Wie kijkt er eigenlijk naar het wielrennen? Schoeisel inzet van ruzie tussen Post en Wagtmans Nu zijn de mogelijkheden er om de tour te winnen Nog drie koppels kansrijk SPORT SPORT ROTTERDAM - De wanden van het Ahoy-gebouw kreu nen onder de zesdaagse-herrie, het verlangen naar een rustige pluimveetentoonstelling groeit langzaam maar zeker. ROTTERDAM - Het heeft er alle schijn van, dat de strijd om de hoofdprijs van de Rotterdamse Zesdaagse uitmondt in een soort „wie van de drie". Zaterdag avond sneuvelden de donderdag en vrijdag nog goed meedraaien de Martin Venix en Roman Her mann onder het geweld, dat het leidende trio Pijnen-Raas, Sercu- Fritz en Clark-Allan ontketende. Het Nederlands-Liechtensteinse koppel kreeg vier ronden aan de broek, zodat nog slechts Gerrie Knetemann en Wilfried Peffgen op gepaste afstand (twee ronden) mogen volgen. De grote Drie van de Rotterdamse Zesdaagse wisselden overigens braaf stuivertje, in het afgelopen weekeinde. Nadat de kampioe- nen-koppelkoers van Europa, de Australiërs Clark en Allan, vrij dagavond het vaandel van Sercu en Fritz al hadden overgenomen, meldden in de vroege zaterdag morgen Jan Raas en René Pijnen zich voor de aflossing van de wacht. De zesdaagse-specialist uit Hoo- gerheide komt steeds beter op toeren, hetgeen hij zelf eerder in deze week niet voor mogelijk had gehouden. „Het gaat steeds beter Ik heb nog wel last van die achil lespeesontsteking, maar minder dan bijvoorbeeld woensdag. Toen heb ik Post nog opgebeld en gezegd dat ik het niet zag zitten om mee te doen. Maar Peter heeft gezegd: probeer het toch maar, en achteraf gezien heeft hij gelijk gehad. Want Jan Raas en ik draaien goed mee" De stand na vier dagen was gister avond: 1. Pijnen/Raas (Ned) 227 punten; 2. Sercu/Fritz (Bel/Wdl) 157; op één ronde: 3. Allen/Clark (Aus) 144; op twee ronden: 4. Knetemann/ Peffgen (Ned/Wdl) 135; op 4 ron den: 5. Zoetemelk/Hempel (Ned Wdl) 151; 6. Venix/Hermann (Ned/Lie) 54; op 7 ronden: 7. Vaarten/Tourne (Bel) 44; op 10 ronden: 8. Karstens/Schuiten (Ned) 72; op 12 ronden: 9. Van Vliet/Schütz (Ned/Wdl) 139; op 21 ronden: 10. De Bosscher/Wese- mael (Bel) 263; op 24 ronden: 11. Van den Hoek/Priem (Ned) 76; op 26 ronden: 12. Ponsteen/Havik (Ned) 91; op 31 ronden: 13. Van Gerwen/Rietveld (Ned) 75 Amateurs: 1. Oersted/Marcussen (Den) 37 pun ten; op 5 ronden: 2. Hunt/Kuiken (Gbr/Ned) 15; op 6 ronden: 3. Romano/Clerc (Fra) 13; op 7 ron den: 4. Van Tol/Groenewegen (Ned) 33. Geen spoor in deze roerige dagen van de brave postzegel-verza melaar die op de ruilbeurs zijn overbodige handel aan een col lega-filatelist tracht te slijten. De wielerkcrmis van Peter Post heeft dwingend bezit van het Rotterdamse sport- en tentoon stellingscomplex genomen. Zes dagen lang wordt de geur van massage-olie vermengd met die van warme worsten, bier, par fum, hamburgers, rolmopsen en poffertjes. Er zijn smaakvoller reukcombinaties te bedenken, maar ach, niemand die zich daar werkelijk aan stoort. De Ahoy- gangers niet, André van der Louw niet en ook de heren cou reurs niet. Die lnatsten moeten de hoofdat tractie vormen van deze zesdaag- se-ronde van het tot supercafé omgebouwde middenterrein. Al thans, zo schreeuwen de affiches en programmaboekjes het uit Maar de niet door bescheiden heid gehinderde Joop Kruyssen („Ik wil als microfonist graag mijn stem horen") probeert met een ongezonde hoeveelheid ou bolligheid de rol van figurant herhaaldelijk van zich af te schuiven. Jammer, maar helaas, zijn grappen en grollen gaan zon der uitzondering de mist in. En als je als microfonist die zegt de pretentie te hebben entertainer te zijn, Willy Debosscher telkens maar weer begroet met „ah, daar is onze Vlaamse reus", dan mag met recht worden gevreesd dat Kruyssen op een humorfestival hoogstens de poedelprijs mag wegslepen. Anti-creativiteit Trouwens ook de belegen platen- draaier Krijn Torringa heeft zichtbaar moeite met zijn functie in de bijwagen van de zesdaagse- trein. Zijn al respectabele leeftijd - hij is Toppop toch al jaren ont groeid - belet hem niet om zijn aangeleerde en nooit kwijtge raakte Hilversum 3-toontje gere geld af te scheiden. En krijgt Krijn dan een moment niet de door hem zo gewenste aandacht, dan is het draaien van „Oranje met de hi, ha, honderiem" van meneer De Bok ruimschoots vol doende om de blikken andermaal op zich gericht te weten. Zodat het geen betoog hoeft, dat dit brokje anti-creativiteit in Rotter dam als onbetwiste kraker geldt.. Gefietst wordt er echter ook, daar in die Rotterdamse hal. En hoe Maar hoezeer een Sercu, een Clark, een Pijnen, een Raas of een Jopie Zoetemelk ook overuren maken, zelfs geen ogenblik het bestaan van een begrip als cao schijnen te bevroeden, het gaat aan hele volksstammen voor bij. Niet het wielergebeuren staat bij die lieden centraal, zij zelf zijn slechts belangrijk. Vooral op het middenterrein is interessant- doen troef. De ooit door Koot en Bie geslaakte hartekreet „Zoek je zelf broeders" heeft hier weinig ingang gevonden. De pitspoezen lijken tijdelijk Zandvoort ont vlucht en paraderen met hun al dan niet rijke natuur Eén van de drie koppels die nog in aanmerking komt voor de zege in de Zesdaagse van Rotterdam: de Australiërs Allan en Clark. De eeuwige aanwezige bij dit soort gelegenheden, oud-voetbal- scheidsrechter Cees de Bruin, klopt Leo van der Kroft enthou siast op de schouder. Om zijn sol licitatie naar een plaats in de scheidsrechterscommissie in de meest letterlijke zin kracht bij te zetten, waarschijnlijk. Ook IJf Blokker, alias Barend Servet, is, hoe kan het anders, aanwezig en loopt driftig op en neer met een gezicht van „zouden ze me nog herkennen?" En terwijl Bob Scholte mét een stem waar duidelijk de sleet op zit, aankondigt dat we naar Rome gaan, spurt Patrick Sercu uit alle macht mee in een klassements sprint, die de totale winnaar van dat onderdeel een „wonder op wielen" moet opleveren. „En zoiets is natuurlijk nooit weg", weet de zakelijke Belg. „Ik heb al ontelbare auto's, ja zelfs koeien en varkens in mijn zesdaagse carrière gewonnen. Maar die prij zen zijn zo weer verhandeld en dan rinkelt wél de kassa..." Erecode Zesdaagse, het mag duidelijk zijn, sport en kermis gaan hand in hand. Rondom en op de baan. Waar in de koppelkoersen het spel op de wagen gaat, moge in de sprints en afvalwedstrijden ook de mindere goden een vet graan tje meepikken. Dit is nu eenmaal de erecode in de zesdaagse, een ongeschreven wet. De Belgische clown Willy Debos scher mag dus in de afvalrit met algehele toestemming zijn frat sen uithalen, en het moet gezegd, hij doet dat bekwaam want hij krijgt de lachers op zijn hand. En ook jongens als Havik en Riet veld mogen hier en daar nog een kruimel oprapen, maar in de jacht geldt onverminderd het recht van de sterkste Dit alles zal André van der Louw niet zijn opgevallen, die avond. Hij keek slechts geïnteresseerd op als zesdaagse-miss Lydia de een of andere coureur een paar lipstick-afdrukken op de wangen bezorgde. Voor het overige ging zijn fraaie snor geheel schuil ach ter de krant. GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM - De reclamebelangen botsten ook in Ahoiu nadrukkelijk. In de meest letterlijke zin zelfs. Andermao|H droegen sportschoenen de conflictstof aan. Een streep] meer of minder, het betekent langzamerhand de inzet va\ een oorlog. Zaterdagnacht, diep in de kleine uurtjes, begon het allemaal zo vredig. Danny Clark, het Austra lische zesdaagsefenomeen, mocht in stemmig gedimd licht zijn onvermoedde vocale kwali teiten („I did it my way") breed uitstallen. De koers werd daarom stilgezet en Rini Wagtmans, sale- spromotor van het Ettense be drijf Borsumij Wehry (Neder lands importeur van een bepaald merk sportschoenen) wilde van die wapenstilstand gebruik ma ken om alle drie-strepen-cou- reurs te laten portretteren. Braaf - verschenen ze allemaal voor de camera van fotograaf Cor Vos. René Pijnen, Roy Schuiten, Pa trick Sercu, kortom allemaal. Ook Joop Zoetemelk dus, die in Frankrijk als werknemer van Mercier zijn jawoord had gege ven aan de Duitse sportschoe nen-fabrikant. Plotseling ontstond echter tumult in de duisternis. Woordenwisse lingen geselden de atmosfeer in de buurt van de finish. Woedend stapte Rini Wagtmans vervolgens van de baan, „omdat ik van Post moest opsodemieteren" gendeel. Hij is de correctheid z ve. Maar gewoon uit princip omdat Post zo vervelend doei doe ik ook vervelend en knippej. we Zoetemelk gewoon van di|^ groepsfoto af' Weinig trek In het kader van het journalistiekj basisprincipe (hoor en wedeiJ hoor) ook nog even naar de and&^ re kant gestapt. Waar overigen|^ stilte heerste. Joop Zoetemeltys die medio april beslist of hij aap Bordeaux-Parijs zal deelnemeip had weinig trek om zijn visie op het gebeuren van de vroege zonic dagmorgen te geven. „Ik ben top donderdag nog gebonden aan dp Duitse fabriek. Dan vindt ip Maastricht de voorstelling plaat»'"1 van onze ploeg en stap ik over oi c het andere merk." v En Peter Post? Wat was zijn reac tie? Die vond dat het hoog tijiJ wordt dat Rini Wagtmans eens d waarheid gaat spreken. „Hij moe eens ophouden om de pot draaien. Dat doen hij en zijn firm* al zeven jaar. En verder wil il* over zoiets onbenulligs niets zegt gen" ,Die Post, die lust me niet. We heb ben al eens eerder in de clinch gelegen na een verhaal in Pano rama. Die ruzie is bijgelegd, maar nu begon hij weer tegen mij uit te varen. Ik had overigens tevoren toestemming gevraagd om die fo to te mogen maken. Die kreeg ik. Maar toen hij Zoetemelk bij dat groepje zag staan werd Post op eens witheet. Hij gaf me zelfs een knietje en schopte me tegen de schenen. Ik heb niks terug ge daan, al lust ik hem rauw. Ik ben voor niemand bang, ook voor hem dus niet, maar ik blijf wel altijd heer" Belangen Oorzaak van dit opstootje: volgens Wagtmans, omdat Post belangen in een concurrerend merk zou hebben. De hele Raleigh-ploeg is door die firma van schoeisel voorzien. Met uitzondering dan van Joop Zoetemelk, „die staat nog altijd bij de Franse afdeling van die Duitse firma onder con tract", weet Wagtmans. „En als Post Zoetemelk nu zo graag naar dat andere merk wil hebben, heb ik daar geen enkel probleem mee. Maar dan moet hij zich wel tot Frankrijk wenden en niet mij gaan slaan en schoppen als ik een foto wil laten nemen, waarvoor eerst toestemming was verleend. En nu, nu wil ik Zoetemelk niet eens meer op die foto. Niet dat ik iets tegen die jongen heb, inte- <3* Peter Post wordt door zijn i ners op handen gedragen. Rinil Wagtmans kan hem evenwel niet luchten of zien. Joop Zoetemelk hoopvol over het komende wegseizoen: twee jaar geleden, ik heb gewoon meer macht" De applausmeter bereikt die avona voor hem grote hoogte, toejui chingen alom voor Zoetemelk Niettemin moet hij het samen met zijn Westduitse koppelge- noot Udo Hempel in de grote jachten dikwijls afleggen tegen gevestigde zesdaagse-reputaties als Pijnen. Clark en Sercu „Maar", verdedigt hij zich, „die zesdaagse is hun specialiteit. Die gasten doen niet anders. Ik mis de routine voor dit werk, ik heb pas nog drie weken stilgestaan en draai momenteel op tachtig pro cent van mijn normale conditie Daarom ga ik eraf in de grote jachten, maar dat is niet zo be langrijk. Als ik in de middenmoot kan eindigen ben ik al tevreden. Want ik zie die zesdaagse als een veredelde training. Niet meer, maar ook niet minder" Sinds vorig jaar maakt Joop Zoe temelk incidenteel deel uit van het rondtrekkende zesdaagse circus. Hij maakte vorig jaar een geslaagd debuut in Rotterdam, terwijl hij zich in voorgaande ja ren toch verre van dit soort eve nementen had gehouden. „Als jonge coureur heb je nu een maal meer rust nodig", verdui delijkt de man die al vijfmaal als tweede in de Tour eindigde „Maar nu, nu moet ik in beweging blijven. Daarom doe ik mee. Was ik op jongere leeftijd aan de zes daagse begonnen, dan had ik nu misschien niet meer gere den" Verslagen Hij zegt het wel leuk te vinden, zo'n baanavontuur ertussendoor. Maar toch bekruipt hem ook in deze dagen herhaaldelijk het verlangen naar de weg. Zoals die morgen nog, toen hij vanuit zijn Rotterdamse hotelkamer uit het raam keek en het zonnetje zag schijnen. „Ja, toen dacht ik een moment, ik rijd liever in de open lucht dan in die rokerige hal" De realiteit is evenwel anders, vol gens contract heeft Zoetemelk nog twee baandagen voor de boeg. En daarna trekt hij als eer ste voorbereiding op het wegsei zoen de Franse Alpen in. „Daar ga ik een dag of tien naar toe en ver volgens vertrek ik naar de Ronde van de Middellandse Zee" Daar moeten de fundamenten wor den gelegd voor een geslaagd wegseizoen. Zoetemelk hunkert nu al naar het moment dat de Tour van start gaat. „Met deze ploeg", zegt hij nogmaals, „heb ik mogelijkheden. De kansen op een Touroverwinning zijn voor mij gestegen, nu ik alsnog heb besloten naar Post over te stap pen. Deze ploeg is in staat om in de ploegentijdritten winst te pakken, kan als geen andere equipe ook een trui verdedi gen". Revanche Voor alles wil Zoetemelk dan ook op 33-jarige leeftijd slagen, waar hij eerder faalde. Hij wil zich op1 die manier sportief revancheren; op het dopingschandaal (gebruik van anabole steroïden), waar hij in de vorige Tour bij betrokken raakte. „Ik ben geflikt", houdt hij ook nu nog vol, „maar ik heb mij er overheen weten te zetten. Ze kletsen allemaal maar een eind weg. Ik voel me gesterkt door de gedachte dat ik al tien jaar aan de top sta. En dat kunnen vele wiel renners niet zeggen". ZWEMMEN - Dit weekeinde is de I derde serie wedstrijden gehou- den voor de Zwemkroniek cup. Daarbij werden twee nationale records gevestigd: zaterdag zwom Gerard Smit in Utrecht de 800 meter vrije slag in 8.15.4, gis teren gingen Henk Elzerman en Cees Jan Winkel in Den Haag sneller. Elzerman werd de nieu we recordhouder met 8.13.9. Voorts vestigde Reggie de Jong op de 400 meter vrije slag met 4.15.2 een nieuw adspirantenre- cord. Ze was sinds 8 december van het vorig jaar (Volendam) re cordhoudster met 416.0. KUNSTRIJDEN - De Amerikaan se Rosalyn Sumners heeft het af gelopen weekeinde in Megeve (Frankrijk) de wereldtitel kunst rijden voor meisjes veroverd. Ze bleef de Canadese Kay Thomson bijna twee punten voor. agr-.. In die luttele, maar voor hem lang durende seconden Hitst het door hem heen dat hij met de steun van de Post-plocg vorige zomer betere uitzichten op de Tourzege zou hebben gehad dan ooit eerder in zijn profcarrière. „Ik heb im mers een goed wegseizoen achter de rug", stelt hij vast. „Het liep in Parijs-Nice volledig naar wens, heb de Vuelta gewonnen en reed bovendien nog een sterke Tour. Met een relatief zwakke ploeg" „Maar", zegt hij achteraf, „ook ik wist van tevoren niet dat ik zo n goed seizoen zou doormaken. Daarom had ik opnieuw voor Mercier, dus voor zekerheid ge kozen. Nu weet ik, waartoe ik in goede doen in staat ben, vandaar dat ik alsnog naar Post ben over gestapt" Zoetemelk op de weg: als deel nemer aan de Zesdaagse in Rot terdam verlangt hij naar het ko mende wegseizoen. Hij oogt fris, de vroegere bewoner van Rijpwetering, wiens afge trainde lichaam in de Rotterdam se „six" wordt gesierd door de trui van de meest strijdlustige Wieltjesplakker Iets dat in het nabije verleden nog ondenkbaar was, want Zoete melk gold nu eenmaal als een coureur die geen trap te veel deed. Het etiket „wieltjesplak ker" zat hem bij wijze van spre ken op de rug vastgeplakt. Zo doende kreeg hij steeds minder krediet in de wielerwereld, zijn constante prestaties ten spijt. Sinds vorig jaar meldt „Den Zoet" zich evenwel geregeld van voren, met als gevolg dat de waardering voor zijn verrichtin gen allerwegen stijgt. „Ik heb een periode gehad dat ik wel goed reed", weet de Franse Nederlan der, „maar er toen niet echt uit sprong. Ik sprak daarom bij een groot deel van de wielersuppor- ters niet aan. Nu blijkbaar wel. Het gaat mij ook allemaal ge makkelijker af dan pakweg een, ROTTERDAM - Omzien in wrok doet hij niet, Joop Zoete melk. Maar wel zijn er van die momenten dat hij een knagend gevoel van spijt moet onderdrukken. Dan denkt Zoetemelk steevast: ,,Was ik maar eerder naar Raleigh overgestapt, had ik dat besluit maar niet een jaar uitge steld"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18