Gandhi speelt Moskou in de kaart 'Die De Koot en De Bie vind ik verschrikkelij k' zonder goede bril klopte haar kas nooit, m OER WIEL Albert Gerritsen heeft z'n portie nn wel gehad Na verkiezingsoverwinning Russische invasie begrijpelijk een goede bril maakt ajje verschil! DONDERDAG 17 JANUARI 1980 door Sjak Jansen Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Aanvragen om ergens een optreden te verzorgen bereiken Albert Gerritsen (72) nog wekelijks maar hij wijst ze allemaal van de hand. Net als iedere landgenoot van boven de 65 geniet de Leidse artiest van z'n aow en bovendien begint bij dergelijke aanvragen meteen de waarschuwende stem van z'n huisarts aan z'n geweten te knagen. Gerritsen zegt die telefoontjes waarop hij telkens nee moet verkopen niet wat je noemt leuk te vinden. Zolang hij echter de samenstellers van het telefoonboek niet van zijn pensionering verwittigt, doet hij het zichzelf allemaal aan. Dat is ook wel zo", geeft Ger ritsen toe, „maar hét komt er gewoon niet Van. En eigenlijk valt het wel mee want bijna iedere zaaleigenaar weet dat ik er mee ben uitgescheden." daar trouwens niet m. Integendeel. Hij geen goud terug te ar de planken. „Dat publiek ligt me niet meer, wat ook begrijpelijk is. De muziek van tegenwoordig kan me trouwens ook niet bekoren. Hoe harder hoe mooier, ver staan kun je mekaar niet meer. Maar buiten dat heb ik mijn portie wel gehad, dacht ik zo." Gesjouw Gerritsen („Ik zou niet weten waar ik niet gespeeld heb") overdrijft niet. Als knaap speelde hij al een aardig deuntje piano en op z'n ne gentiende werd hij beroeps „Het grootste bezwaar vroe ger was het gesjouw", meent hij. „Je ging met een tas vol muziek op de fiets naar een bruiloft." „Alras zeulde je ook een accor deon mee, later wee chelattributen, toen elektronisch orgel zelfs dan dorst me: vragen of je niets anders ken de." In die tijd waren de mensen wel sneller tevreden, vindt Ger ritsen. „Ik had meteen al een eigen orkestje opgezet, 'Auf- gepast' heetten we, en al rap speelden louter het populaire werk. De bekende smartlap pen enzovoorts. Moet je nu mee komen: trappen ze je ge garandeerd de bühne af." idie je goo- eer een bij en nog te oude Turk en Flora in Hille- gom. Het Casino in Noord- wijk, eigenlijk in heel Neder land. Alle kermissen in Bra bant. Gezellig hoor, dat wel, maar je speelde van tien uur 's morgens tot na midder nacht." „En daarna moest je nog met zo'n familie mee, want voor het hoofd stoten kon je die zuiderlingen niet: ze zijn zo aangebrand. En dan bleef het niet bij koffie hoor. We heb ben dan ook veel vrienden, die kanten van Goirle en Waalwijk uit." Op die Brabantse kermis ging het, volgens Gerritsen, niet kinderachtig toe. „De ene jonge klare na de andere moesten we aanpakken." Lo gisch dat Gerritsen en de zij- nen op een gegeven moment de kastelein borrelglaasjes water in plaats van jenever liet brengen. Merkten die goedgeefse Bra banders toch niet. Totdat de kastelein zich een keer vergis te en het dienblad met water borrels per abuis bij de Bra bantse drinkeboeren aflever de. Tja, toen had het slechts een haar gescheeld of de hele bliksemse boel was tot de grond toe afgebroken. Toch wel gezellig dus in die tijd, maar desondanks hard knok ken om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Op de fiets naar een bruiloft in Hillegom. Om acht uur al de deur uit omdat om tien uur reeds de bruid kwam en daar hoort een muziekje bij. Zo speelde de muzikant daar de middag, avond en een deel van de nacht en kwam hij 's ochtends thuis. Was hij bijna 24 uur in touw geweest en mocht hij in zijn handen klappen wanneer hij vijf kna- ken had verdiend. In die da gen moest de artiest echter wel. Olga Lowina Daarmee vergeleken was het voor Gerritsen heel wat raad zamer om Olga Lowina te be geleiden op één van haar gro te tournees. Niet dat je met Olga kon zitten niksen. Be- slist.niet, want zeker in die ja ren zestig gold de jodelende Rotterdamse als een veelge vraagd artieste. Vraag het de Leidenaar maar „Het was mét Olga wel es zo, bijvoorbeeld op een show avond in Brugge, dat we om half acht het openingsnum mer hadden, daarna gauw in de auto met een rotvaart naar Rotterdam gingen, daar op traden en toen weer rap terug naar Brugge moesten voor het slotnummer." Dat waren heerlijke tijden vol gens Gerritsen. Met evenveel plezier denkt hij terug aan dc lceren dat hij met artiesten samenwerkte als Eddy Caso- ni, Peter Pech, Henk Elsink en Eddy de Lotte. Of die keer dat hij met pianist Aad Han selaar twee keer een kwartier op de radio te horen was 'Blinde ogen' En die talloze malen dat hij met zijn cabaretprogramma's pre sent was in 't Raedhuis aan de Nieuwe Rijn, alwaar hij net zo lang heeft gespeeld tot de zaak failliet ging. Of die volksbijeenkomsten in de Stadsgehoorzaal, die keren met 3 oktober in de Harmonie en die werklozenavonden in Concordia. „Vooreen kwartje kon je daarvoor vele artiesten zien optreden. Artiesten van naam hoor. Die waren im mers ook blij als ze een tientje konden verdienen." Gerritsen speelde op die avonden piano, accordeon. Tapte een mop („Moest ik echter wel de deur op slot doen, anders liep iedereen weg"), deed een sketchje en zong een liedje ('Blinde ogen' en 'Scheiden doet lijden'). Zonder microfoon, want die moest destijds nog worden uitgevonden. „In mijn be ginjaren gebruikten we daar voor zo'n blikken toeter V er schrikkelij ks Dat waren nog eens tijden, Ger ritsen praat er vol verve over. „Maar tegenwoordig", zegt hij, „zie je alles van het nieuwste op de televisie. En mag je blij zijn als je met een bruiloft of partij klokslag twaalf haalt, zo vroeg zijn ze vandaag de dag afgelopen. In plaats van dansmuziek zijn het allemaal diners. Ze lusten het wel niet, maar ja." Albert Gerritsen: "Dat vubliek van tegenwoordig ligt me niet r trouwens °°k niet- Hoe harder hoe „En met onze huidige arties ten", mijmert Gerritsen nog even voort. „Toon Hermans en Wim Kan zijn de enigen om wie ik nog kan lachen. Ik zeg niet dat die anderen niet bij machte zijn om het te bren gen, maar die Liesbeth List en die Ramses Saffie of hoe die mag heten: die liggen mij niet. Die De Koot en De Bie vind ik iets verschrikkelijks!" (Van onze speciale verslaggever, Koen Korver) NIEUW DELHI - De politieke herrijzenis van Indira Gandhi in India is een gebeurtenis die Moskou in de kaart speelt en die ernstige belemmeringen met zich mee kan brengen voor die politieke machten, die de gevolgen van de Russische invasie in Afghanistan zoveel mogelijk ongedaan willen maken. In haar eerste regeringsperiode was Gandhi fervent anti-Amerikaans en pro-Russisch. In Washington hoorde men tot voor enkele dagen de verwachting uitspreken, dat mevrouw Gandhi zich in haar nieuwe regeringsperiode wel wat harder zou opstellen tegenover het Kremlin, maar tot nu toe is alleen het tegendeel gebleken. Indira Gandhi veroordeelde de Russische invasie van Afghanis tan kort nadat die had plaatsge vonden. Maar toen was de verkie zingsstrijd nog in volle gang en uit tactische overwegingen was het voor haar verstandiger om haar potentiële mohammedaanse kie zers te paaien met een veroorde ling van de invasie van het Rode Leger in het mohammedaanse Afghanistan. De verkiezingsuit slag was echter nauwelijks be kend, of Gandhi was haar eerdere veroordeling vergeten en ver klaarde, dat de Russische „begrijpelijk" was in het licht van Amerikaanse en Chinese politie ke en militaire manoeuvres van de laatste tijd. Nog voordat Gandhi tot nieuwe premier was benoemd, verkon digde de Indiase vertegenwoor diger in het Afghanistan-debat in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties datzelfde standpunt en hij ondersteunde de regimes in Moskou en Kabul met de mededeling dat het ei genlijk overbodig was om het ADVERTENTIE- Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 - 124108 hele debat te houden, aangezien men zich tóch niet kon uitspre ken over de „interne aangelegen heden" van een van de lidsta ten. Dat was een duidelijke ommezwaai ten aanzien van het standpunt van de interim-regering Charan Singh, die zowel de Russische agressie als het Amerikaanse antwoord daarop had veroor deeld. De oppositie heeft de nieuwe regering er dan ook al van beschuldigd de principes van" niet-gebondenheid te verlooche- Het Amerikaanse antwoord houdt onder andere hervatting in van wapenleveranties veranties aan Pakistan, de aartsvijand van In dia. Nieuw Delhi vreest, dat uit gebreide wapenleveranties van de Verenigde Staten en China aan Pakistan ook hun weerslag zullen hebben op de betrekkin gen tussen Pakistan en India. Niettegenstaande overigens het feit dat dergelijke leveranties al leen maar bedoeld zouden zijn om de Pakistaanse defensie te versterken in het licht van de massale Russische ^militaire aanwezigheid in het naburige Af ghanistan. In Nieuw Delhi vreest men, dat de wapens ook weieens voor andere doeleinden gebruikt zouden kunnen worden, en met narrje tegen India, waar men de oorlog van 1965 nog niet is verge ten. In het licht van dit wantrouwen lij ken de filosofieën van sommige commentaren over een mogelijk Indiaas-Pakistaanse entente als barrière tegen een verdere Russi sche avonturendrang voorlopig nog erg utopistisch. Dc Pakis taanse leider, Mohammed Zia Ul- Haq, heeft weliswaar naar aan leiding van de regeringswisseling in Nieuw Delhi aangedrongen op het onderhouden van vriend schappelijke relaties tussen bei de landen, maar westerse politie- Gandhi: mohammedanen paaien tijdens verkiezingsstrijd. de Indiase hoofdstad menen dat mevrouw Gandhi de eerstkomende tijd ze ker niet zal aandringen op een of andere vorm van een verbond, dat een machtig blok zou kunnen vormen tegenover verdere Sow- jet-aspiraties. Uitspelen In de eerste plaats Gandhi pro-Russisch, verder is ze op zijn zachtst gezegd uiterst ge reserveerd tegenover Pakistan en stelt zij zich ronduit negatief op tegenover Pakistans bondgeno ten Amerika en China. Boven dien kan ze door voorlopig nog wat verder met Moskou te fiirten misschien economisch meer munt slaan uit het Amerikaanse verlangen om ook met haar goede maatjes te worden. Het tegen el kaar uitspelen van beide super- mogendheden kan India econo misch best gebruiken. Dat blijkt wel wanneer men dc lijst Naar uit liet verslag van het bezoek van Lord Carrington aan Pakistan en India op pagina 9 blijkt, heeft Indira Gandhi haar uitlatingen over de Russische in vasie in Afghanistan inmiddels enigs zins afgezwakt. Tijdens een persconfe rentie vertelde zij namelijk dat de in terventie niet kan worden ge rechtvaardigd. "De inval van de Russi sche troepen moet echter worden ge- i dit gebied", voegde zij problemen bestudeert, regering in Nieuw Delhi wordt geconfron teerd. De economie wordt ge plaagd door een galopperende inflatie, terwijl een belangrijk deel van het bedrijfsleven is ont wricht door het wanbeleid van vorige regeringen. Verder heeft dat bedrijfsleven ook veel last van dc georganiseerde misdaad m India, die zo'n omvang heeft aangenomen dat de leuze „luw and order" een van de belangrijk ste in de verkiezingsstrijd tan betrett. concreet uitvallen. De rol van de lachende derde lijkt in dit trieste drama door China te worden gespeeld. Peking heeft tot nu toe erg terug houdend gereageerd, maar er heerst een duidelijke „zie-je-nu- wel"-stemming in de Chinese hoofdstad, waar men allang heeft gewaarschuwd voor de „sociaal- imperialisten" die de westerse wereld volgens de Chinezen al leen maar trachten te verlakken met hun ontspunningspolitiek. De Russische actie veroorzaakt in de mohum'medaanse wereld gemengde gevoelens, waar de populariteit van de Sowjets heeft ingeboet ten gunste van de wes terse wereld. Dat betekent ook een doorbreking van het isole ment van de Chinezen. Dit isolement werd voor een deel veroorzaakt door de uiterst felle opstelling van Peking tegenover Moskou, dat tegenover het Wes ten juist détente predikte. Op verzoek van Peking begonnen de Chinezen en Russen in de herfst van vorig jaar besprekingen om een nieuwe basis uit te werken voor de wederzijdse betrekkin gen, nadat China het vriend- schaps- en samenwerkingsver drag met de Sowjet-Unie eerder dat jaar had opgezegd. De Amerikanen leveren al geruime tijd geen hulp aan Pakistan meer vanwege de sterke verdenking d*it het land bezig is aan de ont wikkeling van een eigen kernwa pen. De Amerikanen waren ook nogal kritisch ten opzichte van de mensenrechtenpolitiek van Zia Ul-Haq. Twee maanden geleden werd de Amerikaanse ambassade in Islamabad door woedende moslims bestormd, die daarmee reageerden op de beschuldiging van de Iraanse leider Chomeini dat de Amerikanen iets te maken zouden hebben met de bezetting van de grote moskee in Mekka in Saoedi-Arabie. Koers De Russische invasie in Afghanis tan heeft Islamabad en Washing ton echter weer op dezelfde koers gezet, waarbij men in de Pakis taanse hoofdstad voorlopig enigszins de kat uit de boom kijkt en wil afwachten hoe de Ameri kaanse plannen, voor wat Pakis Na dit laats*e Russische militaire avontuur, zullen die besprekin gen voorlopig niet veel resultaat meer hebben. Dc Sowjet-gienzen lijken na de in vasie in Afghanistan opgescho ven te zijn tot Pakistan, dat een vijandig India in de rug heeft. De landverbindingen met het be vriende China zijn smal en lang. terwijl de machtige bondgenoot Amerika ver weg is en nog niet precies weet hoe men de beloofde steun aan Pakistan gaat concreti seren. Pakistan is de spil gewor den in een nieuw rad van avon tuur, dat door het Kremlin in be weging i. ge/et Niet alleen voor Islamabad, maar voor de hele Aziatische regio, is het van groot belang om te weten hoe en door wie dit rad weer kan worden stopgezet, voordat de Sowjets de neiging kr^génomdit rad-draaien ook elders te gaan proberen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19