Binnenskamers Veroordeling van inval in Afghanistan TAXICHAUFFEUR VERMOORD Pleidooi voor afschaffen isoleercel minderjarigen Twee arrestaties na botsing politie-kr akers DEN HAAG (GPD) - "Je voelt je als een beest" is de titel van een rapport over het gebruik van isolatie en separatie van min derjarigen, die met de kinderbe scherming in aanraking zijn ge komen. "Een rechtvaardiging voor het ge bruik van de isoleercel is niet te vinden. De door ons geraad pleegde wetenschappers spre ken zich hier tegen uit. We schrij ven over isoleercellen omdat we daarmee willen aantonen dat het systeem moet veranderen. Niet alleen door de isoleercel af te schaffen of, in plaats van isolatie, minderjarigen te onderdrukken door ze vol te stoppen met kal merende medicijnen, maar door af te stappen van een isolerende kinderbescherming en de min derjarige in contact te laten met zijn/haar omgeving", aldus drie onderzoekers in het rapport. Janet van Bavel en Guus de Beer, medewerkers van het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Am sterdam en Erik van Ingen Sche- nau, werkzaam voor de project groep Waer Gebeurt, verrichtten dit onderzoek. Aanleiding waren gegevens uit een permanente en quête, die gehouden wordt onder minderjarigen die te maken heb ben of te maken hebben gehad met de kinderbescherming. Uit de meer dan 200 ingevulde vra genformulieren werd duidelijk dat veel minderjarigen slechte ervaringen hadden gehad met isoleercellen en werd besloten tot het onderzoek. Ook werd gebruik gemaakt van ge gevens over isolatie en separatie van het ministerie en tehuizen. Isolaties in de particuliere kin derbescherming zijn de laatste vier jaar teruggelopen. Of dat ook het geval is in de rijksinrichtin gen, kan de groep niet beoorde len. De onderzoekers pleiten voor af schaffing van isoleercellen en in dien dit niet mogelijk is voor een regelihg in de wet van isolatie van minderjarigen. Bovendien zou den minderjarigen het recht moe ten hebben direct bij het ministe rie te klagen over een aan hen op gelegde maatregel, waarbij de hulp van een derde, bijvoorbeeld een belangenvereniging, moet zijn toegestaan. Over het algemeen onderscheidden de geïnterviewden verschille soorten isoleercellen: de eigen kamer, een aparte kamer en de isoleercel. Soms was er sprake van een ruimte die "time-out" genoemd wordt. Een geïnter viewde onderscheidde drie soor ten isoleercellen: erg streng met al leen een matras op de grond met lakens en dekens, minder streng omdat er ook nog een bed in stond, nog minder streng met ook nog een tafel en stoel. De 228 geïnterviewden maakten in totaal 85 keer melding van isole ren. In 27 gevallen betrof het hen zelf ("Toen ik wegliep, moest ik vijf dagen in de isoleer"), in 58 situaties signaleerden zij dat an deren werden opgesloten ("Ik maakte regelmatig mee dat de isoleer gebruikt werd"). Met nadruk wijzen de onderzoe kers erop dat dat de gegevens moeten worden gezien als een aanduiding, maar dat in elk geval de conclusie getrokken kan wor den dat er geïsoleerd wordt in rijksinrichtingen, in een aantal kinderbeschermingstehuizen, met name veel in Zetten en Rek ken en in een beperkt aantal an dere particuliere kinderbe schermingsinrichtingen. In de wet is niets geregeld over iso latie. Wel bestaan er richtlijnen van het Ministerie van Justitie over isolatie van minderjarigen. Daarin staat ondermeer dat isola tie van kinderen beneden de veertien jaar. niet wenselijk is en gaat isolatie als regel een termijn van twee keer 24 uur niet teboven. Er moet toezicht zijn. ook 's nachts, van pedagogische medewerker van de inrichting. Isolaties van meer dan twee keer 24 uur moeten gemeld worden aan het ministerie van justitie. Bijeenkomst in Utrecht UTRECHT (GPD) - Moet Nederland na de Russi sche inval in Afghanistan nog wel meedoen aan de Olympische Spelen in Moskou. Dat was een van de vragen die wer den opgeworpen tijdens de pro testmanifestatie die negen poli tieke partijen zaterdagmiddag in de congreszaal van de Jaar beurs in Utrecht hielden. Hans de Boer (CDA) vond dat die kwestie tenminste „bespreekbaar" moest worden gemaakt. Eerder had De Boer overigens gezegd dat in ie der geval „een politiek van ont spanning" moet worden voortge zet. Van alle politici vond alleen dr Verbrugh (GPV) dat de Spelen moesten worden afgelast. „Daar door zal iedere Sowjet-onder- daan begrijpen dat het Sowjet- beleid er niet in is geslaagd zoveel Homecentre VALKENBURG/LISSE - De garantie en service van het Ho me-Centre, het zalencomplex aan de Voorschoterweg in Val kenburg dat 31 januari sluit gaat over naar Eu/opa-meubel in Benthuizen en Beverwijk. Ook de Tissing-vestiging in Lisse sluit die datum. In onze editie van afgelopen vrijdag stond abusie velijk vermeldt dat een vestiging van Tissing in Beverwijk even eens dicht zou gaan. Tissing bezit in deze plaats echter geen bedrijf. De sluiting van de zaak in Val kenburg heeft geen gevolgen voor het personeel. Voor Lisse wordt in samenwerking met de vakbond nog naar een oplossing gezocht. sympathie in de wereld te wek ken dat de sportteams naar Mos kou willen komen". In tegenstelling tot de meeste pro testbijeenkomsten waar alleen gelijkgezinden z zatr het luiste- rendcmvan enkele honderden mensen sprake van ferme tegen stellingen. Alleen CPN en Boe renpartij ontbraken. Er klonken verwijten over en weer en zelfs boegeroep, wat voorzitter Von- hoff corrigerend deed opmerken. „Er zijn dieren die alleen die uit drukkingsvorm kennen". Zowel Gied ten Berge (PSP) („Waar was rechts toen we protesteerden tegen de heilloze modernisering En Zeeger Hartog, voorzitter Een tamelijk lege congreszaal in Utrecht. De protestmanifestatie tegen de Russische inval in Afghanistan werd niet erg druk bezocht. Slechts een kleine tweehonderd mensen woonden de manifestatie bij. De manifestatie was georganiseerd door PvdA, CDAVVD, D'66, DS'70, PPR. PSP, SGP, GPV maken hebben met de menselij ke waardigheid, met de integri teit van de menselijke persoon, met zijn zelfrespect en zijn zelf standigheid. Die vrijhedn Afgha nistan bedreigd en geschonden. Rusland verdient het daarom nu in het openbaar veroordeeld te worden" Braassemermeer Helikopter redt man van ijsschots (Van één onzer verslaggevers) ALKEMADE - Een helikopter van de rijkspolitie kwam er uiteindelijk aan te pas om de Hoofddorpse 35-jarige huis arts T. Peters van zijn benarde positie op een ijsschots op het Braassemmermeer te bevrij den. De Hoofddorper was afgelopen zondag tijdens een schaat stocht op de Braassem in een vaargeul terecht gekomen. Toen de man zich weer op het ijs probeerde te trekken bleek hij zich op een drijvende schots te bevinden. Hulp van zijn vriend en collega W. Rie- ke eveneens afkomstig uit Hoofddorp mocht niet baten. Ook de inmiddels gewaar schuwde politie en brand weer van Alkemade vonden geen pasklare oplossing om Peters van de schots te krij gen, waarop uiteindelijk werd besloten de helikopter van de rijkspolitie in te schakelen. Tot de komst van de helikopter reed Peters zo'n anderhalf uur lang rondjes op het ijs blok om fit te blijven in de kletsnatte kleren. Uiteinde lijk werd de Hoofddorper door de piloot van de heliko per opgetakeld en veilig aan de wal gezet, waar zijn vrouw reeds met een deken was gearriveerd om haar man "warm" te ontvangen. de kernwapens?") als Maar ten van Traa (PvdA) („Waar wa ren jullie toen we tegen Chili en Vietnam demonstreerden?") hadden zich kennelijk geërgerd aan de selectieve verontwaardi ging die links vaak als verwijt wordt aangewreven. Eén front maakte Nederland zater dag bepaald niet, zoals een adver tentie in de dagbladen vrijdag avond suggereerde. Zo zei Van Traa: „De aanschaf van 572 raket ten was een slag voor ontspan ning. In Afghanistan moet men vooral geen rechtvaardiging van die beslissing zien" Egbert Boeker, vice-voorzitter van de PPR die eerst de inval van Sowjet-troepen in Afghanistan veroordeelde, vond dat Neder land zich niet moest laten mee slepen in een keus voor Amerika of Rusland omdat dat naar zijn idee onherroepelijk tot verder geweld zal leiden. Maar ondanks de politieke tegen stellingen overheerste zaterdag protest tegen de inval in Afgha nistan. Zo zei Zeevalking (D'66): „De spelregels van het interna tionale recht behoren voor alle staten gelijk te zijn. Dat vaststel lende moet de Russische inval in Afghanistan als een doodgewone ordinaire oorlogsdaad worden aangemerkt en dientengevolge ten scherpste worden veroor deeld". Annelien Kappeyne van de Cop- pello (VVD) deed daar nog een schepje bovenop: „Zij die zich door de quasi vredesgeluiden uit Moskou in slaap hebben laten sussen moeten nu wel op een harde manier zijn wakker ge schud. Er zijn vrijheden die te DS'70: „Dit militaire ingrijpen gaat verder, omdat de Sowjet- Unie hier voor het eerst haar mili taire macht heeft ingezet in een Nieuwslezer boos over advertentie DEN HAAG (ANP) - NOS- nieuwslezer Joop van Zijl gaat van het kruideniersbe- drijf Edah een "forse finan ciële vergoeding" eisen in verband met een advertentie die het bedrijf zaterdag in een groot aantal kranten publi ceerde. In de advertentie komt een getekende jour naallezer voor die onmisken baar de trekken van Van Zijl heeft en die in de advertentie de produkten van Edah lijkt aan te prijzen. "Ik vind dit zeer min", zei Van Zijl zaterdagavond in een reactie, "want de advertentie is buiten mijn medewerking tot stand gekomen". Mocht het bedrijf niet ingaan op zijn eis tot een financiële vergoe ding, dan zal Van Zijl juridi sche stappen tegen Edah on dernemen. Over de grootte van het geëiste bedrag, dat hij ter beschikking van Novib of Amnesty International wil stellen, wilde hij zich niet uitlaten. AMSTERDAM (GPD) - Twee mannen zijn gistermiddag op de Westermarkt in Amsterdam aan gehouden na een botsing tussen politiemannen en een groep kra kers van zes panden op de Kei zersgracht. Volgens de politie werden de twee mensen betrapt bij het wegslepen van stenen en zand bij een wegopbreking naast de Westerkerk. Het tweetal kreeg even voor de arrestatie hulp van twintig anderen. De politie vroeg assistentie aan en daarop ont stond een vechtpartij die even plotseling eindigde als zij was begonnen. Een woordvoerder van de krakers- groep meent dat de zenuwachtige agenten onnodig snel erop los sloegen. Een van de politieman nen zou zelfs zijn pistool hebben getrokken. De krakers ontken nen dat van hun kant gebruik is gemaakt van stokken. Een van de gearresteerde mannen zou alleen toeschouwer zijn geweest bij de vechtpartij. Het incident begon toen twee kra kers met een bakfiets en plastic huisvuilzakken zand gingen ha len op de Westermarkt. Met het zand wilde men de toegangen barricaderen tot de gekraakte OGEM-panden die elk ogenblik ontruimd kunnen worden. Van uit een kraakpand op de Wester markt werd bij de komst van een politiebusje alarm geslagen en dat bracht een groep van twintig krakers uit de buurt op de been. De onzekerheid over het moment waarop burgemeester Polak de zes OGEM-panden aan de Kei zersgracht laat ontruimen brengt zowel politiemensen als krakers in Amsterdam in een koortsach tige spanning. Fractievoorzitter Mug van de Partij van de Arbeid heeft aangedrongen op een spe ciale raadsvergadering over de ontruiming. De burgemeester wil niet meedelen of hij deze verga dering zal afwachten. De krakers hebben de gemeente raad aangeraden de betrokken panden tegen een aanvaardbare prijs te vorderen van de OGEM en ze te bestemmen voor betaal bare jongerenhuisvesting. Algemeen wordt gesproken van een bewuste uitputtingsslag met het doel de kleumende krakers af te matten en hun organisatie te verdelen. Van o e parlementaire redac DEN HAAG - Het parlemen taire gebeuren van deze week wordt in belangrijke mate bepaald door het debat over de door minister Albe- da (sociale zaken) afgekon digde loonpauze. Hoewel de oppositie natuurlijk tegen deze toch vrij drastische maatregel te hoop zal lopen, zal het kabinet het nog niet zo erg moeilijk krijgen. De werkelijk moeilijke debat ten komen over enkele we ken, wanneer de Tweede Kamer de nieuwste bezuini gingsplannen van het kabi net moet beoordelen. Andere onderwerpen op de agenda zijn de behandeling van de begroting van de ministeries van verkeer en waterstaat en financiën. Verkeer en waterstaat Veel vuurwerk zal de begro ting van verkeer en water staat waarschijnlijk niet te zien geven. Minister Danny S. Tuijnman kan nauwelijks een al te actief beleid en een overmaat aan daadkracht worden verweten. Zeker, zijn verkeersveiligheidbe- leid, overigens al door zijn voorganger Westerterp op gang gebracht, begint ge stalte te krijgen en de goede man voorziet ons rijkelijk van fietspaden. Maar een aantal principiële zaken, zo als een besluit over het al Is dat een ramp? Volgens pre mier Van Agt geheel niet.' Het kkt heeft het onderwerp ook vorige week, zoals werd verondersteld, niet besprof- Volgens Van Agt is er nog tijd genoeg om te beslissen over een project dat uiterlijk pas in 2000 in gebruik geno men hoeft xnders gezegd, Tuijnman is er zelfs niet in geslaagd het onderwerp ter sprake te krijgen. Dat zal hem in de Tweede Ka mer niet in dank worden af genomen, in het bijzonder door de PvdA-woordvoer- ders Van Thijn, De Hamer en Castricum. Maar aan de an dere kant kan Tuijnman zich, zoals elke bewindsman uit een kabinet dat bindin gen heeft met het CDA, ver zekerd weten van de onge vraagde steun van Pam Cor- nelissen. Die geeft hij ook zonder om vangrijk verkeersveilig- heidsprogramma, en hij hoeft zich helemaal niet ge remd te voelen nu er ook nog op forse schaal fietspaden worden aangelegd. Een an dere CDA'er die nog weieens voor de bewindsman in de bres wil springen, zij het minder vaak, is Piet van Zeil, die helaas voor Tuijn man op de Antillen zit. De discussie zal zich toespitsen op het rijkswegenfonds, of beter gezegd de afschaffing ervan. Corm de wet van 1964 hield het rijkswegbfds (met zijn opcenten op de wegen belasting voor de aanleg van nieuwe autosnelwegen) vo- Verplichte autokeuring DEN HAAG (ANP) - Een zeer groot aantal garagebedrijven wil een erkenning om de ver plichte periodieke veilig heidskeuringen van motorrij tuigen, aanhangwagens en opleggers te mogen uitvoe ren. Dit is gebleken uit onder het bedrijfsleven gehouden enquêtes, die het ministerie van verkeer en waterstaat za terdag heeft bekendgemaakt. VVD-voorzitter oneens met CDA-coIlega's UTRECHT (ANP) - "Vier partij voorzitters binnen het CDA heb ben volkomen onterecht het ka binet op de vingers getikt wegens de houding in het kernwapende bat. VVD-partijvoorzitter Kort hals Altes heeft dat zaterdag ge zegd op een partijvergadering in Utrecht. "Ik verschil op dit punt hartgron dig met hun vermaning", zei hij. Het ging om een zaak van wezen lijk belang voor de vrijheid. "Het kabinet heeft staatsrechtelijk juist, moreel oprecht en eerlijk gehandeld, en eerlijk duurt het langst", vond de VVD-voorzitter. ROTTERDAM (GPD) - De dood in zijn auto aangetroffen 32-jarige Rotterdamse taxichauffeur W. C. M. Stakenburg is waarschijnlijk gistermorgen vroeg door twee personen om het leven gebracht. Dit is de voorlopige conclusie van de Rotterdamse politie. Deze vond in de buurt van het misdrijf een met bloed bevlekt mes, nadat eerder in de taxi ook een bebloed mes werd aangetroffen. Dit is gisteravond meegedeeld door commissaris Blaauw van de Rot terdamse recherche. Het lichaam van Stakenburg was met messte ken overdekt. De door dr. Zel- denrust uitgevoerde sectie heeft uitgewezen dat hij overleed aan bloedverlies en luchtembolie. Het eerste resultaat van een buurt onderzoek leverde op dat getui gen dicht bij de plaats waar de taxi stond een witte Volkswagen met gebroken rechterruit en por tier hebben zien wegrijden. De zelfde auto veroorzaakte even la ter bijna een aanrijding met een andere personenauto en ver dween daarna in de richting Rid- derkerk-Dordrecht. Op het adres waar de taxi besteld was wonen twee bejaarden, die om elf uur al in bed lagen. De taxichauffeurs in Rotterdam reageerden op de moord op hun collega door in de nacht van za terdag op zondag geen ritten meer uit te voeren. Óp verzoek van de familie van het slachtoffer hebben de chauffeurs gistermor gen om negen uur het werk weer hervat. Stakenburg werkte al enkele jaren als taxichauffeur in Rotterdam. Hij accepteerde om kwart voor twee vah de centrale een rit naai de Noorderkerkdijk. Een half uur later werd hij dood aangetroffen in de Adriaen de Jongstraat. Sta kenburg heeft geen gebruik ge maakt van de in zijn wagen aan wezige alarmknop waarmee een chauffeur de centrale kan laten weten dat er iets mis is. A. C. van Hoorn, directeur van de Taxi Telefoon Centrale sprak de hoop uit dat de onder de Rotter damse taxichauffeur heersende onrust niet zal leiden tot verdere onverhoedse acties. Te voeren overleg over eventuele verbete ring van het alarmsysteem moet naar zijn mening in een rustige sfeer gebeuren. Vechtpartij Ongeveer vijftien taxi-chauffeurs in Rotterdam hebben gister avond een gevecht geleverd met een klant, die weigerde een reke ning van honderd gulden te be talen. De politie heeft de "notoire wanbetaler", zoals deze hem noemt, ingerekend. Het is de 24- jarige J. P. W. G. uit Rotterdam. De man had zich met een ander in een taxi door de gehele stad laten rijden. Toen zij op de Goudse'rij- weg arriveerden was de rekening opelopen tot honderd gulden. De chauffeur eiste het geld, maar G. weigerde te betalen. Er ontstond een handgemeen. De tweede man nam de benen, terwijl de taxi chauffeur zijn collega's te hulp riep. r Bi/ de politie-afz\ de ig rond de wagen van de i '■oep chauffeurs, die opheldei de identiteit van het slacht rig jaar op te bestaan. Daarna zouden de aanlegkos- ten op de gewone begroting worden gezet. Maar er moe ten nogal wat kilometers au tosnelweg worden aange legd en dus is er een verlen- gingswet gekomen voor één jaar. Die periode moet nu opnieuw met een jaar wor den verlengd, maar een we- tarvoor is tot dusver bij de Tweede KnietDat kan bete kenen dat na verstrijking van de verlengq het Rijks wegenfonds opnieuw ine zou moeten treden. Maar dat is ook weer niet de bedoeling. Toch zal Tuijnman iets moe ten doen om dat te bewerk stelligen en met name de so cialisten zullen de minister daarover stevig aan de tand voelen. En komt de staatssecretaris, mevrouw Smit-Kroes, zon der kleerscheuren uit het ge vecht? Waarschijnlijk wel. In het debat over de gang van zaken rondom de KLM in de VS, begin vorig jaar, heeft ze bewezen niet echt benauwd te hoeven zijmat de fracties haar verwijten. Politiek won zij die debatten glansrijk, ondanks het feit dat menige uitspraak haar vanuit Am stelveen via de Rijkslucht vaartdienst in de mond leek te zijn gelegd. Sindsdien heeft de, de publici teit niet schuwende, staats secretaris van de Kamer ei genlijk maar weinig te vre zen gehad. Zij zal de enkele verwijten, als zou zij inzake de binnenschippers, het grensoverschrijdende weg vervoer en zelfs het nog al tijd niet verschenen rapport van de twee accountants over het reilen en zeilen van KLM's voormalige topman in de VS, Kielman, dus ook wel weten te pareren. Financiën Bij de behandeling van de be groting van financiën zal de Tweede Kamer duidelijk heid vragen over de toe komst van het wetsontwerp dat de Postbank moet rege len, de samenvoeging van Rijkspostspaarbank en Post- Cheque en Giro-Dienst. Wel iswaar hebben premier Van Agt en minister Andriessen toegezegd dat het niet te lang meer op zich zal laten wach ten, maar dat was niet voor het eerst. Omdat het wetsontwerp te lang uitbleef, hebben diverse fracties al eerder tot haast gemaand. CDA-leider Lub bers eiste afgelopen herfst een wetsontwerp vóór de kerst. Van Agt zegde dat toen toe, maar afgelopen donder dag deelde hij mee dat het kabinet een eerste discussie aan het onderwerp had ge wijd. Vóór Pasen", zei Van Agt donderdag. „Op vrij kor te termijn", heette het zater dag bij Andriessen. Het blijft wachten. Comité-generaag Morgenmiddag vergadert de Kamer voor het eerst in tien jaar weer eens achter geslo ten deuren, of: in comité-ge neraal, zoals dat in parle mentaire termen heet. Volgens het Reglement van Orde van de Tweede Kamer kan de Kamer onder bepaal de voorwaarden besluiten om in comité-generaal ade ren. Dorlog 88 gebeurd, het laatst in 1970, vooral voor „huishoudelijke vergade ringen". Kort na de oorlog zijn enkele besloten verga- deringer Nederlands-Indié, maar ook over grenswijzi gingen. Om dat laatste gaat het morgen. De hoogleraar prof. Duynstee heeft namens het Centrum voor Parlementaire Ge schiedenis van de Nijmeegse Universiteit ten bfde voor bereidingen van een boek over de parleraavre geschie denis van het kabinet-Beel (1946-1948) gevraagd om in zage in de stukken over die grenscorrecties. De Kamer vindt datu alleen in besloten vergadering kan beslist wovxr het open baarmaken van stukken uit besloten vjngen. Dus gaan morgen de deuren van de vergaderzaal op slot. Op voorstel van kamervoorzit ter Dolman zal de Kamer dan meteen beslissen over het opheffen van de geheimhou ding van de stukken van alle ooit gehouden beyijeenkom- sten. Iedereen kan dan een verzoek om inzage indienen, mits hij of zij belooft daaruit over nog levende personen niets openbaar te zullen ma ken, dan met hun toestem ming. Kamerradio Zij die via hun radiotoestel de kamerdebatten kunnen vol gen, horen morgen na een stemming over een vacature in de Hoge Raad het debat over de loonpauze. Hierin kan nog wijziging komen, omdat het CDA het debat schuiven. Vervolgens komt het debat over de begroting Verkeer en Waterstaat, de PTT, het Rijks wegenfonds, het Staatsvisnbedrijf (alle maal tegelijk) en de Weder- vergeldingswet Zeescheep vaart. De begroting van het ministerie van financiën komt waarschijnlijk pas donderdag aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7