'Vrouwen hebben soms de bestraf fende hand van de man nodia ZATERDAG 19 JANUARI 1980 PAGINA 23 TEHERAN - „De sluier is geen minderwaardige dracht. Het is een re volutionair symbool van de waardigheid van de vrouw en een teken van oppositie tegen het verloederde bewind van de sjah". Een op de vijf in Teheran rondwandelende vrouwen is blijkbaar met de verloedering nogal ingenomen, evenals trouwens de werkneemsters van het ministerie van natio nale begeleiding, die zonder sluier en met glanzend gelakte nagels de telefoon en de type machine bedienen. De Iraanse vrouwen, dat is duidelijk, hebben de „oorlog rond de cha dor" gewonnen, want, in tegenstelling tot Chomeini's eerdere plannen, is het dragen ervan niet ver plicht. Toch neemt, gezien de enorme rollen zwart katoen die de ij verige textielhandelaren van de bazar in hun winkels heb ben uitgestald, de revolutio naire bewustwording van de Iraanse vrouw gestadig toe: het spul wordt bij meters te gelijk door de winkelende dames ingeslagen. Er is zelfs een islamitisch damescomité gevormd dat, met de Koran in de hand, zich opmaakt om' onislamitische mannen om de oren te slaan en actief wil bijdragen aan de islamitische inbreng van de Iraanse vrouw. Rol De rol van de vrouw in het Iran van de ayatollahs vormt een prettige bron van discussie tussen de seksen en gezegd moet worden: het groi van de vrouwen- bevindt zien er wel bij. Dat kan nauwelijks an ders want zoveel is er in Iran nu ook weer niet veranderd. „Moeders behoren in de keu ken" en hoewel de maat schappelijke bovenlaag wat geëmancipeerder is dan de rest, alle verloederende po gingen van de goddeloze sjah, de zionisten en de Amerika nen ten spijt, op het uitge strekte Iraanse platteland is in de vijfendertig jaren van de sjahs regering niet bijster veel veranderd. Een groot aantal vrouwen vindt zelfs dat met het bewind van de imam be tere omstandigheden zijn ge schapen voor de vrouw dan ooit. Zo wordt in de straten en in de bussen van de hoofdstad be duidend minder geknepen en betast dan vroeger, beweert men, een euvel dat onder het tahoutirregime van de sjah (tahouti betekent zoveel als goddeloos) aan de orde~van de dag was. Ook het aantal ver krachtingen is drastisch te ruggelopen - er staat zonder pardon de doodstraf op -, zijn de hoeren tot gelovige staats burgeressen omgeschoold en is de strip-tease verboden. In de dure villa's van Noord-Te- heran wordt nog steeds ge danst en geswingd op de dis co-beat, met glazen wodka in de hand, maar de kans op vernederende vermenging der geslachten is met het slui ten van de cafés en discothe ken tot vrijwel nul geredu ceerd en daarmee het geknij p van de baan. Vlees Het ayatollaat in Qom ziet dat allemaal goedkeurend toe. De scheiding der geslachten is tenslotte officiële regerings- politiek en hoewel de ayatol lahs beseffen dat het vlees vaak sterker is dan de leer be seft men in de moskeeën van Iran de seksuele tijd mee te hebben. De positie van de vrouw in de islam is altijd al een moeilijke zaak geweest. Geslachtsdrift op zich is niet zondig - de sek suele escapades van de pro feet Mohammed waren le gendarisch in hun frequentie en gevarieerdhëid - maar het moet wel in het huwelijk worden gekanaliseerd want anders is het slecht. De vrouw, zo verzekeren de moellahs van hoog tot laag, mag geen seksueel object zijn maar, uiteraard in het huwe lijk, een voorwerp van ver troeteling en verzorging, waarbij men er ongezegd van uitgaat dat ze minder, of in ie der geval niet normaal wer kende hersens heeft. „Vrouwen reageren veel te emotioneel", aldus de aarts- ayatollah Rouhani, knus ge zeten tegen zijn boekenkast. „Mannen zijn veel rationeler en daarom moet de man de vrouw leiden. Vrouwen kun nen veel moeilijker de alge mene gang van zaken over zien en hebben daarom de leidende en soms bestraffen de hand van de man nodig, anders loopt het slecht met ze af', zo meent een Teheraanse hojatoleslam, vriendelijk naar een groepje dames sta rend dat staat te bidden op het voorplein van de moskee.' De dames zelf, naar hun mening gevraagd, knikken de hoja toleslam glimlachend toe en lopen giechelend en heftig kwebbelend weg, welwillend begeleid door een enorme i van hun geestelijk hoeder die, zich omdraaiend zegt „u ziet wat ik be doel". Helaas Helaas zien niet alle Iraanse dames dat zo. De meest pro minente van hen, de keizerin Farah, zit inmiddels op een eiland bij Panama, maar haar lijvige bibliotheek verraadt wat de meer ontwikkelde Iraanse vrouw van dit aardse gewemel vindt. Voor Farah betekende dat nogal wat fe ministische literatuur, psy chologische verhandelingen over het wezen van de tweede sekse, met daartussendoor, nogal lachwekkend, een Ne derlands boek, „Moeder en kind" geheten van ene dr. B. W. Tummers te Baarn. Ver moedelijk een geschenk van Victor, maar afgezien van dit werk blijkt uit haar omvang rijke boekenbezit dat de kei zerin een der drijvende krach ten achter de vrouwenbewe ging in Iran was. Dat is sneu, want de hele vrou wenbeweging is daarmee tot tahouti verklaard. Daar is nogal wat verzet tegen, want veel vrouwen zien in het on beperkte gebruik van het ta- houti-etiket een sluipende vorm van discriminatie ter wijl een aantal Iraansen, na het lezen van de Koran, zich ronduit geschokt tonen over wat in dat boek over hen wordt geschreven. Slaan „In de Koran staat dat mijn man me mag slaan", aldus een# doktersvrouw uit Noord-Te heran geschokt. „En er is niets dat ik daartegen kan doen". Haar vriendin vertelt het zielige verhaal van weer een andere vriendin die onder de familiewet van de sjah echtscheiding kreeg (haar man was een pure sadist, zo schijnt het) en onlangs de deur opendeed om daar het „monster", de vinger op de bel gepriemd, aan te treffen vergezeld door drie revolu tionaire gardisten. Meneer liep goedkeurend knikkend het huis in, inspecteerde het meubilair en de Perzische ta pijten en vroeg op hoge toon om haar bankboekje. .,De fa miliewet van de sjah is als zondig en islamitisch met te rugwerkende kracht opgehe ven en we zijn dus nog steeds getrouwd','aldus manlief, die vervolgens een deel van de inboedel door de revolutio naire wachters de gereed staande verhuiswagen in liet dragen. Niet alleen in het rijke noorden maar ook in het arme zuiden van de stad zijn derge lijke verhalen op te pik ken. Scheiding Begin december demonstreer de een honderdtal arbeidsters voor het kantoor van het lo kale comité (een soort wijk raad) tegen hun ontslag op staande voet uit een naburige flessenfabriek. Reden: de nieuwe zeer islamitische di recteur was bezig de door Chomeini zo gewenste ge slachtelijke scheiding op zijn werkvloer door te voeren. Om de twee mannelijke toezicht houders op de inpakafdeling het aanzien van de dames te besparen waren ze alle hon derd maar ontslagen. Hun felbegeerde arbeidsplaatsen werden meteen verdeeld on der werkloze vrienden en verwanten van het toezicht houdende tweetal. Dat is de wrange uitwerking: aan de bewuste politiek van de sjah en zijn keizerin om steeds meer vrouwen in het arbeidsproces en universitai re opleidingen te betrekken wordt dus langzaam maar ze ker een eind gemaakt. Het ayatollaat heeft de werkende Iraansen zelfs ronduit verteld dat, om het werkloosheids probleem onder de mannelij ke gelovigen op te lossen, vrouwen bij ontslag prioriteit gaan krijgen. „De vrouwen moeten", aldus Qom, „daar mee blij zijn want door die opoffering promoveren zij zichzelf tot martelaressen van de islamitische revolu tie". Volgens de geestelijk leider van Teheran, ayatollah Montazen, is dat martelaarschap dubbel bevrijdend omdat de Iraan sen zich eindelijk weer aan hun goddelijke roeping kun nen wijden: koken en kinde ren krijgen. Om te bewijzen dat er toch geen discriminatie is'wordt met grote frequentie een tweetal vrome vrouwen opgevoerd die het ver hebben gebracht in de religieuze hiërarchie. De ene is een vrouwelijke moellah uit Te heran, de andere een moejta- hid (wetuitlegster) in Ispa han. Nee, ze geven geen inter views want u zou er alleen maar naar toe gaan omdat ze Onpopulair Van de vele in Iran opererende partijen en groepjes zetten ei genlijk alleen de marxistische Fedayin zich in voor volledige gelijkgerechtigdheid van de vrouw. De Fedayin zijn nogal onpopulair - door het officiële gezag worden ze afgeschil derd als baarlijke duivels - en dat maakt de zaak voor de vrouwen er niet gemakkelij ker op. Zoals met zoveel za ken in Iran is de Chomeini- familie er kundig in geslaagd in het emancipatievraagstuk fiks te polariseren en de voor standsters van het alterna tief in de verdachte hoek te drukken; wie de sluier niet wil is of een agente van het trio sjah-zion-Amerika, kort om een aanhangster van de verloederde goddeloosheid van het ancien régime tahouti dus, of een communiste, dus eveneens verloederd en god deloos. Veel keuze daartussen is er niet en dus slaan de vrouwen in Iran hun zwarte abba om of doen in ieder geval een saai gekleurde doek over het op ruiende kapsel. Op die manier is men, zoal niet van het para dijs in het hiernamaals, in ie der geval van rust in het he den verzekerd. In een poging er maar het beste van te ma ken prijzen zelfs de meer vooruitstrevende dames sommige onvermoede hoe danigheden van de chador. „Het is een prima gewaad om boodschappen in te doen", menen twee Teheraanse huisvrouwen in de rij voor hun zeeprantsoen. „Vroeger moesten we ons altijd keurig kleden en konden nooit zo een-twee-drie de straat op wippen. Nu gaan we gewoon in ons schort met krulspel den, en desnoods in pyjama, de straat op, geen mens die het ziet". Gefriemel Door de meer aantrekkelijke studentes van de universiteit van Teheran wordt vooral de afstotende leUjkheid van de chador op prijs gesteld. „Geen geknijp en gefriemel of smerige opmerkingen meer. Ik kan in dit ding helemaal anoniem mezelf zijn op een manier die ik vroeger niet voor mogelijk had gehouden. Toen durfde ik niet alleen de bus in. Nu loop en rijd ik vrij door de hele stad rond. Geen mens die op me let, ik vind het heerlijk". Of een studente in de chemie, op haar zwarte abba aan de kapstok wijzend: „Vroeger vond ik dat ding vernederend en discriminerend. Nu niet meer. Ik draag de chador niet omdat ik als vrouw een min derwaardig wezen zou zijn maar om de mannen te helpen zich te beheersen. Z i j zijn aanstotelijk. Daar ben ik nu van af. De chador is dus blijkbaar min der verfoeilijk dan door velen wordt gedacht maar de cha- dor-draagsters geraken wel in grote opwinding als de ande re maatregelen van de over heid ter sprake komen. „Wel gelijke straffen maar geen ge lijke beloning", zo drukt een groep de nieuwe grondwet bediscussiërende studentes het uit. „Er is geen sprake van dat we dit op ons laten zitten", aldus een paar maatschappe lijke werksters uit het arme Zuid-Teheran. En, in de r\j winkelende huisvrouwen: „Toen het erom ging de sjah te verdrijven mochten we fraai vooraan demonstreren om het leger af te schrikken. De islamitische republiek is er grotendeels dankzij onze inzet gekomen. Laten ze vooral niet denken dat we ons van die plaats laten verdrin gen". Dat is fraaie taal, maar niet ie dereen gelooft enn. Op het vliegveld Mehrabad zit een vader met zijn twee dochters te wachten ip het uitgaande vliegtuig naar Athene. Hij komt weer terug - „Ik heb mijn bedrijf nu eenmaal hier" -. maar zijn dochters niet„We proberen in Athene of Lon den een visum te krijgen voor de Verenigde Staten", zegt een van de meisjes. „In Iran is voor vrouwen geen toekomst meer. En op die zalvende be loften van Chomeini zijn we ook uitgekeken".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23