"Tegen Grieken al de eerste klap uitdelen Stunt van Seirawan P/Leiden: het vliegtuig uit, de hal in en gewoon winnen 'Ajax mag niet moppereir Oranje optimistisch na loting Wedstrijdschema van EK voetbal "DURE" NEDERLAAG EBBC DEN BOSCH DONDERDAG 17 JANUARI 1980 SPORT PAGINA 13 AMSTERDAM (GPD) - Ajax is blij dat het in de kwartfinale van het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen ge confronteerd zal worden met Racing Club Strasbourg. Trainer Leo Beenhakker zegt na de loting in Rome over de Fransen, die 5 maart op eigen veld spelen en op 19 maart naar Amsterdam komen: „Met Strasbourg hebben we onze zin gekregen. Toch moe ten we de zaak niet overdrij ven. Het Franse voetbal is de laatste jaren sterk vooruit ge gaan". Verdediger Wim Meutstege: „We mogen zeker niet mop peren. Het enige nadeel is dat we weinig van die jongens weten". De loting voor de kwartfinales van de Europese bekertoer nooien had het volgende re sultaat: Wim Meutstege LANDSKAMPIOENEN Hamburger SV (Wdl) - Hadjuk Split (Joe), Nottingham Fo rest (Eng) - Dynamo Oost- Berlijn (Odl), Racing Stras bourg (Fra) - Ajax (Ned), Cel tic Glasgow (Schot) - Real Madrid (Spa) BEKERWINNAARS FC Arsenal (Eng) - IFK Göte- borg (Zwe), FC Barcelona (Spa) - FC Valencia (Spa), Dynamo Moskou (Sow) - FC Nantes (Fra), FC Rijeka (Joe) - Juventus (Ita) UEFA-BEKER Saint Etienne (Fra) - Borussia Mönchengladbach (Wdl), Kaiserslautern (Wdl) - Bayern München (Wdl), VBF Stutt gart (Wdl) - Lokomotiv Sofia (Bul), Eintracht Frankfurt (Wdl) - Zbrojovka (Tsj). WIJK AAN ZEE (ANP) - Sensatio neler kon het gisteren in Wijk aan Zee niet. Jan Timman en Viktor Kortsjnoi, vóór het 42e Hoogo venschaaktoernooi bestempeld als torenhoge favorieten, verlo ren beiden. Timman leed met zwart een nederlaag tegen de Amerikaan Walter Browne, Kortsjnoi moest eveneens met zwart capituleren tegen de Ame rikaanse jeugdwereldkampioen Yasser Seirawan, die daardoor met twee punten alleen op kop kwam. De maand vakantie, die Timman in Suriname heeft genoten, heeft vooralsnog niet schaakverfris- send gewerkt. Wel won Timman tegen Browne de kwaliteit, maar dit materiële voordeel bleek maar schijnrijkdom. Wit veroverde enkele pionnen ter compensatie en beschikte over een ijzersterk loperpaar, dat een sterke vrijpion winnend kon ondersteunen. Ele gant greep Browne de winst op de veertigste zet. Het verloop van de partij Seirawan- Kortsjnoi was opmerkelijk. In een vrij oude openingsvariant, met scherp karakter, gaf de jonge Amerikaan snel de rochade op, teneinde een koningsaanval te kunnen inleiden. Dit bleek enorme perspectieven op te leve ren. Kortsjnoi moest nog in de eerste zitting opgeven. Door deze resultaten is de partij van zaterdag voor de vierde ronde tussen Timman en Seirawan plotseling erg belangrijk gewor den. Kortsjnoi en Timman staan voorlopig in de achterhoede met slechts een half punt uit twee par tijen. UITSLAGEN Tweede ronde Van der Wiel (Ned)-Alburt (VS) 0-1 Kovacevic (Jsl)-Byrne (VS) 1-0; Sigurjonsson (IJsl)-Ree (Ned) remise; Ligterink (Ned)-Böhm (Ned) 1-0; Browne (VS)-Timman (Ned) 1-0; Sunye (Bra)-Biyiasis (Can) remise; Seirawan (VS)- Kortsjnoi (Zwi) 1-0. Uitslagen af gebroken partijen eerste ronde: Byrne (VS)-Alburt (VS) 1-0; Kortsjnoi (Zwi)-Sunye (Bra) re mise. De stand na twee ronden is: 1. Seirawan 2 punten; 2/4. Kovace vic, Browne en Ligterink 1,5; 5/10. Böhm, Ree, Byme, Sunye, Biyiasis en Alburt 1; 11/13. Kortsjnoi, Timman en Siguijons- son 0,5; 14. Van der Wiel 0. PARTIJ Wit: W. Browne (Ver. Staten) Zwart: J. Timman (Nederland) 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. Pgl-D, g7-g6; 3. c2-c4, Lf8-g7; 4. g2-g3. 0-0; 5. Lfl-g2. d7-d6; 6. Pb2-c3. Pb8-c6; 7. 0-0, a7-a6, 8. d4-d5, Pc6-a5; 9. Pf3-d2, c7-c5; 10. Ddl-c2, Ta8- b8; 11. b2-b3, b7-b5; 12. Lcl-b2, Lg7-h6; 13. f2-f4, b5xc4; 14. b3xc4, e7-e5; 15. D5xe6Ep, Lc8xe6; 16. Pc3-d5, Le6xd5; 17. c4xd5, Pf6-g4; 18. Pd2-b3, Pa5xb3; 19. a2xb3, Dd8-b6; 20. Dc2-c3. C5-c4 21. Kgl-hl, f7-f6; 22. Lg2-h3, Pg4-f2 23. Tflxf2, Db6xf2; 24. Lh3-e6 Kg8-h8; 25. Dc3xc4, Df2-b6; 26. Lb2-d4, Db6xb3. 27. Dc4xb3, Tb8xb3; 28. Talxa6, g6-g5; 29. F4xg5, Lh6xg5; 30. Ta6xd6, h7-h5; 31. Td6-c6, h5-h4; 32. d5-d6, Tb3-bl 33. Khl-g2, Tbl-dl; 34. e2-e3, h4xg3; 35. h2xg3, Tdlxd4; 36. e3xd4, P6-f5; 37. Le6xf5, Tf8xf5; 38. Tc6-c5, Tf5xc5; 39. d4xc5, Kh8-g740. c5-c6... zwart geeft het op. HILVERSUM (GPD) - Het zelfvertrouwen, dat na de sensa tionele overwinning tegen de DDR eind november nau welijks grenzen meer kent, vormt de basis voor de over wegend optimistische reacties uit het Oranje-kamp op de loting voor de eindstrijd van het Europees kampioen schap De indeling in groep I met West- Duitsland, Griekenland en Euro pees kampioen Tsjechoslowakije geeft nagenoeg iedereen, die nauw bij het Nederlands elftal betrokken is, aanleiding tot opge togenheid. Slechts een enkeling blijft met beide benen op de grond staan en waarschuwt, on der verwijzing naar het vorige Europese avontuur in Joegosla vië, voor ondërschatting van de kapitale klus, die Krol en de zij nen in juni wacht. Er vanuit gaande dat er in Italië in juni geen uitgesproken sterke en zwakke ploegen zullen aantre den, meent' Zwartkruis dat zijn formatie wel degelijk goede mo gelijkheden heeft in groep I. „Ik ben niet ontevreden over de lo ting. Ik vind het vooral verheu gend dat er een evenwichtige poule-indeling tot stand is geko men. Verder mogen we blij zijn dat we niët met Italië in dezelfde groep zitten. Gebleken is immers dat een gastland steeds hoge ogen weet te gooien". De bondscoach verwacht dat het voor hem niet moeilijk zal zijn het gevaar van onderschatting bij zijn spelers te bezweren. „West- Duitsland is al vele jaren een gi gant in het voetbal; Tsjechoslo wakije is de regerend kampioen en Griekenland heeft met oppor tuun voetbal verrassend Italië weten te bereiken. Deze weten schap moet voor ons een waar schuwing zijn. We weten inmid dels ook dat het toernooivoetbal een bepaalde, sterke mentaliteit vereist. En het is toch duidelijk geworden, dat wij aan die eis kunnen voldoen. We zijn juist ty pische toernooivoetballers" Ook het wedstrijdschema is vol gens Zwartkruis vrij gunstig voor Oranje. „Het is altijd een voordeel als je in de beginfase van zo'n be langrijk toernooi de in theorie zwakste tegenstander ontmoet En de Grieken moet je toch als zodanig kenschetsen. En wat de Westduitsers betreft, het mag dan zo zijn dat de prestatiebalans voor ons niet zo gunstig is, maar hun spel ligt ons wel. Wij hebben altijd goed tegen ze kunnen voet ballen. Twee jaar geleden in Ar gentinië waren we ook duidelijk sterker en hadden we ook kun nen winnen. Bovendien moet in Italië blijken of wij met ons toch sterk verjongde team te hoog hebben gegrepen, of dat we, met het oog op het WK in Spanje op de goede weg zitten" Het het treffen met de Westduit sers, dat als tweede wedstrijd op 14 juni in Napels moet worden afgewerkt, wordt als sleutelduel aangewezen. De Westduitsers doen dat zelf ook en benadruk ken daarbij dat zij de laatste vier keer niet van Nederland hebben verloren. Aanvoerder Ruud Krol, beoordeel de zowel de loting van Ajax tegen Strassbourg in het Europa-Cup- Zwartkruis en Krol: vol optim; Itoernooi als die van Oranje voor de EK-eindstrijd positief beoor deelde. „Het is beslist geen slech te indeling met de Grieken, de Westduitsers en de Tsjechen. Griekenland is de grote onbe kende en wij zullen in onze eerste wedstrijd tegen die ploeg al di rect de klap moeten geven die een daalder waard is". Bang vóór onderschatting is de Amsterdamse vrije verdediger niet. „We zijn gewaarschuwd. Tegen de Tsjechen hebben we vier jaar geleden het kai\vei wat onderschat. Dat mag ons geen tweede keer overkomen. We moeten ons dan ook van tevoren behoorlijk op de hoogte stellen om niet weer het risico van een verrassing te lopen". Wat de start van Oranje tegen Grie kenland aangaat, vindt Krol het een nadeel dat er in Napels most worden gespeeld. „De hoge tem peratuur in Napels is een voor deel voor de Grieken, die gewend zijn met warm weer te voetballen. We zullen dan ook zeker een dag of vier vóór het begin van het toer nooi in Italië moeten zijn om ons voldoende te kun aanpas- Ook Krol maakt zich de meeste zorgen over de ontmoeting met West-Duitsland. „Dat wordt on getwijfeld weer een prestigeslag. In het verleden zijn we daarin meestal niet erg gelukkig ge weest. Maar kansloos zijn we ze ker ook niet. Twee jaar geleden in Argentinië hebben we toch aan getoond niets minder te zijn dan de Duitsers. Dat kan voor ons een stimulans betekenen om voor een goede herhaling te zor gen" ROME - Het Nederlands elftal dat voor de strijd om het Europees kampioenschap voetbal in Italië ingedeeld is in groep 1, samen met West-Duitsland, Tsjecho slowakije en Griekenland zal op 11 juni zijn eerste wedstrijd tegen Griekenland in Napels spelen. De tweede wedstrijd, die op 14 juni eveneens in Napels zal worden gespeeld, moet Nederland tegen West-Duitsland aantreden. Op 17 juni speelt Oranje zijn derde wedstrijd tegen Tsjechoslowa kije in Milaan. In groep 2 is Italië zwaar favoriet. Engeland, België en Spanje zijn bij het gastland ondergebracht. Het complete wedstrijdschema voor de eindronden van het toer nooi om het Europees voetbal kampioenschap voor landen teams ziet er als volgt uit 11 juni Rome: Tsjechoslowakije- West-Duitsland en Napels: Grie kenland-Nederland. 12 juni Mi laan: Spanje-Italië en Turijn: België-Engeland. 14 juni Rome: Tsjechoslowakije-Griekenland en Napels: West-Duitsland-Ne- derland. 15 juni Milaan: Spanje- België en Turijn: Italië-Enge- land. 17 juni Milaan: Tsjecho- slowakije-Nederland en Turijn: West-Duitsland-Griekenland. 18 juni Napels: Spanje-Engeland en Rome: Italië-België. 21 juni Na pels: wedstrijd om de derde plaats tussen de nummers twee van elke groep. 22 juni Rome: fi nale. 24 juni: eventuele over te spelen finale. In Rome werd er ook geloot voor de kwartfinales van het Europese bekertoernooi voor landenploe gen met spelers tot 21 jaar. De lo ting voor de kwartfinales had het volgende resultaat: Tsjechoslo- wakije-Joegoslavië, Sowjet- Unie-winnaar Italië-Zwitserland, Engeland-Schotland, Hongarije- Oost-Duitsland. LEIDEN - Sporthal uit, vliegtuig in en vliegtuig uit, sporthal in. Dat is zo ongeveer het leven van een basketballer van Parker Leiden in de fase dat én voor de Europa Cup gespeeld moet worden én de vaderlandse competitie z'n gewone gangetje gaat. Tijd om op verhaal te komen is er niet, tijd om stil te staan bij een nederlaag al evenmin. Gisteren Panathinaikos, vandaag Rotter dam Zuid. Een verschil van dag en nacht, letterlijk en figuurlijk. In één geval betekende dat toch nog een meevaller. Voor hetzelf de geld staat er een moeilijker tegenstander op het programma Dan had het er voor de "bleke gezichtjes" nog vervelender uitge- Nu ging het allemaal nog wel. Rotterdam is dit seizoen geen schim meer van wat het geweest is en dus kon de equipe van Blom, die gisteren om vier uur uit Athene op Schiphol landde, de kater ten spijt met een gerust hart aan dit plichtmatige karwei beginnen. Men hoefde niet opnieuw tot de bodem te gaan (voor zover dat al zou kunnen) om te winnen, want het verschil tussen "boven en onder" in de eredivisie is eenvoudigweg veel te groot. Karikaturen De vraag was eigenlijk alleen in hoeverre Leiden het nog kon op brengen om de amusementswaarde van dit duel nog enig aanzien te geven. En zowaar dat lukte nog ook, zij het dan dat voor een goed deel te danken was aan "anderen". Want los van de presta ties van Mitchell Plaat (die in de eerste helft "gewoon" 87% van zijn pogingen doel zag treffen) en Harry Kip (die in Athene ten onrechte de zwarte piet kreeg toegeschoven en sommige van zijn medespelers middels zijn inzet terecht wilde wijzen) waren het toch de arbiters die zij het in negatief opzicht de show stalen bij de simpele 120-89 zege die Leiden behaalde. Zij voelden namelijk het ontspannende karakter van deze niets betekenende ontmoe ting totaal niet aan. Maakten karikaturen van zichzelf door de paar hoogtepuntjes die dit verder nauwelijks interessante duel kende met veel misbaar terug te halen naar de realiteit. De regels zo strak hanterend leek het wel of er een wedstrijd uit de play-offs aan de gang was. En daar was nou net geen sprake van. Slachtoffer Ervin Giddings, die overigens opnieuw zéér matig acteerde, werd het voornaamste slachtoffer van de geldingsdrang der heren in het grijs. Tot tweemaal toe maakte hij een schitterende dunk, maar beide keren moest hij dat met een technische fout bekopen. Inderdaad, volgens de regels mag de ring niet geraakt worden. Maar het overijverige gedoe van de referees wekte hoe dan ook lachwekkend, want in een wedstrijd als die van gisteravond die, omdat het krachtsverschil de spanning totaal weghaalt, het hier van moet hebben, moet dit gewoon kunnen anders blijft er niets over. Enfin, hoongelach werd hun deel en ook dat was vermake lijk. Prettig Over de wedstrijd zelf valt verder weinig tc melden. Bij rust was het verschil al 21 punten. De Amerikaan Downey, topscorer in de eredivisie, had een prettige avond, want met -it; punten schroefde hij zijn totaal weer flink op. Applaus was zijn deel bij een loeihar de dunk. Typerend natuurlijk, zoiets gebeurt alleen maar in wed strijden die niets om het lijf hebben. Een toch weer ijverige Jim Woudstra werd met 30 punten topscorer bij.de thuisclub. Chris Plaat en Joost Cornelissens speelden aan het eind lekker mee. Zaterdag komt Punch op bezoek. Een zwaardere kluif. Maandagavond stapt Leiden vervolgens weer in het vliegtuig richting Milaan. AD VAN KAAM Topscorers Leiden - Woudstra 30, Bruinsma 22, Plaat 20. Kruidhof 14. Kip en Giddings 10, Joost Cornelissens en Chris Plaat 6. Leijsner 2. Rotterdam - Downey 46, Everett 19. DEN BOSCH-EBBC Den Bosch is tegen Europa Cup-houder Bosna Serajewo toch nog tenonder ge gaan. Wel kwam de Nederlandse basketbalkampioen uit kansloze positie (38-53 bij rust) erg knap terug onder leiding van Kees Akerboom, maar in de slotfase van het duel werd toch nog verlo ren. Dooreen onzuivere pass van Jan Dekker, die bij een stand van 76-76, zestien seconden voor het einde het belangrijke Bossche balbezit verspeelde. Bosna onderschepte en tellen later flitsten de cijfers 78 op aan de voor Den Bosch verkeerde kant van het scorebord. Daarmee werd EBBC op het nippertje ge confronteerd met een dure ne derlaag, want in de loodzware fi- nalegroep van de belangrijkste Europese beker mag je thuis niet verliezen. Nu dat wel gebeurde zal Den Bosch de grote finale in West-Berlijn niet meer halen. Topscorers Den Bosch: Akerboom (24), Kirk- land (16), Lister(14)en Dekker 10. Bosna Serajevo: Radovanovic (25), Delibasic (18) en Benacek (13). ££A SSS/SAT/CWÉEl. 355W A-4 1 Ia o./UV.X I VLA 5 CSUW/ ,.VF*= v C5FZ&.[r.'-W V OFM£F SOWO £V£/V 'c? KO/.OMEÏ.DST 7if<S^7V POFLFu/VF Vv 7FO£/v-,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13