Leidse kampioen verrast Aanzien Afdeling Leiden stijgt bij bondscoaches SPORTAGENDA Vier spelers bij nationale selectie Koploper VI overtuigend verslagen Scorebord STORMACHTIGE ONTWIKKELING SCHAAKCOMPUTER DONDERDAG 17 JANUARI 1 LEIDEN - De vier jeugdinternationals van de Afdeling Leiden hebben heel wat sluizen gepasseerd om aan die status te kunnen komen. Daarmee zorgden Wim Pikaar, John van Berkel (beiden Roodenburg), Arno Schouten (Dosr) en Geert-Jan Bakker (Noordwijk) er tevens voor dat de Afdeling Leiden op sportief vlak in aanzien is ge stegen bij de bondscoaches van de KNVB. De vier jeugdinternationals van de Afdeling Leiden. Staand v.l.n.r.: John rail Berkel, Wim Pikaar, Arno Schouten en Geer- Jan Bakker. Zittend v.l.n.r.: De Vries en Klunder secretaris en voorzitter jeugdplan Afdeling Leiden), trainer Filippo en Kerkvliet (jeugdtrainer DOSR). Freek Filippo, trainer van het jeugdplan in deze Afdeling rela tiveert dat echter meteen met: "Dit is een exceptioneel geval" Niettemin is het opvallend dat Leiden, de op één na kleinste Af deling, met drie spelers in het Nederlands team van 14—15—jari gen en één (Bakker) in de natio nale selectie van 16-17-jarigen vertegenwoordigd, de hofleve rancier van de bond is. "En dat aantal had bij het Nederlands elf tal in de leeftijdscategorie van 14 en 15 jaar zelfs nog groter kunnen zijn. Ronnie de Roode van Roo denburg, Rick Hetem en Klaas Vink van Noordwijk vielen ech ter net buiten de boot in Zeist, waar in de herfstvakantie een trainingsweek werd gehouden" Op het bondscomplex werden de laatste zestien bekend gemaakt. In de maanden daarvoor had een complete afvalrace plaats gevon den. Secretaris De Vries van het jeugdplan van de Afdeling Lei den: "Aan het begin van elk jaar wordt een aantal formulieren verstuurd naar de clubs, waarop zij de namen van hun meest ta lentvolle jeugdspelers kunnen invullen". Voorzitter Klunder gaat verden "Over het algemeen ontvangen we daar veel respons op. De meeste clubs begrijpen ondertussen wel, dat als ze een echte goede speler hebben die toch kwijtraken. Daardoor on dervinden we in de loop der jaren steeds minded weerstand". Omdat bij sommige verenigingen nofe een beetje angst aanwezig is, zegt Klunder: "Slechts twee pro cent van de mensen die alle selec ties doorloopt haalt het betaalde voetbal. 66% komt in de hoofd klasse of in de zaterdag eerste klasse terecht. Met andere woor den, dat jeugdplan stimuleert het amateurvoetbal en die angst is ongegrond". Behalve door club-opgave worden er ook spelertjes via scouting uit genodigd voor deelneming aan het jeugdplan, dat in 1965 door de toenmalige bondscoach, Kessler, werd opgezet. Als dat is gebeurd worden er acht streekselecties van elk zestien mensen in de Af deling Leiden samengesteld. Fi lippo: "In de Bollen- en Duin streek, de stad Leiden en de Rijn en Veenstreek selecteert men dan elftallen in de leeftijdsgroe pen van 13-14 en 15-16 jaar. Dat mondt dan over een klein jaar uit in het Oranje voor 14-15- en 16-17-jarigen. Daarvoor spelen die streekteams echter eerst nog een aantal" wedstrijden". Vervol gens stelt Filippo de selectie van de Afdeling Leiden samen. "En niet een Leidse selectie", inter- rupteren bestuurslid De Vries van Quick Boys en Kerkvliet, jeugdtrainer van Dosr. "Dat lezen we vaak, maar wij leveren ook spelers aan dat team" Waarvan acte Voetsporen Daarna werkt de Afdeling Leiden duels tegen de andere afdelingen af, waarna het districtsteam van West II wordt geselecteerd. Ten slotte worden uit de districtself- tallen de nationale teams samen gesteld. Al deze sluizen heeft bo venstaand viertal gepasseerd. Nu de vraag of zij in de voetsporen van onder andere Wim Rijsber- gen (New York Cosmos), Arie van Staveren (FC Twente), Ton Kam- phues (FC Amsterdam), Fred Fi lippo (AZ'67) en van meer recente datum: Richard v.d. Meer, Rick Talan (beiden AZ'67) en de Van der Blommen (Feyenoord) kun nen treden. De twee Roodenburgers, Wim Pi kaar en John van Berkel, broer van Lugdunum-spits Ted van Berkel, blijven voorlopig nog een jaar in de B-junioren spelen, ter wijl Dosr-keeper Arno Schouten een enkel wedstrijdje in de A-ju nioren volgend jaar niet uitsluit. De oudste van het viertal, de 17- jarige Geert-Jan Bakker, is in middels al doorgedrongen tot de A-selectie van Noordwijk-trai- ner John Eelman. Geen van de vier spelers heeft overigens al een uitnodiging voor een proeftrai- ning bij een betaalde club ont vangen. Aangepast aan de he dendaagse maatschappij stellen John van Berkel en Arno Schou ten dat ze graag voor een grote club willen uitkomen, maar ze la ten ook al doorschemeren: "Het is wel afhankelijk van hoe een mo gelijk contract er uit ziet" (Van Berkel). En: "Ik denk natuurlijk ook aan de poen"(Schouten). Grote geld De verwachting bij dit tweetal, dat als er een profclub mocht komen, het grote geld voor hen voor op rapen ligt, wil nog niet zeggen dat de juiste instelling niet aanwezig is. "Ik zie geen verschil met vroe ger. Deze knulletjes trainen dat de stukken er af vliegen. En vaak nog veel intensiever en fanatie ker dan in mijn tijd. Op de men taliteit heb ik echt niets aan te merken", meent Filippo, die met UVS nog betaald voetbal heeft gespeeld. Nu de vier talentvolste spelers uit de Afdeling Leiden hun eerste in terlands eind maart gaan spelen, begint Filippo al weer selecties samen te stellen voor komend seizoen. Geert-Jan Bakker zal daarin ontbreken. Hij moet vol gend jaar proberen de UEFA- sluis te passeren. Of dat lukt is twijfelachtig, want dat elftal be staat voornamelijk uit spelers van profclubs. "Maar", merkt Fi lippo op "Geert-Jan is een knoert van een voetballer. Op Zeist wa ren ze unaniem van mening dat hij hoort in Oranje thuis hoort". HERMAN POOS LEIDEN - Oude tijden her leefden gisteravond in de Leidse Groenoordhal. De topper in de inter-regio- nale zaalvoetbalcompeti tie tussen de Leidse kam pioen Koosjardin en VI (5—3) bracht namelijk zon 500 toeschouwers op de been. Een bezoekersaantal dat deed denken aan de glorietijden van LDWS, toen het zaalvoetbal nog écht populair was. Dat de beide teams er ook nog in slaagden een redelijke pot zaal voetbal te laten zien was dubbel meegenomen. Koosjardin weet zich door de zege nu op één punt afstand van VI geplaatst en heeft met nog zeven wedstrijden in het vooruitzicht. Voldoende kansen dus op een kampioenschap. Het zaalvoetbalteam van De Engel behaalde een eenvoudige 3-1 ze ge op het Haagse Snoekie. Glas bergen lijkt duidelijk op de goede weg. Nadat de ploeg vorige week al Concordia versloeg, klopte het gisteravond Chess Z75 (2-5). In de Leidse hoofdklasse wist Oegstgeest na een reeks van ne derlagen eindelijk weer eens tot winst te komen. Vd Plas heette het slachtoffer: 3-\. Van Rooyen blijft het uitstekend doen. De op de tweede plaats geklasseerde ploeg won met maar liefst 11-1 van Van Gerven. Van Duuren en MJBS kwamen een 3-3 deling overeen. Landwer maakte geen fout. Het Sassenheimse team be haalde een eenvoudige 7-1 zege op Roodenburg. Koosjardin-VI 5-3 Koos Bekooy was veruit de belang- Inter-regionale zaal voetbalcompetitie: Koosjardin-VI 5-3, Chess Z'75-Glas- bergen 2-5, De Engel-Snoekie 3-1. Bart van der Weyden, achtervolgd door Hans Kraag, doet goedkeurend toe. rijkste man bij de Leidenaars. Wanneer zij elke wedstrijd de zelfde vorm weet te etaleren als gisteravond hoeft de Leidse ploeg geen enkele tegenstandei schotpoging. Koos Bekooy middenkijkt Stand: VI De Roz. Koosj. De Engel De Bron Huur v. Es 15-25 Glasb. 15-15 14-24 FV Snoekie 15-12 15-24 Rott. Stud. 15-12 15-22 Concordia 15-6 Leidse Hoofdklasse: EKL Boys-De Ta verne 3-5, Oegstgeest-VdPlas 3-1, Van Duuren-MJBS 3-3, Van Rooyen-Van Gerven 11-1, Landwer-Roodenburg Met twee doelpunten, een aantal schitterende passes en passeerbewegingen leidde hij zijn ploeg naar de fraaie 5-3 zege. Het breekpunt van de wedstrijd lag na een kwartier in de tweede helft. In die fase werd de Rotter dammer Hans Venneker wegens protesteren voor twee minuten naar de kant gezonden. De thuis ploeg maakte goed gebruik van de numerieke meerderheid door van 2-2, via treffers van Bekooy, uit te lopen naar 4-2. De Leidse ploeg kreeg al snel een tegenvaller te verwerken Van der Sluis scoorde 0-1), maar leek in het geheel niet geimponeerd. Zonder schroom werd de aanval gezocht, wat al snel resulteerde in een schot van Ge Dubbeldeman dat op de paal belandde. In de 13e minuut knalde Ger Nagtegeller, via het lichaam van de gloed nieuwe Sparta-trainer Hans Kraay, de gelijkmaker in: 1-1. Nog voor rust kwam de zaalkma- pioen zelfs op voorsprong: Cock Slingerland passeerde op be heerste wijze VI-goalie Hans Sint y. Nicolaas: 2-1. In het tweede jzj speel part was aanvankelijk weer de Leidse Kampioen die het spel dicteerde. Toch moest keeper Wim Visser in de 10e minuut voor <le tweede maal de gang naar het net maken. Piet de Vries leverde namelijk een voorzet af aan Hans Venneker, die de kans gretig be nutte: 2-2. Terwijl Hans Venne ker op de bank vertoefde, liep de thuisploeg uit naar 4-2. Hierna kreeg Koosjardin een penalty te gen, wegens een sliding van Wim Visser, die twee minuten de strafbank mocht opzoeken. Bart van der Weyden werd in het doel geposteerd en slaagde er in de goed genomen strafschop te ke ien. Ger Nagtegeller vergrootte de voorsprong nog uit naar 5-2. Op slag van tijd gaf Arie van dei- Sluis de stand voor zijn ploeg, met een prachtig doelpunt, een wat gunstiger aanzien: 5-3. Oegstgeest-VD Plas 3-1 De gehele wedstrijd waren de- Oegstgeestenaren superieur. Pe ter Hogewoning zorgde voor 1-0. Mart van der Plas wist de Kat- wijkse ploeg nog wel op gelijke hoogte te brengen, maar nog voor de pauze maakte Peter Wieman er 2-1 van. In de tweede rondgang was er het zelfde spelbeeld te zien. Jan Hogewoning en Peter Hogewoning raakten ieder nog de paal en o.a. Maarten Perfors en Ron van der Kolk lieten goede kansen onbenut. Vijf minuten voor lijd loodste Peter Hogewo ning de Oegstgeester formatie definitief in veilige haven: 3-1. Rooyen-Van Gerven 11-1 en monsterzege van de Leide naars, die nog steeds op een piint achterstand van koploper De Ta verne staan. De Leidse produktie kwam op naam van: John Jansen (3x), Jan van der Reyden <4x), Bennie de Roo (2x), Frans Sjar- Van Duuren -MJBS 3-3 Na vijf minuten in de tweede helft scoorde Leen Struik 3-2 voor Van Duuren. Het duurde tot vlak voor het eindsignaal eerdat Ted Lu- moindong de stand gelijk trok voor de Sassenheimers: 3-3. In het eerste bedrijf scoorde Fred van Haarlem twee maal voor de thuisploeg. Voor het Sassen heimse team waren het Sjoerd Boot en opnieuw Ted Lumoin- dong die het net wisten te vinden. Landwer-Roodenburg 7-1 Bij de doelwisseling prijkte er een krappe 1-0 voorsprong voor Landwer op het scorebord (doel punt Ruud van der Voort). Hierna liet de ploeg er echter geen enkele twijfel meer over bestaan de be tere te zijn van Roodenburg. Via treffers van Ruud van der Voort (2x), Peter van der Vlugt (2x) en Henny Zoet (2x) bouwde de ploeg de voorsprong uit. Alleen Hans Hannaart was voor Roodenburg succesvol. De Engel-FV Snoekie 3-1 In een té harde wedstrijd behaal den de Lissenaars een gemakke lijk zege op de Haagse opponent. Uit de vele kansen wisten Theo Godyla (2x) en Jan Van Slooten tot scoren te komen. Chess Z'75-Glasbergen 2-5 Met nog zes thuiswedstrijden op het programma lijkt de Rijns- burgse ploeg toch nog in staat een redelijke notering op de ranglijst te bereiken. Gisteravond had Piet Haasnoot met drie treffers een groot aandeel in de Rijnsburgse zege. Lijs van Egmond en Anne Ouwersloot brachten de overige doelpunten op hun naam. FRED SEGAAR Momenteel kunnen 's werelds betere schakers nog hun schouders ophalen voor de speelsterkte van de schaakcomputer. Maar de schaakcomputer maakt een stormachtige ontwikkeling door. In een vrij kort tijdsbestek is zijn niveau met sprongen voor uitgegaan. Er lijkt een periode aan te breken, waarin deze ontwikkeling aanleiding zal geven tot onvoor ziene complicaties in de toernooipraktijk. De laatste jaren raakt de schaakcomputer al een beetje ingebur gerd. In de handel is hij nu verkrijgbaar voor enkele honderden guldens. Het betreft dan voornamelijk Amerikaanse modellen, omdat in de Verenigde Staten de computerindustrie het verst gevorderd is. Deze computertjes kunnen op verschillende ni veaus van speelsterkte ingesteld worden. Naarmate het gekozen niveau hoger is gebruikt de computer meer tijd voor het vinden van de juiste tegenzet. Hij berekent dan meer varianten en beoordeelt meer stellingen, zodat de kans op een sterke zet groter Verschil van mening Zou zo'n schaakcomputer ooit sterker kunnen worden dan de mens? Ten aanzien van deze vraag bestaat een opvallend verschil van mening tussen twee oud-wereldkampioenen. In 1950 voor spelde Botwinnik dat de schaakcomputer in een paar jaar de mens voorbij zou streven. Dat bleek niet het geval te zijn, maar toch was het Botwinnik zeker ernst want hij staat nu al meerdere jaren aan het hoofd van een Russisch team, dat zich bezighoudt met de opbouw van een zeer sterke Sowjet-schaakcomputer. Van Russische zijde wordt de indruk gewekt dat deze computer weer een „grote sprong voorwaarts" zal zijn. Daarentegen wordt door de Amerikanen beweerd, dat Botwinnik niet veel zal kunnen bereiken omdat hij niet over een goede computer beschikt. Lijnrecht tegenover Botwinnik staat Max Euwe. Zijn mening was en is, dat de schaakcomputer, geprogrammeerd door de mens, nooit sterker kan zijn dan zijn schepper. De computer zou im mers maar een oppervlakkige en onvolledige weergave zijn van het menselijk schaakvernuft, die bovendien creativiteit miste en zich moest houden aan algemene, ingeprogrammeerde beginse len van het schaakspel. Door John van (Ier W iel Deze bijna ideologische controverse vraagt om een nadere analyse van de schaakcomputer. Ten eerste kan de schaakcomputer veelzijdiger zijn dan de afzonderlijke menselijke speler, omdat hij door een team van mensen geprogrammeerd kan worden. Ten tweede is het geheugen van de computer vrijwel onbeperkt. Het is technisch geen probleem om bijvoorbeeld de gehele in houd van de populaire schaakencyclopedieën in het geheugen van de computer op te nemen. Zodoende zou men de schaak computer al meer kennis van openingstheorie kunnen geven dan zelfs de wereldkampioen bezit. Deze voorsprong van de compu ter is weliswaar relatief. Niet alle varianten uit de theorieboeken kloppen, het is een materie die in beweging is. Ten derde heeft de computer het voordeel, dat hij meer varianten kan bekijken dan de mens, omdat hij veel sneller functioneert. Bij dit voordeel hoort een groot nadeel van de schaakcompu ter. Hij kan niet zo goed de waarde van varianten bepalen omdat hij moeite heeft met beoordeling van daaruit ONTSTANE stellin gen. De mens heeft op grond van zijn ervaring in het algemeen een goed inzicht in de stellingsbeoordeling. Hij voelt beter aan of zijn stukken harmonisch samenwerken of niet. Zo speelde ik eens met wit een partij tegen een computer, die als volgt begon: 1 e4, d5 2. exd5, Dxd5 3. P13, Fc6 4. Pc3, De6 schaak9 Met dit dommq schaakje bereikt zwart niets en zijn dame staat op e6 alleen maar in de weg. Dit is nog maar een simpel voorbeeld, maar het toont al duidelijk dat een schaakcomputer van nature geen positioneel inzicht heeft. Voor degenen die schaakcompu ters programmeren zijn stellingsbeoordeling en positioneel in zicht de moeilijkste onderdelen, maar ook daaraan wordt hard gewerkt. Tenslotte heeft de computer het voordeel dat hij geen slechte dag kan hebben. Zijn programma zal hem behoeden voor het maken van grote fouten. Binnensmokkelen Stel nu dat het bijvoorbeeld de Russen lukt een computer te maken die niet hoeft onder te doen voor Karpov. Gezien de opkomst van de chips zou het misschien mogelijk zijn zo'n computer in dus danig kleine afmetingen te fabriceren, dat Russische spelers er ongemerkt eentje zouden kunnen binnensmokkelen in de speel zaal. Zo niet, dan zou de verbinding met de computer via piepkleine microfoontjes gelegd kunnen worden of via horloges, die behalve de tijd ook de beste zetten doorgeven. Misschien zullen we het beleven, dat aan het eind van de jaren '80 de eerste speler betrapt wordt op het stiekem gebruik van een schaakcomputertje. Het zou een enorme consternatie in de schaakwereld teweeg brengen. Men zou een controle moeten gaan hanteren bij het betreden van de speelzaal en zeer scherpe sancties moeten stellen op het gebruik van computertjes. Zo zou de computer bij de denksporten een broertje worden van de doping bij de lichamelijke sporten. Een nog reëler gevaar is het gebruik van schaakcomputers bij afgebroken partijen. De computer kan in korte tijd vellen vol met analyses leveren. De beschikking over een topcomputer zou een onbetwistbaar voordeel opleveren en zo'n gang van zaken zou nauweljks te verbieden zijn. Het raadplegen van secondanten is een geaccepteerde praktijk en ook tegenwoordig heeft de speler met de beste menselijke secondant(en) een voordeeltje Al met al gaat het nog maar om een toekomstvisie. Maar de geschet ste ontwikkelingen zijn zeker niet denkbeeldig. „Inderdaadzal opa Donner in 1990 brommen, als hij leest dat er in dat jaar elf computers meespelen in het open kampioenschap van Neder land. Het zal er voornamelijk van afhangen of de computerma kers er in slagen om hun creaties een zo breed mogelijk begrip van het schaakspel bij te brengen. De tegenwoordige schaak computers zijn nog te veel ingesteld op het winnen van materiaal en te weinig op de dynamiek en de harmonie van het spel De schaakcomputer zal zeker nog wat menselijker moeten wor den. Hoofdklasse heren: VZC Ritmeester-Neptunus (vr). HZ Cl De Robben-Zyl/LGB. Het Y-HZPC, LZ'86-AZC,Alphen. Zian/Vitesse-PSV (zo.). De Meeuwen-De Gouwe (zo. ZATERDAG DL Amsterdam-Flamingo's Zuid-BV Groningen ni K 2-Schippers B, 19 1 om 14 Santen Haag 3-Lcython. 19 1 i uur NOVO-Smit ph Heren: 19 1 om 19 45 i gels-Fi< I'ernix Zinder! 180 19 1 P'Leiden-Punch NN Donar-Ri EBBC-BOB pers-BSW (18/1), Boxtel-Utrecht (18:1 Arrows-Zaandam (19 1). Hertogballc. - Sphinx (1911, SOVB-Ti otter.- (19 1 Kimbria-Paulus (20 1). DAMES EERSTE DIVISIE B R. Amsterdam-Werkendam (18 li. US EREKLASSE Scylla-St. Aloysius, Hoonhor.- sterdam '78. TT Amsterdam A\ai HOOFDKLASSE Scylla 2-AIkmaai, Swift Devcnte Versa, Koningslust, Red Star'5H. HEREN Alkmaar-Mids! TT Amsterdam PROMOTIE EREKLASSE Scylla-VDO, JCV-Wilno. Wa* Pro i/K, 19 1 om 15 15 uur Delta-Ge 20 00 uu RVV-Leython 2, 18/1 om 20.30 i nado-Zovoc. 19 1 om 16 30uurWvZv Velo. 19/1 om 16 00 uur VOY DAC. om 13.30 uur Thoi LUSV. 19 1 om 1. uur Gem/K 3-Ze 2-Ka Salto-Korenbc „..i 20.30 Tornad. sen, 17/1 om 20.30 uur WV Di om 19.15 uur LUSV-NOVO, 19/1 16.30 uur Be Fair-GVC, 19/1 om 1 uur DOS 2-Orion. Eerste kl Orion I I VCL 1-A 1 21.45 i uui DAC2-S 70 1, 19 1 oni 16 15 u thon 4 Onon 2 Heren: 15 1 om 22 00 uur Levi RVV 1. 18 1 om 22.15 i-P Leiden (20 11. irdingi-n 14 80 I'm ver- 20.1. Algemem-Kwu k 15 40 Uni- vci 20.1. Algemene-Kwiek 15 40Unlvci 20 1. Fik- Snel 18 00 Apollo 19 1; Ons Eiland-KOAG 20 30 Umvers 19 1; Cres- cendo-Eureka 18 50 UniVers 20 1, Velo- citas-Olympia 19.15 Munnik 19 1. Overgangsklasse Brunssum-BCH, Victoria-DKC, F Rackets-Duinwijck Eerste klasse Oosterhout-Rotterdam, Vlietwijk- Sio, Avanti-VELO Dames Eerste divisie Swift-HMS, Quick-Volewijckers. SVBO-Foreholte. WWV-ESCA. Atilla-Bomerbroek Eerste divisie B Loreal-EBHV. Heel-Wings. Ver- burch-HVS, Animo-Zonnebloem. EMM-PSV.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15