Gericht beleid beperking olieverbruik nodig Rijsnelheid in woonwijk moet lager Krakers krijgen brief van burgemeester Slachtoffer van anti-homowet Oppositieleider Den Uyl wijst loonmaatregel van kabinet af V9) WEER TIJD INENTING TEGEN GRIEP Plannen op ministerie Uitlatingen NAYO-topman leiden tot kamervragen Uit in de Randstad DONDERDAG 17 JANUARI 1980 DEN HAAG - „Het allernodigste is een gericht beleid op beperking van het olieverbruik. Oppositieleider Joop den Uyl ge looft dat met een vergaande energiebesparing van 10 procent een deel van onze economische problemen opgelost zou zijn. Daarnaast moeten inkomens, hu ren, prijzen en tarieven in 1980 sterk in de hand worden gehou den. In zo'n beleid was een loon maatregel, zoals vorige week door het kabinet genomen, niet nodig geweest. Wel nodig is een ingrijpend plan om de werkloosheid te verlagen. „Ik heb uit het kabinet tot vandaag niets anders gehoord dan beper king van bestedingen van over heid en particulieren, een vol strekt defensief beleid dat de kwaal verergert", zegt Den Uyl. Hij gelooft dat ook CDA-leider Lubbers met dat probleem om hoog zit. Op de opmerking dat Lubbers blijkens recente uit spraken toch voor zowel mati ging van de overheidsuitgaven als loonmatiging kiest, ant woordt Den Uyl: „Ik kies ook voor inkomensmatiging, en van daag niet voor het eerst. Maar de vraag is: hoe en tot welke grens. Ga je, zoals van Agt roept, over de hele linie, dus ook de ontvangers van sociale uitkeringen en van lage lonen, beneden de nullijn brengen? Is dat de opzet?" „En een beperking van de over heidsuitgaven zal ten koste gaan van de werkgelegenheid. Dat weet Lubbers ook. Overal waar je gaat kappen, of dat nu bij de we genaanleg, woningbouw of wa terstaat is: het kost werkgelegen heid" „Ik moet nog zien of Lubbers dat volhoudt, dwars tegen de belofte in van het kabinet ten aanzien van de ontvangers van sociale uitkeringen. Ik heb het gevoel dat het CDA alles zal doen om zich, althans in hun spraakgebruik, zo min mogelijk van de Partij van de Arbeid te onderscheiden" Gebrek aan beleid Den Uyl voert de recente loonmaat regel van het kabinet aan als een voorbeeld van hoe het niet moet „Kijk, dit is volstrekt typerend voor het gebrek aan beleid van het kabinet: op 10 december een jammerklacht dat het loonak- koord net niet gelukt was. Wiegel trekt het land in om trots te ver tellen dat het toch bijna een suc ces was geworden. Tien dagen la ter is Leiden in last, en nog weer veertien dagen later is de onder gang nabij. Dat tekent het zwal kende, onzekere, onbestemde, verwarring zaaiende karakter van het beleid". „Albeda schrijft in zijn brief van deze week dat in de huidige situa tie 'zelfs eigenlijk' geen ruimte is voor een prijscompensatie in 1980, een heel merkwaardige opmerking. Dat is natuurlijk zeer ingrijpend voor het hele inkomen dit jaar. Dat wordt niet gewoon gezegd, maar met de mededeling 'er is eigenlijk geen ruimte voor' Dat kan toch niet". Volgens Den Uyl heeft het kabinet de ernst van de situatie („al vanaf 1977") te rooskleurig ingeschat, vooral wat betreft de mogelijk heden van de marktsector. In de herfst spraken Van Agt en An- driessen nog over de gunstige re sultaten van Bestek '81, de groei van export en werkgelegenheid. Half december komt er een be zorgde brief vanwege de olie prijsverhogingen „En op 4 janua ri schrijft Albeda - want het zijn grote briefschrijvers, de heren - een brief waarin de noodklok wordt geluid, en hel en verdoe menis wordt afgeroepen over de gang van zaken in onze econo- In 1976 kwam het kabinet-Den Uyl zelf tweemaal met een loonin- greep. Maar dat ging gepaard met voorstellen die voor de vakbewe ging de pijn moesten verzachten. Die ontbreken nu, zegt Den Uyl, hoewel ze wel zijn beloofd. „Het kabinet zou met maatregelen komen tegen het zwarte geld. Om de drie weken wordt een stand punt over de Postbank aange kondigd, maar iedere keer loopt het voorbij. In september zegde Van Agt mogelijk voor het eind van het jaar nog een nieuw wets ontwerp over de vermogensaan- wasdeling toe, maar dat is in geen velden of wegen te beken- „Niemand weet meer waar hij aan toe is, en als klap op de vuurpijl komt dan een loonmaatregel, met een inderhaast in elkaar gesme ten toelichting die zich voor vele interpretaties leent. Het prototy pe van een hap-snap-beleid De opmerking van premier Van Agt, dat door de olieprijs sprake is van een tegenvaller van zeven miljard, noemt Den Uyl „nogal demagogisch". Het meest aan gewezen antwoord op olieprijs stijgingen is volgens hem beper king van het olieverbruik en be perking van de olie-invoer. En niet 5 procent, zoals de indus trielanden hebben afgesproken, maar 10 procent. Nederland be schikt immers over het alterna tief aardgas. Het kabinet heeft volgens Den Uyl nagelaten gerichte maatregelen daartoe te nemen. „Als we 10 pro cent besparen, dan levert dat an derhalf a twee miljard op. Als je dat weet, kan ik er gewoon niet over uit dat het kabinet nu komt met een brief waarin uitsluitend gekeken wordt naar de lonen, terwijl wordt gezegd dat dat al lemaal komt door de olie prijs" Dat is volgens Den Uyl ongeloof waardig tegenover het bedrijfs leven. „En dan zegt de vakbewe ging natuurlijk: het kabinet heeft zelf koopkrachthandhaving tot modaal gegarandeerd, dat ge beurt niet, dan hebben wij dus een looneis nodig die toereikend moet zijn om die koopkracht te handhaven. Het kabinet heeft die looneisen zelf opgeroepen en spant het paard achter de wagen door nu met een loonpauze te komen die natuurlijk verzet op roept". Veel bedrijven zijn in nood geraakt door de vermindering van de ex- portgroei en de particuliere be stedingen. Een consumptieda ling van 2 procent betekent 20 miljard minder bestedingen. „Je eerste zorg hoort het overeind houden van de bestedingen te zijn. Hoe de export te stimuleren om terrein dat verloren dreigt te gaan te behouden? Hoe kunnen overheidsbestedingen compen serend werken, denk aan wo ningbouw, stadsvernieuwing en energiebesparing vooral" „Ik denk dat het voor een groot deel van het bedrijfsleven ruïneus is als we van 2 procent stijging naar een daling van de consumptie toe gaan. En dat zit er volop in als het kabinet zijn zin krijgt in wat het nu op tafel heeft gelegd: beper king van de koopkracht over de hele linie. We gaan boven op een afzetcrisis een bestedingsbeper king zetten. Is dat nou wijs be leid? Is dat nu een middel om on ze economie te herstellen?" DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van volksgezondheid wijs erop dat het het weer tijd wordt om te denken aan even- teuele inentingen tegen griep voor degenen die een ver hoogd risico lopen. Hierbij gaat het in het algemeen om ouderen, hartpatiënten en longpatiënten. Over tie van zwangere zijn de deskundigen het nog steeds niet eens. Eind januari, begin februari is over het algemeen de tijd dat de influenza de kop opsteekt. Op het ogenblik is er nog geen bijzondere ontwikkeling te bespreuren. Reeds geruime tijd bestaat on der deskundigen verschil van mening over vaccinatie van vrouwen die in verwachting zijn. De commissie van de Gezondheidsraad heeft in meerderheid nu aanbevolen zwangeren niet meer onder de risicogroepen te rekenen. Een minderheid van de com missie heeft 'echter gesteld dat zwangeren wel in de risi cogroepen moeten blijven. Bij een onderzoek is onlangs gebleken dat de overgrote meerderheid in de leeftijds groep van 21-25 jaar nog niet met één van een aantal ge vaarlijk virussen in aanraking in geweest. Aangevoerd wordt ook dat luchtweginfec ties bij zwangeren ernstiger verlopen dan bij anderen. Ook menen deze twee com missieleden dat het effect van het influenzavirus op de on geboren vrucht nog onvol doende bekend is. Ook artsen zijn op de hoogte van dit principiële discussie punt. Het komt er nu op aan dat zij per patiënt vaststellen of een prik moet worden ge geven, in overleg met betrok kenen uiteraard. Daarbij speelt bijvoorbeeld de licha melijk gesteldheid van die pa tiënten een rol. Moor (PvdA) blijft in Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Frans Moor blijft lid van de PvdA en van de Tweede Kamer. Hiertoe heeft hij dinsdagavond besloten na over leg met het gewestelijk bestuur, het partijbestuur en de kamer fractie van de PvdA. Een partijcommissie zal zo snel mogelijk een onderzoek uitvoe ren naar de grieven die Moor had tegen het college van burgemees ter en wethouders van Rotter dam. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van verkeer en water staat wil de mogelijkheden bekijken om in woongebieden te komen tot een lagere maximumsnelheid voor automo bilisten dan de huidige vijftig kilometer per uur. Daartoe zal een werkgroep van deskundigen met vertegenwoor digers van zowel het ministerie als andere organisaties samengesteld worden, aldus een woordvoerder van het ministerie gisteren. De werkgroep zal onder meer be kijken hoe de aankleding van de woonwijken zo kan worden aan gepast dat het vrijwel onmogelijk wordt er harder te rijden dan een mogelijk nieuw vast te stellen maximumsnelheid. De woord voerder kon nog niet zeggen aan welke maximumsnelheid dan gedacht moet worden. De nieuw uit te denken maatrege len zijn niet zozeer bedoeld voor woonerven, die veel verder gaan De werkgroep zal onder meer be kijken hoe de aankleding van de woonwijken zo kan worden aange past dat het vrijwel onmogelijk wordt er harder te rijden dan een mogelijk nieuw vast te stellen Rijbewijzen in toekomst langer geldig DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman van verkeer en water staat wil de geldigheidsduur van rijbewijzen verlengen. Dat blijkt uit zijn antwoorden op vragen uit de Tweede Kamer naar aanlei ding van zijn begroting. Een rij bewijs moet nu elke vijfjaar wor den verlengd. Voor verlenging van de geldigheidsduur is een wijziging nodig van de wegen verkeerswet. De werkzaamhe den, die daarmee verband hou den zijn in gang, aldus de minis ter. De invoering van een Europees rij bewijs ziet de minister voorlopig nog niet. In februari vorig jaar is daarover in Europees verband gepraat. Voornamelijk de Britse ambtgenoot van Tuijnman maak te er toen bezwaar tegen. maximumsnelheid. De woord voerder kon nog niet zeggen aan welke rrlaximumsnelheid dan ge dacht moet worden. De nieuw uit te denken maatrege len zijn niet zozeer bedoeld voor woonerven, die veel verder gaan en tot doel hebben auto's zoveel mo gelijk te weren. De deskundigen zullen er op moeten studeren in welk juridisch kader één en ander te passen valt. De woordvoerder van het ministe rie wees er overigens op dat het ook nu al strafbaar is met een snelheid van vijftig kilometer te rijden waar dat gevaar kan opleveren. Bij haar studie zal de groep onder meer gebruik maken van gegevens van onderzoeken in Rijswijk en Eindhoven die al enige tijd gaande zijn. Daar wordt in verblijfsgebie- den van ongeveer honderd hectare groot, die zoveel mogelijk functies als woonwijken, winkelstraten, openbaar vervoer enzovoort bevat ten, nagegaan hoe het verkeer zich gedraagt en wat daarbij de knel punten zijn. Er is al meerdere malen op aange drongen, onder meer door de eerste Nederlandse fietsersbond en de ac tiegroep stop de kindermoord, de maximum snelheid in woongebie den te verlagen. In het blad TNO- project deed drs. G. A. Westerterp, wetenschappelijk medewerkers aan de universiteit van Leiden, on langs de suggestie de maximum snelheid in woongebieden te veria gen tot twintig km. Hij vindt dat snelverkeer en lang zaam verkeer ofwel gescheiden moeten worden (fietspaden) ofwel een ongeveer gelijke snelheid moe ten hebben. "De woongebieden zijn geleidelijk helemaal aangepast aan het snelverkeer", aldus Wester terp. "Geen wonder dus dat er nu ook te hard wordt gereden". Behalve voor het invoeren van een maximumsnelheid pleit hij daarom ook voor het aanpassen van de woonwijken, zodat het niet meer mogelijk is om hard te rijden. HOEK VAN HOLLAND-Hilariteit bij de leden van de Tweede Kamercommissie van verkeer en waterstaat als Erica Terpstra (WD) in de stuurhut van een marineschip voor kapitein 'speelt De kamerleden brachten gisteren een werkbezoek aan de gemeente Rotterdam. Links achter Erica Terpstra Van Thijn (PvdA), rechts op de voorgrond Schakel (CDA) en Van der Doef (PvdA) DEN HAAG (GPD) - De PvdA- Tweede-Kamerleden Van den Bergh en Stemerdink hebben de regering opheldering gevraagd over enkele uitlatingen van de opperbevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse generaal Ber nard Rogers. Deze zei gisteren in Den Haag, op een lunchbijeen- komst van de Amerikaanse ka mer van koophandel in Neder land, „dat het besluit om nieuwe kernwapens te produceren en in Europa te stationeren, in decem ber is genomen onder de ge meenschappelijke paraplu van de NAVO". De twee socialisten vragen of Ro gers* uitlatingen „geen logen straffing zijn van de opvatting van de regering dat het besluit tot produktie een uitsluitende ver antwoordelijkheid is van de Ver enigde Staten en dat Nederland alleen ten aanzien van de statio nering een voorbehoud heeft gemaakt" AMSTERDAM (GPD) - In een open brief aan de krakers van zes panden aan de Keizersgracht heeft burgemeester Polak van Amsterdam gisteren gezegd dat hij niet blijvend kan berusten in het feit dat een rechterlijke uit spraak onuitgevoerd blijft. Vol gens een vonnis van het Amster damse gerechtshof van 26 okto ber 1979, moeten de krakers de panden, die eigendom zijn van de Ogem, verlaten. Oorlogsslachtoffers DEN HAAG (GPD) - De regering trekt 4 miljoen gulden per jaar ex tra uit voor de opvang en begelei ding van oorlogsslachtoffers. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) heeft dat gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Het geld is bedoeld om een aantal maatregelen ten behoeve van vervolgir.gs- en verzetsslachtof- fers mogelijk te maken. AMSTERDAM (ANP) - Op het Amerikaanse consulaat in Amsterdam is Pear Capron uit Amsterdam het eerste slachtoffer geworden van de Amerikaanse wet die toelating van homoseksuele mannen en vrouwen tot de Verenigde Staten verbiedt. Dit is gisteren door de buitenland werkgroep van de Ne derlandse vereniging tot integratie van ho- mosexualiteit (COC) bekendgemaakt. Pear Capron wil nu gaan procederen tegen het Amerikaanse state departement. Het inreis visum van Capron was geldig sinds oktober 1978. Tot april 1978 was Capron Amerikaans staatsburger, waarna hij de Nederlandse na tionaliteit verwierf. Op 8 januari heeft Ca pron op het Amerikaanse consulaat in Am sterdam een beëdigde verklaring afgelegd waarin hij stelde homosexueel te zijn. Ook verklaarde hij dat toen hij het visum aan vroeg niet op de hoogte was van bovenge noemde wet. Het COC., lid van de international gay associa tion, is door het intrekken van het visum van Capron zeer geschokt, aldus een woordvoer der. Sinds de verscherping van de wet, zoals neergelegd in een memorandum door minis ter Cyrus Vance op 15 oktober 1979, is Ca pron het eerste slachtoffer van deze wet, al dus het COC. Het COC doet een beroep op alle politieke par tijen in de Tweede Kamer om druk uit te oefenen op de Amerikaanse regering om de ze schending van het recht van vrij verkeer ongedaan te maken. Ook is aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken opnieuw gevraagd de Amerikaanse regering te ver zoeken deze homo discriminatie onmogelijk te maken, aldus het COC. Zaterdagmiddag 26 januari zullen het COC en de homogroepen in verschillende politieke partijen een demonstratie houden bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Vol gens de woordvoerder zal er ook internatio naal actie worden gevoerd door de interna tional gay association in 20 landen. De burgemeester waarschuwt dat alles in gereedheid is gebracht om eventueel tot ontruiming van de panden over te gaan. „De poli tie is daartoe voldoende uitge rust". Volgens Polak zijn pogin gen van de gemeente om tot overleg te komen door een weige ring van de zijde van de krakers zonder resultaat gebleven. In plaats daarvan hebben de kra kers op 19 december de raadszaal korte tijd bezet en enige rook bommen achtergelaten. Op 9 januari van dit jaar heeft de politie schriftelijk een dringend beroep op de krakers gedaan om de panden vrijwillig te verlaten, en de politie heeft hen uitgeno digd voor een gesprek. Hierop hebben de krakers volgens de burgemeester teruggeschreven dat de politie met alle mogelijke middelen zal worden tegenge houden. Naar de aard van die middelen meent de burgemees ter alleeh te kunnen gissen. Hij heeft de politie gevraagd om al leen in uiterste noodzaak geweld te gebruiken. De politiemacht die bij de ontruiming kan worden in gezet is omvangrijk, en dat gaat met risico's gepaard voor beide groepen, aldus de burgemeester. De burgemeester spreekt de hoop uit dat de kiakers tot bezinning komen en het niet tot een treffen laten komen. „Wij zijn tot overleg op korte termijn bereid. Wij zul len geen middel onbeproefd laten om tot een redelijke oplossing te komen", aldus de open brief. De woordvoerder van de krakers heeft een oproep gedaan aan alle Amsterdammers om de Keizers gracht te helpen vei (ledigen en hij kondigt aan dat er sympathi santen uit Breda. Den Bosch, Friesland en Groningen hulp hebben aangeboden. ..Wij gaan door. De burgemeester laat ons geen andere keus". AMSTERDAM Concertgebouw - do 17, 20.15 uur grote Zaal: Amsterdams Phil- harmonisch orkest, olv Frans Bleekemolen/Willy van Dijk, so praan. vrij 18, 20.15 uur, grote zaal: Het Brabants Orkest olv André Vandernoot. Vrij 18. kleine zaal: 20.15 uur, Theo Olof, viool. Za 19, kleine zaal: 15 uur. Matinee op de vrije zaterdag. Za 19, kleine zaal: 20 uur, Oostenrijks bal. Zo 20. spiegelzaal: 11 uur. NOS, rechtstreekse radiouitzending "Fur Elise. Zo 20, grote zaal 14.15 uur, Concertgebouworkest, olv Lucas Vis. Zo 20. grote zaal. 20.15 uur. N.D.R.Orchester Hannover, olv Corneliu. Ma 21. kleine zaal: Wiener Blockflotenensemble. Di 22. grote zaal: 20.15 uur, Nederlands Studenten Orkest. Kleine zaal: 20.15 uur. pianoreci tal door Theo Bruins. Woe 23, grote zaal: 12.30 uur, lunchconcert. Grote zaal: 20.15 uur. Concertgebouworkest olv Ed Spanjaard Kleine zaal: 20.15 uur. Het Allegri Strijkkwartet Stadsschouwburg do 17,20.15 uur. Het Nationale Ballet, "Agon" Vrij 18, za 19, 20.15 uur en zo 20, 14 uur, Publiekstheater, "Luci fer", Vondel. Di 22,20 uur, De Nederlandse Operastichting, "Lu- di Lammermoor". Woe 23, 20.15 uur. Toneelgroep Theater, do), 20.15 uur. Toon i 8 maart (beh 2 "Woyzeck Carré - vrij 18 t/m Hermans. Theater de Balie ma 14 t/m za 19. 20.30 uur, "Karl Veletin satirisch cabaret door Int. Nieuwe Scene Mannen van de Dam. Ma 21 t/m za 26,20,30 uur, "Een mandvol water", door de Nieuwe Komedie. Centrum Bellevue - do 17 t/m za 19, 20.30 uur, "De verwaaide Agaath", door Ineke Cohen. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 17 en vrij 18. 20.15 uur. "Volpone door de Haagse Komedie. Zo 20, 14 uur, "De kleine Eyolf door de Haagse Komedie Circustheater - do 17, "Lucia di Lammermoor", Nederlandse Ope rastichting, 20 uur Diligentia - do 17, vrij 18enza 19,"Funhouse Funhouse", (Rob van Houten e.a 20.15 uur. Zo 20. 11.30 uu, pianorecital van Martin van de Hoek. Woe 23, 12.45 uur, lunchconcert door het Phemios Trio. HOT-theater - do 17 en vrij 18. 20.30 uur. "Nekrassov". van toneel groep Baal. Za 19,14 uur, kindermanifestatie Zo 20, 14. Comedia del Smart, kindertheater Pssstt Ma 21. 20.30 uur. Zeitgeist", Zuidelijk Toneel Globe. Woe 23, 14 uur, De Droomsoezei kin dertheater Pssttt Theater aan de Haven - 17, 18. 19, 21 en 23. 20 30 uur. Betalen9 Nee!, de Nieuwe Komedie. 17, 18 en 19 jan, 'Tegenvoeters de Nieuwe Komedie, 20.30 uur. Appeltheater - 17. 18, 19, 22 en 23, 20.15 uur, "Op de bodem de Appel. Theater de Tobbe (Voorburg) - vrij 18. De Peter Faber Show, "Maat 45", 20.30 uur. Za 19, 21 uur. Jazzprogramma. Di 22. 20.30 uur, "Die Ehe der Maria Braun", Rainer Werner Fassbinder. LEIDEN Schouwburg do 17. 20.15 uur. Feerie Africaine het nationale ballet van Senegal. Vrij 18, 20.15 uur, "Paso Doble". Ramses Shaffy en Liesbeth List. Za 19. 20.15 uur, "Peter Faber Solo Zo 20, 14.30 en 20.15 uur, 'De Prins van Taai Taai", sprookje door poppentheater Kosice LAK-theater vrij 18.20 30 uur. try-out Bakub.! Tamara Za 19, 20.30, première van Bakuba, Tamara". Zo 20, 15 uur, kinder- voostelling. The.it. i Sn kei Ik kan ei zo niet i.ii K O - kapel/aal Kamermuziek. 20 15 UUI Zo 20. 14 uuiGlW ne Kerkje. Ensemble "Intermezzo Woe 23. 20.15 uur. kapelzaal pianoduo Selma Coolwijk en Hans Bruin. Di 22. 20 uur. Hoog landse Kerk, Con Amore, "Elias".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7