Textiel in nood door sluiting van T SB-Twente Trein vervoerde meer reizigers Wellicht toch gesprek Wiegel en ambtenaren Vrees voor sneeu wbale ffect ENKA somber gestemd over vezelindustrie DONDERDAG 17 JANUARI 1980 ECONOMIE PAGINA 23 GOOR (GPD/ANP) - De Twentse Stoom Blekerij (TSB) en Finishing en Printing in Goor is door de rechtbank in Almelo failliet verklaard. Bij deze onderneming, die een van de belangrijkste herstructureringsprojecten vormde van de textielindustrie, werken 337 mensen die nu op straat zijn komen te staan. Het project waarin Nijverdal-Ten Cate, Nederlandse Bontweverij en Blydenstein-Willink ieder voor een derde deelnamen, is niet van de grond kunnen komen ofschoon er miljoenen zijn ingestopt. UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen hebben vorig jaar meer reizigers en goederen vervoerd dan in 1978. De opbrengsten uit het reizigersvervoer stegen met zestig miljoen gulden (acht procent) en die uit het goede renvervoer met 47 miljoen gulden (achttien procent). i leiden tot een winstgevende _„ploitatie. kerij is opgesteld door het bureau Deze dramatische gang van zaken Krekel, Van der Woerd en Wou- terse, toonde aan dat geen van de alternatieven, die het op verzoek van de directie had opgesteld, zal niet alleen voor Goor belang rijke gevolgen hebben, maar ook voor grote delen van de textielin dustrie, omdat moet worden af- ARNHEM (GPD) - Het ziet er somber uit voor de Europese chemische vezelindustrie. Tot deze conclusie komt Enka- Nederland (dochteronderneming van Akzo). Politieke en economische onze kerheden op wereldniveau, stij ging van de energieprijzen en een verwachtte minimale economi sche groei zullen de afzet in de vezelindustrie negatief beïnvloe den. De noodzaak tot verdere ca paciteitsvermindering blijft dan ook volgens Enka onverminderd bestaan. Van grote invloed op de Europese vezelindustrie is de ontwikkeling op dit terrein in de Verenigde Staten. Enka verwacht dat de Amerikaanse exporten van che mische vezels en textielproduk- ten naar West-Europa dit jaar nog sterker zullen toenemen als ge- Volg van de diepe Verenigde Staten, gecombineerd met een sterk ondergewaardeer de dollar. Dit sombere toekomstperspectief van Enka-Nederland staat haaks- op de ontwikkeling die de vezel industrie in het afgelopen jaar heeft doorgemaakt. Het herstel dat zich in de tweede helft van 1978 aftekende, heeft zich vorig jaar voortgezet. Dat gold vooral voor de Verenigde Staten, in iets mindere mate voor de producen ten in West-Europa en Japan. WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 l Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg half bew licht bew. onbew. onbew onbew. half bew. onbew onbew. onbew. onbew. onbew licht bew. geheel bew. -10 -21 -6 -7 -3 -5 2 -11 Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis onbew. onbew. 11 3 1 regen 5 15 zwaar bew. 5-0 onbew. -1-6 0 geheel bew. 6 17 licht bew. 11 7 58 regen 13 2 7 geheel bew. -6 -6 0.2 half bew. 11 5 0.6 mist -2 -10 0 onbew. 0-4 0 half bew. 11 10 14 zwaar bew. 11 7 5 half bew. -2 -5 0 geheel bew. -3 -5 6 geheel bew. -7 -7 0 onweer 15 10 29 zwaar bew. 8 5 15 onbew. 22 12 0 regenbui 12 6 0.3 licht bew. 14 4 3 Albert Heyn stoeit met fietsprijzen DEN HAAG (ANP) - De firma Albert Heijn heeft zich de af keuring van de Reclame Co decommissie op de hals ge haald door in haar reclame voor fietsen een volkomen ge fantaseerde prijs te noemen. De BOVAG had een klacht in gediend over de reclame, waarin de fiets werd aange boden voor 199 gulden met daarbij de vermelding, dat dit een Albert Heijn-prijs was. De „normale" prijs zou, aldus de reclame, 350 gulden bedra gen. Het publiek werd dus voorgeschoteld, dat de fietsen met een korting van zo'n 150 gulden te krijgen zouden zijn. Dit is volgens de BOVAG mis leiding, omdat een dergelijke fiets bij inkoop slechts onge veer 135 gulden kost en door de bonafide rijwielhandela ren in ons land voor ongeveer 205 gulden wordt verkocht. Bij de behandeling van de klacht bleek, dat de fiets spe ciaal voor Albert Heijn is ge maakt en nergens anders te koop is. Het college van be roep in klachtzaken over reclame-uitzendingen vond het eveneens misleiding om het te doen voorkomen alsof dezelfde fiets elders voor 350 gulden zou worden af zijn aangeboden. president-directeur van de spoorwegen, drs. L.F. Ploeger, concludeerde gistermiddag op een persbijeenkomst in Utrecht dan ook, dat 1979 voor de spoor wegen een goed jaar is geweest. Voor de komende jaren verwacht Ploeger een voortgaande groei. Dat zou problemen kunnen ople veren, omdat het materieel dat nu in bestelling is, moet voorzien in de tekorten waar NS op dit mo ment al te kampen heeft. Een ge leidelijke groei zal kunnen wor den opgevangen door de geleide lijk „instromen" van extra mate rieel. Maar op een acute stijging van de vraag naar openbaar ver voer tengevolge van een acute verstoring van de energietoevoer zijn de spoorwegen niet voorbe reid. In die omstandigheden aldus Ploe ger, zal het moeilijk zijn om be stellingen geplaatst te krijgen en afleveringen te versnellen. Er zal dan zelfs rekening moeten wor den gehouden met het vertragen of stokken van de leveranties die Meer kilometers De ontvangsten uit het reizigers- vervoer stegen met acht procent tot 765 miljoen gulden, terwijl alle reizigers samen acht en een half miljard kilometer in de trein aflegden. Ten opzichte van 1978 betekent dat een stijging met 350 miljoen reizigerskilometers of wel vier procent. De omvang van het vervoer op en kele reizen en retours groeide met drie procent en dat van het vervoer op abonnementen met dertien procent. De nieuwe kaartsoorten - de jaarkaarten, de kortingkaart en en de gezinskaart - doen het goed. De Spoorwegen hebben vorig jaar inclusief de rijksbijdragen van 2.065 miljoen gulden (1978: 1.987 miljoen) aan ontvangsten ge boekt. Daar stond 2.030 miljoen gulden (1.971 miljoen) aan uitga ven tegenover. Het voordelig ver schil van 35 miljoen gulden zal waarschijnlijk worden verrekend in de rijksbijdragen, die het af gelopen jaar 895 miljoen gulden bedroegen. Het aantal personeelsleden van de NS is in 1979 met ruim tweehon derd gestegen tot 26.600. Reke ningen houdend met verlofuit- breiding en compensatie in tijd voor onregelmatig werk zullen de Spoorwegen zeker 200 niwuwe medewerkers nodig hebben. Vooral in de Randstad zijn de moeilijk te vinden, met name als het gaat om machinisten, con ducteurs en wegonderhouds- en werkplaatspersoneel. Schiphollijn Door het uitblijven van toestem- gewacht of de Nederlandse Bontweverij voldoende capaci teit elders zal kunnen vinden om haar pakket drukgoederen te fi nishen. Terwijl do afdeling coa ting de divisie technisch doek van Nijverdal-Ten Cate zal tref fen. De vakbondsbestuurders Doeve (CNV) en Jansma (FNV) vrezen dat een deel van de finishing-ca- paciteit naar het buitenland zal verhuizen. Zij noemen de gang van zaken desastreus. In de beleidscommissie herstruc turering textielindustrie, waar dit ingrijpende besluit gisteren be kend werd, heerste ontsteltenis en teleurstelling. Men trad ijlings in overleg met het ministerie van economische zaken om een boe delkrediet te verkrijgen waar door het bedrijf op kleinere schaal zou kunnen doordraaien en de klanten zouden kunnen omkijken naar vervangende ca paciteit, maar dit krediet is door Economische Zaken geweigerd. Het geraamde verlies over dit jaar bedraagt 5 miljoen gulden. Op initiatief van de FNV worden de toegangspoorten van TSB be waakt. Op die manier wil men voorkomen dat de leveranciers van dit textielveredelingsbednjf voorraden weghalen. Aanleiding voor de permanente bewaking zijn pogingen die gistermiddag zijn ondernomen om vaten met chemicaliën van het bedrijfster rein te smokkelen. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer wil op zo kort mogelijke ter mijn een mondeling overleg met minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) over de proble men in de Twentse textiel. Direct na het kerstreces, dat officieel volgende week dinsdag wordt beëindigd, zal op zo'n gesprek worden aangedrongen. De recent bekend geworden problemen bij TSB en het moge lijke sneeuwbaleffect daarvan, maken het, aldus het Twentse PvdA-Tweede-Kamerlid Buur- meijer nodig dat minister Van Aardenne zich uitspreekt over het zogenaamde strategische mi nimum voor de textiel. Hij ver wacht dat het verzoek om zo'n mondeling overleg met de be windsman ook gesteund zal wor den door het CDA. SPOORWEGSTAKING - Woord voerders van de drie grote vak bonden in Italië hebben voor de laatste week van januari werkon derbrekingen bij het spoorweg verkeer aangekondigd. Daarmee willen zij eisen inzake een nieuw structuurplan en loonsverhogin gen kracht bijzetten. KOLENNOTA - Het bouwen van een flink aantal elektriciteitscen trales die op steenkool werken, zal in de komende tijd noodzake lijk zijn. Hoewel de in te voeren brandstof betrekkelijk goedkoop is, zullen deze centrales zeer veel geld kosten vanwege extra, mi- lieubeschermende, voorzienin gen. Deze kwestie zal worden uit eengezet in de, nu spoedig te verwachten "kolennota" van mi nister Van Aardenne van econo mische zaken. x de ambtena- Rechtbankpresident doet verzoeningspoging DEN HAAG (GPD) - Verzoenend ingrijpen van de Haagse rechtbankpresident rar. J. H. Blaauw heeft gisteren voor een verrassende wending gezorgd in het kort ge ding van de vijf ambtenarenvakbonden tegen minister Wiegel (binnenlandse zaken). Na een vier uur durende zitting werd het kort geding aangehou den om beide partijen de kans te geven een datum vast te stellen voor een gesprek. Binnen tien dagen moeten ze de rechtbank president laten weten of ze op korte termijn toch weer willen praten over de doorwerking van de bouw- en uitzend-cao's in de ambtenarensalarissen. Minister Wiegel kondigde eind vo rig jaar aan dat de effecten van die twee cao's niet in de ambtenaren salarissen mogen worden door berekend. Als reactie hierop spanden de ambtenarenbonden een kort geding aan. De bonden vinden dat het besluit van minister Wiegel aantasting betekent van verkregen rechten. „Op de (waarin staat dat bepaalde cao's doorwerken in de ambtena rensalarissen, red.) trendaf spraak niet kan worden terugge komen en zeker niet voor een reeds achter ons liggende perio de. Behoorlijk bestuur eist ook dat het overleg dat de minister met de centrales moet plegen, ppn zinvol en dus pen nnpn over leg moet zijn waarvan de uit komst niet bij voorbaat vast staat", aldus de advocaat van de ambtenarencentrales, mr. Y. H. M. Nijgh. Het overleg dat er ge weest is, kan volgens de raads man geen aanspraak maken op die kwalificatie. Volgens landsadvocaat jhr. mr. F van der Does die namens minis ter optrad kent het overleg dat de wetgever voorschrijft aan de mi nister van binnenlandse zaken een wezenlijke beperking. „De overheid heeft nu eenmaal niet altijd ruimte om de personeels- vertegenwoordigers tegemoet te komen" De centrales hebben, aldus mr. Van der Does, geen recht om de Kroon te dwingen bij de vaststel ling van de ambtenarensalaris sen geheel rekening te houden met de trend. Dit percentage waarmee de lonen van over heidspersoneel worden ver hoogd, wordt vastgesteld aan de hand van veertig collectieve con tracten die zijn afgesloten in be paalde bedrijfstakken. Het grote bezwaar van de centrales tegen Wiegels besluit om de ef fecten van de bouw- en uitzend- cao's uit de ambtenarensalaris sen te halen, is dat hij daarmee eigenlijk het hele trendmecha nisme aantast. De bonden eisen dan ook dat het besluit van minis ter Wiegel onrechtmatig wordt verklaard. De bonden vonden tot gistermid dag dat Wiegels besluit alle ver dere mogelijkheden tot overleg afgesneden had. Zij zijn best be reid te praten over, Joals presi dent mr. Blaauw voorstelde, de vraag in hoeverre de effecten van de bouw- en uitzend-cao's in de salarissen van de ambtenaren doorberekend moeten worden. „Wij zijn ons ervan bewust dat er maar smalle marges zijn voor de regering, maar dat iets heel an ders dan dat er gezegd wordt dat de effecten van die twee cao's helemaal uit de trendberekening gehaald moeten worden", aldus voorzitter Wabe Wieringa van de christelijke ambtenarenvakbond CFO. De Haagse rechtbankpresident doet mogelijk over veertien da gen uitspraak in het kort geding. Dat zal afhangen van de vraag of er een nieuw overleg tot stand komt tussen de centrales en mi nister Wiegel. ming om te beginnen met de aan sluiting van de Schiphollijn naar Amsterdam CS via de westelijke ringbaan is het gereedkomen van deze verbinding in 1985 onmoge lijk geworden. Het is zelfs onze ker of dat in 1986 wel zal lukken. De tijdige indienststelling van het gedeelte tussen Amsterdam zuid en de RAI loopt ook gevaar door het nog steeds ontbreken van toestemming. Ploeger zei, dat het hier om een betrekkelijk klein werk gaat, dat de waarde van de in 1981 klaarkomende verbinding Schiphol- Den Haag sterk zou verhogen. Intercity-Plus Het reizigersvervoer per Intercity- Plus, de trein met verhoogd com fort tussen Amsterdam en Maas tricht en Den Haag-Heerlen, heeft zich in 1979 gunstig ont wikkeld. Uit een enquête onder de reizigers per Intercity-Plus is gebleken dat ongeveer 25 procent van die reizigers vóór de komst van de Intercity-Plus in 1978 per auto reisde. In de periode tot de zomervakantie 1979 werden gemiddeld per maand 6.000 kaartjes voor de In- tercity-Plus-treinen verkocht. In de maanden september tot en met november ligt dit gemiddel de op ruim 9.000 per maand. Ongeveer tweederde van de reizi gers maakt om zakelijke redenen gebruik van de Intercity-Plus. Chaotisch debat over werkloosheid in Europees Parlement STRAATSBURG (ANP) - De leden van het Europees Parlement hebben gisteren tijdens de zitting in het Franse Straatsburg twee resoluties, één van de Christen- Democraten en één van de Britse Conservatieven, over de werk gelegenheidssituatie in de negen lidstaten aangenomen die elkaar tegenspreken. De Christen-Democratische reso lutie, mede ingediend door de Nederlanders Van der Gun en Vergeer, dringt aan op verkorting van de werktijd terwijl de Con servatieve resolutie zegt dat, de bestaande voorstellen tot her verdeling van de arbeid slechts een geringe invloed zullen heb ben op de huidige werkgelegen heidssituatie, terwijl ze waar schijnlijk de kosten zullen doen stijgen en het concurrentiever mogen internationaal geringer zullen maken. Het aannemen van de tegenstrijdi ge moties en ook de inhoud van het speciale debat ontlokte Eu ropees commissaris, de Neder lander Henk Vredeling, de kwali ficatie „een beschamende verto ning". Hij vond dat de parlemen tariërs gedurende het debat vele kansen hadden laten liggen en niet waren ingegaan op de ver ontrustende cijfers over de ver wachte stijging van de werkloos heid in de gemeenschap. De Nederlandse bijdrage aan het debat was overigens beperkt Drie Nederlanders: Van der Gun (CDA), Dekker (D'66) en Van Minnen (PvdA) deden een duit in het zakje. Er stonden 56 sprekers op de lijst waarvan 17 socialisten die ieder een andere mening ver tolkten. Recordwinst Levi Strauss AMSTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse jeans fabrikant Levi Strauss en Co. heeft over het op 25 november* 1979 geeindigde boekjaar een recordwinst ge boekt van 191,5 miljoen dollar, 32,1 procent meer dan in 1977-78 (145 miljoen dollar). De totale omzet steeg met 25 pro centvan 1,7 miljard tot2,l miljard dollar. Het doorbreken van de twee mil jard dollargrens betekende voor Levi Strauss een verdubbeling van de omzet in vier jaar, aldus Levi Nederland. Land re Gl. Mijnb. V Naarden Nagrnn BELEGGINGS INSTITUTEN 166.00 167.00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Een lagere dollar, een wat gedaald Wall Street, gevoegd bij de noodsei nen uit het bedrijfsleven, dat alles was met bepaald een gunstige achtergrond voor de handel en koersvorming op de Amsterdam se effectenbeurs. Beleggers zaten duidelijk aan te kijken tegen berichten over mo gelijk grote sluitingen bij Philips, over een mogelijke nieuwe sane ring in de Europese vezehndus- trie, over de sluiting van TSB en over de situatie bij Van Gelderen aan het sociale front. Bij hervat ting van de handel konden van daag dan ook nauwelijks koers stijgingen van enig belang wor den genoteerd. Van de internationals verloor Akzo 0,60 op 22,80. Hoogovens moest I* 0,60 terug naar 22.40 en Philips 0,20 naar f 20. Unilever daalde 1,80 tot 115,20 en Kon. Olie 1,60 tot 144,50. KLM. die opnieuw een lagere beladings- raad heeft gemeld, kon deson danks 0,40 bij boeken op 69,50. De staatsfondsen moesten tot zo'n veertig cent prijsgeven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23