Straks in Leiden bouw goedkope pyramide-huizen? Snelle hulp voor baby's Universiteit stuurt aan op conflict met ministerie PROMOTIE Vogelwacht wacht met smart op vergunning gebouwtje voor nieuw "Singels nog niet sterk genoeg Gebr. De Jong schaft Babylance aan Horlogeclief Dat ook het Leids stadsbeeld in de toekomst in plaats van keurig rechte spitstoelopende huizen te zien zal geven lijkt ook niet eens onwaarschijnlijk. In een aftas tend gesprek op het Stadhuis werd gesuggereerd dat achter de vuilstortplaats Roomburg (dat momenteel tot park wordt her schapen) nog wat 'plek' zou zijn. Maar vóór er serieus over bouwen zou kunnen worden gepraat moe ten er eerst 25 belangstellenden zijn. Die ene advertentie lijkt dus al een stap in de goede richting; de voorlichtingsavond moet de rest doen. AMSTERDAM - Aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam is deze maand gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen P. Voorbergen uit Rijnsaterswoude. Aan de universiteit van Utrecht is geslaagd voor het doctoraal-ex- amen Spaanse taal- en letter kunde E. de Klerk-Donze uit Nieuwveen. Neonatologie houdt zich onder an deren bezig met te vroeg geboren baby's. Deze kindertjes kunnen bijvoorbeeld te licht zijn of ademhalingsmoeilijkheden heb ben. "Het kleinste babytje dat we tot nu toe hebben vervoerd woog amper zeshonderd gram", zegt Luuk de Jong van het autobedrijf "De gebroeders De Jong", die de babylance in beheer heeft. „Deze baby maakt het nog steeds goed en gaat, al is het langzaam, steeds vooruit", aldus Luuk de Jong. "We hebben al ritjes vanuit onder andere Goes, Purmerend, IJmuiden en Alkmaar gemaakt". Een baby wordt met couveuse en al de auto ingereden en aangeslo ten op de apparatuur in de auto. "Wij zijn met deze wagen de derde in Nederland. Voor ons beschik ten Amsterdam en Rotterdam al over zo'n babylance. Inmiddels hebben wij al meer dan honderd baby's vervoerd. Wij rijden in op dracht van het Academisch Zie kenhuis. Als wij een baby moeten halen rijdt er altijd een arts mee omdat zich allerlei onvoorziene omstandigheden kunnen voor doen". Om op dergelijke onvoorziene om standigheden te kunnen insprin gen beschikt de babylance over -VRIJDAG 18 JANUARI 1980 Volgende week voorlichtingsavond over Kleine Aardein Breehuys Asielhouder W. van Krieken in zijn gammele bouwsel. LEIDEN - Een advertentie van minimale afmetingen on der de rubriek "diversen" in de regionale kranten: "Bij voldoende belangstelling mag bouw pyramide-milieu- woningen niet meer worden geweigerd. Bouwkosten plm. 60.000,- per woning. Koppeling tot grotere eenhe den mogelijk. Medestanders gezocht om dit te helpen realiseren. Krieken klaagt: '"t Is hier niet meer te harden. De kou komt door de gaten in het met plas tic afgedekte plafond. De wand hangt van flarden aan elkaar. Allemaal zaken die niet alleen onplezierig zijn voor de toch al verzwakte vo gels in het gebouwtjemaar evenzeer vervelend zijn voor Van Krieken en de schoolkin deren, die hem elke middag bij het verzorgen van de vo gels helpen. "Je moet hier maar eens elke dag van twee tot vijf uur staan. Je gaat kapot van de kou", treurt de asielhouder. Van Krieken heeft in november '79 de bouwvergunning voor het nieuwe gebouwtje bij de gemeente aangevraagd. De gemeente van haar kant vindt het daarom niet verwonder lijk dat de vergunning nog niet is afgekomen. De ambtenaren kunnen sowieso al twee maanden gebruiken om het bouwplan te beoorde len, waarna burgemeester en wethouders er ook nog eens twee maanden over mogen doen om een beslissing over het al dan niet verlenen van de vergunning te nemen. Voor Van Krieken een onbe grijpelijk iets: "Voor de oude bouwval komt alleen maar een nieuw gebouw in de plaats. Wie kan daar nu be zwaar tegen hebben?". Bo vendien ben ik al vijfjaar met de gemeente aan het praten over een nieuw optrekje. Ze beloven van alles, maar je krijgt niets". Van Krieken verwijt de ge meente ronduit tegenwer king. "Eerst had ik tekenin gen laten maken door een aannemer. Maar voor de ge meente was dit niet voldoen de. Een architect heeft vervol gens het bouwplan moeten maken. Dit alles levert alleen maar vertraging op", roept de vogelwachter verontwaar digd. De gemeente beroept zich bij de ze kwestie natuurlijk op de regels en hoe ze moeten wor den gespeeld. "Aan praten over een bouwplan heb je nog niet veel. zolang er nog geen bouwplan op tafel ligt. Bij Bouw- en Woningtoezicht is het plan van de Vogelwacht pas in december op het bureau komen te liggenaldus een gemeentevoorhchter. Al met al meent asielhouder Van Krieken dat zijn vogels de dupe zijn van allerlei re geltjes en procedures: "Een gewonde vogel kun je in de winter niet in zijn kooi laten liggen. Dan vriest het beest dood". En dat is precies wat de heer Van Krieken de afgelopen twee weken heeft moeten meemaken. Veel van zijn tor telduiven, meeuwen en een den stierven in deze periode de vriesdood. Een hard gelag voor een man als Van Krie ken,dieal bijna tien jaar voor zeer veel gewonde rogels de redder in de nood heeft bete- kmrl Het nieuwe gebouwtje kost on geveer tienduizend gulden, die de Dierenbescherming voor haar rekening neemt. Het bevat drie ruimten: één voor de opname van gewonde vogels, een om de vogels ver volgens te behandelen en dan nog een spoelkamer. Een be tonnen vloer komt in plaats van de huidige hobbelige zandgrond met de spaarzaam gelegde tegels 'je loopt er de kans je nek te breken"). Het gebouw kan een mooi jubi leumgeschenk voor de Vogel wacht Rijnland betekenen. In maart bestaat de Vogelwacht namelijk tien jaar. De "noodkreet" van de Leidse me vrouw Koolhaas leverde zo'n vijf tien brieven op van mensen die aangelokt door hetzij het milieu aspect, hetzij de lage prijs, op haar advertentie reageerden. Benieuwd naar méér informatie over de te bouwen pyramide-wo- ningen. Die reacties zorgden ervoor dat mevrouw Koolhaas met een ge rust hart aan het organiseren kon slaan. Zo is er op 24 januari een voorlichtingsavond in het Bree huys (Breestraat 19) over de mo gelijke opmars van de pyramide- LEIDEN - De Leidse universiteit stuurt aan op een conflict met het ministerie van onderwijs. Voor de tweede keer heeft dit ministerie de begroting van 1979 van de Leidse universiteit afge keurd. Het ministerie vindt deze begroting te "summier" en eist van de universiteit dat het haar huiswerk overmaakt. Het bestuur van de Leidse univer siteit is echter van mening dat de overheid te "centralistisch werkt". Het conflict tussen de universiteit en het ministerie is terug te voe ren tot één punt: het opsplitsen van het personeel in de begro ting naar rang en plaats. "Als het ministerie aan de hand daarvan de begroting moet gaan vaststellen dan gaat het op de stoel van het college van be stuur zitten", vindt dat college. Duidelijk is dat het geen gevecht is om de centen, maar een strijd om de macht. Op korte termijn, waarschijnlijk begin volgende maand, zal op bestuurlijk ni veau met het ministerie over de ze zaak worden gesproken. Overigens heeft de Leidse univer siteit er geen enkel bezwaar te gen de minister te vertellen wat er in Leiden gebeurt. Het college van bestuur is echter van me ning dat deze gegevens niet mo gen worden gebruikt om de be groting vast te stellen. Dat brengt de bestedingsvrijheid van de universiteit in gevaar, aldus een universitaire zegs man. In de brief van het ministerie van onderwijs aan de Leidse univer siteit, waarin de begroting voor de tweede maal wordt afge keurd, staat onder andere dat het "teleurstellend is te ervaren dat de Leidse universiteit in te genstelling tot de meeste andere instellingen van het weten schappelijk onderwijs het ken nelijk niet nodig acht mee te werken aan het door departe ment en instellingen van weten schappelijk onderwijs in gang gezette proces, waarbij door aanpassing van de begrotings richtlijnen en inrichtingsvoor- schriften wordt gestreefd naar verbetering van de informatie". Het ministerie van onderwijs zegt dat de onlangs wederom afge keurde begroting van '79 minder informatie bevat dan op grond van de "oude" voorschriften reeds was vereist. "Dit is een ontwikkeling die ik niet kan en wil accepteren. Ik kan dan ook geen vrijheid vinden deze her ziene begroting goed te keuren", aldus minister Pais van onder wijs. IVat de consequenties voor de Leidse universiteit zullen zijn als het college van bestuur het been stijf houdt konden de beide partijen niet zeggen. "We wach ten af'. huizen. Sprekers zijn één van de twee architecten van het pyrami- dehuis, Gerard Schouten, en een contactpersoon van "stichting bouwplan De Kleine Aarde i.o.", Wout Snel. Leefwijze Mevrouw Koolhaas is niet de enige die werd aangetrokken door het pyramidehuis, ontworpen door Gerard Schouten en Gerrit de Jonge en gepropageerd door project "De Kleine Aarde", een organisatie die een op milieu en aarde gebaseerde leefwijze pro pageert. Overal in Nederland zijn mensen c.q. werkgroepen bezig met het-uitwerken van de plan nen. Het plan heeft alle mogelijkheden in zich voor alternatieve energie. Het is goedkoop door het een voudige basisplan en de moge lijkheid van een grote eigen in breng van de bewoners, die het huis naar eigen inzicht kunnen afbouwen. Filosofie van De Kleine Aarde is namelijk dat leven, en ook wo nen, moet zijn afgestemd op de wezenlijke behoefte. En bij het bouwen van een huis betekent die filosofie dat met natuurlijke materialen (hout, steen, riet in plaats van plastic en gewapend beton) moet worden gewerkt. Bovendien wordt de kunst-van- het-weglaten bedreven. Eigen energie Daarnaast gaat het er bij de pyra- mide-huizen om dat hun bewo ners zo veel mogelijk voor hun eigen energie zorgen. Zonne- energie voor verwarming en warm water. Windenergie voor de produktie van elektriciteit of wel licht in het huis. Regenwater voor toiletspoeling en huishou delijke doeleinden, behalve voor de drinkwatervoorziening. Een kelder in plaats van een energie verslindende ijskast. Toepassing van een tochtportaal om warmte- en tochtverlies te verkleinen. Juist omdat met simpele construc ties en natuurlijke materialen wordt gewerkt zijn de berekende stichtingskosten voor een pyra midehuis slechts 45.000 gulden, waar dan 15.000 gulden aan ener gievoorzieningen (zoals zonne collectoren) bijkomen. Door een stukje zelfwerkzaamheid zou dit bedrag nog kunnen worden ver laagd. Experimenteel Het lijkt erop dat de komst van de pyramide-huizen geen dagdro merijen blijven. Vooral nu staats secretaris Brokx hun het predi kaat "experimenteel" heeft mee gegeven. Daardoor mogen de re gels voor de traditionele woning bouw (zoals een verplichte ver diepinghoogte van 2.80 meter) bij de pyramide-huizen soepel wor den toegepast. De maquette van een pyramide-woning,die ook op de voorlichtingsavond te zien zal zijn. Rechts is ruimte voor een (groente)kas. In de nok zijn energie-voorzieningen gepland. Op de begane grond het woon- op de eerste verdieping het slaapgedeelte. "Achteraf gezien had ik het nieuwe gebouwtje voor mijn gewonde vogels liever clan destien gebouwd", roept W. van Krieken, de 69-jarige asielhouder van de Vogel wacht Rijnland aan de Twee de Binnenvestgracht. Met smart wacht hij nog steeds op het 'ja" van de gemeente voor een bouwplan, waarmee hij zijn zieke vogels een beter en warmer verblijf kan geven. Weer en wind hebben het huidi ge gebouwtje in de loop der tijd danig aangetast. Van IJspret Leiden LEIDEN - Deze week was er in Leiden en omgeving volop ijs- pret. Met name de jeugd had ruim baan. Onder een mild zonnetje strekten bijvoorbeeld gisteren ruim 160 leerlingen van de Eerste Leidse School Vereniging (zie fo to) op de ijsbaan aan de Rijndijk de benen. In het weekeinde worden er veel schaatsevenementen gehouden. schaatswedstrijden voor de jeugd van 4 tot 12 jaar op een baan 'bij de Tsjaikowskikade. Zo houdt de speeltuinvereniging Het ijs op de openbare ijsbaan (Zoe- Prinses Beatrix zaterdag terwoudse singel tussen Doeza- straat en Hoge Rijndijk) is vol gens de Leidse politie nog niet voldoende betrouwbaar. Gister ochtend verrichte metingen we zen uit dat de dikte van het ijs variëerde van ruim vier tot 8 cen timeter terwijl de vereiste dikte 10 tot 12 centimeter is. Meer schaatsnieuws kunt u elders in de krant vinden. LEIDEN - Als derde plaats in het land heeft Leiden de beschikking gekregen over een zogenaamde Babylance. Het vervoer voor de allerkleinsten onder ons wordt hier mee tot in de puntjes geregeld. De babylance wordt ge bruik voor het vervoer van zeer kleine of lichte baby's die moeten worden behandeld op de afdeling neonatologie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. een eigen "elektriciteitsfabriek je". De wagen kan 220 volt leve ren. Overigens is de babylance nog niet helemaal compleet, want er moet volgens Luuk de Jong nog een monitor worden inge bouwd. Luuk de Jong zegt dat de babylan ce hard nodig was. "Vroeger werd een couveuse met kind en al een ambulance-auto ingesjouwd. Dat ging gebrekkig en omdat het vervoer van dergelijke baby's nog steeds toeneemt en de ruimte in een ambulance te beperkt is, hebben we de babylance aange schaft. Die toename van het aan tal baby's dat moet worden ver voerd komt omdat het Acade misch Ziekenhuis zijn capaciteit op dat gebied heeft vergroot". LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar is gistermiddag rond half drie op heterdaad betrapt bij het stelen van een gouden dameshorloge met gouden band uit de etalage van een juwelierszaak aan de Maarsmansteeg. Luuk de Jong achter het stuur van de Babylance Bij het Academisch Ziekenhuis zegt men "er erg blij te zijn omdat het vervoer van en de zorg voor dergelijke kleine baby's met ac komst van de babylance natuur lijk beter is geworden". De eigenaar van de juwelierszaak zag de man het horloge, dat een waarde van 1200 gulden heeft, uit de etalage pakken en vervolgens de benen nemen. De juwelier zet te onmiddellijk, "houd de diet" schreeuwend, de achtervolging in. Aan het eind van de Maars mansteeg, ter hoogte van de Vis markt, werd de dief staande ge houden door twee leden van de parkeerpolitie en vervolgens overgebracht naar het politiebu reau aan de Zonneveldstraat

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3