saam „Nooit geweten dat het hier zo mooi is" Toekomst kerken Voorschoten niet erg rooskleurig Weidse agenda Burgerlijke stand Drie pastores vertrekken Zoeterivouds geld voor Derde Wereld MAANDAG 21 JANUARI 1 Stemmig winters beeld uit de streek, waar duizenden de schaatsen onderbonden voor één van cle molen- en merentochten - MEREN DISTRICT - Met karre- vrachten tegelijk moesten de medailles worden aange sleept. De schaats- en medail lehonger van de streek was het afgelopen weekeinde nauwe- lijks te stillen Terwijl de Nederlandse schaat- stop in het Noorse Trondheim volkomen "medaille-loos" van het ijs stapte, sleepte het over het algemeen wat minder slagvaste thuisfront alleen al in het Zuid-Hollandse meren gebied zo'n 12.000 medailles bijeen Kosten noch moeite had het Me- rendislrict-bestuureen afde ling van de KNSB en tevens overkoepelend orgaan van de diverse ijssportverenigingen uit de regio, gespaard om de schaatsliefhebbers de afgelo pen dagen uitgebreid aan hun trekken te laten komen Na dagen van intensieve voorbereiding waren de or ganisatoren er in geslaagd tal van interessante molen- en merentochten uit te zetten Honderden matten waren bij eengesprokkeld om de ijzers te sparen wanneer de schaats- meute was genoopt om bij plaatselijk zwak ijs de weg over het vaste land te vervol gen. Op sommige plaatsen stonden zelfs tractoren met aanhangwagens in de startblokken om de duizénden tourrijders eventueel over langere afstanden te ver plaatsen. Maar deze vorm van "openbaar schaatsver- voerkon achterwege blijven Ook waren de organisatoren met de nodige alternatieven aan komen dragen. Toen bleek dat het ijs gisteren op sommige plaatsen niet was te vertrouwen werden de routes moeiteloos omgegooid, zonder Koek en zopie: een "echte" molentocht kan niet zonder dergelijke pleisterplaatsen dat het schaatsvolk er noe menswaardige hinder van ondervond. De jarenlange ervaring van de regionale "schaatsbonzen" heeft er garant voor gestaan dat de deelnemers aan de prestatietochten, of dat nu er varen rijders en rijdsters wa ren of langzaam voortklau- wende beginnelingen, een ui terst plezierig schaatsweek- einde hebben gehad. Het gekanker, wanneer men er gens even het ijs afmoest, in de trant van: "Het lijkt de vier daagse wel" was uiteraard volkomen misplaatst. "Net alsof wij er de schuld van zijn dat. het ijs op sommige plaat sen te zwak is. De mensen moe ien blij zijn dat wij geen enkel risico wensen te nemen. Bo vendien hebben wij de moeite genomen om overal matten neer te leggen", zo verzuchtte een der organisatoren zater dagmiddag in het plotseling tot wintersportcentrum omge toverde Hoogmade Plaatjes r Onnodige kritiek dus, die wat de zaterdagrijdersbetreft, totaal verstomde toen men bijvoorbeeld al schaatsend op de Kagerplassen belandde Daar namelijk waren de oohh'sen de "aahh's" niet van de lucht. En terecht want het zonnetje zorgde daar vooral in de middaguren voor werkelijk schitterende, ty pisch Hollandse plaatjes Een veel gehoorde opmerking bij de "koek en zopie tenten" die rond de Kaag waren aan te treffen was dan ook: Nooit geweten dat het hier zo mooi JAAP VISSER Wedstrijden voor de jeugd op ijsbaan in Leiderdorp LEIDERDORP - Op de ijsbaan naast de Doeshaven in Leider dorp werden zaterdagmiddag schaatswedstrijden gehouden voor de jeugd. Het betrof hier korte baan-wedstrijden voor zo weljongens als meisjes van zeven tot en met twaalf jaar, en een wedstrijd voor kinderen van der tien tot en met vijftien jaar, die streden om de speciale In Memo- riam De Lange beker. De uitslagen waren als volgt: 7-8 J -8 jaar: Ruud Borst; 9-10 jaar: Joost Verhaar; 11-12 jaar: Peter van dér Velde; Meisjes 7-12 jaar: Anja Borst. Frank van Velzen ontving de In Memoriam De Lunge-be- ker, Inge Ronchettie de Gebroe ders De Lange-bekei Tot slot werd er nog een afvalwed- strijd verreden voorkinderen van zeven tot twaalf jaar. Hierbij ging de beker naar Peter van der Vel de. LEIDEN - Geboren: Anja Natasja, doch ter van L.N. Vei straten en B. Bon; Hes ter Nicole, dochter van J.A. Schuil en E.E. Roest; Peter, zoon van A. Potters en M. de Vreugd; Jan-Paul, zoon van J. vari Staalduinen en E.J.P. Graveland; Adrianus Cornells, zoon van J.W.C. van den Berg en C.C. Heemskerk; Gerda Ja- coba, dochter van C.II. Haasnoot en C.J. Hus; Wendy, dochter van E. Klinken berg en J.P.A. Loos; Henricus Wilhel mus Franciscus. zoon van H.J.L.M.I. Vester en E.T. Aanhaanen: Zegert Dirk, zoon van J. de Mol en K.Z. Ouwehand; Livia, dochter van E.A.V Bakker en M A. van der Eek van der Sluis; Judith, dochter van J. Hogendoorn en M P. van der Stoep; Maarten Jan Dicderik, zoon van J. Baas en G.A.E. Roorda; Dicderik Dirk, zoon van N.C. Parleviiet en M. Plug; Sandy, dochter van II. Siera en M.M. Buijn; Ramón Sebastian, zoon vyn N.F.M. van Kins en G.M.P. Gomez Car rion; Mignon, dochter van C. Montanje en M.G. Hoogeveen; Gijshertus Hondn- kus, zoon van A. van Es en E. van Ree- nen; Bas Joseph, zoon van J.T.C.M. te Riele en A. Kruidhof; Susanne Maria, dochter van J.A. van Vliet en A.M. van den Berg; Patrick, zoon van F.F. Smink en M. Bijkerk; Olaf. zoon van J. Serdijn en G.P.M. de Jong; Tamara, dochter van J. Walraven en L.M. Willemscn; Maria Petronella, dochter van J.II.M. van Bourgondien en A.M.J. Mesman; Inge borg Jessica, dochter van M.A. Oldenhof en D.E. Vooijs; Catherina Wilhelmina, dochter van J. van der Vijver en C.W. yan der Lindc-n; Yasemin, dochter van O. Tas en M. Hidiroglu; Lisanne Johanna, dochter van J.B. Badenhuizen en J. Buisman; Helena Maria Clazina, dochter van J.B. Diersman en M. Stipdonk; Nan cy Corinne, dochter van C.G. van dei- Veer en I.II.A. van der Spek; Abraham, zoon van J. van Twist en H M P. Pos- thuma; Dorino Annet, dochter van W.A.W. van Walstijn en C.A.M.M. de Haan; Johannes Petrus, zoon van A.J. van Kan en M.J. Brederode; Martinus Antonius Johannes, zoon van J.T.P. van Haastcren en M.W.A. Groen in 't Woud: Johannes Maria, zoon van E.G.A.J.M. van Tilborg en C.M.J.J. Melchiurs; Ja cobus Casper; zoon van J.J.M. Wakel- kamp en T. Feenstra; Barbara Ilonka, dochter van S P. Baltes en W.G. Noord- hoek. (Warmond) Erik G.C.,zoon van A.J.J. Beugelsdijk en C.I.J.M. Heems kerk. Ondertrouwd: A.A.E. Bakker en J. Sin- gerling; J.J. van der Born en J. Kok; 'I J L. Braekel en M.A.E.A. Weiten; E. Dekkeren H. Remond: F. Koningen en A.C.M. Cozijn; P.J. Mink en W.J.C.M. van Galen; D. van Oosten en S M. dé Vink; L. Sanders en S.E. de Lang; A.J. Smittenaar en M C. van Eijgen; W.J. Wall aard en M.II.M. Lepoeter; G.L. Wonnckers en A. du Prie; N.B. Zirkzce en F.M.A. Raaphorst. P.O. Blok en C.W. van der Steen; J.J.J.M. Oomen en O.A.M.M. Bruna; W.A. Vijlbrief en M. Serlier N. van der Bent en A. Singerling; T.J.M. Rijsdam en M. Koper; J. van Waardhui zen en G. Amersfoort; H. van der Meij en •S. van derTuin; J.R. Rotschieteren M.M. Bot; P.M. Pronk en J.J. van Kuyeren; A P. Smits en C.B. Lie Sam Foek; M. Strik E.J. Hagen; F.J.C. Hellingen M.l-I. Koenen: II. van Vliet en A. Verbeek. Gehuwd: II. Brandt en C.C.P. Grimber gen; N.W. Markwat en M.J J. Flander- hijn; II. Ottenhof en M. van der Meij- II.P. Kerkvliet en N.II.J. Hogenboonv II.A. Inecsen M. Homborg; C. Kruijten M N. Tol; M.C.M. Schermer Voost en H.M.G. Aalders; R. Zwart en M.C.J. Kienjet: J.N.W. Hemelrijk en W.G. Ver- hoeks. G.L. Funkeen S. Lippenkamp; A.P. van Klaveren en C. Leuering; E.J. van Uitert en S.A. Murcia; P. Dronkert en A.M. van der Blom Overleden: J. van Duin (1907); J.M. Schakenbos (1898); P. Vonk (1920); M.J.O. Eleveld (1929), echtgenote van N. Neutcboom; A.M. Cariie (1896), gehuwd geweest met D.J. van Kooten; P C. van Spanje (1887), M. van den Berg (1923), gehuwd geweest niet J.P. Schlagwein; M.II. van Oyen (1889), gehuwd geweest met P.C. Onvlee; H. Lieman (1892), ge huwd geweest met II.K. Sustrath; J. Pi ket (1928). N. Klok 1924); P. Groen (1909); V. Zacha- rias van den Bos 1905); gehuwd geweest met T.G. Klein; G.T.J. Iluijer (1889); T.J. van der Ven (1921); K. van der Scheun (1948); P. Duller (1902). T.H. Pouwcls (1914); P.C. van Niekerk (1906); A. Hou wer (1918); S. Kremer (1908); echtg. van A.P. Ktiijl; C. van der Burg (1890), ge huwd geweest met G.M. Minnema; A.P. Zandvliet (1902), gehuwd geweest met VOORSCHOTEN - In de eerste helft van dit jaar vertrek ken er in Voorschoten drie pastores. Bij de rooms-katho- lieke kerk gaan pastoor J. Blonk van de Moeder Godskerk en pastoor J. De Lange van de Laurentiuskerk weg, bij de Nederlandse hervormde kerk van Voorschoten en Veur verlaat ds. W.G. Meijering zijn post. Opvolgers zijn nog niet bekend. De bisschop van Rotterdam, Simo- nis, zal proberen een priester te benoemen voor de Moeder Godskerk. Voor pastor De Lange komt geen opvolging. Dat bete kent voor pastoor W. de Munck Sfeervol concert Intermezzo OEGSTGEEST - Onder toezicht van K O verzorgde het en semble 'Intermezzo', bestaande uit de mezzo-sopraan Vera Ver zijden, de fluitiste Stans Backer, de cellist Cor Citteur en de clave- ciniste Henny Vossen gistermid dag een concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Dit ensemble legt zich toe op die muziek, waarin zangstem en fluit gelijkwaardig zijn op basis van een continuo-begeleiding. Een dergelijk uitgangspunt beperkt bij voorbaat al het muzikale re pertoire waaruit een keuze ge maakt kan worden: in hoofdzaak barok-muziek, en waar het en semble zich als totaliteit wil laten horen, komt men al gauw terecht bij die cantates dis een obligate fluitpartij bezitten. Zo vermeldde het programma twee Aria's uit Cantates van Bach, en twee kleine cantates van Tele- mann, die in zijn kerkmuziek nauw aansluit bij Bach schrijf wijze. Dit bezwaar van een zekere eenvormigheid gold met name het gedeelte van het programma na de pauze, ondanks de overi gens zeer stijlvol gespeelde schit terende fluitsonate in g kl.h. van Bach die daar als muziekale on derbreking geprogrammeerd was. Voor de pauze vormden de Elisa beth Love Songs van Dowland naar mijn gevoel een hoogtepunt. Het timbre van Vera Verzijdens stem bleek zich wonderwel te le nen voor de overheersende me lancholie van Dowlands liederen, en met name het nagenoeg zon der vibrato gezongen droefgees tige 'In darkness let me dweil" heeft op mij grote indruk ge maakt. Het speelse Rondo capriscioso van Stamitz vormde een intermezzo zoals men zich ook na de pauze had gewenst. De claveciniste en cellist vervulden hun weinig op de voorgrond tredende taak als continuo-spelers met zekerheid en muzikaliteit. Als geheel een behoudens kleine oneffenheden zeer sfeervol concert, waar de aanwezigen duidelijk van heb ben genoten. MIES ALBARDA A.P. Beij; M.E. Witmans (1900), gehuwd geweest met E. Boersma; H. Bergers (1926); C.M. van Doorn (1908); G.C. Drough (1900); M.J.M.A. Geijer (1906); J. van Sonsbeek (1917); H. van Daalen (1886); E.A.E. de Jong (1953), echtgen. van R.G. Kremers; H.C. Blansjaa»(1903); C.J.M. van Ees (1907); L. van Rij (1907): W. Schimmer (1941). (Warmond) T. van der Does (1915) weduwe van J. Harte- velt; W. Rensink (1898), echtgenoot van T. Zaalberg. VOORSCHOTEN - Het bevol kingsonderzoek naar hart- en vaatziekten in Voorschoten heeft een zo groot aantal aanmeldingen opgeleverd dat het consultatie bureau Hart-Project Leiden, die dè onderzoeken verricht, mo menteel geen nieuwe aanmel dingen meer kan noteren. Na verloop van tijd zal de deelname weer opnieuw mogelijk zijn, maar iedereen wordt verzocht nu geen aanmeldirtgen meer in te dienen. Vanwege de grote be langstelling voor het bevolkings onderzoek .;al de Vereniging "Gezondheidszorg Voorschoten" extra alert zijn op verdere moge lijke alternatieven. van de LaurenuusKerk dat hij al leen komt te staan voor de Lau rentiuskerk en de rooms-katho- lieke gemeenschap in de wijk Noord-Hofland. Aula Bij de Nederlandse hervormde ge meente is de toekomst ook niet erg rooskleurig. Er is al een vaca ture in de wijk Noord-Hofland. Tot eind van deze maand wordt het vicariaat Noord-Hofland nog waargenomen door ds. Van Leusden uit Leidschendam. De ze vertrekt echter naar Spanje en gaat daar pastoraal werk verrich ten onder de Nederlanders. De hervormde gemeente Voor schoten en Veur omvat de Dorpskerk, de Hulp- en Heilkerk in Leidschendam, de kapel Rijn dijk in Leiden en de aula in Noord-Hofland. De Hulp- en Heilkerk heeft als vaste ambts dragers ds. Verheule en ds. Lentz. De Dorpskerk is verdeeld in de wijkgemeente Zuid met ds. Van der Schoot en de wijkgemeente Noord met de aula Noord-Hof land die per 1 april vacant wordt. De- gereformeerde kerk Voor schoten heeft twee wijkgemeen- ten en daarnaast de wijk Noord- Hofland. Deze worden bediend door ds. De Zeeuw en ds. De Zwart. Probleem Voor de drie kerkgenootschappen in Voorschoten wordt vooral de verzorging van de wijk Noord- Hofland een probleem. De Ne derlandse hervormde gemeente en de gereformeerde kerk wer ken al volledig samen en houden elke zondag gemeenschappelijke diensten, waarin beurtelings de hervormde vicaris of de gerefor meerde dominee voorgaan. Bij de rooms-katholieke kerk wor den de dienstén verzorgd door de twee pastores van de Lauren tiuskerk, terwijl één keer per maand een zogenaamde woord dienst wordt gehouden. Deze wordt geleid door een leek. De samenwerking tussen de rooms-katholieke, de hervormde, en de gereformeerde kerk is in Noord-Hofland zeer hecht. Zo waren met kerstmis de rooms-ka- tholieken de gastheren tijdens de nachtmis voor de protestanten van Noord-Hofland en zondag morgen wordt het H.-Avondmaal gevierd door hervormden en ge reformeerden en zijn de katho lieken als gast aanwezig. Die dienst wordt geleid door ds. De Zwart, terwijl pastoor De Munck de preek verzorgt. Een volledig samengaan van de drie kerken in Noord-Hofland is praktisch gezien wel mogelijk. Het lijkt ook de enige mogelijk heid om de grootste wijk var Voorschoten een eigen kerkge bouw te laten houden. Voor hel rooms-katholieke gedeelte var Noord-Hofland is de uitkomst van de bisschoppensynode in Rome uiterst belangrijk. Zoals bekend is bisschop Simonis een tegenstander van gezamenlijke diensten, waarin de rooms-ka tholieke liturgie niet wordt ge volgd. Wanneer de bisschop echter geen kans ziet om voor de twee ver trekkende priesters ook twee nieuwe priesters te zenden, dan houdt de Laurentiuskerk alleen pastoor De Munck over en die kan moeilijk zondags twee ker ken tegelijk bedienen. De geza menlijke diensten van hervorm den en gereformeerden worden bij toerbeurt verzorgd door één der kerken. De hervormde gemeente zal een beroep doen op gastpredikanten. JOOP PEETERS Stenendief aangehouden LEIDERDORP - Bij een bouw werk aan de Droststraat in Lei derdorp is gisteravond een man aangehouden die bezig was een honderdtal bouwstenen aan zijn eigen bezit toe te voegen. Door dat de diefstal vrij snel werd op gemerkt kon de rijkspolitie Van Leiderdorp binnen een minuut ter plaatse zijn. Het gelukte de Leiderdorpse agen ten echter niet de man aan te houden, zodat ze assistentie ver zochten van de Leidse gemeen tepolitie, zodat men de dief mét stenen in bewaring kon nemen Goud- en Zilvercrisis Zilverfabriek Voorschoten moet 10 a 15 man ontslaan VOORSCHOTEN - Bij de Voorschotense zilverfabriek Van Kempen Begeer zul len 10 tot 15 personeelsleden ontslagen worden. De ont slagen zijn een direct gevolg van de huidige crisis op de wereld goud- en zilvermarkt. De prijzen van goud en zilver zijn de afgelopen weken sterk gestegen. Het Voor schotense bedrijf heeft daardoor de afgelopen tijd veel minders orders ontvan gen dan normaal het geval is. Maandag Leiden Gesprekscentrum - Vrouwenkerk- choorstraat 17, film: "Die links-hanige Frau", van Handke, 20 en 23 uur. Middelweg 28 - séance van het Spiritis tisch Genootschap Leiden, 20 uur. Volkshuis-start VOS-cursus, 13.30 uur Welzijnsraad - Stationsweg 28, start cur sus stadsvernieuwing, 20 uur. Durieuxstraat - open middag voor 65 plussers, 14 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. De Waag - opening tentoonstelling "Energie wijzer",'20 uur. Volkshuis-familieinstuifvan 15-17 uur Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 jan. door apo theek Reyst, Steenstraat35, tel; 120136 en door de apotheek Voorschoten, Leid- seweg66,tel: 4641. Indienhetna 11 uur's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend in spoedge vallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn, 121753. Lciderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, teL- 410131., spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL' 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. M. Huysdens, van Speykstraat 248, tel 02521-13728. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoetcrwoude wil een bedrag van tienduizend gulden uittrekken om plaatselijke acties voor de Derde Wereld te steunen. Hiertoe wil de gemeente eerst alle activi teiten op dit terrein in Zoeter- woude inventariseren. Een eerder voorstel van de gemeen te om tienduizend gulden voor de Derde Wereld te reserveren, was op verzet van de provincie ge stuit. Volgens Gedeputeerde Sta ten is geld voor de Derde Wereld alleen mogelijk bij het onder steunen van plaatselijke acties. Vandaar de inventarisatie. Ilct voorstel wordt woensdag in de gemeenteraad besproken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per Post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2