LEIDSCH DAGBLAD Bekentenis in Leidse moordzaak Afwachtende houding NOC vandaag Ton Schuurmans nieuwe hoofdredacteur Oranje EK- sehaatsers gaan af in Trondheim BOYCOT Tribune stort in: meer clan 130 doden MAANDAG 21 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36068 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Van „Brandpunt" naar Leidsch Dagblad/Alpheus Dagblad (Van c :rslaggevers) LEIDEN - Ton Schuur mans, nu nog als redac teur-presentator verbon den aan de actualiteiten rubriek "Brandpunt" van de KRO-televisie, wordt de nieuwe hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad. Hij volgt Han Mulder op die deze functie sinds 1972 bekleedde en, zoals bekend, op 1 februari in dienst treedt van de NOS ("Den Haag Vandaag"). De benoeming van Ton Schuur mans door de directie van het Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad heeft de instemming van de redactieraad, een door de redactie gekozen lichaam dat haar belangen behartigt. De raad had via een bij redactiestatuut vastgelegde inspraakprocedure haar wensen omtrent persoon en bekwaamheden van de nieuwe hoofdredacteur naar voren ge bracht. Ton Schuurmans, van geboorte Hagenaar, is 38 jaar*. Hij doorliep in Rotterdam de hbs en in Am sterdam het Instituut van Pers wetenschappen. Van 1963 tot 1976 was hij werkzaam in de dagbladjournalistiek, achtereen volgens bij het Dordrechts Nieuwsblad. De Volkskrant en Rotterdamsch Nieuwsblad/ Haagsche Courant. Voor deze laatste combinatie werkte hij vier jaar lang als correspondent in Londen. In 1971 was hij mede winnaar van de jaarlijkse Prijs van de Dagbladjournalistiek, uit geschreven door de Nederlandse Dagbladpers Van 1976 tot heden werkte hij voor "Brandpunt" Hoogtepunt daar was zijn reportage over het in op spraak geraakte Amsterdamse politiebureau aan de Warmoes straat, waarmee de KRO in 1978 op het internationale tv-festival in Monte-Carlo de tweede prijs verwierf. Ton Schuurmans keert terug in de krantewereld omdat hij, zoals hij het zelf uitdrukt, "dagbladjour nalist in hart en nieren" is. Wat zijn politieke kleur betreft: hij is geen lid van een partij. Zijn po litieke smaak ligt "enkele graden links van het midden, ergens tus sen CDA en D'66" Naar het zich nu laat Ton Schuurmans op 1 april zijn werkzaamheden voor het Leidsch Dagblad .Alphens Dagblad beginnen. r' "1 ':V - Sportwereld zou boycot Spelen Moskou betreuren DEN HAAG (GPD) - Na het advies dat president Jimmy Carter van de Verenigde Staten gisteren in een brief aan het Amerikaanse Olympisch Comité heeft gege ven om de Olympische Spelen in Moskou te boycotten indien de Russische troepen zich niet vóór 20 februari uit Afghanistan heb ben teruggetrokken, heeft de Nederlandse sportwereld zich nogal afwachtend opgesteld. Vooral het Nederlands Olympisch Comité in de persoon van voorzit ter Idenburg, beseft dat Jimmy Carter slechts kan adviseren in deze zaak, en de Amerikaanse sportlieden die naar de Olympi sche Spelen in Moskou zullen gaan niet kan verbieden deze reis te maken. „Wat op het ogenblik gaande is", aldus Mr. Idenburg, „is puur een zaak tussen de politici van de be trokken landen. Zou het NOC op de uitspraken van Carter reage- Leidsch Dagblad Qmii krant bazorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515, 210221 Of 144941. ren, dan begeeft zij zich inder daad op politiek terrein en dat is iets dat wij nu nog willen verhin deren" Desondanks zal ook het NOC zich nu met de gedachte moeten gaan verzoenen dat een boycot van de zomerspelen in Moskou steeds dichterbij komt. Jimmy Carter heeft zijn standpunt definitief in genomen, het woord is nu aan het Amerikaanse Olympische Comi té waarvan bekend is dat zij niet al te welwillend staat tegenover een boycot. In dat standpunt we ten zij zich inmiddels gesteund door de Olympische Comité's van West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en het Internationaal Olympisch Comité duf zelfs stelt datde Olympische Spelen dit jaar in Moskou plaatsvinden of an ders nergens. De reactie van Lord Killanin, voor zitter van het IOC, op de uitlatin gen van Carter zijn typerend voor het standpunt van deze landen: „Ik vind het een erg overhaast besluit. Carter moet beseffen dat dit catastrofale gevolgen kan hebben voor de Olympische be weging." "Slop: overstekende schaatsers.. Zó groot was het leger toertochtrijders a fgelopen zaterdagdat men af en toe. bij de ore rstcek van de ene poldersloot naar de andere, in een "file" de weg over moest klossen. Dat was bijvoorbeeld het geval in Oud Ade. waar onze fotograaf deze illustratieve plaat schoot. De duizenden "vrije-tijd-schaatsers" in het Leidse en Al pheuse plassengebied sleepten bij elkaar kilo's merentocht- en molentocht medailles in de wacht evenwel voor de "echte" schaatsers in Trondheim. "Teleurstellend js een te zwal jong teerd", merkte schaatscoach Egbert van 't Oever op na af loop van de strijd om de Eu ropese titel. En inderdaad, wat de Nederlandse rijders het afgelopen weekeinde in Noorwegen lieten zjen, was - in dit Olympische jaar - be paald niet bemoedigend te Hilbert van der Duim deed het nog het minst slecht met een vijfde plaats. Hij kon zich echter op geen enkele wijze mengen in de strijd om de topplaatsen. Ronduit een fiasco werd het optreden van Piet Kleine en Ilans van Helden. Zij ein digden als twaalfde en der tiende in dit volledig door de Noren beheerste toernooi. Verdienstelijk was eigenlijk alleen de zevende plaats van de Nederlandse debutant in dit gezelschap, Yep Kramer. Geen reden tot lachen dus in liet Hollandse kamp. Dat had Eric Heiden wel. In Davos verbeterde de Amerikaan het wereldrecord op de 1500 meter. Eerder dit seizoen stelde Heiden al records scherper op de 1000 en 3000 meter. Gevoetbald werd er het afge lopen weekeinde alleen dooi de profs. Die uitten daarover overigens hun misnoegen bij de KNVB. Veel toeschouwers kwamen er inderdaad niet opdagen. In Breda zag een handjevol mensen hoe AJax zich in de slotfase nog juist langs NAC werkte. In Utrecht beleefde PSV een slechte dag, want er werd met 2-1 verloren van de plaatselijke FC. Feyenoord kwam met de hakken over de sloot tegen NEC, dat op cen timeters na een gelijkspel aan de neus voorbij zag gaan. Je wielerzesdaagse draaide op volle toeren. Bij dat evene ment zaten de tribunes wel bin i de i Aanhoudende dooi STAAT DER NEDERLANDEN Aanhoudende dooi veel bewo i M .Mi nimumtemperaturen van 0 graden i Groningen tot plus 3 graden in Zeeland. Middagtempcratuur morgen rond 1 graden. Naarzuidwc.se draaiende wind. in het binnenland hard, aan de kust al en toe aanwakkerend tot stormkracht. Opgemaakt 11.15 uur PER 1386/1995 inschrijving volgens het tendersysteem op 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs van het sportpaleis is het de zer dagen dan ook knap warm. Zelfs raken dc ge moederen soms oververhit, zoals bij ccn ruzie tussen or ganisator Peter Post en wic- Icrcoach Rini Wagtmans PAGINA'S 11-19 Rotterdamse taxichauffeur vermoord PAGINA - Ex-man blijkt dader (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De 30-jarige Lei- denaar N.J.G. de W. heeft gisteravond na een uitvoe rig verhoor door de Leidse police bekend de 25-jarige Leidse prostituee Nancy Geluk te hebben t ver moord. In de vroege zaterdagoch tend bracht hij haar op de Willem Klooslaan met drie pistoolschoten om het le ven. Zaterdagmiddag werd de dader in zijn wo ning aan het Plantsoen gearresteerd. De W. is de ex-man van Nancy Ge luk. Hij scheidde april vorig jaar van haar. Na zijn arrestatie ont kende hij aanvankelijk iets met de moord te maken te hebben. De vrouw woonde met haar vierjarig zoontje (en niet twee kinderen zoals de politie zaterdagochtend veronderstelde) in een houten wisselwoning, op ongeveer 200 meter van de plaats waar zij in de nacht van vrijdag op zaterdag werd doodgeschoten. Rond kwart voor drie vrijdagnacht kwam Nancy Geluk de Leiden International Student Club aan de Eerste Binnenvestgracht bin nen. Zij kwam uit Den Haag, waar zij haar werk had. In de club ikwam zij haar ex-man De W. te gen. Samen met hem en een ken nis vertrok zij enige tijd later, om in een auto naar huis te rijden. Gegil Vlak voordat het drietal de woning van Nancy (in Leiden Zuid-West) bereikte werd op verzoek van De W. op de Willem Klooslaan ge stopt. Hij wilde samen met Nancy het laatste stuk naar haar woning lopen. Het tweetal stapte uit en de kennis reed door. Van een ruzie tussen de twee heeft de kennis niets gemerkt. Toch moet De W. kort daarop de hand aan zijn voormalige echtge note hebben geslagen. Gealar meerd door haar gegil belden omwonenden de politie. Waar schijnlijk heeft De W. op straat met een pistool één schot op Nancy Geluk gelost en heeft hij pas toen de politie arriveerde nog twee kogels op haar afgevuurd. Hij had het slachtoffer toen al on der een bosje getrokken op de hoek van de Willem Klooslaan en de Hoflaan. De kogels troffen Nancy Geluk in hoofd en mid denrif. In dekking De twee inmiddels aanwezige po litieagenten (gewapend, en in burger) gingen achter gepar keerde auto's in dekking. Zij za gen De W. niet wegrennen. Een getuige zegt dat De W. op een af stand van minder dan vijftien meter van de agenten uit de bos jes opdook, en de wijk nam. De Leidse politie zegt echter dat de dader door de bosjes naar de an dere kant is gekropen en via de - verderweg gelegen - Iloflaanzijde van het bosje wist te ontkomen. "De agenten hebben juist opge treden. Daar is geen twijfel over", aldus commissaris H.W. van Voorden van de Leidse gemeen tepolitie gistermiddag. Na de schietpartij op de Willem Klooslaan heeft de dader rond vyl" uur 's ochtends een vriend opgezocht. Daar heeft hij het moordwapen achtergelaten en Nancy Geluk ook toegegeven de moord te heb ben gepleegd. Over het motief tast de politie nog in het duister. (Zie ook pagina Leiden). Sport is misschien wel het grootste prestige-object van deze tijd. Dat geldt zowel het organiseren van grote evenementen als het beha len van grote successen. Vooral in de zogenaamde socialistische landen, de Oosteuropese wereld dus, staat de eredienst van de chronometer in hoog aanzien. El ke nieuwe gouden plak wordt uit gelegd als een nieuwe bevesti ging van de superioriteit van het systeem. Zo simpel werkt dat. Logische conclusie: als er twee za ken innig verstrengeld zijn, dan zijn het wel sport en politiek. Carter treft dus de Sowjet-Unie ter dege met zijn oproep tot het boy cotten van de Olympische Spelen in Moskou, als de Russische in vasietroepen in Afghanistan niet binnen een maand zijn opgehoe peld. Die maand is natuurlijk als termijn niet toevallig, want dan zijn de Winterspelen in het Ameri kaanse Lake Placid net halver wege. Als de Russen tevoren al niet naar Lake Placid zouden ko men, zou Moskou 1980 dan reeds zacht en kalm ten graven kunnen worden gedragen. De oproep van Carter is allereerst voor binnenlands gebruik. Het eergevoel is genoeg getergd door de gebeurtenissen in Iran en Af ghanistan dat Carter in zijn lijn de publieke opinie kan mobiliseren. Zoiets kan geen kwaad in een verkiezingsjaar. De boycot als uiting van morele ver ontwaardiging zou nogal potsier lijk zijn. Dat hebben we in 1956 in Nederland gezien, toen we sa men met Franco-Spanje uit Mel bourne wegbleven wegens onze verontwaardiging over de Russi sche inval in Hongarije. Er zou dan in de recente wereldge schiedenis wel meer aanleiding zijn geweest om thuis te blijven: 1968 (slachtpartijen onder Mexi caanse studenten, Vietnam), 1972 (Vietnam, Cambodja). Maar de Russen kwamen in die geval len toch altijd, omdat ze het op te kloppen prestige belangrijker vonden. Geen enkele supermacht kan het stellen zonder boter op het hoofd. Er steekt in het gebaar van Carter dus de nodige hypocrisie. Maar omdat in de internationale betrek kingen overwegingen van machts evenwicht nu eenmaal een gro ter waarborg zijn voor vrede en veiligheid dan overwegingen van ethiek, verdient Carters boycot- dreigement bijval. BOGOTA (UPI) - In dc noord-Columbiaanse stad Sincelejo zijn de tribu nes ingestort van een stadion waar stierengevechten worden gehouden Minstens 134 mensen kwamen om het leven en meer dan 500 raakten gewond, van wie velen ernstig Dit hebben functionarissen van lokale ziekenhuizen bekendgemaakt. In radioberichten vanuit het stadion werd gemeld dat een vier uur durende regenval, eerder op de dag, mogelijk de fundamenten van de van hout opgetrokken tribunes had ondermijnd. Veel van de slachtoffers waren kinderen die onder de voet werden gelopen door in paniek geraakte toeschouwers. De tribunes bezweken over een lengte van ongeveer 100 meter. Het stadion was volgepakt met 15.000 opgewonden toeschouwers die toe keken hoe tientallen "spontane" stierenvechters uit het publiek het opnamen tegen 10 stieren die in de ring waren losgelaten. Het Rode Kruis van Sincelejo riep ziekenhuizen in de omgeving op bloea- plasma, medicijnen en pijnstillers te sturen. De gouverneur van de pro vincie Sucre, waarin Sincelejo gestegen is, meende dat veel teveel men sen tot het stadion waren toegelaten. 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld e J Ik besks meieen en U kunt mi| m i.v heden ais abonneo noteren en ik krijg dan de eerste 2 we de krant grabs r postzegel opsture

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1