Kabel-tv in Leiden is erg gewild "Snel optreden bij hart stilstand is belangrijk" Erfpacht schrikt kopers huizen af Troef nog in ziekenboeg Lezers schrijven Leids echtpaar Bey 50 jaar getrou wd PSP Huisvrouwen De afdeling Leiden-Oegstgeest van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen heeft het program ma voor het komende voor jaar samengesteld. Het ver meldt een groot aantal och tend-, middag- en avondbij eenkomsten. Donderdagmid dag om 14 uur wordt het spits afgebeten met een bijeen komst in de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Een korte ledenvergadering zal worden gevolgd door een in leiding van de schrijver Toon Kortooms. Aanvang 14 uur. Verder staan op het pro gramma een lezing over gra fologie, een modeshow, bij eenkomsten gewijd aan het joodse paasfeest, het cabaret van A-Z en een praatje door de Leidse burgerraadsvrouw. Ook worden er diverse excur sies georganiseerd. De NVVH organiseert boven dien een aantal cursussen bijvoorbeeld in verschillende talen, hinderloper schilderen, yoga, bridge, conditietrai ning en kunst. De meeste bij eenkomsten worden gehouden in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a in Lei den of in het Oegstgeester Ge meentecentrum aan de Lijt- weg. Voor nadere inlichtin gen: tel. 071-121777 of134656. Expositie Van 17 januari toten met 14 mei 1980 wordt in het Rijksmu seum van Geologie en Mine ralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 de tentoonstel ling "Van Natuursteen tot Bouwsteen" gehouden. De ex positie geeft een overzicht van de ontstaanswijze van na tuursteen en het gebruik van bouwsteen. Dat in vroeger eeuwen bouw steen al werd aangevoerd blijkt onder andere uit de tuf steen, waarmee de Romeinen in ons land tempels bouwden, de bazalt die dienst deed bij de dijkenbouw, de kinder hoofdjes die onze straten be dekten en de natuursteen die in middeleeuwse kerken, zoals de Hooglandse Kerk, is ver werkt. De tentoonstelling is geopend op maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur en op zondag van 14 tot 17 uur. Op feestdagen is het museum gesloten. De toegang is gratis. Filmhuis In het Filmhuis aan de Bree- straat 66 wordt morgenavond een begin gemaakt met de ver toning van de eerste film in een cyclus over homosexuali- teit. De film is getiteld 'The Naked Civil Servant" van de regisseur Jack Gold. De film gaat over het leven van Quen- tin Crisp, een van de eerste Engelsen die het waagde om rond de jaren dertig voor zijn homosexualiteit uit te komen. Via het leven van Crisp wordt tegelijkertijd een overzicht gegeven van het denken of homofilie in Engeland in de afgelopen vijftig jaar. De voorstelling begint om 21 uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Kijkhuis Nog meer film. In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor- straat 17 wordt morgenavond de film 'Die verlorene Ehe der Katharina Blum" van regis seur Volker Schlöndorf ge draaid. Het is een rolprent naar een novelle van de au teur Heinrich Böll. Het han delt over de macht van de sen satiepers die - wanneer zij daar brood in ziet - het indi vidu ruïneert. Er zijn morgenavond twee voor stellingen: een om acht uur en een om kwart over tien. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. WOENSDAG 16 JANUARI 1980 i Ziekenhuis het LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis Leiden is men gister avond begonnen met een reani- matiecursus. Burgemeesters vrouw Vis gaf daartoe het begin- sein. Reanimatie is een uitwendi ge hartmassage en beademing. Dit wordt met name toegepast bij het optreden van een hartstil stand, waardoor een toestand van schijndood kan ontstaan. De Leidse Vrouwen Raad kwam vorig jaar met het plan op tafel een cursus te houden voor leken in beademing en uitwendige hartmassage. Zij zocht toen con tact met de Leidse afdeling van de Vrienden van de Hartstich ting, die maar al te graag op dit initiatief inging. Er werd een cursus opgezet en de eerste groep die deze reanimatie- cursus met goed gevolg doorliep bestond geheel uit leden van de vrouwenorganisatie. Het is vol gens de Nederlandse Hartstich ting, die de cursussen verzorgt, de Leidse Vrouwen Raad die hiermee het spits heeft afgebeten voor alle andere belangstellen den in Leiden en omstreken, die ook een dergelijke cursus zouden willen volgen. Bij een hartstilstand is het onmid dellijk beginnen van reanimatie van levensbelang en biedt het slachtoffer de beste kans op her stel. "Het is dan ook van het grootste belang om de tijd, die verloopt tussen het begin van de hartstilstand en het beginnen van een reanimatie, zo kort mogelijk te houden", zegt H. W. H. Weede, voorzitter afd. Leiden van de Vrienden van de Hartstichting in een toelichting. "De grens voor deze periode ligt ongeveer bij vier minuten. Meestal zal de ambulance dan te laat komen omdat het gemiddeld acht minuten duurt voordat deze ambulance bij het slachtoffer ar riveert. Deze overwegingen heb ben er toe geleid om leken op te leiden in reanimatie", aldus voor zitter Weeda Met reanimatie door leken is reeds uitvoerig ervaring opgedaan in het buitenland. In Nederland is met de opleiding van leken in reanimatie in '77 een begin ge maakt. Zeist en Arnhem zijn plaatsen waar de eerste cursus sen begonnen. In Rotterdam is een groot project opgezet om het effect voor reanimatie door leken in een grote stad in Nederland te bespreken. "Wij hopen dat het initiatief van de Leidse Vrouwen Raad er toe zal leiden dat belangstellenden zich zullen melden voor de komende cursussen. Deze duren drie avonden en vinden plaats in het Academisch Ziekenhuis", aldus voorzitter Weeda, die als cardio loog by het ziekenhuis werkt. LEIDEN - Nog voor het eind van het jaar moet iedere Leidenaar die dat wil een aansluiting hebben op de kabel televisie. Dat is de verwachting van de projectleiding die in Leiden het kabeltelevisienet aanlegt. Tot dusver is de belangstelling bij de Leidenaar groter dan bij het opzetten van het kabelnet werd verwacht. In de raming die des tijds werd gemaakt is uitgegaan van een aansluitingspercentage van zeventig procent. Zoals het er nu uitziet zal men uiteindelijk zelfs rond de tachtig procent uit komen. Bovendien is gebleken dat het aantal potentiële aanslui tingen dat destijds op 29.000 werd geschat te laag is geraamd. Het zijn er waarschijnlijk rond 33.000. Op dit ogenblik zijn er in de stad ongeveer 12.000 woningen op het kabeltelevisienet aangesloten. Zij kunnen op het ogenblik zes programma's ontvangen. Moch ten er de komende jaren nieuwe mogelijkheden komen dan is het mogelijk het aantal programma's zonder al te veel technische in grepen uit te breiden tot achttien. Dat er op het ogenblik in diverse wijken een achterstand is ont staan in het maken van een aan sluiting binnenshuis is toe te schrijven aan het feit dat de aan nemer zich de afgelopen maan den vooral geconcentreerd heeft op de grondwerkzaamheden. Men wilde voor het invallen van de vorst een groot aantal kabels in de grond hebben, zodat niet als vorig jaar gebeurde, een flinke stagnatie zou optreden. Toen heeft men om weer in te lopen extra personeel moeten inscha kelen. Mocht het de komende weken blij ven vriezen dan kan men voorlo pig zo'n anderhalve maand voor uit met het maken van aanslui tingen in de woningen. Tot dus ver zijn in Leiden in totaal bewo ners van 27.500 panden geenqué- teerd. Voor 24.200 percelen lig gen inmiddels de kabels in de grond en staan de kastjes voor de deur. Dat is meer dan driekwart van het totale aantal aansluitin gen. In een aantal wijken van de stad is het kabeltelevisienet inmiddels officieel opgeleverd aan de ge meente. Bij een laatste doorme ting bleek de installatie aan de ei sen te voldoen. Wel moet plaatse lijk nog een enkel klein manke ment worden verholpen. De problemen die waren gerezen rond de aansluitingen in wonin gen van de Leidse Woning Stich ting (LWS) zijn inmiddels uit de wereld zo werd gisteravond mee gedeeld in de vergadering van de beheerscommissie Stadskabei Leiden. Enkele maanden geleden verbood de LWS-directie om nog langer aansluitingen te maken in flats zonder de vereiste techni sche tekeningen in te leveren. Gesprekken tussen LWS en Stadskabei hebben inmiddels een sluitende regeling opgele verd. LEIDEN - In de recreatiezaal van het bejaardencentrum "Haagwijk" werd gisteren èenjubilarissenavond gehouden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Voorzitter G. Steenge en secretaris P.G.v.d. Mark speldden zeventien leden de bonds- speld op vanwege hun 40- of 25-jarig lidmaatschap van de NCBO. Vier jubilarissen waren in verband met ziekte of om andere reden afwezig. Veertig jaar lid waren de heren J.v.Andel, J. Leendertse en C. v. Duyven- bode. Vijfentwintig jaar lid waren F. Galjaard, L. Guldemond, C.v.Duyn, RJ. Hazenberg, B.Netjes, A.Neve, A. v. Rossen, H. v. Heusden, J. v. Mulli- gen, CH. Vos, AJ. Plu, S. Staffeleu, T. v.d. Schaaf en NJ:de Hoed. Niet aanwezig waren J. Brommers en CH. van der Weijden (40 jaar), JJ. Kuivenhove en JHRiemens (25 jaar) LEIDEN - De belangstelling voor de tien woningen die de gemeen te Leiden sinds anderhalve week tg koop aanbiedt valt tegen. Vol gens gemeentevoorlichter W. Is- sendonck is een van de redenen daarvoor dat men huiverig is voor het kopen van huizen waar erf pacht op rust. "Voor veel mensen is erfpacht een schrikbeeld", aldus Issendonck. Erfpacht betekent dat de ge meente Leiden de grond niet verkoopt, maar eigenlijk ver huurt. De huizen waar het om gaat (in de wijken Groenoord, de Kooi en Noorderkwartier) werden enige tijd geleden door de gemeente aangekocht. Reden daarvoor was Willemstraat 48, één van de 10 panden die de gemeente Leiden te koop aanbiedt.met erfpacht. dat ze, aldus Issendonck, in ver beteringsplannen zijn opgeno men. Door de huizen volgens hem "goedkoop" te verkopen, maar wel een verplicht verbete ringsplan bij de aankoop op te leggen, kan de gemeente deze verbetering bevorderen. Maar veertig gegadigden, het aantal dat zich sinds het begin van de verkoop inschreef voor de hui zen, valt hem toch tegen. De in schrijving is daarom deze week verlengd. De gegadigden voor de huizen zullen door het bureau husvesting van de gemeente Lei den worden geselecteerd. Eén van de criteria voor toewijzing is de vraag, of de kandidaat-koper een niet te dure huurwoning el ders in Leiden achterlaat. De se lectie voor de woningen zal onge veer een maand in beslag gaan LEIDEN - Wethouder Van Dam van financiën heeft vormings centrum Troef tijdens de gister avond gehouden vergadering van de raadscommissie voor finan ciën geen duidelijkheid gegeven over nieuwe huisvesting. Troef is momenteel ondergebracht in de voormalige ziekenboeg van het Marinecomplex aan het Noord einde. De wethouder beloofde wel dat, als dit pand ontruimd moet worden, Troef in ieder geval andere huisvesting aangeboden krijgt. Over wanneer gesloopt wordt en wat de aard en kwaliteit van deze vervangende huisves ting zal zijn, werden de beide aanwezige Troef-vertegenwoor- digers in het onzekere gelaten. Thijs Ouwerkerk, die namens Troef het woord voerde in de commis sievergadering, zei dat het on derhouden van dit gebouw in fei te vechten tegen de bierkaai is. Volgens hem hangt er vaak een rioolstank, is het gebouw er don ker en maakt het in zijn geheel een armoedige indruk. Dit komt het vormingswerk van Troef niet ten goede. Bovendien draagt de voortdurende onzekerheid over al dan niet verhuizen volgens hem niet bij tot een goed werk klimaat. Wethouder Van Dam erkende dat Troef in de knel zit. Hij deelde mee dat als nieuw onderkomen voor Troef gedacht wordt aan het pand van de Leidse Jeugd Aktie. Het L.J.A., dat binnenkort naar een pand aan de Breestraat ver huist, is nu nog in een ander ge deelte van het Marinecomplex aan het Noordeinde gehuisvest. Of Troef deze ruimte kan betrekken hangt volgens Van Dam af van de kosten die het met zich mee brengt, om dit gedeelte van het Marinecomplex te laten staan. Deze kostenberekening kan in een aantal maanden worden ver wacht. Thijs Ouwerkerk van Troef antwoordde hierop dat het L.J.A.-gebouw voor Troef in principe aanvaardbaar is, afhan kelijk van hoeveel ruimte Troef in dit gebouw toegewezen zou krijgen. Over de verdere plannen met het gebied rond het Marine complex kon wethouder Van Dam weinig duidelijkheid ver schaffen. Wel deelde hij mee dat door de gemeente een werkgroep "Rembrandt" in het leven is ge roepen. Het geboortehuis van Rembrandt van Rijn bevond zich in de Wed- desteeg die pal naast het Marine complex loopt. De ambtelijke werkgroep "Rembrandt" moet plannen gaan ontwikkelen om de gedachte aan' deze schilder le vend te houden. De bestemming van het Marinecomplex hangt daar nauw mee samen. Het plaatsen van brieven vani; lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderscfirijtt. Brieven kunnen van redac-! tiewege worden ingekort. LEIDEN - De heer en mevrouw Bey-Van Meigaarden herdachten gisteren het feit, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. De familie Bey heeft met haar tien kinderen altijd in Leiden gewoond. Sinds twee en een half jaar wonen de heer en mevrouw Bey in het Stuyvesanthof. n de Leidse Zangeres zonder Naam, heeft zijn gehele - ;-i de bouw gewerkt. De bedoeling was om het vijftig-jarig huwelijk vrijdag aanstaande met familie en vrienden te vieren. Dit is echter wegens familieomstandighe den op losse schroeven komen te staan. Bouwverkeer Voor bewoners van de Morsweg, het gedeelte vanaf de spoorweg overgang tot de Morspoortbrug, is het op dit moment geen lolletje om daar te wonen. Gemiddeld rijdt er nu, buiten al het normale auto- en vrachtverkeer, elke drie minuten een vrachtauto van het Witte Singel-Doelenter rein voorbij. En niet zomaar een vrachtauto, o nee, eentje van on geveer 10 15 ton, volgeladen met zand en klei. Het zand is onbe dekt en valt er in klonten af op geparkeerde autó's, rijdende au to's, maar ook op de vele fietsers die van de Morsweg gebruik ma ken. Natuurlijk hebben we de politie hierover gebeld. Antwoord: nee mevrouw, dat is niet mogelijk. We hebben een afspraak met de bouwer van het Witte Singel- Maar nee, ondanks de afspraken Doelenterrein gemaakt over het tussen universiteit, politie en af te voeren zand en klei. Het gaat bouwer gaat het overgrote deel niet over de Morsweg, maar na- bij ons op de Morsweg vlak voor tuurlijk kan er wel eens een wa- de deur langs, gen ergens anders langs rijden... afhankelijk van waar ze heen Het ene huis heeft nu een volkomen moeten. verzakt riool, het andere een ge- Dus daarna naar de universiteit ge beld, met de afdeling die de zaken rond de bouw regelt. Antwoord: nee mevrouw, het zijn onze wa gens niet. U moet zich vergissen. Daarop zijn enkele bewoners van de Morsweg achter het bouwver keer aangereden. En waar kwa men de volle zandwagens van daan? Juist, van het Witte Singel- Doelenterrein. En vandaar uit gingen ze naar Leiderdorp. Via twee spoorwegovergangen en de smalle niet geasfalteerde Mors weg, die bovendien nog heel slecht bestraat is. Er zijn best wel andere routes om naar Leider dorp te rijden. Ja, het duurt wat langer, maar dat geeft toch niet als je zoveel overlast bezorgt op de route waar je nu rijdt? Wat te denken van de route Churchill- laan-Lammenschansplein-Lei- derdorp. Helemaal geasfalteerd én op vrachtverkeer berekend. Bedankt universiteit, fijn voor u, die nieuwbouw en gewoon pech voor ons, wij moeten zelf de schade betalen. Fam. Guillen, Brinks, Raar, Marcelis, dhr. Van Gulick, Morsweg, Leiden. Dat het niet zo best gaat met de PSP is de afgelopen maanden meer malen gebleken: de Rotterdamse havenstaking werd pas na intern verzet van vele afdeling onder steund en het partijbestuur schreef een strategiestuk waarin de PSP tot parlementaire bijwa gen van de PvdA werd gedegra deerd, buiten-parlementaire ac ties minder belangrijk makend. Annelies Ponsen doet er in deze krant van 12 januari jl. nog een schepje bovenop door het "aan de ideologen" over te laten wat voor andere samenleving er moet komen. Enige vingerwijzing die ze geeft is de uiterst vage frase "een systeem dat mensen niet meer bij de ontwikkeling aan past". Ik dacht dat we met die an dere samenleving het socialisme bedoelden; daar staat toch ook die S in PSP voor? En weet Annelies blijkbaar met waar ze heen wil, hoe ze er (waar? moet komen is dan natuurlijk ook volstrekt onduidelijk. Anne lies Ponsen vindt nu zelfs dat het haar taak is om het parlementaire systeem te beschermen. Op de lange termijn moetje dan streven naar een maatschappij "waarin mensen meer zichzelf kunnen zijn". Ik ben driejaar lid geweest van de PSP toen er nog onder scheid werd gemaakt tussen de mocratische rechten en verwor venheden en de parlementaire democratie. Dat onderscheid tussen deze twee heel verschil lende zaken wordt binnen de PSP blijkbaar niet meer ge maakt. kant de kampioen van de buiten parlementaire actie pretenderen te zijn, aan Je andere kant als enig concreert perspectief voor die ac ties naar voren schuivende versterking van het parlementai re systeem. Hinken op twee ge dachten noem ik dat. Helaas vrees ik dat dit niet de laat ste keer is dat de PSP mij vertwij feld naar het hoofd doet grijpen. Als je niet weet hoe je naar wat voor andere maatschappij denkt te komen, maakt het op een gege ven moment ook niet zoveel meer uit wót je precies doet. Waarmee duidelijk is dat de vraag naar wat voor socialisme we willen geen vraag voor iedeologen (alleen) is, maar een vraag met verstrekken de gevolgen voor je actie-doen en -laten. Het aanbieden van drank aan niet meer rokende gemeenteraadsle den zal misschien de heren Driessen en Walenkamp plezie ren, maar brengt het socialisme geen millimeter dichterbij. Robert Went Utrechtse Veer 19, LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4