Huisvuilauto's kunnen straten niet meer in Protestbrief naar Rusland Aanrijding op ijs Wetenschapswinkel geopend Energie Wijzer" week lang in Waag gebouw Weinig animo voor aankoop terrein van Van Niekerk WOENSDAG 16 JANUARI 1980 Adrie Heinsbroek en Michel Dams: Dit wordt een geweldi ge tentoonstelling. LEIDEN - Burgemeester Vis van Leiden heeft in een nieuwjaarsbood schap aan zijn collega-burgemeester van de Russische plaats Vilnius geprotesteerd tegen de straffen die inwoners van de Sowjet-Unie die pleitten voor uitvoering van akkoorden van Helsinki hebben gekregen. Behalve op een goed 1980 voor het gemeentebestuur en de inwoners van Vilnius hoopt de burgemeester verder op een correcte uitvoering van de Helsinki-akkoorden en de Olympische Spelen die in 1980 in Moskou gehouden zullen worden. De nieuwjaarsboodschap annex protest van burgemeester Vis is een ge volg van een motie die door vrijwel de gehele Leidse gemeenteraad (de CPN deed niet mee) onlangs werd aangenomen. In de boodschap wordt teleurstelling uitgesproken dat vele inwoners tot gevangenisstraf, kamp en verbanning zijn veroordeeld omdat zij uitvoering "naar letter en geest" van de Helsinki-akkoorden eisten. De CPN was destijds tegen het versturen van deze boodschap omdat zij het afzonderlijke protesteren tegen schending van de mensenrechten in de Sowjet-Unie een eenzijdige zaak vindt. Het Leidse protest is ook aan diverse autoriteiten van de Russische justitie verzonden. LEIDEN - Het steeds toenemende aantal woonerven en alternatieve bestratingspatronen brengt de vuilop haaldienst in Leiden in steeds grotere problemen. Door de plaatsing van bloembakken, paaltjes en wegvers mallingen kunnen de vuilnisauto's sommige straten niet meer in. Nog afgezien van de steeds toenemende hoeveelheid die door de reinigingsdienst moet worden opgehaald, bete kenen deze belemmeringen een taakverzwaring voor het personeel. Tal van verenigingen, actie groepen en commissies hou den zich in Leiden bezig met het energie- en milieuvraag stuk. Al deze groeperingen proberen een mentaliteitsve randering bij de bevolking teweeg te brengen. Of de Leid se bevolking door de activitei ten van bijvoorbeeld een ge meentelijke energiecommissie of een Vereniging Milieude fensie ook daadwerkelijk energie- en milieubewuster is gaan leven is nog maar de vraag. Feit is in elk geval wel dat er over beide vraagstuk ken wordt nagedacht. Tentoonstelling Dat blijkt bijvoorbeeld uit de reacties die de gemeentelijke energiecommissie heeft ge kregen op haar energieprijs vraag en ook uit de manier waarop er wordt gereageerd op projecten van de kern groep Leiden en omgeving van de Vereniging Milieude fensie. Deze kerngroep, die evenals de vereniging zelf zo'n zeven jaar bestaat, is op dit moment druk bezig met het organise ren van een energietentoon stelling. Deze tentoonstelling zal van maandag 21 tot en met zaterdag 26 januari on der het motto "Energie wij zer" in het Waaggebouw wor den gehouden. Het idee voor de tentoonstelling werd geboren toen er bij de kerngroep een brief binnen kwam van de Technische Ho geschool Eindhoven. In deze brief meldde de TH de moge lijkheid om gebruik te maken van de door haar opgezette tentoonstelling "Leefbaar is anders", welke op dit moment door het land trekt. De gemeente Leiden werd ver volgens benaderd voor het verstrekken van een subsidie waardoor de tentoonstelling kon worden uitgebreid. Die subsidie kwam er, waardoor de tentoonstelling "Energie Anders" van een Rotterdamse stichting kon worden aange kocht, evenals de tentoonstel ling "Vang de Zon". Een verheugend resultaat, vol gens de kerngroepleden Mi chel Dams en Adrie Heins- broek. "Dit wordt een gewel dige tentoonstelling. Je kan het inderdaad beschouwen als het hoogtepunt in ons be staan. Die drie onderdelen vormen tesamen een zeer boeiend en bijzonder leer zaam geheel". Wat kunnen de mensen die vól gende week een kijkje gaan nemen in het Waaggebouw zoal verwachten. Michel Dams en Adrie Heinsbroek: "Laten we voorop stellen dat de mensen met het bezoeken van "Energie wijzer" waar schijnlijk wel een tijdje zoet zullen zijn. De tentoonstelling bevat enorm veel informatie. Er staan namelijk nogal wat panelen met teksten. Zo is het onderdeel "Energie anders" opgebouwd uit dertig pane len, waarop op een betrekke lijk eenvoudige en ook objec tieve manier de energie- problematiek uit de doeken wordt gedaan". Het tweetal vervolgt: "Maar dat wil niet zeggen dat de hele ten toonstelling uitsluitend uit teksten bestaat hoor. We heb ben de beschikking over enorm veel fotomateriaal. Daarnaast zal er ook demon stratiemateriaal zoals wind molens, zonnecollectoren, een warmteregulator, isolatiema terialen en nog meer techische toestanden in het Waagge bouw worden tentoongesteld. Dat alles maakt "Energie wij zer" beslist de moeite waard". Lezing Het doel van de tentoonstelling is volgens beide kerngroeple den niet om zieltjes voor de vereniging te winnen. "Het is natuurlijk leuk wanneer we via deze tentoonstelling een paar leden kunnen meepik ken, maar ledenwerving is be slist niet ons doel. Dat is na melijk het werken aan een mentaliteitsverandering bij de bevolking". "Energie wijzer" wordt maan dagavond 21 januari officieel geopend door de natuurkun dige dr. LJF. Hermans, we tenschappelijk hoofdmede werker aan de Leidse univer siteit. Dr. Hermans zal een le zing houden getiteld: "Het energievraagstuk, hoe komen we eraan, hoe komen we eraf'. Vrijdagavond 25 januari zal tn het Waaggebouw de prijsuit reiking plaatsvinden van de gemeentelijke energieprijs vraag. Reinigingsdirecteur Van Overmei- re vindt dat er op korte termijn eens met raadsleden over dit probleem moet worden gepraat. Vandaar dat hij opdracht heeft gegeven om eens te inventarise ren in welke straten de vuilnisau to's op het ogenblik niet meer te recht kunnen. "Ik vind het prima dat men de stra ten een wat gezelliger aanzien wil geven", aldus directeur Van Overmeire, "maar de raadsleden moeten zich ook realiseren dat het voor een dienst als de reini ging extra personeel vereist". De Wetstraat Dat herinrichting van straten tot problemen kan leiden is onder meer gebleken in De Wetstraat. Voordat de nieuwe bestrating er was reed de vuilnisauto de straat in en haalde het huisvuil voor de deur weg. Nu is dat niet langer mogelijk en moeten de bewoners hun huisvuilzakken 's morgens voor acht uur aan de Morsweg zetten. Dat men met die situatie weinig gelukkig is heeft de buurtvereni ging Transvaal onlangs per brief laten weten aan de leden van de Leidse gemeenteraad. "Voor sommigen betekent het meer dan honderd meter", aldus de heer V. van Mastrigt een van de bewo ners van de De Wetstraat. Volgens de buurtvereniging is ruim de helft van alle bewoners van de straat bejaard en/of gehandicapt, waardoor het volgens hen onmo gelijk is aan het verzoek van de reinigingsdienst te voldoen. Karretje Vandaar het verzoek om het huis vuil in afwachting van een defini tieve oplossing voorlopig maar met een elektro-karretje op te halen. Bij de reinigingsdienst voelt men daar weinig voor. In de eerste plaats omdat de karretjes daarvoor eigenlijk niet zijn be stemd en in de tweede plaats om dat daarvoor extra personeel moet worden ingeschakeld. Directeur van Overmeire: "Neem nu eens die De Wetstraat. Met 35 gezinnen die er wonen is zo'n kar retje in één keer vol. Dus alleen voor een kleine straat een rit heen en terug naar de vuilverbranding in noord. Als de bewoners hun huisvuilzakken voor de deur zouden zetten betekent het voor één ophaler zo'n achthonderd meter lopen met twee zakken. Een ophaler loopt op een dag onge veer twintig kilometer. Dus re ken maar uit, wat een paar van die straten kosten aan extra perso neel". Radarcontrole LEIDEN - Op de Plesmanlaan in Leiden werd gisteren door de po litie tussen half twee en half vier een radarsnelheidscontrole uit gevoerd. In totaal werd van een kleine vierhonderd auto's de snelheid gemeten. Bij een maxi mum toegestane snelheid van 70 kilometer per uur bleken er 29 au tomobilisten in overtreding te zijn. De hoogste gemeten snel heid bedroeg 112 kilometer per Zuinig "Het probleem is dat een aantal raadsleden de gevolgen van al die nieuwe bestratingspatronen niet overziet. Wij voeren als reini gingsdienst een zuinig beleid. Als er een kwartje ergens op be spaard kan worden dan doen we dat. Maar zo'n kwartje is niets als blijkt dat ergens een paaltje slaan tien gulden extra kosten ople vert". De buurtvereniging Transvaal wijst als het om de situatie in de De Wetstraat gaat, de beschuldi gende vinger naar de gemeente. De nieuwe inrichting is volgens de vereniging in de wijk doorge sproken met deskundigen van de dienst stedebouw en openbare werken. Maar, zo zegt men, nu de uitvoering achter de rug is, blijkt dat men op verschillende punten van dit plan De nieuwe indeling van de De Wetstraat heeft tot gevolg dat de huisvuilauto's van de reinigingsdienst er niet is afgeweken. meer in kunnen. LEIDEN - In de Leidse Mozartstraat gebeurde gistermiddag een wel zeer ongebruikelijk ongeluk. Een aanrijding op het ijs tussen een fietser en een schaatster is in elk geval niet dagelijks in het poli tierapport aan te treffen. De aanrijding gebeurde even na vieren op het ijs van de vijver m de Mozartstraat. Een 11-jarig meisje werd al schaatsend door de fietser aangereden en moest met een beenwond voor behan deling worden overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp. Het personeel van het Stedelijk LEIDEN - De Leidse Wetenschaps- winkel aan de Stationsweg is gis termiddag door de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit mr. K. J. Cath officieel geopend. De universitai re topman deed dit door een sym bolische drempel voor de winkel weg te dragen. De wetenschaps winkel is bedoeld om kennis van de universiteit over te dragen aan allerlei lagen van de bevolking die daarmee "hun positie kunnen verbeteren" "Ik heb nu wel de drempel wegge dragen,maar er blijft nog weieen trapje over voor de mensen dieinr formatie wensen van de universi teit. Dat is niet erg, want de uni versiteit mag best wel wat hoger staan", zei mr. Cath toen hij de symbolische drempel, die nog nat was van de verf, het pand bin nendroeg en hij daarbij zijn drie delig grijs ruïneerde. Na de opening hield de Weten schapswinkel "open huis" en liet aan de hand van een tweetal voorbeelden zien waaruit de werkzaamheden van de winkel bestaan. LEIDEN - De meerderheid van de commissie voor economische aangele genheden voelt er weinig voor dat de gemeente Leiden de fabriek van het veevoederbedrijf Van Niekerk aan de Vlietweg koopt. Een dergelijk voorstel werd gisteravond besproken. Wil Van Niekerk, waar ongeveer 14 mensen werken, rendabel blijven doordraaien, dan zouden er 5 graansilo's van 15,5 meter hoogte moeten worden bijgebouwd. Dit is echter in strijd met het bestemmingsplan. Als oplossing hebben B en W voorgesteld het bedrijfsterrein te kopen, waardoor Van Niekerk elders in de regio een nieuw bedrijf zou kunnen beginnen. Volgens Van Niekerk zou hiermee ruim 1,5 miljoen gemoeid zijn, volgens de gemeente ruim 1,2 miljoen. Over dit verschil was echter met Van Niekerk te praten. De commissieleden lieten weten niets voor de oplossing van B en W te voelen. B en W zullen nu met een ander plan moeten komen, omdat hoogstwaarschijnlijk ook binnen de gemeenteraad geen meerderheid is te vinden. Een mogelijkheid is dat B en W zullen voorstellen het be stemmingsplan te wijzigen, waardoor de bouw van de 5 graansilo's toch nog mogelijk wordt. De commissie ruimtelijke ordening zal zich bin nenkort over dezelfde zaak buigen. museum De Lakenhal moest gis teren in actie komen om te voor komen dat een onbekende man er met een antieke tegeltableau vandoor ging. De onbekende had de 35 bij 50 centimeter grote tegel al onder de arm en was op weg naar de uitgang toen het perso neel de diefstal bemerkte. Het personeel wist de man vervol gens staande te houden. De antiekdief slaagde er uiteinde lijk in om de benen te nemen. Evenwel zonder buit. Deze was hem door het alerte museumper soneel afgenomen. Bij de Leidse politie is gisteren aangifte gedaan van diefstal en vernieling in een vijftal tuin huisjes van het tuincomplex "Ons Buiten" in Leiden Noord. Ontvreemd werden ondermeer een fiets, een radio en wat huis houdelijke goederen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3