Voorzitters van CDA kritiseren houding Van Agt Ontruiming kraakpanden lokt veel discussie uit Maatregelen tegen topambtenaren Kamervragen over houding Van Agt inzake Spelen Moskon m- Inslag van meteoriet deed de dinosaurus uitsterven Poging onrust te bezweren j Klein uit Kamer j Nederlands echtpaar betrokken bij enorme zwendel met vals geld WOENSDAG 16 JANUARI 1980 DEN HAAG (ANP) - De Pvd A-frac- tie in de Tweede Kamer wil weten wat premier Van Agt vorige week bedoelde toen hij zei dat de Ne derlandse regering geen finan ciële verantwoordelijkheid wenst te dragen voor de deelna me van Nederlandse sportlieden aan de Olympische Spelen in Moskou. De socialisten Ter Beek en Worrel hebben de premier gisteren schriftelijk gevraagd of de rege ring een directe of indirecte fi nanciële bijdrage aan de uitzen ding voor sporlieden naar Mos kou levert. Zij willen tevens horen op welke manier deze bijdrage plaats vindt en om welk bedrag het gaat. Ter Beek en Worrell stellen vervol gens de vraag wat de minister raad heeft besloten ten aanzien van Nederlandse deelname aan de Olympische Spelen of, indien er niets besloten is, waarop dan de mededelingen van de minis ter-president, gedaan tijdens zijn wekelijkse persconferentie, zijn gebaseerd. Van Agt zei vrijdag dat minister Gardeniers van CRM zou nagaan of er sprake is van overheidsbij dragen aan de uitzending van Nederlandse sporters naar de Spelen. Mocht dit het geval zijn dan zou daar niets van kunnen komen, aldus de premier. Communiqué Ook de georganiseerde sport in Nederland (NSFen NOC) zal zich tot de regering wenden om op heldering te krijgen over de uit spraken van Van Agt. Namens de georganiseerde sport in Neder land schrijft de NSF, na een on derhoud met het NOC in een communiqué: "Deze uitspraken hebben niet alleen aanleiding ge geven tot verwarring, maar zou den ook grote gevolgen kunnen hebben voor het toekomstige sportbeleid in Nederland". In het communiqué stelt men ver der: "Voorzover is gesproken over verstrekking van rijkssub sidies, stellen wij vast dat in Ne derland dergelijke subsidies met betrekking tot de topsport (Eu ropese- en wereldkampioen schappen en Olympische Spelen) niet voorkomen". Ook staat er in het communiqué dat als de pre mier de bedoeling mocht hebben eventuele rijkssubsidies te han teren als instrument om de sport te bewegen tot bepaalde politieke gedragingen dit in strijd zou zijn met het subsidiebeleid zoals dit op alle niveaus in Nederland wordt toegepast. Mensenrechten Het comité Olympische Spelen en Mensenrechten hanteert de poli tiek van de dialoog, waarbij niet uitgesloten is dat in het geval van een verslechtering van de inter nationale politieke' situatie een boycot van de Spelen in Moskou ter discussie zal kunnen komen. Dit staat te lezen in een verklaring die het comité gisteren uitgaf na een bijeenkomst in Den Haag. Het comité wordt gevormd door een groot aantal min of meer be kende Nederlanders en staat on der voorzitterschap van het PvdA-kamerlid Ed van Thijn. In april wordt in Den haag een in ternationale toetsingsconferentie gehouden, waarbij ook soortge lijke comités uit andere landen aanwezig zullen zijn. Daarbij zal één van de onderwerpen "boycot of dialoog" zijn. rililiMilT.lir V w. n ii.T. IU.T M5.I»! iprti Een gebarricadeerde toegang tot één van de gekraakte panden c Amsterdamse Keizersgracht. AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Polak van Amsterdam is niet verplicht om voor de ont ruiming van de gekraakte pan den van de Ogem aan de Keizers gracht op grote schaal politieas- sistentie beschikbaar te stellen. Hij heeft op dit punt beleidsvrij heid. De ontruiming van de vijf panden zal zoveel politiegeweld vergen, dat het middel in geen verhouding staat tot het doel. De burgemeester mag - en móet wel licht - daarom het belang van de openbare orde laten prevaleren boven de tenuitvoerlegging van het gerechtelijk bevel tot ontrui ming. Dat is de mening van de Rechts winkel in Amsterdam. Een me ning die wordt onderschreven door vijf hoogleraren, te weten prof. Duk van de universiteit van Amsterdam, prof. Hulsman, en prof. Verkruysen van de Erasmu- suniversiteit, prof. Peters van de AMSTERDAM (ANP) - Onge veer 65 miljoen jaar geleden sloeg ergens op onze aarde een meteoriet van 10 tot 15 kilometer doorsnee met een gigantische klap te pletter. De kolos verpulverde door de in slag en wierp 36.000 kubieke kilometer van zijn eigen stof de lucht in. Voldoende voor een totale, wereldomspan nende zonsverduistering van vier tot vijf jaar in welke pe riode veel leven op aarde, on der meer de dinosaurus, stierf. De inslag luidde tevens het begin van een nieuw tijd perk in, het tertiair. Dit is de conclusie die de Am sterdamse geoloog drs. J. Smit heeft getrokken na vijf jaar onderzoek, waarop hij in september aan de universiteit van Amsterdam tevens hoopt te promoveren tot doctor in de geologie. Volgens Smit is het allang bekend dat een enorme catastrofe in die pe riode verantwoordelijk moet zijn geweest voor ingrijpende veranderingen op aarde. Maar bij het zoeken naar wat er nu precies is gebeurd, is men tot dusver nooit verder gekomen dan gissingen. Smit zal de theorie in zijn proef schrift met bewijzen staven. Bij bodemkundig onderzoek in een gebied vlak bij het Spaanse Caravaca (150 kilo meter ten westen van Alican te) ontdekte hij dat grondla gen uit het einde van het krijt- tijdperk wemelen van de planktonresten. Het gebied is namelijk een oude oceaanbo dem. Één laagje hoger echter is het volledig gedaan met de resten van het toenmalige oceaanleven. Dat nieuwe laagje nu, werd volgens Smit 65-miljoen jaar geleden na de meteorietinslag gevormd. Iridium Smit weet dat vrij zeker omdat De Amsterdamse geoloog Smit houdt een 23 kilogram teoriet vast voor een afbeelding van een dinosaurus. een zogenaamde neutronen- activeringsanalyse aantoon de dat in dat nieuwe laagje een concentratie iridium (een soort platina) zit die 500 maal hoger is dan normaal. Dat dium is volgens Smit afkom stig van het verpulverde en over de aardbol verspreide meteorietstof. De jaren du rende zonsverduistering be tekende de dood voor het plantaardige en dierlijke planktonleven aan de op pervlakte van de oceaan. De ze twee feiten, het plotseling verdwijnen van planktonres ten en de plotselinge abnor male verhoging van iridium in de daarbovengeleven bo demlagen, moeten drs. Smits theorie onderbouwen. Het Spaanse onderzoekgebied meet 50 bij 150 kilometer en is al in 1958 als "concessiege bied" toegewezen aan de uni- versiteit van Amsterdam. Het bijzondere ervan is volgens Smit dat er volledig gave bo demlagen te vinden zijn die zich in een periode van 200 miljoen jaar hebben ge vormd. Ongeveer 20 miljoen jaar gele den is het gebied uit de oce aan omhoog gekomen en werd het land. Smit heeft de bodemlaagjes in periodes van honderd jaar uiteengerafeld, waardoor hij in feite door de pre-historie kon "bladeren". In totaal nam hij sinds 1975 ongeveer 500 bodemmon sters. Omdat de lagen nog exact in volgorde liggen als toen ze miljoenen jaren gele den werden gevormd, kon Smit vrij nauwkeurig vast stellen tot welke tijd iedere laag behoort. Heel duidelijk is volgens hem te zien waar het krijt ophoudt (na de inslag) en het tertiair begint. Overigens is Spanje niet het enige gebied waar het iridium in deze hoge concentratie is aangetoond. De Amerikaanse hoogleraar W. Alvarez van de universiteit van Californië, heeft hetzelfde in Italië ge vonden en ook in Denemar ken vonden geologen iri- dium-rijke bodemlagen uit het begin van het tertiair. Gaaf Mochten er elders op de aard bodem nog dergelijke gave bodemlagen gevonden wor den dan wil Smit graag on derzoeken of zijn Spaanse bevindingen ook daar opgeld doen. Op het ogenblik pro beert hij erachter te komen waar de meteoriet is ingesla gen. De kans dat hij die plaats vindt acht hij zelf overigens erg klein. Berekeningen hebben uitgewe zen dat bij de klap net zoveel energie vrijkwam als de zon in één jaar produceert. De hit te was zo intens dat de op pervlakte van het oceaanwa ter over de hele wereld negen graden warmer werd. De kra ter moet volgens Smit 170 tot 200 kilometer in doorsnee zijn en zo'n vier kilometer diep. De kans bestaat volgens Smit nog iedere dag dat de aarde door een reuzemeteoriet wordt getroffen. Zwervende hemellichamen met door sneden tot acht kilometer kruisen regelmatig de baan van de aarde. Een botsing zou volgens hem dezelfde conse quenties hebben als 65 mil joen jaar geleden, alleen met dat verschil dat de mensheid het waarschijnlijk wel zal overleven, behalve natuurlijk de mensen die in het getrof fen gebied wonen. Maar, zo stelt Smit gerust, de kans op een botsing bestaat eens in de 70 miljoen jaar. Door gemeentebestuur van Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Directeur E. Kupers van de Amsterdamse dienst voor de sport wordt ont slagen "zonder het predikaat eer vol". B en W en de raadscommis sies voor personeelszaken en sport zijn het hierover eens ge worden, aldus een verklaring van de gemeente. Adjunct-directeur L. Bliek van de dienst zal worden overgeplaatst. Kupers zat in het comité, dat spe ciale dagen organiseerde waarop sportaccommodaties werden ge demonstreerd. Dat gebeurde op gemeentelijke sportvelden. Maar de ondernemingen, die de sport- uitrusting lieten zien, moesten voor de huur van de velden veel meer aan het comité betalen, dan het comité op zijn beurt aan de gemeente afdroeg. Dat heeft Ku pers in de hand gewerkt, aldus de verklaring. De dienstdirecteur wordt dan ook "onzorgvuldig beheer" verweten. Verder had hij moeten rapporte ren over de demonstratiedagen en had hij dienstreizen moeten beperken. De instructies van B en W hierover heeft Kupers ech ter genegeerd schrijft de gemeen te. Kupers heeft eerder zelf ont slag genomen. Bliek wordt met name ten laste ge legd, dat hij uitkeringen van de verzekering aan de gemeente "voor andere doeleinden heeft gebruikt dan waarvoor ze waren bestemd". Hij heeft daartoe doelbewust een aantal verschrij vingen gepleegd, waarbij hij een aannemer medeplichtig heeft gemaakt, aldus de verklaring. Het gaat hier om aanschaf door Bliek van een bloemenkas naast zijn dienstwoning. In de verkla ring staat niet dat de raadscom missies het eens zijn met de over plaatsing van de adjunct. Eind vorige week kreeg directeur D. van Wieringen van de dienst was, schoonmaak, bad- en zweminrichtingen ontslag "om disciplinaire redenen". Hem wordt vooral verweten dat hij be taald adviseur was van de bouw maatschappij die de zwembaden neerzette waarvoor Van Wierin gen tevens ambtelijk verant woordelijk was. Tegen hem loopt een justitieel onderzoek op grond van de wetten tegen corruptie. Vrouw moet naar inrichting ALMELO (GPD) - De Almelose rechtbank heeft gisteren de 31-ja- rige mevrouw A. Q.-Van de W. uit Almelo, die ontoerekenbaar werd geacht toen zij 23 juli haar vierja rig zoontje Mark met zes messte ken om het leven bracht, ontsla gen van rechtsvervolging. De rechtbank gelastte opneming van de vrouw voor maximaal één jaar in een psychiatrische inrichting. Zij achtte moord bewezen. De officier van justitie vroeg vorige week ook ontslag van rechtsver- universiteit van Utrecht en prof. Van Outrive van de universiteit van Leuven. De politie bereidt zich op het ogenblik voor om de vijf panden, die door 50 krakers tot het uiterste zullen worden verdedigd, massaal te bestormen. Gesproken wordt van 600 man. Dat is eenvijfde van het hele korps. Veldwachters Polak stelt dat hij verplicht is deze assistentie te verlenen, omdah Ogem, de eigenaresse, dat op grond van een gerechtelijk bevel tot ontruiming kan eisen. "Daar is geen sprake van", aldus echter Erik van den Berg van de Rechtswinkel. "Die verplichting bestaat slechts als er sprake is van een ernstig strafrechtelijk feit. Hier gaat het echter om een civiele zaak. De Ogem is door de rechter gemachtigd ds krakers te verwijderen, zonodig met behulp van de sterke arm. Dat wil nog niet zeggen dat Polak gehouden is daarvoor eenvijfde van het Amsterdamse korps in te zetten. Als hij twee veldwachters stuurt heeft hij aan zijn verplichtingen voldaan". Leen van der Linden, voorzitter van de Nederlandse Politiebond, is ook van mening dat bij de op handen zijnde ontruiming de no dige "vraagtekens" kunnen wor den geplaatst "De rechtswinkel heeft volkomen gelijk als zij stelt dat het beleid inzake politie-op- treden een kwestie is van priori teiten stellen. De beslissing of en in hoeverre voor een bepaalde ac tie politie wordt ingezet is een politieke keuze, die berust bij de burgemeester. Óver de vraag of in dit geval met zulk grof geschut moet worden gewerkt, is binnen het korps wel degelijk discussie gaande. Polak zal overtuigend moeten aangeven waarom hij Draaiboek Als het aan de PvdA-fractie in de Amsterdamse raad ligt, mag bur gemeester Polak de Ogem-pan- den aan de Keizersgracht door de politie laten ontruimen. Dit heeft fractievoorzitter Pelle Mug laten weten. De PvdA-fractie vindt wel dat al het mogelijke moet worden gedaan om escalatie bij de ontruiming te voorkomen. Daarom moeten de raadsleden van tevoren inzage krijgen in het ontruimings-draai- boek van de politie. Daarbij moet onder meer worden bekeken welke wapens de politie denkt te gebruiken. De aanpak van de po litie mag in geen geval oorzaak zijn van grote ongelukken, aldus Mug, die verder vindt dat Polak persoonlijk de leiding van de ac tie moet nemen. DEN HAAG (GPD) - De voorzitters van het CDA en de drie CDA-partijen hebben gisteren nogal scherpe kritiek geuit op het optreden van minister-president Van Agt in het kernwapendebat in december. Zij verwijten Van Agt dat hij het voortbestaan van het kabinet belangrij ker vond dan de zaak van de kernbewapening zelf. volging en verplichte opneming in een psychiatrische inrichting. Hij achtte eveneens moord bewe zen. Mevrouw Q. is fel gekant tegen ver plichte verpleging. Zy wenste deze op vrijwillige basis te on dergaan en zegt er sterk voor ge motiveerd te zijn. Mevrouw Q. was tot haar daad gekomen om dat zij voor haar en het kind in deze wereld geen toekomst meer zag. Een zelfmoordpoging had gefaald. De vier voorzitters gaven gisteren een verklaring van die strekking uit, in een poging de onrust die binnen het CDA - vooral in AR- kring - is ontstaan, te bezweren. CDA-voorzitter Steenkamp zei gisteravond goede hoop te heb ben die AR-leden, die nu dreigen het CDA te verlaten, binnen boord te kunnen houden. Dat geldt onder meer voor prof. Goudzwaard, de opsteller van het CDA-programma „Niet bij brood alleen", mr. Aantjes en mevr. La- ning Boersema (allen AR), die hun werk aan het.nieuwe CDA- programma hebben opgeschort, uit onvrede over de koers van het CDA. Aantjes verklaarde gisteravond desgevraagd, ook uit naam van prof. Goudzwaard, die in het bui tenland verblijft, „met voldoe ning" kennis te hebben genomen van de verklaring, maar wilde nog geen conclusies trekken. Daarmee wordt gewacht tot na de vergadering van het AR-bestuur van vrijdag. De partijvoorzitters prof. P. Steen kamp (CDA), L. van Leeuwen (CHU), H. de Boer (ARP) en P. van Zeil (KVP) schrijven in hun verklaring teleurgesteld te zijn over het feit dat het kabinet het eigen voortbestaan tot inzet van het kernwapendebat heeft ge maakt, waardoor de indruk ont stond dat de eigen positie belang rijker was dan duidelykheid over de zaak zelf. Zij keuren af dat premier Van Agt in dat debat een „onaanvaard baar" over de voorliggende PvdA-motie uitsprak. Het debat is daardoor geëindigd in een niet- zakelijke afweging. „Die had moeten gaan over de zaak zelf en niet over het voor of tegen het ka binet". CDA-voorzitter prof. Piet Steen kamp noemde gisteren de verkla ring van de vier voorzitters „een kritisch geluid aan het adres van een politieke geestverwant". Van Agt wilde gisteren overigens niet op de verklaring reageren. Steenkamp' sprak ten stelligste te gen dat het CDA „aan doelpoli- tiek de voorkeur geeft boven be- ginselpolitiek", zoals onder meer DEN HAAG (GPD) - Dr. Ger Klein (PvdA) gaat de Tweede Kamer verlaten en wordt directeur So ciale Zaken van het onderzoek sinstituut TNO. Klein was in het kabinet-Den Uyl staatssecretaris van onderwijs en wetenschap pen. Bij het besluit om een andere be trekking te aanvaarden, hebben ook gezondheidsredenen een rol gespeeld. Klein (54) is weten schappelijk medewerker ge weest bij Philips en was hoogle raar electronica aan de Techni sche Hogeschool van Delft. de opstelier van het CDA-pro gramma, prof. Goudzwaard, en nu ook de werkgroep „Niet bij brood alleen" zeggen. Volgens Steenkamp heeft het CDA de laatste jaren duidelijk een begin- selpolitiek gevoerd. De verklaring van de CDA-voorzit- ters wordt in politiek Den Haag gezien als een poging om in elk geval binnen het CDA de gelede ren weer te sluiten. Door de oor zaak voor de problemen bij Van Agt en het kabinet te leggen, ho pen de voorzitters de twijfelaars in de AR te kunnen behouden, zo heet het. De CD A-voorzitters doen in hun verklaring van gisteren dan ook een beroep op Goudzwaard en de zijnen te blijven werken aan het CDA-programma en zich „met ons in de voorste linies te blijven inzetten voor een zo herkenbaar mogelijk CDA". Volgens Steen kamp moet het CDA voorkomen dat er mensen zijn die in het CDA „in ademnood" raken. „We kun nen Goudzwaard en de zijnen niet missen", zei hij. Poging tot afpersing Heineken HOORN (ANP) - De Amster damse centrale recherche heeft in Hoorn drie arrestaties verricht in verband met een poging tot "financiële afper sing" van het Heinekencon- cern in Amsterdam. De ver dachten zijn de 32-jarige R. J. van der Z., de 33-jarige C. B. en de 35-jarige N. E. V. Meer gegevens wilde de recherche niet verstrekken Maar inmid dels is bekend geworden dat de verdachten verkeersvlie gers zijn. Een hoge politiefunctionaris verklaarde dat men niet meer over de zaak kwijt wil on> te voorkomen dat de handelwij ze van de verdachten navol ging zou vinden. Ook bij de brouwerij was men zwijg zaam. Een woordvoerder be vestigde de poging tot afper sing, maar verwees verder naar de Amsterdamse politie. "In het belang van het onder zoek mogen we geen nadere bijzonderheden geven", zo zei hij. FRANKFORT (DPA) - De officier van justitie in Frankfort is een onderzoek begonnen tegen tien personen, onder wie een hande laar uit Nederland en diens vrouw, die valse dollarbiljetten ter waarde van meer d^n vijf miljoen dollar nagemaakt en ver spreid zouden hebben. Het zou de omvangrijkste zaak in vals geld zijn sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Zes beklaagden zitten in voorar rest, de vrouw van de Nederlan der is inmiddels weer vrijgelaten. De handelaar zou op zoek naar een gunstig zaakje in vals geld in Zwitserland de tip hebben ge kregen dat hij zich met een druk kerij bij Frankfort in verbinding moest stellen. Bij een bijeenkomst in een hotel in Frankfort zou hij de valse miljoe nen in handen krijgen. De 47-ja- rijge Nederlander bleek echter niet in staat het valse geld voor de prijs van 580.000 mark over te nemen maar kreeg tenslotte toch 650.000 valse biljetten in com missie. Een Zwitserse vriend ried hem af de dollars over de grens te bren gen omdat zij door de "mise rable" druk onmiddellijk her kend zouden worden. Eind de cember wilde hij het valse geld daarom terug geven. Op dezelfde dag greep de politie °'hter in Bij een huiszoeking by Frankfort werden meer dan vier miljoen valse dollarbiljetten gevonden. De drukker zou verklaard heb- ben dat zijn moeder door Italia nen onder druk gezet was voor het verspreiden van het valse geld. Hij zou de biljetten niet zelf hebben gedrukt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7