Amateurs samen in schouwburg "Groof Matilo99 op komst Drie instellingen in zuivelstation Ouders op Herhaling poogt gat te dichten VRIJDAG 18 JANUARI 1 Carnavalsfeest De Leidse carnavalsvereniging "De Merepinters" organiseert zaterdag een groot haring- en wittebroodfeest. De festivitei ten worden gehouden in de re sidentie van de Merepinters, de aula van de school aan het Valkenpad 5. Het programma begint om half negen en de muziek, wordt verzorgd door de Silhouettes. Natuurlijk ontbreekt de haring en het wittebrood niet. FBL-band In verband met het vijfendertig jarig bestaan van de Francis- cus Band Leiden, kortweg FBL wordt er zaterdagavond een feestelijke bijeenkomst gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Na de opening presenteert de jubilerende band zich onder leiding van Inge Lemmer zaal. Bovendien treden de majorettes op onder leiding van Lavinia Sinteur. Het programma vermeldt ver der een grote loterij en een bal met medewerking van 'De Bo- ranie's" en de blaaskapel "De gespleten klomp". Aanvang 20.15 uur. Augustinus In het gebouw van de jongeren vereniging "Augustinus" aan het Rapenburg 24 wordt mor gen de film "Last tango in Pa ris" gedraaid. Het is een film van Bernardo Bertolucci met in de hoofdrollen Marlon Brando en Maria Schneider. De rolprent verhaalt over een ongewone liefdesrelatie. De zaal is vanaf 20.30 uur ge opend en de voorstelling be gint een uur later, Entree prijs: f2.50. Hot House In de jazz-zolder "Hot House" aan de Breestraat 66 treedt zaterdagavond vanaf 21 uur het Willem Reinen Kwartet op. Behalve Willem Reinen, die de flügelhorn bespeelt, maken van het kwartet deel uit Irvy Rocklin piano), Har ry Emmery (bas) en Erik Ine ke (drums). De namen zijn. voor geregelde Hot House-be- zoekers niet onbekend, want in andereformaties waren ze al eerder te gast. De groep produceert zeer mo derne jazzmuziek, maar is niet avant-gardistisch Wandeltocht De wandelkring Leiden en om streken organiseert morgen een molenwandeltocht over 10 en 15 kilometer. Tussen 9 uur 's ochtend en 1 uur 's middags kan er gestart worden bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein. Elke deelnemer ontvangt na volbrenging van de tocht een herinneringDe deelnemersprijs bedraagt f2.50. Jazz on Sunday Op zondag 20 januari komt het kwartet van drummer Ruud Bogaards naar het zwemba drestaurant aan de Boshui- zerlaan in Leiden Zuid-West. Deze drummer trad al eerder in jazz on sunday op. Instru mentaal krijgt hij de steun van pianist Han Meijer die onder ander Stan Getz heeft begeleid en bassist Dolf del Prado. Daarnaast wordt meegewerkt door Fred Beni- fante op tenor. Het concert be gint om kwart voor drie 's middags. Familie-instuif De afdeling buurtwerk van hel Leidse Volkshuis organiseert zondag 20 januari een fami lie-instuif. Van drie tot vijf uur kunt u er met het hele ge zin terecht. Als speciale at tractie is er een voorstelling van de toneelgroep Comme dia deli arte uit Rotterdam. Deze amateurgroep speelt straattoneel van Italiaanse afkomst. Het is een toneel vorm met vele steken onder water naar de maatschappij verpakt in een kleurrijk spek takel van liedjes, schmink, kostuums en vele grappen. Het stuk is getiteld Steek je hand omhoog, houd je mond maar dicht". Na afloop is de bar open voor een drankje en hapje. Tevens kan er gesjoeld en gekaart worden. Voor de kinderen zijn spelletjes aanwezig. De toe gang voor kinderen bedraagt één gulden, volwassenen be talen het dubbele. Het voormalige Rijkszuivelstation aan de Vreewijkstraat. Een archief foto die werd gemaakt tijdens de viering van het 75-jarig bestaan. Van daar de vlaggen. LEIDEN - In de loop van dit jaar zullen in het pand van het voor malige Rijkszuivelstation aan de Vreewijkstraat drie instellingen onderdak krijgen. De eerste nieuwe bewoner is er inmiddels ingetrokken. Dat is de Onder wijsinspectie van het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen. Verder komen in het ge bouw de Geneeskundige Inspec tie van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne en een dependance van het Rijks museum van Natuurlijke Histo- Het Leidse museum is door de Rijksgebouwendienst aangewe zen als hoofdgebruiker van het complex. Overigens moet er nog wel het een en ander gebeuren al vorens het museum erin kan trekken. Directeur prof. dr. W. Vervoort: "De hele zaak moet op geschilderd worden en hier en daar moet een muurtje verdwij nen. De opknapbeurt kost een paar ton. Volgens de planning moet alles in juli klaar zijn, maar het kan best nog iets later wor den". Hoewel de nieuwe ruimte voor het museum een bijdr&ge levert aan de leniging van de grote ruimte nood, betekent het niet dat men daarmee uit de problemen is. Om het museum weer voor het publiek te kunnen openstellen is er behoefte aan een nieuwe expo sitieruimte. Daarover wordt al enkele jaren gesproken, maar een oplossing op korte termijn is niet te verwachten. Museumdirecteur Vervoort: "Het is een trieste zaak, maar het is natuurlijk wel een miljoenenkwestie". In het gebouw aan de Vreewijk straat heeft het Rijkszuivelsta tion zich driekwart eeuw bezig gehouden met het keuren van zuivelprodukten. Vorig jaar ver huisde men naar Wageningen waar men opging/in het nieuwe Rijkskwaliteitsins^ituut voor land- en tuinbouwprodukten. Over de herinrichting van het complex wordt op het ogenblik nog overleg gepleegd met de be trokken ministeries. Overstap van "Eerste stap" LEIDEN - Met een feestelijke op tocht van kleuters, leidsters en ouders is de prot. chr. kleuter school "De Eerste Stap" gister ochtend verhuisd. De kleuterschool verruilde een pand aan de Morsweg voor een aantal lokalen in het scholen complex van de prot. chr. basis school "Prinses Beatrix". De kinderen waren verkleed, de school was versierd en de "over tocht" werd gemaakt met ver sierde fietsjes en steppen. Bij 275-jarig bestaan LEIDEN - Een door Leidse amateurtoneelverenigingen uit te brengen produktie van 'Die Galoschenoper' als per siflage op Bertolt Brechts befaamde 'Dreigroschenoper'. Dit plan ter viering van het 275-jarig bestaan van de Leidse Schouw burg werd tijdens een gistermid dag gehouden commissieverga dering op tafel'gelegd. De leden van de deelcommissie voor schouwburgzaken toonden zich over het algemeen tevreden met het plan, dat door de uit deze commissie gevormde werkgroep nader uitgewerkt zal worden. Het heeft echter alleen kans van sla gen als men op tijd de hand kan leggen op de tekst van dit Oost- duitse stuk. Bovendien moet nog worden afgewacht of er bij het Leidse amateurtoneel voldoende Waardeiland wil nu tweede brug LEIDEN - De Stichting Meerburg en de Vereniging Waardeiland hebben in een gezamenlijke brief bij de gemeente erop aangedron gen zo snel mogelijk te beginnen met de aanleg van de Domela Nieuwenhuisbrug tussen het Waardeiland en het Utrechtse Jaagpad. De vertraging van de bouw zorgt ervoor dat ook andere dringende werkzaamheden, zo als rioleringaansluitingen en verkeersvoorzieningen, niet uit gevoerd kunnen worden. De bewoners in dit stadsdeel me nen dat voor een goede verkeers afwikkeling beide bruggen naar het Waardeiland voor alle verkeer opengesteld zouden moeten zijn. Verder wordt in de brief een aan tal maatregelen gevraagd voor de verkeersveiligheid animo is om aan een dergelijke gezamenlijke produktie mee te werken. Als mogelijk alternatief denkt de werkgroep aan een stuk van Sha kespeare. Mocht ook dat geen doorgang vinden dan is er vol gens schouwburgdirecteur Hans van Dam, die deel uitmaakt van de werkgroep, wellicht nog de mogelijkheid om een topattractie uit het buitenland aan te trekken. In dit verband werd o.a. de naam van Gilbert Bécaud genoemd. Vast staat in elk geval dat hetzij op 20 hetzij op 21 mei a.s. in Leiden het jaarlijkse congres van de Ver eniging van Schouwburg en Concertdirecties zal worden ge houden. Op dit congres worden traditiegetrouw de belangrijkste toneelprijzen zoals de Theo d'Or en de Louis d'Or bekendge maakt. Voorts is er ter gelegen heid van het schouwburgjubi leum een fotoboek over het Leid se theater in voorbereiding. Wat betreft de plannen voor het speelseizoen 1980-'81 kon Hans van Dam niet veel méér meede len dan dat het aanbod van het gesubsidieerde toneel er ditmaal, althans op papier, goed uitziet in tegenstelling tot dat van de vrije toneelsector, waaromheen vol gens hem in veel gevallen 'duide lijk een spruitjesgeur hangt'. Ook denkt de schouwburg-directeur een aantal buitenlandse produk- ties, met name uit Engeland en België, alsmede enkele opera voorstellingen naar Leiden te halen. Met deze summiere gegevens voor het komende seizoen haalde Hans van Dam zich het ongenoe gen van sommige commissiele den op de hals. Zo uitte Bob Hageman zijn boos heid door op te merken dat hij dit 'niet meer serieus kan nemen'. 'De commissie dient ruim van te voren voldoende geïnformeerd te worden over de programmering van het nieuwe seizoen', aldus Hageman. Ook commissielid Ton van Brussel maakte zich kwaad op de schouwburgdirectie. 'De commissie moet bezwaren kun nen inbrengen tegen een bepaal de voorstelling nog voordat deze contractueel vastligt'. De schouwburgdirecteur kreeg tenslotte van commissievoorzit ter Piet-Hein Schoute de op dracht om op korte termijn een lijst samen te stellen zowel van de voorstellingen, waarop al een op tie is genomen, als van het totale theateraanbod. Hans van Dam zegde een dergelijk 'praatstuk' voor de eerstvolgende sievergadering toe. LEIDEN - Met man en macht V/ordt achter de schermen van het project "Ouders op Herha ling" (Leiden-Noord) momenteel geprobeerd om een tekort van ongeveer 60.000 gulden te dich ten. Dat "gat" in de subsidie is gevallen nu de minister van on derwijs het project OOH wil on derbrengen in nieuwe subsidie regelingen. Ouders op Herhaling is een project dat voor Leiden-Noord allerlei cursussen aanbiedt aan volwas senen. Het project vervult, zo werd onlangs in eén onderzoeks verslag van de universiteit ge zegd, een belangrijke functie in Leiden-Noord. Het rijk is van plan om zowel voor de Open School als voor Ouders op Herhaling een nieuwe subsi- die-regeling te ontwerpen, die op 1 augustus moet beginnen. Voor de Open School loopt de huidige subsidie op 1 augustus af, voor Ouders op Herhaling was op 1 ja nuari van dit jaar al geen geld meer. Het rijk kwam daarna met een overgangsregeling over de brug maar bleek daarin voor to taal ongeveer 60.000 gulden te hebben gesnoeid, i' Dat zou kunnen betekenen dat er tot 1 augustus geen geld is voor een tweetal medewerkers van Ouders op Herhaling. £ij werken beiden halve dagen en houden zich bezig met individuele bege leiding. Of ontslag zal volgen is nog de vraag, omdat deze mede werkers momenteel uit andere potjes betaald worden. Als het allemaal goed uitpakt, zal Ouders op Herhaling zich vanaf 1 augustus vooral met "alfabetise ring" bezig houden. Ook het wer ken met minderheden zal een stimulans krijgen. LEIDEN - Als alles goed gaat kan de Stichting Meerburg volgend jaar bij haar tienjarig be staan een nieuw - en ditmaal eindelijk stenen - clubhuis openen. Dit is mogelijk omdat een subsidie van een miljoen is toegezegd voor de bouw. Het heeft zoals bekend heel wat voeten in aarde gehad voor het eenmaal zover was. In 1971 is de Stichting al begonnen met haar activitei ten en heeft sindsdien een stormachtige ont wikkeling doorgemaakt. Het eerste buurtwerk werd verricht in gehuur de onderkomens, zoals het gebouw van het L.T.B., nu Raad van de Arbeid. Maar het is duidelijk dat een nogal geïsoleerde wijk als Meerburg behoefte heeft aan een eigen on derkomen voor de buurtactiviteiten. En die activiteiten kwamen er steeds meer. Vanaf 1971 is er elk jaar met zeer veel succes en belangstelling een wijkfeest georganiseerd. In 1975 was het zover dat Meerburg z'n eigen clubhuis kreeg. De opening van het 'Klein Matilo' gedoopte gebouwtje werd in april van dat jaar door wethouder D.J. Tesselaar ver richt. Een voorwaarde voor het verlenen van de subsidie was dat binnen twee jaar de eer ste paal geslagen moest worden voor een de finitieve behuizing. Dat werd later verlengd tot drie jaar. Het noodgebouw bleek al vrij snel na de ope ning veel te klein voor alle activiteiten die er opgezet werden. De meer dan honderd vrij willigers klopten geregeld bij de gemeente aan om meer subsidie voor de bouw van een beter onderdak. Allemaal tevergeefs. In 1977 begon het overleg met de Leidse Jeugdactie en daar vloeide uit voort dat met een lening van 75.000,- het houten noodge bouw uitgebried kon worden met een ge bouwtje van dezelfde afmetingen. Het nieu we gedeelte werd nog in hetzelfde jaar nog door de wethouders Waal en Tesselaar ge opend. Maar het bleef allemaal een tijdelijke oplossing, want door het toenemen van het aantal bezoekers ging men elkaar flink voor de voeten lopen. De gehorigheid van het houten gebouw is er ook de oorzaak van dat activiteiten die gelijk tijdig plaatsvinden elkaar storen. Daarbij dringt er ook wel eens wat geluid naar buiten door, hoewel dat zoveel mogelijk wordt be perkt. Problemen doen zich soms voor als er tegelijkertijd een disco en een vergadering zijn. En zo zijn er meer activiteiten die elkaar bijten. Het clubhuis draait nog steeds met één be roepskracht en een aantal part-time krach ten, naast een grote groep vrijwilligers. In een clubhuis waar zo'n duizend bezoekers per maand komen valt het dan niet mee de gang erin te houden. Vorig jaar hebben de tieners fel geprotesteerd tegen het ontbreken van een goede ruimte voor hun activiteiten. Dui delijk kwam naar voren dat voor het goed kunnen draaien van het jongerenwerk een nieuwe en eigen ruimte vereist is. Niet alleen de jongeren, maar ook het volwas- senenwerk zit danig in de verdrukking. Het zelfde verhaal kan nog eens verteld worden voor het bejaardenwerk en de Stichting In- terkruis die in het clubhuis eenmaal per week een zuigelingen- en kleuterbureau houdt. Eind vorig jaar is er over de noodsituatie een witboek uitgebracht, waarin alles op een rij tje is gezet. Tegelijkertijd is een subsidieaan vraag gedaan voor de bouw van het definitie ve clubhuis. Tot ieders verbazing rolde de toezegging al na enkele weken uit de bus. Eén miljoen waar van besteedbaar 950.000 gulden. De Stich ting Meerburg zal dan zelf nog flink in de buidel moeten tasten om de inrichting te fi nancieren, maar dat zal door jarenlang zuinig werken wel lukken. De bouw moet in april 1981 achter de rug zijn. Op dit moment bekijken alle groepen die bij het clubhuis betrokken zijn hoe zij in het nieuwe gebouw ('Groot Matilo'?) aan de slag kunnen. Door D.J. van Kooten, rector van de dag /avondscholen- gemeenschap "Boerhaave" te Leiden Wanneer je voor de eerste maal wordt toegelaten tot de ko lommen van het Leidsch Dagblad en daarmee tot vele huiskamers, is het misschien goed je met enkele persoonlij ke gegevens te introduceren Het paspoort geeft de volgende, natuurlijk wel wat onvolledi ge, inlichtingen. Geboren te Leiden (inderdaad, en er ook getogen) in 1934. Woonplaats eveneens Leiden. En dan is als beroep genoteerd "rector ener scholengemeenschap"Dat nu is maar gedeeltelijk juist, zo als hierna nog zal blijken. Verdere informatie: gehuwd en een zoon (11). Middelbare schoolopleiding aan de toen malige gemeentelijke HBS. met vijfjarige cursus(thans Rembrandt-Scholengemeen- schap); politieke en sociale wetenschappen aan de Uni versiteit van Amsterdam. Na het kandidaatsexamen vond omschakeling plaats naar de studie der geschiedenis, want het leraarschap begon me te interesseren. Was mij dat eni ge jaren eerder voorspeld, ik zou het niet hebben geloofd. Als onbevoegd docent in 1958 begonnen aan de gemeente lijke HBS. voor meisjes, Ga- renmarkt, zaliger gedachte nis thans Louise de Coligny- Scholengemeenschap). Tus sentijds militaire dienst plicht: reserve-officier Ko ninklijke Marine. Daarna werd de onderdompe ling in het onderwijsgebeuren pas goed compleet. Het lesge ven in dit mooie vak begon me steeds meer te boeien. Pas in 1978 werd de kleine nevenbe trekking aan het Stedelijk Gymnasium met enige spijt beëindigd. Overigens nam het aantal wekelijkse lesuren se dert 1965 geleidelijk af door dat andere taken werden aanvaard: schooldekaan, conrector. Diverse nevenactiviteiten, in het kader van de school of daarbuiten, zoals in een lera renorganisatie, de Leidse commissie voor internatio nale samenwerking, afnemen van staatsexamens, universi teitsraad, e.d. En dan valt uitdrukkelijk te vermelden de eerste kennis making met het onderwijs aan volwassenen: sedert sep tember 1962 leraar geschiede nis en staatsinrichting aan de nieuw opgerichte Leidse Avond-HBS., een stichting onder de vleugels van de Leid se Onderwijsinstellingen. Eén avond per week bezig zijn voor een totaal ander publiek Noeste werkers voor de "twee de ka.ns" of de "tweede weg", zich in hun vrije tijd voorbe reidend op het staatsexamen toen nog zo'n twaalf vakken). Vaak naast een volledige baan, niet zelden met een ge zin. Letterlijk een harde leer school, gedurende drie a vier jaar, voor goed gemotiveer- den, die dit, om welke redenen ook, wensten. En nog steeds wensen. Want de ongeveer 80 gesubsi dieerde avondscholen voor gymnasium, atheneum, havo, mavo en meao hebben het aantal deelnemers aan deze vorm van volwasseneneduca tie in de jaren zeventig krach tig zien toenemen van 22.694 in 1972 (excl. middelbare handelsavondscholen) tot 70336 in 1978-1979 (excl. meao) het laatst bekende offi ciële cijfer. De schatting van het aantal voor de cursus 1979-1980 bevindt zich in de buurt van 100.000. Deze groei is vooral zo indrukwekkend doordat in 1976 kon worden begonnen met "avondonder wijs overdag" onder de po pulaire, maar foutieve, be naming "moeder-mavo" en als gevolg van de introductie van het zgn. cursorisch on derwijs: men kan nu ook de studie aanvangen in b.v. één of twee vakken en daarin - desgewenst - na enkele jaren het eindexamen afleggen. In augustus 1972 werden in Leiden de mogelijkheden tot het volgen van volwassenen onderwijs goed uitgebreid door de vestiging van de avondscholengemeenschap "Boerhaave"Dit nieuwe on derwijsinstituut ontstond uit de fusie van vijf andere: de middelbare handelsavond scholen "Kennis is Macht" (sedert 1975!) en "St. Pieter", de gemeentelijke avond-ma vo, de christelijke avond-ma vo te Katwijk en de reeds ge noemde avond-h.bs. Hierdoor kon aanspraak worden ge maakt op rijkssubsidie met als gevolg zeer lage cursus gelden. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen besteedt in de laatste jaren veel aandacht aan het dag /avondonderwijs, al blijven er natuurlijk nog wel de nodige wensen. De voor het jaar 1980 begrote kosten per volledige deelnemer /deel neemster (drie avonden of drie ochtenden per week) aan deze tak van onderwijs zullen f2.191 bedragen. Ter verge lijking: de uitgaven per leer ling het vwo/havo/mavo wor den voor dit jaar geschat op f4.902, bij het meao op f5.543, bij de laboratoriumscholen op f9382 en bij de nieuwe lera renopleidingen op f 11.169. Enkele begrotingscijfers bij het wetenschappelijk onderwijs (1978): een student rechten zou dat jaar f8.600 gaan kos ten, letteren f 11.600, genees kunde f59200. De conclusie ligt voor de hand: het dag/avondonderwijs is een kostbare zaak, maar rela tief zeer goedkoop. De gemeente Leiden verleende bij de totstandkoming van de avondscholengemeenschap en ook in de volgende jaren, b.v. bij de huisvesting van de dag opleidingen aan het Noord einde, alle mogelijke mede werking. Haar afdeling Voorlichting presenteerde de nieuwe onderneming als een "supermarkt voor avondon derwijs" hetgeen ik toen -met alle respect voor de kruide niersgiganten - niet zo erg ge slaagd vond. Maar het droeg er wel toe bij dat er in de wijde omtrek en zelfs in enkele lan delijke dagbladen aandacht aan werd besteed. Dat eerste cursusjaar kwamen dan ook telefoontjes binnen met de vraag of men ook een cursus horlogemaken of een cursus kraandrijven kon volgen. Nu spreekt overigens ook de mi nister van "onderwijsconsu- menten". Je went aan alles. Wie had in 1972 kunnen ver moeden dat het aantal leer lingen van de Leidse avond scholengemeenschap van 721 zou uitlopen tot bijna 2.000 in 1979-1980, het aantal docen ten van 93 tot 150 en dat er zich in dit cursusjaar 520 kandidaten zouden opgeven voor een geheel of gedeeltelijk eindexamen vwo, havo, mavo of meao? Die onstuimige groei is niet al leen een landelijk maar ook een internationaal fenomeen, in Europa en in het bijzonder ook in de Verenigde Staten. "Lifelong'learning"'Educa tion permanente""wederke rend onderwijs" en onder welke verdere benamingen de volwasseneneducatie zich maar presenteert, krijgen steeds meer aandacht in in ternationale organisaties als Unesco, Raad van Europa,In ternationale Arbeidsorgani satie, OESO, enz., die zich alle hebben uitgesproken voor een door de overheid te garande ren leerrecht na het vervullen van de leerplicht. Niet alleen het tweede wegon- derwijs aan de dag/avond scholen ervaart een grote toe loop van deelnemers. Ook an dere instellingen in de vol wasseneneducatie mogen zich in een grote belangstelling verheugen: volksuniversitei ten en volkshogescholen, edu catieve afdelingen van mu sea, bibliotheken, het schrif telijk onderwijs, Teleac, cur sussen Ouders op Herhaling, vormingswerk jong-volwas- senen, VOS-cursussen (Vrou wen Oriënteren zich op de Samenleving) en andere cur sussen van vrouwenorganisa ties, Open School, Open Uni versiteit. Collega's in de Verenigde Sta ten menen al dat van alle on derwijs, scholing en vorming de volwasseneneducatie het allerbelangrijkst zal worden: "The future of all education is in adult education"Aan de oorzaken ervan zal in een vol gende gastkolom aandacht worden besteed.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4