Ajax dient NAC in slotfase knock-out toe PSY laat Rijvers toch in hemd staan Feyenoord wint tegen NEC 'op centimeters' Klap komt hard aan in Breda NOTTINGHAM FOREST IN AMSTERDAM 705 Vermeulen zondag al in Kuip? MAANDAG 21 JANUARI 1980 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT BREDA (GPD) - De klap kwam verschrikkelijk hard aan, zaterdagavond in Breda. Juist toen NAC zich tien minu ten voor tijd ging opmaken om de 0-0-stand tegen landskampioen Ajax te consolideren, prikte de even te voren voor Jensen ingevallen ex-Willem Il'er Martin van Geel de bal achter NAC-doelman Van Kelle. Tachtig minuten lang hadden de Bredanaars zich opvallend ge- makkelijk tegen Ajax staande weten te houden. Zodanig zelfs dat Ajax-trainer Leo Beenhak ker de Brabantse eredivisie- staartclub nadrukkelijk com plimenteerde. Opponent Jo Jansen evenwel. „Moet ik daar blij mee zijn? Dat NAC redelijk goed kan voetbal len, is my al langer bekend. We moeten echter punten hebben Een wedstrijdresultaat. Als we vandaag één puntje tegen Ajax hadden kunnen pakken, geloof ik dat we stellig een heel eind uit de problemen zouden zijn geweest Nu vrees ik dat de hele donderse af a gaat troep weer x beginnen" Jo Jansen preciseert die „hele don derse troep" met: „Deze wed strijd van vanavond heeft zoveel kracht, zoveel energie, zoveel in spanning en zoveel overreding gekost, dat de teleurstelling extra hard aankomt en je maar moet afwachten of een ploeg als NAC zich in één week tijd weer kan herstellen. Tegen Excelsior vori ge week speelden we ook een •prima partij. Toch verloren we weer. Vandaag tegen Ajax idem dito. Het is toch om wanhopig van te worden" Figuranten gen met die 1-0 net iets teveel") aan de wedstrijd tegen de Am sterdammers moeten kunnen overhouden. Niet alleen staat een aantal Ajacieden wat weigerach tig tegenover het (financiële) Oranjecollectief; er was zater dagavond in Breda duidelijk ook een bres geslagen in het Ajax- collectief. De Ajacieden, bij wie Ling en Tahamata door de korte dekking van de Bredanaars tot figuranten werden gedegra deerd, konden zichzelf geen en kele kans creëren. De weinige scoringsmogelijkheden van Ajax ontstonden door defen sieve fouten van NAC. Leo Been hakker: „NAC heeft het spelletje bijzonder goed gespeeld. We kre gen inderdaad nauwelijks moge lijkheden, al moet ik er onmid dellijk aan toevoegen dat Ajax dit keer duidelijk scherpte miste in de aanval" Natuurlijk had Ajax zaterdagavond een veldoverwicht, maar de Am sterdammers, anders soms toch zo inventief, wisten er geen raad mee. Ajax irriteerde min of meer zichzelf, had nogal wat overtre- k Martin van Geel scoort de enige treffer dingen nodig (Zwamborn en Boeve met name) en ging steeds onsamenhangender spelen. NAC kon daardoor het initiatief naar zich toetrekken, waarbij vooral Martin Vreijsen en Ton Lokhof zich onderscheidden. Ook de woensdag op zijn verjaar dag van Borussia Dortmund overgenomen centrumspits Joa chim Siwek voldeed uitstekend, de omstandigheden waaronder hij zijn debuut moest maken in aanmerking genomen. In de 36ste minuut van de eerste helft bijvoorbeeld toonde hij aan niet alleen over een uitstekend schot te beschikken, maar ook een prima koptechniek in huis te hebben. Piet Schrijvers moest al zijn talenten aanwenden om een kopbal van Siwek uit de rechter bovenhoek te tikken. Deze Siwek belooft voor NAC zonder meer een aanwinst te worden. Mis schien dat zijn gretigheid (scheidsrechter Keizer toonde hem een gele kaart na een wat forse charge op Tahamata) wat meer zal moeten worden gedo- Te gehaast Het is trouwens niet alleen Siwek die uitermate gretig is, het hele NAC-team heeft de drang te ge haast te willen spelen. Martin Vreijsen. die zich vijf minuten voor het einde geblesseerd moest laten vervangen door Hans Neeskens, constateert dan ook terecht: „Ajax speelde dan mis schien wat minder dan normaal, de ploeg heeft toch de klasse om te kunnen wachten" Waarmee meteen een verklaring is gegeven voor de magere 1-0- winst van Ajax. De Amsterdam mers beschikken nu eenmaal over een aantal hooggekwalifi ceerde routiniers, terwijl de basis van NAC in feite bestaat uit C- spelers. Jo Jansen is weliswaar hard op weg om van die C-spelers redelijk goede eredivisie-voet ballers te maken, maar of hij dat karwei tijdig kan afronden, blijft vooralsnog de vraag. NAC gaat steeds beter draaien, maar pun- AMSTERDAM - Nottingham Forest, de houder van de Europese beker voor landskampioenen, is als vierde ploeg gecontrac teerd voor het Amsterdam 705-voetbaltoernooi, dat op 8 en 10 augustus in de hoofdstad wordt gehouden. Het Engelse team completeert daarmee het deelnemersveld, dat voorts bestaat uit Ajax, AZ'67 en het Westduitse Ba.vern München. De Engelse ploeg staat onder leiding van Brian Clough en heeft verscheidene Engelse en Schotse internationals in de gelede ren, zoals doelman Peter Shilton, Viv Anderson, John Robert son, Kenny Burns en Andy Gray. Laatstgenoemde werd kort geleden overgenomen van Aston Villa. Voor het verlies van de internationals Trevor Francis en Tony Woodcock trok Not tingham Stanley Bowles van Queens Park Rangers en Charley George van Southampton aan. De ploeg heeft, evenals Ajax, de kwartfinales bereikt van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen, waarin het uitkomt tegen het Oostduitse Dynamo Berlijn. ten levert dat voorlopig nog niet op. Martin Vreijsen: „Het is toch wel frustrerend datje goed loopt te voetballen, maar geen punten kunt halen. Toch kan het niet an ders of wij moeten met dit voet bal op korte termijn punten gaan pakken" UTRECHT (GPD) - De drang van de meeste PSV-spelers om hun in zijn Eindhovense nadagen verke rende trainer Kees Rijvers te be denken met een passend af scheidscadeau, lijkt op de ploeg een verlammende uitwerking te hebben. De verontwaardiging die het gezelschap nogal plotseling spuide over het feit dat de PSV- leiding - overigens geheel in overeenstemming met de afspra ken - Rijvers per 1 juli de wacht heeft aangezegd, zou immers lei den tot bezielend voetbal. „We zullen Kees niet in z'n hemd laten staan", zo wilde de selectie toch nog een soort van daad stellen je gens haar bestuur. Dat theorie nog altijd kan verschil len met praktijk, bewees PSV niet alleen een week terug, toen AZ'67 slechts wegkwam met een puntendeling, maar vooral gis termiddag tegen FC Utrecht. Weliswaar zonder Willy van der Kuijlen (knieblessure), Adrie van Kraay (nog herstellende van een liesoperatie) en Adrie Koster (weerde spier in zijn dijbeen) was de buit dit keer nul-komma- nul. „Wij hebben veel te mooi willen spelen. Op dit veld moetje de bal wel eens een lel naar voren geven. Dat is veel effectiever". Huub Stevens, tot Van Kraays terug keer geposteerd als libero, schraapte in een paar zinnen bij een wat aan de nederlaag van 2-1 in de Domstad ten grondslag lag. De hautaine spelopvatting om de tegenstander te kleineren en dol te draaien via acties op snelheid, is de Eindhovense ploeg noodlot tig geworden. Michel Valke uitgezonderd, was het jachtige patroon van PSV juist een kolfje naar de hand voor Han Bergers equipe. Spring-in-'t- veld Piet Wildschut symboli seerde de hele zaak zo halverwe ge de tweede helft, door in vol strekte eenzaamheid een een voudig rollertje zo driftig op de pantoffel te nemen, dat zelfs de man aan het scorebord met schrikogen het projectiel nog maar net kon ontwijken. Het be vroren speeltapijt liet nu eenmaal het combineren op tempo niet toe en FC Utrecht had dat heel wat beter begrepen. Het wispelturig karakter van de Utrechtse groep ten spijt, was de discipline tegem PSV wel zeer acceptabel. Met name de oude garde (Wildbret, Van Hanegem en Van Veen) flaneerden voor de tribunes zó moeiteloos, ja, af en toe zelfs zó argeloos met het leer aan het voetje, dat men Zich se rieus begon af te vragen of spelen op een dergelijk veld eigenlij- kwel een handicap is. „Ach, die jongens hadden het goed begre pen", aldus FC Utrecht-trainer Han Berger. „Je ziet dat het erg belangrijk is om zulke balvaardi- ge voetballers in de ploeg te heb ben. Als je, zoals PSV, alles in het hoogste tempo wil doen, raak je alleen het scorebord" Dat FC Utrecht de rust en het ge duld wèl wél bewaren, mag ove rigens een wondertje heten. Want als vlak voor het gevecht nog even de formatie op vijf plaatsen wordt veranderd, blijkt zo n ma noeuvre toch niet zelden de kalmte te ondermijnen. Berger haalde dit knutselwerkje uit toen hij hoorde dat niet Koster, maar Er-win Koeman speelde en dus René van de Kerkhof als rechter spits begon. Een gigantische ommezwaai in de Utrechtse op stelling was het gevolg, maar het stoorde Bergers formatie niet of nauwelijks. De bijna 6000 toeschouwers had den zich nauwelijks geinstal- leerd, of twee doelpunten bi'ach- ten leven in de brouwerij. Eerst viel FC Utrecht die eer te beurt, toen Leo van Veen een door Jan van Beveren weggeslagen inzet van Flight succesvol retourneer de en vervolgens antwoordde Michel Valke bijna identiek als vorige week tegen AZ. Kanjerde hij toen een indirecte vrije schop in de bovenhoek, nu verzilverde Valke een directe (Henk van der Vlag had Harry Lubse in de rug gelopen) in de benedenhoek. Het bleef voor rust bij deze twee hoogtepunten, ofschoon FC Utrecht met name de eerste 20 minuten in speltechnisch opzicht floreerde. De stuwende werking van Wim Flight als centrale mid denvelder, de behendige inbreng van Jan van Staa op links, en het technisch vernuft dat Leo van Veen inbracht, vermochten Jan van Beveren toch niet veel werk te verschaffen. Aan de andere kant bleef Hans van Breukelen nagenoeg werkloos, omdat in defensief opzicht Van Hanegem, Tervoort en Van der Vlag positief afstaken tegen hun respectieve tegenstanders. De PSV-vleugelspitsen René van de Kerkhof en met name Erwin Koeman zaaiden nauwelijks on rust, terwijl spits Harry Lubse geen raad wist met ballen die Rijvers begreep dat het rendement van Koeman nihil was, verving de Groninger door Paul Postu- ma, maar kwam ook in deze jonge buitenspeler bedrogen uit. Hoe wel PSV zich agressiever opstel de dan vóór rust, had de FC Utrecht-defensienmet aan het hoofd Joop Wildbret en een be trouwbare Hans van Breukelen, alleen vlak voor tijd af te rekenen met een serieuze PSV-mogelijk- heid. Dat was het moment, waar op Ernie Brandts Postuma een niet te missen kans bood, welke door de jonge invaller heel kun dig toch naast werd gescho ven. Het opkomen van Brandts was in die fase een logische ontwikke ling, want lang daarvoor had FC Utrecht opnieuw de leiding ge nomen. De slimme Leo van Veen wendde zich twaalf minuten na de hervatting naar rechts inplaats van naar links, zoals zijn cipier Brandts verwachtte, en lokte al dus een strafschop uit, die niet temin terecht werd toegekend door scheidsrechter Piet Bos man. Van Veen kwam, gehinderd door de rossige stopper, ten val en Ton de Kruyk nam de elf-me ter-trap moedig en scherp: 2-1. Het team dat een week geleden nog zo onprofessioneel van de sokkel afdenderde bij NEC, legde met die benutte penalty de basis tot de overwinning op PSV. „Een raar ploegie hebben we toch", verzuchtte Han Berger dan ook in zijn nabeschouwing. Met een brede grijns op zijn gezicht, want dat zijn team twee wedstrijden óver de helft van de competitie gelijk zou staan met PSV op een gedeelde vierde plaats, daar had geen mens in Galgenwaard deze zomer op gerekend. ROTTERDAM (GPD) Feyenoord- directeur Stephan gaat er vanuit dat trainer Vaclav Jezek de vori ge week gecontracteerde Pierre Vermeulen volgend weekeinde tegen PSV al tot zijn beschikking heeft. Dit ondanks het feit dat Hans Corver, de manager van Roda JC, zijn linksbuiten met het oog op het eventueel te verdienen UEFA-Cupvoetbal dit seizoen nog in Kerkrade wenst te hou den. Stephan: „Wij zullen Vermeulen onder geen voorwaarde toe stemming geven om na 17 maart nog voor Roda JC uit te komen. Dat wil die jongen zelf evenmin. Tot die datum heeft Roda JC na melijk contractueel de beschik king over Vermeulen. Het ver velende is alleen dat volgens de KNVB-reglementen na 7 maart geen overschrijvingen meer kunnen plaatsvinden. Dus wan neer Corver hem aan zijn contract houdt, hebben we dit seizoen niets meer aan hem. Niettemin zullen we hem er aan houden dat hij zich na 17 maart meldt in Rot terdam. Ik heb echter goede hoop dat we de zaak deze week kunnen afkopen. Karei Jansen van de WCS heeft eveneens nog een gesprek met Corver". Onnodig Ben Wijnstekers moet. achteraf ge zien onnodig, de oefeninterland van het Nederlands elftal tegen Spanje missen. De kuitblessure van de Feyenoord-verdediger, die vanwege zijn kwetsuur niet werd geselecteerd voor Oranje, bleek gisteren volkomen gene zen. In de wedstrijd tegen NEC had Wijnstekers in elk geval ner gens last van. „Het is ook sneller genezen dan was verwacht", aldus Wijnstekers, „want vorige week toen ik door Zwartkruis werd gebeld voelde ik me nog bepaald niet fit en dat heb ik ook gezegd. En aangezien hij alleen met topfitte mensen weg wilde, werd ik niet geselec teerd. Daar heb ik begrip voor, maar nu ik zo snel genezen ben vind ik het toch vreselijk jammer dat ik die partij moet mis sen". ROTTERDAM - NEC is gisteren in dubbel opzicht een paar centime ter te kort gekomen bij Feye noord. In de eerste helft van het treffen in de Kuip bleef de Nij meegse ploeg die minimale af stand verwijderd van een tweede doelpunt, waarmee de tegen stander voor een voldongen feit zou zijn gesteld bij een schot van Ab Heisper, die vijf minuten daarvoor ook al voor de ope ningstreffer had getekend. Had de jonge aanvaller iets nauwkeu riger gemikt dan zouden de Rot terdammers ongetwijfeld knock out zijn gegaan. Nu de snelle be weeglijke spits op de paal aan stuurde, kreeg de vice-koploper van de eredivisie de tijd en de gelegenheid op te krabbelen uit het diepe dal waarin het team had vertoefd. Ondanks een paar ingrijpende pau ze-wijzigingen en een licht her stel leek Feyenoord echter niet verder dan 1-1 te zullen komen, totdat een andere Nij megenaar in de slotfase opnieuw luttele cen timeters moest prijsgeven in een persoonlijk duel. Daardoor werd ook de deling nog verspeeld. Feyenoord won dus met 2-1, maar dat was dan ook zo ongeveer het enige wat er aan positiefs te mel den viel uit het Rotterdamse kamp. Voor het overige was poverheid troef in de Maasstad, waar slechts 14.000 getrouwen bereid waren tot het aanschou wen van het duel waaraan NEC tenslotte alleen maar trieste her inneringen overhield. Niet alleen omdat zo'n tien minuten voor tijd beide punten moesten worden ingeleverd, maar ook omdat de teleurgestelde Dries Visser en Toon Willemse tegen hun derde gele kaart van het seizoen aanlie pen. Dubbel verlies dus voor de Nijme- genaren, die aanvankelijk toch zulke riante perspectieven had den gehad. Vooral in de midden fase van de eerste helft, toen de tegenstander ver was terugge vallen na een beloftevolle ouver ture. Als NEC ooit de kans had Feyenoord in eigen huis te klop pen, dan was het wel in die fase van de strijd, die door trainer Je zek naderhand werd betiteld als „een absoluut dieptepunt". De Rotterdamse voetballers leken toen aan het veld vastgevroren en blonken alleen uit in het schep pen van chaotische situaties, het afschuiven van de verantwoor delijkheid en het verzenden van foutieve passes. André Stafleu maakte daarbij de fout, die indirect leidde tot de 0-1 van Heisper. De verdedigende middenvelder van Feyenoord, die even had gefungeerd als aan- ROTTERDAM - Feyenoord en FC Twente zijn overeengekomen de onlangs afgelaste bekerwedstrijd in de achtste finales van het KNVB-bekertoernooi niet op woensdag 13, maar op zondag 17 februari te spelen. De aanvang van het duel is 14.30 uur vallende middenvelder van NEC, kon zich in de pauze meteen ver kleden (vervanger Albertsen). „Omdat hij zich niet aan zijn op drachten hield", aldus Jezek, die tijdens de thee nog een aantal in grijpende wijzigingen moest dic teren nuk team maar net aan een grotere achterstand was ont snapt. De oefenmeester, die de nerveuze Hiele weer in het doel had gezet, haalde de in de spits falende Sjaak Troost haar de defensie, zette Wijnstekers in de mandek king op Heisper, schoof Van Deinsen naar de linksbuiten plaats en verkaste Petursson naar de punt van de aanval, terwijl Budding later nog in het veld kwam voor Van der Lem. Die mutaties hielpen Feyenoord op alle fronten. Aan de ene kant was de Nijmeegse aanval van vrijwel alle gevaar ontdaan (NEC-ti ainer Looyen verving Raeven nog wel door aanvaller Frans Janssen om Wijnstekers van zijn bewakings taak van Heisper af te leiden, maar dat plan lukte niet) en aan de andere kant kreeg Feyenoord eindelijk wat meer „power". Niet dat de ploeg opeens zoveel be ter ging spelen, maar er lukte wel meer dan voordien en er werden ook weer mogelijkheden ge creëerd. Harry Schellekens keep te echter een van zijn betere wed strijden, vandaar dat het nog lang duurde voordat de gelijkmaker het licht zag. Via Notten (hij straf te in de 65e minuut een foutieve kopbal van Sije Visser af) die la ter ook letterlijk aan de basis lag van het winnende doelpunt. De bedrijvige middenvelder werd in de slotfase in een duel om de bal neergehaald door Ophof en nadat Petursson de strafschop had benut, was Notten wel zo eerlijk om te bekennen dat zijn opponent dat niet met opzet had gedaan. „We wilden beiden de bal spelen, alleen was ik er net iets eerder bij en toen ik hem had weg getikt, raakte Op hof mijn enkel. Op zich dus wel een penalty, hoewel h(j er in wezen niets aan kon doen." Zo werd het verschil tussen Feye noord en NEC in alle opzichten bepaald door centimeters. PAUL DE TOMBE Michel Valke, verborgen achter de Utrechtse schuiver laat doelman Van Breukelen kansloos met een keiharde

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13