Brief van dekens aan "Rome" nogal hard aangekomen Kraay begint vandaag bij Sparta Schaefer wil andere vorm subsidie van woonhuis- monumenten PSP WOENSDAG 16 JANUARI 1980 VARIA PAGINA 17 ADVERTENTIE Gesprek bisschoppen openhartig RIJSWIJK - Under het motto 'Bewijs je rijbewijs is venig vericeer weaeriand een actie begonnen om net voor hun rijbewijs geslaagde jongeren te wijzen op een juist verkeersgedrag in de dagelijkse praktijk. Juist de groep van 18- tot 24-jarigen blijkt ongevalsvatbaar Op de foto wordt een geslaagd rijbewijskandidaat, Allan Cramer uit Zoetermeer gefeliciteerd door directeur Polak van Veilig Verkeer Nederland. Links directeur Jonkman van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij- (Van onze correspondent) Een brief van de gezamen lijke dekens van Neder land - een deken staat aan het hoofd van een aantal parochies - aan de Heilige Stoel, waarin de bijzon dere synode van de Ne derlandse bisschoppen met de paus ongewenst wordt genoemd, is in Ro me nogal hard aangeko men. Van de in totaal 125 dekens hebben 83 de brief ondertekend. In het bisdom Utrecht, waar kardi naal Willebrands zetelt, gaven 23 van 24 dekens er hun handteke ning aan. In het bisdom Haarlem 12 van de 17 in het bisdom Breda 4 van de 7, in het bisdom Den Bosch 12 van de 28, in het bisdom Groningen 10 van de 11, in het bisdom Rotterdam 10 van de 14 en in het bisdom Roermond 12 van de 24. In Vaticaanse kringen wordt de brief beschouwd als een klap in het gezicht van kardinaal Willebrands, in wiens bisdom de dekens op één na de brief teken den. De dekens spreken van een nieuw elan in de Nederlandse kerkpro vincie na het tweede Vaticaans concilie. Het hele kerkvolk is mede-uitvoerder van de pasto rale arbeid, zo schrijven zij. In dit berband wordt gewezen op het regelmatige bisschoppenoverleg, het Landelijk Pastoraal Overleg en de pastorale raden in het bis dommen. De benoeming van twee bisschop pen door de Heilige Stoel - Simo- nis en Gijsen - heeft volgens de dekens schade toegebracht aan de collegialiteit. Als deze schade wordt hersteld, kunnen de zaken in ons land wel worden geklaard. Voor de kardinaal was deze brief geen verrassing. Het ontwerp werd begin januari in een verga dering van dekens van het aarts bisdom besproken en daarbij was Willebrands zelf aanwezig. Wat hem wél heeft verrast, is het grote aantal ondertekenaars Open sfeer De bisschoppensynode verloopt overigens in een open ontspan nen sfeer. De bisschoppelijke voorlichter Henk Kouwenhoven vertelde dat de discussie leven dig is en dat er herhaaldelijk naar de microfoon wordt gegrepen om fris van de lever commentaar of antwoord te geven. De paus nam nog geen deel aan de discussie maar hij volgt die wel met on verflauwde aandacht. Het gesprek ging tot nu toe groten deels over de "communio" (ver bondenheid) op de verschillende niveaus in de kerk: van de gelovi gen, de bisschoppen en de be trekkingen met de centrale kerkleiding. Een van de sprekers gaf een ruwe indeling van de Nederlandse ge lovigen in vijf groepen: de tradi- tionelen (uit de periode van vóór het concilie), het "midden" (lief de en belangstelling voor de kerk, actief), een groep die zich van het instituut "kerk verwijdert omdat dit in strijd zou zijn met de evan gelische waarden, de "grens- groep" (de kerk is alleen goed in moeilijke situaties) en ten slotte de "vervreemden" (die nét nog niet met de kerk hebben gebro ken) De conclusie was dat er een grada tie is in kerkverbondenheid en dat het vraagstuk daarom eerder van pastorale (herdelijke) dan van leerstellige aard is. De zielzorgelijke aard van de problemen, meer dan de leerstel lige meningsverschillen, kwam herhaaldelijk naar voren, al wees een van de sprekers er ook op dat er verminderd geloof is in de werkelijke tegenwoordigheid van Christus in de eucharistie, in het offerkarakter van de mis, in de sacramentele aard van het priesterschap en in de waarde van de biecht.. Verschillen van opvatting tussen de bisschoppen werden meer dan eens openhartig toegegeven, evenals de kritiek in ons land op de Romeinse curie en het onbe hagen dat in ons land bestaat over het onbegrip van Rome voor de Nederlandse kerk. AMSTERDAM (GPD) - Woon huismonumenten moeten na res tauratie betaalbaar blijven voor de oorspronkelijke bewoners Deze visie heeft de Amsterdamse wethouder voor volkshuisves ting Jan Schaefer vijf jaar gele den als staatssecretaris reeds geuit, toen hij waarschuwde voor het terugrestaureren naar de Gouden Eeuw van zowel gebou wen als sociale wanverhoudin gen. Deze week heeft Schaefer de betrokken ministers en het par lement een plan voorgelegd, dat een betere financiering en subsi diëring van dergelijke woon huismonumenten inhoudt. Volgens Schaefer moet in verband met de lange levensduur van een monument niet langer worden uitgegaan van een exploitatie termijn van 25 jaar, maar van 50 jaar. Deze termijn geldt ook voor de gesubsidieerde nieuwbouw Door verlenging van de termijn kan men 60 procent meer woon huizen restaureren, terwijl de hu ren na restauratie lager kunnen worden. Lagere inkomensgroe pen kunnen hierdoor in gerestau reerde panden blijven wo- De praktijk van het restaureren heeft aangetoond dat ook in de stadsvernieuwingsgebieden weinig terechtkomt van goede bedoelingen van de overheid. Schaefer verwijst ter illustratie naar een rapport over vijfjaar res taureren in de Amsterdamse Jor- daan. Hieruit blijkt onder meer dat de oude bewoners vrijwel nooit terugkeren in gerestau reerde panden, omdat de huren te hoog zijn geworden, en dat de nieuwe bewoners niet zonder bit terheid worden aangeduid als „kwaliteitspubliek" Het voorstel van Schaefer houdt in dat de gemeente of een toegela ten instelling, zoals bijvoorbeeld een plaatselijke maatschappij tot stadsherstel, woonhuismonu menten koopt en daartoe in staat wordt gesteld door een rijksbij drage. De monumenten worden gefinancieerd en gesubsidieerd, zoals gebeurt bij gesubsidieerde nieuwbouwwoningen. Het ver schil tussen de kosten van een monumentrestauratie en de bouw van een woningwetwoning moet volgens Schaefer worden opgevangen door een subsidie van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Om speculatie tegen te gaan, zou een kettingbeding moeten worden opgelegd aan de restaurerende instelling. LEIDEN (GPD) - Met een flinke dosis werklust is Hans Kraay vandaag bij de Rotterdamse ere divisieclub Sparta begonnen. De ex-oefenmeester van onder meer Go Ahead Eagles, Ajax en AZ"67 blijkt volledig hersteld van een rugaandoening die zich in zijn Alkmaarse periode manifesteer de en die het coachen van veld- trainingen onmogelijk maak te. Gisteravond leverde de Heilonaar het bewijs van een gezonde li chaamsgesteldheid, door vijftig minuten lang onafgebroken een pittig partijtje zaalvoetbal mee te blazen in het team van de Rotter damse kampioen Voetbal Inter national. Kraay zal de veldtrainingen gaan verzorgen bij Sparta, een club die volgens hem „de enige was die op zijn lijstje stond, omdat er verder weinig keus was. Een club met een rijke traditie. We zullen ei vanaf vandaag keihard tegenaan moeten gaan om een beetje uit de impasse te geraken. Vandaar de noodzaak van de snelle terugkeer van Adrie van Tiggelen en Jo van Zoest", aldus de kersverse Spar- ta-trainer. Hans Kraays contract loopt tot het einde van het seizoen. „Lang ge noeg om elkaar te leren kennen Over opties hebben we maar niet gesproken. Het geval Rijvers- PSV heeft maar weer eens aange toond dat een dergelijke afspraak maar bitter weinig om het lijf heeft". Periodetitel toch bij Cambuur DEN BOSCH (ANP) - Zondef zelf in actie te komen is Cambuur gis teravond de tweede periode kampioen van de eerste divisie geworden. De Leeuwardenaren danken de periodetitel aan FC Amsterdam, dat in stadion de Vliert FC Den Bosch met 0-1 ver sloeg. De Bosschenaren hadden genoeg aan een gelijkspel om de periodetitel binnen te halen. Hoewel FC Den Bosch vrijwel de gehele wedstrijd een veldover- wicht had, viel het ene doelpunt aan de andere kant. Bouwmees ter had in de 65e minuut succes: 0-1. Thurau voor rechtbank DUSSELDORP (SID) - De West- duitse wielerprof Dietrich Thu rau wordt wegens contractbreuk geconfronteerd met een eis tot schadeloosstelling van 100.000 mark. Thurau was tot 31 decem ber 1980 contractueel gebonden aan de Belgische ploeg IJsboer- ke, maar heeft inmiddels gete kend voor een Duits merk en hij verscheen van de week niet bij de presentatie van de ploeg van IJs- boerke. Als afkoopsom vragen de Belgen nu 100.000 mark. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. Telebingo Zo langzaam aan komt dat hele Te lebingo mij de keel uit. Wat een rotspelletje als je ziet en leest hoe het toegaat met die voorverkoop van de kaarten. De mensen moes ten zich schamen om zich voor een paar centen om zo'n rotauto zó te gedragen. Het gaat er bij mij niet in dat men zich druk maakt voor de invalide sportmensen terwijl men z'n buurman vaak laat creperen. Mies Bouwman meent er ook niets van. Hoe kun je nu elke keer4zeggen 'Dag lieve mensen' terwijl je weet welke ta ferelen zich bij die kaartverkoop hebben afgespeeld. Ga nu eens door je eigen land fietsen en vraag aan alle mensen verplicht tien gulden per jaar te geven voor de gehandicapten en anderen die het moeilijk hebben in de maat schappij. We moeten voor radio en televisie, al zijn het nog zulke rotprogramma's, toch ook beta len. Wat moeten we met die Olympische Spelen. Allemaal geld vêrmorsei ij. De Olympische gedachte is allang naar de knop pen. Ik zou zeggen: invaliden en validen en Mies Bouwman ga naar huis. Dan kan er met dit geld wonderen worden verricht en waarbij we niet als hyena's maar als weldoeners fungeren. L. Spruit-Hilhorst Westsingel 114 Goes Christenvrouwen Met verbazing èn bezorgdheid heeft het bestuur en hebben de leden van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond, afdeling Lei den. Zuid-West, kennis genomen van de uitspraken van een lid van "de kommissie der verontrus ten", t.w. mevr. M. Boelema-Til- lema, in dit blad van 5 jan. jl. Zij hebben behoefte het volgende te publiceren: "Wij betreuren het ten zeerste dat er een zo eenzijdi ge en ongegronde kritiek gele verd wordt op de geïnspireerde werkwijze van ons Hoofdbe stuur, dat wij zelf gekozen heb ben en ieder jaar weer kiezen. Wij achten het Hoofdbestuur zeer bekwaam om de ontwikkelingen en veranderingen in kerk en sa menleving zo goed mogelijk te volgen en daarop vanuit een dy namisch bijbelse visie ter zake kundig te reageren. Ons maandblad, fris en levendig, on derging ongeveer 20 jaar geleden al een naamsverandering en heet nu "In-formatie", een blad van christenvrouwen dat niet alleen informatie gééft, maar als het goed is, ook in formatie zét. Dit blad geeft ons ruggesteun bij ve lerlei problemen. Wij hopen dan ook onze 60-jarige NCVB, in het verleden zo bij de tijd, ook nu en in de komende jaren met Gods hulp haar goede koers blijft uit zetten" H.G. Kanbier-Kroon (Namens leden en bestuur NCVB - Leiden Zuid-West.) Sweelincklaan 13 Leiden De brief van Robert Went in het LD van 16 jan. vroeg natuurlijk om een reactie. Deze ex-partijgenoot, die voor het gemak maar vergeet te vermelden van welke linkse splinter hij tegenwoordig lid is. probeerde eventjes de PSP de grond in te stampen. Aardig geprobeerd, maar het zal ook deze keer wel weer niet ge lukt zijn. Vooral omdat hij syste matisch mijn optreden in de ge meenteraad verward heeft met de PSP-strategie. Hij had toch kunnen bedenken, dat de kritiek die ik momenteel van uit mijn partij krijg, betekent dat mijn optreden niet overeenkomt met een (erkende) PSP-strategie Verder heeft hij zich bezondigd aan het citeren uit het artikel dat za terdag 12 jan. in het LD stond over mijn "grapjes"; hoewel er een hoop zinnigs te citeren en wellicht te kritiseren was ge weest, heeft Robert uitgerekend de enige passage genomen, waar echte onzin stond. Waarschijnlijk is een wat ingewikkelde uitlating van mij door de journalist wat ongelukkig geformuleerd en ver volgens ten offer gevallen aan een zetfout zelf kon ik slechts met de grootste moeite bedenken wat ik gezegd zou kunnen hebben om dergelijke broddels te veroorza ken. Is het Roberts gewoonte misschien, om alles te bekritise ren dat hij niet begrijpt? Ik zal het toch maar proberen uitte leggen, als het dan moet. Er werd me ge vraagd, hoe ik me precies het So cialisme voorstelde. Welnu, ik ben van mening dat het een slechte zaak is om nu al een blauwdruk op papier te hebben. Immers, de PSP wil het socialis me langs min of meer geleidelijke weg bereiken. Als we nu al pre cies weten, hoe het eruit moet zien, houden we bij voorbaat geen rekening met de ontwikke lingen die nog in de maatschappij zullen plaatsvinden totdat het zover is, dat wij onze plannen kunnen gaan uitvoeren. Op die manier komen we nooit verder dan Marx, Engels en Lenin. Op die manier ook zul je, als het ooit zover komt, een gesloten systeem moeten gaan opleggen aan een maatschappij, waarop het niet is toegesneden. Gevolg zal zijn: staatsterreur, geweld en onder drukking, burokratie en al die andere zaken, die we nu al eeu wen lopen te bestrijden. En dat we daartegen zijn bewijst die P van PSP. Dat we de ideeën over de nieuwe maatschappij aan de ideologen moeten overlaten, heb ik inder daad gezegd: maar mijn eigen partij beschikt over een aantal uitstekende exemplaren en heeft de hulp van anderen niet nodig, vrees ik. Dat ik het parlementaire systeem bescherm is ook juist, maar dan alleen tegen verdere uitholling. Dat brengt het socialisme niet dichterbij, maar ook niet verder weg. Ik denk niet dat de atoom- staat zo bevorderlijk zal zijn voor sociale ontwikkelingen. Ik denk ook niet, dat de toenemende re pressie zo bevorderlijk zal zijn voor linkse groepen. "Het parle mentaire systeem beschermen" doe ik niet door CDA-raadsleden versnaperingen aan te bieden: dat doe ik door buiten-parlemen taire anti-repressie aktiviteiten. Annelies Ponsen, raadslid voor de PSP Cruquiuslaan 164 2332 EA Leiden Huisvuil Woensdag 16 januari j.l. schreef u een artikel over "Huisvuilauto's kunnen straten niet meer in". U schreef onder meer dat reini gingsdirecteur Van Overmeire vindt dat op korte termijn eens met raadsleden over dit probleem moet worden gepraat. Mag ik als bewoner van de Kap- teynstraat u het volgende mee delen? Reeds afgelopen zomer tijdens de inspraakperiode werd de afde ling verkeerszaken aan de Lan- gegracht een schrijven overhan digd en werd daarin door een der tigtal bewoners uit de Kapteyn- straat gewezen op het parkeer probleem dat zou ontstaan. Daarnaast werd aandacht gevraagd voor de moeilijke bereikbaarheid door politie, brandweer, hulp dienst, ziekenvervoer, begrafenis enz. Op dit schrijven werd taal noch teken vernomen. A. B. Donk Kapteynstraat 49, Leiden In de showrooms van Ico/Athibu komt u ogen te kort Want daar ontdekt u badkamers die het predikaat luxueus funktio- neel verdienen. En zeker betaalbaar zijn. Kompleet met alle denkbare tegels voor vloer en wand en accessoires als baddoeken, badjassen en washandjes uit onze badboetiek. Ico/Athibu adviseert. Begeleidt En ontwerpt in eigen studio uw badkamer naar maat Rekening houdend met uw wensen en budget Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden. Tel.: 071-141741

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17