Hoogovenstoernooi in ban van Yasser Seirawan John Walker weer snel Jeugdige Amerikaan spot met reputaties van grootmachten Van der Wereld succesvol Ijshockeyers klimmen tribune op. FASE STERK IN DAMSTRIJD Rob Clerc ongeslagen bij damkampioenschap Zaalhockevteam LMHC zit op juiste spoor «MAANDAG 21 JANUARI 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT WIJK AAN ZEE (ANP) - De verrichtingen van Yasser Seirawan in het 42ste Hoogovensschaaktoer nooi te Wijk aan Zee be ginnen langzamerhand indrukwekkende vormen aan te nemen. Na vijf speeldagen troont de 19-ja- rige wereldkampioen bij de ju nioren niet alleen met de fraaie score van 4*/2 punt bovenaan, hij heeft ook al de tevoren als favo rieten uitgeroepen Viktor Kortsjnoi en Jan Timman versla gen. Het was een uiterst lucratief week einde voor Seirawan, die in Da mascus is geboren uit een Arabi sche vader en een Britse moeder. ALGEMEEN - De dreigende boy cot van de Olympische Spelen in Moskou ten spijt is het team van Amerikaanse worstelaars giste ren in Moskou aangekomen om deel te nemen aan een internatio naal toernooi. De Amerikaanse regering heeft nog geprobeerd de worstelaars tegen te houden. Dat is niet gelukt. KUNSTRIJDEN - De Rus Alexan der Fadejev is in Megeve wereld kampioen kunstrijden geworden bij de jongens. Met een briljante kür versloeg hij zijn landgenoot Vitaii Egorow met bijna tien pun ten. Derde werd de Oostduitser Falko Kirsten. Zaterdag versloeg hij Timman nadat de Nederlander een remi seaanbod had afgeslagen, giste ren won hij van Böhm, die in vliegende tijdnood de foutieve voortzetting koos. Geen wonder dat Seirawan, die zo nu en dan in Seattle woont, maar meestal op reis is voor zijn schaakbezigheden, in een uiterst vrolijke bui verkeerde. "Ik heb erg veel geluk gehad tot nu toe", grijnsde hij. "De meeste ervaren spelers hebben volgens mij het gevoel dat ze van me moeten kunnen winnen. Daarom nemen ze risico's. Bovendien speelden Kortsjnoi en Timman precies in mijn straatje. De openingen die zij hanteerden kende ik door en door. In Hastings was ik laatst niet zo fortuinlijk. Daar scoorde ik maar net vijftig procent" Seirawan, die zich nu al professio nal voelt, leerde het schaakspel als elfjarige van de rondreizende gokker Jeffrey Parsons. "Hij heeft me de eerste beginselen bijgebracht", aldus de zwarthari ge Amerikaan. "Sindsdien heeft het schaakspel me gegrepen". Tot nu toe heeft Seirawan, die vorig jaar de we reldtitel bij de jeugd tot 21 jaar veroverde in Skiën (hij verloor daar van de Nederlander Rudy Douven), nog geen enkele maal kunnen meedoen aan de strijd om de Amerikaanse titel. Seira wan: "Vorig jaar was er geen De Amerikaan Seirawan doet een zet in de partij tegen de Neder lander Hans Böhm. Op de achter grond kijkt het talrijke publiek toe toernooi. In 1978 was het tevens een zonetoernooi en toen was er geen plaats voor me". Een vol gende maal zal dat ongetwijfeld anders zijn. Seirawan is overigens de eerste om toe te geven dat hij niet volleerd is. "O, nee", roept hij uit. "Denk dat vooral niet. Ik ben er nog lang niet. Eerst moet ik nog heel wat studeren" Door de opvallende prestaties van Seirawan werd de ontmoeting uit de vijfde ronde tussen Timman en Kortsjnoi wat naar de achter grond verdrongen. Beide spelers draaien in de Noordhollandse badplaats niet optimaal. Kortsj noi won eenmaal (zaterdag van Biyiasis) en verloor van Seira wan. Timman had voor de partij met de tegenwoordig als Zwitser aangeduide Kortsjnoi al twee ne derlagen geleden (in de tweede ronde tegen Browne en zaterdag tegen Seirawan). De ontwikke lingen in de dame-indische partij waren zodanig dat remise de minst waarschijnlijke uitslag leek. Beide spelers offerden naar hartelust. Plotseling was de scherpte echter uit de partij, zo dat toch tot deling van het punt werd besloten. De beste Nederlander teel Hans Ree. De Amsterdam mer boekte tijdens het weekein de remises tegen de Amerikaan Browne en de Braziliaan Sunye. Ree heeft nu drie punten. Voor zijn tweede grootmeesterresul taat heeft Ree nog 5V2 punt uit acht partijen nodig, zodat het langzaamaan weer tijd wordt een overwinning te boeken. Of dat in de morgen te spelen zesde ronde al lukt staat nog te bezien. Dan namelijk is Seirawan tegenstan der. Van de andere Nederlanders staat Böhm op vijftig procent, na een overwinning op Sunye en verlies tegen Seirawan. Nationaal kampioen Gert Ligterink leed twee nederlagen achtereen. Eerst verspeelde hij een fraai opge bouwde winnende stelling in De uitslagen van de vijfde ronde zijn: Biayisis-Van der Wiel afgebroken; Timman-Kortsjnoi V»-Y*; Böhm- Seirawan 0-1; Ree-Sunye Byrne-Browne V2-V2; Alburt-Lig- terink 1-0; Kovacevic-Siguijons- son afgebroken. Stand na vijf ronden: 1. Seirawan 4>/2 punt; 2. Alburt 3Ya; 3. Ree, Byrne en Browne 3; 6. Ko- vacevic 2Vi en 1 afgebroken par tij; 7. Kortsjnoi en Böhm 2V2; 9. Sunye 2; 10. Biayisis HAen 1 afg.; 11. Timman en Ligterink lVa; 13. Siguijonsson en Van der Wiel 1 en 1 afg. tijdnood tegen Byrne en gisteren verslikte hij zich in de Amerikaan Alburt, die een offer van de Gro ninger met een tegenoffer beantwoordde. Alburt bereikte hierdoor de tweede plaats met een punt minder dan Seirawan. Leidenaar John v/d Wiel deelt voorlopig nog de laatste plaats. Hij krijgt echter nog alle tijd om zijn mogelijkheden te tonen. In het Zweedse Skata is gisteren begonnen met de strijd om de Europa Cup voor landenteams. Een opmerkelijke prestatie le verde Engeland. De torenhoge favoriet Rusland kwam tegen de Britten niet verder dan een 4-4 gelijkspel. Karpov verloor van Miles en Poloegajevski moest zijn meerdere erkennen in Nunn. Viganian en Kasparov herstelden het evenwicht. STEIN (ANP) - Nationaal Wieier- cross kampioen Cees van der We reld bewees gisteren tijdens een wielercross in het Limburgse Stein uitstekend in vorm te zijn. De Nieuwkoper eindigde als eer ste en liet gevestigde reputaties als Reinier Groenendaal, die weer eens met pech had te kam pen, Wil Brouwers en Berry Zoontjes achter zich. Een dag daarvoor was de kersverse kampioen in het Franse Maroq en Baroeul ook al aan het werk ge weest. Ook in die race had Van der Wereld de beste papieren om als beste Europese veldrijder uit de bus te komen maar op het laat ste moment bleef de Belg Robert Vermeire Van der Wereld voor Reinier Groenendaal eindigde in deze wedstrijd als tiende. Veteranenkampioen Cock van der Hulst won gisterén in De Zilk een wielercross voor amateurs. Swift- renner Rudie Hoogkamer volgde op de tweede plaats terwijl Jan van Dijk uit Lisse op de derde plaats terechtkwam. SKISPRINGEN - De Oostenrijker Armin Kogler heeft zaterdag in Thunder Bay (Canada) de ski springwedstrijd, meetellend voor de wereldbeker, gewonnen Kogler kwam op de 70 rheter schans tot sprongen van 90 en 89,5 meter en kreeg een waarde ring van 256,8 punten. De Frans man Bernard Moullier eindigde als tweede (86,5 en 94,5/254,7) en Koglers landgenoot Alfred Groyer bezette de derde plaats. Massale vechtpartij in Heerenveen DEN HAAG (ANP) - Tijdens de wedstrijden voor de beslissings competitie van de ijshockey- competitie is zaterdagavond in 1 bij de wedstrijd Hee renveen-Amsterdam een mas sale vechtpartij uitgebroken. De spelers van Amsterdam gingen in de achtste minuut van de tweede periode de tribune op om hun gram te halen op de toeschou wers, die allerlei voorwerpen op het ijs wierpen. De wedstrijd werd door scheidsrechter Nico Tocmen voor tien minuten ge staakt. Heerenveen won de wedstrijd met 8-2. De periodestanden waren: 2-0, 4-1 en 2-1. Heerenveen kreeg 36 strafminuten, Amsterdam drie minder. De tweede wedstrijd tussen Gro ningen en Nijmegen eindigde in Groningen in een gelijkspel: 5-5 (2-1. 2-4, 1-0). LEIDEN - Er was verleden week in de vijfde ronde van de Leidse titel strijd weereen hoofdrol weggelegd voor Samen Sterk dammer Jan Fase. Met inventief spel bracht hij titelhouder én koploper Joop Burgerhout in een verloren positie. Met een paar schijven meer kon hij alleen maar winnen. Echter de tijdnood ging weer eens een woordje mee spreken en als gevolg daarvan werd tot remise besloten. De zoveelste tegenvaller voor Fase. De tweede Samen Sterk speler Louis de Frankrijker won vrij gemakkelijk van Fred Noordoven, die in een veel te premature aanval ging met als logisch gevolg een dodelijke omsingeling. Piet van Egmond verloor onverwacht van de sober spelende Frans de Jonge. De verdedigings kunstenaar uit Rijnsburg kon het Katwijks geweld blijkbaar niet trotse ren. Uitslagen le groep: Noort-Spierenburg 1-1; Van Beelen-Van der Zwan 1-1; Klinkenberg-Zwetsloot 0-2; De Jonge-Passchier 0-2. Stand finale: Burgerhout 5-8; Huisman 4-6; De Jonge De Frankrijker, Fase 5-5; Van Egmond, Noordoven 4-2. Stand le groep: Van Beelen, Passchier, Zwetsloot 3-5; Van Duivenbode 3-4; Dielbandhoesing 3-3; Spierenburg 4-3; Klinkenberg, Van der Zwan, Noort 3-2; De Jong 3-1. RONALD VAN EGMOND DORDRECHT (ANP) - Gisteren is in Dordrecht de zesde ronde af gewerkt van de halve finales in het toernooi om het Nederlands damkampioenschap voor heren. Rob Clerc bleef overeind tegen John van der Borst en gaat onge slagen met tien punten aan de leiding in groep één. De in deze groep tegenvallende Hans Ver min verloor van de voormalige wereldkampioen bij de jeugd, Bouke Bies. Evert Bronstring handhaafde zijn koppositie in groep twee door van Kloosterman te winnen. Jo- han Bastiaannet verspeelde zijn kansen op een gedeelde eerste plaats met Bronstring. Hij kwam niet verder dan remise tegen Van Harten. Groep 1: 1. Clerc 10 punten, 2. Berepoot 8, 3 Boulonois 7.4. Vermin, Bies, Van der Borst en Boom 6, 8. Smeenk 5, 9. Passchier 2 Groep 2: 1. Bronstring 10 punten, 2 Bastiaannet 9, 3. Van Harten 7, 4 Van der Kooy, Hooijberg, Mor- sink en Van Aalten 6, 8. Van Til- borg en Palmer 4, 10. Klooster- LEIDEN- Het zaalhockeyteam van LMHC lijkt eindelijk weer in het goede spoor te zitten. Speelden de heren twee jaar geleden nog in de eerste klasse, twee onfortuin lijke indoor-seizoenen brachten de Leidenaars in de derde klasse, waar ze nu, met nog twee wed strijden te spelen, bovenaan de ranglijst staan. Slechts drie 'he- ren-eners' toonden voldoende animo voor het, tot voor kort zwak draaiende zaalhockeyteam: Joan van Marwijk Kooij, Edwin Dekker en doelman Martijn Drij ver. Alleen Alecto heeft met Lei den, dat uit acht wedstrijden 15 punten verwierf, nog aansluiting weten te houden en is daarmee de tweede kandidaat voor kam pioenstitel en de daarop volgen de promotie. De beslissende ontmoeting LMHC-Alecto zal za terdagavond worden gespeeld. De dames-zaalhockeyploeg van j Leiden gaat het nog altijd zeer moeilijk af. Vorig jaar kon de de- I gradatie worden ontlopen door- i dat de tegenstander in het degra datieduel niet kwam opdagen, dit seizoen verkeren de dames, die met èèn punt uit 8 wedstrijden op de laatste plaats staan, opnieuw in de 'gevaarlijke zone'. Dat ene punt verdienden de Leidse door het gelijke spel op Cartouche dat de voorlaatste plaats bezet houdt. Rijswijk gaat aan kop in deze 2de klas-poule, gevolgd door Groen Geel. Forescate verblijft in de middenmoot. In de tweede klasse heren gaat de strijd voornamelijk tussen kop loper Roomburg (10 uit 6) en Fo rescate, dat op één punt staat. Beide clubs, die elkaar zondag avond zullen treffen, hebben nog vier wedstrijden tegoed. Noord- wijk sluit in dit gezelschap de rij. De dames van Roomburg ging het niet zo best af. De eersteklasser verloor gisteravond beide wed strijden. De eerste tegenstander, HDM, bleek het onderdeel straf- corner aanmerkelijk beter te be heersen en dat leidde tot een 6-1 nederlaag. Bonnie Montanus zorgde voor de tegentreffer. De zelfde speelster was ook verant woordelijk voor de twee tegen- punten tegen het met 11-2 verlo ren duel tegen HGC. In dat duel speelden de Leidse dames te of fensief. t klasse tijdens de kwalil'ieatie-wedstriiden om de WK-lJssveedwau DEVENTER (ANP) - Roelof Thijs uit Assen heeft zich geplaatst voor de halve finales van de strijd om het wereldkampioenschap 'ij ss peed way, die in zijn woon plaats Assen worden gehouden. Thijs eindigde bij de kwart-fina les van dit weekeinde in Deven ter op de vijfde plaats, samen met de Oostenrijker Walter Wart- bichler. Roelof Thijs in eindstrijd 1 Vladimir Zjockov (Sow) 29 pnt. WK-ijsspeedway T,.m 11 It 1 n<>n (ÏTin\ 94 nnt :i zeven tot negen rijden de halv eindstri)den in Inzeil. De beste elf uit het veld van zestie rijders, die in totaal in veerti heats aan de start kwamen, zijn: Hiitunen (Fin) 24 pnt.. Roelof Thijs (Nedi en Walter Wartbichler (Oos) 20 pnt CHRISTCHURCH (ANP) - Bg wedstrijden in het Nieuwzee- landse Christchurch heeft Mike Mcleod op de 5000 meter de we reldrecordhouder op die afstand Henry Rono uit Kenia verslagen. De Brit finishte na 13 minuten en 25,7 seconden en bleef daarmee ruim één seconde boven zijn bes te persoonlijke prestatie. Rono moest ééntiende seconde toege ven. Het wereldrecord van de Keniaan staat op 13.08.4. Op de 1500 meter verwezenlijkte John Walker, die lange tijd uit de roulatie was door een blessure, een knappe tijd. De vroegere we reldrecordhouder op de mijl no teerde 3.36.4, wat zijn beste pres tatie in de laatste twee jaar bete kende. Jaimes Maina was op zijn middellange afstand, de 800 me ter, een klasse apart. De Keniaan schudde de concurrentie snel van zich af en won spelenderwijs in 47.51. Oost-Duitsland heeft nu ook een hoogspringer, die met de flop hoogten van wereldklasse springt. Bij indoorwedstrijden in Oost-Berlijn sprong de 20-jarige Gert Wessig 2,29 meter. Het bete kende de beste wereld-seizoen- pKStatla (indoorWessig even aarde het Oostduitse record van Rolf Beilschmidt, die door een nieuwe achillespeesblessure voorlopig is uitgeschakeld. Bij het verspringen dames werden uitstekende prestaties geleverd. Ramona Neubert (Odl) zegevier de met 6,72 meter voor landgeno te en oud-wereldrecordhoudster Siegrun Siegl, die 6,63 meter liet opnemen. De Russische wereld- recordhoudster Wilma Bardaus- kiene werd slechts negende met een afstand van 6,29 meter. De Hongaarse Europees Indoor- kampioene atletiek Andrea Ma- tay (28) heeft saterdag bij haar eerste indoorwedstrijd van het nieuwe jaar 1,93 hoog gespron gen. Het is de tweede beste sei zoenprestatie. Vorige week kwam Rosemarie Ackermann (Odl) tot 1.94 meter.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17