Regering wil meer geld uit aardgasexport Moeilijkheden hij Leyland te wijten aan meer partijen Heronderhandeling met afnemers Margarine goedkoper MAANDAG 21 JANUARI 1 HILVERSUM (ANP)-Het kabinet- Van Agt wil meer munt slaan uit de levering van Nederlands aard gas naar het buitenland. Via her onderhandeling met de afne mende landen en eventueel ge bruik makend van wettelijke in strumenten zal geprobeerd wor den de opbrengst van onze aard gasexport op te krikken. Minister Andriessen van financien zei dit zaterdag in VARA's Rooie Haan. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft zojuist alle betrokken hoofdste den bezocht teneinde de ontstane achterstand in de prijsvorming te bespreken. De achterstand is het gevolg van de enorme prijsont wikkeling van de olie. Op korte termijn zal het kabinet be slissen over een nota van de mi nister van economische zaken, waarin een procedure wordt voorgesteld volgens welke de DEN HAAG (ANP) - De fabrikan ten van margarine zullen met ingang van vandaag de prijzen met zestien cent per kilogram verlagen. Dit is een gevolg van daling van de prijzen van grond stoffen (oliën en vetten) op de wereldmarkt. De prijsverlaging voor halvarine bedraagt acht cent per kilo. De verlaging van de fabrieksprijs werkt, afhankelijk van de win kelvoorraden, met enige vertra ging door in de consumenten prijzen. Zoals gebruikelijk heeft over deze prijsverlaging overleg plaats gevonden met het ministerie van economische zaken. WEERRAPPORTEN.i van hedenmorgen 7 uur Amsterdam geheel bew. De Bilt zwaar bew. Deelen onbew. Eelde onbew. Eindhoven geheel bew. Den Helder geheel bew. Rotterdam geheel bew. Twente onbew. Vlissingen geheel bew. Zd. Limburg aardgascontracten met het bui tenland meer geld zullen komen Wat de binnenlandse aardgasprijs aangaat, moet nog worden beke ken welke gevolgen voor de koopkracht een prijsverhoging van het aardgas zal hebben. Zon der een verhoging willen uitslui ten wil het kabinet eerst echter het totale koopkrachtbeeld ken nen. aldus Andriessen. De bewindsman zei verder dat als er tijdens de loonpauze die nu van kracht is geen loonakkoord tot stand komt tussen werkge vers. vakbeweging en regering het kabinet niet om een loon maatregel heen zal kunnen. Andriessen wees verwijten van Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond FNV, van de hand als zou het kabinet bezig zijn de vakbeweging buiten spel te zetten. "Wij hebben zo lang mogelijk geprobeerd een ge sprekssituatie met de vakbonden te behouden. Geen kabinet heeft dat zolang en zo zorgvuldig ge probeerd. Zelfs hebben we nog nddere voorstellen gedaan, maar daarop is door vakbeweging en werkgevers nauwelijks gerea geerd". aldus Andriessen. De minister van financiën erkende dat in het pakket maatregelen dat het kabinet in voorbereiding heeft, ook de prijscompensatie per 1 juli bekeken zal moeten worden. "Het lijkt de enige mo gelijkheid daar iets aan te doen. Per 1 januari kon dat niet meer, zodat wij ons zullen moeten con centreren op de rest van het jaar" Volgens Groenevelt is een illusie van de regering te menen dat een loonmaatregel, die zij kennelijk in het achterhoofd heeft, effectief kan worden doorgevoerd. Een controle-apparaat is er niet. Een feitelijk effect zou zijn dat het de vakbeweging onmogelijk wordt gemaakt met de werkgevers om de tafel te gaan zitten om cao's af te sluiten, zodat iedereen zijn por tie kan krijgen. De voorzitter van de Industriebond FNV zei dit in hetzelfde radioprogramma. Groenevelt stelde zich de vraag in hoeverre de maatregelen van de regering moeten worden geac cepteerd. "Een middel zou kun nen zijn de staat voor de rechter te dagen" Ambtenarenstop De financiële specialist van de CDA Tweede-Kamerfractie heeft ge opperd dat de regering bij het zoeken naar nieuwe bezuini gingsposten wel eens zou kunnen denken aan een ambtenarenstop. "Het is de vraag of het plan uit de Miljoenennota voor uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen bij de overheid wel helemaal uitge voerd moet worden". Hij deed die suggestie zaterdag voor de TROS-radio. Zo n perso neelsstop verdient de voorkeur boven het beperken van de inves teringen door de overheid, omdat dat direct arbeidsplaatsen gaat kosten. Ook de ambtenarensalarissen zul len niet aan matiging kunnen ontkomen. "Als de inkomens in het bedrijfsleven op de nullijn moeten, dan ook de ambtenaren en de sociale uitkeringen zie Van Rooyen. Aberdei Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen l uit Zïicht bew. 13 onbew. 14 onbew. -2 regen 10 Mallorca München Oslo Parijs Rome Split onbew. ijzel -1 -2 0.2 geheel bew. 4 2 0.4 Casa Blanca zwaa Istanbul geheel LONDEN - Twee weken geleden plaatste het dagblad The Times een ingezonden brief van sir Michael Edwardes, presi dent-directeur van British Leyland - de auto-industrie die voor 95 procent staats eigendom is. Daarin stelde hij dat een van de redenen waarom het met Leyland zo slecht gaat, niet is toe te schrijven aan „buitenlandse producenten, die zoveel beter zijn", maar aan de „buitengewone koopgewoonten" van de Britten zelf'. Ducht u nu werkelijk, schreef Edwardes, dat de auto-indus- trieen in Frankrijk. Duitsland en Italië zoveel gezonder en sterker zijn omdat zij in 1979 de import van Japanse auto's tot respectievelijk 2,1, 5,5 en 0,1 procent hebben weten te beperken? (In 1979 was 58 procent van de in Engeland gekochte auto's van buiten lands fabrikaat). Nee, aldus Edwardes, dat heeft niets met de produktiviteit en efficien cy van deze fabrieken in het buitenland te maken, maar alles met het „gezonde chau vinisme" in die landen, waar door Duitsers Duitse auto's kochten, Fransen de voor keur geven aan Franse, en Italianen alleen in Italiaanse auto's gezien willen wor den. In Engeland, zei Edwardes, was het mode geworden om „exo tische" buitenlandse auto's te kopen. Erger nog, zelfs par lementsleden en Britse fir ma's schaamden zich er niet voor om in een Citroen, Mer cedes of Fiat te rijden. Zelfs in Corby, zei Edwardes, waar een van de staalfabrieken is gevestigd, die nu op de lijst staat om opgedoekt te wor den, zelfs in die stad was de helft van de auto's van bui tenlandse makelij, gefabri ceerd met buitenlands staal. Het werd tijd dat de Britten zich chauvinistischer gingen gedragen. Edwardes heeft sinds die brief een lawine van commentaar te verduren gehad, die hem duidelijk gemaakt moet heb ben dat hij een verkeerd re gister van zijn orgeltje van chauvinisme had openge trokken. Niet omdat de Brit van nature niet chauvinis tisch zou zijn, maar omdat diens vaderlandslievendheid zich niet uitstrekt tot slecht gemaakte Bl itse auto's waar van onderdelen moeilijk ver krijgbaar en de levertijden niet voorspelbaar zijn. Hemdsmouwen Michael Edwardes, uit Zuid- Afrika afkomstig overigens, is een kleingebouwde man, wie niemand een tekort aan energie zou kunnen verwij ten. Zijn toespraken zijn de genstoten van iemand die weet wat er van hem wordt verlangd. In tegenstelling tot gelijkwaardige Britse mana gers, die schuil gaan in drie delige kostuums, maakt Ed wardes er geen punt van om op de beeldbuis in zijn hemdsmouwen te verschij- Op 1 november 1977 werd hij het opperhoofd van British Leyland. Hij had al snel veel goodwill, de arbeiders in zijn bedrijf respecteerden zijn stijl en zakelijke kordaatheid. Zo noemden hem „de kleine man" en daarin school een mengeling van bewondering en trots voor hun baas, die wist wat hij wilde en hoe dat bereikt kon worden. Maar bijna een jaar na zijn be noeming, in september 1978, kondigde Edwardes aan dat 30 augustus van dat jaar „een goede dag" voor Leyland was geweest. Op die dag, zei hij, waren er maar 13 niet-offi- ciele stakingen geweest in de •n van de succes-modellen van Leyland. Vorig jaar juni werd bekend gemaakt dat er in dat jaar .ondanks de modernere technolo gie, nog maar de helft van het aantal Mini's per arbeider werd geprodu ceerd vergeleken met 1958 toen de auto werd geïntroduceerd. 60 fabrieken die deel uitma ken van het Leyland-impe- ium. Hij voegde eraan toe dat in de zes daaraan voorafgaan de maanden de produktie in die fabrieken 346 keer was opgehouden of helemaal ge staakt. Edwardes was duide lijk cynisch geworden. Op straat Hoe kon het anders. In een van de Leyland-fabrieken waren kort tevoren 120 man in sta king gegaan, omdat zij geen extra geld kregen voor de tijd die zij nodig hadden om hun werkoveralls aan en uit te trekken. Toen Leyland wei gerde om die overwerktijd te betalen gingen anderen in sympathiestaking, met als re sultaat dat Leyland 2400 man voor onbepaalde tijd op straat zette. Wat deze staking opnieuw illu streerde was dat de Britse vakbonden, noch hun over koepelend orgaan de Trade Union Congress (TUC), een greep hebben op hun leden. In de fabrieken is het meestal een handjevol militante ar beiders onder leiding van een agressieve „shop-steward" (de zegsman), die de dienst uitmaken en het pro.duktie- proces lam kunnen leggen. Het gebeurt zelden of nooit dat deze gangmakers door hun vakbondsleiders op het matje worden geroepen. Toch was Edwardes docr 99 procent van juist deze shop stewards en de topleiders van de vakbonden de toezegging gedaan dut zij alles in het werk zouden stellen om Ley land van een regelmatige produktie te verzekeren. Maar, niet alle problemen van Leyland zijn te wijten aan een gebrek aan vakbondsdisci pline. Meer bonden Om te beginnen heeft de leiding van British Leyland. elke keer dat er over een staking of over loonsverhogingen moet worden onderhandeld, te maken met 17 verschillende vakbonden in ieder van de 60 fabrieken. Zodra met een bond overeenstemming is be reikt eisen andere bonden bij andere fabrieken een zelfde regeling. Ook hier manifes teert zich het defect, waar door de Britse samenleving achterop dreigt te raken: het gebrek aan stroomlijning, het efficiënter maken van een bu reaucratie, waardoor beslis singen snel genomen en uit gevoerd kunnen worden. Verder heeft Leyland te kam pen met produktieyerlies door het defect raken of uit vullen van verouderde ma chines, tekorten aan mate riaal en door stakingen in weer andere fabrieken, waar op het is aangewezen voor de toevoer van onderdelen. Ge schat werd dat Leyland in de maanden oktober en novem ber 1974 bijna 40 procent van zijn normale produktie ver loor, waarvan de helft werd veroorzaakt door kwaliteits gebreken, het niet-funetione- ren van gereedschappen en machines, veranderingen in de produktiemethoden en door absenteisme. (De andere helft, werd veroorzaakt door „industriële moeilijkheden" - het Britse eufemisme voor stakingen Een van de successen van Ley land is de „Mini" geweest - lange tijd een bestseller op de automarkt. De Britse tegen hanger van de Volkswagen. Maar op de 21e verjaardag van de Mini, in augustus 1979, werd onthuld dat er in datjaar ondanks de modernere tech nologie, nog maar de helft van het aantal Mini's per arbeider werd geproduceerd vergele ken met de cijfers toen het model in 1958 werd geïntro duceerd. Leyland heeft voor de komende jaren '.80 een reeks nieuwe modellen aangekondigd, waaronder de Mini Metro Maar autohandelaren voor spellen nu al dat er geen markt voor zal zijn, omdat het model een zwak aftreksel is van onder andere de Golf-se- rie van Volkswagen en weinig nieuws heeft te bieden. Ley land was oorspronkelijk van plan er 6000 per week te bou wen, dat werd tussen neus en lippen teruggebracht tot 4000 en nu wordt al gezegd dat het er waarschijnlijk niet veel meer dan 1800 zullen zijn. In Parijs, waar het nieuwe mo del door een forum van con sumenten werd beoordeeld, kreeg de Mini Metro 7 procent van de stemmen. De Renault- 5 daarentegen 35 procent en de Ford Fiësta 53 procent. De verleiding is groot om het voortdurende debacle van Leyland toe te schrijven aan alleen de tegenwerking van ongedisciplineerde vakbon den. Maar daarmee blijft de vraag onbeantwoord waarom de Britse vakbonden regel matig situaties uitlokken die uiteindelijk door ontslagen, teruglopende produktiviteit en verminderende inkomsten hun eigen belangen scha den. Klassen maatschappij Een eenvoudig antwoord daar op is niet te geven. Wel zijn een aantal factoren te om schrijven, die tot de Britse malaise bijdragen. De belang rijkste daarvan is ongetwij feld dat er voor de Britse ar beiders en lagere midden standers weinig redenen zijn om zich in te spannen. Zij zijn, zoals onlangs ook weer door twee aparte s-tudies is beves tigd, gevangen in een klas senmaatschappij, waar eèn procent van de bevolking evenveel bezit als de onderste 80 procent. Arbeiders in Engeland verdie nen, naar Nederlandse maat staven, minder dan een mi nimumloon (er is in Engeland geen wettelijk minimumin komen). Lonen van f 450 in de week zijn goed geld en er zijn er duizenden die het met f300, zelfs met f'250 in de week moeten stellen. Welke motiveringen heeft een ar beider met zulke lonen? Niet om harder te werkenneerder om te staken, teneinde meer in zijn loonzakje te zien. Het staken in Engeland is in we zen dan ook te zien als een protest tegen de plaats die de arbeider in de maatschappij is toebedeeld en waaruit zij zich niet kunnen bevrijden. Het is een vorm van revolutie-voe ren binnen het systeem en zonder dat het ooit tot een werkelijke revolutie zal ko- is dit samenspel van factoren dat de achterstand van En geland helpt verklaren, de frustratie van de arbeiders, de trage modernisering van het onderwijs, de noodzakelijke maatschappelijke beweeg lijkheid en het uitblijven van politieke en sociale vernieu wingen. HENK LEFFELAAF 18,00; i 12e kwali- i 5,70 tot 6,20; koeien le kwali- i 6.80 tot 8.00; koeien 2e kwali- i 5.60 tot 6.10; koeien 3e kwali- i 5.30 tot 5,50; worstkoeien van 4.60 tol 5,50; extra kwaliteit dikbillen 1,00 t 4,00. r BANGKOK - Eén van de heiligste relikwieën van Thailand, momentcel met de dag meerwaard. Het is de "Gouden Boeddha" ton weegt en is gemaakt van massief 18 karaats goud. let beeld dat 701) jaar oud is, werd in 1955 gevonden. LEIDEN - Op de leidse veemarkt wer den vandaag 1932 dieren aangevoerd; 1172 slachtrunderen en 760 schapen/ lammeren. De prijsnoteringen waren als volgt: SLachtvee-stieren lekwali- 7,50 tot 8.05; 7,15 ti 7,45;1 i 2e kwali- n le kwali- Toelichtingen (respectievelijk aanvoer, handel en prijzen) Slachtrunderen matig, matig, stabiel; schapen;lam meren redelijk, redelijk, stabiel. HEER (ANP) - Het verzet rond de met sluiting bedreigde Philips- vestiging in Heer, bij Maastricht groeit. Zaterdagavond werd be kendgemaakt dat men op een breed front werkt om een steun comité op te zetten om de fabriek in Heer met 237 werknemers open te houden. Tot nog toe hebben politieke partij en uit alle geledingen evenals de vakbonden en plaatselijke actie groepen zoals "Wij Vrouwen Ei sen" zich achter het initiatief ge schaard. TENNIS - Martina Navratilova heeft een gemakkelijke overwin ning behaald in de eindstrijd van het dames toernooi in Kansas Ci ty, waar een prijzenbedrag van 215.000 gulden te verdelen was. Zij versloeg in de eindstrijd de Zuidafrikaanse speelster Greer Stevens met 6-0 en 6-2. Stevens maakte haar eerste punten pas bij een achterstand van 0-5 in de tweede set. 127,50 127.00 115.00b 135.00b 231.00 230.00 130,00 131,50 Vegener 70,50 71,80 Vcssanen c 40.60 41,50 V.U. Hyp 330.00 330,00 BELEGGINGS INSTITUTEN Icgdd. D 127.00 126,7' 452,00 453.00 8.00 128.00 326.00 325.00 8,30 18.50 l/fhman Cor 25,00 25,0 Madison F. Massachus 20,70 20,70 Oppcnhcimer - Technology 18,50 18.60 Value Line Vance Sand. 13,00 13,00 GOUD EN ZILVER Per kih BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Hoewel vanmorgen op de voorbeurs de papieren voor de internationals er iets beter voor leken te staan stelde de officiële opening toch weer teleur. Van een herstel was, behalve voor Akzo en Kon. Olie, nauwelijks sprake en de algeme ne stemming was kwakkelend. De obligatiemarkt leek zich iets te ontworstelen aan de malaise van vorige week, maar erg van harte ging het niet. De winsten bleven in het gunstigste geval beperkt tot een dubbeltje. Akzo was tegen de draad in wat be ter op f23,10 werd een winst ge boekt van bijna f 1. Dit herstel hield volgens de beurs verband met uitlatingen van een divisie directeur over een mogelijke net towinst in 1979 van meer dan f200 min.. Kon. Olie opende 30 cent hoger op f11,10, maar Uni lever zag zich 20 cent ontglippen op f 114,60. KLM begon f 1 lager op f 67 en Hoogovens was 40 cent lager op f20,70. Bij Philips was het met mogelijke arbeidsonrust voor de deur af wachten geblazen op f 19,70.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 20