Een vrouw die meedenkt vraagt toerusting cms Tegenstem 39 Christen- Vrouwenbond neemt verontrusting ernstig, maar deelt die niet "Niemand in onze bond kan het Volkomen gelijk' opeisen" ZATERDAG 19 JANUARI 1980 In onze krant van 5 ja nuari vertelde me vrouw M. Boelema- Tillema, presidente van de afdeling Lei- den-Morskwartier van de Nederlandse Chris ten-Vrouwenbond, waarom zij lid was geworden van het lan- delijk actiecomité "Verontruste vrouwen in de NCVB". De ideeën van het hoofdbestuur van de bond en van de redactie van het maandblad "Informa tie" zouden steeds ver der afdrijven van de oorspronkelijke grondslag van de zes tig jaar oude NCVB. In landelijke, gewes telijke en regionale le NCVB-kringen en in de plaatselijke afde lingen heeft het ge sprek met mevrouw Boelema veel stof doen opwaaien. Sommigen voelen met haar mee, anderen gaan er heftig tegenin, velen vragen zich af of de argumen ten van het actiecomi té terecht zijn. Om ook de "tegenstem" te laten horen, hadden wij deze week een ge sprek met de - ook in Leiden wonende - redaktiesecretaresse van het NCVB- maandblad, mevrouw Gré A. J. van Daatse- laar-Somsen. Zij was zeven jaar presidente van de afdeling Lei- den-Zuidwest, vier jaar gewestelijk secre taresse in Zuid-Hol land-Noord en drie jaar lid van het lande lijke dagelijkse be stuur. Per 1 juni wordt zij eindredaktrice van het maandblad. MEVROUW- GRÉ A. J. VAN DAATSELAAR-SOMSEN verantwoordelijk voor elkaar willen zijn LEIDEN - Mevrouw Gré A. J. van Daatselaar (49) heeft er niet zo'n behoefte aan, het praatstuk van de verontruste leden binnen de Nederlandse Christen-Vrouwen bond op zoveel mogelijk punten te gaan weerleggen. Hoewel daar, naar haar zeggen, zeker aanleiding toe zou zijn. Ook op wat mevrouw Boelema, presidente van de afdeling Leideri-Mors, als lid van het landelijke actiecomité in een gesprek met deze krant over de diepere oorzaken van de verontrusting te berde bracht gaat zij liever niet met zoveel woorden in. Ofschoon ook haar argumenten recht zetting behoeven. Gré van Daatselaar ziet, evenals het hoofdbestuur, weinig heil in de harde verdediging. "Je moet de tegenstelling niet onnodig aanscherpen", meent zij. "Ook deze mensen zijn onze leden". Die beheerstheid komt echter niet in mindering op de vaste wil om als hoofdbestuur en redaktie van het NCVB- maandblad de leden duidelijk te maken wat de bond in deze tijd voorstaat en doet. "Dat wijkt niet af van wat de oprichtsters zestig jaar geleden heeft bezield", zegt Gré rustig maar vastberaden. Het hoofdbestuur bevestigt de mededeling van het actieco mité "Verontruste vrouwen" dat een gesprek in december over de bestaande tegenstel lingen zonder resultaat is gebleven. Vorige week heeft het hoofdbestuur zich nog eens over de zaak beraden. Daaruit is een bondig stuk voortgekomen over de grondslag en de doelstellin gen van de bond. Dat wordt geplaatst in een extra dik fe- bruari-nummer van het maandblad, evenals de uit voerige brief van de bezwaar de vrouwen. Het hoofdbe stuur heeft de afdelingsbe sturen in een brief vooraf al meegedeeld dat het antwoord niet in "polemiserende" toon is gesteld. "Gepoogd is uiteen te zetten wat het beleid van het hoofdbestuur is en waar óm het dit beleid voert", zo schrijven de dames Veenen- daal en Kakes, respectievelijk presidente en secretaresse. Vooruitstrevend In zijn verklaring zegt het hoofdbestuur dat de bond in 1919 als interkerkelijke organisatie opgericht nog steeds hetzelfde doel na streeft: voorlichting geven aan christenvrouwen op maatschappelijk, politiek en cultureel gebied. "Daarom willen wij u vertellen over emancipatie en de verder gaande invloed van vrouwen in de samenleving". "Wie aandachtig kennis neemt van de omstandigheden van zes tig jaar geleden, begint te vermoeden hoe vooruitstre vend de oprichting van een bond als de NCVB is ge weest". Er zijn ook nu grote problemen. Bij het vervullen van de op dracht kan de vrouw niet worden gemist. Zij wil en moet meedenken. Dat vraagt vorming en toerusting. "Om ons rentmeesterschap beter te kunnen waarmaken". Snelle ontwikkelingen op al lerlei gebied roepen nieuwe vragen op over de omgang als mensen met elkaar over de verhoudingen in de wereld, de werkloosheid, betaalde en niet-betaalde arbeid, vrije tijd en consumptie, kernenergie en bewapening, levensbegin en levenseinde, de invloed van de massamedia, enzo voort. "Het hoofdbestuur wil samen met u en met allen die zich verantwoordelijk weten voor de samenleving van nu en later, werken aan de beantwoording van de uitda gende vragen van deze tijd". Het is zich ervan bewust, daar bij fouten te maken. "Wij lo pen de kans mis te tasten. Daarom nemen wij de veront rusting ernstig, want zij noopt ons tot zelfonderzoek". De mening van het actiecomité dat de bond niet meer vanuit een bijbelse visie werkt vat het hoofdbestuur op als een "beschuldiging". De toerus ting gebeurt wel degelijk vanuit een bijbélse inspiratie, opdat de mens de kansen, door God gegeven, zo goed mogelijk ten nutte kan ma ken. En als er voor bepaalde activiteiten deskundigen van buiten worden aangetrokken, dan zijn er altijd leden van de eigen werkgroep "Vorming" bij. God gelijk De kritiek van de "rechtse" vrouwen komt natuurlijk niet uit de lucht vallen. Het zijn geen huis-tuin-en-keu- kenzaken waarover zij zich zo druk maken. Vraag aan mevrouw Van Daatselaar: Kunt u begrijpen hoe deze diepe verontrusting kon ont staan? "Het hoofdprobleem ligt in het onderscheid in visie op de bijbel. Hoe functioneert deze en wat is zijn gezag? Er is een statische opvatting van dat gezag. Dan is de bijbel van kaft tot kaft Gods eigen woord. En dat leent zich nu eenmaal niet voor uiteenlo pende menselijke interpreta ties. Deze opvatting van het Schriftgezag kan zoveel ver schillen van de andere visie - door voortgezet theologisch onderzoek gevormd - dat er een bijna hopeloze spraak verwarring ontstaat. Je gaat steeds meer langs elkaar heenpraten. De moeilijkheid - maar tegelijk de rijkdom - is dat niemand het 'volkomen gelijk' kan opeisen. Als wij precies wisten wat de Heilige Geest bedoelt wanneer wij in het licht van de bijbel met de vragen van nü bezig zijn, dan waren wij aan God gelijk. Dan zouden we geen oog hebben voor Gods veelkleurige wijs heid. En is dat geen oerzon de?" Wat betekent die vrijere bij belbeschouwing dan voor de NCVB? Gré van Daatselaar. "Dat we naar elkaar luisteren. Er moet in onze bond ruimte zijn voor verschillende benaderings wijzen. Het beleid zoals het nü wordt gevoerd geeft méér leden de gelegenheid mens te zijn in hun eigenheid, ge schapen naar Gods beeld, dan bij een aanpak vanuit een meer statische opvatting". De verontrusten weten "Gods Woord" aan hun kant. En dat is onveranderlijk. Daarom zou de bond zich ver moeten houden van modernistische inzichten, vinden zij. De grondslag - erkenning van Christus' koningschap en een zoeken naar oplossingen voor de maatschappelijke vraagstukken bij het licht van de Heilige Schrift verplicht daartoe. Gré van Daatselaar "Er moet wel blindheid ontstaan als je koste wat het kost je 'gelijk' wilt claimen en pretendeert het rechte geloof of de ware leer te vertegenwoordigen. Maakt dan de oproep om echt te leven geen plaats voor een stelsel van geboden, waarbij de mens niet meer toekomt onze daden laten zien dat wij - in alle bescheidenheid - kin deren van God probéren te zijn. Voor de NCVB betekent dat concreet: in omgang, voorlichting en vorming ver antwoordelijk voor elkaar willen zijn, luisteren naar el kaar, ook elkaar corrigeren. Onze bond heeft een oecu menisch dak. Daaronder heeft elk lid de ruimte. Dat dak is er al zestig jaar en het functioneert nog steeds goed". Vraagteken Wat moet je dan met leden die de "tocht" onder zo'n dak niet kunnen verdragen? "Je moet als bond op een be paald moment wel je grens bepalen. Met leden die moeite hebben met de.actuele invul ling van de doelstelling kun je een eind meegaan, maar niet zó ver dat je je identiteit erbij verliest. In ons beleid houden we, ook terwille van hen, de pas toch al in. De mensen moeten zich wel aan je kun nen blijven optrekken". Hoofdbestuur en redaktie pappen aan met wereldse denkbeelden als het gaat over homofilie, feminisme, emancipatie, alternatieve leefvormen en meer van die zaken. Gré van Daatselaar: "Het in op bouwende zin bespreken daarvan kan zeker verenig baar zijn met wat de bijbel zegt. Die schrijft om te begin nen geen mensen af en werpt niemand weg. Ons uitgangs punt moet zijn dat mensen tot hun recht kunnen komen. Een recht dat zij als schepsel van God hebben. Ik ben zo bang voor een rechtlijnigheid in denken en handelen die niet strookt met het getuige nis van de bijbel. Het kan heilzaam zijn, zekerheden los te laten en er eens een vraag teken voor in de plaats te zet ten. Dat vraagteken wordt misschien wel opgelost als we meer oor krijgen voor Jezus' boodschap. Ik denk maar aan de geschiedenis van Jezus en de overspelige vrouw. Wie van u zonder zonde is, werpe de eerste steen op haar, zei Hij tot de omstanders. Niemand deed het. Ze gingen allemaal weg. En Hij veroordeelde haar ook niet". Het maandblad is eenzijdig en weigert tegenstemmen, be weren de principieel-kriti- sche vrouwen. Gré van Daatselaar: aan de vrijheid van het kind zijn van God? Wat komt er op die manier nog terecht van een staan in de vrijheid waarmee Christus een mens vrijmaakt? Je kunt van de bijbel gemakkelijk een wet boek van strafrecht maken, dat de ander buitensluit. Dan hoor je er niet meer bij omdat je anders denkt, gelooft of voelt. Helemaal akkoord: Christus' koningschap er kennen. Als. wij dan maar in "Wij vinden dat contra-artike len onnodig polariserend en vertroebelend werken. We proberen het blad juist een vormende inhoud te geven. Het klinkt misschien wat be tuttelend, maar zo is het niet bedoeld als ik zeg dat wij de leden op weg willen helpen om mee te denken over de problemen van deze tijd. Wel overwegen wij dé rubriek voor reacties Van lezers enige uitbreiding te geven". Op de hoogte De training van het hoofdbe stuur in het niet-positief- christelijke Woodbrookers- huis te Barchem heeft kwaad bloed gezet. Gré van Daatselaar "Het ka. er van de bond moet zo goed mogelijk zijn toegerust. Je hebt daarvoor mensen nodig die van bepaalde zaken veel weten. Met de vormingswer kers in de verschillende cen tra niet alleen Barchem hebben we altijd diepgaande voorgesprekken. Wij vragen steeds iemand die in onze richting denkt en dicht bij ons staat. De grondslag is bij zul ke trainingen niet in discus sie. Het gaat louter om de techniek van onze aanpak: hoé zijn we met elkaar bezig, en is dat wel functioneel?" De verontrusten hebben het over "omturnen" van de le den. "Hersenspoeling kan nooit on ze opzet zijn. Wij willen nu net géén koekoek één zang. Onze bond is in talrijke organisa ties vertegenwoordigd, zodat wij redelijk op de hoogte zijn van wat er in de samenleving omgaat. De vragen die wij binnen de bond op alle ni veaus aan de orde stellen zijn vragen van deze tijd. Ze leven niet minder bij ónze leden dan bij anderen. De structuur van de bond - dë gewestelijke presidentes,vormen met het dagelijks bestuur het hoofd bestuur -*is een waarborg dat de top de wensen en behoef ten van het grondvlak kent. Wie zegt: "Het hoofdbestuur doét maar", geeft blijk van onvoldoende zicht daarop. Komen diezelfde vrouwen wel eens op onze studieda gen?" "Zeker. Elk jaar hebben we een landelijk project ter onder steuning van een instantie die geld of goederen behoeft. Dit jaar voeren wij actie voor de Albert Schweitzerschool voor gehandicapte kinderen in Mendoza (Argentinië) die aan alles gebrek heeft. Zulke ac ties brengen altijd rond f. 150.000 op". Opleving "Vijf jaar geleden heb ik wel ëens gedacht dat het een aflo pende zaak zou kunnen wor den. Vergrijzing, teruglopend ledental... Maar er zijn allerlei tekenen van opleving. Het gonst van activiteiten. Veel jongere vrouwen worden lid. Op hun wensen en vragen zullen wij moeten inspelen. In de Vlaardingse wijk "Holy" is de gemiddelde leeftijd van een bloeiende afdeling 35 jaar. Dat verraste mij gewel dig". Is Gré van Daatselaar - die kerkelijk is georiënteerd op de Leidse studentenekklesia - bezorgd over de mogelijke oprichting van een "evange lische bond voor bijbelge- trouwe christenvrouwen"? "Ik hoop dat deze leden nog tot het inzicht komen dat er ook voor hen plaats bij ons is. Hun kerkelijke richting is in de be sturen vertegenwoordigd. En elke afdeling is zelfstandig en bepaalt haar eigen program ma en sfeer. Het hoofdbe stuur kan, als het al te knus wordt, alleen adviseren het eens zus of zo te doen. Wat het actiecomité betreft, zullen we moeten afwachten wat de landelijke bezinningsdag van eind maart uitwerkt. Maar bang ben ik niet. Daarvoor zijn er te veel vrouwen die met overtuiging zeggen dat onze bond ze helemaal heeft gevormd". S. J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hooglandse kerk 10 ds Pannekoek, 11.45 oecumeni sche dienst; Marekerk 10 ds. De Ruiter, Ermelo, 5 ds. De Jong; Maranathakerk L. Morsweg 10 ds. v. Achterberg; Re genboog, Merenwijk, 9.30 ds. v. Leeu wen, 11.15 ds. v. Leeuwen en pastoor Sweerts; Bethlehemkerk Driftstr. 10 ds. Langen bach; Bevrijdingskerk 9 en 10.30 ds. Wagenvoorde, 5 nam. ds. Boogert, Apeldoorn, zangdienst, Renate Heems kerk; Vredeskerk 10 mevr. ds. De Mey; Waalse kerk Breestr. 10.30 ds. Staal; Aca. Z. 10.15 ds. Bakker; Diac. huis 10.30 ds. Veenstra; Endegeest zie Oegstgeest Groene Kerk; jeugdkapel Vredeskerk 10 J. Manjt; jeugdkapel Bevrijdingskerk Zuid-West 10.30 mej. v. d. Mark. Geref. Kerk; Zuiderkerk 10 ds. Koolstra; Pe- trakerk 10 ds. Hortensius; Oude Vest 10 ds. Sijtsma, 7 ds. Hortensius; Marana thakerk 10 ds. v. Achterberg; Bevrij dingskerk zie herv. gemeente; Groenho ven 10 dr. v. d. Zwaan. Dolerende Nood- gemeente Groot Leiden (Pieterskerk- straat 1): 9 hr. Veth, 5 dr. Zeegers. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 stud. Loonstra. Geref. Gem. (Nw. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Dirftstraat): 11.30 en 5.30. Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht): 10.15 mevr. Koopmans, R.dam. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieter kerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptis tengemeente (O. Rijn 3f. 10 ds. Bosveld. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3): 10 hr Dikkes. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21Y 5 nam. hr. v. d. Keur. Evangeliecen trum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergemeente (O.Rijn 3y. 3 evang. Scheffer. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Zevendedagadventis ten (Lokhorstkerk): elke zat. 9.45 bijbel studie. 11 prediking. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Chris tian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): geen dienst. Rooms- Kath. kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45 en 12; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10, 11.30,6 en 7; Boshui- zerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11Lammen- schan^weg zat, 7, zond. 9, 10.30, 12 en 6; Haarlemmerstr. zat 7, zond. 9.30,10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gem: 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Goverts. Avondmaal. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Westera, 7 ds. v. Malssen, Leiderdorp. Geref. Kerk: 10 ds. Vree, 7 ds. Davidse, Zevenhuizen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7. zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 jeugddienst; Kruiskerk 10 ds. v. d. Hei den; Opstkerk 10 ds. Oort, 6.30 ds. v. d. Heiden; Nabij 10 jeugdkapel; G. Her derkerk 9 ds. Moll, 6.30 zangdienst; De Bron 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul; Dnehoome 7 ds. Moll; Ashram 9.30 ds. Mulder; Onderweg, Lijsterlaan, 10 jon- gerendienst; Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar. kerk 10 dr. Vlijm, Leiden, 6.30 ds. Fernhout; Saiv. kerk 10 ds. v. Rij, Hoevelaken, 6.30 ds. Vree; G. Herderkerk 10.30 ds. Verheul; De Bron 9 ds Verheul, 10 ds. v.d.Ree. Zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistengemeen te: 10 en 6.30 ds. Koekoek, (Triumfator- kapel). Volle Evang. Gem. school Pre- ludeweg): 10 hr. Buining.Leger des Heils: 10 en 6.30 .uur, Corn, de Vla- mingstr. Pinkstergem. Bethel (Rode Kruisgebouw): 6 nam. Pinkstergem. Al phen (Rode Kruisgebouw): 10 voorin. Remonstr. Kring: 10 dr. Cramer (Van Mandersloostr.). R.K. kerken: Bon.kerk zat 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45;-De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Ecalto. Geref. Gem.: 9.30 en 6. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Kleermaker R'dam, 6.30 ds. Droogers; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd; Bethel.kerk 10 kand. Koelewijn, 6.30 ds. Groenendijk, Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. t Hart. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds Stelwagen. Avondmaal. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijkstra! Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsge meente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelo vigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. ker ken: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vreugd, Bodegraven, 6.30 ds. De Kruijf, Rijnsaterwoude, jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Welbedacht, avondmaal. R.K. kerk Dorp zat. 7, zond. 10 en 11.30; Rijndijk zond. 10; Anker zat. 7. zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. v. d. Wal, 5 oecumenische gebedssamen komst, pastores De Groot en Van Brug gen. Geref. Kerk 10 ds. v. Bruggen, zie ouk herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet R.K. kerk zat 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Kolk man. R.K. kerk zat 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 en 6 ds. Aarents; Ontm. kerk 10 en 6.30 ds. Gebraad. Avondmaal. Geref. Kerk 10 ds. Vrolijk, 5ds. Kerkten. R.K. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. Wijkgebouw De Wiek 10 interkerkeUjke opendeurdienst, ds. Van 't Hof. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Boer; Oude Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. De Jong; Ichtuskcrk 10 ds. v. Roon, 5 ds. Arkeraats; Pniëlkerk 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Teygeler; Gr. v. Pr. school 10 ds. Schuurman; De Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk Triumfatorkerk 9 ds. War- nink, 10.30 ds. v. d. Veen, Leusden, 5 ds. Vrolijk Geref. Kerk Vrüg 10.15 en 3.30. Ned. Geref. Kerk 8.45 ds. Sawyer, 7 ds. Roukema; Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v. d. Belt Volle Evang. Gem. (school Voorstr.): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 en 7 ds. v. d. Linden, avond maal. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Swierts. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Geursen, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstraat 10 ds. v. Loenen; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds Knorth. Baptistengemeente: 10 br. Schouten (wijkgeb. Zijlkwartier). R.K. kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. v. d. Staat. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Los, avondmaal. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Grote Kerk 10 ds. De Gelder Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds De Gelder, jeugddienst. Gerèf. Kerk 10 ds. Wijngaarden, 7 zie herv. gem. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10 dienst, 3 ds De Jager. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agathakcrk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kramer Aalsmeer, 6.30 ds. Diepersloot. R'dam. Geref. Kerk 9.30 mevr. ds. Fos- sen, "s Graveland. 4.30 vesper in r.k. kerk. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk zat 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem: 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Schouten, Baambrugge. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder. Geref. Kerk 9.30 ds Rang, 4.30 dC. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Visser. R.K. kerk zat. 7. zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 hr. Hen zen, Leiderdorp, 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk zat. 7, zond. 10.30. NOORDWIJK - Grote Kerk, Voorstraat: 10 kand. Chrispijn (Leiden, 5 dienst in ger. kerk, Vinkenlaan; Herv. kerk, Hoofdstraat 10 ds. Keuning, 5 dienst in Ger. kerk, Hoofdstraat; Herv. Centrum De Rank, Golfbaan: 10 ds. Van der Plas (Delft) HA., 5 ds. Vroegindeweij (Kat wijk aan Zee); Sole Mio: 9 ds. Keuning. Ger. Kerk, Hoofdstraat 10 ds. Kersten (Katwijk), 5 de heer Bakker (Katwijk); Ger. Kerk Vinkenlaan: 9.30 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma; Van den Berghstichting: 11 ds. Bouma. Ned. Prot. Bond, Aula Oude Zeeweg: 10.30 mevr. Kuipers- Postma (Leiden), R.K. kerk, Noordwijk aan Zee: 9.30 en 11; Noordwijk-Binnen: 8, 10 en 11.30. Kerkhofkapel, Gooweg: NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Kret, Sassenheim, avondmaal; aula Mariaschool De Zilk 10 hr. De Vries. DEGSTGEEST «- Herv. Gem.: Groene Kerk 10 oecum. dienst, pater Boshou wers en ds. Friederich, mmv De Sleu tels; Pauluskerk 10 ds. Sasse; Gem.centr. 10.30 ds. Bruinsma Den Haag, 7 ds. Heemskerk; Van Wyckers- looth 4.30 ds. Geesink, avondmaal. Ge ref Kerk: 10 ds. Heemskerk. Ned. Geref Kerk (Gem.centru.): 8.45 br. Attema, 4 br. Nugteren. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9. 10.30 en 12, Bon.kapel zat. 6.30, ld 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gem. ..ïtr.): 4 hr. v. d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat 7.30, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gein.: 8.30 ds. Lefeber. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Jaspers Focks, avondmaal. R.K. kerk: zat 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker- ken: M. Pres. zat. 7, zond. 9 en 11; P. Banden zat. 7. zond. 9.30, 11 en 12.15 RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 Is. De Kruijf, 7 ds. v. Hoegee. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Voorhof 10 Is. Romein, avondmaal; Bethelkerk 9 en 10.15 ds. v. Niel, 5 ds. Romein. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr. v. Deveren; Imm. kerk 9 en 10.30 dr. v. Oe- veren, 5 ds. Prins; Mar.kerk 9.30 ds. Prins, 5 ds. Warnink. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Den Hartog, Veenendaal. Evang. Chris tengemeente (aula mavo): 10 ds. Lukas- se, Genk - België, 4.30 nam. dienst op Katwijkeweg 15. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM-Herv. Gem.: 10en7ds. v. d. Meer, avondmaal. Geref. Kerk: 10 ds. v. Santen, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Kruis, Den Bosch. R.K. kerk: zat 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 ds. Hane- maayer, 6.30 dr. Haitsma. Geref Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. v. Santen, Sassen heim. R.K. kerk: Aardam 9 en 12; Lange- raar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Vermeulen, 6.30 hr. Christ, Leiden. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat 7, zond 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem: Dorps kerk 10 ds. v. d. Schoot, avondmaal 5 vesper, ds. Meijering en pastoor De Munck; kapel Rijndijk 10 ds. Meijering, avondmaal; aula Noord-Hofland 10 ds. De Zwart en pastoor De Munck, avond maal (rk dienst van 11 u vervalt); Hulp en Heil 10 ds. Lentz; De Ark 10 jongeren- dienst Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 ds. De Zeeuw, avondmaal; zie- ook herv. ge meente. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 ds. Poutsma, Nijega. R.K. kerken: Laur. kerk zat 7, zond. 10 en 11.30. British School, Jan van Hooflaan 3: 10.30 Engelse dienst, Church of England. WADDINXVEEN - Herv. Gem: Brug- kerk 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Verwelius; Hoeksteen 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk 9.30 ds. Verwe lius, 5 ds. Verboom; Imma.kerk 10 en 5 ds. Hulst Geref. Kerk: Kruiskerk 10 ds. Verdoorn. 5 ds. v. d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. v. d. Berg, 5 ds. Verdoorn. Chr. Af- gesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. R.K. kerk: Victorkerk 10: Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45 WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar, 7 nam. oecumenisch avond gebed in Mariëngaarde. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30, 7 nam. oecume nisch avondgebed in Mariëngaarde. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Vos Den Bom mel, Kievietkerk 10 ds. Dijckmeester, Rijswijk;.Messiaskerk 10 ds. v. Zanten; Dorpscentrum 9.320 ds. Talsma, Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. d. Meu- len; Zuid 10 ds. v. d. Kamp. Ned. Prot Bond: 10.30 ds. Roos, Leiden. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 hr. v. d. Linden, Capelle a. d. IJssel, 6.30 ds. Bogers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. v. d. Kraan Ned. Prot. Bond: in gebouw De Wijk 7 nam. ds. Werner, Wassenaar, R.K. kerk: zat 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 Ge ref. Kerk: 9.30 ds. De Boer, Hoofddorp, 7 hr. Tazelaar. R.K. kerk: zat 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus. R.K. kerken: Janskerk zat 7, zond. 9.30 en 11; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 10; Meerburgkerk Hoge Rijndijk zat. 7, zond. 10 hoogmis, 11.30 met orgel en Ned. liederen. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Haakman, avondmaal. Geref. Kerk: 10 ds. Vesseur, Den Haag, 6.30 hr. v. Wallinga.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4