de walm van de nade rende Amerikaanse presi dentsverkiezingen op te snui ven valt. En nu zult u mij niet horen beweren dat politiek en sport gescheiden moeten of kunnen worden, maar ander zijds zie ik ook niet in waarom de sport alles moet accepteren wat de politieke koekebakkers klaarmaken. b) Carter neemt een besluit voor en over zijn atleten zonder hen fatsoenlijk te hebben gehoord Hij kapt iets af waarvoor de discussie nog op gang moest komen. c) De Amerikaanse president is haastig, maar weer niet zo haastig dat hij de Olympische Winterspelen, die half februa ri in eigen land worden ge houden, er voor aanpakt. Ik schreef het vorige week al: die blijven geheel buiten schot Van hem mogen Amerikanen en Russen daar, "in Olympi sche vriendschap"vrolijk samen dollen in de sneeuw. In de tweede helft van februari bevriest Carter dus even zijn woede en verontwaardiging om die in juli voor Moskou weer te laten ontdooien. Sluw berekend, maar dat soort overwegingen krijg ik nu eenmaal moeilijk door mijn strot boycdt het probleem-Afganis- tan dichter tot een oplossing zou brengen dan zou ik zeg gen: doen. Maar ik heb dat ge voel niet. Wel vrees ik (mag dat ook een beetje meetellen?) dat een boycot de dood van de Olympische Spelen zal bete kenen. Want wie wil er in de toekomst zo'n riskante bezig heid nog organiseren? (Los Angeles in 1984?). Voor de sportwereld zou het verdwijnen van de Olympi sche Spelen een groot verlies betekenen. Zij zijn nog altijd het grootste en belangrijkste sportfeest dat we kennen. Ja, ja, ik weet het: ze zijn te duur, te pompeus, de Olympische gedachte slaat wel eens sidde rend op de vlucht, die eed is wat dubieus, en de amateurs zijn wat smoezelig. Maar dan nog. Aan alle mensenwerk kleven fouten. Het zou raar zijn als dat met de Spelen niet het geval was. Na deze redenering zullen er mensen zijn die roepen: maar als je naar Moskou gaat dat laat je je gebruiken voor het Russische propagcmda-ap- paraat, zie Hitier en Berlijn- 1936. Ik geloof niet meer dat dat ar gument deugt. Er zijn inmid dels een kleine 45 jaar ver streken. We zijn minder naief dan in 1936, de communica tiekanalen zijn ook veel beter Heeft Argentinië in 1978 nou zoveel propaganda kunnen maken met de organisatie van het WK voetbal? In drie maanden tijd werden toen meer artikelen over de schen ding van de mensenrechten in dat land geschreven dan in heel 1979. Nee, zo werkt dat niet meer Knarsetanden Ach-en-wee geroep over onze schaatsprestaties. Na het fa len van de dames, nu de af gang van de heren. Leen Pfrommer zei tijdens de tv- reportages van de EK op zeker moment dat het voor het ver richten van topprestaties niet genoeg is dat topsporters voldoende getraind worden, maar dat het ook noodzake lijk is dat een gemeenschap achter hen staat. Daarmee bedoelde hij kennelijk dat men hier in Nederland te snel met zijn kritiek klaar staat, wat een ontmoedigende uit werking heeft. Mart Smeets hoorde je bijna knarsetanden bij het fraai ogende, maar wat snelheid betreft matige gezwier van Egbert van 't Oevers top groep je. Ze toonden niet de vechtlust van de Noren, al thans ze trokken niet van die lelijke koppen tijdens de race. "Vallen er nu harde woorden?", vroeg Smeets na de eerste dag hoopvol aan Van 't Oever. En voor één keer was ik het vol komen eens met de coach toen die antwoordde dat het hem daar niet in zit. De opmerkingen van Pfrommer en Smeets gaan naar mijn ge voel langs de kern van de zaak heen. Gekankerd en snel ge mopperd wordt er in deze Rijndelta al sinds de Kanine- faten zich er nesteldenZo zijn we. Iedereen weet dat. Het heeft niet de opgang verhin derd van al die sterren die tussen Jaap Eden en Jan Raas zich presenteerden En natuurlijk hebben die jon gens in Trondheim gedaan wat ze konden, ook al zag je dat er misschien niet direct aan af. Natuurlijk wilden ze dolgraag goed presteren. Waarvoor anders die maan denlange training sarbeid? Die uiterlijkheid is trouwens geen goede graadmeter. Je hebt mensen die met een on bewogen gezicht tot aan de uitputting gaan en anderen (zoals destijds de atleet Emil Zatopek) die al na 500 meter met hun kop beginnen te trek ken. Wij zijn niet zo'n expressief volk. Eeuwen door Calvijn geïnspireerde soberheid laten hun invloed gelden. Wat er naar mijn idee aan schort is dat we op dit moment over goede, maar niet over wereldklasse-rijders beschik ken. Hilbert v.d. Duim en Yep Kramer, beste jongens, hoor, maar in hen zitten niet de be standdelen waaruit de ware kampioen is opgebouwd. Schenk, Verkerk, Bols - je kunt geen blik opentrekken waar ze in zitten. Tesselaar Die recente stoelendans voor de wethouders in het Leidse stadhuis heeft enige verwar ring geschapen rond de posi tie van Dick Tesselaar. Hij was wethouder van onderwijs en sportzaken en is nu overge heveld naar "huisvesting" Heeft hij nu wel of niet de por tefeuille "sport" meegeno men? Het gerucht ging dat die in handen was gekomen van zijn collega Hans van Dam, die op de onderwijsstoel was gepoot. De schrik sloeg me om het hart, want Van Dam is weliswaar een hyper intelli gente man, maar iemand die te veel luistert naar de compu ter die in zijn bast zit. Gelukkig, Dick houdt sport, zo als hij mij verzeker de. Hij kan dus de nieuwe sporthal reali seren in de twee jaar die hem nog resten. Overigens houd ik mijn hart voor hem vast op "huisvesting", een porte feuille die hij zeker niet heeft begeerd. Maar dat is weer een heel ander verhaal. Golf Tot mijn favoriete lectuur hoort het maandblad "Golf. Als ik dat lees dan vertoef ik heel even in andere sferenVer van het rumoer van deze tijd. In het laatste nummer staat een interview met mevr. A. E. Eschauzier-Schiff (50). Een groot kampioene in deze sport (o.a. 25 jaar lang speelster van het nationale team) en eentje die nog steeds actief is. In het interview verontschul digt mevrouw zich voor haar tuin die ze wat aan de grote kant vindt en voor een of an der optrekje dat ze in Zwit serland bezit. Waarom is me een raadsel. Het is geen valse bescheidenheid, zo meldt de verslaggeefster. Ze is echt be scheiden, ofschoon weer wel gesteld op égards. "Ik wil niet met iedereen verge leken worden" (en, nu met een olijke blik in haar ogen), "ja, ik laat me vaak mevrouw noemen. Ik vind dat ik daar recht op heb. Tenslotte kunnen ze mijn dochters zijn (ze be doelt de jongere garde top- golfsters) en van mijn eigen kinderen vind ik het ook niet leuk dat getutoyeer". In de jaren vijftig studeerde ze in Leiden en kon toen alleen in het weekeinde golfen. "Ik had toen een bromfietsje, een bij zonder chique bezit in die tijd, maar omdat ik het zo gênant vond, gebruikte ik hem alleen als het niet te veel opviel". Ze zegt een harde leerschool te hebben gekregen "op de Haagsche", waar ze uitkwam tegen dames die haar "het kind" noemden. Daar tegen overstonden weer iets minder slopende buitenlandse toer nooien met veel adel er in. "We lagen in de mooiste bedden en aten het lekkerste eten en al lemaal praktisch voor niets" Wie zei nou toch dat golf een du re sport is? Mevr. Eschauzier-Schiff heeft grote nationale successen be haald, maar je krijgt niet de indruk dat ze zich er voor in het zweet hoefde te werken. "De ijzers 5 en 7 zijn mijn bes te stokken. Met de houten oe fen ik weinig, daar worden ze zo lelijk van.' Putten vind ik ronduit vervelend. Dat kan ik ook niet". Ze heeft nog steeds geen zin van een "jonkie" te verliezen. "Ik denk eigenlijk altijd: ik zal ze eens een p... laten ruiken". (Terecht dat in dit blad, ge drukt op onberispelijk pa pier, zo'n vies woord niet vol uit vermeld staatwaar zou den we blijven Golf mag nooit Verloren gaan en zeker dat maandblad niet. Want daarmee kan ik mij tenminste éven buiten de dampkring wanen. VIGO - Noem het gerust de limit. Terwijl in Nederland een orrtstreden loonpauze in de strijd wordt geworpen tegen de voortschrijdende economische terugval; terwijl het vereist is dat nagenoeg alle Nederlanders in hun inkomen een stap terug doen om de dreigende stijging van het toch al ongehoord hoge aantal werklozen zoveel mogelijk af te wenden; kortom, terwijl de buikriem fors moet worden aangehaald, presteert een hand vol vorstelijk verdienende voetbalprofs het te gaan bekvechten over nog vettere pre mies VIGO - Dc PSV-internationals, die gistermiddag met het Neder lands elftal naar het Spaanse Vigo zijn gereisd, hebben sterk de indruk dat donderdag bij hun terugkeer in Nederland Kees Rijvers in Eindhoven niet meer aanwezig zal zijn om de dage lijkse training te leiden. De PSV'ers die recentelijk nog una niem hun verontwaardiging uitspraken over het plotselinge ontslag van Rijvers, vinden het nu onaanvaardbaar dat het PSV-bestuur Rijvers tot het ein de van dit seizoen handhaaft als oefenmeester. René van de Kerkhof: „Zo kan het niet langer meer. Rijvers is deripate ont goocheld dat hij niet meer in staat is om de groep te motive- Het is inderdaad het oude liedje Zowel voor het wereldkam pioenschap van 1974 in West- Duitsland en 1978 in Argentinië werden de Oranjeklanten bevan gen door een soort goudkoorts De voetbalvedeften wensten het onderste uit de kan en doorkruis ten de voorbereidingen op die sportief gezien kapitale klussen zelfs met uiterst onsmakelijke rellen. En het is nu opnieuw hommeles, alsof de noodzaak van matiging niet geldt voor de heren voetballers. Dit keer zijn het de internationals van Ajax, Krol, Schrijvers Schoenaker, Ling en Tahamata, die bang zijn dat ze wat te kort komen. Het vijftal staat afwijzend tegenover het Oranje-collectief betreffende de sponsoractivitei ten. Na het bejubelde succes van Krol en de zijnen tegen de DDR blijkt het bedrijfsleven diep in de buidel te willen tasten om voor en tijdens de Europese titelstrijd in juni in Italië met het Nederlands elftal reclame te kunnen maken De Ajacieden denken echter op individuele basis financieel beter uit de voeten te kunnen. Daarom weigeren ze vooralsnog de collec tieve contracten te onderteke nen, met als gevolg dat er een breuk dreigt in de selectie van bondscoach Jan Zwartkruis/ Het onbegrip over de houding van het vijftal wordt vooral gevoed door het feit, dat er nog geen hal ve maand geleden een akkoord werd bereikt over de sponsorre geling tussen de KNVB en de spelersraad van het Nederlands elftal, waarin Krol als aanvoerder een belangrijke stem heeft. Huijbregts, de secretaris van de profsectie van de voetbalbond, begrijpt dan ook niet goed waar om de Ajacieden nu uit de boot willen stappen. „Officieel heb ik nog niets vernomen over deze kwestie, maar uiteraard heb ook ik gehoord en gelezen dat de spelers van Ajax niet willen teke nen. Twee weken geleden was er, na twee goede gesprekken met de spelersraad. inderdaad een ak koord bereikt. Het gaat nu al om een half miljoen gulden. Nog voordat er ook maar een bal is ge trapt, betekent dat een uitkering uit de sponsorpot van 25.000 gul den per speler. Als er enkele spe lers uit de boot vallen, gaat het feest niet door. In de contracten is namelijk een ontbindende bepa ling opgenomen voor het geval er geen sprake is van een collec tief'. Controverse Het is inmiddels duidelijk gewor den, dat de Amsterdammers een geïsoleerde positie innemen. De poging om de spelers van AZ'67 achter hun standpunt te krijgen, is mislukt, al had met name Kist nog wel begrip voor de bezwaren van het vijftal. Willy van de Kerkhof, die deel uitmaakt van de spelersraad van Oranje, heeft dat beslist niet. Hij reageerde ook zeer fel toen hij op de hoogte werd gebracht van het standpunt van de Ajacieden. Ziedaar de duidelijke controverse binnen de spelersgroep van het Nederlands elftal, waarmee bondscoach Zwartkruis kort voor het vertrek van het Nederlands elftal naar Spanje vcor een oefeninterland werd geconfronteerd. De Soesterbergse oefenmeester had heter duidelijk moeilijk mee. Aanvankelijk probeerde hij de zaak zo veel mogelijk te sussen, maar naarmate hij meer met de dreigende moeilijkheden binnen zijn selectie werd geconfron teerd, kwam hij tot een steeds agressievere stellingname. „In de groep is er veel minder aan de hand dan men denkt zo begon Zwartkruis zijn commentaar. „Naar buiten komt deze kwestie als gevolg van een aantal onge nuanceerde uitspraken inder daad chaotisch over. Als het zo doorgaat worden de sponsors af geschrikt en dan dreigt er een complete ramp. Mijn taak is nu deze zaak in te dammen en te zor gen dat we ons concentreren op het doel van onze reis naar Span je". Het forceren van een oplossing in deze kwestie op een zo kort mo gelijke termijn ziet Zwartkruis niet als zijn taak. „Die geldzaak is mijn wereld niet; daar ben ik niet voor aangenomen en daar word ik ook niet voor betaald". Een duidelijk standpunt van de bondscoach dus. Maar hij kan die niet staande houden wanneer hij wordt geconfronteerd met de mogelijke gevolgen van deze controverse voor de sfeer in zijn selectie. „Ik til uiteraard zwaar aan een goede verstandhouding tussen mijn spelers. Als coach wil ik in elk geval meedenken, maar het is niet mijn taak de zaak te sturen en te begeleiden. De spe lers moeten dat zelf doen; hun zaak zelf regelen. Zeker, het ima go van het Nederlands elftal is nu naar buiten weer ernstig bescha digd. Dit alles is ook een slechte afspiegeling van het professio neel werken van de spelers. De KNVB heeft geprobeerd de zaak te sturen en ik was blij dat er een unaniem besluit was gevallen na het overleg tussen de KNVB en de spelersraad. Het is uiteraard ook een slechte zaak als daar twee weken later niets meer van over is. Als de spelersraad niet serieus wordt genomen, dan kunnen we wel ophouden. Waar zijn we dan nog mee bezig". Zielig Zwartkruis draait warm. Er is geen sprake meer van een depolarise- rende benadering. Integendeel, er wordt nu nadrukkelijk met de waarschuwende vinger gewezen. „Als de spelers niet snel orde op zaken stellen, zijn ze de pot aan het verteren. Dat er zo kort na de winst op de DDR in Leipzig al een half miljoen gulden in de pot zat is toch geweldig. Wat ze nu doen, is een zielig gedoe. Ze zouden dankbaar moeten zijn dat de sponsors zoveel geld willen ge ven. En als deze kwestie tot on enigheid binnen de spelersgroep leidt, dan grijp ik beslist m. Het mag geen twistappel worden. Dat kan ik niet over mijn kant laten gaan". Krol zelf gaat er ook niet onder ge bukt dat hij door velen als de splijtzwam in Oranje wordt ge zien. „Ik heb een brede rug. Ik begrijp overigens al die op schudding niet. Er zijn alleen wat problemen betreffende het col lectief en die moeten worden op gelost. Of dat nu in Spanje ge beurt of later, maakt weinig uit. Het zal niet van invloed zijn op de prestatie van Oranje tegen de Spanjaarden. Ook al niet omdat er nog niets is gebeurd. Alleen de pers loopt op de gebeurtenissen vooruit Zoals de pers dat vi tywel altijd doet. Wat er dan wel aan de hand is? In de eerste plpal i het niet juist dat er wordt gesteld dat er twee weken geleden een ak koord was bereikt. Het ging toen om een principe-overeenkomst. En dat is heel wat anders. Ik heb dat aan de jongens van Ajax overgebracht en die hebben be sloten niet te tekenen Vorige week donderdag heeft de WON een onderhoud met het PSV-bestuur gehad over de fi nanciële afwikkeling van het contract van Rijvers. Beide par tijen kwamen toen niet tot een akkoord, waardoor Rijvers te gen zijn zin in gedwongen was om de begeleiding van PSV voor de wedstrijd tegen FC Utrecht te 'verzorgen. Vandaag vindt er in Eindhoven opnieuw een gesprek plaats tussen PSV en de WON en te verwachten valt dat beide partijen het nu wel eens zullen worden over een afvloeiingsre geling. Huub Stevens, wiens meespelen tegen Spanje nog onzeker is door de fikse neusblessure die hij zondag tegen FC Utrecht opliep, hoopt dat er inderdaad een ak koord zal worden bereikt. „Dat is zowel voor Rijvers als de spe lers de beste oplossing. Ondanks onze protesten zie ik Rijvers nooit meer bij PSV terugkeren. We zullen met die realiteit moe ten leren leven en naar de toe komst moeten kijken. Willen we met deze groep mee blijven tel len dan zullen we toch zo snel mogelijk ons evenwicht weer moeten zien te vinden", aldus Stevens, die gelooft dat het ont slag van Kees Rijvers het PSV- bestuur van hogerhand, de raad van bestuur van Philips, is op gedrongen. „Een andere oorzaak zou ik met geen mogelijkheid kunnen bedenken". Omtrent de opvolging van Kees Rijvers bij PSV is de spelersraad van de Eindhovense eredivi sieclub gegarandeerd dat men inspraak zou krijgen bij het aan trekken van een nieuwe trainer Rene van dc Kerkhof, lid van de PSV-spelersraad, daarover: „Die belofte zal ik maar met een korreltje zout nemen. Per slot van rekening werden we bij het ontslag van Rijvers ook pas ach teraf ingelicht, terwijl we tot op dc dag van vandaag nog altijd niet de officiële reden van het vertrek van Rijvers weten". HET 7E8M/1 WO 5fei ££z/<s /s m£/y/?/ L/er &u/TtMZO&6 5t/l op7tl4p00/v u o/?or ü/?a" c/m/rpp pnrnp/v i powr oppcoo s/eerr) vocx? pp mairs7p pt waar mopp> //v opzopop*/ poop PU OM jSPPAAMPP U/ZMTdPX? Amvöto orz l/INUf: L Zf /irfiof/ód/ 'U Ihtfl 1' PP PWP/rPPPT KOPOPPC S.D Bo/rppp/ppsr iv4v PP P'c//rt= M/sr om pop piopo op Pd //ooo JP 7P&PP/VCP/V MPPPP ZO /öpopicP7P rpcp/v/scpp p/v TPKPSCPP T/P

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11