NAVOenEG eensgezind tegen de Sowjet-Unie "Parijs moet komen met nieuw voorstel" Geen enthousiasme OS-boycot Sowjet-Unie veroordeelt eis van VU! Onzekerheid Bonn door Afghanistan Aanhang voor Edward Kennedy groeit weer WOENSDAG 16 JANUARI 1980 (Van onze correspondenten) BRUSSEL-LONDEN - De meeste NAVO-landen voelen weinig voor een boycot van de Olympische Spelen in Moskou als straf' voor de Sowjet-Unie wegens de Russi sche invasie in Afghanistan. Dit bleek gisteren tijdens een zitting van de NAVO-raad in Brussel, waar het optreden van de NAVO- landen tegenover Moskou werd besproken. Alleen Canada toonde zich een voorstander van een olympische boycot. Ook Engeland zou er voor voelen geen atleten naar Moskou te sturen zolang er Russische sol De Europese Negen gaven de Eu ropese Commissie opdracht reglementen uit te werken om te voorkomen dat de Europese graanexporteurs het 'gat' zouden proberen te vullen, dat is ont staan door het besluit van Was hington de export van 17 miljoen ton graan naar de Sowjet-Unie op te schorten. De EG zal ook de ex port van kippen en varkensvlees naar Rusland beperken. Alleen de traditionele handel blijft on aangetast. De ministers van buitenlandse za ken van de Negen spraken in een verklaring hun grote zorg uit over het Russische ingrijpen in Af ghanistan, „een niet-gebonden land dat behoort tot de islamiti sche wereld". De invasie van Moskou vormt een bedreiging voor de vrede, veiligheid en sta biliteit in deze regio, inclusief het Indische subcontinent, het Mid den-Oosten en de Arabische we reld, aldus de verklaring. De Negen herinneren eraan dat hun opvatting over ontspanning be tekent dat détente ondeelbaar is en een wereldwijde dimensie heeft. Dit werd ook benadrukt in een verklaring die NAVO-secre- taris-generaal Luns na afloop van het NAVO-beraad oplas. „Déten te is ondeelbaar en wederzijds". De NAVO-landen zijn er ook van overtuigd dat een dergelijk on derneming (de Sowjet-invasie in Afghanistan) niet straffeloos on dernomen kan worden. Belang Wat dit laatste betreft, willen de NAVO-landen bij de landen in de Derde Wereld nog eens beklem tonen „waar hun werkelijke be lang" ligt, zoals van Nederlandse kant werd opgemerkt. Speciale aandacht zal daarbij worden be steed aan de landen in de regio rond Afghanistan. De Neder landse woordvoerder betoogde dat een „krachtige stellingname van de NAVO een geruststelling voor de Derde Wereld zou bete kenen". Misschien heeft de Sowjet-Unie zich misrekend bij haar besluit om in Afghanistan met militaire macht in te grijpen, aldus nog de Nederlandse vertegenwoordiger. „Mogelijk was het Russiche op treden bedoeld om een situatie te bevriezen in plaats van te veran deren. Na de schokgolf die is ont staan, vooral in de Derde Wereld, moet de prijs voor Moskou zo hoog mogelijk worden gemaakt", aldus de afgevaardigde uit Den Haag. daten in Afghanistan zijn. Van Nederlandse zijde werd alleen de verklaring van minister-presi dent Van Agt van vrijdag her haald. Daarin zei Van Agt dat de Nederlandse regering geen fi nanciële verantwoordelijkheid wenst te dragen voor uitzending van Nederlandse sportlieden naar de Olympische Spelen. MANILLA (DPA) - De Filip pijnse oppositieleider Benig- no Aquino is gisteren na een verlof van drie weken weer naar de gevangenis terugge keerd, zonder dat hij een ontmoeting met president Marcos heeft gehad. Aquino had tevergeefs gewacht op een beslissing van de Fi lippijnse president om zijn verlof te verlengen. Na zijn te rugkeer in de gevangenis spraken waarnemers hun twijfel er over uit of het wel tot een ontmoeting zal komen tussen de oppositieleider en president Marcos, die wel in teresse in een gesprek met Aquino zou hebben, gezien zijn eerdere voorstel aan Aquino zitting te nemen in een adviesraad over de staat van beleg. Aquino gold voor de presi dentsverkiezingen in 1973 als één van de kansrijkste tegen kandidaten van Marcos. In september van 1972 werd hij echter na de uitroeping van de nu nog van kracht zijnde staat van beleg, gearresteerd en door een militaire recht bank wegens moord en on dermijnende activiteiten ter dood veroordeeld. NAVO-secretaris-g ener aal Luns zei na afloop van het NAVO-beraad dat sommige landen zich erg voorzichtig hadden uitgelaten. Gewezen was op de grote moei lijkheden met de sport-lobby's. Andere landen hadden zich voor stander betoond van verplaat sing van de Olympische Spelen naar pen andere hoofdstad. WASHINGTON (DPA/UPI) - Ter wijl de Verenigde Staten in sterke mate op het internationa le vlak actief zijn, gaat binnens lands het politieke proces, dat eind dit jaar uit moet lopen op de keuze van de 40ste president, schijnbaar ongestoord door. Zo wordt volgende week dinsdag in Iowa een "stemming" gehou den onder de leden van de De mocratische Partij, waar een keuze kan worden gemaakt tus sen president Carter en senator Edward Kennedy, die tot dusver gepoogd heeft de Amerikanen duidelijk te maken dat het hun aan leiding heeft ontbroken ge durende de ambtstermijn van de huidige president. Kennedy kreeg gisteren steun voor zijn kandidatuur van de kant van enkele vakbonden: Rijn-zoutverdrag op economi sche of praktische gronden als onhaalbaar werden verworpen". Hij wees erop dat de Franse hou ding inzake de zoutvervuiling van de Rijn in Nederland „grote onrust" heeft veroorzaakt. Van der Meij zei nog dat Den Haag verheugd is over de drie resolu ties die het Europees parlement heeft aangenomen over de Fran se houding tegenover de zout vervuiling van de Rijn. De Franse bewindsman Jean Frangois Pon- cet (buitenlandse zaken) zei op zijn beurt dat het Europese par lement geen enkele bevoegdheid heeft om zich met deze kwestie bezig te houden. Minister Poncet herhaalde dat Frankrijk de doelstellingen van het Rijn-zoutverdrag volledig blijft onderschrijven. De Duitse staatssecretaris Von Dohyanani (buitenlandse zaken) bepleitte ook een „zo snel mogelijke" op lossing van het probleem van de zoutlozingen van de Franse kali- mijnen, maar voegde eraan toe dat hij begrip had voor het di lemma waarin de Franse regering zich bevindt. voorzitter Douglas Fraser van de verenigde automobielarbei dersbond (met anderhalfmil- joen leden) sprak zich vóór de senator uit Massachusetts uit bij diens streven de Democrati sche kandidatuur in de wacht te slepen ten koste van de kansen van Jimmy Carter en van gou verneur Edmund Brown van Ca- lifornie. Fred J. Kroll, die leider is van de 235.000 leden tellende bond van spoorweg- en luchtvaartarbei ders, zei zich persoonlijk voor Kennedy te zullen inzetten. Overigens werden de Amerikanen gisteren langs twee wegen her innerd aan het drama van Chappaquiddic-k, waar Edward Kennedy in 1969 een hoofdrol speelde in een auto-ongeluk dat het leven kostte aan de 28-jarige secretaresse Mary Jo Kopechne. De krant "Washington Star" (met een oplage van ruim 300.000 exemplaren) meldde, zich op een onderzoek van deskundigen be roepend, dat de lezing die Ken nedy tot dusver van het voorval gegeven heeft, verkeerd is. Het in ruim 18 miljoen exempla ren gedrukte weekblad "Rea der's Digest" schrijft in zijn fe bruarinummer dat uit nieuw onderzoek door de meest voor aanstaande Amerikaanse onge luksdeskundigen gebleken is, dat de senator op de ongeluks- 'dag meer dan tweemaal zo hard op de brug waar vanaf hij in het water stortte, toegereden was dan hij steeds heeft gezegd. Daardoor had hij zich, aldus de Digest, aanzienlijk nonchalan ter gedragen dan men tot nu toe mendem Vit enkele vraaggesprekken met Britse atleten is verder gebleken dat weinigen bereid zijn om de Olympische Spelen te boycotten. Een opinieonderzoek heeft verder uitgewezen dat het vooral de ou deren van over de 65 jaar zijn (51 procentdie vinden dat Engeland zich zou moeten terugtrekken, vergeleken met 28 procent van de jongeren in de leeftijdsgroep van 15 tot 24 jaar. De Lagerhuisgroepdie zich tegen Moskou verzet als plaats voor het vierjaarlijkse sportgebeuren, heeft inmiddels contact met Mun- chen en Montreal gezocht, als mo gelijke vervangers. PAGINA 9 PESJAWAR Reuter/AFP/UPI) - De Sowjet-Unie heeft gisteren de eis van de VN tot terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Afghanistan veroordeeld. Tass liet weten dat de resolutie van de algemene vergadering van de VN waarin deze eis staat, bedoeld is om de veiligheid in Afghanistan te ondermijnen. De resolutie, aldus Tass, is de VN opgelegd door Amerika China en hun bondgenoten. De Russische strijdkrachten in Af ghanistan zouden versterking krijgen. In berichten uit Afgha nistan wordt gezegd dat er ka nonnen, tanks en ander militair materieel naar de Russische troepen in dit land worden ge zonden. Uit het gebied van de Khyberpas aan de grens tussen Afghanistan en Pakistan meldde een corres pondent van Reuter dat de Rus sen zich daar op een langdurige campagne schijnen voor te be reiden. Volgens diplomaten in Kabul, aldus de correspondent, hebben guerrilla-eenheden uit diverse Afghaanse stammen Russische konvooien aangeval len op de weg van Kabul naar de Sowjet-Unie. Deze weg is van grote strategische betekenis in het huidige conflict In Pesjawar zeiden Afghaanse guerrillaleiders dat de strijd in het oostelijke berggebied van Af ghanistan de afgelopen twee da gen is opgelaaid. Aan beide kan ten zouden doden en gewonden zijn gevallen. De nieuwe Afghaanse regering van Babrak Karmal tracht kennelijk de Iraanse leiders te paaien. Zij stuurde ^jatollah Chomeini, de feitelijke machthebber in Iran, een in hartelijke bewoordingen gestelde boodschap, waarin wordt benadrukt dat Kabul nau we en vriendschappelijke be trekkingen met Iran wil. Inmiddels heeft de Amerikaanse regering het bericht bevestigd dat Russische strijdkrachten stellingen hebben betrokken langs de grens tussen Afghanis tan en Iran. Gemeld was dat het om en divisie van zeker 10.000 man ging, maar volgens Was hington zijn het er niet zoveel. Malcolm Toon, voormalig Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, liet gisteren weten dat hij het vo rig jaar, toen hij nog in functie was als ambassadeur, het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken 'bijna dagelijks' gewaarschuwd had voor een Russiche inval in Afghanistan. "Het verbaasde mij dan ook wel te horen dat president Carter ver rast was door de gebeurtenissen in Afghanistan", aldus Toon. GEWONDEN BIJ BOMAANSLAGEN NOORD-IERLAND BELFAST (Reuter) - Op vier ver schillende plaatsen in Noord- Ierland zijn gisteren bommen tot ontploffing gebracht door leden van het verboden Ierse Republi keinse Leger, waarbij vier men sen, drie politieagenten en een burger, gewond raakten. In de buurt van de grens tussen de Ierse Republiek en het onder Brits bestuur staande Noord- Ierland brachten de terroristen een landmijn tot ontploffing op het moment dat een particuliere auto passeerde die onder politie- geleide stond. In Belfast pleegden twee vrouwen bomaanslagen bij een bankge bouw. De projectielen konden, nadat de omgeving was afgezet, tijdig onschadelijk gemaakt worden. Bij aanslagen elders in Noord-Ierland ontstond slechts lichte schade. De Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken V/arren Christopher, die de VS in het Brusselse overleg vertegenwoor digde, drong echter niet aan op een gemeenschappelijk optrekken van de NAVO-landen op dit punt, aldus welingelichte NAVO-krin- Honderd Britse Lagerhuisleden hebben een parlementaire motie ondertekend, waarin het bestuur van de Olympische Spelen met klem wordt gevraagd de Spelen niet in Moskou te houden wegens „de Russische agressie in Afgha nistan". (Van c correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - De NAVO-landen willen zoveel mogelijk en verenigd front vormen tegenover de Sowjet-Unie. Dat is de politieke betekenis van de afspraak die ze gisteren op een speciale zitting van de NAVO-raad overeenkwamen. De afspraak houdt in dat elk land zich zal onthouden van enig besluit dat afbreuk zou kunnen doen aan een maat regel dat een ander NAVO-land tegen de Sowjet-Unie neemt. Ongeveer op hetzelfde ogenblik besloten de Europese Negen hun handelspolitiek zo aan te passen, dat de Amerikaanse maatregelen tegen Moskou - zoals de stopzet ting van de graanuitvoer - niet zouden worden ondermijnd. Di rect noch indirect, aldus de Bel gische minister van buitenlandse zaken Simonet, die hieraan toe voegde: „Dit is de prijs die de Sowjet-Unie moet betalen voor de invasie in Afghanistan". Het NAVO-beraad, waaraan spe ciale afgezanten zoals de Ameri kaanse onderminister Warren Christopher (buitenlandse za ken) deelnamen, leverde geen nieuwe gemeenschappelijke stappen tegenover Moskou op. Wel zei secretaris-generaal Luns dat de principe-afspraak „elkaar niet voor de voeten te lopen" be trekking had op „alle soorten handel", dus niet alleen de leve ring van agrarische produkten aan de Sowjet-Unie. „Gat" De Europese Negen voegden direct een bescheiden daad bij het woord. Zij besloten op aandrang van West-Duitsland de Arabische Golfstaten uit te nodigen voor een veelomvattende dialoog. De Europese Commissie moet voor stellen gaan uitwerken voor hulp aan Afghaanse vluchtelingen in Pakistan. De boterexport naar de Sowjet-Unie wordt voorlopig stilgelegd. Over export van hoogwaardige technologie naar het Oostblok werd niet gespro ken, omdat de Gemeenschap op dit punt geen gemeenschappelijk beleid heeft. Nederland over Rijn-zoutverdrag: BRUSSEL - De regering heeft Frankrijk een schot voor de boeg gegeven met het oog op het komende overleg over het Rijn- zoutverdrag. In de Euro- pese ministerraad deed staatssecretaris Van der Meij (Europese zaken) gis teren een beroep op Parijs „met nieuwe voorstellen te komen die getuigen van realiteitszin". Marcos zet tegenstander opnieuw in gevangenis Eind januari komt de internatio nale Rijncommissie bijeen. Frankrijk heeft aangekondigd dat het dan met nieuwe voorstel len zal komen om de vervuiling van de Rijn met zout tegen te gaan. Zoals bekend besloot de Franse regering afgelopen herfst het Rijn-zoutverdrag niet ter goedkeuring aan het Franse par lement zou voorleggen omdat er geen meerderheid voor was. Volgens het Rijn-zoutverdrag wa ren de Fransen verplicht de lo zing van zout in de Rijn door de Franse kalimijnen in de Elzas aan banden te leggen. Nadat Den Haag de Nederlandse ambassa deur in Parijs had teruggeroepen voor overleg om zo de Neder landse teleurstelling over het Franse regeringsbesluit te de monstreren, verzekerde Parijs dat het de aangegane verplich tingen toch wil nakomen. Staatssecretaris Van der Meij noemde het gisteren een vereiste dat de Franse voorstellen van realiteitszin zullen getuigen en „geen ideeën zullen behelzen die al vroeger in het overleg over het BONN - De Russische inval in Afghanistan heeft in Bonn voor spanningen gezorgd. De Westduitse regering weet nog altijd niet precies hoe er moet worden gereageerd. Rege ringswoordvoerder Armin Grunewald heeft weliswaar bevestigd dat de belangen van Washington gelijk zijn aan die van de Bondsrege ring, maar hij wilde niet zeg gen of dit ook betekent dat de solidariteit met de Verenigde Staten voorrang heeft boven een Europese overeenstem ming met vooral Frankrijk. Evenals Frankrijk wil de Bondsrepubliek vasthouden aan de ontspanningspolitiek, en daarom dient er voorzich tig te worden gemanoeu vreerd. Het motto is daarbij: „Berlijn is dichterbij dan Ka- bul". De ontspanningspolitiek is al tijd het paradepaard van de sociaal-liberale regerings coalitie geweest. Door deze politiek is het voor miljoenen Westduitsers mogelijk ge worden naar het Oosten en vooral de DDR te reizen. Om gekeerd waren duizenden „exile-Duitsers" in staat zich definitief in de Bondsre publiek te vestigen. Dat pro ces mag volgens de Westduit se regering door de Russische overval op Afghanistan niet worden gestopt. Vandaar dat regeringsleider Helmut Schmidt er niet aan denkt zijn geplande bezoek aan de Oostduitse staats- en partij chef Erich Honecker en de Russische secretaris-gene raal Brezjryev af te zeggen. „De dialoog met het Oosten moet verdergaan". Aanvankelijk had de CDU- CSU-oppositie zeer gematigd op de gebeurtenissen in Af ghanistan gereageerd. Toen de bondsregering prijzende woorden voor die houding over had, veranderden de christen-democraten hun standpunt bijna 180 graden. De „Union" is een felle cam pagne tegen de regeringscoa litie in Bonn begonnen onder het motto „Een totaal debacle van tien jaar Ost-politik". Kandidaat-kanselier Franz-Jo sef Strauss zei dat „de firma Brandt, Bahr, Wahner en Schmidt het Duitse volk heeft misleid". Er was maar één remedie, namelijk dat hij, Strauss, die altijd al had ge zegd wat de werkelijke be doelingen van de Sowjet- Unie waren, het roer in Bonn zou overnemen. Terwijl ie mand als SPD-voorzitter en Nobelprijswinnaar Willy Brandt ernstig waarschuwt voor overreacties ...„die tot oorlog kunnen leiden"... CDU-afgevaardigde Mertens zegt echter, dat Washington op moet houden een ont spanningspolitiek te steunen zoals die door de regering- Brandt in gang is gezet. Vol gens Mertens moet er in de ja ren '80 een „voortdurende, berekenbare en doelbewuste politiek worden gevoerd, die binnen het westelijk bondge nootschap is afgesproken en die niet vandaag Brezjdjev omarmt en hem morgen weer vervloekt". De CDU-CSU vindt dat Schmidt niet naar Honecker en Brezjnjev moet reizen, dat er ernstig moet worden nage dacht over een boycot van de Olympische Spelen in Mos kou, dat de Sowjet-Unie geen kredieten meer moet krijgen en dat er geen technische produkten aan Rusland meer moeten worden geleverd die direct of indirect tegen het Westen of de Derde Wereld kunnen worden gebruikt. Verder vindt de oppositie dat de door de Sowjet-Unie al be stelde voedingsmiddelen moeten worden bestemd voor de ernstig in nood verkerende landen van de Derde Wereld. Er wordt ook gepleit voor een uitbreiding van de westerse invloedssfeer in het Midden- Oosten, zodat olietransporten in geval van nood kunnen worden beveiligd. Deze uitlatingen moeten ook weer niet zo worden geïnter preteerd dat de CDU-CSU te rug wil naar de koude oorlog. Strauss legt er nog altijd de nadruk op dat hij als geen an der „aan de vrede hangt", dat hij weliswaar geen „pacifist uit overtuiging" is, maar een „pacifist uit verantwoor ding". Er moet echter, zeg"» Strauss, afscheid worden ge nomen van de „illusies van de ontspanningspolitiek". Dit jaar, in oktober, zijn er in West-Duitsland bondsdag verkiezingen. Daarvoor wordt gekozen in de deelsta ten Baden-Wurttemberg, Saarland en Noordrijn-West- falen. Het ligt dus voor de hand dat de verkiezingsstra tegen van de CDU-CSU zich afvragen of Afghanistan er niet toe by kan dragen, hoe cynisch dat misschien ook klinkt, dat hun kandidaat Strauss de volgende rege ringsleider van de Bondsre publiek wordt. Dat ziet Strauss zelf ook zo. De oppo sitie belijdt krachtig solidari teit met de Amerikanen, ter wijl de regering als een slap, niet tot handelen in staat zijnd stelletje wordt afgeschil derd. Voor Helmut Schmidt is de si tuatie er niet gemakkelijker op geworden. Hij kan, als lei der van de machtigste Euro pese bondgenoot, de Ameri kanen niet in hun hemd laten staan. Maar hij kan evenmin de Russen zo hard voor het hoofd stoten dat daardoor de ontspanningspolitiek voor goed als museumstuk wordt bijgezet. Senator Kennedy: op

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9