Heiden weer op recor Liverpool verrassend onderuit tegen Coventry LOTTO Tennisteam besluit toernooi met zege SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDSCHENDAM (ANP) - Het Nederlandse tennisteam heeft het toernooi om de Ko ning Gustaafbekef afgesloten met een overwinning van 2-1 op Roemenië. Nationaal in- doorkampioen Huub van Boeckel verloor in Leid- schendam met 6-7 (5-7), 2-6 van Andrei Dirzu, Louk San ders bracht de stand op 1-1 door een overwinning met 6-2, 7-6 (9-7) op Florin Segear- ceanu, waarna Louk Sanders en Martin Koek in het dub belspel het beslissende punt binnenbrachten tegen Dirzu/ Segearceanu: 6-4, 6-2. Door deze overwinning haalde het Nederlands team in de tweede divisie precies vijftig procent: thuis-overwinnin- gen op Joegoslavië en Roe menië, uitnederlagen tegen Bulgarije en Finland. Win naar van de poule is hoogst waarschijnlijk Finland. Al leen als de Bulgaren met 3-0 winnen van Joegoslavië, ko men zij in de eindrangschik king nog gelijk met de Fin- West-Duitsland verloor zijn één na laatste wedstrijd in groep A van de eerste divisie in het toernooi om de Koningsbeker tegen Groot-Brittannië met 1-2. In dezelfde groep zegevierde Tsjechoslowakije over Zwe den met 3-0. In groep B vart de eerste divisie wonnen Hongarije en Oos tenrijk van respectievelijk de Sowjet-Unie en Frankrijk. In de tweede divisie speelde Denemarken in groep A tegen Zwitserland en won met 2-1 In groep C traden Ierland en Spanje tegen elkaar aan. Jeugd De Nederlandse tennisjeugd heeft het afgelopen weekein de in Hoorn getoond te sterk te zijn voor de leeftijdsgeno ten uit Spanje. De meisjes- ploeg tot veertien jaar won met 8-3, de jongens van die zelfde leeftijd met 9-2. Zowel de meisjesploeg tot zestien als de meisjesploeg tot achttien jaar stond geen enkel punt af aan de Spaanse leeftijdgeno tes (11-0). Bij de jongens ging het iets moeizamer: het team tot zestien jaar zegevierde met 10-1het team tot achttien jaar met 7-4 MAANDAG 21 JANUARI 1980 DAVOS (ANP) - Aan de hand van de formidabele reeks tijden lijkt het natuurijs van Davos onder ideale omstandigheden te kun nen wedijveren met de wonder haan in het Russische Alma Ata. Na de twee wereldrecords van vorige week van Eric Heiden werd de recordjacht het afgelo pen weekeinde in de Zwitserse wihtersportplaats onvermin derd voortgezet. De buit loog er niet om: één wereld record, natuurlijk van Eric Hei den, twee beste seizoenprestaties van Beth Heiden en 34 nieuwe nationale records, waarbij Ne derlandse rijders en rijdsters ook een greep in de zak deden. Eric Heiden verbeterde zaterdag middag het derde wereldrecord binnen zeven dagen. Na de 1000 meter (1.13.60) en de sprinters vierkamp (150.225 punten) van vorige week vestigde hij zich za terdag ook op de 1500 meter aan de top van de officiële wereld ranglijst. Onder zeer gunstige omstandigheden - een tempera tuur rond de nul graden, geen wind en een zonnetje - eindigde hij dankzij een formidabele laat ste ronde met 1.54.79 onder de oude toptijd van Jan-Egil Stor- holt, die op 20 maart 1977 in Alma Ata tot 1.55.18 kwam. Zijn tijd wordt alleen overtroffen door Valeri Lobanov, die op de Mec^eo-baan 1.53.8 neerzette Omdat die verrichting tijdens na tionale, niet door de ISU erkende wedstrijden tot stand kwam, geldt die tijd niet als wereldre cord. Verrassend Enkele uren daarvoor had Eric Heiden het tijdens de Ameri kaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen in Lake Placid op de 500 meter moeten afleggen tegen Dan Immerfall. De Amerikanen gingen alleen over de baan. Heiden verwezen lijkte een tijd van 37.99 seconden, alleen overtroffen door Immer fall die één honderdste seconde sneller reed. Verrassend was de eliminatie van Peter Müller. Hij reikte met zijn 38.46 niet verder dan de vierde plaats en zal in La ke Placid op deze afstand niet aan de start verschijnen. Zijn plaats wordt ingenomen door Jim Chap die zich met 38.33 op de derde plaats wrong. Müller revancheerde zich overi gens een dag later uitstekend. Hij won de 1000 meter in 1.15.33 voor Heiden die tweede werd in 1.15.52. De derde Amerikaan in Lake Placid op de 1000 meter wordt Craig Kressler die 1.16.71 liet noteren. Dames Bij de dames waren er opvallende prestaties van Beth Heiden. Na haar nederlaag vorige weA tij dens het wereldkampioenschap tegen Natalja Petrusjeva trok zij op de 1500 en 1000 meter alle aan dacht. Zaterdag profiteerde zij van de weersomstandigheden. De 1500 meter beëindigde zij na 2.07.87, waarmee zij 0,69 secon den boven het wereldrecord van de Russin Kalida Worobjeva bleef. In haar kielzog sleepte zij acht rijdsters naar wereldtijden. Na de krachtmeting had de we reldranglijst van dit seizoen een forse verandering ondergaan: De eerste acht dames in Davos bezet ten de eerste acht plaatsen. De. prestatie van Beth Heiden een dag later op de 1000 meter had meer betekenis. Ondanks dat het ideale schaatsklimaat duidelijk was afgenomen, soleerde zij naar een tijd van 1.23.88, waarmee zij dicht in de buurt kwam van het wereldrecord van Tatjana Averi- na. De Russin was als enige rijd ster met 1.23.46 ooit sneller ge weest. Onder dit geweld verbleekten de Nederlandse prestaties enigs zins, hoewel onze landgenoten in de recordjacht toch ook hun aan deel hadden. De meeste verbete- j-ingen vielen op zaterdag, toen het weer alle medewerking ver leende. Sies Uilkema opende het festijn met zijn tijd op de 500 me ten 38.34. Dat betekende dat het bijna drie jaar oude record van Jos Valentijn (38.40 in Innsbruck 1977) eindelijk was overtroffen. Uilkema had maar kort plezier van zijn succes. Een dag later schreef Lieuwe de Boer zijn naam in de recordboeken bij. De Fries dook op de kortste sprintaf stand onder de 38 seconden. Met 37.80 is hij voorlopig alleenheer ser op deze afstand. Bert de Jong volgde zaterdag het voorbeeld van Sies Uilkema. Op zijn favoriete afstand, de 1000 me ter waarop hij ook in Lake Placid aan de start zal komen, verbeter de hij de prestatie van Miel Go- vaert (1.17.00 in Madonna Di Campiglio 1979) door 1.16.18 af te laten drukken. Ook Ron Ket dook met zijn 1.16.87 onder de oude recordtijd. Een dag later deed De Jong het nog eens dun netjes over. In zijn tweede 1000 meter-rit kwam hij tot 1.16.21. De sprintersvierkamp werd gewon nen door -Lieuwe de Boer met. 153.130 punten (38.46 - 1.17.09 - 37.80 - 1.16.65), hetgeen ook een nationaal record inhield. De damesploeg van Ab Krook veerde na de afstraffing van vori ge week tijdens het wereldkam pioenschap in Hamar weer op. Haitske Valentijn en Annie Borckink onderstreepten het herstel met nieuwe nationale re cords. Haitske Valentijn verbe terde haar record op de 1000 me ter met één honderdste seconde. Zij voltooide de race in 1.25.54. Haar oude toptijd was 1.25.55 die zij bijna vier jaar geleden in Alma Ata realiseerde. Annie Borckink greep de 1500 meter aan om haar stijgende vorm te accentueren. Haar 2.11.35 was 1.24 seconde be ter dan de tijd waarmee Sijtje van der Lende tot dat moment re cordhoudster was. De tweede dag waren de prestaties bij de dames duidelijk minder Haitske Valentijn kwam weer eens te vallen, waarmee zij het voorbeeld van echtgenoot Jos volgde. Sophie Westenbroek wilde daarvoor niet onder doen en buitelde ook over het ijs. Al leen Sijtje van der Lende hield zich overeind. Op de 1000 meter kwam zij met 1.25.86 tot een flin ke verbetering van haar beste persoonlijke prestatie. De andere leden van de dames- kernploeg hielden zich rustig. Ina Steenbruggen en Joke van Rijs- sel dienen vandaag op de 3000 meter de kans te pakken hun uit zending naar Lake Placid af te dwingen. KdMUM 1 Toto 2 3 Rod a-P EC Feyenoord-NEC X AZ-MW Haarlem-Den Haag X Vitesse-Sparta X Eagles-Excels. X NAC-Ajax X Camb.-Wag. afg. X Den Bosch-Telstar X Fortuna-Gron. X VW-DS'79 a Navratilova winnares in Kansas KANSAS CITY (ANP) - De finale van het damestoernooi in Kansas City is gewonnen door Martina Navratilova. De Zuidafrikaanse Greer Stevens werd met 6-0, 6-2 verslagen. Beide speelsters kwamen tamelijk gemakkelijk in de halve finales. Navratilova kreeg van de Britse Virginia Wade alleen in de eerste set geduchte tegenstand 7-5, daarna was er voor de Britse geen houden meer aan: 6-1. Het was een van de beste partijen uit het toernooi. In een veel slechter duel dat werd geregeerd door het aantal mis sers, versloeg de Zuidafrikaanse Greer Stevens, na zaterdag reeds van Evonne Cawley te hebben gewonnen, de Britse Sue Barker met tweemaal 6-3. Jimmy Connors heeft zaterdag de eindstrijd bereikt van het inter nationale toernooi van Birming ham (Vst). Connors versloeg zijn landgenoot Butch Walts met tweemaal 6-3. In de finale krijgt "Jimbo" te maken met EliotTelt- scher. De Amerikaan bereikte op eenvoudige wijze de eindstrijd. In de partij tegen Vijaj Amritraj won Teltscher de eerste set met 7-6, waarna de Indiër de strijd staakte wegens een pijnlijke maagblessure. Tom Okker bewees ook in Bir mingham zaterdag aan de zijde van zijn vaste partner Wojtek Fi- bak tót de beste dubbelspelers ter wereld te behoren. Het Neder lands/Poolse duo versloeg in de halve finales van het toernooi Mike Cahill en Buster Mottram met 6-2, 7-6. In de eindstrijd ontmoeten Okker en Fibak de Roemeens/Argentijnse combina tie Ilie Nastase/Jose-Luis Clerc die met tweemaal 6-3 zegevier den over Terry Moor en Balazs Taroczy. iTEric Heiden was in het Zwitserse Davos wéér supersnel LONDEN (ANP) - De grootste ver rassing op de Engelse voetbal velden zaterdagmiddag was ui teraard de nederlaag van koplo per Liverpool bij Coventry City met 0-1. Het was het derde ver lies van Liverpool in dit seizoen en een reeks van zestien over winningen in successie werd hiermee afgebroken. Verantwoordelijk voor het doel punt was de jonge Coventry-ver- dediger Paul Dyson, die al in de zesde minuut door een kopbal scoorde. Liverpool bleef op kop, omdat de wedstrijd van de naaste achtervolger Manchester United tegen Aston Villa werd afgelast. Arsenal, derde op de ranglijst won met 2-0 van Derby County door De winnende getallen in de Nederlandse lotto zijn 10 - 15 - 16 - 27 - 30 - 32. Reservegetallen 4 en 19. Eerste prijs: f583.887,62. Tweede prijs: f 166.825,04. Derde prijs: f250.237.55 Vierde- en vijfde prijs: f333.650,07 West-Duitsland De winnende getallen in de Westduitse lotto zijn 1 -3 -18 - 30 - 31 - 39. Reserve- getal 15. Winnend in 'Spiel-77' is 7062742. België Winnend in de Belgische lotto zyn 15 - 26 - 27 - 30 - 32 - 39. Het bijkomende nummer is 16. De inleg bedroeg 231 miljoen franken, ruim veertien mil joen gulden. De prijzen zijn Eerste prijs: f 103.593,51. Tweede prijs: f64.745,95. Derde prijs: f90.644.32. Toto-gelijk Winnend in de toto-gelijk waren 6 - 11 - 25 - 26 - 31 en 32. Toegevoegde wedstrijd 21. De eerste prijs, inclusief jackpot, bedraagt bijna 12.000 gulden. Het supertrio werd gelopen in de Speedy Volita-prijs op dfc baan van Hilver sum. De uitslag is: 1. nr. 5. Parel Hol land (C. de Leeuw), 2. nr. 2. Othello Hinda (P. Petersen), 3. nr. 3. Podo du Bois (M. Vergay). Niet gestart nr. 12. Oostster G. De omzet was f 267.961, de uitbetaling is: f 1020,10. doelpunten van Liam Brady en Willie Young. Derby bleef door deze nederlaag in de onderste re gionen van de eerste divisie han gen. De club van Arnold Mühren, deze week in het nieuws omdat hij waarschijnlijk volgend sei zoen niet meer voor de Oosten gelse club zal spelen, en Frans Thijssen steeg wederom een plaatsje. Een zege van 0-3 op het zwakke Bristol City was daarvan de reden. Southampton won van Manchester City o.a. door doelpunten van Dave Watson en Mick Channon: beiden hebben vroeger voor Manchester City gespeeld. Channon scoorde zijn 161ste doelpunt vöor Southampton, waarmee hij het clubrecord van Terry Paine brak. Europees clubkampioen Notting ham Forest 1 ij kt weer en igszins in vorm te komen. Uit bij Leeds werd met 2-1 gewonnen. België De twintigste speeldag in de Belgi sche voetbalcompetitie was een slechte voor de koplopers. Loke ren, de lijstaanvoerder, verloor de uitwedstrijd tegen Club Luik met 1-0. De voorsprong van twee punten op Club Brugge bleef echter gehandhaafd. De achter volger verloor op eigen veld ver rassend met 1-2 van RWD Mo lenbeek. De Nederlandse doelman Bob Hoogenboom van Lokeren werd al in de vierde minuut gepas seerd. Hoogenboom liet zich ver- Tas^n door een effectvolle hoek schop van Binet. Lokeren kon de achterstand niet meer wegwer ken, zeker niet nadat Dalving en Lubanski met blessures waren uitgevallen. Club Brugge-RWD Molenbeek was een gelijk opgaande wedstrijd. De thuisclub leek te gaan win nen, toen Verheecke in de 58ste minuut de score opende. Molen beek kwam echter gelijk door Ni co Jansen en kort voor het einde schoot Martens een vrije schop van grote afstand in: 1-2. Titelverdediger Beveren Waas was op eigen veld sterker dan Stan dard Luik. Er kwamen ook kan sen, maar niemand kon ze benut ten. Eindstand derhalve 0-0. Anderlecht had het niet moeilijk tegen Berchem. Nadat Haan de score had geopend in de 17de mi nuut ging de Berchemmer Da- chelet met Haan op de vuist. Hij kreeg de rode kaart, waarna An derlecht de wedstrijd rustig kon uitspelen. Van Binst (55e minuut) en Ronny Martens (64e) bepaal den de eindstand op 3-0, waarbij verder nog dient te worden op gemerkt dat Rensenbrink kort voor rust een strafschop miste West-Duitsland De toeschouwersaantallen hebben ook in West-Duitsland te lijden van de winterse omstandighe den. Op de 18e speeldag trotseer den 150.000 supporters de kou om een van de negen pundesliga- wedstrijden bij te wonen. Voor Westduitse begrippen een onge kend laag aantal, voor Nederland een droomaantal. Zelfs in zomer se tijden komen de eredivi sieclubs daar niet aan toe. De eerste competitiedag na de win terstop leverde enkele verrassin gen op. Zo verloor koploper Bayern München bij Bayer Le- verkusen met 1-0 en werd FC Kaiserslautern bij Fortuna Düs- seldorf ingepakt met 6-1. Ham burger SV profiteerde van de misstap van de Beierse club dooi de leiding te heroveren via een regelmatige overwinning (3-1) op VFL Bochum. De winterstop bekomt Bayern München slecht. De gedwongen pauze heeft het ritme van de herfstkampioen volledig gebro ken. Dat ervoer de club verleden week in het bekertoernooi, waarin net uitgeschakeld werd door Bayreuth. Zaterdag volgde scoort 2-0. De Londenaren draaien hierdoor nog Derby groep. de tweede tegenslag. Bij debu tant Bayer Leverkusen werd verloren: 1-0. De enige treffer kwam tot stand uit een straf schop. Dietmar Demuth scoorde in de 60ste minuut van elf meten 1-0. Bayern was onherkenbaar. De aanval Rummenigge, Hoe ness en Janzon kon nauwelijks gevaarlijk worden, omdat de de kop- voeding vanuit het middenveld met de onopvallende Breitner achterwege bleef. Hamburger SV herstelde zich van de nederlaag in het bekertoer nooi. Tegen VFL Bochum be haalde het zonder de geblesseer de Kaltz, Buljan en Memering een regelmatige overwinning: 3-1; Bij de rust leidde de Ham- burgse ploeg op het met s bedekte veld met 1-0 door een treffer van Hrubesch. Na de pau ze liep Hamburger SV eerst uit naar 3-0 voordat Bochum tegen- scoorde. Fortuna Düsseldorf had elf minu ten nodig om FC Kaiserslautern volledig voor schut te zetten: 6-1. Na een ruststand van 1-0 liet de thuisclub tussen de 54ste en 65ste minuut vijf doelpunten noteren. Tussen de vijfde en de zesde in scoorde Kaiserslautern tegen. FC Köln miste de kans op gelijke hoogte te komen met Bayern München door tegen München 1860 niet verder te komen dan een gelijk spel: 1-1. Daar moch ten de Keulenaren nog best te vreden mee zijn. Lange tijd zag het er naar uit dat München de winst verrassend in eigen huis zou houden. In de slotfase redde de Japanner Okudera het ene punt voor Köln. Eintracht Frankfurt behaalde een belangrijke overwinning bij Bo- russia Dortmund: 0-1. De zege van Frankfurt kwam voor 30.000 toeschouwers, het hoogste aantal zaterdag, op naam van Hölzen- bein, die in de 50ste minuut doel trof. Van even groot belang was de overwinning van Schalke'04 op Borussia Mönchengladbach: 1-0. De club uit Gelsenkirchen behield door dit resultaat de aan sluiting met de kopgroep. Bij Eintracht Braunschweig-Her- tha BSC (3-1) moest de politie voor het duel ingrijpen. Berlijnse supporters trokken driftig met de De in West-Duitsland werkende Hon gaarse trainer Gyula Lorant is door de tuchtcommissie van de Westduitse voetbalbond wegens onsportief gedrag in twee gevallen beboet met 25.000 mark (ruim 27.000 gulden). De aankla ger had zelfs een boete van 50.000 mark gevraagd. Lorant werd gestraft wegens het slaan van een televisie-technicus en het be ledigen van de voetballer Wolfgang verfkwast over de tribunes. Aanmoedigingskreten en ha kenkruizen gingen hand in hand. Overigens werd Hertha BSC dooi de nederlaag vaster op de laatste plaats gedrukt. Frankrijk Op de eerste speeldag na de winter stop heeft Racing Strasbourg, te genstander van Ajax in de kwart finales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen, een nederlaag geleden. Nantes, derde op de ranglijst van de eerste divisie, won op eigen veld met 2-1. Monaco en St. Etienne duelleren onverminderd om de toppositie. Beide clubs namen de draad weer op en be haalden overwinningen, St. Etienne thuis op Metz 2-1 en Mo naco in het vorstendom op Brest 4-0. Door deze resultaten behield Monaco de voorsprong van drie punten op St. Etienne. UM/rè 'P - T/Wé' Tlfó£/?S IAA7S7E M/rtuar, S7AVP.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12