9Situatie in Mallegat is levensgevaarlij k9 Alphert bezint zich op doorgaan speedb zich op doorgaan speedboatraces u Rijnsburg voor 101 procent achter de oranjevereniging Glastuinbouw vervangt zijn illegaal personeel Monument straks in de steigers IJsclub Koudekerk groeit zeer snel LANSER WINT ZAAK TEGEN GEMEENTE OP KONINGINNEDAG KOMT CIRCUS BOLTINI NAAR BLOEMENDORP PONDERDAG 17 JANUARI 1980 PAGINA 21 ALPHEN AAN DEN RIJN - Binnen enkele weken neemt de gemeente Alphen het be sluit of er nog langer meege werkt moet worden aan speedboatraces op de plaat selijke Zegerplas. Bij bur gemeester en wethouders ligt momenteel het verzoek van de Nederlandse Speed- boatclub op tafel om komen de zomer (op 28 en 29 juni) hier weer internationale wedstrijden te mogen orga niseren. Hoewel in voorgaande jaren zonder mankeren een ver gunning werd verstrekt, is het afgelopen jaar een kwes tie van wikken en wegen. De aanleiding daarvoor: klach ten van bij de Zegerplas wo nende Alphenaren over la waai en drukte, protesten vanuit SGP en RPF over zondagsontheiliging en kri tische geluiden van milieu groeperingen over de verpil- ling van energie. Geluiden overigens, die later ook uit de gemeenteraad opklonken. Gezien dit alles lijkt het bur gemeester en wethouders nuttig om eerst met de ge meenteraad van gedachten te wisselen, alvorens even tueel een vergunning voor de races af te geven. "Maar", zo zegt Alphens burgemeester M. Paats, "dat moet wel snel gebeuren, want het gaat om wedstrijden die meetellen voor het Europees kam pioenschap in de zwaarste klasse. Dan kun je de organi satoren niet te lang op een beslissing laten wachten". Op voorstel van Paats, die één en ander uit de doeken deed in de commissie Algemene Zaken, zullen de politieke partijen in de gemeenteraad zich nu intern beraden over het al dan niet afgeven van een vergunning. De stand punten zullen eind deze maand worden ingeleverd bij burgemeester en wet houders, die (mede) aan de hand daarvan een besluit zullen nemen. De speedboatraces op de Ze gerplas werden in 1975 voor restauratie zal KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het gaat de kersverse ijssport- vereniging Koudekerk voor de wind. Het ledental is in enkele dagen tijds van circa 200 opgelo pen naar bijna 600. Gisteravond tijdens de officiële op richtingsvergadering werd nog even stil gestaan bij het bereiken van een mijlpaal: de aanmelding van het vijfhonderdste lid. Dat was de in Koudekerk, vooral on der de tennissers, zeer bekende mevrouw Truus Langejans. Haar vielen gisteravond bloemen ten deel. Die bloemen waren nog ex tra op hun plaats omdat mevrouw Langejans zich bereid heeft ver klaard naast de tennissers nu ook de schaatsliefhebbers op zijn tijd in het clubhuis van een natje en een droogje te gaan VOETBAL - Varkenshandelaar Renzo de Vries is gisteravond Harm Nijhof opgevolgd als voor zitter van de stichting FC Gro ningen. De Vries was al werk zaam als manager bij de voet balclub. WIELRENNEN - Met behulp van zijn teamgenoot Albert Fritz heeft de Belgische zesdaagseko ning Patrick Sercu zijn zoveelste zesdaagse overwinning geboekt. In Bremen bleef het duo het kop pel Peffgen/Braun voor. ondergaan. WADDINXVEEN - Het college van burgemeester en wet houders van Waddinxveen wil 15.000 gulden beschik baar stellen aan het bestuur van de Remonstrantse ge meente om tekeningen te la ten maken voor de restauratie van het kerkgebouw aan de Zuidweg. Het uit 1834 daterende gebouw staat op de monumentenlijst en het is gezien de toestand daarvan niet verantwoord nog veel langer met de restau ratie te wachten. Volgens gemeentesecretaris J. Meuleman is dit krediet "een allereerst begin". De gemeen teraad moet zich op 30 januari uitspreken over het voorstel. INVOER STEENKOOL - Er moet een eind ekomen aan de invoer in Nederland van steenkool uit Zuid-Afrika. Dat stellen D'66, CDA, PvdA, PPR en PSP in de Tweede Kamer in schriftelijke vragen aan de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Van Aardenne (economische za ken). Ook m EG- en EGKS- (Eu ropese gemeenschap voor kolen staal) verband dient de Neder landse regering zich er voor in te zetten, dat Zuidafrikaanse steen kool wordt aangemekrt als "van ongewenste herkomst" UITLEVERING - De Nederlandse justitie heeft Groot-Brittannië om uitlevering van de onlangs in Cardiff gearresteerde, interna tionaal gezochte, Chinees K. W. T uit Rotterdam gevraagd. De Chi nees heeft inmiddels tegenover de politie in Wales verklaard be trokken te zijn geweest bij een schietpartij in een Chinees res taurant aan het Plein in Den Haag, in oktober 1979. Daarbij >n 23-jarige Chinees ge raakten vijf anderen ge werd e dood e wond. Nieuwkoop huldigt vanavond sportsterren NIEUWKOOP - Mensen in Nieuw koop en omgeving die de Neder landse sportvrouw van 1979 Pe tra de Bruin en de kampioen veldrijden voor beroepswielren ners Kees van der Wereld willen huldigen krijgen daarvoor van avond de gelegenheid. Het gemeentebestuur en het wie- lercbmité Nieuwkoop organise ren om 9 uur in sportzaal de Steupel een speciale huldigings avond voor de succesvolle Nieuwkoopse wielrenster en wielrenner. Wethouder Bergman ...niet langer verantwoordelijk. KATWIJK - "Dit kan niet meer" Aldus CDA-wethouder J. Berg man gisteravond over de behui zing van het Katwijkse jongeren centrum 't Mallegat. De plaatse lijke bewindsman betitelde de si tuatie als "levensgevaarlijk". Hij verkondigde zelfs: "Ik wil niet langer verantwoordelijk zijn voor de gevolgen van een eventuele brand in dit onderkomen" Bergman: "Ik heb de zaak bekeken, ik acht 't Mallegat volkomen on geschikt om er mensen in op te vangen. Afgezien van alles wat over dit jongerencentrum wordt gezegd ben ik vóór snel ingrijpen De bedrading verkeert in een bij zonder slechte staat, er is maar één uitgang, de ramen zijn dicht gemaakt om de omwonenden GOUDA/WADDINXVEEN/BOS- KOOP - Tal van werkgevers in de (glas-)tuinbouw proberen mo menteel illegaal bij hen werken de buitenlanders te vervangen door legaal personeel. Dat kan worden afgeleid uit een flinke stijging van de vraag naar perso neel in de sector land- en tuin bouw. De cijfers van het gewestelijk ar beidsbureau in Gouda laten in de maand december '79 een stijging zien van honderd vacatures tot een totaal van 214. Deze ontwik keling is het gevolg van de nieu we wet op arbeid van buitenlan ders, op grond waarvan streng kan worden opgetreden tegen werkgevers die illegalen in dienst hebben. toch maar geen geluidsoverlast te bezorgen. Nogmaals, ik voel mij niet langer verantwoordelijk" De wethouder wil dat 't Mallegat de eerste twee weken van februari dicht gaat om een opknapbeurt te ondergaan. De kosten daarvan bedragen 30.000. De Katwijkse gemeenteraad moet op 31 januari zijn goedkeuring hechten aan die uitgave. De opknapbeurt is gezien de situa tie nodig, omdat 't Mallegat nog tot augustus 1981 in de Voor straat moet blijven. Volgens Bergman is er voor de periode daarna een "redelijk goede op lossing" wat betreft een ander Mallegat-pand in Katwijk. "De enige moeilijkheid is om daar over een goede gesprekspartner te vinden" Voor het overige vertoont het beeld van de arbeidssituatie in het ge west Gouda weinig bijzonderhe den. Zowel onder mannen als vrouwen steeg de werkloosheid; in december. De stijging van het aantal werkloze mannen (van 849 tot 937) is vooral terug te vinden in de bouw, bij het handels- kan toorpersoneel en bij het perso neel in algemene dienst. Het aan tal werkloze vrouwen onderging slechts een lichte stijging (van 504 naar 513). Verhoudingsgewijs blijft de jeugd een belangrijk aandeel houden in de werkloosheid in de Goudse regio. Van 937 werkloze mannen zijn er 204 jonger dan 23 jaar; van de 513 vrouwen zonder werk zijn er zelfs 247 (bijna de helft) jonger dan 23 jaar. Tot slot de cijfers van de werkloos heid in Boskoop en Waddinx veen, beide gelegen in het gewest Gouda: in Boskoop steeg het aan tal werkloze mannen gedurende december van 31 naar 34 en daal de het aantal werkloze vrouwen van 26 naar 24. In Waddinxveen steeg de werkloosheid zowel on der mannen als vrouwen van res pectievelijk 50 naar 57 en 46 naar 56 ingeschrevenen. DEN HAAG - B en W van de ge meente Haarlemmermeer zijn verplicht een bezwaarschrift van Lanser BV tegen de voorge nomen sluiting van een be drijfspand in behandeling te nemen. Dat is het gevolg van een uitspraak die de afdeling recht spraak van de Raad van State vanochtend bekend heeft ge maakt. Staatsraad Troostwijk blijkt het niet eens te zijn met het standpunt van Haarlem- mermeer dat Lanser met een be zwaarschrift te laat was. Het college verklaarde het protest daarom destijds niet ontvanke lijk. Ook in september 1978 boekte Lanser succes bij de Raad van State. In een spoedprocedure maakte de afdeling rechtspraak toen de verzegeling van de zaak aan de Graftermeerstraat in Hoofddorp ongedaan. B en W waren hiertoe overgegaan om dat het college meende dat Lan- het eerst gehouden. Toen nog in samenwerking met de Al- phense oranjevereniging. In de volgende jaren liep de be langstelling voor het gebeu ren sterk terug in Alphen. Vorig jaar stak de kritiek de kop op. Dat de organisatoren ondanks de tanende belangstelling nog steeds de Zegerplas in Alphen opzoeken, heeft als reden dat er weinig andere plaatsen in Nederland zijn waar men voor speedboatra ces terecht kan. In het verle den waren er races op de Rotterdamse Maas. Vanwe ge het vele afval (drijfhout) in het water werd het daar echter te gecaarlijk. Zes gevallen in Rijnsburg joy-riding RIJNSBURG - Zes auto's van het zelfde merk (Fiat 127) zijn van nacht in Rijnsburg gebruikt voor joy-riding. De auto's stonden ge parkeerd op een parkeerplaats in de wijk Frederiksoord. De dieven kwamen binnen door by elke auto het linker tochtraampje te forceren. Vijf auto's werden weer op dezelfde plaats terugge bracht, de zesde werd vanmorgen aangetroffen in een greppel in de buurt van Leiden. De politie heeft de zaak in onder zoek. ser artikelen aan de consument verkocht die hij niet zou mogen verhandelen. Dergelijke artike len waren een jaar eerder al eens door de politie verwijderd. De Raad van State is nu van mening dat de actie van 1978 gebaseerd is op een nieuwe beschikking van het dagelijks bestuur van de gemeente. Daarom ook is het be zwaarschrift van Lanser BV tij dig ingediend en moeten B en W dat alsnog aan een oordeel on derwerpen. RIJNSBURG - "Het pelde me totaal. Ik wist niet wat me overkwam, echt niet. Ik had er niet eens bij stilge staan. 't Was voor mij gister avond echt een belevenis" Dat zegt Cor de Mooij (60) die dinsdagavond letterlijk en fi guurlijk in de bloemetjes is gezet omdat hij 25 jaar be stuurslid is van de Rijnsburg- se Oranjevereniging; sinds 1970 is hij voorzitter. Burgemeester De Roos van het bloemendorp kenschetste De Mooij als een sjouwer en een doordouwer die zich voor de vereniging het vuur uit de sloffen loopt. Cor de Mooij was blij verrast met de legpenning voor ver dienste die hem werd toebe dacht door de landelijke fede ratie van oranjeverenigingen en die de burgemeester hem opspeldde. De Mooij is be scheiden, maar zegt: "Een woord van waardering gaat er na zo'n tijd wel in". Eigenlijk had hij dit jaar willen opstappen als voorzitter van de oranjevereniging, maar na enig nadenken, besloot hij zijn benoeming voor een nieuwe periode van drie jaar toch te aanvaarden. "Er zijn een hoop nieuwe leden die zich goed voor de vereniging inzet ten. Die maken het voor de voorzitter wat makkelijker. En bovendienhoe langer je het doet, hoe beter het gaat, tacten en je weet de adressen". "Dat is niks voor mij", dacht hij bestuur van de Oranjevereni ging benaderde. Hij ging dus ook niet naar de vergadering De andere dag hoorde hij dat hij tóch in het bestuur was ge kozen. Toen kon De Mooij na tuurlijk ook niet meer terug Circus De Rijnsburgse Oranjevereni ging telt 2300 leden. Een aan zienlijk aantal, dat zelfs ho ger is dan in Katwijk, toch een plaats met veel meer inwo ners. De jaarlijkse vergade ring van de oranjevereniging wordt altijd goed bezocht. Dinsdagavond waren er weer zo'n 200 belangstellenden. De Mooij: "Ik kan wel zeggen dat het Rijnsburgse publiek voor 101 procent achter ons staat" en: "De deelname aan de evenementen die we orga niseren is altijd grandioos" Het bestuur van de vereniging heeft het programma voor ko ninginnedag en voor de tradi tionele feestweek in augustus als bijna rond. "Je moet er al tijd vroeg bij zijn met het con tracteren van artiesten en zo, anders vis je achter het net", zegt de voorzitter. Voor de fes tiviteiten op koninginnedag is in elk geval een grote at tractie geregeld: het grote cir cus van Toni Boltini slaat dan zijn tenten op in Rijnsburg. Voor twee voorstellingen: een matinee voor de schooljeugd en - waarschijnlijk - een avondvoorstelling Dat het circus naar het bloe mendorp komt is nog een ge volg van een enquête die een paar jaar geleden op de lage re scholen is gehouden. De Oranjevereniging vroeg in die enquête wat de jeugd het liefst zou zien op het oranje feest. In meerderheid kozen de leerlingen voor het circus. Vo rig jaar werd een kindercir- cus gecontracteerd. "Maar dat blijven amateurs, hè" zegt De Mooij. "Daarom heb ben we nu een echt circus ge contracteerd". "Zo'n circus voor een dagje naar het dorp halen blijft na tuurlijk een dure aangele genheid", zegt De Mooij "Maar gelukkig is de vereni ging nu een beetje rijker dan vroeger". Corso De Oranjefeesten in Rijnsburg worden dit jaar van 29 juli tot 2 augustus gehouden. Eigen lijk niet zo'n goede tijd voor een feestweek: veel mensen gaan in die tijd met vakantie. "Er is in het verleden wel eens onenigheid in het bestuur ge weest over dat tijdstipEr wa ren bestuursleden die de feestweek wilden verplaatsen "Maar"zegt De Mooij"dat is afgeketst omdat we de feest week niet van het corso willen loskoppelen. Dat is tenslotte de klap op de vuurpijl. En het corso dat kan niet omgezet worden; dat is een begrip". Bovendien loopt het volgens De Mooij wel los met die vakan ties. "De meeste mensen in het dorp zorgen er wel voor dat ze die week in het dorp zijn. De enigen die vakantie nemen zijn de bestuursleden van de oranjevereniging, want die zijn dan de hele dag in touw" Zijn trouwpak heeft de voorzit ter jaren geleden opgeofferd aan de Oranjefeesten. Een grapjas duwde De Mooij in het water van de Vliet toen hij bij het boegsprietlopen stond te kijken. "We hebben het pak een paar keer laten stomen, maar 't is nooit meer goed ge komen. Mijn gouden horloge heeft het overleefd, dat is gra tis door een juwelier gerepa reerd". De Mooij kan er wel om lachen. "Ach", zegt hij, "je moet kunnen incasseren Meestal is het zo, dat als alles goed gaat,je niets hoort. Als er dan eens iets mis gaat is er kritiek. Daarom vond ik die huldiging ook zo leuk dins dagavond, al overdreven ze wel een beetje hoor!"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21