Motief moord op N ancy Geluk (25) is nog duister Grote belangstelling dooidagen Leidse universiteit bespreekt kamernood Politie: inzet van 22 man ■mi»»?» Ringsteken paren op ijsbaan aan Rijndijk DODELIJK ONGELUK OP KRUISPUNT LEIDEN - Het grote gebrek aan woonruimte voor één- en twee persoonshuishoudens dreigt de gemeente Leiden en de universiteit boven het hoofd te groeien. Gebrek aan grond is de belangrijkste oor zaak van het probleem. Dit tekort zal, als er niets gebeurt, toenemen tot 1500 tot 3000 kamers. Hieraan moet snel iets gebeu ren, vinden vier partijen uit de Leidse universiteitsraad. Zij hebben dan ook een con cept-motie ingediend, die vanavond tijdens een verga dering van de universiteits raad moet worden behandeld. In de motie wordt er bij de ge meente Leiden en de gemeen teraad onder meer op aange drongen bij het ontwikkelen van bouwprogramma's eén en twee persoonshuishou dens op te nemen. Ook moet de gemeente bij het vaststel len van bestemmingsplannen een zodanige bestemming opnemen dat huisvesting van studenten en in het algemeen van één en twee persoons huishoudens mogelijk wordt. De universiteitsraad moet van avond verder bekijken of het college van bestuur van de universiteit opdracht kan worden gegeven een nota te maken over de huisvestings situatie van studenten. Dit in samenwerking met andere instellingen van weten schappelijk onderwijs. De no ta moet dan worden aange boden aan de ministeries van volkshuisvesting en onder wijs en aan de Tweede Ka- Tenslotte willen de indieners van de motie dat het college van bestuur intensief contact gaat onderhouden, samen met de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting, met overheidsorganen die tot de oplossing van de huisves- tingnood van studenten kun nen bijdragen. Het moordwapeneen pistool kaliber 25, dat zaterdag werd te ruggevonden bij een vriend van de dader MAANDAG 21 JANUARI 1980 De W. bekende zijn daad meer dan een dag na zijn arrestatie, zon dagavond om 11 uur. De politie kon vanmorgen nog niets over zijn motieven meedelen. Ook over de persoonlijke achter gronden van zowel De W. als Nancy .Geluk zelf is nog veel on duidelijk. De politie kon daar over, toen zij gisteravond De W's arrestatie - binnen twaalf uur na de moord op Nancy Geluk - meldde, weinig zeggen. Een aantal feiten kon de politie melden, een aantal andere komen naar voren uit gesprekken met buren en bewoners van de Wil lem Klooslaan en de Hoflaan. daarvan is onduidelijk) vóelde Nancy zich kennelijk niet zo be- dreigd. Zij liet zich immers vrij dagavond vanuit een studen tenclub aan de Eerste Binnen vestgracht samen met De W. naar huis rijden. Zoontje Vermoedelijk sinds 1977 hield Nancy Geluk zich in Den Haag bezig met raamprostitutie, aldus de politie. Wat zij daarvóór deed is onbekend. Sinds enkele maan den had zij een oppas voor haar zoontje, een kind van vierenhalf jaar. Lfc/LitiV Dot je behalve gewoon schaatsen en wecLstrijdschaatscn ook ringsteken op hel ijs kunt beoefenen, is met :o bekend.Toch kwamen vgor het "ringsteken voor paren dat zaterdag door de meer dan 50 jaar bestaande ijsveremging Rijndijk-Hoge Mors weg werd georganiseerd zo n 17 paren op het ijs. Zij moesten binnen een raste taakverdeling proberen een ring uiteen houder weg te steken Dit lukte het paar D. eau Kampen en dochter het best. onmiddellijk gevolgd door G Koot/, die eveneens werd vergezeld van zijn dochter. Voor de fraaiste kostuums uerden ook prijzen uitgereikt, hoewel maar twee paren zich hadden laten verleiden om in de een of andere klederdracht te komen. De ijsbaan aa n de Hoge Rijndijk, waa r het ringsteken verreden werd s de laatste van Leiden. Twintig jaar geleden ging de ijsbaan aan het Schut tersveld verloren in verband met de (toen al') geplande woningbouw enkele jaren geleden viel de ijsbaan in de Leidse Hout ten prooi aan de daar gebouwde sintelbaan. Het bevloeien van tennisbanen zonh, dat vroeger nog wel eens plaatsvond, is ook in onbruik geraakt. De i/sbaan non ,1e HoQe Rijndijk wordt overigens ook al bedreigd dooi di bouw i7i de Stevenshofjespolder Het bestuur is momenteel al met de Sportstichting op zoek naar een andere gelegenheid Op de foto een beeld van het ringsteken voor pareu. Politiemensen doorzochten zaterdagochtend de bosjes op de hoek van de Willem Klooslaan en Hoflaan op zoek naar sporen van de dader. Boven dien werd de plek van alle kanten gefotografeerd. Naast deze doolhof waren er tien tallen standjes waar evenzovele instellingen duidelijk maakten wat zij op het gebied van de zwakzinnigenzorg in te brengen hebben. Er waren onder meer ouderverenigingen, gezinsver vangende tehuizen en kinder dagverblijven vertegenwoor digd. Ook het Sociaal Pedago gisch Centrum dat zwakzinnigen begeleidt en ook hun ouders steun geeft was met een stand vertegenwoordigd. Onder grote belangstelling draaide men de bekende film van Jan Vrijman ("Een andere kijk op zwakzinnigheid"). Daarnaast was er een optreden van het koor "De Sleutels" en trad het kabaret van het internaat "De Weipoort" uit Zoeterwoude od. Volgens de organisatoren werd de sfeer op de "dooidagen" als posi tief beoordeeld. Ook Leidse scholen hebben met projecten op de dooidagen ingespeeld. Op de foto: een overzichtje van de druk te. Of De W. een beroep had is niet bekend, maar hij was in ieder ge val niet Nancy's souteneur, aldus de politie. Bezoek De nacht dat zij werd vermoord kreeg Nanc-y, aldus de politie, om half negen 's avonds eerst bezoek van een vriend. Deze bleef onge veer een uur, en daarna ging zij samen met hem in de stadsbus naar het Leidse station. Om kwart over tien vertrok Nancy met de trein naar haar werk in Den Haag. De vriend ging naar de Leiden International Student Club aan de Eerste Binnenvest gracht. Daar bleek De W. aan de bar te zitten. Om kwart voor drie die nacht arri veerde ook Nancy uit Den Haag. Zij zou rechtstreeks naar De W. zij n toegelopen. Later vertrokken Nancy, De W. en een (andere) vriend in een auto, op weg naar Nancy's huis. Vervolgens is De W. samen met Nancy uitgestapt op de Willem Klooslaan. De kennis is doorge reden, en daarna moet De W. haar dan om het leven hebben ge bracht. Omwonenden hoorden gegil, en belden de politie. Agenten Een vraag die enkele malen is ge steld, werd dit weekeinde op ver schillende manieren beant woord: wat deden de twee agen ten die het eerst op die melding afkwamen? Het eerste antwoord dat de politie - zaterdagmorgen op een speciale persconferentie - gaf was dat de ze twee agenten (gewapend en in burger) hun (neutrale) auto op enige afstand van het bosje neer zetten, op het bosje afliepen en rr.et zaklantaarns schenen. Zij zagen iets liggen, hoorden toen schoten, zochten dekking achter geparkeerde auto's en vroegen om assistentie. Toen die kwam, doorzochten de agenten geza menlijk het bosje. Men vond al leen het meisje. LEIDEN - Met 22 man heeft de Leidse gemeentepolitie zaterdag gewerkt aan het oplossen van de moord op de 25-jarige Nancy Geluk (zie ook voorpagina). Hoewel nog overwogen is om elders assistentie te vragen vond de politie dat na de arrestatie van Nancy's ex-man De W. niet meer nodig. Er werd van uit gegaan dat hij de moord had gepleegd. Nancy Geluk en De W. trouwden in 1973, en lieten zich in april 1979 weer van elkaar scheiden. Hoe wel De W. haar enkele malen zou hebben bedreigd (de achtergrond LEIDEN - Het 18-jarige meisje H.A.J, van Maurik is zaterdag avond op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Sumatrastraat pardoes op haar fiets de kruising opgereden. Daar reed de 4I-jarige automobi list B. de L. uit Leiderdorp, die haar niet kon ontwijken. Het meisje overleed zondag in het Academisch Ziekenhuis aan haar verwondingen. Volgens de politie heeft het meisje de verkeerslichten, rijdende op de ventweg aan de noordkant van de Willem de Zwijgerlaan omzeild, en is zij daarbij op de kruising voor het autoverkeer terecht gekomen. Op 15 december 1978 trok Nancy Geluk met haar toenmalige echt genoot De W. in de wisselwoning aan de Wisselweg. Het groepje wisselwoningen ligt vlakbij de Willem Klooslaan, aan het spoor in Leiden Zuid-West. Het gezin kwam uit een - illegaal betrokken - woning aan de Gortestraat. Aan Nancy Geluk, die de wisselwo ning na de scheiding met haar zoontje bewoonde, zou binnen kort een definitieve woning zijn toegewezen. In de omgeving van de wisselwo ning was Nancy Geluk een vrij bekende verschijning. Zij liet aan de Willem Klooslaan geregeld haar bouvier uit. Volgens de poli tie hield zij dit dier "niet voor niets". De wisselwoning was ver der volgestouwd met dieren: er liep een tiental katten rond en Nancy hield verscheidene vogels Van de op Curacao geboren De W is ook niet erg veel te vertellen. Hij woonde aan het Plantsoen in Leiden "bij iemand in", aldus de politie, en was wegens vernieling, vermogensdelicten en huisvre debreuk in aanraking geweest met de politie. Over De W. zegt hoofdinspecteur L. A. Scheers, belast met het onder zoek, dat de man "gek was op z'n zoontje, en af.en toe ook wel eens bij hem kwam". De laatste tijd zouden De W. en Nancy elkaar wel weer eens hebben ontmoet. Jongetje (12) zakt door ijs LEIDEN - Er is grote belangstel ling geweest voor de "dooida gen" over zwakzinnigenzorg die vrijdag en zaterdag in het buurt centrum Morschwijk door het Sociaal Pedagogisch Centrum in Leiden werden georganiseerd. De organisatoren schatten het aantal mensen dat een kijkje kwam nemen op rond de 700. Een "dooidag"; voor Leiden een tot nu toe onbekend begrip, in ande re plaatsen in Nederland al iets bekender. De naam is afgeleid van een "doolhof', ooit door een Gorcumse werkgroep opge bouwd, waarin je al wandelend een beeld kunt krijgen van aller lei zaken die te maken hebben met zwakzinnigenzorg. De wisselwoning aan de Wisselweg 12 waar het slachtoffer sinds december 1978 woonde. Ook de dader, haar ex-man, woonde er nog enige tijd Zondagmiddag liet onderzoekslei der Scheers merken, dat dit iets anders zat: de twee agenten had den twee mensen in het bosje ge zien, van wie één een pistool in de hand had. De andere persoon was waarschijnlijk Nancy Geluk. Tuen zij dit pistool zagen wilden de agenten met hun lantaarns niet vo.or verlichte schietschijf spelen. Zij zochten dekking, vroegen assistentie, en vlak daar voor of daarna zijn twee schoten gevallen. "Het is normaal dat je eerste reactie is: hij gaat op ons schieten. De reactie is logisch. Ik sta er echt helemaal achter", aldus hoofdin specteur Scheers. Commissaris Van Voorden: "De agenten zijn juist opgetreden en in dekking gegaan. Je moet dit zien in de nachtelijke situatie". Bosjes Er is nog een ander verschilpunt. Een getuige zegt, dat op minder dan vijftien meter van het punt waar de agenten in dekking lagen De W. uit het bosje is gekomen. De agenten hebben hem, liggen de achter de auto's, niet gezien. Zij hebben ook niets gehoord, al dus de heer Scheers. Zijn visie op de vlucht van de dader is dat deze op een punt uit het bosje is ge komen waar de agenten hem n iet konden zien, namelijk aan de zij de van de Hoflaan. Hoofdinspec teur Scheers vanmorgen: "De W. heeft dat gisteravond bij zijn be kentenis nog bevestigd". In elk geval is uit het onderzoek van patholoog-anatoom dr. Zelden- rust gebleken, dat elke kogel af zonderlijk (van de drie die haar hebben geraakt) voor Nancv Geluk al dodelijk was. Na de komst van de twee agenten zijn nog twee schoten afgevuurd. Er moet volgens de politie dus al eerder één dodelijk schol zijn gelost.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3