Zesdaagse trein nu goed op gang gekomen Feyenoord trekt Roda-aanvaller Vermeulen aan Asensi in Spaanse selectie Van Agt pakt geld terug dat hij nooit gegeven heeft Clark/Allan doen geslaagde gooi naar koppositie ZATERDAG 19 JANUARI 1980 sport PAGINA 11 Ik zal niet zeggen dat alle tijd die minis ter-president Van Agt besteedt aan het uitreiken van Jaap Eden-beeldjes en het lossen van startschoten onproduk- tief is in die zin, dat het geen stemmen winst oplevert, want anders was hij natuurlijk nooit tot Man van het Jaar uitgeroepen. De manier ook waarop de Sportman van het Jaar, Jan Raas,over Van Agt spreekt, doet ongetwijfeld ie der reclamebureau likkebaarden dat dolgraag gebruik zou maken van de Sportman van het Jaar voor het aan prijzen van rijwielen, gortepap of spelglansmiddel en. Maar je krijgt bij Van Agt vaak de in druk dat hij door al die nevenactivitei ten te weinig tijd overhoudt voor het bestuderen van de zaken waarvoor hij eigenlijk is ingehuurd, zodat je de vreemde figuur krijgt dat hij steeds populairder wordt om steeds oneigen- lijker redenen. Waarom is Jan Raas populair? Omdat hij zo hard en slim fietst. Waarom is Van Agt zo populair? Omdat hij zo aardig converseert met Jan Raas die zo hard en zo slim fietst. En omdat hij zelf ook fietst, maar niet zo hard, en het toch doet. Babbel Zou Jan Raas ook tot Sportman van het Jaar zijn gekozen, als hij niet zo best fietstete weinig trainde, af en toe met de afstand smokkelde, maar wel elke keer een interessante babbel over poli tiek, kunst, de maatschappij en de wo ningnood aan de journalisten kon ver kopen? Willem van Hanegem is nooit tot sportman van hel jaar gekozen, hoewel hij naast z'n babbel enz'n Truus toch altijd nog een van de beste voet ballers was die we ooit gehad heb ben. Neem bijvoorbeeld die uitspraken van minister-president Van Agt over het in trekken van een rijkssubsidie voor de Nederlandse deelneming aan de Olympische Spelen in Moskou. Het Ne derlands Olympisch Comité en de Ne derlandse' Sport Federatie hebben daarover een gezamenlijk communi qué uitgegeven, waarin zij onder meer schrijven: Verwarring „Deze uitspraken hebben niet alleen aanleiding gegeven tot verwarring, maar zouden ook grote gevolgen kun nen hebben voor het toekomstige sport beleid in Nederland. Voor zover is ge sproken over verstrekking van rijks subsidies, stellen wij vast dat in Ne derland dergelijke subsidies met be trekking tot de topsport (Europese en wereldkampioenschappen en Olympi sche Spelen) niet voorkomen" Van Agt wil dus geld terugpakken dat hij nooit gegeven heeft. Als ik dat lees, dan denk ik toch echt dat hij zijn tijd nutti ger had kunnen besteden dan aan het lossen van een startschol en het uitrei ken van een paar beeldjes. In de uren die hem deze bezigheden gekost moeten hebben, had hij dan even in zijn pape rassen kunnen snuffelen zodat hij bij tijds had kunnen voorkomen dat hij te genover mr. JD. JIdenburg (voorzit ter NOC), mr. J. W. van der Krol (vice- voorzitter NOC) en dr. W. van Zijll (al gemeen secretaris NSF), allemaal ge studeerde mensen dus, voor aap kwam te staan met zijn intrekking van die niet bestaande rijkssubsidies. Boven dien had hij dan even de tijd gehad te bedenken, dat het op zijn minst niet ..elegant" was om eerst te betogen dat het al dan niet deelnemen aan de Spe len in Moskou een zaak was van de sportbonden, en niet van de regering, om vervolgens de denkbeeldige gelden die dat deelnemen mogelijk zouden moeten maken, haastig terug te vorde ren. „Mam, mag ik een Marsreep kopen?". .Alsje mij vraagt of ik zelf een Marsreep zou kopen dan zou ik zeggen: nee, want dat is slecht voor je tanden, maar het staat je natuurlijk helemaal vrij om zelf te beslissen of je al dan niet een Marsreep wilt eten. Maar voor je die beslissing neemt, wil ik wel eerst de gulden zakgeld terug, die ik je gisteren gegeven heb!". „Maar mam, ik krijg toch nooit zakgeld van je voor snoep? Toch alleen om schoolboeken te kopenMijn snoepgeld communiqué van het NOC en de NSF heb ik zelf verdiend, met kranten be- zegt verder nog: zorgen". Instrument „Indien de uitlatingen ran de minister president de bedoeling mochten hebben eventuele rijkssubsidies te hanteren ati instrument om de sport te bewegen tot bepaalde politieke gedragingen, dan menen wij dat dit in strijd zou zijn met het subsidiebeleid zoals dit op alle ni veaus in Nederland wordt toegepast. Een dergelijk besluit zou tevens beteke nen dat de regering van oordeel zou zijn het recht en de plicht te hebben de Nederlandse sport om door de regering te bepalen redenen te isoleren". Stel je voor dat de regering de subsidie zou intrekken van het Publiekstheater omdat dat van plan is een stuk van wiilen de Oostduitse communist Ber- told Brecht op te voeren! Of dat hel Ne derlands Ballet zijn subsidie zou kwij traken, omdat het van plan is een Uier nee door de Sowjet-Unie te maken. OJ dat Gerard Kornelis van het Reve van wie een boek door de jury is voorgedra gen om bekroond te worden, die bekro ning niet krijgt,omdat de minister van CRM toevallig katholiek is en niet ge charmeerd is van het proza van G. K. van het Reve. Dat zou toch ondenkbaar zijn? Laatst Toch is dat laatste een keer gebeurdlang geleden weliswaar, de betreffende mi nister, die later net ais Van Agt minis ter-president werd, is inmiddels al overleden (het was mr. Cals), maar he lemaal ondenkbaar is het dus blijk baar niet. Vandaar dat de ongerust heid van hel NOC en de NSF terecht niet „pro forma" is, maar heel reëel. Het is ook een geniepige methode na tuurlijkZelf onthoudt dt regering zich van enigerlei directe actie tegen de Sowjet-Unie nadat die Afghanistan is binnengetrokken. De ambassadeur wordt niet teruggeroepen (wat Enge land nog wel deed), handelsbetrekkin gen worden niet opgeschort, culturele verdragen worden niet ontbonden ver klaard, de regering doet in feite mets tastbaars, maar wil dan wel dat de sport deze hete kastanje uit het vuur haalt. En om de sport daarbij een duw tje in de rug te geven, pakt ze het geld voor de reis- en verblijfkosten af (die ze dus nooit gegeven heeft, maar dat pot sierlijke onderwerp hebben we al be handeld). Het is allemaal ero ondoordachtr zal dus weer veel moeten worden rechtgebreid en kromgepraat om deze pseudo-maat- regel weer ongedaan te maken, maar gelukkig heeft onze fietsende premier bewezen dat dat nu juist zijn sterkste punt is. Toch zou iemand hem eens moe ten aanraden dat als hij dit vak nog een tijdje wil blijven uitoefenen, het misschien raadzaam is om wal meer te studeren'en wat minder te showen. Er zijn dit jaar trouwens een miljoen fiet sen verkocht m Nederland, dus zo bij zonder is dat fietsen nu ook weer niet. Programma profvoetbal Programma betaald voetbal EREDIVISIE Willem II - FC Twente, Roda JC - PEC Zwolle, Feyenoord - NEC, FC Utrecht - PSV, AZ '67 - MW (19/1), Haarlem - FC Den Haag, Vitesse - Sparta, Go Ahead - Excelsior, NAC - Ajax (19/1) EERSTE DIVISIE De Graafschap - Amersfoort, Veendam - FC Amsterdam, Cambuur - Wagenin- gen, Den Bosch - Telstar, Eindhoven - Volendam, Helmond - Heerenveen, For- tuna - FC Groningen, FC VW - DS '79, Heracles - Vlaardingen. ROTTERDAM - De blauwe Zesdaagse-trein lijkt in het Rotterdamse Ahoy-sportpaleis eerst nu goed op gang ge komen. Waar Patrick Sercu en Albert Fritz op de ope ningsavond de lakens uitdeelden, deden vrijdagavond de Australiërs Danny Clark en Don Allan in de zestigminu- tenjacht een geslaagde gooi naar de ereplaatsen van deze tiende Rotterdamse Zesdaagse. LEIDEN-Omdat de basketballers van BOB maandagavond niet de beschikking kunnen hebben over sporthal de Vierspan, gaat de voor die avond geplande thuiswedstrijd tegen Parker Leiden niet d«»or. Dit duel wordt nu vermoedelijk op 5 februari gespeeld. Het uitstel komt de Leidse basketballers niet onge legen, want hierdoor kan de ploeg van Blom maandag al met de trein naar Milaan vertrek ken. a.s. woensdag mooi Leiden uitkomen tegen (iabetti C'antu voor de Europa Cup voor be kerwinnaars. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM-KERKRADE - De interesse van Feyenoord kwam voor Roda JC's linkerspits Pierre Vermeulen totaal onverwacht. De 23-jarige aanvaller, die een driejarig contract bij de Rotter damse eredivisieclub onderte kende, hoorde pas donderdag morgen voor het eerst dat Feye noord hem wilde contracteren. „Toen belde manager Stephan op. Nog dezelfde avond zijn we om de tafel gaan zitten en zijn we rondgekomen", aldus Vermeu len. De belangstelling van Feyenoord voor Vermeulen dateert volgens Stephan pas van enkele dagen geleden. „Maar we kennen in principe alle goede voetballers en we waren natuurlijk op de hoogte van de clausule in zijn contract dat hij voor zes ton weg kon. Dat is voor een topvoetballer in Ne derland natuurlijk een aantrek kelijk bedrag", aldus de Feye- noord-manager. In dat contract is echter ook de clausule opgenomen dat Ver meulen als hij een verbintenis met een andere vereniging af sluit, nog twee maanden voor zijn oude club moet uitkomen. Dit impliceert in dit geval dat de Ro da JC-aanvaller pas medio maart in de Kuip mag uitkomen, terwijl de Nederlandse transfermarkt de eerste vrijdag van maart sluit. Inmiddels heeft Feyenoord al een extra aanbetaling aangeboden om Vermeulen eerder te kunnen inlijven. Stephan: „Dat aanbod zal Roda in tern nog bespreken. Over een week hopen we daar uitsluitsel over te krijgen". Roda-manager Hans Coerver wil van dat aanbod echter niets weten. Volgens hem zal Vermeulen het seizoen ge woon in Kerkrade uitdienen en per 1 juli definitief vertrek ken. Of de transfer van Vermeulen een verschuiving in de voorhoede (Petursson in de spits) inhoudt, wilde Stephan niet zeggen. „Ik dacht dat dat geen consequenties voor onze spits Jan Peters heeft. Er is ook geen interesse voor hem". Vermeulen ten slotte: „Dat was ook mijn eerste vraag. Ze lieten ech ter weten dat ik goed pas in het nieuwe spelletje, waarin ik kan functioneren als hangende links buiten. Maar ik zie wel. Het bete kent voor mij een goede verbete ring op zowel financieel als spor tief vlak", aldus de Kerkrade naar, die zegt dat hij aan zijn beste seizoen bij Roda JC bezig is. Sobczak FC VW moet de 32-jarige ex- doelman Eddie Sobczak nog tot 1 juli van dit jaar normaal zijn sala ris blijven doorbetalen. Dit heeft de arbitragecommissie van de KNVB beslist in een zaak, die de WCS namens Sobczak tegen de Venlose eerste-divisieclub aan hangig had gemaakt. De ex-doelman van VW was van mening dat zijn contract voor 15 mei van het afgelopen jaar schrif telijk opgezegd had moeten wor den. De arbitragecommissie heeft hem gelijk gegeven, wat voor VW betekent dat Sobczak nog tot 1 juli 1980 op de loonlijst staat. Sobczak is afgelopen dinsdag weer op de trainingen van VW ver schenen en traint nu met de c- spelers mee. Marle Het bestuur van de sectie amateur voetbal van de KNVB heeft het bondsbestuur gisteren meege deeld onvoorwaardelijk vast te houden aan de kandidatuur van Jo van Marle als opvolger van bondsvoorzitter Wim Meuleman. Het bestuur van het amateurvoet bal is verder van mening, dat de voorzitter van de KNVB zitting moet hebben in het bestuur van de Europese Voetbal Unie (UE FA). Geheel overeind bleven daarente gen Martin Venix en Roman Hermann. Met name de wereld kampioen stayers („Ik heb nog wat hoofdpijn en ook mijn schouder is nog gevoelig") bleek volledig hersteld van zijn valpar tij op de openingsdag. Venix koerste bekwaam, demonstreer de koersinzicht en toonde zich bij nagenoeg elke ontsnapping alert. Venix hield zich zodoende met Hermann volledig in de race. Sterker nog, als die coureurs in de komende dagen niet al te veel rondeverlies lijden, konden ze zich nog wel eens als serieuze kandidaten voor de hoofdprijs aandienen. Op de laatste avond immers is de finale dernykoers mede bepalend voor het eind klassement en Venix kan juist in die rit achter de brommer zijn stayerscapaciteiten naar alle lust botvieren. STAND 1. Clark-Allan 76 punten: 2. Sercu- FritZ 70; 3 Pijnen-Raas 59; 4. op één ronde Venix-Hermann 26; 5. op twee ronden Knetemann- Peffgen 48; 6. op drie ronden Zoe- temelk-Hempel 41; 7. op vier ronden Vaarten-Tourné 28; 8. op vijf ronden Karstens-Schuiten 28; 9. op zes ronden Van Vliet- Schutz 38; 10. op zeven ronden Debosscher-Wesemael 37; 11. op elf ronden Van den Hoek-Priem 33; 12. op dertien ronden Pon steen-Havik 27; 13. op veertien ronden Van Gerwen-Rietveld 21 punten. Amateurs In de amateurzesdaagse toonden de Denen Hans Orsted en Michel Marcussen zich andermaal op permachtig. Het machtsvertoon van donderdag, toen de Scandi- naviërs de rest van het veld bla meerden, bleef ditmaal dan wel achterwege, ook nu mocht de rest van het veld slechts het randge- beuren verzorgen. Het Engels-Nederlandse koppel Hunt-Kuiken veroverde de tweede plaats op Van Tol-Groe- newegen, die nu als derde staan geklasseerd. Hunt en Kuiken lijken met hun drie ronden achterstand evenwel nauwelijks in staan om een se rieuze bedreiging voor órsted en Marcussen te vormen. GERARD VAN PUTTEN MADRID (AFP) - De Spaanse bondscoach Ladislao Kubala heeft de zeventien spelers aan gewezen, waaruit het Spaanse elftal zal worden samengesteld, dat op 23 januari in het gemeen telijk stadion "Balaidos" van Vi go (Galicie) tegen Nederland uit komt. Het zijn: Dani (At. Bilbao), Gordillo (Betis), Urruticoechea (Espanol), Arias en Saura (Valen cia), San José Juanito en San- tillana (Real Madrid), Satruste- gui, Arconada, Celayeta en Za- morra (Real Sociedad), Migueli, Landaburu, Asensi, Olmo en Cassarco (Barcelona). Ook heeft hij aangewezen de spelers voor het team van Spanje onder de 21 jaar, dat op 22 januari in Coruna tegen Jong Oranje uitkomt. Het zijn: Cedrum (Bilbao Athletic), Carreras (Sabadell), Luque (Ca diz), Ondina (Oviedo), Lumbrcras (Osasuna), Manoio (Barcelona At), Merayo (Baracaldo), Gregori (Alaves), Agustin en Juanito (Castilla), Diego en Victor (Tene- rife), Prieto en Pedro Pablo (At. Madrileno), Pardo en Sefarin (Coruna). Jong Oranje (spelers tot 21 jaar) is voor het volgende toernooi om het Europese kampioenschap voorjeugdploegen ingedeeld met Spanje en Luxemburg. Het toer nooi, dat voltooid wordt in 1982, loopt min of meer parallel met de kwalificatiewedstrijden voor het toernooi om het wereldkam pioenschap in de Europese zo nes. Aangezien voor het jeugd kampioenschap van Europa minder landen hadden inge schreven heeft de UEFA die lijn niet helemaal kunnen volgen. Frankrijk, België en Cyprus, die met hun A-elftal met Nederland in een groep zitten, vormen voor het jeugdkampioenschap een groep. De Europese voetbalunie heeft de landen opgedragen voor 26 maart een programma op te stellen in onderling overleg. De groepsin deling ziet er als volgt uit: 1West- Duitsland. Oostenrijk. Bulgarije en Finland; 2. Belgie, Frankrijk en Cyprus; 3. Tjechoslowakije, Sowjet-Unie, Turkije; 4. Enge land, Zwitsersland, Hongerije, Roemenie; 5. Italië, Joegoslavië, Griekenland; 6. Schotland, Zwe den, Denemarken; 7. Polen, Oost- Duitsland, Noorwegen; 8. Span je, Nederland, Luxemburg. ALGEMEEN - Er zal voorlopig geen Europese sporttoto komen. De Europese commissie heeft gisteren het schriftelijk inge diende verzoek een Europese sporttoto op poten te zetten, ver worpen. Het Nederlandse koppel, Raas/Pijnen, één van de publiektrekkers van de Zesdaagse nam in eerste instantie de kop over de Sercu en Fritz. Later zouden Clark en Allan zich op de eerste plaats nestelen. Nadat eerder op de avond René Pijnen en Jan Raas de koppositie van Sercu en Fritz al hadden overgenomen, reden de Austra liërs zich in het een uur durende rondenspel in de schijnwer pers. De artiesten van het wielercircus handelden gisteravond geheel in de geest van directeur Peter Post. Zonder uitzondering werkten de koppels naar vermogen in die ploegrace, het tempo werd in die krachten slopende jacht onvoor stelbaar hoog gehouden. De er kende Zesdaagse-koppels beul den de minder onderlegde equi pes af, het kaf werd derhalve van het koren gescheiden. Onder die omstandigheden vielen enkele wielerduo's genadeloos door de mand. Zoals bijvoor beeld Joop Zoetemelk en Udo Hempel, die eerder op de avond met slechts een 'tour' achterstand nog geheel in koers waren. Drie ronden kreeg dit tweetal tenslot te aan zijn broek. Maar vooral de Belgen Michel Vaarten en Stan Tourné kapseis den in dit uur der waarheid. Zij. die zich op de openingsavond manifesteerden als gevaarlijke outsiders, zakten als een bak steen voor hun examen. Vier ronden achterstand prijkten uit eindelijk op hun cijferlijst.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11