Koopmans klaar voor strijd om wereldtitel EK-schaatsen zonder Russen SPORTTOTO Een 2-jarig Rondbrief biljet van f1.000.- groeit naar f 1.199,- AMERIKAAN SEIRAWAN IMPONEERT Fedor: terug naar Westland Utrecht Hypotheekbank ZATERDAG 19 JANUARI 1980 SPQRT PAGINA 13 DILSEN (GPD) - Fedor den Hertog keert niet meer terug in het pelo ton. Maandag begint hij, zoals miljoenen landgenoten, aan een vijfdaagse werkweek in de bur- germaatschappij.Dat gebeurt bij een elektrotechnisch bedrijf in Heerlen. Jk verheug me al echt op de nieuwe werksfeer"aldus de bijna 34-jarige ex-kampioen van Nederland. Toen Fedor den Hertog tijdens de bijeenkomst van de renners die dit jaar de Puchploeg vormentot de ontdekking kwam dat de Por tugees Agostinho een van diens landgenoten bij zich had (Cha- gas, red.), werd onmiddellijk duidelijk dat er geen contract voor de vroegere keizer der ama teurs was weggelegd. Puch had namelijk tien Fransen in dienst en (inclusief Thurau plus Agostinho) vier buitenlanders. Omdat de directie van de firma maximaal vijftien renners in dienst wilde nemen, hoefde Fedor den Hertog nergens meer op te re kenen. Het internationale regle ment schrijft namelijk voor dat voor iedere buitenlander die ge contracteerd wordt, twee renners uit het eigen land aangetrokken moeten worden. Chagas kon re kenen op een goed woordje van Agostinho. Voor Fedor den Her tog bleef de beloofde steun van Thurau uit. ,fk voelde er vanaf dat moment al niets meer voor om nog langer het beroep van wielrenner uit te oefe nen", aldus Den Hertog. Jn elk geval wilde ik niet verder gaan als individueel of als renner in een kleine ploeg". Eén man probeert Fedor den Hertog overigens nog over te halen om op zijn besluit terug te komen. Die man is Nico de Vries, directeur van een Dordse oliemaatschap pij. ,Jk heb nog een gesprek met mijnheer De Vries", zegt Den Her- tog. ,fiij wil me op de fiets hou den. Ik zou als individueel renner bij hem sociale zekerheid plus een vast salaris kunnen krijgen, maar ik denk er niet aan om op zijn aanbod in te gaan. Het feit dat De Vries, die enkele jaren de Frisolploeg sponsorde, straks mogelijk toch weer met een for matie op de weg verschijnt red.), verandert aan mijn besluit evenmin iets. Ik heb er geen spijt van dat ik vele jaren van mijn leven in de wielersport heb door gebracht. Maar er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Ein delijk krijg ik nu de gelegenheid om me veel meer dan anders aan mijn gezin te wijden". ROTTERDAM (GPD) - Koortsachtig wordt Rudie Koop- mans dezer dagen door zijn manager Henk Ruhling naar een strijd om de wereldtitel boksen in de gewichtsklasse halfzwaar gestuurd. De Zandvoortse beschermeling van Koopmans beweegt zich momenteel in Noord- of Zuid- Amerika, waar hij deze week nog een contract hoopt af te sluiten met de huidige wereldkampioen (WBA-versie) Marvin Johnson. Rudi Koopmans Ruhling doet zijn uiterste best om deze ontmoeting in het Rotter damse sportpaleis Ahoy te krij gen, „maar zegt Rudie Koop mans, „dat hangt er helemaal van af of de Amerikaanse televisie in- TRONDHEIM (ANP) - De schaatsploeg van de Sowjet-Unie zal komend weekeinde niet deelfx aan het toernooi om de Europese schaatskampioenschappen voor all-rounders in Trondheim. Dit heeft het bestuur van de ISU (internationale schaatsbond) gister avond bekendgemaakt vlak voor de loting in de Noorse plaats. De Russen hadden eerder deze week laten weten dat de drie rijders van de oorspronkelijke ploeg (Martsjoek, Ljeskin en Agloplin) ziek waren en dat ze met een nieuwe ploeg, bestaande uit Birin, Iwanov en Botskarev zouden aantreden. Volgens de ISU was het in strijd met de reglementen, maar zouden ze in dit geval een uitzondering maken. Gistermiddag werd echter toch besloten de Russen uit te sluiten van het kampioenschap. De loting voor de eerste dag van de strijd om de Europese schaatsti- tel in Trondheim had gisteravond het volgende resultaat: 500 meter: le rit Tomas Gustavsson (Zwe) - Kai Arne Stensch- jemmet (Noo), Stenskjemmet rit: Jouko Salakka (Fin) - Hilbert van der Duim (Ned), 3e rit Jan Egil Storholt (Noo) - Piet Kleine (Ned), 4e rit Henning Kaarud (Noo) - Yep Kramer (Ned), 5e rit: Andreas Dietel (Odl) - Mauricio Marchetto (Ita), 6e rit: Pjotr Kry- siak (Pol) - Tom Erik Oxholm (Noo), 7e rit: Hans van Helden (Ned) - Ulf Ekstrand (Zwe), 9e rit Frits Gawenus (Wdl) - Jürgen Warnicke (Odl), 10e rit: Günter Schumacher (Wdl) - Orjan Sand ler (Zwe), 11e rit: Marcus Eischer (Wdl) - Geoffry Sandys (Gbr), 12e rit Andrei Erdelyi (Roe)-JarmoAlppi (Fin), 13e rit: Antonio Gomez (Spa) alleen. 5000 meter: le rit: Salakka-Kaarud, 2e rit: Kramer-Stenshjemmet, 3e rit: Storholt-Van der Duim, 4e rit: Gustavsson-Kleine, 5e rit: marchetto-Krysiak, 6e rit: Ekstrand-Ehrig, 7e rit: Eicher-Junell, 8e rit: Dietel-Oxholm, 9e rit: Schumacher-Van Helden, 10 rit: Warnicke-Erdelyi, 11e rit: Sandys-Sandlers, 12e rit: Gomez-Ga- wenus, 13e rit: Alppi alleen. Schaatskalender ZATERDAG: HOOGMADE: Clubkampioenschappen korte baan dames. Tevens juniorenwedstrijden van 14 t/m 16 jaar op de verlichte ijsbaan De Does. Aanvang 20.00. OUDEKERK (ook 20/1): poldertocht over 25 of 50 km. Start tussen 10-14.00 uur. Aanmelden in de Hoef, clubgebouw Schattenker- kerweg, Oudekerk ABCOUDE (OOK 20/1): Botsholtocht over 35 km. Start tussen 10-14.00 uur in Abcoude, Ouderkerk a/d Astel, de Waver, Voe- tanger en Stokkelaarsburg. LOOSDRECHT: Toertocht over 25 km. Start tussen 10-14.00 uur bij de jachthavens de Otter, Ottenho en Piet Hein en Rest. De Driesprong. ZEVENHUIZEN (OOK 20 EN 21/1): Rottemeren-tocht 10-150 km. Start vanaf 10.00 in Zevenhuizen. ZONDAG: SASSENHEIM: Alternatieve molentocht. Aanvang: 13.00, ijsbaan Kagerdreef. GIETHOORN: Hollands Venetië tocht over 45 km. Start tussen 10-14.30 uur. Start bij alle horeacabedrijven in Giethoorn, café Nijenhuis, hotel Meerzicht en café Blauwe Hand in Wanneper- veen en Belt Schutsloot. 05216-1790, 1229 en 1640. ANDIJK: IJsselmeer toertocht over 8,40 en 80 km. Start tussen 10-15.00 uur bij café 't Ankertje. 02289-1436. 19 en 20 januari: Molen- en Merentocht, start tussen 09.00 en 15.00 uur in: Hoogmade, Rijpwetering, Oude Ade en Roelofarends- veen. Afstanden: 20,30 en 50 kilometer. 19 en 20 januari: NIEUWKOOP: plassentoertocht, start tussen 9 en 14.00 uur, tel. 01725-1267 of 1761 of01724-8813 Afstanden: 35 en 70 kilometer. Maanag: Wervershoof: IJsselmeer rondetocht over 15,30, 60 en 90 km. Start tussen 10-14.30 uur, cantine de Zeehoek. 02822-2340. n het Hoogovenschaaktoernooialtijd wel "goed" WBC sluit verzekering af voor profboksers MEXICO STAD (ANP) - De World Boxing Council, die de laatste maanden erg actief is om de geva ren van de bokssport te beper ken, heeft een aantal levensver zekeringen afgesloten voor de boksers, die tussen 20 januari en 9 februari om een wereldtitel bok sen. De kampioenen en hun uit dagers zjjn verzekerd voor een bedrag van 50.000 dollar (100.000 gulden). Bovendien heeft de WBC de boksers verzekerd voor de kosten van opnemeing in een ziekenhuis als gevolg van blessu res opgelopen in een partij om de werledtitel. Deze verzekering is twee jaar geldig en is afgesloten voor een bedrag van 200.000 gul den. De volgende partijen om een we reldkampioenschap zijn verze kerd: Zwaar-veder gewicht: Alexis Arguello (NC8 Ruben Cas tillo (Vst); Zwaar-vliegewicht: Rafael Orono (Ven) - Sung Lee (Z-Kor); Vedergewcht: Danny Lopez (VST) - Salvador Sanchez (Mex); Bantamgewicht: Guade- lupe Pintor (Mex) - Alberto San doval (Vst). DEN HAAG (ANP) - De lotto van afge lopen zondag heeft twee winnaars op geleverd die elk een brutobedrag van 347.688,70 ontvangen. De toto leverde 58 winnaars, die een brutobedrag van bijna tweeduizend gulden krijgen. To to gelijk leverde geen v De uitslagen van de sportprijsvragen van afgelopen weekeinden zijn: Eer ste prijs: twee winnaars, bruto 347.688,70 gulden; Tweede prijs: tien winnaars, bruto 16.726,60 gulden; Derde prijs: 111 winnaars, bruto 2.260,30 gulden; Vierde prijs: 7891 winnaars, netto 42,30 gulden; Vijfde netto 15,80 gul- prijs: 21. den. Toto: Eerst prijs: 58 winnaars, bruto 1.989,60 gulden; Tweede prijs: 1031 winnaars, netto 59,60 gulden; derde prijs: 8687 winnaars, netto 9,90 gul- Toto-gelijk: Eerste prijs: geen winnaar. Een vijfde deel van de eerste prijs gaan naar tutu-gelijk no. 3, het reste rende vier/vijfde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs, één winnaar, bruto 3.999,90 gulden; Derde prijs: 20 winnaars, netto 373,30 gul den; Vierde prijs: 498 winnaars, netto 22,60 gulden; Vijfde prijs: 284 win naars, netto 22,60 gulden. Vuor de jackpot van toto-gelijk no. 3 is 2613,47 gulden beschikbaar. ADVERTENTIE Met Pandbriefbiljetten van de Wcstland/Utrecht Hypotheek- U/ bank spaart u veilig een behoorlijk kapitaal bij elkaar. Het hoge rente- percentage staat namelijk vanaf het moment van aankoop tot het einde O van de looptijd vast; de rente wordt herbelegd. U krijgt zo de hoogste-rente-van-de-hoogste-rente-etc. Bij het huidige rentepercentage van 9'/?% groeit uw f 1.000,- in slechts 2 jaar naar f 1.199,- (effectief rendement 9.50%). dfai Pandbriefbiljetten zijn ook verkrijgbaar in coupures van f 10.000,-. Pandbriefbiljetten zijn aan toonder. Meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm kunt u inwinnen bij een van de kantoren van de Westland/Utrecht Hypotheekbank of bij uw makelaar of assurantieadviseur. Leiden, Botermarkt 28/hock 't Gangetje, 071-13 26 45 WIJK AAN ZEE - De Amerikaanse jeugdwereldkampioen Seirawan speelde vlak voor het Hoogoven toernooi nog in Hastings, waar hij met een bescheiden midden- mootklassering genoegen moest nemen. Maar in Wijk aan Zee is Seirawan geweldig op dreef. Hij staat met 2,5 pnt uit drie wed strijden alleen op kop, en vooral zijn overwinning op Kortsjnoi maakte grote indruk. Ondanks zijn remiseperccntage van iets meer dan 50 procent is er in de eerste drie ronden hard ge vochten. Het bewijs wordt ge vormd door het gemiddelde aan tal zetten per partij, dat dik boven de 40 ligt! De reden van het ver toonde vechtschaak is gelegen in de samenstelling van het deel nemersveld. De favorieten Kortsjnoi en Timman moeten streven naar toernooiwinst, er zijn vier kandidaat-grootmees ters die zich richten op een grootmeesterresultaat met 8,5 uit 13, en drie jonge spelers branden van verlangen om zich in de kij ker te spelen. Deze groep spelers vormt samen een toernooi van categorie 11iets lager dan gebruikelijk, omdat het Hoogoventoernooi dit jaar sa menvalt met landenwedstrijden in Zweden en getroffen wordt door de Russische boycot van Kortsjnoi. Deze boycot wordt door de Russische schaakbond ontkend, maar in de toernooien waarin Kortsjnoi speelt, zal men vergeefs naar Russische deelne mers zoeken. Tot dusver valt Kortsjnoi zwaar te gen in Wijk aan Zee. De score van 1 uit 3 is voor hem natuurlijk uit den boze. Kortsjnoi voert nu al een jarenlange strijd met de Sowjet-autoriteiten om zijn vrouw Bela en zijn zoon Igor naar het Westen te krijgen. Je krijgt de indruk dat hij zich nooit rust gunt. Voeg daarbij de Russische boycot, waardoor Kortsjnoi de laatste jaren geen echte toptoer nooien heeft kunnen spelen, dan wordt het duidelijk dat zoiets vreet aan zijn schaakkracht. Met Jan Timman gaat het al even slecht. Hij is de afgelopen maand op vakantie geweest in Surina me, en dat kan op zich een prima voorbereiding zijn (al vertelt hij nu wel de vreemdste oerwoud- verhalen), maar hij heeft duide lijk de juiste vorm nog niet te pakken. Er wordt ook wel be weerd dat hij de klap van Rio de Janeiro nog niet te boven is, maar Jan is van nature opgewekt en optimistisch en als hij de komen de ronde het ritme hervindt, kan hij nog enorm omhoogschieten. Hij heeft het vaker gepres teerd. Als we de andere Nederlanders be kijken, zien we dat Hans Ree op zijn bekende soliede manier op 2 uit 3 is gekomen. Twee betrekke lijk inhoudloze remises en één keer toegeslagen toen hij de kans kreeg. Het zal voor hem echter niet makkelijk zijn een groot meesterresultaat te scoren, want daartoe dient er minstens vier maal gewonnen te worden. De grootste kracht van Ree is het met-verliezen van sterke groot meesters, maar fel op winst spe len, ligt niet zo in zijn aard. Gert Ligterink begon goed. In de eerste ronde miste hij de winst tegen Timman, vervolgens won hij van Bohm, die in het eindspel niet tijdig op remise aanstuurde. Maar in de derde ronde had hij zwart tegen Hans Ree. Ligterink heeft met zwart nog nooit van Ree kunnen winnen, maar had al wel zo'n zes keer klop gekregen. Hij was vooraf al somber gestemd en ja hoor: Ligterink zette zijn dame op een slecht veld. Ree voerde een kleine combinatie uit en zwart hield een ruïne over. Be rustend zei Gert na afloop: „Ik kan tegen die Ree gewoon niet spelen'. Hans Bohm lijkt goed in vorm. Hij verpletterde eerst de IJslandse grootmeester Sigurjonsson en verloor daarna een beetje onno dig van Ligterink. In de derde ronde speelde hij een zeer boeiende partij tegen Browne. Deze Browne is een zeer opmer kelijke verschijning. Hij zit schokkend en schuddend achter het bord, ramt op de klok en trekt een gezicht alsof hij de gemeen ste vent van de wereld is. Het is dan verbazend om te horen dat hij een stuk rustiger is dan zo'n vijf jaar geleden. Browne zorgt altijd wel voor een incident, en tegen Bóhm was het weer raak. Ten eerste bood hij in Böhms tijd remise aan, hetgeen niet volgens de regels is en zeer onsportief als je tegenstander in tijdnood zit. Even later was Bóhms vlag gevallen en Browne eist de partij op, maar volkomen onterecht, want het voorgeschre ven aantal zetten was al lang vol tooid. Tekenend voor de vorm van Hans Bohm was zijn afgege ven zet na de eerste zitting. Zelfs Kortjsnoi begreep die zet niet, maar achteraf bleek het de enige manier té zijn om nadeel te ver mijden en nu was het Browne die voor de remise nog hard moest vechten. Mijn eigen start was niet best. Ik verloor in een aantrekkelijke par tij van Seirawan. die door een ter rein vol valkuilen de weg naar de winst wist te vinden en tegen Al- burt in een manoeuvreerpartij, waarin mijn aanvankelijk goede stelling geleidelijk minder werd en geruisloos te gronde ging. Een zwaar bevochten remise met zwart tegen Kortsjnoi in de derde ronde maakte echter weer veel goed. Gedeeld tweede met Ree zijn Browne en Kovaeevic. Browne laat zich kennelijk niet door zijn eigen gedrag afleiden. Waar schijnlijk is een groot gedeelte van zijn zogenaamde uiting van zenuwen gespeeld. Kortsjnoi ver telde dat hij eens langs Browned bord liep, waar Browne zijn ge bruikelijke wilde bewegingen aan het maken was. Kortsjnoi keek hem toen eens van opzij aan, waarop Browne vrijwel onge merkt knipoogde. Browne is goed op dreef en won in de twee de ronde een fraaie partij van Timman. Kovaeevic, een vrij onbekende Joegoslaaf, gaat op ongeveer de zelfde wijze te werk als Hans Ree. Twee korte remises en tegen Byrne, die zijn stukken onhandig opstelde, sloeg hij toe met een leuke combinatie. Het is grappig om te zien hoe gemoedelijk de Amerikaanse veteraan Byrne er telkens bijzit, ongeacht zijn stel ling. Toen hij in de tweede ronde totaal verloren stond tegen Ko vacevic, zat hij tegen de stelling aan te kijken alsof hij het best naar zijn zin had. De jonge Braziliaan Sunye, die de grote verrassing was van het In terzonaal Toernooi in Rio de Ja neiro, heeft driemaal remise ge speeld. Gebrek aan inspanning kan hem echter niet 'verweten worden, want het waren allemaal partijen van meer dan 50 zetten en hij hield met zwart zowel tegen Kortsjnoi als tegen Timman stand. Een hoge klassering van hem is dus bepaald niet uitgeslo- De komende ronden zullen moeten uitmaken of Kortsjnoi en Tim man, die toch echt als torenhoge favorieten gestart zijn, nog aan sluiting kunnen vinden bij de top. Zeker voor Timman wordt dat niet makkelijk. Vandaag speelt hij tegen Seirawan en zon dag moet hij het tegen Kortsjnoi opnemen. Maandag hebben de spelers weer een rustdag. Na de derde runde is de stand nu: 1. Seirawan 2.5 punten. 2 4 Ree. Kova- cecic en Browne 2. 5,10. Alburt. Byr ne. Ligterink. Biyiasis, Sunye en Bohin 1.5, 11 13. Sigurjonsson. Kortsjnoi en Timman 1, 14. Van der Wiel 0,5 JOHN VAN DER WIEL teresse heelt in dat gevecht, ls die belangstelling aanwezig, dan zal het voor Ahoy financieel niet haalbaar zijn om tegen dat bod op te boksen". Intussen gaat Koopmans' concen tratie volledig uit naar een partij, die ar wel vaststaat: die tegen de Italiaan Ennio Cometti. De Fries zet op maandag 28 januari in Ahoy opnieuw zijn Europese titel op het spel, nadat eerder de Fran sen Robert Amory en Hocine Ta- fer een vruchteloze poging on dernamen Koopmans van de troon te jagen. Een vrijwillige ti- telverdcdiging dit keer, omdat de EBU nog steeds niet de officiële uitdager naar voren heeft ge schoven. Een mannetjesputter, die Cometti, als je de door Koopmans op nieuw uit Santa Monica (Los An geles) gelokte trainer Henry Da- vis tenminste moet geloven. „Ik heb Cometti tweemaal zien bok sen", aldus Davis, „en beide ke ren maakte hij een erg moedige indruk op me. Cometti heeft een goed incasseringsvermogen en blijft altijd maar weer aanval len Ook voor Rudie Koopmans is de Italiaanse kampioen, die een dag na het gevecht 29 jaar wordt, geen wereldvreemde. Koopmans: „Ik heb hem al tweemaal zien vech ten: tegen Peralta en tegen Scott. Tegen Peralta maakte hij een on beslist, van Scott verloor hy. Zijn gezicht schijnt nogal snel open te liggen; aan verwondingen heeft Cometti ook zijn meeste verlies- partijen te wijten". Cometti leverde als professional 39 gevechten, waarvan hij er drie onbeslist maakte en zes verloor. Tweemaal werd een aanval op het Italiaanse kampioenschap verij deld door niemand minder dan Aldo Traversaro, de man van wie Koopmans een jaar geleden de Europese gordel pakte. Toen Traversaro eind 1977 Europees kampioen werd, beklom de in Rome geboren Cometti vrijwel onmiddellijk de hoogste sport op de boksladder in Italië. Vorig jaar stond hij slechts twee keer in de ring. Hij verloor van George Scott en van de Australiër Tony Mun- dine, beide keren na opgave door bles Rudie Koopmans vat de tweekamp tegen Cometti uitermate serieus op. „Ik heb me nog nooit zo gede gen voorbereid", zegt de man, die op 30 januari 32 jaar wordt. „In overleg met Ahoy heb ik deze te genstander mogen uitkiezen. Drie namen werden mij voorge legd: Avenamar Peralta, Bunny Johnson en Ennio Cometti. Johnson is geblesseerd en Peral ta had een contract lopen om te gen Jean Pierre Coopman te bok sen, een paar dagen terug. Co metti bleef dus over, al is dat ook meteen de sterkste van het trio". Samen met zijn sparringpartners Robert Amori (inderdaad, de zelfde die hij in mei 1979 ver sloeg) en de Engelsman Chal- craft, beiden evenals Cometti rechtsvoorstaande boksers, is Koopmans alweer drie weken aan de slag in en rondom het Zui derparkhotel in Rotterdam. „Koopmans is veranderd", zegt Amori, een vergelijking trekkend tussen nu en de avond waarop hij zelf tegen Koopmans stond. „Rudie is agressiever en ik geloof dat hij het publick niet meer zo zal teleurstellen als tijdens dat laatste gevecht tegen Tafer. Ik zie het wel zitten voor hem, hij is niet alleen rijp om Cometti te pakken, maar ook om een partij te leveren om de wereldtitel". Amori en Chalcraft boksen overi gens tegen elkaar in het bijpro gramma, dat voorts versierd wordt met de volgende partijen: Roy Somer-Dominique Piedeleu (Frankrijk); Cor Eversteyn-Jean Michel Igcr (Frankrijk); Henny Thoonen-George Scott (Enge land) en Alex Blanchard-Mike McCoy (USA). Ook op zondag amateurs niet in aetie ZEIST (ANP)-De KNVB heeft, in aansluiting op het afgelas ten van de wedstrijden uit het zaterdagvoetbal, ook alle wedstrijden uit het zondag amateurvoetbal afgeslast. Deze beslissing geldt ook voor de wedstrijden in de af delingen van de KNVB. De De beslissing over het al dan niet doorgaan van de 'standaard' wedstrijden uit het betaalde voetbal wordt overgelaten aan de scheids rechters.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13