PvdA-fractie zet drie wethouders op andere plaats Van Natuursteen tot Bouwsteen Enorm aanbod nieuwe cursussen Twee "dooidagen" in gebouw "Morsehwijk" Jeugd op de schaats PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 17 JANUARI 1980 Vrijwilligers Voor diegenen die belangstel ling hebben om vrijwilligers werk te gaan doen en voor personen die al als zodanig werkzaam zijn, bestaat de mogelijkheid om een cursus of training te volgen. Eind ja nuari wordt daarmee begon nen. Er zijn de volgende mo gelijkheden: oriënteringscur sus vrijwilligerswerk, thema- groep vrijwilligerswerk, hulpverlenen als vrijwilliger, opkomen voor jezelf als vrij williger en "begeleiden van groepen". Iedereen die er meer over wil weten kan vrijdag terecht op een informatieavond die wordt gehouden in de Vrij- willigerscentrale aan de Langegracht 246c. Aanvang 8 uur. Voor nadere inlichtingen tel. 071-149064 Pvd A-vergadering De afdeling Leiden van de PvdA houdt morgenavond een algemene ledenvergade ring in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Gastspreker van deze avond is de oud-mi nister van buitenlandse za ken Van der Stoel. Hij zal het vraagstuk "vrede en veilig heid" toelichten. Verder komt de begrotingsbehandeling in de Leidse raad aan de orde alsmede de voorstellen die op de komende partijraad aan de orde komen. De vergade ring begint om acht uur Tabasco Brand In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt morgenavond de groep Ta basco Brand op. De groep be staat uit ex-Solution zanger en dwarsfluitist Chiel Post, drummer Gerhardt Jeltes, basgitarist Jan Visser, die hiervoor enige jaren in Al- quin speelde, toetsenman is Nol Sicking, leadgitarist Rens Berkemeyer en Bart Fermie die verschillende percussie- instrumenten bespeelt. De toegangsprijs bedraagt f 5.50 Successen Meldden we u eergisteren suc cessen van de LPKV bij de landelijke tentoonstelling van "Avicultura" in Den Haag ook de Kleindieren Sportver eniging "Rijnland" liet, zich van haar beste kant zien. Fraaie resultaten waren er voor de leden W. v. d. Voort (blauwe weners), W. Bervoets (kleurdwergen) ,J .G .Hogenes (mooiste roodoog pool), D. v. Noort (Antwerpse baard- kriel), J. J. Schellingerhout sr (brahoma) en de heer C. de Wagenaar en mej. v. Geelker ken (cavia's). Op 21, 22 en 23 januari\ioen Rijnland-leden mee aan een tentoonstelling in Den Bosch Kijkhuis Morgenavond wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwen kerkkoor straat 17 voor het eerst in Leiden de nieuwste film van de Zwitserse regis seur Yves Yersin vertoond. De rolprent is getiteld Les peti- tesfuges" met de in de hoofd rol Michel Robin als Pipe. Een tragi-komisch verhaal over een oude boerenknecht die voor het eerst de vrijheid krijgt na zijn pensionering. Hij koopt een brommer en gaat de wereld verkennen en verlaat voor het eerst zijn tra ditionele milieu. Er zijn twee voorstellingen: een om 8 uur en een op 11 uur 's avonds. Toegangsprijs f 4.50 Bingo-avond. In het clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaanstraat wordt morgen een bingo-avond ge houden. Aanvang 20 uur. Ie dereen boven de 16 jaar is welkom. Filmhuis Morgenavond begint het Film huis van het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66 met een nieuwe activiteit, namelijk "nachtfilms". Deze beginnen wekelijks om half twaalf. De eerste film die zal worden vertoond is "Der Amerikanische Freund" van de Duitse regisseur Wim Wen- ders. Hoofdpersoon in de film is een lijstenmaker die te ho ren krijgt dat hij niet lang meer te leven heeft. Hij wordt uitgenodigd een gangster te vermoorden en gaat daarop in. De film heeft een verras send einde. De toegangsprijs - inclusief een consumptie - be draagt f 5^0. LEIDEN - Het nieuwe cursusseizoen begint in Leiden met een enorm aanbod. Bij het Leids Vrijetijdscentrum, de Leidse Volksuniversi teit K en O en het LAK kan men een keuze maken uit in totaal bijna vijftig verschillende cursussen. Voor een deel worden door deze drie instellingen cursussen over hetzelfde onderwerp gegeven, maar daarnaast bevat het aanbod van elk van de drie instellingen een groot aantal cursussen, die ergens anders niet geboden worden. De drie cursusgevende organisaties beslaan zo samen een groot be- bied met een ruime variatie. Bij de Leidse volksuniversiteit K en O kunnen cursussen yoga, zeefdrukken, sieraden ma ken, edelstenen slijpen, spinnen en weven, poppen maken, dansexpressie, schoon heidsverzorging en communicatie en ex pressie worden gevolgd. Deze parallel-cur sussen zijn opgezet om de grote belangstel ling voor deze onderwerpen te kunnen ver werken. Nieuw in het K en O-aanbod is dat een cursus schaken is op genomen. Ook een cursus model- en portrettekenen en schilde ren kon niet eerder bij K en O gevolgd wor den. Voorts verzorgt K en O weer een cursus Nederlandse grammatica en kan men er le ren muilen maken. De cursus koordirectie wordt gegeven door de Russische dirigent Alexander Vakoulsky, zelf opgeleid aan het conservatorium van Leningrad. Inlichtingen over de cursussen worden gegeven in het K en O-kantoor, Oude Vest 45, telefonisch te bereiken onder de nummers 141141 en 141200. Bij het Leids Vrijetijdscentrum kunnen de be ginselen van Yoga, fotografie, Tai Chi Chuan, gitaar, jazzballet en tekenen en schilderen worden geleerd. In gitaar, Tai Chi Chuan, jazzballet en tekenen en schilderen worden ook cursussen voor gevorderden gegeven. Voorts kan men naar het Vrijetijdscentrum om etsen en pottenbakken onder de knie te krijgen. Voor iedere Leidse muzikant staat de geïmproviseerde muziekworkshop open, waarin de nadruk echter wel op jazzmuziek valt. Het enigszins vertrouwd zijn met het notenschrift is wel een vereiste. Van de vier saxofoon-groepen zijn er al twee vol. Er is nog plaats in een beginnersgroep en een groep voor gevorderden, die zich vooral zal toeleggen op blues. Zaterdag tussen één en vijf uur 's middags wordt in het Vrijetijdscen trum, Breestraat 66 een inschrijfmiddag voor rook de cursussen gehouden. Dan kan mc terecht voor verdere inlichtingen cursusprogramma. Ook bij het LAK bestaat voor iedereen de mo gelijkheid een keuze te maken uit een grote verscheidenheid aan cursussen. De LAK- cursussen gaan beginnen in de eerste week van februari. Cursussen voor begïnners wor den gegeven over de onderwerpen tekenen, olieverftechnieken, aquarelkunst, keramiek, film, dansexpressie, jazzballet, clownerie en yoga. Ook gevorderden kunnen bij het LAK terecht voor een cursus tekenen, olieverf techniek en yoga. Het LAK geeft dit seizoen ook cursussen kantklossen en knipselkunst. Bij de cursussen dansproduktie en tekstpro- duktie is de bedoeling om toe te werken naar een voorstelling. De cursus „spelen met tekst" houdt zich bezig met tekstinterpreta tie en visualisering. De literaire werkgroep bespreekt proza en poëzie van bekende schrijvers, maar ook zelfgeschreven werk. Tenslotte nog bij het LAK een cursus „visual expression", die in het Engels wordt gege- Voor informatie over al deze cursussen kan men terecht bij het LAK, Levendaal 150, tele foon 124890. LEIDEN - Mevrouw B .C .WEradus-Klamer vierde gisteren een feest dat slechts voor zeer weinigen is weggelegd. Namelijk het feit dat zij honderd jaar werd. Burgemeester Vis en zijn echtgenote brachten gisteren een kort bezoekje om haar te feliciteren. Dat gebeurde in de woning van haar dochter, mevrouw Sloos, die woont aan het Utrechtse Jaagpad. De honderdjarige woont zelf in het verpleeghuis ,£nydtwijck" aan de Aaltje Noordewierlaan. Mevrouw Eradus werd op 16 januari 1880 in Leiden geboren. Samen met mevrouw Olivier is zij op het ogenblik de oudste vrouwelijke inwoner van Leiden. De oudste man is A.Geerlings die onlangs 102 jaar werd. LEIDEN - De drang van geestelijk gehandicapten om uit hun isole ment te geraken en zo een geïnte greerde plaats in de samenleving te verkrijgen, wordt steeds ster ker. Daarom houdt het Sociaal Pedagogisch Centrum in Leiden vrijdag en zaterdag twee informa tiedagen. Deze worden gehouden in het gebouw "Morsehwijk" aan de Topaaslaan in het Leidse Morskwartier. Aan deze zogenaamde "Dooida gen" werken instellingen mee, zoals kinderdagverblijven, dag verblijven voor ouderen, gezins vervangende tehuizen, speel-o- theken, sociale werkplaatsen, scholen, ouderverenigingen, enz. En zij zijn ter plaatse aanwezig om hun werkzaamheden te ver duidelijken. Daarnaast zal er in formatiemateriaal beschikbaar zijn, zullen er films worden ge draaid en zal het orkest "De Sleu tels" optreden. 'Dat er een groot aantal geestelijk gehandicapten onder ons woont, leeft en werkt, weten we wel en dat er zwakzinnigenzorg bestaat, weten we ook. Maar vaak blijkt, dat het dan daarbij blijft", zegt de werkgroep Wie Weet Waar, die de informatiedagen van het Sociaal Pedagogisch Centrum verzorgt. "Het centrum heeft daarom de al gemene informatiedagen geor ganiseerd voor een ieder, die in teresse heeft in, of te maken heeft met geestelijk gehandicapten en het scala van voorzieningen, dat hen ten dienste staaf'. De werkgroep Wie Wat Waar. "Dit initiatief is genomen om ver schillende redenen. Vaak blijkt dat geestelijk gehandicapten worden gezien als iets engs, zie ligs, etc.; dat geestelijk gehandi capten gezien worden als iets, waar men geen raad mee weet; dat de woon-, leef- en werkwe- reld van de geestelijk gehandi capten vrijwel onbekend is bij de niet-geestelijk gehandicapte; dat men niet weet, waar men naar toe moet met vragen, verwijzingen, hulp etc. En ten slotte dat men niet bekend is wat voor instellin gen en voorzieningen zich bezig houden met geestelijk gehandi capten en wat zij hebben te bie den" LEIDEN - De Leidse universi teit heeft gistermiddag een een honderdtal Koreaanse boeken cadeau gekregen over geschiedenis, godsdienstwe tenschap en literatuur van dat land. De ambassadeur van de republiek Korea, Ha Koo Yeon, (rechts op de foto), bracht daartoe gistermiddag een bezoek aan het Centrum voor Japanologie en Korea- nistiek van de Leidse univer siteit. Het centrum is geves tigd aan het Rapenburg De hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en letter kunde, prof. dr. F. Vos (links op de foto) nam het geschenk in ontvangst. De Leidse uni versiteit kreeg de boeken van de Koreaanse ambassadeur ter stimulering van de Kore aanse studiën in Leiden. De boeken zullen in het depot van het centrum voor Japa nologie en Koreanistiek wor den geplaatst. Dit centrum, dat een depot is van de Uni versiteitsbibliotheek, specia liseert zich op het gebied van de Japanologie en Koreanis tiek en herbergt Koreaanse boeken, die in het bezit zijn van de Leidse universiteit. LEIDEN - De nieuwe Leid se wethouder P. Borde- wijk zal niet het taken pakket van de vertrek kende wethouder A. Ver boom (volkshuisvesting) overnemen. In plaats daarvan wordt hij wet houder financiën. Dit werd gisteravond be sloten in de gemeente raadsfractie van de Partij van de Arbeid. Daar moest worden gekozen uit een aantal mogelijk heden voor de herverde ling van wethoudersta- ken na het vertrek van Verboom. Niet geheel "unaniem" kwam de fractie tot het eindoordeel. Beslo ten werd verder dat D. J. Tesse- laar (nu wethouder onderwijs) in mei wethouder volkshuisvesting zal worden. H. van Dam (nu wet houder financiën) wordt dan de nieuwe onderwijs-wethouder. Tesselaar liet vanmorgen weten met spijt afscheid te zullen ne men van zijn onderwijs-wethou- derschap. Het initiatief om volkshuisvesting te nemen is, zo liet hij weten, niet van hem maar van de P^dA-fractie uitgegaan. Hij is wol met de nieuwe verde ling akkoord gegaan. Fractievoorzitter Peters zei van morgen dat de fractie binnen an- derhalf uur de nieuwe verdeling rond had. Volgens hem prefe reerde de PvdA-fractie Tesselaar op de post volkshuisvesting, on der meer als "tegenwicht" en "welkome aanvulling" op wet houder Waal. Kritiek op de zit tende wethouders heeft bij de herverdeling geen rol gespeeld, aldus Peters. Meegespeeld heeft verder "het gezicht van de Partij van de Arbeid naar buiten toe", bij het verkiezen van Tesselaar op volkshuisvesting boven Borde- wijk, aldus Peters. Hij wilde_ vanmorgen niet zeggen welke PvdA-fractieleden zich uiteindelijk niet met de nieuwe regeling akkoord hebben ver klaard. De WD, de partij waarmee de PvdA het college van burgemees ter en wethouders vormt, be houdt zich inmiddels haar in stemming met de hele herverde ling nog voor. Dat liet WD-frac- LEIDEN - Een groot aantal Leidse instellingen, waaronder het mu seum van Oudheden en dat voor Volkenkunde, gemeentewerken en het projectbureau Witte Sin gel/Doelenplan van de Leidse universiteit, verlenen hun me dewerking aan de tentoonstelling "Van Natuursteen tot Bouw steen". De expositie, die vandaag is geopend, wordt tot 15 mei ge houden in het rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 in Leiden. De tentoonstelling geeft een over zicht van het ontstaan van na tuursteen en het gebruik daarvan als bouwsteen. Dat in vroeger eeuwen bouwsteen al werd aangevoerd, blijkt onder andere uit de tufsteen, waarmee de Romeinen in Nederland tem pels bouwden; de bazalt die dienst deed bij dijkbouw; de kin derhoofdjes in de straten en de natuursteen in de middeleeuwse kerken, zoals de Hooglandse kerk in Leiden. derland veel bouwsteen is ge bruikt, gemaakt uit natuurlijke materialen, vooral klei. In mid deleeuwse kloosters en kerken en in een modern bouwproject zoals het nieuwbouwplan van de Leidse universiteit is baksteen een belangrijke bouwsteen. Die baksteen van nu heeft echter wel een ander formaat dan de kloos termoppen van vroeger; de bak steen is kleiner. Veel facetten van natuursteen ko men tot uiting in bouwsteen. Dat deze eigenschappen al tientallen eeuwen worden benut blijkt uit voorbeelden van bouw- en beeldhouwwerken die in het mu seum tentoon zijn gesteld. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur. Op zondag is het museum open van twee tot vijf uur. Op feestdagen is het museum geslo ten. Toegang is gratis. Een overzicht van de tentoon stelling in hel rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie Tesselaar (volkshuisvesting) tieleider Kuijers vanmorgen we ten. Eén van de zaken die bij de VVD een rol spelen is dat zij graag een wethouder voor finan ciën ziet die op financieel gebied ervaring heeft, aldus Kuijers. Hij wilde niet zeggen in hoeverre de nu bereikte verdeling wat dat be treft de instemming van de VVD heeft. "De fractie zal nog tot een eindoordeel moeten komen" al dus Kuijers. Wat er staat te gebeuren als het WD-oordeel over de nieuwe portefeuille-verdeling negatief zou zijn, daar wilde Kuijers van morgen geen voorspellingen over doen. Hij benadrukte wel dat er unanimiteit - ook binnen het college van burgemeester en wethouders - zou moeten zijn. Het afscheid van wethouder Ver boom zal waarschijnlijk in de maand mei plaatsvinden. Tege lijk met de installatie van Borde- wijk zal de nieuwe taakverdeling ook haar beslag krijgen. LEIDEN - Bij de schaatswedstrij den voor de jeugd die gisteren door de IJsvereniging Rijndijk/ Hoge Morsch zijn georganiseerd, vielen de volgende gelukkigen in de prijzen. Het gaat om de jeugd tot 12 jaar. Meisjes 9-12: le Elly Westgeest, 2e Angela Heemskerk, 3e Annette de Jongh. Meisjes t/m 7 1. Mariëtte Beemsterboer, 2e Corry van Winden, 3e Mirjam van der Hulst. Jongens 8 en 9: le Wim van de Poel, 2e Arjan Ver boom, 3e Cor de Jongh. Jongens 10 t/m 12: le Frank van Kampen, 2e Hans van der Poel, 3e Maarten Schrama

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4