'Greenway voorziet in een behoefte' VliegentMdiool gaat verhuizen agenda Splitsing flat begin huisvesting jongeren' SB3E tel Weinig belangstelling voor zakjes zout Kobben op voordracht Cleveringa-leerstoel Strijktrio: uitschieters bevestigen kwaliteit Biljarteffecten bij Voorschotens ongeluk Shaffy en heel eigen List: sfeer Weidse ZATERDAG 19 JANUARI 1980 VOORSCHOTEN - Gistermiddag werd in de raadzaal officieel het huurcontract getekend tussen het ge meentebestuur van Voorschoten en de Stichting Jongerenhuisvesting Voorschoten voor een 4-ku- merflat op de 3de etage in de Prof. Eijkmanhof. De flat gaat bewoond worden door 3 dames (twee wer kend en één studerend) en zij zijn de eerste jongeren, die officieel met bemiddeling van de Stichting Jon gerenhuisvesting en goedkeuring van de Woningad viescommissie in hun eigen woonplaats zelfstandige huisvesting krijgen. Wethouder L. Marselis zei dat deze splitsing van een flat in drie wooneenheden een eerste begin is naar volwaardige huisvesting voor jongeren. Het is slechts een voorzichtig begin. Binnen korte tijd wor den in Voorschoten ook nog 22 "Vam Dam-eenhe- den" gel soonshuishoudens. De woningnood vooral onder de jongeren is erg groot. De Voorschotense overheid werd twee jaar geleden geconfronteerd met deze feiten bij hel kraken van een langdurig leegstand pand op de Leidseweg dat in eigendom was van de Rijkswaterstaat. Uit die actie volgde een gesprek en de oprichting van de Stichting Jongerenhuisvesting. In samenspel met o.a. de Woningadviescommissie kunnen nu in het vervolg ook jongeren zich laten inschrijven als woningzoekenden, dat was eerst al leen mogelijk voor gehuwden of gescheiden inwo ners van Voorschoten. De 4-kamerflat is door de gemeente verhuurd aan de Stichting. De Stichting heeft voor de verbouwing gezorgd en fungeert nu als tussenpersoon. Geld nodig voor Voorschotens theater VOORSCHOTEN - Iedere inwoner van Voorschoten kon gister middag bij de opslagplaats van openbare werken aan de Hof weg gratis een hoeveelheid wegenzout afhalen. Met dat wegen- zout kan iedere hoofdbewoner dan voldoen aan de verplichting om bij sneeuw en gladheid de voetpaden voor de woning te bestrooien. Die verplichting staat omschreven in de Algemene Politieverordening Voorschoten. Het liep nu bepaald niet storm op de hoop wegenzout van de gemeente. Welgeteld 94 bewoners kwamen een zakje zout ha len. Dat zakje was soms zelfs een lege vuilniszak, maar daar trapten de gemeentemannen niet in. Ieder kreeg een beschei den hoeveelheid. Voor de oudere inwoners van Voorschoten bestaat de gelegen heid in samenwerking met andere bejaarden een verzoek te richten tot de dienst openbare werken. Getracht zal worden het wegenzout dan aan huis te bezorgen. Volgende week vrijdag bestaat er nogmaals een gelegenheid om aan gratis wegenzout te komen. LEIDEN - Dr. A.J.F. Kobben is voorgedragen om komend stu diejaar de Cleveringa-leerstoel aan de rijksuniversiteit in Leiden te bezetten. De faculteitsraden van rechtsgeleerdheid en sociale wetenschappen hebben daarmee ingestemd. De leerstoel is genoemd naar prof'. Cleveringa, die in 1940 openlijk zijn verontwaardiging uitsprak toen de Duitsers Joodse hoogle raren uit hun functie zetten. De leerstoel is nu bezet door Prof. Dr. C.J. Enschede die "recht, macht en wetenschap" doceert. Dr. Kobben is wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de cen trale interfaculteit van de rijksu- VOORSCHOTEN - "Als het Greenway ^Theater gehuisvest moet blijven aan de Schoolstraat in het voormalige koetshuis van "Het Wapen van Voorschoten" moet de gemeente in elk geval over de brug komen. Er is geld nodig voor het opknappen van de bioscoop, waaraan heel wat ach terstallig onderhoud is. Boven dien wordt het hoog tijd dat er een medewerker in vaste dienst genomen kan worden om me vrouw Nieuwenhuizen, die het bedrijfje in haar eentje draaiende houdt, te ontlasten. Ze zit nu elke avond en bovendien het hele weekeinde aan de bioscoop vast en het wordt hoog tijd dat die taak wordt verlicht". Aldus Jelle Pypers, oprichter en voorzitter van de Voorschotense Stichting tot Instandhouding van het Greenway Theater (SIGT). Voor het voortbestaan van deze enige bioscoop in Voorschoten moet nog steeds ernstig worden gevreesd. De familie Nieuwen huizen, die al bijna twintig jaar het Greenway Theater exploi teert, raakt enigszins ontmoedigd door het voortdurende gebrek aan financiële middelen die no dig zijn om het theatertje op een zowel voor publiek als personeel prettige manier te laten functio neren. "Het is voor mij altijd een hobby geweest", zegt mevrouw Nieuwenhuizen. "Ik vind het ge woon leuk om een goede film te draaien. Daarbij komt dat er in Voorschoten toch al erg weinig te beleven is en het Greenway Thea ter duidelijk in een behoefte voorziet. Maar als ik om het hoofd boven water te houden veel sex- en geweldfilms moet gaan verto nen, zet ik er toch echt een punt achter. Het theater dateert uit 1946. Sindsdien is er weinig aan de inrichting en apparatuur ver anderd. Zo kunnen we niet lang meer door blijven werken". Ingezonden brief Al jaren is de situatie rond de Voor schotense bioscoop dreigend. "Dat was voor mij ook de directe aanleiding voor het oprichten van SIGT in 1976", vertelt voor zitter Pijpers. "SIGT is opgericht naar aanleiding van een ingezon den brief in de krant, waarin stond dat het Greenway Theater dreigde te moeten worden opge doekt. Omdat het theater meer biedt dan alleen amusement en Behalve voorzitter van SIGT is Jellc Pijpers ook de leidende figuur achter de Stichting Voorschotense Filmli ga. "De liga is in december 1976 opge richt om voor de deelnemers goede films uit het filmcircuit naar Voor schoten te halen. Maar daarnaast fungeert de Filmliga ook als steun groep voor het Greenway Theater. We hebben ongeveer 600 deelne mers" aldus de filmenthousiast, "waaronder bijna alle "notabelen" van het dorp. Daarmee kunnen we pressie uitoefenen om het Greenway Theater voor Voorschoten te behou den. De Filmliga kan ertoe bijdragen dat het Greenway Theater als cultu rele instelling wordt gezien. Onze Li ga maakt driemaal per twee weken gebruik van de faciliteiten van het theater om films te op niet-commerciële basis werkt, dacht ik dat het een verlies voor Voorschoten zou betekenen als deze instelling zou komen te ver vallen. Het Greenway Theater heeft duidelijk een sociale func tie in Voorschoten", vervolgt hij. "Er werden programma's met scholen gedaan. Ook bestaat voor scholieren de mogelijkheid om een abonnement op de voorstel lingen te nemen. Bovendien worden er overwegend de betere films vertoond". SIGT stelt zich ten doel door mid del van berichtgeving over de stand van zaken rond het theater bij te dragen tot de instandhou ding ervan. Daarnaast biedt de stichtingsvorm aan de gemeente de mogelijkheid om door middel van het verlenen van een subsidie bij te dragen tot het voortbestaan van de bioscoop. Een directe subsidie aan het theater is niet mogelijk omdat dit sinds 1977 ei gendom is van de familie Nieu wenhuizen. De gemeente kan geen subsidie aan particulieren geven. SIGT heeft nog overwo gen om zelf het theater te kopen, maar volgens de normen van de bioscoopbond moet de exploi tant van een bioscoop zelfstandig zijn. Bovendien was de koopprijs van het theater voor de stichting moeilijk op te brengen Subsidie "Het afgelopen jaar is subsidie ge geven gebaseerd op de kortingen aan Cultureel Jongeren Pas poorthouders. Hoewel zo'n sub sidie wel een soort officiële er kenning van het Greenway Thea ter inhoudt, was het bedrag toch niet voldoende om het voortbe staan te garanderen", stelt Pij pers. "Mevrouw Nieuwenhuizen houdt per maand een minimum loon over aan het werk in de bio scoop, terwijl ze erg veel uren maakt en op onregelmatige tijden werkt". Geld om een tweede kracht in dienst te nemenis niet beschikbaar. Bij de voorstellin gen wordt daarom altijd gewerkt met scholieren, die voor een hab- bekrats de projector bedienen. Op de lange duur is dat natuurlijk geen houdbare situatie. Mevrouw Nieuwenhuizen beaamt dit hartgrondig. "Ik heb een gezin met opgroeiende kinderen", ver telt ze. "Dan is dit werk eigenlijk niet langer verantwoord. "On langs is door een disco-dancing een goed bod op het pand gedaan. De mogelijkheid bestaat dat onze bioscoop zou kunnen worden Jelle Pijpers, voorzitter van de Stichting tot Instandhouding van het Greenway Theater voor de kassa van het Voorschotense bioscoopje. Evenals de rest van het theater is de kassa sinds de bouw van de bio scoop in 1946 onveranderd gebleven. Achter de kassa mevrouw A. Nieuwenhuizen, die de bioscoop al jaren in haar eentje draaiende houdt. verplaatst naar het huidige Cul tureel Centrum in Voorschoten, waar we dan de grote zaal voor een aantal avonden per week van de gemeente zouden kunnen hu ren voor filmvertoning. Als dat doorgaat, zal ik er niet lang over nadenken om het Greenway Theater te verkopen". Voorzitter Pijpers ziet de overstap naar het Cultureel Centrum nog niet zo zitten. "Dat gebouw zou voor filmvoorstellingen helemaal verbouwd moeten worden. Ik vraag me af waar het geld daar voor vandaan moet komen.Bo vendien wordt het Centrum nu intensief door een groot aantal verenigingen gebruikt en daar zal toch ook een alternatief aan ge boden moeten worden", voegt hij toe. "Er wordt hier elk jaar ton nen uitgegeven aan de plaatselij ke sport. Nu moet de gemeente maar eens laten zien wat ze over heeft voor de plaatselijke cultuur. In de komende weken gaat onze Stichting de politieke groeperin gen van Voorschoten af om te in ventariseren wat hun houding ten opzichte van instandhouding van Het Greenway Theater is. Als er nog lang met maatregelen wordt gewacht, kan het wel eens te laat zijn". Wethouder L. Marselis, die welzijn onder zijn beheer heeft, ziet wel degelijk het belang van een bio scoop voor Voorschoten in. "Maar", stelt hij, "het grote probleem is dat het hier particu lieren betreft. De gemeente kan niet zomaar geld stoppen in een privé-ondememing. Wel hebben we via de vorig jaar getroffen subsidie-regeling de exploitatie van het Greenway Theater ge tracht enigszins te verlichten". Hij beaamt dat ook bij de ge meente aan de mogelijkheid van het onderbrengen van de bio scoop in het Cultureel Centrum wordt gedacht, maar kan nog niet zeggen op welke termijn hierover een uitspraak zal worden gedaan. Het Nederlands Strijktrio met Ge rard Hettema (viool). Gernt Ol- deman (altviool) en Michel Roche (cello), concerteerde gisteravond in de kapelzaal van K. en O. Allen zijn afkomstig uit het Rotter dams Philharmonisch Orkest, waar Gerard Hettema eerste con certmeester is, en Michel Roche solo-cellist. Allen dus uitstekend en hooggewaardeerde instru mentalisten. Er is echter een hemelsbreed ver schil tussen een orkestuitvoering en kamermuziek. Ongetwijfeld is de omschakeling van het een naar het ander bijzonder moei lijk. Het Nederlands Strijktrio heeft gis teravond gestreefd naar goed sluitend samenspel. Maar voor kamermuziek verwacht men meer, zoals een verfijnde nuance ring, een opvoeren van spanning en intensiteit, aandacht voor een strak gehouden ritmiek, en frase ring. Het zijn factoren die we ei genlijk alleen hebben gehoord in het Trio van Jean Francaix. Het is een spiritueel geschreven werk, met in herzo duidelijke herinneringen aan Strawinsky's '"l.Histoire du soldat". Het Ne derlands Strijktrio trad hier naar voren als een goed sluitende een heid, als een ensemble met esprit en temperament, dat blijk gaf het Franse idioom te verstaan. Buiten dit werk was de program makeuze niet overweldigend. Trio op. 53 van Haydn en Schu bert's Trio in Bes klonken wat braafjes, maar niet geïnspireerd. Het Divertimento in Es van Mozart kreeg daarentegen in het slotdeel weer dat meeslepende karakter, dat ik zo graag de gehele avond had willen horen. Toch zijn het juist deze uitschieters, die de hoge kwaliteit van dit Strijktrio hebben bevestigd. BEP RIJNDERS VOORSCHOTEN Waarschijnlijk omdat hij te snel reed, vloog de 31 -jari ge H.K. uit Leidschendam guren op de Koningin Julianalaan met zijn auto uit de bocht. Hij ramde met zijn voertuig twee andere geparkeerd staande automobie len, die door de klap in een tuin belandden. Er vielen geen gewonden, maar de drie auto's waren wel geheel vernield. Wat zou er van de wereld geworden zijn als de Indianen naar Europa geroeid waren en Columbus hadden ontdekt? Op welk ac countantskantoor zou Liesbeth List haar steno afgewerkt hebben als Ramses haar niet ontdekt had? Kortom, wat Columbus be tekent voor de ontwikkeling van de wereldgeschiedenis, betekent Ramses voor het Nederlandse theater. Het theaterinstinct, dat Liesbeth als geen andere zangeres in Ne derland bezit, deelde ze gister avond weer eens met een volledig uitverkochte, vriendelijk-en- thousiaste Schouwburg. Haar jongste elpee, 'Meisjes van Der tig' bepaalde in belangrijke mate haar optreden. De liedjes over 'abortus' en de overspelige echt genoot worden via haar articula tie en intonatie even zovele aan klachten tegen voortijdige zwan gerschapsonderbreking en bi gamie. Ramses daarentegen, voor wie dit het eerste optreden betekende na vier weken absolute rust in een Amsterdams ziekenhuis, blijft de bon-vivant, van wie het publiek pikt, dat hij sommige teksten van zijn door vrijwel iedereen letter lijk meegezongen liedjes is verge ten. De collage rond 'We Leven Nog' leeft immers op uiterst gespan nen voet met de oorspronkelijke elpee-teksten. Wanneer we dit voor lief nemen, plus het feit, dat Liesbeth het eerste nummer na de pauze playbackt, dan blijft er niversitcit in Leiden. Hij leidt er het centrum voor onderzoek van 1 maatschappelijke tegenstellin gen. Hij was meer dan twintig jaar hoogleraar culturele antro pologie en sociologie der niet- westerse volken aan de universi- teit van Amsterdam en voorzitter van de commissie overleg Zuid- Molukken-Nederland. toch nog genoeg te genieten o\ Bijvoorbeeld de 'Shaffy's' die ijzersterk rock 'n roll-r spelen. Of Liesbeth, die met 'Brussel' reikt naar het artistieke niveau van een geruime tijd gele den in Frankrijk overleden zan geres. Door de jaren heen zijn Liesbeth en Ramses er steeds moeiteloos in geslaagd in elk theater een hele eigen en incidenteel zeer intieme, sfeer op te roepen. Zij zouden het zich kunnen permitteren op die roem te teren, zonder nieuwe elementen van hun grillig (Ram ses) en onuitputtelijk (Liesbeth) talent bloot te leggen. Dat ze binnen hun nieuwe theater programma 'Paso Boble' toch weer gezocht hebben, hierin ge leid door Lodewijk de Boer, naar volstrekt oorspronkelijke thea tervormen, illustreert hun vak manschap en gedrevenheid. De chaotisch levende Ramses, die zowel privé als op de planken op gevangen wordt door de even wichtig reagerende Liesbeth. Dit leidt tot een uitermate boeiende ontmoeting. Een theaterconfron tatie, waarbij de afloop elke avond weer anders is. BERT KOEKEBAKKER Ontslag notaris LEIDEN - W. J. Scheltens is eervol ontslag verleend als notaris met 'als standplaats de gemeente Lei den, aldus het ministerie van jus titie. Zaterdag Molen wandeltocht - 10 of 15 km, start: VW, Stationsplein, 9-13 uur. De Merepinters - aula Valkenpad, ha- ring en wittebroodbal, caranalskleding verplicht. Ijsbaan Rijndijk - ringsteekwedstrijden. 14 uur. Hothouse - Breestraat 66, Willem Rena- kwartet, 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24, film: "Last Tango in Paris", van Bertolucci, 21.30 naast Doeshavi Zondag Stadsgehoorzaal - voorrondes Ned. danskampioenschappen, 10-17 uur. Restaurant Boshuizerkadc - Jazz on Sunday, kwartet Ruud Boogaars, 14.45 Maandag Leiden Gesprekscentrum - Vrouwenkerk- choorstraat 17, film: "Die links-hanige Frau", van Handke, 20 en 23 uur. Middelweg 28 - séance van het Spiritis tisch Genootschap Leiden, 20 uur. Volkshuis-start VOS-cursus, 13.30 uur. Welzijnsraad - Stationsweg 28, start cur sus stadsvernieuwing, 20 uur. Durieuxstraat - open middag voor 65 plussers. 14 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. De Waag - opening tentoonstelling, "Energie wijzer", 20 uur. Volkshuis-familieinstuifvan 15-17 uur. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi en Merenwijk: za 19: S. Smit, Cobetstraat43, tel 130117. Zo 20: J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel; 125820. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 19, E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel 132877. Zo 20: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, teL 124961. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za 19: W. Schellekens, Paganini- straat 24, tel 7649035. Zo 20: E.H. Nieu- wenhuis-Smalbraak, Reitzstraat 5, teL 767185, praktijk; Bevrijdingsplein 60, teL- 768918. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. van Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, van Tol en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, teL 133834. Spreekuur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur in het gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za 19, H. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel 890529. Zo 20, F. Kemme, Grotiuslaan 12, teL 893139. Voorschoten - za 19, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, teL 5417. Zo 20, F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, teL 6352. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, tel: 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 jan. door apo theek Reyst, Steenstraat35, teL 120136 en door de apotheek Voorschoten, Leid seweg 66,tel: 4641.1ndienhetnalluur's avonds niet meer mogelijk is om met het r de apotheek te uitsluitend in spoedge- ixi, teL 122444, gebruik openbaar komen, kan vallen van e maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middel den van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, teL 410131., spreekuur ma t/m vrij van 44-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, teL gezondheidscentrum, 154500. Voorschoten v.d. Waalslaan, teL 4641. Warmond - Zr. M. Huysdens, van Speykstraat 248, teL 02521-13728. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van de dieren artsen Muurjing/Roest/Helder F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Voor de praktijk van de dierenartsen Krol en van GooL J. Vestjens, Rijn en Schiekade 23,teL 144323. OEGSTGEEST - Koud waren de wrakken van de vorige aanrijding weggesleept of voor de tweede maal knalden gistermiddag op de kruising Lange Voort-Hofhroucker- laan in Oegstgeest twee auto's op elkaar. De gevolgen van zowel de eer ste aanrijding (om 12 uur) als de tweede (om tien vpor één) waren aanzienlijk. Na de eer ste klap moest de 40-jarige C.B.B. uit Leiden met hoofd wonden en vermoedelijk een gebroken arm naar het Elisa- beth-ziekenhuis in Leider dorp gebracht worden. B. had Vlak na elkaar ongeluk op hetzelfde kruispunt geen voorrang gekregen van de 56-jarige S.G.T. uit Sas- senheim. Toen het voor de tweede maal raak was moesten beide be stuurders naar het zieken huis. Ditmaal werden zij licht gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. Deze aanrijding ont stond nadat de 19-jarige H.H. uit Nieuw-Vennep de voorge schreven voorrang niet had verleend. De politie staat voor een raad sel, In anderhalfjaar was op deze kruising geen ernstige aanrijding meer gebeurd. De betrokken auto's werden zwaar beschadigd. Eén was total-loss. LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden zullen de raad voorstellen de Vlicgenthartschool (Zuidsingel) te verplaatsen naar het gemeentelijk schoolgebouw aan de Berlagestraat 4. Bij de school denkt men echter niet voor de zomervakantie te kunnen verhuizen, omdat de plannen voor de ver bouwing nog bij het Rijk liggen. liet huidige gebouw van de Vlicgenthartschool dateert uit 1907 en voldoet allang niet meer aan de eisen die vandaag de dag aan huisvesting van scholen gesteld worden. Ooit kwam een gedeelte van een plafond naar beneden. Zelfs renovatie en herindeling van het pand behoort niet meer tot de mogelijkheden. Het gebouw verkeert in zo'n verouderde staat dat dit niet verantwoord is. Na overleg tussen de Vliegenthartschool en de ge meente kwam het voorstel om het gebouw aan de Berlagestraat, na verbouwing en uitbreiding, als nieuw onderkomen in gebruik te nemen. Volgens de opgestelde plannen zullen in het gebouw tien groepslokalen komen, waarvan een aantal als vaklokaal wordt ingericht voor vakken als biologie en gymnastiek. De Rijksinspecteur van het buiten gewoon onderwijs, waar de Vliegenthartschool on der valt, moet het plan nog beoordelen. Als die beoordeling goed uitvalt zal de minister nog zijn goedkeuring moeten geven. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2