Kerk staat centraal in leven van emigranten "Woningen in de vorm van een olifant en een ei Niet optimistisch over geestelijke ontwrichting Synode over gezag Aart eert Nederlandse dienst is niet zoveel behoefte meer miJDAG 18 JANUARI 1980 PAGINA 15 Evangelische Alliantie: 1982 zendingsjaar in Nederland De "Evangelische Alliantie" in ons land - een nog maar kort bestaand samenwer kingsverband van christenen uit ver schillende kerken - zou in de jaren tach tig sterke nadruk willen leggen op zen ding en evangelisatie. De Alliantie zal zich daarbij niet in de plaats stellen van de kerken, maar de kerken wel een handreiking geven. Het jaar 1982 zou een jaar van evangelisatie moeten worden. Daarvoor zou 1980 in het teken moeten staan van bezinning en 1981 van toerusting en kadervorming. Op een vergadering van de Alliantie in Amersfoort stond de vraag centraal hoe Nederland en België met het evangelie van Jezus Christus kunnen worden be reikt en hoe de christelijke gemeente mobiel kan zijn in het doorgeven van de ze boodschap in woord en dienst. "De belangrijkste vernieuwing van de ge meente is gelegen in de relatie tot uoa zelf en in de relatie tot elkaar. Het gaat niet om grote samenkomsten, maar veel meer om levende cellen, waar plaats is voor gebed, gemeenschap, toerusting en aandacht voor de noden in de wereld dichtbij en veraf Volgens de Evangelische Alliantie is de verwereldlijking groter dan men denkt. "Men moet niet te optimistisch zijn over de maatschappelijke en geestelijke ont wrichting binnen de Nederlandse sa menleving". De christelijke gemeente is er niet aan ge wend "zendingsgemeente" te zijn. "Zij heeft zending en evangelisatie vaak overgelaten aan beroepswerkers en liefhebbers". "Elke gelovige moet staan in de zending van God". Volgend jaar wordt de jaarlijkse Europese conferentie Van de Evangelische Allian tie - een internationale organisatie met nationale afdelingen - in ons land (Drie bergen) gehouden. ROME - Een van de grootste knelpunten van het Neder landse katholicisme is nu ook ter sprake gekomen op de bisschoppensynode in Rome: de eenheid van de bisschop pen ondérling. "Het is de zorg van alle deelnemers dat de doeleinden van de discussie worden bereikt: de verbon denheid tussen de broeders in het bisschopsambt volledig te herstellen", zegt het Vati caanse bulletin. Uit de plaats waar de synode wordt gehou den, en uit de aanwezigheid van de paus - die knikt, kni poogt, aantekeningen maakt en zwijgt - schijnen zij de mystieke overtuiging te put ten dat wat niet in Nederland gelukt hier wèl zal geschie den. Het is vooral bisschop Gijsen van Roermond die altijd de nadruk legt op de uitsluiten de verantwoordelijkheid van de bisschop voor zijn eigen gebied. Aan het instituut van de Nederlandse bisschop penconferentie heeft hij wei nig boodschap. Hij acht zich niet gebonden aan wat dit or gaan besluit. Het gezamenlijk beleid wordt dan ook regel matig doorkruist. Problemen zijn dus met name: hoe functioneert de bisschop temidden van zijn kudde (over of met haar), de be voegdheid van het bisschop pencollege en de uiteenlo pende beoordelingen van pastorale situaties in de ver schillende bisdommen. Zo werd gezegd dat een handel wijze die op het pastorale vlak helemaal geen rekening houdt met wat de bisschop penconferentie voorstaat niet gerechtvaardigd is. De onmogelijkheid om ver schillende standpunten, in gegeven door een verlangen naar duidelijkheid, op vreed zame manier bij elkaar te brengen heeft gevolgen zowel voor religieuzen als voor ge lovigen: hun werk en geloof lijden eronder. "Als de ge loofsleer moet worden verde digd, dan dient dat te gebeu ren met tact en wijsheid. De liefdeband moet boven alles gaan". Dat de bisschoppenconferen tie in ons land onmisbaar is, werd nadrukkelijk vastge steld. Vooral in een klein land als het onze met een zo sterke verstedelijking en in terne migratie is zij belang rijk. Er wordt gedacht aan een nieuw reglement voor de bisschoppenconferentie, be krachtigd door Rome, maar, zo werd eraan toegevoegd, Van een medewerker) SMITHVILLE (CANADA) - Gereformeerde emigranten hebben de afgelopen tientallen jaren grote financiële of fers gebracht om de bouw van kerken en christelijke scholen in Canada mogelijk te maken. Nog steeds moeten ouders met schoolgaande kinderen diep in de buidel tas ten om de scholen draaiende te houden. Schoolgeldbij- dragen van vier- of vijfduizend gulden zijn heel gewoon. Maar de Nederlanders hebben het er volgens een ouder ling van de Christian Reformed Church in het dorpje Smithville graag voor over. „Je bent er van verzekerd dat ze onderwijs krijgen dat op hoog peil staat en aansluit bij hun christelijke opvoeding. Daar tillen we erg zwaar aan. Het kost veel geld, maar dat is niet anders". We zitten na de dienst in een van de zaaltjes van het kerkje in Smith ville. Een dorp dat voor 40 pro cent uit emigranten bestaat. Do minee Peter Ravensbergen zit er na de dienst wat uitgeblust bij. De kerk was die morgen zoals vrijwel elke zondag stampvol. Alle vijfhonderd plaatsen waren bezet. Toen we die morgen door het dorp reden, was het akelig stil op straat. Alle auto's reden richting kerk, die even buiten het dorp ligt. De dienst begint om tien uur. Dominee Ravensbergen en de ouderlingen zitten bij elkaar. Voor de dienst spreekt een van de ouderlingen een gebed uit, waar na men achter elkaar de kerk in loopt. De dienst is in het Engels. Het gaat er erg ontspannen toe. Kleine kinderen roepen welke psalm er gezongen moet worden. „We hebben tijd genoeg. Welk lied moeten we nu zingen?", roept Ravensbergen tegen de kinderen. Ze schreeuwen allemaal door el kaar. De dienst begint nadat de dominee enkele mededelingen heeft gedaan. Tijdens de dienst wordt in onze rij een rolletje pe permunt doorgegeven van Ne derlands fabrikaat. De binding met het geboorteland blijft. Familie De gereformeerden hebben het volgens ds. Ravensbergen niet gemakkelijk gehad met het op zetten van christelijke gemeen schappen in Canada. „Iedereen woonde ver van elkaar vandaan natuurlijk. Er werden in het be gin diensten gehouden in huis kamers en schuren. Mensen van de Christian Reformed Church haalden gezinnen met busjes op om dan gezamenlijk een dienst te houden. Na verloop van tijd kwam er echter wat meer lijn in. Werden er kerken gebouwd. Dat was een machtige tijd. Ik heb zelf ook nog meegeholpen. Je vorm de één grote familie". In het begin was het volgens hem ook zo dat veel mensen naar de kerk gingen om toch nog wat binding te hebben met de Ne derlandse cultuur. Men klitte nog sterk aan elkaar en zocht in de kerken de gezelligheid. Ook op cultureel gebied werden er veel dingen samen gedaan. Er was vaak een toneelclub, er werden gedichten gemaakt en muziek uitvoeringen gegeven. Maar de tijden zijn volgens ds. Ra vensbergen toch wel veranderd. „Dat geldt ook voor de inwoners van Smithville. Ze gingen vroe ger naar de kerk in Wellandsport, een plaats hier in de buurt. Vier jaar geleden hebben we zelf na een gift van de moederkerk in Smithville een kerk gesticht. Honderdentien gezinnen moeten daarom met elkaar ruim 120.000 gulden opbrengen om het alle maal te bekostigen, maar dat le vert geen probleem op". „Verder is het momenteel zo dat het culturele gedeelte door de scho len wordt overgenomen. Er wor den nog regelmatig culturele ac tiviteiten georganiseerd, maar niet door onze kerk. Wel zijn het vaak onze leden die erachter zit ten. Naar de kerk gaan om weer in contact te komen met de Neder landse cultuur is er overigens niet meer bij. Men gaat naar de kerk omdat men religieus is. De dienst wordt ook in het Engels gehou den. Zoiets groeit in de loop der jaren. Er worden nog wel eens Nederlandse diensten gehouden, maar dan zitten er meestal niet zo erg veel mensen in de kerk. Ver geet niet dat je te maken krijgt met de tweede generatie. Kinde ren die vaak in Canada geboren zijn. Er is niet zo veel behoefte meer aan een Nederlandse dienst. Vanmorgen heb ik wel een Nederlands gezegde ge bruikt, maar dat vertaal ik dan ook meteen". De gereformeerden zijn eigenlijk een beetje verbolgen dat de Ca nadese regering de christelijke scholen niet wil subsidiëren. Ra vensbergen: „Nu moet ik wel zeggen dat er bij ons een aantal mensen is die financiële steun van de Canadezen afwijzen, om dat ze op geen enkel punt inmen ging willen. Maar het gekke van het systeem is, dat wij ook nog eens schoolgeld moeten betalen voor het openbaar onderwijs. Gelukkig is er nu een beweging op gang gekomen in Canada om christelijke scholen toch jaarlijks in beperkte mate te steunen". In Smithville zijn plannen voor de bouw van een christelijke high- school. „Binnenkort gaan we een collecte houden. We rekenen er op dat deze 125.000 dollar ople vert. Men is best bereid om voor zo'n school grof geld op tafel te leggen". Na de kerkdienst gaat Ravensber gen bij een van de uitgangen staan en hij schudt de kerkgan gers stuk voor stuk de hand. Het gebeurt volgens hem in Neder land niet altijd meer. „De kerk staat hier veel dichter bij de men sen. Zijn er problemen, dan zoe ken wij de leden van de gemeente op. Ze krijgen in elk geval één keer per jaar huisbezoek. Dat ontbreekt er in Nederland nog wel eens aan. Helaas'. Hulpverlening De kerkeraad van Smithville heeft diverse plannen voor de toe komst. Er wordt gewerkt aan een evangelisatie-programma en daarnaast is men actief bij de hulpverlening aan drugs- en al coholverslaafden. Ravensber gen: „We hebben natuurlijk tijd nor gehad om in Canada in te bu ren. Maar nu zijn we zover da e de Canadezen op de koffie ki en vragen. We gaan ons als kv.-iK meer met Canada be moeien". Voor de kerk staan veel kerkgangers met elkaar te praten. Soms blijven ze wel een half uur staan om nieuwtjes uit te wisse len. „De kerk is hun lust en hun leven. In tegenstelling tot in Nederland blijft het kerkbezoek constant. Als gemeente groeien we zelfs. Weet je dat de Canadezen wel eens jaloers op ons zijn. Zoveel geld maandelijks neertellen om de kerken en scholen draaiende te houden en toch nog royaal le ven. Natuurlijk gebeurt het wel eens dat gezinnen het financieel moeilijk hebben, omdat ze zoveel geld moeten afdragen. Kan men het niet opbrengen om de kinde ren naar een christelijke school te sturen, dan helpt de kerk. Maar de mensen kloppen niet zo gauw bij ons aan. Ze schamen zich mis schien, wat natuurlijk helemaal niet nodig is. Ze nemen liever een avondjob. Zo gaat dat hier". Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot zendingspre dikant in Afrika (in opdracht van de Gereformeerde Zendings- bond in de Hervormde Kerk) J. Kommers, laatstelijk predikant te Neerlangbroek. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Bodegraven D. H. Elderman Drachten; beroepen te Nieuwerkerk aan de IJssel E. Hoogerwerf Vlissingen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Wageningen P. Deddens Hilversum. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Aalten H. de Graaf 's Gravenzande. Gereformeerde Gemeenten in Ne derland: bedankt voor Bruinisse en voor Dordrecht M. van Beek Opheusden. Brief. Dr. A H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Her vormde Kerk. uit in een brief aan de Nederlandse ambassadeur van de islamitische republiek van Iran zijn bezorgdheid over de huidige relatie tussen christen dom en islam. "In het vérleden", zo schrijft Van den Heuvel, "is deze relatie verre van gelukkig geweest, maar ve len hoopten dat in de komende jaren juist het respect voor el- kaars religie zou groeien". Grote zorg drukt dr. Van den Heu vel uil over de kerstboodschap van Chomeini. "Wij hebben ernstige moeite om uw motivering te aanvaarden voor het in gijzeling houden van men sen in de Amerikaanse ambassa de. Wij vrezen dat deze overtrok ken wraakactie de mogelijkheid van een gewapend conflict na derbij heeft gebracht". "Zolang deze mensen zonder familiebe zoek worden gehouden en ook geen goede juridische bijstand krijgen, kan men zelfs niet spre ken van een gevangenschap als reactie op wat een land als on recht beschouwt". Turken. Door bemiddeling van het rooms-katholieke bisdom Den Bosch en van bisschop Mo- ser van Rottenburg-Stuttgart is opnieuw voor drie Syrisch-or- thodoxe christenen in West- Duitsland een definitieve vesti ging mogelijk geworden. De christen-Turken zijn welkom in de deelstaat Baden-Wurttem- berg. In oktober konden op dezelfde ma nier drie christen-Tyrken naar de deelstaat Rijnland. Voor het on derbrengen van nog een paar Sy- risch-orthodoxen heeft men on der andere contact opgenomen met de Evangelische Kerk in West-Duitsland. Opvoeding Peter en meter. De hervormde gemeente in het Brabantse Vught gaat het begrip "peter en meter" invoeren. Uit de gemeente kwam namelijk het idee op om bij de doop van een kind ook andere le den dan alleen de ouders te be trekken. Zo zou de medeverant woordelijkheid van de gemeente voor de godsdienstige opvoeding van de kinderen meer gestalte kunnen krijgen. Het is de bedoeling dat de doopou- ders voortaan op de mogelijkheid van inschakeling van een peteren meter attent worden gemaakt.Zij kunnen ook worden betrokken bij het voorafgaande gesprek over de doop. Omdat het hier duidelijk om de betrokkenheid van de ge meente gaat, mogen geen fami lieleden als peteren meter worden aangewezen. Open dag. Youth for Christ Lei den houdt morgen, zaterdag 19 januari, van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds een "open dag" in het Bruggehoofd, Steenschuur 9. "Op speelse manier luiden we een nieuw jaar vol activiteiten in", vermeldt de aankondiging. "Met muziek, zang en rollen spel". "En zitje met vragen over wat christen-zijn is in een chaoti sche plastic wereld als de onze, wel, dan is dit een dag voor jou", verzekert een optimistische Tjeerd K. Roosjen (Nieuwe Rijn 66). Regioleider Klaas Bosscher heeft van dat onderwerp een stu die gemaakt. Hij zal er morgen ook zijn. Oppositie. De kerken in Zweden hebben een waarschuwend ge luid laten horen tegen het ge bruik van kernenergie. Zij vrezen dat door dit gebruik de kwaliteit van het menselijke bestaan ach teruit zal gaan. Er is in Zweden een brede maat schappelijke discussie over de kernenergie begonnen. De ker ken vragen vooral aandacht voor de sociaje kant van het vraagstuk. Die is nog bijna nergens ter spra ke gekomen. Eind maart zal de Zweedse bevolking naar haar' mening worden gevraagd. Uniek woningbouwexperiment in Beuningen BEUNINGEN (GPD) - Als alles een beetje meezit heeft de Gelderse gemeente Beuningen dit jaar al zijn woningen in de vorm van een olifant, een molshoop, een kasteel en een ei. Het gaat hierbij niet, zoals men geneigd is te denken, om de inrichting van een sprookjespark, maar om de verwezenlijking van een stukje experimentele woningbouw in het tienduizend inwoners tellende plaatsje bij Nijmegen. Op een terrein van circa 2.5 ha kun nen dertig toekomstige bewoners zich naar hartelust uitleven in het kiezen van hun eigen woonvorm. Welzijnscommissies zullen de mensen geen strobreed in de weg leggen. Het komt er eigenlijk al leen maar op aan dat het bouwsel in alle opzichten veilig is en dat energiebewust wordt ge werkt. Experimentele woningbouw werd tot nu toe alleen in hele wijkjes toegepast. Voor het unieke plan in Beuningen, gebaseerd op indi viduele projecten, zijn al 25 gega digden. Opmerkelijke woningi deeën zijn zeker die van Jan Wil lem Bordewijk met zijn olifant- huis en van Kees Roest die een molshoop creëerde. Daarnaast zijn schetsen ingediend voor wo ningen in de vorm van een kas teel en een ei. De meeste inzen ders voor het experimentele plan hebben het, voor wat het experi mentele betreft, gezocht in alle mogelijke vormen van energie besparing. Een van de toekom stige bewoners heeft in samen werking met DSM in Geleen een plan ingediend voor een woning die geheel uit kunststof is opge trokken. Het brein achter de molshoop, de Nijmeegse kunstenaar Kees Roest, vertelt: „Ik had tien jaar geleden mijn molshoop al ont wikkeld. Maar ik heb die schets weggegelegd omdat ik zeker wist dat het idee nooit door de wel- zijnscommssie zou komen. Nu die bouwhmdernis is weggeval len. kan mijn plan werkelijkheid worden. De woning die ik wil wordt geheel geïsoleerd met aar de. Op de woning die gewoon van beton moet zijn, wordt de tuin aangelegd. De constructie be staat uit een achthoek, zodanig bedekt met aarde, dat het huis een bolvormig effect krijgt. Ik hoop dat meerdere mensen mijn idee overnemen omdat die mol shopen niet alleen energiebespa rend zijn, maar tevens een mi lieuvriendelijke aanblik ge- De olifantwoning van Jan Willem Bordewijk is in Beuningen nu al een begrip. Deze kunstzinnige schepping is te betreden via de slurf. In het kopgedeelte (daar zit ten immers de hersenen, zegt de ontwerper) komt' de studeerka mer. In de buik is de eetkamer gepland en in'het achterstuk het toilet. Problemen De gemeente Beuningen verwacht wel problemen van mensen die bijvoorbeeld niet naast de „oli fant" willen wonen. Deze moei lijkheid hoopt men op te lossen door de mensen vooraf hun eigen buurman te laten kiezen. De ge meente gaat proberen bij het mi nisterie van volkshuisvesting overheidssubsidies los te peute ren voor de experimentele bouw sels. Deze huizen zouden volgens de gemeente onder de normale premieregeling kunnen val len. Een woordvoerder van de groei kern Beuningen verwacht dat op korte termijn met het project kan worden gestart. Er ligt nog èèn hindernis, namelijk de verwer ving door de gemeente van een klein stukje grond in het gebied waar de betrokken huizen moe ten komen. Beuningen is erg blij met de wo- ningbouwprimeur voor ons land. „We willen niet alleen wijzen op het ludieke karakter van het ex periment, maar meer nog op het belang van het stimuleren van nieuwe bouwvormen in de volkshuisvesting. Vooral de en- gergiebesparende woningen zullen door ons met open armen worden ontvangen", zegt de woordvoerder van de gemeen te. En hij vervolgt: „Het project is ont staan doordat veel mensen de gemeente Beuningen benader den met de vraag of zij in het dorp een bijzonder woontype zouden kunnen realiseren. Zo kwamen we tot de ontdekking dat er een grote behoefte bij de mensen ont- I 6 :!j staat om zelf hun meest geliefde woonvorm tc scheppen. Het grootste gedeelte van de bevol king woont tegenwoordig in hui zen in nieuwbouwwijken die al lemaal op elkaar lijken. Steeds minder is het mogelijk een wo ning echt te herkennen in het gro te geheel De meeste huizen zien er hetzelfde uit. Het experiment in onze gemeente kan daar ver andering in brengen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15