Carter wil boycot Olympische Zomerspelen in Sow jet-Unie Kloof dreigt in Arabisehe wereld ^fest-Duitsland trekt meer uit voor defensie Tito doorstaat amputatie goed Tegenstanders grondwet maken geen kans in Iran MAANDAG 21 JANUARI 1980 BUITENLAND^ PAGINA 9 BEIROET/ISITaMABAD (UPI/AFP) - De Arabische staten lijken met een flinke verdeeldheid te worden geconfronteerd over de kwestie Afghanistan en de nood zaak tot islamitische actie om de militaire interventie van de Sowjets in dat land het hoofd te bieden. Terwijl Saocdi-Arabië aandringt op "collectieve actie" in de vorm van een islamitische mini-top, zegt Syrië, dat het zo n bijeenkomst niet zal bijwonen als die de normalisering van de betrekkingen tussen Israël en Egypte overschaduwt. De islamitische conferen tie die voor 26 januari is vastgesteld in Islamabad gaat in elk geval door De Saoedische minister van buitenlandse zaken, Prins Saoed Al Faisal, bracht giste ren een bezoek aan Irak en Koeweit om steun te verkrijgen voor deze bijeenkomst van de 42 leden tellende organisatie van de islamitische conferentie. "De nood zaak van een spoedbijeenkomst van de islamitische landen in de werèld is aanwe zig omdat serieuze en collectieve actie ge boden is", zo vertelde Faisal verslagge vers in Koeweit nadat hij daar met rege ringsfunctionarissen had gesproken. Hij bracht ook een kort bezoek aan Irak om de ernst van de situatie in Afghanistan te be spreken. Bij zijn terugkeer in Riad zei Fai sal dat zijn gesprekken in Bagdad en Koeweit "overeenstemming weerspie gelden over het veroordelen van de (Sowjet) actie". Terwijl echter Saoedi-Arabië voortgaat met het op één lijn krijgen van Islamitische en Arabische tegenstanders van de Sowjet- Unie, lijken de regering in Damascus en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zich in tegengestelde richting te be wegen. "Wij hebben het sterke gevoel dat de ernst van de situatie schromelijk is overdreven. Het lijkt erop dat Amerika bondgenootschappen in de Arabische wereld wil creëren zo zei Farouk Kad- doumi, hoofd van de politieke afdeling van de PLO in een interview. Syrië van zijn kant liet weten dat dat het de confe rentie van 26 januari in Islamabad niet zal bijwonen omdat de datum samenvalt met de normalisering van de betrekkingen tussen Israël en Egypte. Syrië en zijn bondgenoten in het front van standvas tigheid en confrontatie hebben al ge vraagd om uitstel van de bijeenkomst en om Islamabad te verwisselen voor Saoedi- Arabie. De andere leden van het standvas tigheidsfront zijn de PLO, Algerije, Libië en Zuid-Jemen. Maar terwijl de Arabische voorstanders van de harde lijn niets van het standpunt anti- Moskou willen weten, riep Saoedi-Arabie opnieuw op tot "serieuze en collectieve actie van de zijde van de islamitische lan den om de vijandige gebeurtenissen het hoofd te bieden". Saoedi-Arabië heeft de Russische invasie in Afghanistan al ver oordeeld, het heeft zich teruggetrokken van de komende Olympische Spelen van Moskou en het heeft op de islamitische en andere landen een beroep gedaan zijn voorbeeld te volgen. "De Sowjet-ii niet het enige gevaar, maar er is ook het gevaar voor de islamitische en niet-islami- tische landen die voortvloeit uit deze bui tenlandse interventie", aldus prins Faisal. De belangrijkse Arabische bondgenoot van Syrië, de PLO - die in grote mate afhan kelijk is van financiële hulp van Saoedi- Arabië - vindt "al deze opwinding over de Afghaanse kwestie erg vreemd". In een interview met een Engelstalige tijdschrift zei Kaddoumi dat de PLO de Russische interventie in Afghanistan niet veroor deeld, noch steunt. "Alghanistan is in de eerste plaats een communistisch land. Het lijkt erop dat Amerika een bondgenoot schap in de Arabische wereld wil schep pen, zodat het zichzelf kan presenteren als een, kampioen van de islam. Maar wij ver oordelen de campagne tegen de Sowjet- Unie - de krankzinnige campagne die be doeld is om de normalisering van Egyp- te's betrekkingen met de zionistische vij and te overschaduwen", aldus Kaddoumi. (Van c correspondent) BONN - De Westduitse rege- nng-Schmidt wil meer geld uittrekken voor de defensie. Een eerder aangekondigde belastingverlaging zal daar voor moeten wijken. Als de Amerikanen en andere NA- VO-partners bereid zijn, ge zien de tegenwoordige Mid- den-Oosten-crisis in de Perzi sche Golf, hun militaire aan wezigheid te verhogen, kan de Bondsregering niet ach terblijven, verzekerde dit weekeinde regeringswoord voerder Grünewald. BELGRADO - Het linkerbeen van het 87-jarige Joegoslavische staatshoofd president Tito is gis teren tijdens een meer dan vijf uur durende operatie in het zie kenhuis van Lubljana geampu teerd nadat hij in de morgen had ingestemd met een nieuwe ope ratieve ingreep. Volgens het offi ciële bulletin dat gisteravond werd gepubliceerd, heeft Tito de operatie goed doorstaan en ver loopt alles normaal. Tito is voor de eerste keer geope reerd in de nacht van 12 op 13 januari, waarbij artsen een laatste poging hebben gedaan het been, dat er toen ook al erg slecht aan toe was, te behouden. In het communiqué wordt verder meegedeeld dat de hoofdslaga der van het linkerbeen dermate beschadigd was dat de bloedcir culatie nagenoeg niet meer func tioneerde en dat het leven van de president gevaar liep. Eerder gisteravond had de woord voerder van het centrale comité van de communistische partij, Sime Kronje, verklaard dat Tito pas gistermorgen om elf uur er van overtuigd was dat een tweede operatie noodzakelijk was. Tot dan toe had hij zich steeds verzet tegen zo'n zware ingreep. Uitein delijk gaf hij het artsenteam toe stemming alles te doen wat zij meenden dat zou moeten gebeu ren om zijn leven te redden. Volgens medici komt het vaker voor dat oudere patiënten zo'n zware operatie goed doorstaan en nog lange tijd leven als zich in het beginstadium na de operatie geen ernstige complicaties voor doen. Ze sluiten niet uit dat ook de tweede operatie die het Joego slavische staatshoofd nu heeft ondergaan, een goed resultaat zal hebben. Er werd op gewezen dat Tito's broer Stjepan, die aan de zelfde kwaal leed, in 1973 over leed, maar na de eerste amputatie nog negen jaar had geleefd. De Joegoslavische regering houdt er intussen rekening mee dat pre sident Tito ook na een gunstig verlopen operatie lang in het zie kenhuis zal verblijven. In het zie kenhuis in Lubljana is een rege ringscentrum ingericht, zodat Ti to bij het besturen van het land betrokken kan blijven. De Joegoslavische bevolking leeft terneergeslagen mee met de ge beurtenissen rond het ziekbed van het bejaarde staatshoofd. In het ziekenhuis worden duizen den brieven ontvangen uit alle delen van Joegoslavië waarin de bevolking zijn diepe meeleven met de zieke president uitdrukt. In de kranten wordt de voorpagi na elke dag grotendeels in beslag genomen door officiële commu niqués over Tito's gezondheids toestand en afdrukken van tele grammen met goede wensen, uit binnen- en buitenland. Voor het overige zijn de Joegosla- ven zich bewust dat Tito er eens niet meer zal zijn en zijn'ze voor bereid op elke gebeurtenis. Ze maken zich volgens de woord voerder van het centrale comité van de partij geen zorgen over de veiligheid van het land. Iedereen, aldus woordvoerder Sime Kron je, kent zijn taak en weet hoe hij die moet uitvoeren. WASHINGTON - Wanneer de Rus sen hun troepen niet binnen een maand uit Afghanistan terug trekken, wil president Carter dat er geen Amerikaanse ploeg naar Moskou gaat. Hij heeft het Ame rikaans Olympisch Comité ver zocht een boodschap over te brengen aan het Internationaal Olympisch Comité, waarin hij voorstelt de Zomerspelen van Moskou te verplaatsen naar één of desnoods een aantal andere landen, hetzij de Spelen uit te stellen of af te gelasten wanneer tegen 20 februari de Sowjet-Unie Afghanistan nog steeds militair bezet houdt. ,Noch ik, noch het Amerikaanse volk zouden het zenden van een Amerikaanse ploeg naar Moskou steunen als de Russen nog in Af ghanistan staan", zei Carter gis termiddag in het televisiepro gramma Meet the Press. Hij voegde er aan toe: „Het is voor de wereld zeer belangrijk zich te realiseren hoe ernstig de Russi sche inval in Afghanistan is". Om de politiek buiten de Olympische Spelen te houden, wil Carter voor de toekomst vaste plaatsen voor de Zomer- en Winterspelen. Voor de Zomerspelen suggereert hij Griekenland, waar de spelen zijn ontstaan. Carter hoopt op steun van zoveel mogelijk andere landen uit de overweldigende en historische meerderheid van 104 die in de bijzondere zitting van de Alge mene Vergadering van de Ver- enigde Naties de Russische inva sie heeft veroordeeld. Zelfs al zou Carters beslissing geen ruime weerklank vinden, dan nog blijft hij bij zijn opvatting. Het Amerikaans Olympisch Comi té heeft vrijdag in het Witte Huis langdurig vergaderd met minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance en een aantal presidentiële adviseurs. Volgens de Ameri kaanse Olympische functionaris sen heeft de president niet de be voegdheid een Olympische boy cot op te leggen, omdat de natio nale Olympische Comités de uit nodigingen ontvangen en daar over zonder inmenging van hun regeringen moeten kunnen be slissen. Het Amerikaans Olympisch Comi té zal nu onmiddellijk de kandi daten voor de Amerikaanse ploeg om hun opvatting gaan vragen. Vervolgens moet het 86 personen tellende comité dan stemmen over de boycot, waarbij de wil van de meerderheid der atleten zal worden gerespecteerd. Gescheiden Zowel onder atleten als bij de Ame rikaanse bevolking ontstaat groeiende irritatie over de hou ding van het Olympisch Comité, dat hardnekkig en nogal wanho pig vasthoudt aan de fictie dat politiek en Spelen gescheiden moeten worden gehouden. In de Washington Post van zondag verhaalt de Moskouse corres pondent van dit dagblad uitge breid over een Russisch partij boekwerkje, waarin de politieke oogmerken van de Spelen voor de Sowjet-Unie nauwkeurig worden onthuld. Intussen gaat onder de Amerikaan se Olympische kandidaten reeds een petitie rond waarin wordt geëist dat de Spelen aan Moskou worden ontnomen en naar elders verplaatst. Onder meer 's werelds snelste hordenloper Renaldo Nehemiah en hoogspringer Dwight Stones hebben die reeds getekend. Andere atleten - leden van de „Mohammed Ali Atletiek Vereniging" - hebben op aan dringen van de oud-wereldkam pioen zwaargewicht besloten de Spelen in Moksou te boycotten. Onder hen is onder meer Hous ton McTear, een van de grote kanshebbers voor de sprinttitels, die tijdens het huidige indoorsei- zoen ah zijn concurrenten voor bijloopt. Andere atleten, zoals marathonlo per Bill Rogers, hebben ver klaard een presidentiële aanbe veling om thuis te blijven, te zul len volgen, hoe spijtig het ook zal zijn voor de sportlieden, die dik wijls hun hele bestaan jarenlang op dit ene hoogtepunt hebben ge richt. Steun In politieke kringen ondervindt Carters besluit zeer ruime steun. Niet alleen binnen zijn eigen Democratische Partij, maar ook van de Republikeinen, onder wie een ruim aantal kandidaten voor het presidentschap. De Republi keinse partijorganisatie heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat Amerikaanse aanwezigheid in Moskou zou zwemen naar wettiging van de daden van de Sowjet-regering. De resolutie doet een beroep op het Internationaal Olympisch Comité de Spelen te verplaat- Terwijl Afrikaanse landen nog riiet denken aan een boycot (hoewel 29 Afrikaanse landen uit Mon treal wegbleven omdat landen die sportontmoetingen met Zuid- Afrika organiseerden niet wer den weggestuurd van het Olym pisch toneel) krijgt Carter vol gende week toch reeds een be langrijke aanwijzing over de steun die hij uit de derde wereld kan verwachten. In Islamabad in Pakistan komen dan de ministers van buitenlandse zaken van 43 islamitische landen bijeen. Deel neming aan de Spelen staat op hun agenda. In Washington wordt aangenomen dat landen als Canada en Australië, alsmede de Europese landen, die bijeen komst zullen afwachten alvorens zelf hun houding te bepalen. Van Groot-Brittannië is bekend dat het Carters opvatting krachtig steunt. Intussen heeft Egypte verklaard „met 90 procent zekerheid" een boycot te zullen steunen. Saoedi- Arabië zag al eerder van deelne ming af. Ook Djibouti en Qatar willen niet naar Moskou. Geen naties die in het Olympisch ge beuren van overwegende spor tieve betekenis zijn, maar hun stemmen zullen in Islamabad zwaar tellen. Met een verhoging van 3 pro cent van het militaire budget van 1980 geeft Bonn tegelij kertijd gevolg aan de in Was hington gedane belofte zich meer inspanningen te ge troosten. De in de regerings verklaring van bondskanse lier Schmidt donderdag toe gezegde verhogingen van de ontwikkelingshulp aan lan den zoals Pakistan, India en Turkije, zullen uit de voorzie ne reserves van het ontwik kelingsbudget ter hoogte van 145 miljoen mark worden ge financierd. Regering en oppositie zullen woensdag bijeenkomen voor een gemeenschappelijk overleg over de crisissituatie. Bondskanselier Schmidt heeft daarmee het aanbod van de kandidaat-kanselier van de christen-democraten, Franz Josef Strauss, aan vaard, om in tijden van bij zondere spanning op het ge bied van de buitenlandse po litiek samen te werken. Aan dit gesprek zullen op wens van bondskanselier Schmidt ook zijn voorgangers, de oud premiers Kiesinger en Brandt, en de vroegere minis ters van buitenlandse zaken Schroeder en Scheel (ex- bondspresident) deelne- TEHERAN (Reuter) - Ajatollah Ruhollah Chomeini, de feitelijke machthebber in Iran, heeft zater dag laten weten dat tegenstan ders van Irans nieuwe grondwet vrijdag niet mogen meedingen naar het presidentschap van Iran. Het besluit van Chomeini betekent dat Massoud Rajavi, de presi dentskandidaat van de radicale guerrillabeweging Mujahedin, zijn kandidatuur moet intrekken. Rajavi had als voorstander van regionale autonomie onlangs de steun gekregen van de Iraanse Koerden en Turkomannen. Hij werd echter niet beschouwd als een van de grote kanshebbers voor het presidentschap. De Mujahedin, een radicale islami tische groepering die een belang rijke rol gespeeld heeft bij de re volutie van februari 1978, heeft banden met andere linkse bewe gingen in Iran die gekant zijn te gen de nieuwe grondwet waarin Chomeini bijna dictatoriale macht is toebedeeld. MADRID - Vier doden en negen gewonden is de balans van een aanslag in een café in het Baski- sche dorp Baracaldo, waar gis terochtend een bom ontplofte. De kracht van de bomexplosie was zo hevig dat een van de slachtoffers twintig meter buiten het café werd geworpen. Hoewel nog geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid heeft op geëist meent de politie dat deze aanslag het werk is van de radi cale Baskische afscheidingsbe weging ETA-militar. De kneedbom van zes kilo, voor zien van een elektronisch tijdme- chanisme, was geplaatst in de deurpost van het etablissement. Onmiddellijk na de bomontplof fing snelden buurtbewoners toe om eerste hulp te verlenen. Het gemeentebestuur van Baracaldo heeft gisteren een rouwperiode afgekondigd van drie dagen. In tegenstelling tot eerdere berich ten was het café geen trefpunt van politieagenten, maar van le den van links-Baskische natio nalistische partijen. De eigenaar van het café, die bij de bomaan slag „slechts" een been brak. is actief lid van de conservatieve Baskisch Nationalistische Partij. José Saenz, directeur-generaal van de Spaanse politie, is gisteren vanuit Madrid naar Baracaldo vertrokken om persoonlijk een onderzoek in te stellen. Aanslag De 31-jarige José Miguel Palacios Dominguez werd zaterdag in een café in het Ba.-kische stadje Al- gorta gedood tijdens een partij kaart spelen. Het slachtoffer was geen lid van een politieke partij. De daders, een meisje en een jon gen, hebben een tijd naar het kaartspel gekeken totdat zij bei den een pistool trokken en vuur den op het slachtoffer. Na de aanslag vluchtten de daders met getrokken pistool het café uit. waar zij buiten werden opge wacht door een gereed staande auto. Op de plaats van het mis drijf zijn een aantal kogelhulzen gevonden van het type Parabel lum. 9 mm, de munitiesoort, die ETA-militar gewoonlijk ge bruikt. Ontsnapping Drie leden van de Baskische pres siegroep ETA-politico-militar zijn gisteren ontsnapt uit de ge vangenis van Martutene. De ont snapte gevangenen overvielen samen met vier andere gedeti neerden drie bewakers, die zu de wapens afpakten, de uniformen uittrokken en vastbonden. De zeven gevangenen, van wie drie het uniform van cipier hadden aangetrokken, mengden zich tij dens het bezoekuur tussen het publiek, dat gedetineerden be zocht. Op het moment dat een Guardia Civil alarm sloeg waren de drie gevangenen in uniform in twee gereedstaande auto's ont snapt. Het bestuur van de provincie Vis- caya heeft gisteren verklaard dat extremistische groeperingen al les in het werk stellen om de de mocratic in het Baskenland te ondermijnen. Volgens het pro vinciebestuur zijn deze extremis ten erop uit om de verkiezingen voor het Baskische regionale parlement op 9 maart te boycot ten. Deskundigen op het gebied van de ETA in Madrid menen dat er een verband bestaat tussen de huidi ge golf van geweld in het Bas kenland en de aanstaande regio nale verkiezingen. Zij wijzen er op dat telkens wanneer er verkie zingen in het Baskenland worden gehouden het geweld van de ETA toeneemt, vlak voor de verkiè- zingsdatum verdwijnt en na de bekendmaking van de verkie zingsuitslagen weer de kop op steekt. Twee bommen hebben zaterdag nacht in het centrum van Madrid grote schade aangericht in de kantoren van de luchtvaartmaat schappijen TWA. British Air ways, Swiss Air en Sabena. Bij de ontploffingen werden twee voor bijgangers licht gewond. De Ver antwoordelijkheid van de aan slagen is opgeeist door het •„Ge rechtscommando van de Ar meense genocide". Deze groepe ring vernielde vorige zomer eveneens met bomaanslagen de kantoren van deze luchtvaart maatschappijen uit protest tegen „de diensten, die deze onderne mingen verrichten voor imperia listische mogendheden". WASHINGTON - President Carter zal desnoods van militaire mid delen gebruik maken om Pakis tanis veiligheid te beschermen. Hij heeft dit gisteren verklaard voor de Amerikaanse televisie (NBC). Voor het eerst noemde hij de trefwoorden voor een nieuwe Amerikaanse strategie op het ge bied van de buitenlandse poli tiek: de VS willen nog steeds vre de, maar vrede op basis van sterk te en niet vanwege zwakheid. Carter, zo wordt verondersteld, zal zijn beleid voor de jaren tachtig binnenkort onthullen, vermoe delijk wanneer hij nog deze maand het Congres rapport uit brengt over de State of the Union, een soort Troonrede by de ope ning van de nieuwe parlementai re zitting. De Amerikaanse president sluit, ondanks de situatie in Afghanis tan, verdergaande sancties tegen Iran niet uit, waarschuwingen ten spijt dat Iran nu al in een cha os verkeert en onder druk van economische maatregelen ineen zou kunnen storten. Kurt Wald- heim, secretaris-generaal van de VN, zou op het ogenblik bezig zijn een pakket van voorwaarden te ontwerpen, waaronder vrijla ting van de gegijzelden in de VS- ambassade te Teheran tot stand zou kunnen komen. Ten aanzien van Pakistan zei Carter grondwettelijk gebonden te zijn aan een overeenkomst met dat land van 1959. In het licht van de Russische inval in Afghanistan zullen de VS in het gebied van de noordelijke Indische Oceaan en de Perzische Golf een versterkte aanwezigheid ter zee handhaven, terwijl wordt onderhandeld over Amerikaans gebruik van havens en vliegvelden in die omge ving. Ten aanzien van Iran schilderde Carter zijn beleid aldus: op de voorgrond staat zowel voor de korte als voor de lange termyn het belang van het land. daarna komt het leven van de gegijzel den, vervolgens hun vrylating, dan de wens geen bloed te vergie ten omdat dit de dood van de ge gijzelden zou meebrengen en ten slotte het verwerven van de steun van andere landen voor de Ame rikaanse positie en een veroorde ling van Iran. Teheran moet de gegijzelden loslaten, vervolgens gehoor zoeken voor zijn klachten (tegen de sjah en de VS) in inter nationale organisaties en via rechtbanken en zich versterken tegen de Sowjet-dreiging. Carter noemde de steun die hy van bondgenoten heeft gekregen voor verdere sacties tegen Iran „aanvaardbaar", maar daaruit sprak duidelijk enige teleurstel ling. met name na eerdere verkla ringen die niet alleen»vergaande geallieerde solidariteit bepleitten doch tevens suggereerden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9