Giddings revancheert zich tegen Punch en leidt Leiden naar zege Danaïden en Fides Pacta na verlies in degradatienood Trotters op herhaling: weer net tekort Handbalsters Foreholte blijven overeind MAANDAG 21 JANUARI 1980 PAGINA 15 LEIDEN -Na afloop van P. Leiden - Punch begon een mopperende Hennie Blom voor de verandering maar eens uit zichzelf te praten. "Als hij maar wil, dan kan hij het wel", gebaarde hij eerst naar Ervin Giddings en vervolgens naar het sco reformulier. "Zestien rebounds pakt scoort daarnaast vierentwintig punten en geeft en passant nog even een paar hele fraaie assists (pass die een medespeler vrij onder de basket brengt red.). Dat had hij vorige week moeten doen dan hadden we met Pana- thinaikos geen centje moeite gehad. Ik heb de heren Giddings en Washington na afloop van die wedstrijd duidelijk te kennen gegeven dat ze hier niet op sightseeing-toer zijn, maar om te ballen. Het heeft in elk geval geholpen, dat bleek vanavond wel. Nu maar hopen dat ze hun lesje ook goed onthouden", al dus de Leidse coach, die vervol- gens zijn gezicht op tevreden heid 'instelde'. Werklust Hij kon dat zaterdagavond doen en wel om twee redenen. Ten eerste dus omdat zijn twee Amerikanen zich inderdaad wat hadden aan getrokken van de verwijten die Blom in hun richting had gespuid en ten tweede omdat zijn ploeg mede dankzij de werklust van de lange mensen zeer gemakkelijk langs het altijd lastige Punch was gegleden. Twintig punten ver schil bedroeg het totaal (104-84) en voor het zelfvertrouwen van zijn formatie kwam zoiets in dit stadium van de strijd natuurlijk goed uit. Wat extra moreel kan met het zeer moeilijke duel van aanstaande woensdag in Cantu voor de boeg vanzelfsprekend helemaal geen kwaad. Een echt goede wedstrijd werd het zaterdagavond in een matig ge vulde Vijf Meihal overigens niet. Daarvoor moest het duel te snel de factor spanning ontberen, t John Washington wint want al na tien m inuten spel sloeg Leiden een gat van tien punten na aanvankelijk tegen een 4-11 ach terstand te hebben aangekeken. Ondanks een kleine opleving in de tweede helft, toen Punch na Tuyl. Leiden was oppermachtig in de rebound. een ruststand van 62-50 terug kwam tot 66-59, kwam de thuis ploeg verder totaal niet in gevaar zodat halverwege de tweede rondgang ook de bankzitters 'uit met al erg gemakkelijk en hoewel een hoog niveau dus niet werd gehaald, kende de ontmoeting toch een stel heel aardige mo menten. de kleren' konden. Het ging al Het begon meteen al goed. De sprongbal was voor een gemoti veerde John Washington die on middellijk linea recta door stoomde naar de Delftse basket, alwaar aangekomen hij prompt het door Bruinsma verzonden le der 'doordunkte'. Een unieke opening van een wedstrijd die evenwel geen genade kon vinden in de ogen van de 'herrezen' arbi ter Piet Leeghwater. Die consta teerde dat de bal zich in dalende lijn bewoog en dus ging het feest niet door. Twee minuten later was er alweer een nieuwe surpri se. Gentleman-basketballer Lace Strong, een man die sinds jaren bekend staat om zijn beheerste optreden, liep toen al tegen zijn derde fout op. Zo vlot zal dat bij hem nog nooit zijn gebeurd en de sympathieke ex-speler van LISC was er blijkbaar dermate van on der de indruk dat hij verder geen rol van betekenis meer kon spe len. Normaal gesproken goed voor zo'n dertig punten kwam hij dit keer met pijn en moeite aan de helft daarvan. Collega Bill Taylor liet zich gedwee meesleuren naar dit matige peil. Waardoor de an gel er bij Punch meteen uit was. Weerwerk Want eigenlijk alleen Toon van Helfteren was toen nog in staat tot redelijk weerwerk. Center Pieter van Tuyl van Seroosker- ken werd klem gezet tussen Was hington of Kip en Ervin Gid dings, de man die zich wilde re habiliteren voor zijn slechte op treden in Athene. Dat ging hem uitstekend af, want van de zaken die in dit gelopen duel verder nog het predikaat opmerkelijk ver dienden, schreef hij de meeste op zijn naam. Een dreun van een dunk bijvoorbeeld en twee schit terende assists op Sid Bruinsma. En dan uiteraard die enorme luchtsprongen waarmee hij bal na bal van de ring griste. Nog twee aardige momenten: een as- sist van Jim Woudstra achter zijn rug om naar 'machine-gun' Mit chell Plaat die daarop het hon derdste punt liet aantekenen en een even schitterende assist van Chris Plaat onder het bord door naar Woudstra die, totaal niet be rekend op een dergelijk geraffi neerde truc, de bal liet vallen, maar vervolgens in tweede in stantie alsnog het karwei klaarde. Voor het overige verliep de wed strijd tamelijk rustig, werd ertus sendoor ook nog flink gerom meld. Piet Leeghwater, de man die vorig jaar op kosten van Lei den meeging naar Barcelona om aldaar bij het Europa Cup-duel technisch te assisteren, floot goed al heeft hij uiteraard gezien voorgaande de schijn tegen. Punch had in elk geval geen last van hem, Leiden nog minder. Het aantal persoonlijke fouten was hoe dan ook verrassend laag. Giddings, die in Athene al na 22 minuten op 5 stond, had er nu 2. Ook opmerkelijk. AD VAN KAAM Scores Leiden - Giddings 24 (16 rebounds), Bruinsma 23, Plaat 22. Woudstra 18 (8 rebounds), Washington 9 (9 rebounds) en Kruidhof 6. Schot- percentage 54. Punch - Van Helfteren 22, Taylor 21, Strong 16 en Van Tuyl 15. LEIDEN - In de Hoofdklasse afdelingen van de korfbal competitie zijn nog vier verenigingen in de race om uit te maken wie op 8 maart a.s. in de Groenoordhallen zullen uitkomen in de finale. Deetos uit Dordrecht en PKC uit Papendrecht lijken de beste papieren te hebben. Beide gaan resp. in Hoofdklasse A en B aan de leiding. In de Over gangsklasse stapelen zich donke re wolken op. Fides Pacta is door de nederlaag tegen concurrent Trekvogels op de voorlaatste plaats terecht gekomen, terwijl De Danaïden eveneens in de zor gen dreigt te komen. Met 11-5 werd een meer dan verdiende nederlaag geleden tegen Wester kwartier, een resultaat dat de ploeg van Gerard Bos op de derde plaats van onderen doet belan den. In de Eerste klasse heeft Pernix definitief afgehaakt, ter wijl TOP door zijn nederlaag te gen Kinderdijk (4-3) niet op de ranglijst is gestegen. Zuider kwartier heeft zich in veiligheid gebracht door een verdiende overwinning te boeken op Vlaar- dingen. De Algemene behaalde een gelijkspel (11-11) op Kwiek. Westerkwartier-De Danaïden 11-5 (6-2). De Danaïden is langzaam aan het afglijden naar een plek op de ranglijst waar het slecht ver toeven is. Met nog vier wedstrij den voor de boeg heeft het slechts één punt voorsprong op degrada tiekandidaat GKV. In de wed strijd tegen Westerkwartier ont brak het de Leidse ploeg aan een doeltreffend schot. Alleen Hen nie Devilee en Cees Christiaanse kwamen in de eerste helft tot sco ren (2-2), maar bij rust leidde het Amsterdamse Westerkwartier al met 6 Ook in de tweede helft bleek De Danaïden niet in staat aanvallend iets positiefs voort te brengen. De anders zo sterk on der de korf spelende Hans v. d. Leek kwam in deze wedstrijd niet los van zijn tegenstander die ook elk springduel onder de korf winnend afsloot. Scores: Trudv Nap. Hennie Devilee (2x), Yvon ne Kamerling, Cees Christiaanse. Trekvogels-Fides Pacta 10-9 (4-7). Fides Pacta heeft wederom in de tweede helft de wedstrijd node loos uit handen gegeven. Met nog tien minuten te spelen misten de Leidenaars bij de stand 6-8 een unieke gelegenheid (strafworp) om de marge naar drie doelpun ten te brengen. Nico Pikaar miste helaas, waarvan Trekvogels dankbaar gebruik maakte. De Rotterdammers kwamen langszij en beslisten de wedstrijd in de laatste twee minuten. In de eerste helft had Fides Pacta geen enkele moeite met de Rot terdammers en bij rust leidden de bezoekers dan ook zeer verdiend met 4-7. In de tweede helft be hielden de Leidenaars het initia tief tot aan de 80ste minuut. Het missen van de strafworp deed het zelfvertrouwen van de jonge Fi- des-ploeg wankelen en gaf de Rotterdamse club vleugels. Bij 8-9 kwamen de Leidenaars nog éénmaal terug maar het laatste antwoord was toch voor Trekvo gels. Doelpunten: Ronald v. d. Velde (2x), Conne Carree, Nico Pikaar, Wim Piket (2x), Dik On derwater en Diet Rijsbergen. Pernix-Tjoba 5-7 (4-4). In een gelijk opgaande wedstrijd heeft Pernix de eer aan het Zeeuwse Tjoba moeten laten. Tjoba speelde aan vallend een agressievere wed strijd dan de Leidenaars, die ook in deze wedstrijd niet de zuiver heid op konden brengen om doelpunten te maken. De verde digingswijze van de Zeeuwen bood de Pernix-ploeg legio mo gelijkheden om te schieten, maar alle kansen werden slordig afge werkt. Pernix heeft alle kansen op een kampioenschap nu defini tief over boord gezet. "Relexend gaan we de micro afsluiten", al dus trainer Flip v. d. Kooy, die zijn trainingsprogramma al weer heeft aangepast op het a.s. veld- seizoen. Doelpunten: Kees v. d Kraan (2x), Peter Kuipers (2x) en Liesbeth Brokaar. Kinderdijk-TOP 4-3 (2-0). Voor het Sassenheimse TOP breken nu toch wel moeilijke weken aan Concurrent Vriendenschaar won van VES, wat inhoudt dat TOP nu één van de degradatieplaatsen inneemt. De eerste helft tegen Kinderdijk werd met een 2-0 ach terstand afgesloten. In de periode na rust kwam TOP langszij (3-3), maar ook de wissel Ruud v. d Horst voor Kees van Vliet kende geen succes voor de Sassenhei- mers. Kinderdijk won met 4-3 Doelpunten: Ineke Westerbeek, Peter Sigaar en Jan Willem Sim- melinck. Zuiderkwartier-Vlaardingen 14-10 (7-3). Zuiderkwartier speel de tegen Vlaardingen een bijzon der goede wedstrijd. De geelblauwe formatie is duidelijk dit seizoen in breedte sterker ge worden. Eric van Lunteren en Joep van Dam die wegens bles sures niet in de opstelling voor kwamen werden vervangen door HEENVLIET - De woede onder drukte bij de basketballers van Nijssen Trotters lange tijd de realiteit. Pas nadat de nodige pil- sen die hadden weggespoeld, za gen de Leidenaars toch in dat de 108-103-nederlaag tegen koplo per SOVB niet aan de scheids rechters en de mensen achter de wedstrijdtafel lag. Toen voerde het besef "We hebben het aan ons zelf te wijten" de bo ventoon in de nababbel. Dat be tekende voor de pupillen van Ben van Cleef dat zij voor de tweede maal op de avond met de fatale en beslissende spelsituaties werden geconfronteerd. Een 'pijnlijke' zaak, want met nog een minuut voor de boeg en een veilig lijken de 89-95 voorsprong hoefden de Trotters het duel slechts uit te spelen. Het tot dan toe uitsteken de toptreffen tussen de nummers één en twee van de eerste divisie kreeg echter een geheel ander gepland einde. Terwijl SOVB- sterspeler Jeff Cummings, die overigens goed werd verdedigd door Peter Kop, zijn vijfde per soonlijke fout kreeg en dat voor de Trotters een verlossing moest betekenen, sleepten de Heenvlie- ters een verlenging uit het duel (95-95). In die extra speeltijd ging Trotters op herhaling, want evenals vorige week zaterdag te gen Jumpers, bleek de formatie niet bij machte het hoofd er bij te houden: 103-106. Wat een duel in het teken van de revanchegedachte had moeten worden liep daardoor nu uit op een grote desillusie. Hoewel spelers als Berendsen (vooral in de eerste helft) en Peter Paulides hun gram tegen SOVB haalden voor hun matige optreden tegen Jumpers, bleek de ranglijstaan voerder in de uitverkochte sport hal 'de Oliphant' net iets meer controle over zichzelf te hebben. Het familieclubje (er spelen drie gebroeders Lammertink in mee) raakte bijvoorbeeld niet van de kook toen Trotters van 40-31 te rugkwam tot 46-46 bij rust en ook niet toen de Leidenaars een 68-62 achterstand ombogen tot een 68-74 voorsprong. En terwijl de SOVB-ers in de verlenging onder aanmoediging van hun suppor ters rustig door bleven ballen, koelde een aantal spelers van Van Cleef na afloop hun woede op en kele attributen op de wedstrijdta fel, nadat het sein voor het einde te vroeg had geklonken en bij de vijfde persoonlijke fout van Peter Kop Trotters niet in de gelegen heid werd gesteld om te wisselen. Daarmee konden de volgelingen van Van Cleef even de realiteit verbergen, want later was ieder een het er toch over eens: "We hebben het aan ons zelf te wij ten". Topscorers Trotters: Peter Pauli des 23, Berendsen 21, Maassen 19 en Kop 18. SOVB: Cummings 44. Peter Lam mertink 18, en V.d. Sluys 16 pun ten. HERMAN POOS Blitz verliest LEIDEN - Na enkele basketballoze weken is Luba 1980 welvarend begonnen. De Leidse rayon eer steklasser versloeg zonder Bert v.d. Mark (geschorst) en Ton Kallenberg in Slikkerveer SSPD met 73-79. Topscorers Geert van Zandwijk (22) en Lodewijk Defi- lée (18). Rayon tweedeklasser Blitz ging het duidelijk minder af. Na zeven wedstrijden ongeslagen te zijn gebleven verloren de Voorscho tenaars het afgelopen weekeinde van ranglijstaanvoerder Mid land: 68-82. Door deze nederlaag verloor Blitz de aansluiting met de top. Topscorers: Rob van Ommen 16. Heini Bakker 15 en Peter de Weijs 13 punten. De dames van Parker Leiden won nen het uitduel tegen Olympia met 52-60, waarmee zij hun kop positie vasthielden. Rens Henzen en Ruud v. d. Mark die ieder driemaal scoorden. Vlaardingen kwam in de tweede helft nog wel dichtbij Zuider kwartier (11-10) maar de Leide naars kenden in de laatste perio de voor het eind geen genade: 14-10. De overige treffers kwa men op naam van: Dirk Jan de Kreek (3x), Toos van Dam (2x), Jeanet v. Waarde en Els Lardee De Algemene-Kwiek 11-11 (6-8). De Algemene heeft in de Universi teitshal een unieke kans laten liggen om zich een beetje uit de- gradatiezorgen te spelen. Een overwinning op Kwiek zou de Hagenaars vaster op de onderste plaats gedrukt hebben en de Leidse ploeg boven Vlaardingen gezet hebben, maar de ploeg van trainer-coach Ruud Niesing kwam niet verder dan een pover gelijkspel (11-11). De Algemene speelde erg slecht mede door het zeer grove Haagse spel, waarte gen de scheidsrechter onvol doende optrad. Pas in de laatste 5 minuten zagen de Leidenaars' kans de hun gedurende de gehele wedstrijd achtervolgde achter stand weg te werken. Daarvoor zorgden Wim van Vliet (5x). Mar tin Filippo (4x), Janny van Iter- son en Bert Molloy. Tweede Klasse. In de Apollohal te Oegstgeest behaalde Fiks einde lijk weer een gelijkspel. Fiks en Snel deponeerden een snelle en goede wedstrijd op de speelvloer waarvoor het publiek zijn waar dering kon opbrengen. Bij rust was de stand gelijk (5-5). Jeroen Huizing (2x), Aud Knetsch (2x), Ab Knetsch, Rob Nonhebei (2x) en Reinette Anholts zorgden er voor dat Fiks 8x scoorde. Ons Eiland won in een uitstekend ge speelde wedstrijd met 10-6 van Koag. Het wachten is nu alleen nog op een misstap van Albatros om Ons Eiland weer terug te zien in de titelrace. Of Albatros het zover laat komen? Tegen Koag bezat Ons Eiland bij rust al een 5-1 voorsprong, die geen enkel ent i ekor Voor de Leidse treffers zorgden. Wim Nijenhuis (3x), Rob Hassel- bach (2x), Julia Arnoldus (2x), Olga Soedan. Patrick Verra en Huib Hasselbach. Crescendo won in een zeer slecht gespeelde wedstrijd na met 3-4 te hebben achtergestaan uiteindelijk toch nog met 6-4 van Eureka, dat bij zonder hard speelde. Joke Geijer (2x). John Huigsloot en Louis Kok (3xzorgden voor de treffers Velocitas ten slotte verloor van Olympia met 7-12 in een wed strijd die als slecht gekenmerkt moet worden. Bij rust was het reeds 3-6 in het voordeel van Olympia. Voor de doelpunten zorgden: Aad Duiser (2x), Rien van Poelgeest (3x). Carla van Evert en Jan Scheffers. GERT GRESSIE LEIDEN - Foreholte is gisteren in de handbalcompetitie tegen de gradatie-kandidate SVBO in Emmen zonder problemen over eind gebleven, rust 5-5, eind stand 13-9. Omdat lijstaanvoer- ster HMS in Arnhem het onder spit moest delven tegen Swift/ Arnhem, heeft Foreholte de ach terstand tot twee punten ver kleind en kan dus, mits alle wedstrijden nu verder worden gewonnen, thuis tegen HMS langszij komen. De eerste helft was van Voorhoutse zijde teleurstellend. Dankzij Nel Geerlings, die gisteren 8 van de Foreholte-treffers voor haar re kening nam, werd een gelijke ruststand bereikt. Na 5-3 scoorde zij uit een strafworp en vanuit de hoek, 5-5. Na de hervatting bleef de strijd tot 6-6 gelijk op gaan. Toen bracht Lenie van Beek met een fraaie af standstreffer Foreholte voor het eerst in deze wedstrijd op een voorsprong, 7-6. Vanaf dat mo ment ging Foreholte de strijd dic teren, al bleef SVBO wel voort durend alle aandacht opeisen. Tweemaal in de slotfase moest Foreholte het met vier veldspeel- sters opnemen tegen de volledige SVBO formatie, na 8-7 en later na 12-8. De numerieke meerderheid leverde SVBO maar één treffer op, 12-9. Nel Geerlings zorgde er weer vanuit de hoek voor dat Fo reholte het laatste woord had, 13-9. In het Voorhoutse doel toonde Lia van Kesteren zich een solide keepster. zonder franje en vrijwel zonder fouten. Ook voor het Stompwijkse HVS was het gisteren verre van ge makkelijk. In Wateringen stond de formatie van Jan Mackaay te genover Verburch, dat op eigen terrein altijd erg moeilijk te klop pen is. In een volkomen gelijkopgaande strijd, rust 4-4, eindstand 12-11, was het tot de laatste minuut niet duidelijk wie aan het langste eind zou trekken. Het werd HVS dat Sjanie Waayer onreglementair zag afstoppen op de cirkel en Ank van der Bosch koelbloedig de strafworp langs de Wateringse keepster zal knallen. Ondanks het geringe krachtsverschil toch een verdiende Stompwijkse zege. HVS handbalde beter en had in de defensie niet zulke krachttoe ren nodig als Verburch om doel punten te voorkomen. Daarom was de H VS-trainer Mackaay ook terecht gebelgd over de wijze waarop de arbiters herhaaldelijk strafworpen wegwuifde. De topscoorster bij HVS was giste ren Lenie van der Bosch met 5 treffers. In de derde divisie wis ten zowel Oase als MMO de zege binnen te halen. Oase had weinig problemen met Snelwiek dat al met de rust met 1-5 achterstond en na de hervatting evenmin in staat bleek om Helma Stigter-van der Geest afdoende te bewaken Zij liet van de 10 Oase-treffers 8 van haar hand aantekenen. MMO, met Elly van Leeuwen, weer in de gelederen, stoeide ontspannen met het zwakke Kwiek Sport. Met de rust was de stand voor de Haagse ploeg nog perspectief biedend. MMO in de tweede helft stoomde onverbiddelijk door naar een grote zege, 22-8. Lydy Vink nam bij MMO met 7 treffers de topscorespositie in. In de afdelings eerste klasse moest Olga/Saturnus de eerste veer in deze competitie laten. En dat na een 10-4 voorsprong met de rust. Onderschatting of vermoeidheid na twee overwinningen op rij te gen de gevaarlijke concurrenten Wings en Hermes 2. Het zal wel een combinatie van die twee fac toren zijn geweest. Hoe het ook zij, de nummer vier up de rang lijst van de eerste klasse, CWP, oogstte succes mst de bikkelhar de afweer door op de valreep de gelijkmaker langs de enige man in de roodwitte gelederen, die op nurmaal niveau handbalde, kee per Rob Spiekerman, te knallen, 13-13. HW'70 hield in Voorschoten AHC'28 op 6 punten afstand, rust 11-5 en eindstand 21-15 Bij de oorschotrn.iien werd J,in Lamboo, geblesseerd, danig ge mist. De marge had voor HVV'70 veel groter kunnen zijn als de Voorschotenaren de strafworpen beter hadden benut. De heren van Northa namen in de eigen hal in Noordwijkerhout re vanche op MSV voor de in de uitwedstrijd geleden nederlaag. Nu werd het. mede door een con sequente dekking van de gevaar lijke schutter bij MSV, Jaap van der Linden. Verder weerde bij Northa keeper Piet van Dam zich grandioos. In de derde klasse wonnen de da mes van Saturnus van ODIS 3, 4-2, bleef Olympia'72 zich onder noemenswaardige inspanning royaal langs Hercules 4. 12-3. Bij de heren was MMO toch duidelijk te sterk voor Warmunda, 18-11. De dames van Rijnsoever verlo ren in de vierde klasse met 4-5 van i »s«2 an da baren van HVS konden Hercules 3 niet bijbenen, 15-19. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15