Ik weet echt niet wat ik verkeerd doe De Bolster is gemeente vaak te vlug af 8*en Henk de Bolster: V) ZATERDAG 19 JANUARI 1980 LEIDEN breekt en "LEIDEN IN LAST", zo heette het boekwerkje dat tien jaar gele den verscheen en waarin het be stuur van deze stad haar nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden heeft te maken. Tien jaar later is "Leiden in her stel" het motto van het Leidse gemeentebestuur. Pogingen om het proces van aftakeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heen. Over het weer leefbaar maken van de Leidse binnenstad gaat een serie arti kelen die regelmatig in deze krant verschijnen. Op deze plaats langs de Vliet en aan de Molensteeg wil De Bolster een aantal nieuwe woningen bouwen.Maar de gemeente werkt niet mee", zegt hij. "De bouwplannen zijn al drie keer afgeketst" LEIDEN - In de wereld van c^e on roerend goed-handelaren wordt vaak op grove wijze omgespron gen met geld en met de belangen van mensen. Het is een wereld van grote bouwers en project ontwikkelaars maar ook van kleine scharrelaars en louche BV's. Een wereld waarin miljoe- nenhandel soms pijlsnel van ei genaar verwisselt, waarin goklus tig met grond en huizen wordt geschoven. Een spel waaraan speculanten vele tonnen verdie- Hoe het spel wordt gespeeld blijft veelal onduidelijk. De wereld van projectontwikkelaars zit raar in elkaar en is meestal ondoorzich tig. Over de werkwijze van "de grote jongens in de bouw" ver scheen vorige week een artikel in deze krant: hun handelwijze wordt ook in Leiden vaak in één adem genoemd met speculatie, verkrotting in de binnenstad en intimidatie van bewoners. Ver scheidene grote fabriekscom plexen zijn voor de neus van de gemeente weggekocht en maken plaats voor kantoren of peperdu re woningen. Temidden van grote projectont wikkelaars en autoriteiten spreekt de Leidse firma De Bol- ster een aardig woordje mee. Re gelmatig duikt die naam op als het gaat om spectaculaire aanko pen in de binnenstad. Meer dan eens is De Bolster de gemeente te vlug afgeweest. Bekend, of liever gezegd berucht, is de wijze waar op hij met zijn huurders om springt. Zijn naam wordt veelal in verband gebracht met knok ploegen, illegale verbouwingen en andere dubieuze praktijken. Hoe zit het De Bolster-'syndicaat" precies in elkaar? In de eerste plaats is er het slopers- en straatmakersbedrijf van de gebr. De Bolster. In dit bedrijf maakt H. de Bolster deel uit van de di rectie. Zijn broer J.,de Bolster trok zich al geruime tijd geleden terug. Mededirecteuren zijn de heren Bonnet en Schuur. H. de Bolster is verder eigenaar van het aannemingsbedrijf LOV (welke letters staan voor Leiden, Oestgeest, Voorhout) en heeft hij een belangrijk aandeel in BOPA BV (een samenvoeging van De Bolster en Pasman) waarin hij samenwerkt met het schilders bedrijf Pasman. Dan is er het ka merverhuurbedrijf van De Bol ster dat ongeveer 140 kamers verhuurt. Tenslotte heeft De Bol ster zich, kort geleden, op de ho- recamarkt geworpen via Horeca Leiden BV Hij kocht het hotel De Wekker (nu een restaurant), het café De Bierbengel en deed onlangs nog een bod op 't Karre- wiel. Enkele voorbeelden van hoe de Leidse onroerend goed-hande- la'ar in het nieuws kwam: In 1976 kocht De Bolster het Minnehuis aan de Kaarsemakerstraat en het Oudeliedenhuis aan de Heren gracht voor de neus van de ge meente weg. PvdA-gemeente- raadsleden stelden hierover vra gen aan het collgge van B en W omdat de panden zonder ver gunning zouden zijn verbouwd. B en W erkenden de feiten maar bleken niet van plan stappen te ondernemen tegen De Bolster. In dat zelfde jaar wilde de gemeente het voormalige Sijthoffcomplex aan de Doezastraat kopen maar, opnieuw werd het gras voor hun voeten weggemaaid: De Bolster bood meer en kocht het gebouw voor 1 miljoen gulden. Raadslid Driessen (CDA) pleitte voor een onderzoek omdat een aantal be woners van het Sijthofcomplex zouden zijn bedreigd met fysiek geweld. De politie wilde niets doen als er geen aangifte werd gedaan. Mevrouw Koning (PvdA) merkte daarover op: "Iedereen die de naam van de eigenaren hoort wordt doodsbenauwd en kt-uipt in zijn schulp. Niemand durft aangifte te doen uit vrees voor repressailles". Een voorbeeld uit 1977 hoe de Leidse aannemer de gemeente voor schut zette: op de hoek van de Van der Werfstraat en de Lege Werfsteeg zou De Bolster negen premie-koopwoningen bouwen (dus voor mensen met een kleine beurs). Later bood De Bolster de woningen te koop aan in de veel duurdere vrije sector. Het PPR- raadslid Beijen stelden vragen in de gemeenteraad en de kwestie werd aangekaart bij de minister van volkshuisvesting. Tenslotte waren De Bolster en Pasman enkele maanden geleden betrokken bij de handel met complexen huurwoningen die door de beheerder van het Alge meen Mijnwerkerspensioen Fonds (AMF) van de hand wer den gedaan. De Leidse AMF-wo- ningen aan de Burggravenlaan en omgeving werden door de Leidse beleggers opgekocht en korte tijd later met een winst van 650.000 gulden doorverkocht. De Bolster en Pasman waren bij drie ver schillende transacties in het land betrokken. De huizenhandel le verde hen, in korte tijd, een totale winst op van 1,2 miljoen gulden. De Bolster zelf bewaarde steeds het stilzwijgen over zijn handel en wandel. Tegenstanders van hem zijn het over één ding eens: hij is een slimme jongen. Maar hoe denkt hij zelf over zijn praktijken, over de manier waarop hij zijn geld verdient? Wat vindt hij van alle beschuldigingen die zijn geuit? In onderstaand interview komt De Bolster voor het eerst zelf aan het woord. LEIDEN - "Ik begrijp niet wat ze tegen me hebben", zegt hij. "Het is allemaal kwaadsprekerij of ze zijn jaloers. Ik weet echt niet wat ik verkeerd doe. Ik ben gewoon een handige zakenman en ik heb""- me altijd het lazeres gewerkt". Henk de Bolster (42) neemt geen blad voor zijn mond. "Wat wil je allemaal weten", vraagt hij eerst nog weifelend. Maar even later steekt hij in gloedvolle bewoor dingen van wal. "Die negen wo ningen in de Van der Werfstraat daar hebbefi bijna niks aan ver diend. Ik heb er hooguit 25.000 aan overgehouden. Dat is echt niet veel. Dat weet wethouder Waal ook best, want die heeft daarover een uitgebreid rapport gekregen. Maar hij houdt gewoon zijn kanus. De schuld ligt bij architect Barke- ma", verklaart De Bolster. "Die heeft verkeerde berekeningen gemaakt. Die mag iedereen van me zien. Barkema heeft er zelf 40.000 gulden aan verdiend, voor een paar tekeningetjes. Nu loopt die overal te vertellen dat ie niet i meer voor De Bolster wil werken. Nou, hij mag niet eens meer voor me werken want hij kan niet eens rekenen". Het gesprek met Henk de Bolster vindt plaats in zijn kantoor aan de Herengracht. Het is er geen defti ge boel, er staan geen grijze kan toormeubelen. De inrichting wijkt duidelijk af van hoe kanto ren er gewoonlijk uitzieh. Er heerst een beetje huiskamerach tige sfeer, met droogbloemen, schilderijen in goudkleurige lij sten en bureaubladen van hout- fineer. "Het is hier niet zo'n sjieke tent als bij -Noorlander Bouw", zegt hij zelf. "Maar ik vind het ge zellig zo". Henk de Bolster windt er geen doekjes om als hij zegt: 'Tedere klootzak kan een hoop geld ver dienen. Als je maar alles aanpakt. Ik heb me altijd een beroerte ge werkt". Zijn robuust taalgebruik verraadt een onvervalst Leids ac cent. Hij doet geen enkele poging zijn achtergrond te verbergen. Door zijn ongepolijste, optreden komt hij zelfverzekerd over maar hij heeft geen kapsones: "Ik ben een eenvoudige jongen, een echte Leienaar", vertelt hij. "Ik ben ge boren in de Hakbijlenbuurt (Transvaalbuurt), daar ben ik ook op school gegaan. Ze waren blij toen ik er vanaf was want toen kregen ze het al benauwd van me. Ik heb geen diploma's, daar word ik nog steeds om lastig gevallen. Dat begrijp ik nou niet. Ik heb eerst 52 verschillende bazen gehad. Toen ben ik voor mezelf gaan werken in de straatmakerij, een jaar of twintig geleden. Ik ben begonnen met 738 gulden aan vakantiebonnen. Later ben ik me een beetje gaan bezighouden met huizen en kamerverhuur. Al die praatjes over knokploegen, daar klopt niets van. Ik heb mensen die al 8 jaar op kamers bij me wo nen. Als iemand geen huur be taalt dan moet die eruit, dat is toch overal zo. Maar de eerste die door een knokploeg op straat is gezet die moet zich maar eens melden. Dat is nog nooit ge beurd". Over de handel in huizen van het mijnwerkersfonds zegt hij: "Ik heb niks fout gedaan. Het is ge woon eerlijk zaken doen. Wat ik doe is een kwestie van durven, geen kwestie van kunnen. Ik durf gewpon het risico te nemen en tienduizenden andere durven dat niet. Van werken wordt geen mens rijk. Je moet wel een beetje rommelen, kopen en verkopen, om het hoofd boven water te houden. Wat ze in de krant schrij ven dat ik er 1,2 miljoen aan heb verdiend is een lachertje. Was hét maar waar. Er gaat 71% naar de belastingen, en dan heb ik het nog niet eens over de rest wat er nog af gaat". Als ik vraag wat-hij er wel aan ver diend heeft begint hij te lachen. "Ik weet het niet precies, maar ik ben echt niet rijk. Ik kan aardig me handen roeren en de mensen die bij me werken verdienen goed", zegt hij. Even later: "Ik ben al blij als ik een tonnetje per jaar over hou". Van alle kritiek trekt Henk de Bol ster zich maar weinig aan. "Ik lig er echt niet wakker van", vertelt hij. "Het zijn allemaal klet spraatjes. Of zo'n kwiebus in de gemeenteraad stelt vragen om aan een baantje te komen in één of andere stichting. Dat doet me niks. Ik doe toch wat ik wil". Hij laat weinig los over zijn relaties, zijn werkwijze of over hoe hij aan informatie komt. "Als je eens wist hoeveel rotzooi ze gewoon komen aanbieden. Ze komen zelf naar me toe. Ik kan alles kopen. Voor het Karrewiel heb ik ander half miljoen geboden, later is het voor minder van de hand gegaan. Clos en Leembruggen, daar heb ik ook een bod op gedaan. Er is niemand die me tegenhoudt, maar ik wil de gemeente niet eens voor de voeten lopen. Als ik wil kan ik voor een miljoen gaan bouwen. Het is nu rustig, maar na de vorstperiode ga ik weer draai en. Dan komt er weer zestig man bii. Wethouder Waal vindt me niet aar dig, geloof ik, want ik mag niet eens bij hem binnenkomen. Ik snap het niet hoor. Als er een ak- tiegroep of buurtcomité bij hem op de stoep staat zitten ze binnen vijf miriuten binnen. Waal komt alleen maar voor bepaalde belan gengroepen op. Als ik op het stadhuis kom zegt ie: op De Bol ster zitten we niet te wachten. Dat begrijp ik nou niet. Ik ben toch een nette goser. Als ondernemer kom je in Leiden gewoon niet aan de beurt. Ik kan het wel begrijpen dat de mensen allemaal wegtrekken. Je moet hier drie jaar op een bouwver gunning wachten. Ze ontnemen je gewoon de lust om nog wat te doen. Ik heb bouwplannen laten maken voor het Sythoffcomplex, die zijn al drie keer afgeketst. Dat heeft me een verlies van vijf ton opgeleverd. Nou, wat scheelt dat niet op één huisje. Ik ben geluk kig makkelijk, anders zou je er toch gestoord van worden. Laatst wilde ik een sporthal neerzetten achter het ZLC-terrcin, dat heb ben ze ook al weer getorpedeerd. Snap je dat nou? Nog effe, dun krijgt iedereen die hier nog wat bouwt een medail le", zegt hij overtuigd. Weetje wat Waal moet doen, die moet eens met de ondernemers om de tafel gaan zitten. Dan kunnen we er voor zorgen dat die rotte plekken in de stad eens uitgesneden wor den. Dat meen ik uit de grond van me hart. Ze moeten de onderne mers een beetje meer de vrije hand laten. Er wordt hier anders niks gedaan. En er is zat te doen. Als je nou eens met een paar Leidse aannemers aan het werk gaat kom je een heel end. Laat die jongens dan maar een paar cen ten verdienen. Als ze niks verdie nen gebeurt er niks ook. Je moet de mensen gewoon laten partijen in een stad, dun krijg je tenminste wat van de grond. JAN RIJSDAM Woordenboek Deze week was er reden tot vreugde bij het aan hel Plant soen gevestigde Instituut voor Nederlandse Lexicologie. Want de T wgs klaar. Om iets duidelijker te zijn voor de niet-ingewijde: de samenstel ling van het Woordenboek der Nederlandse Taal is gevor- derd lol en met de letter T. In middels staan er nu 27 kloeke delen op de boekenplank en is er'goede hoop dat het werk nog voor de eeuwwisseling kan zijn voltooid. Het Woordenboek der Neder landse Taal, of WNT zoals het binnen het Leidse instituut kortweg wordt genoemd, kan nauwelijks meer als een "le venswerk" worden betiteld, want al in 1851 werd daar voor de basis gelegd tijdens een taal- en letterkundig con gres in de Belgische hoofdstad Brussel. Het duurde toen nog dertien jaar alvorens het eerste deel het levenslicht zag.. De huidige hoofdredacteur van het.woordenboek der boe ken W. de Clerck vertelde me dat er na ruim. 125 jaar in spannend werk in het woor denboek tot en met de T nog slechts een kein hiaat bestaat. De woordenschat tussen reu en riant ontbreekt namelijk nog. Maar ook dat verzuim zal binnenkort worden goed gemaakt. Bovendien is er voor de letter V inmiddels al wat werk verzet. Dat scheelt straks weer wanneer de slotletters van het alfabet aan de beurt komen. Een oplage van 1500 exempla ren lijkt op zich niet erg impo sant voor een zo omvangrijk, tijdrovend en zeker ook kost baar werk, maar hoofdredac teur De Clerck vindt dat zo'n aantal niets zegt. "Elke uni versiteitsbibliotheek krijgt o bijvoorbeeld een exemplaar. En daar bladeren in de loop der tijd honderden studenten in om iets op te zoeken". Dat het bezit van het complete WNT een kostbaar bezit is mag blijken uit het feit, dat elke aflevering die verschijnt f 12.50 kost. Tot en met de let ter T zijn er nu in totaal 468 uitgegeven, zodat een simpel rekensommetje leert dat het totaal op f 5850.- komt. Daar bij is dan nog geen rekening gehouden met de bindkosten en de banden, die ook een aardig bedragje kos ten. Een verjaardagsca deautje is het dus niet direct. Blijft de vraag wat er gebeurt met de woorden die tijdens de samenstelling van het woor denboek zijn ontstaan? Taal is immers een levend iets. Knipperbol, inspraak, kabel televisie, om maar eens een paar woorden te noemen. Ook daar heeft men bij hei Leidse instituut aan gedacht. In het verleden werd met de gedach te gespeeld om steeds supple menten te laten verschijnen. Zo was het aan dr. Kruys- kamp te danken dat in 1956 het eerste supplementdeel op de letter A verscheen. Het was en bleef tot nu toe de enige aanvulling, want er waren, aldus hoofdredacteur De Clerck, duidelijke aanwij zingen dat het ten koste ging van het oorspronkelijke werk. Daarom laat men de nieuwe woorden voorlopig rusten. Als het gigantische karwei te gen het jaar 2000 is geklaard zal men bij het instituut op nieuw bekijken hoe het verder moet. Overigens is er binnen het instituut een speciale af deling genaamd thesaurus die bezig is met het opzetten van een data-bank. Met be hulp van een computer wordt de volledige woordenschat vanaf het allervroegste Ne derlands opgeslagen en sys tematisch gerangschikt. Voor het woordenboek zijn voorlo pig de uvwxijz van het groot ste belang. Het zijn de laatste loodjes voor de komende twin tig jaar. College Het stuivertje wisselen binnen het Leids college is deze week afgerond. Na het nodige voorkookwerkwas afgelo pen woensdag een besloten vergadering van de PvdA- fractie voldoende om de porte feuilles te "reshuffelcn"zoals we dat tegenwoordig met een goed Nederlands woord noe men. De plaats die binnenkort vrijkomt door het vertrek van Ar ie Verboom zal worden in genomen door Dick Tesselaar. Van Tesselaar is bekend dat hij niet stond te trappelen om onderwijs en sport in te ruilen roor volkshuisvestingVooral de sportzaken wa ren hem na aan het hart gebakken. Frac tievoorzitter Jit Peters noem de Tesselaar zowel een "te genwicht" als een "welkome aanvulling" op wethouder Cees Waal. Voorlopig houd ik het maar op tegenwicht. Waarin Tesselaar overeenstemt met Verboom is de recht-toe-recht-an-stijl. Geen gezeur, geen omtrek kende bewegingen, gewoon zeggen wat je wilt. Waarin hij duidelijk met Ar ie Verboom verschilt is dat hij zich minder gemakkelijk laat inpakken. Dick Tesselaar zal er geen ge noegen mee nemen dat de wo ningbouw in Leiden op zo'n laag pitje blijft staan als nu het geval is. En dat laatste zou hem wel eens een keertje tegenover in plaats van collega Cees Waal kunnen plaatsenNu kan voor Waal een beetje meer tegenwind dan tot dusver geen kwaad. Hij kent z'n zaakjes maar is daarvan soms ook wel wat al te veel overtuigd. Bovendien is hij niet zo'n strijder met open vizier als Tesselaar. Anders kan ik tenminste niet verklaren waarom je als wet houder een paar ambtenaren verbiedt om een journalist te woord te staan, louter en al leen omdat je vindt dat je be leid niet altijd even positief wordt benaderd. College (2) De komende man is Paul Bor- dewijk. Als nieuwbakken wethouder mag hij het voor lopig proberen op de minst publiekgerichte stoel, name lijk die van financiën. Mis schien erft hij het telraampje van Hans van Dam wel. Al ben ik daar niet zo zeker van, want ook bij onderwijs en sport moet je op je tellen pas sen. Bijvoorbeeld of de ver enigingen wel op tijd de huurpenningen voor de sportlokaliteiten betalen. Paul Bordewijk kan - als het nodig is - binnen het college de taak van vredesapostel vervullen. Op dat punt heb ik hem eens hoog zien scoren tij dens een fractievergadering die door hem werd voorgeze ten. Op een gegeven ogenblik was de discussie zo verward dat de fractie-assistente er het potloodje bij neergooide en kwaad wegliep. Paul Bordewijk snelde direct achter haar aan en probeerde haar te overreden de notule ring weer ter hand te nemen. Zijn missie werd niet met suc ces afgeslotenmaar hij was wel de enige die het probeerde. De Waarheid De waarheid mag gehoord wor den. Maar hoe zit het met de waarheid in de verkoop? Daarover is in poli tiek Leiden nogal wat onenigheid ont staan. Aanleiding waren ge beurtenissen tijdens de fak keloptocht tegen nieuwe kernwapens die een paar we ken geleden in Leiden werd. gehouden. Volgens de bestuursmededelin gen in het PPR-blad PPRAK was afgesproken dat de CPN tijdens de manifestatie niet het partijblad De Waarheid zou verkopen. Maar het ge beurde toch. Een afkeurings- waardige zaak, volgens het PPR-bestuur. "Doet het ver kopen van De Waarheid bij de toeschouwers denken dat het weer zo'n communistische ac tie is (met geld uit Moskou enz.) en moeten we het daar om niet achterwege laten? Een moeilijk punt", aldus het PPR-bestuur. De ledenverga dering van de radikalen heeft er zich inmiddels over uitge sproken. Partijpolitieke pro paganda bij dit soort gele genheden mag best. De CPN mag zoveel Waarheden ver kopen als ze wil. Onder één uitdrukkelijke voorwaarde: dat men geen gemaakte af spraken schendt. Kerstpakket Gebruikt u ook al weer gewone slasaus nu de "dressing" uit het kerstpakket op is? En heeft u dat kruikje rosé al weken geleden soldaat gemaakt? De Goudakaarsen opgestookt? Mooi, dan is het een pracht gelegenheid om even aan dacht te vragen voor een ini tiatie/ onder het personeel van de Sociale Dienst. Medio december vond een twin- \tigtaldathetnu maar eens uit moest wezen met die verras sing spaketten. "In tijden van geringe welvaart en lage sa larissen is het wellicht een aardige aanvulling op het ge zinsbudget. Op dit monient echter hebben de meesten van ons het financieel zo goed dat het kerstpakket zijn functie verloren lijkt te hebben," zo schreef men in brieven aan raad, college en personeels vereniging. De ondertekenaars zijn van mening dat de waardering van de werkgevers uit andere dingen blijkt of kan blijken. Ik heb nu horen verluiden dat wethouder Piet Hein Schoute in de donkere dagen voor Kerstmis naar de Sociale Dienst zal stappen om daar alleen maar schouderklopjes uit te delen GLIBBER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3