Eigenaren woonhuis monumenten in knel Yeel shows, beurzen en top-sport Leidse filatelisten vieren jubileum op waardige wijze Goed jaar voor Groenoordhallen DONDERDAG 17 JANUARI 1980 De Stichting Diogenes is eigenaresse van het pand Hogewoerd 32. Wan neer de provincie geen subsidie voor de restauratie verleent dreigen er financiële problemen voor de stichting LEIDEN - Een aantal eigenaren van woonhuismonumen ten in Leiden is in grote moeilijkheden geraakt omdat de restauratiesubsidies, van Provinciale Staten, al enkele maanden op zich laten wachten. De eigenaren van de panden moeten daardoor zelf voor onverwacht hoge kos ten opdraaien. Het gaat om een zestal panden die staan aan de Haven, Oranjegracht, Langebrug, Hooglandsekerkgracht, Oude Rijn en Hogewoerd. De eige naren van deze woonhuismonumenten hebben voor de restauratie van hun panden een subsidie toegekend gekregen van het rijk (de ministe ries CRM en volkshuisvesting), de provincie en van de gemeente. Hoe wel aanvankelijk alle subsidies werden toegekend bleek in september vorig jaar dat het pVje bij de provincie leeg was. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben daarop hun beslissing om geld beschikbaar te stellen voor het opknappen van genoemde panden opgeschort. De restauratie van de monumentale woonhuizen is in de meeste gevallen echter voltooid of nagenoeg voltooid. De eigenaren van de panden voe len zich daarom zwaar gedupeerd omdat, zonder subsidie van de pro vincie, zij zelf voor belangrijke extra kosten komen te staan. In één geval, aan de Haven 40, >s de restauratie uitgesteld. De eigenaren van de te restaureren of nog op te knappen panden hebben tegen het besluit van het provinciebestuur om de subsidies op te schor ten een bezwaarschrift ingediend. Gisterenochtend kwam de kwestie aan de orde bij de provincie. Een aantal eigenaren gaf in een toelichting op hun bezwaren te kennen dat zij voor zeer hoge onkosten zijn komen te staan. Zij spraken er vooral hun verwondering over uit dat de in het vooruitzicht gestelde subsidies op te tocht zijn komen te staan nadat (in de meeste gevallen) met de restauratiewerkzaamheden was begonnen. De heer D. E. Krantz, voorzitter van de Stichting Diogenes die het pand Hogewoerd 32 restaureren, betoogde dat de stichting in grote financiéle moeilijkheden raakt als het provinciaal bestuur niet een ander besluit neemt 2 M. Swiebel, voorzitter van de commissie die over de bezwaren een advies zal uitbrengen aan het provinciebestuur, noemde de ingediende bezwaarschriften voorbarig. Hij wees er op dat Gedeputeerde Staten de subsidie-aanvraag slechts hebben aangehouden en dat nog geen defini tief besluit is genomen. Voorzitter Swiebel stelde in het vooruitzicht dat op korte termijn (binnen 4 weken) een nieuw besluit te verwachten valt omdat sinds 1 januari weer geld voor restauraties beschikbaar is. Ver moedelijk zullen de eigenaren van de monumentale Leidse woonhuizen alsnog een subsidie in de restauratiekosten uitgekeerd krijgen. Bestuursleden Groenewegen (links) en Van Eist van de Leidsche Vereniging van Postzegelverza melaars: "Heus, het verzamelen van postzegels hoeft beslist geen duurdere hobby te zijn dan bij voorbeeld hockey of voetbal". Postzegels verzamelen. Het be gint als een onschuldige "la- gere-schoolkwaal" die na verloop van tijd weer over gaat, net als het verzamelen van suikerzakjes en sigaren bandjes. Bij sommigen raakt de verzamelwoede evenwel nimmer uitgeraast. Integen deel. Het verzamelen van postzegels groeit bij hen uit tot een ware verslaving. Dat zijn LEIDEN - Een flink aantal publieksbeurzen, een serie inte ressante sportontmoetingen en een reeks muzikale shows. Die ingrediënten vormen dit jaar de overvolle evenementenkalender van de Leidse Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Directeur André de Jong ze; Een groot popevenement staat op rige week al t'jdens de stapel voor de nationale bevrij dingsdag 5 mei hetv jaarsreceptie: "1980 moet een nieuw topjaar voor de hallen worden". Groter nog dan in 1978 toen naar schatting één miljoen de entree passeerden Tot de beurzen die dit jaar onder dak vinden in de Groenoordhal len behoren er diverse die lang zamerhand tot de "vaste klanten" van de Leidse evenementenhal gerekend kunnen worden. Niet meer weg te denken valt de Lei- dato Huishoudshow die dit jaar voor de negentiende maal wordt gehouden. Van 12 tot en met 21 september zal de middenstand uit Leiden en wijde omtrek zich daar presenteren. De Leidato werd al in de hallen ge houden nog voor de officiële openingshandeling was verricht. Het is in al die jaren ook de enige beurs gebleven waarvoor de veemarkt moet wijken. In de tiendaagse periode dat de Leida to draait wordt een deel van de veemarkt in de open lucht ge houden. Beestenspul Muziek- en müjoreltekorpsen luisteren dit jaar weer de tweedaagse Taptade op. Een ander jaarlijks terugkerend evenement is "Beestenspul". Op 27 en 28 september wordt al weer de vijfde aflevering gepresen teerd van deze grote show van ar tiesten en zo'n 6000 dieren. Orga nisator Rob Lauwers liet vorige week doorschemeren van dat eerste lustrum iets heel aparts te willen maken. "Ik ben er nu al druk mee bezig, maar verklappen kan ik nog niets. Maar reken erop dat we er weer iets geweldigs van maken. "Beestenspul," ontwikkelde zich de afgelopen jaren tot een van de grootste publiekstrekkers in Leiden. In nauwelijks twee da gen - 's avonds is de dierenshow gesloten - trokken de afgelopen jaren zo'n 40.000 tot 45.000 bezoe kers langs de kassa's. Kassa's die overigens een ingrijpende verbe tering hebben ondergaan. In de entree is een volledige nieuwe lo- kettenrij gebouwd zodat niet lan ger van de primitieve houten hokjes buiten gebruik behoeft te worden gemaakt. Pasar Gambir Beurzen die in 1980 ook weer te rugkeren naar Leiden zijn de Pa sar Gambir, een indische feest- markt met artiesten, winkeltjes en lekkere hapjes die dit jaar van 23 tot en met 26 oktober wordt gehouden en de Woon Ideaal- beurs, waarvan de vierde editie van 30 januari toten met 3 februa ri haar beslag krijgt. De beurs, die dit jaar vooral in het teken van de energiebesparing zal staan, wordt geopend door quizmastei Fred Oster In de hal komt een grote variatie aan zit- en andere meubelen, slaapkamers en keukens, terwijl ook aandacht wordt besteed aan de woningdecoratie en tuinaan leg. Nieuw is een hobby- en verzamel- beurs die van 29 februari tot en met 2 maart in de hallen wordt gehouden. In het verleden werd verscheidene malen een vrije- tijdsbeurs gehouden, maar de formule die toen werd gekozen bleek geen al te groot succes. De publieke belangstelling bleef ver beneden de verwachtingen. Banenbeurs Van 24 tot en met 26 april wordt een banenbeurs gehouden, het is de tweede die in Leiden wordt geor ganiseerd. Vorig jaar werd in de Stadsgehoorzaal het spits algebe ten. Hoewel er aanvankelijk maar matige belangstelling bestond, kwamen er tenslotte zoveel aan meldingen van bedrijven en in stellingen dat de zalen aan de Breestraat uitpuilden. Reden om dit jaar naar de ruimere Groenoordhallen te verhuizen. Bovendien is bij het bepalen van het tijdstip rekening gehouden met de schoolverlaters. Voor de liefhebbers van antiek is er een speciale beurs van 2 tot en met 4 mei, terwijl de autoliefheb ber terecht kunnen in de Groenoordhallen tijdens een tweetal Bovag Occasionshows: een van 20 tot en met 22 maart en een van 9 tot en met 11 oktober. En dan is van 10 tot en met 13 juli weer een groot congres van de Jehova's Getuigen. Op sportgebied staat ook het nodi ge op het programma. Op 13 en 20 februari speelt Parker Leiden er de twee Europacup-duels en op 15 en 29 maart komt de basket- ploeg nog eens terug voor de wedstrijden in de zogenaamde "play off-competitie". Daartus sendoor - op 8 maart - wordt in Leiden het microkorfbalkam- pioenschap van Nederland ver speeld. Indoor Leiden Paardensport is dit jaar ook weer vertegenwoordigd. De Stichting Leidse Paardendagen organi seert van 11 tot en met 13 april de "Indoor Leiden" met een groot aantal hippische evenementen. Enkele weken daarvoor - op 23 maart - organiseert de kynolo- genvereniging Rijnland een grote hondententoonstelling. Muzikaal hoogtepunt van 1980 moet de manifestatie "Dream- pop" worden die op 5 mei van 's ochtends tot 's avonds laat zal draaien. Het precieze programma is op dit ogenblik nog niet be kend. maar de organisatoren willen op deze nationale feestdag een groot aantal popgroepen uit binnen- en buitenland naar de Groenoordhallen halen. De Jehova's Getuigen behoren langzamerhand tot de "vaste gas ten" van de Groenoordhallen Taptade '80 Zowel in het voor- als in h jaar organiseert de Bovag we grote occasionshow Verder is er de terugkeer van de Taptade, een internationale ma nifestatie van muziek- en majo rettekorpsen. Voor de muziek- show zijn twee dagen gereser veerd: 7 en 8 november. Is de or ganisatie van dit evenement vol ledig in Leidse handen, datzelfde geldt ook voor het internationale volksdansfestival dat dit jaar van 15 tot 17 augustus wordt gehou den. Tenslotte organiseert de Vebo in 1980 weer een tweetdl agrarische dagen. Op 20 maart is er een grote paasveetentoonstelling en op september wordt een fokvee-, mest vee- en zuivel tentoonstel ling georganiseerd. de echte filatelisten, van wie er in deze regio heel wat zijn aan te treffen. Zo telt de oudste en grootste ver eniging van Leiden op filate listisch gebied, de Leidsche Vereniging van Postzegelver zamelaars. maar liefst 720 le den. Deze zeer actieve vereni ging bestaat vandaag op de kop af 40 jaar. Een jubileum dat bepaald met geruisloos aan het Leidse filatehstenwe- reldje voorbij zal gaan. Volgende week dinsdag houdt het bestuur van de Leidsche Vereniging van Postzegelver zamelaars een receptie in het restaurant van zwembad De Zijl (van 17 tot 1830 uur), ge volgd door een bijeenkomst voor leden. In mei organiseert de vereniging een grote regio nale tentoonstelling in de Menkenhal waar tevens de Landelijke Filatelistendag zal worden gevierd. Tevens organiseert de vereniging de jaarlijkse bondsdag van de Nederlandse Bond van Fila telistenverenigingen. En. als klap op de vuurpijl, zal de PTT in verband met het ju bileum van "De Leidsche" speciale stempels beschikbaar stellen voor speciaal ontwor pen enveloppen. Voorwaar een waardig jubileum "Maar we zijn dan ook ruim twee jaar bezig geweest met de voorbereidingen"beken nen bestuursleden H. van Eist secretarisen W. Groenewe gen (penningmeester). Over hun vereniging zeggen beide bestuursleden: "Een bij zonder evenwichtige vereni ging met een betrekkelijk klem ledenverloop. Een ver eniging waar voor werkelijk iedereen een plaatsje is. Ons ledenbestand varieert dan ook bij wijze van spreken van straatvegers tot professoren". Waarmee de heren Van Eist en Groenewegen gelijk het fabel tje de wereld uithelpen dat het postzegelverzamelen op ni veau alleen voor vermogende personen zou zijn weggelegd. "Je kan deze hobby natuurlijk zo duur maken als je zelf wilt. Maar met betrekkelijk weinig geld kun je echt een heel eind komen", zo beweren zij. 'De arde lïng wordt namelijk niet al leen bepaald door de catalo- guswaarde. Bij tentoonstel lingen wordt daardoor de ju ry niet eens op gelet. Als crite ria gelden dan bijvoorbeeld belangrijkheid, zeldzaam heid originaliteit van de ver zameling en de moeilijk heidsgraad (immers van het ene land zijn de zegels mak kelijker te verkrijgen dan van een ander land). Speurwerk, de tijd die je erin wilt steken, is dus eigenlijk veel belang rijker dan het geld". "Dat neemt niet weg", zo ver volgen beide bestuursleden, "dat er mensen zijn die post zegels als een geldbelegging zien. Er zijn er die verzame lingen bezitten die werkelijk een vermogen waard zijn. Neem bijvoorbeeld koningin EUsabeth Die heeft eert mii- joenenverzamelmgMaar die zal daar wel haar personeel voor hebben. We zien haar in elk geval niet zo snel aan haar eigen portret zitten likken". Menden met dergelijk omvang rijke verzamelingen zijn in het ledenbestand van "De Leidsche" evenwel niet aan te treffen. "De waarde van de verzamelingen van onze leden varieert in geld uitgedrukt van enkele honderden tot en kele tienduizenden guldens. Maar nogmaals.de waarde in geld is met zaligmakend. Laat dat duidelijk zijn. Heus, het verzamelen van jxtstzegels hoeft beslist geen duurdere hobby te zijn dan bijvoorbeeld hockey of voetbal".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3