'Regionale omroep moet centraal gefinancierd' i r LIEVE CHOCO maandag 21 januari 1980 Op vrijdag 4 januari bezocht ik „Lucifer", de opvoering door het Publiekstheater van Von dels treurspel. De recensies waren unaniem lovend, dus ik wou het, na een aantal Gysbreghts die ik in het verle den met gemengde gevoelens zag, nu wel eens met eigen ogen zien, en met eigen oren horen. De Stadsschouwburg was uitverkocht. Ik merkte dat ik bijna niet wegdroomde van de tekst, en dankzij een kalme, precieze zegging van de verzen steeds kon blijven volgen wat Vondel in zijn ze- ventiende-eeuwse taaltje wil de betogen. Daarbij werd ik natuurlijk goed geholpen door de wak- kerhoudende mise-en-scène waarin de Engelen op schommels schommelend hun verzen zeiden,of aaneen touw dwars door het behang heen gingen, nog afgezien van die witte bal, die in het begin van links naar rechts, en daarna weer van rechts naar links over het toneel rolde, en waarvan ik na afloop, tijdens de vrijdagse nabespreking vergat te vragen of hij mis schien „de wereld" symboli seerde,of gewoon „de bal"? En laat ik ook niet de papier-ma- ché rotsblokken vergeten, die samen met Ton Lutz de trap af kwamen donderen, waardoor ik even de illusie had naa VPRO-programma te ken. Wat de tevredenheid over het spel ongetwijfeld ook in de hand heeft gewerkt was de duur van het stuk, zoals het door dramaturg Guus Rekers en regiseur Hans Croiset was gekortwiekt: met lange pauze mee van tien voor half negen tot half elf. Dat was in 1910 wel anders, in de regie van Willem Royaards! „Van ach ten tot half één Vondel, 't is mij te machtig, hoeveel verdien stelijks de opvoering moge hebben", schreef de gevreesde toneelcriticus Barbarossa in De Telegraaf Vleesselijk Hij was een van de weinige cri tici die het in 1910 niet prach tig-mooi vonden, trouwens, kij- hoe onspeelbaar ,JLucifer" volgens de overlevering ook mag zijn, bij het navlooien op het Nederlands Theater Insti tuut van de recensies bleek, dat ook latere voorstellingen dan die van Royaards, alle maal hun geestdriftige be wonderaars hadden. Royaards bracht het tot meer dan 50 voorstellingen. Jóhan de Meester met het Vlaamse Volkstoneel in 1927 tot meer dan 100 voorstellingen, waaronder twee in... Parijs! En dan te bedenken dat die arme Joost van den Vondel er in zijn hele leven maar twee voorstellingen van heeft kun nen zien! De première was op 2 februari 1654, Vondel was toen 66 jaar. De regisseur was Jan Vos. ,JIet tooneel is in den hemel", was de aanwijzing die Vondel had gegeven. Dat heeft hij ge weten. De Kerckenraet was ter ore gekomen „dat een tra gedy is gemaeckt bij Joost van den Vondel, ghenaempt Lui- sevaers treurspel, van den val der enghelen handelende, waarin op een vleesselijke manier de hooghe matery van de diepten Godes met veele er- gerlijcke en ongheregelde verdichtselen wort voorge steld" Verbod. Dé kerkeraad vroeg dus, nog vóór de tweede voorstelling op 5 februari 1654, om een ver bod. De burgemeesters (Am sterdam had er toen méér dan eentje, de stad had toen onge veer 120.000 inwoners, even veel als Arnhem nu) zeiden dat ze het te druk hadden om die tweede voorstelling met een al te verbieden, maar een derde zou er zeker niet komen. En zo gebeurde het ook. Bijna twee eeuwen lang werd ,Duci- fer" niet meer opgevoerd. Pas in het midden der 19e eeuw verzorgde de Rederijkerska mer Achilles weer een opvoe ring, een halve eeuw later be proefden Utrechtse studenten er hun krachten op, maar men kreeg er toch pas weer een beetje aardigheid in nadat Willem Royaards er een veel geprezen voorstelling van maakte. Eerst had hij echter Vondels ,Adam in balling schap" ten tonele gevoerd. Geestelijken In haar .Jlerinneringen" rept Jacqueline Roy aar ds-S and- berg slechts terloopt over lu cifer", waarin ze Rafaël speelde, maar haar herinne ring aan een matinee van ,Adam in ballingschap" in Vlaanderen voor geestelijken uit kloosters en kerken wil ik u niet onthouden: gils je je blik over de zaal liet gaan, zag je in keurige rijen figuren zitten, je zou zeggen, allemaal dezelfde figuren: allen het hoofd gebogen over iets, dat ze in de hand hielden: Vondels ,A.dam in belling- schap". Daar lazen zij ijverig en onbeweeglijk alles in mee, wat ze op het toneel zeiden. Toen Adam de eerste zang ge zegd had, was de beurt aan Eva, maar Eva zei niets! De Rey van Engelen, die, on zichtbaar voor de zaal, achter de heuvel stond, fluisterde wat, eerst zachtjes, dan luider en door elkaar. Toen Adam ook bleef zwu.zag je opeens alle hoofden in de zaal, alsof ze aan een touwtje zaten naar boven gaan en alle ge zichten keken - voor de eerste keer - naar het toneel, ver baasd. Adam nam het heft handen en vervolgde zijn tekst. Er was een zucht van verlichting en... de toehoor ders hadden, huns ondanks, toch even naar hetoneel geke ken!" Eva werd gespeeld door Jac queline Royaards-Sand- berg... P&USP.' zt£ iKH£-r 6oev'l eeu vuur- Gi-CEP 1PU P& HUIfe KAM£R.„e£NJ vouRsee^r c? zoigTS> Plannen minister Gardeniers gekraakt DEN HAAG (GPD) - Minister Til Gardeniers van CRM moet rekening houden met een lawine van kritiek vanuit de Tweede Kamer op haar nota over de regionale radio-omroep. tijdens de openbare commissievergadering op maandag 28 januari gaan innemen. Afgelopen vrijdag is op een hoorzit ting namelijk gebleken dat géén van de belanghebbenden - uit de omroepwereld, de sociaal-cultu rele sector en de provinciale en gemeente-besturen - zich kan vinden in de door de bewinds vrouw voorgestelde gedecentrali seerde financiering van haar streekradio-plannen. Alleen de Vereniging van Reclameadvies bureaus voelt wel voor een „ge mengde" bekostiging door Rijk en lagere overheid Deze plannen houden in dat elke provincie over een eigen, regio nale radio-omroep moet kunnen beschikken. Zuid-Holland zou door zijn grote bevolkingsdicht heid zelfs twee van deze omroe pen moeten krijgen. Het Rijk zal volgens de beleidsnota van Gar deniers in totaal ruim 19 miljoen per jaar financieren; de provin cies zullen elk meer dan één mil joen gulden voor deze voorzie ning. als daar tenminste prijs op wordt gesteld, moeten bijdragen De minister beschouwt regionale (ether-) omroep als een welzijns voorziening. Daarom dienen de provincies in haar visie mee te be talen aan streekradio, zoals so ciaal-culturele activiteiten (club- en buurthuiswerk, jeugd- en jon gerenwerk) in het kader vaneen rijksbijdrageregeling mede-gefi nancierd worden door de lagere overheden. Dit gebeurt volgens het decentralisatie-principe: de bevolking moet het beleid mede bepalen. Maar: wie het beleid be paalt, betaalt. Twee Op dit moment functioneren twee streekradio's, namelijk de Stich ting Regionale Omroep Brabant (SROB) voor Zuidoost-Brabant en Radio Stad voor Amsterdam en omgeving. Zij bevinden zich nog in een experimentcel sta dium. Op 1 januari jl. liep dit, ge heel door het Rijk (ministerie van CRM) gefinancierde, experiment af. Minister Gardeniers gaf aan radio Stad echter nog een uit- loopmogelijkheid tot 1 juli a.s. eri aan de SROB tot 1 januari 1981. Zij verleende deze toestemming, omdat zij zowel de betrokken gemeenten als beide provincies de gelegenheid wilde geven om tot een besluit over gedeelde fi nanciering te komen. Zij behan delde Stad en SROB verschil lend, omdat zij zei geconstateerd te hebben dat de bereidheid bij Noord-Brabant groter was dan bij Noord-Holland. De overige negen provincies komen tot nu toe nog niet in de discussie De fracties van PvdA en CDA zijn erkende voorstanders van decen tralisatie van het overheidsbe leid. De VVD is nooit uitgespro ken supporter van dit beleid ge weest. maar evenmin heeft zij v Minister Gardeniers zich onwelwillend tegenover een dergelijke spreiding van be- •stuursverantwoordelijkheden opgesteld. Daarom zal het voor deze fracties - die van D'66 trou wens ook - geen kleinigheid zijn de komende week een antwoord te vinden op de complete afwij zing van de op deze decentralisa tie-gedachte gebaseerde stree kradio-plannen. Bovendien moet nog worden inge calculeerd dat mevrouw Garde niers heeft verklaard dat zij niet bereid is gemengde financiering in het parlement te verdedigen. De partij van de minister, het CDA, zou gedeeltelijk met haar plan mee willen gaan als er een wettelijke regeling komt, waarin een redactiestatuut en een conti- nuiteit van tenminste vijf' jaar wordt gewaarborgd. Tijdens de hoorzitting bleek dat ei genlijk alleen de FNV en de Om- roepbonden.FNV nog het minst fel in hun kritiek waren. Alle an dere woordvoerders veegden de vloer aan met het principe van minister Gardeniers om tot re gionale Financiering van deze vorm van omroep te komen. Ge mengde financiering, zo stelden niet alleen de representanten van Stad Amsterdam en SROB, maar ook de provincies Noord-Bra bant en Noord-Holland, de NOS en de streekradio's van Noord holland-Noord, Rotterdam- Rijnmond en de IJsselmeerpol- ders, tast de redactionele onaf hankelijkheid van de radiojour- der enige twijfel gebrek aan con, tinuiteit. Dat betekent weer dat de werkge legenheid van de medewerkers bij de streekradio's in gevaar komt en dat er een zogenaamd „tweede omroepbestel" (een soort overheidsomroep naar het voorbeeld van de ORTF in Frankrijk) naast het bestaande IZAAK, ALS J 'J CvAT t/AftDee "ZOU TAAK- LlC-PTWR- Z>/A) LUI 1/AÊtCEM -UFW I BASSET De avonturen van Jommeke vzr CDCZ ~N\ Verdikke! Jfe: ZOETE OMELET Begin met de vulling. Wrijf twee volle eetle pels Repelde of ge schaafde amandelen zo fijn rr. -gelijk Doe het- amandclen en bitter koekjes en meng er een eetlepel oranjebloe semwater door. een hal- of fijngewreven konan der. 1 \olle eetlepel poeder- of basterdsui ker. 1 eetlepel citroen sap en 1 theelepel ci troenrasp Klop 6 eieren met 3 eetlepels melk is geworden en sla de omelet dubbel Bak op dezelfde wijze een tweede omelet Strooi er seerde strepen over- °tn WINA BORN landelijke systeem kan ontstaan. Bovendien werd er krachtig ge klaagd over het feit dat voor sommige (grotere) provincies één regionale radio-omroep volstrekt onvoldoende is. Pressie Volgens Omroep Brabant en Stad Amsterdam zijn er nu al duidelii- ke tekenen die er op wijzen dat er pressie kan worden verwacht van gemeenten, die deze regionale omroep mede financieren, maar waarop deze zelfde omroeporga nisatie kritiek uitoefent. Die kri tiek moet uiteraard kunnen wor den uitgeoefend, maar de kans is dan groot dat bij gedeelde finan ciering zo n gemeente zijn bij drage intrekt, met alle gevolgen van dien. „De Tweede Kamer mag dat gevaar niet onderschat ten", aldus SROB-directeur Jac ques Grijpink. Wethouder Wolffensperger van Amsterdam verklaarde dat mi- nisterGardeniers gemeenten niet in de verleiding mag brengen om die redactionele onafhankelijk heid te beknotten. Hij had zich er zelf op betrapt dat berichten van Stad over kraakacties, minder heden en Ogem hem wel eens in het verkeerde keelgat schieten. „Er zou toch een situatie ont- staannwaarin je als gemeentebe stuur aan zo n medium geld zou geven in ruil voor zware kritiek op het beleid van datzelfde ge meentebestuur. Zoiets moet de bewindsvrouw voorkomen door streekradio centraal te financie ren". Zo luidden de woorden van de hoofdstedelijke wethouder, die overigens vond dat Stad ab soluut behouden moest worden. Een representant van de provin cie Noord-Brabant zei dat de be reidheid van de gemeenten in zijn regio om mee te betalen nihil Nachtvoorstelling: "Everything you al ways wanted to know about sex", vr. en za 11.30 uur, 16 jr. LUXOR: "Escape from Alcatraz", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Nevada Smith", vr er. za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "Apocalypse now", da. 2.30 en 8.00 uur, 16 jr. LIDO 2: "Airport '80", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO 3: "Quadrophenia", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Tekenfilmcarroussel", woe. en za. 2.30, zo. ook 4.45 uur STUDIO: "Manhattan", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, al. Kindermatinee: "Jungleboek", woe. en Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks var uur en van 18.30-19.30 uur Kraamafdeling: dag. var (alleen voor echtgenoot) uur en van 18.30-19.30 laatste kwartier van mie bezoek. Kinderafdeling: dag. i 11.15-12.OOuur van 15.00-16.00 lur. Babyshow dag- en avond- an 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag I8J0-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek. Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling. Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18 30-19 30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij bet in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). Nachtvoorstelling: "Licht op groen voor de maagd", vr. en za. 11.30 uur. 16 jl TRIANON: "Een moordbandiet", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur,-al. Bioscopen Alplien EURO 1: "Apocalypse now", da. 1.30 en 8.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstel.'ing: "Black Belt Jones", za. 12.15 uur, U5 jr. EURO 2: "Jaguar", da. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00.4.30,7.00 en 9.30 uur, za. ook nachtvoorstelling om 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Quadrophenia", da. 2 00, 6.45 i 0.15 li 6.45 e Nachtvoorstelling angst", za. 12.15 i EURO 4: "De vier 1.45, 6.30, 9.00 uu ui jr. listen op safari", da. ;o. 1.30, 4.00, 6.30 en c(0udC 1 lieuius 21 JANUARI 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - In den laatsten tijd komen in den zuidoostelijken hoek van Europeesch Rusland nu en dan tijgers voor. Zoo had een van die roofdieren in de om geving van Golot-Ubani meer dan vijftig stuks vee ver scheurd. De boeren hadden die verwoestingen aan beren en wolven toegeschreven, maar toen in December jl. de bergen dicht met sneeuw be dekt waren, ontdekte men sporen van groote dieren, welke wist men niet. Twaalf met bijlen gewapende boeren gingen daarop ter jacht. Bij een hellend bergvlak hoorden zij plotseling een vrecselijk gebrul: de tijger trad te voor schijn en wierp zich woedend te midden van de boeren. Drie hunner werden ernstig ge wond, maar gelukkig brach ten zij er het leven af, door dien ze diep in de sneeuw zon ken. Een der overige jagers sprong moedig op het ver scheurend dier toe en met een krachtigen bijlhouw verbrij zelde hij hem den kop. Voor dat het dier neerzeeg, kim het razende beest zijn aanvaller nog met den klauw een paar geduchte verwondingen in het gezicht toebrengen. Toen de tijger gevallen was, werd hij gevild en nu eerst bleek het welk een kolossaal exemplaar men had ontmoet. Van den muil tot aan den staart had hij een lengte van bijna twee meter. De boer, die den tijger velde, kreeg de huid en heeft haar voor 150 roebels te koop aangeboden. VijfliQ jaar geleden: - In Queretaro in Mexico is het bij een begraj'enis tot een ge weldige paniek gekomen. Toen de kist in het graf zou worden neergelaten, verbrak de schijn Jdoode het deksel, klom uit de kist en nam on middellijk de vlucht. De vele omstanders, hevig ont steld door het gebeurde, vluchtten weg voor den uit de doden herrezene. Bij de pa niek bleken grafmomumen- ten, hekwerken e.d. gexiaarhj- ke hindernissen te zijn. Velen hebben dan ook min of meer ernstige verwondingen op- geloopen. -Bij Gerea in den Amerikaan- schen staat Ohio heeft een per sonentrein op een overweg een autobus gegrepen, welke schoolkinderen vervoerde. De chauffeur en tien kinderen werden gedood, de overigen licht gewond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21