T eekens-topman boos over gedrag van burgemeester Busvervoer in de knel Oudervereniging Ashram ook voor uitstel proef PARELDUIKER BEVRIJD Remonstrantse kerk van Oude Wetering wordt gerestaureerd "Sluit afslag af van rijksweg bij Hoge Rijndijk in Leiden" LEZERS SCHRIJVEN VRIJDAG 18 JANUARI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 HILLEGOM - "De uitlatingen van burgemeester Hermans over mij zijn pertinent onwaar". Dat zegt projectleider H. van Teekens Bouwproducties in Amsterdam, mede-verdachte in de brand stichting van het Hillegomse Wa pen van Friesland. H. reageert hiermee op uitlatingen van bur gemeester Hermans van Hille- gom, waarin deze min of meer liet doorschemeren ervan overtuigd te zijn dat H. mede schuldig was aan de brandstichting. H. wordt in zijn verbolgenheid ge steund door zijn advocaat mr. C. Klomp uit Geldermalsen. In een brief aan burgemeester Hermans schrijft Klomp dat nooit is geble ken dat H. geld aan beroepsmis dadigers beschikbaar zou heb ben gesteld voor de brandstich ting. "De onmiddellijke invrij heidstelling van H. door de rech ter commissaris is daarvan een bewijs", aldus de advocaat. De projectleider voelt zich door Hermans in een kwaad daglicht gesteld. "Natuurlijk heb ik het niet gedaan. Hermans is op de stoel van de rechter gaan zitten. Dat had hij nooit mogen doen. Ik voel me knock out geslagen", zegt H. Inmiddels ontvingen burgemees ter Hermans en de fractievoorzit ter van de Hillegomse politieke partijen gisteren een brief van Teekens Bouwproducties, mede ondertekend door Teekens zelf. In deze brief werden eveneens de uitlatingen van Hermans aan de kaak gesteld. "De goede naam van onze medewerker en ons be drijf is onrecht gedaan", zo staat in de brief. De brief vermeldt verder dat zowel Teekens, ver dachte H. als de advocaat ernstig zijn verontwaardigd over het door de politie en gemeente ver spreide persbericht. "Een bericht dat ik overigens zelf officieel nooit heb ontvangen", aldus H. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van Hillegom werden over het algemeen waarderende woorden gesproken over het op treden van de politie en de bur gemeester. "De meest enge voor spelling van een brand is helaas uitgekomen" sprak het raadslid Wotte (D'66). Hij zei in elk geval zijn fractie in de Tweede Kamer op de hoogte te stellen van een brief van crm, geschreven na de brand, waarin wordt bevestigd dat alsnog toestemming voor de sloop zou worden gegeven ook als de brand niet had plaats ge vonden. "Dat ruikt ergens naar en daar wil ik mijn fractie van in kennis stellen", sprak Wotte. De verdachte projectleider zegt dat het "een klap in het gezicht" was dat de beschuldigingen van Hermans gisteren in de vergade ring van de gemeenteraad niet aan de orde kwamen. H.: "Ze hadden toch tenminste aan Her mans om opheldering kunnen vragen". De Hillegomse burge meester zegt niet meer gedaan te hebben dan de "objectieve gege vens weer te geven". Hermans: "Het is nooit mijn bedoeling ge weest om een bedrijf of een per soon in een kwaad daglicht te stellen. Integendeel, ik heb alle mogelijke discretie in acht ge- ALPHEN AAN DEN RIJN -Vogels hebben het weer moeilijk met koning winter, zoals ook de parelduiker op deze foto. Dit dier werd gered door L. Koster die rijdend langs de Goudse Rijpad in de sloot iets half boven het ijs uitstekend nog zag bewegen. "Dat was die vogel, helemaal verstijfd van de kou. Ik heb 'm zo ongeveer uit het ijs moeten duwen Thuis via een vogelboekje ontdekte Koster, dat parelduikers maar zelden terecht komen in Nederland. De vogels horen thuis in Schotland en Zweden, zo leerde die gids hem. De heer Koster (foto boven) liet de vogel in z'n magazijn weer wat bijkomen om het beest daarna naar vogelpark Avifauna te brengen voor verdere verzorging Bas Slingerland schaatskampioen HAZERSWOUDE - Bas Slinger land is kampioen hardrijden op de schaats 1980 in Hazerswoude. Op de landijsbaan van de Hazers- woudse ijsclub aan de Voorweg kwam hij op de 500, 1500 en 3000 meter tot een puntentotaal van 143.884. Dat was ruim voldoende om de kampioen van vorig jaar, Bas Rijkaard, te onttronen. Die scoorde 145.284 punten en werd verwezen naar de tweede plaats. Derde werd Dirk Buitenhuis. Bij jeugdwedstrijden op dezelfde ijsbaan gingen de prijzen naar Es ther Slingerland, Ineke Freyer, Maaike Bos, Frank Verschoor, Erik van Tol, Marco Roelofs en Pieter Bos. Vanavond worden op de ijsbaan duwsleewedstrijden voor paren gehouden (aanvang 19.30 uur), terwijl voor morgen nationale kortebaanwedstrijden op het programma staan (aan vang 14 uur). Groep "Plant" in soos Midas ALPHEN AAN DEN RIJN - In jongerencentrum Midas te Al phen speelt morgenavond de Groningse popgroep Plant. Plant bestaat vier jaar. In die tijd wer den een langspeelplaat en twee singles opgenomen. De groep is ook enkele malen van bezetting veranderd. Plant wordt gevormd door drum mer Eddy Korma, bassist Peter Wassenaar, zanger Ruud Banus en gitarist Heddy van der Laan. Het optreden aan de Saffierstraat begint om 21 uur. OUDE WETERING - De re monstrantse kerk in Oude Wetering staat er op dit moment ontluisterd bij. Sinds een paar weken waart een uiterst behoed zame slopershamer door het eeuwenoude gebouw aan de Kerkstraat, waar door vooral het interieur een kale en aangevreten indruk maakt. Het zal allemaal spoedig verbete ren, want de huidige onttakeling is slechts de eerste stap op weg Wijkplaats naar volledige restauratie van het monumentale kerkje. De remon strantse kerk in Oude Wetering is één van de oudste en kleinste in zijn soort en neemt een, histo risch gezien, unieke plaats in in Nederland. worden neergeteld, de gemeente neemt dertig procent voor haar rekening en de provincie tien procent. Voor de remonstrantse gemeente zelf blijft er tien pro cent over om te betalen. Ook alle kosten die niet voor subsidie in aanmerking komen, moeten door de zeventig leden en 28 vrienden van de remonstrantse broeder schap worden opgebracht. "Alles bij elkaar is dat zo'n 130.000 gul den. We zijn al druk bezig met ac ties, bedelbrieven en dergelijke om dat bedrag rond te krijgen", aldus voorzitter A.R. Meima van de restauratiecommissie. Sluit de afslag van de A 4 (Am sterdam - Leidschendam) bij de Hoge Rijndijk af voor verkeer in de richting Leiden en Leiderdorp. Dat is een wens van Westne derland in het streven de Hoge Rijndijk tussen Leiden en Alphen aan den Rijn wat van de toenemende ver keersdrukte te verlossen, zodat de bussen met minder vertraging te kampen zullen hebben. Volgens de busonderneming is de situatie op de Rijndijk zo kritiek voor het streekver voer, dat niet langer kan worden gewacht met maat regelen. Maatregelen die meer zullen moeten inhou den dan het verlenen van voorrang van bussen bij verkeerslichten en dergelij ke, die nu eenmaal niet vol- doende verlichting kunnen brengen omdat er een gebrek aan ruimte is. Het afsluiten van de afslag van de rijksweg voor verkeer in de richting Leiden is een op lossing die wel een flinke verbetering inhouden, meent Westnederland, want deze maatregel zal zowel het kruispunt rijksweg/Hoge Rijndijk als het kruispunt Hoge Rijndijk/Leiderdorpse brug ontlasten, hetgeen "zeer belangrijk" is bij bru- gopeningen. Het verkeer op de rijksweg A 4 dat naar Leiden wil zal van de maatregel niet zoveel last hebben, meent de busonder neming. Dat verkeer kan uit stekend gebruik maken van de afslag Hoogmade of de af slag bij Zoeterwoude. Overigens zal de Hoge Rijndijk (veel vrachtverkeer, veel af slaande bewegingen, een te krap wegprofiel) naar de verwachting van Westneder land wel altijd een proble- menweg blijven. De onder neming meent althans dat ook eventuele aanleg van rijksweg II (Leiden - Alphen - Bodegraven) nauwelijks verlichting zal geven. De restauratie wordt volgens een plan van de Leiderdorpse archi tect Peetoom uitgevoerd door het bedrijf Heembouw BV uit Roelo- farendsveen. De werkzaamheden zullen ongeveer een jaar duren, in welke periode de remonstrantse gemeente (die zo'n 70 leden telt) terecht kan in de naburige her vormde kerk. Acties De kosten van de restauratie zijn de oudste en kl&nste geraamd op ruim zeven ton. De helft daarvan zal door het rijk Voor al dat geld zal het kerkge bouw, inclusief de er aan vastge- bouwde pastorie, in oude glorie worden hersteld, terwijl boven dien noodzakelijke verbeterin gen (zoals een betonconstructie onder de wat scheefgezakte mu ren) zullen worden aangebracht. Het huidige kerkgebouw dateert uit 1645 en werd in 1820 ingrij pend verbouwd. Het remonstran tisme in Oude Wetering dateert trouwens al van voor 1645 en vindt zijn oorsprong in de remon strantse gezindheid van de pre dikanten van Leimuiden en Rijnsaterwoude. De aanhangers van deze predikanten werden na de synode van Dordt in 1619 ver volgd en vonden een veilige wijkplaats in Oude Wetering. WADDINXVEEN - De steeds toenemende verkeersdrukte vormt een voortdurende bedreiging voor de kwaliteit van het streekvervoer. Het aantal knelpunten en de om vang van de vertragingen waar mee busdiensten kampen, ne men jaarlijks toe. Het positieve effect van maatregelen die de doorstroming verbeteren, (zoals vrije busbanen en voorrang bij verkeerslichten) en die toch al in een te laag tempo tot stand ko men, gaat daardoor teniet. Gemeenten en andere wegbeheer- ders moeten bij wegomleggingen en dergelijke minder lichtzinnig denken over de belangen van de busreiziger. Er moet een wette lijke regeling komen waarbij de betrokkenheid van het streek vervoer bij de voorbereiding van plannen (zoals bestemmings plannen) wordt vastgelegd. "Dit betoog staat centraal in het door in Waddinxveen gevestigde bus onderneming Westnederland opgestelde meerjarenplan 1980 - 1984. Westnederland verzorgt het streekvervoer in grote delen van Zuid-Holland en Utrecht en voert ook de stadsdienst in Alphen aan den Rijn uit. Een voortdurende toename van reizigers noopt Westnederland, een volle dochter van de Nederlandse Spoorwe gen, tot flink wat verbeteringen en uitbreidingen. In het meerja renplan wordt een en ander uit gebreid uit de doeken gedaan. Grootste probleem voor de buson derneming is, dat tal van aange brachte kwaliteitsverbeteringen min of meer teniet worden ge- ALPHEN AAN DEN RIJN - "Wij raden aan de midden school niet van start te laten gaan op 1 augustus 1980, maar een extra voorbereidingsjaar aan te vragen". Dat schrijft het bestuur van de ou dervereniging van het Ashram- college aan rector W. Chamuleau, die de oudervereniging om ad vies had gevraagd. Door middel van een brief zijn alle ouders in- rn iddels van de beslissing van het bestuur van de oudervereniging op de hoogte gesteld. Met dit advies (uitstel van de mid denschool dus) schaart het be stuur van de ouderraad zich ach ter het schoolbestuur. Ook het schoolbestuur wil immers een extra voorbereidingsjaar. Dat is ook aangevraagd bij het ministe rie van onderwijs. De meerderheid van de leerkrach ten is echter tegen het vragen om uitstel. Zij vrezen dat van dat uit stel tenslotte afstel zal komen. De leraren hebben dat standpunt ook bekend gemaakt bij het be stuur van de oudervereniging. Groepen ouders (pnder meer van leerlingen die nu in het voorbe reidingsjaar zitten) drongen aan op het houden van een vergade ring van de oudervereniging. Ook zij spraken hun teleurstelling uit over de opstelling van het schoolbestuur. Bij zijn "eerste belangrijke beslis sing" stelde het onlangs gekozen bestuur van de oudervereniging zich echter op achter het school bestuur. In de brief aan de ouders wordt ook niet gerept over even tueel te houden vergaderingen voor de ouders, waarom was ver zocht. Volgens de voorzitter van de oudervereniging J.C. Böhm is dat gebeurd op grond van prakti sche overwegingen. Het is wel de bedoeling dat er vergaderd gaat worden. "We hadden toen we onze brief de den uitgaan nog niet alle verzoe ken binnen. Bovendien willen we eerst met alle verzoekers om tafel gaan zitten om te komen tot één goede afspraak. Men vroeg om verschillende soorten vergade ringen op verschillende tijdstip pen en je kunt natuurlijk niet maar dóór blijven gaan met maar achter elkaar ouders op te roe pen. We willen gezamenlijk pro- beicn de zaak op elkaar af te stemmen. Wc hebben in elk geval alle groepen daartoe op korte termijn uitgenodigd". Het bestuur van de oudervereni ging noemt de situatie die op school werd aangetroffen derma te ernstig, dat uitstel noodzake lijk werd gevonden. In dat jaar uitstel kunnen volgens het be stuur van de oudervereniging de conflicten worden opgelost. Er kunnen weer gesprekken over en weer tot stand komen, zodat er een goede samenwerking kan ontstaan. Er kan een vorm van meepraten en meedoen van ou ders bij het besturen van de school worden gevonden. Ook kunnen de fundamentele waar den van de Ashram-filosofie en de hoedanigheden van een bij zondere school tot hun recht ko men. Zo wordt in de brief aan de ouders aangevoerd door het be stuur van de oudervereniging als motivering voor het advies. Waardering In de brief, waarin aan het slot ove rigens wordt gevraagd om de steun van alle ouders, merkt het bestuur van de oudervereniging overigens wel op, dat er binnen de school een geweldige hoe veelheid werk en ideeen zijn ge realiseerd op het terrein van de onderwijsvernieuwing. "Ideeen waar we over het algemeen onze grote waardering over hebben uitgesproken", aldus het bestuur. Ashram genoeg om het toch te wagen met de middenschool in het komend schooljaar? Of laat u dan met het zelfde gemak waarmee u nu zon der enige verdere verplichtingen gewag maakt van de grote hoe veelheid werk en ideeën, de do centen, die de ideeën ontwerpen en dragen, vertrekken zodat uit voering onmogelijk wordt? Want u denkt toch niet dat mensen, die na zoveel inspanningen en emotionele gebeurtenissen door stichtingsbestuur en officiële vertegenwoordigers van de ou ders definitief in de kou worden gezet, kunnen doorgaan alsof er niets gebeurd is? Als u daarvan uitgaat, kent u het klimaat op school wel bijzonder slecht. Wanneer u bovengenoemde gevol gen bewust riskeert, heeft u één belangrijke beslissing kennelijk niet genomen: het conflict moet de wereld uit en we moeten met alle betrokkenen verder op het pad van de onderwijsvernieu wing dat al zoveel jaar geleden is ingeslagen en sindsdien door de inspanning van velen verder ge volgd. Dat daarbij spanningen optreden ligt voor de hand, maar die zullen we steeds weer te bo ven komen gezien het gemeen schappelijk doel van de vernieu wing van het onderwijs in het belang van onze kinderen. Wanneer de school verloopt en de uitvoerders van de plannen ver trekken, kunt u het natuurlijk verder wel vergeten. En dan zit u precies op de lijn van het stich tingsbestuur, dat al lang niet meer onder stoelen of banken steekt dat het maar één doel kent geen open katholieke scholen gemeenschap, maar terug naar een ouderwetse rooms-katholie- ke school en weg met de direc tieleden, docenten en ouders die dat doel in de weg staan. Voor u zal het niet meevallen onder die verdenking uit te komen. Daar voor hebben individuele be stuursleden te openlijk actie ge voerd voor uw verkiezing en wa ren zij té blij toen ongeveer 20 procent van de ouders het door hen "gewenste" bestuur koos. (dat percentage was genoeg, want ongeveer 60 procent sprak zich niet uit). Maar misschien heeft u sinds uw verkiezing er hard aan gewerkt om het vertrouwen te winnen van de docenten, die zich zo volledig Als moeder van twee leerlingen van het Ashramcollege wil ik deze open brief kwijt aan het bestuur van de oudervereniging van deze school. Ik heb met grote onge rustheid kennis genomen van de eerste belangrijke beslissing, die het bestuur van de oudervereni ging van het Ashramcollege naar eigen zeggen heeft genomen. Dat is dan wel een beslissing, die meteen de nekslag kan beteke nen, voor onze school in zijn hui- uige vorm. Tégen het dringend appél van de overgrote meerder heid van de docenten in heeft u besloten geen medewerking te verlenen aan de start van het middenschoolexperiment per 1 augustus 1980. U adviseert een jaar verlenging van het voorbe reidende jaar. Daarmee is de door u in uw brief aan de ouders verwoorde grote waardering voor wat op het ge bied van onderwijsvernieuwing bereikt is, een wassen neus ge worden. Want nergens geeft u aan wat u met die waardering doet wanneer het extra jaar niet wordt toegekend. Is uw vertrouwen jn de school dan plotseling groot inzetten voor onze kinderen tot tevredenheid van de grote meer derheid van de ouders? En stelt u alles in het werk om hen voor de open school te behouden? In dat geval heeft u meer dan alleen een juridisch recht alle ouders te ver tegenwoordigen. Maar zolang u, rust belooft, maar zelf onrust zaait, over een open gesprek spreekt maar toelaat dat alle be slissingen in één richting gaan, is het geluk van mijn kinderen (uw derde verkiezingideus) bij u niet in goede handen. leuzen kan geen school draalen. Het gaat om de praktijk. En voor het Ashi ain is het langzamerhand kort dag! Bewijs aan welke kant u Wil van Daalen, Van Poelgeestlaan 65, Leiderdorp. daan door onnodig lange rijtijden en vertragingen. Westnederland heeft een lijst met 46 knelpunten binnen zijn vervoersgebied op gesteld. In overleg met gemeen ten en provincie tracht de bus maatschappij een oplossing voor dit probleem te vinden. Met de provinciale waterstaat van Zuid-Holland werkt Westneder land al enkele jaren samen om tot een planmatige aanpak van veer tig en toekomstige knelpunten te komen. Het provinciaal bestuur heeft bovendien de gemeenten verzocht het streekvervoer bij de plannenvorming te betrekken. Volgens Westnederland blijft echter een wettelijke regeling gewenst. "Bij een aantal gemeen ten functioneert dit vooroverleg onvoldoende", aldus de directie in het meerjarenplan. In de regio Alphen/Leiden zijn de knelpunten voor Westnederland vooral te vinden tussen Leiden (stationsplein) en Alphen (Gouw- sluis). Het aantal knelpunten op dit tregect bedraagt negen. Meer dan negen van de tien ritten lo pen met een vertraging die al gauw drie kwartier tot een uur kan belopen. Niet alleen Westne derland kampt op dit traject met vertragingen, uiteraard geldt dat ook voor Centraal Nederland en (in Leiden) de NZH en de NAL. Twee andere erkende probleem kinderen voor Westnederland zijn de bruggen over de Gouwe in Waddinxveen en Boskoop (en Alphen.) Nieuwe wijken Als reactie op de ook in 1979 gecon stateerde toename van het aantal reizigers zal Westnederland in de komende jaren verder gaan met het realiseren van uitbreidingen en verbeteringen. Jaarlijks zal het aantal buskilometers stijgen, het aantal bussen zal volgens plan toenemen van 545 in 1980 naar 668 in 1984 en het aantal chauffeurs in dezelfde periode van 1200 naar 1670. Een aantal van die uitbreidingen houdt verband met de bouw van nieuwe woonwijken, zoals "Zuidpias" in Waddinxveen, Ridderveld II in Alphen, en Broekvelden Zuid II en III in Bo degraven. In 1983 staat de komst van een busverbinding tussen Zoeterwoude en Leiden op het programma van Westpedcrland. Overigens lukt het niet altijd om voorgenomen verbeteringen door te voeren. Zo is het niet ge lukt om in 1979 een tien-minu- tendienst in te stellen voor de lij nen 7. 8 en 9 op het traject H i zerswoude Rijndijk - Leiden. De ze verbetering voldeed niet aan de gestelde minimumnormen over reizigersaantallen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27