Positie van Nederlandse zuivel meer onder druk Prijscompensatie per 1 juli is nog onzeker Meer geruchten rond Philips Yredeling pleit voor herverdeling arbeid "Wao moet worden omgevormd" Vakbonden vrezen voor onrust onder vrachtwagenchauffeurs f iF WOENSDAG 16 JANUARI 1980 DEN HAAG (GPD) - Nederland is nog steeds het eerste zuivelland ter wereld, maar die positie zal de komende jaren sterker worden bedreigd dan aan het begin van de jaren zeventig. Dit zei de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel drs. H. Schelhaas vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede voor de bestuursvergadering van het Produktschap. ECONOMIE De bedreiging komt van de kant van concufrenten en van invloe den van buiten de zuivelsector. "Gedacht moet hierbij worden aan de toenemende kritische aandacht voor de relatie tussen gezondheid en voedingsmidde len, alsmede voor de milieu problematiek, de problemen rondom de ruimtelijke ordening en het gebruik van de schaarse grond" aldus de heer Schelhaas. Hij gaf ook een paar cijfers waar uit blijkt dat vanaf 1970 toten met 1979 het aantal melkveehouders met 38 procent is gedaald van 116.000 naar 72.000. Tegelijkertijd echter vedubbelde in die tien jaar tijd het aantal melkkoeien. De melkproduktie per melkveehou der werd in die periode dan ook ruim twee keer zo groot. De zuivelhandel stond voor de niet geringe taak voor ongeveer 40 procent meer melk afzet te vin- v den. Hierin is men goed geslaagd, aldus drs. Schelhaas, mede dank zij de mogelijkheden die de EG bood. Opvallend was vooral de sterke uitbreiding van de kaasaf- zet (55 procent) en die van de volmelkpoeder 125 procent). De waarde van de zuiveluitvoer steeg van 1,8 miljard in 1970 naar ongeveer 4,5 miljard in 1979. Opvallend was.de toenemende be tekenis van de zuivelafzet naar de OPEC-landen. Gecondenseerde melk en volmelkpoeder werden voor het grootste deel geëxpor teerd naar landen buiten de EG. In 1979 ging van deze exporten ongeveer de helft naar de OPEC- landen, tegen resp. 20 en 31 pro cent in 1970. "Ook hieruit blijkt weer, dat het eerste en meest dt li- delijke resultaat van een stijging van de koopkracht in de -Derde Wereld is: een belangrijke toe- WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur c' V E c il E f 1 E'S C Amsterdam mist -1 -4 01 De Bilt geheel bew. -2 -3 0 Deelen 53 Eelde -2 -3 02 Eindhoven geh. bew. -3 -5 0 Den Helder onbew. 4 -2 0 Rotterdam -1 -4 02 Twente -4 -4 01 Vlissmgen geh. bew. 1 -2 0 Zd. Limburg geh. bew. -4 -7 0 Aberdeen geh. bew. 3 1 02 Barcelona onbew. 10 1 0 Berlijn 01 Bordeaux zwaar bew. 6 -2 0 Brussel -2 -5 0 Frankfort onbew. -4 -6 0 Genève geh. bew. -0 -3 0 Helsinki onbew. -1 - -14 05 Innsbruck geh. bew. 0 -9 0 Klagenfurt -6 -6 5 Kopenhagen licht bew. 1 -8 0 Locarno 2 1 2 Londen 3 3 02 Luxemburg onbew. -7 Madrid onbew. 10 -5 0 Malaga geh. bew. 14 4 0 Mallorca onbew. 12 0 2 München geh. bew. -6 - -11 0 Nice geh. bew. 11 6 5 Oslo half bew. 1 -8 0 Parijs onbew. -4 -6 0 Rome 14 9 26 Split 2 Stockholm zwaar bew. 1 -3 0 Wenen zwaar bew. -8 -9 01 geh. bew. -3 -7 0 Casa Blanca zwaar bew. 14 7 0 neming van de vraag naar voed sel, waaronder melk en zuivel- produkten", aldus Schelhaas. Onder invloed van de opkomst van nieuwe distributiemethoden en de gewijzigde koopgewoonten daalde het aantal melkhandela ren sterk, nl. van 9000 naar 5000 en het aantal melkbezorgers in loondienst van 1900 naar 600. Het aandeel van de aan huis bezorgde melk liep terug van 70 naar 34 procent. In 1979 nam de melkproduktie in ons land met 2 procent toe. Onze zeer omvangrijke kaasexport - een kwart van de wereldhandel in kaas - steeg in 1979 met 10 pro cent. Naar EG-landen - vooral naar Engeland - werd ongeveer 15.000 ton kaas meer uitgevoerd, naar landen buiten de EG 10.000 ton meer. De totale binnenlandse afzet van de Nederlandse consumptiemelk- industrie steeg van 1601 miljoen kilo naar 1620 miljoen kilo. Vol gens drs. Schelhaas is deze stij ging in belangrijke mate toe te schrijven aan de vraag naar de zogenaamde drinkyoghurts, die volgens hem in toenemende mate in concurrentie treden met de frisdranken. Daarnaast steeg het verbruik van uit België geïmpor teerde melk. Ongeveer 13 procent van de melk die in da huishou dingen wordt geconsumeerd was van Belgische herkomst. AMSTERDAM - De eerste in Nederland gebouwde FA6- straaljager voor de Noorse luchtmacht is gisteren bij Fokker op Schiphol officieel overgedragen. Nadat het toe stel was overgenomen door de commandant van de Noorse dienst luchtmaterieelgene- raal-majoor S. Heglund, ver trok het toestel naar de Noorse basis Rygge. Eerst poseerde hij echter nog even voor de fo tograaf geflankeerddoor testpiloot Berg (links) en ma joor Leinum. Fokker bouwt op Schiphol 72 F- 16's voor de Noren. De afleve ring van dit toestel geschiedde enkele weken eerder dan was gepland. Noorwegen, Neder land, Denemarken en België hebben in totaal 348 F-16's aangeschaft. De toestellen voor Belgie en Denemarken worden in België ge bouwd. De Nederlandse luchtmacht heeft bij de Amerikaanse hoofdaannemer, General Dy namics, 102 toestellen besteld die allemaal op Schiphol worden gebouwd. De eerste F- 16 voor de Koninklijke Luchtmacht werd vorig jaar juni al overgedragen. De pro- duktie bij Fokker zal tot 1984 doorlopen. Fokker bouwt ook onderdelen voor F-16's van andere landen alsmede de Verenigde Staten. EINDHOVEN (ANP) - De bedrijfsledengroep van de FNV in de glasfa briek van Philips in Eindhoven is er van overtuigd dat de onderneming dit onderdeel wil overplaatsen naar Winschoten. Dat zou betekenen dat in Eindhoven 250 arbeidsplaatsen wegvallen. Een woordvoerder van Philips wilde hierop geen enkel commentaar ge ven. Morgen zal Philips een aantal reorganisatieplannen bekend maken die betrekking hebben op de hoofdindustriegrocpen Glas en Eikoma. Het gaat daarbij met name om de vestigingen in Winschoten, Stadskanaal .Heerlen en Heer. Hiermee zouden enkele honderden arbeidsplaatsen zijn gemoeid. Dat daarbij ook Eindhovense fabrieken betrokken zijn is tot nu toe niet gebleken. Het concern heeft namelijk eerder laten weten de problematiek in Zuid-Limburg en Groningen in onderlinge samen hang te willen oplossen. Volgens een woordvoerder van de bedrijfsledengroep van de FNV bij de Eindhovense glasfabriek is men in Winschoten helemaal niet gelukkig met de overplaatsing. "Er zijn in het verleden tal van moeilijkheden geweest met deze fabriek. De werkgelegenheid is jaarlijks teruggelopen. Het lijkt er nu op dat Philips Winschoten blij wil maken met een dood geboren kindje. Een fabriek waarvan de werkgelegenheid binnen niet al te lange tijd helemaal zal worden afgebouwd". De problemen in de ondernemingen in Limburg en Groningen hebben te maken met een stagnatie van de afzet van zwart-wit tv's. De commissaris van de koningin voor Groningen, E. H. Toxopeus, zou vanmorgen op het provinciehuis in Groningen een gesprek hebben met de raad van bestuur van Philips. STRAATSBURG (ANP) - Herver deling van de arbeid is essentieel. Ideeen daarover zoals beperking van overwerk, betere omscholing en deelarbeid hebben we voor gelegd aan de Europese minister raad, de ministers uit de negen lid-staten, die er gunstige uit spraken over heeft gedaan, maar men is daar nog te weinig be sluitvaardig". STAKING IN ITALlE ROME (ANP) - In Italië hebben gis teren ongeveer 13 miljoen werk nemers gehoor gegeven aan de oproep van de drie grote vakcen trales voor een algemene staking "tegen een regering die niet re geert". In de industrie werd de gehele dag niet gewerkt. Dit was ook het ge val bij het openbaar onderwijs, de theaters en op de departementen. Bij het vervoer lag het werk een half uur tot twee uur stil en er verschenen geen kranten. Volgens de vakcentrale's gaf in de noordelijke grote industriege bieden 90 procent van de werk nemers gevolg aan de stakingso- proep. In Rome en in de steden in Zuid-Italië had de oproep minder succes. Looningreep volgens De Graaf onontkoombaar DEN HAAG (GPD) - De prijscompensatie is in gevaar. Volgens minister Albeda (sociale zaken) is daarvoor vanaf 1 juli 1980 „in de huidige situatie zelfs eigenlijk geen ruimte". Dit verklaarde de Europees com missaris voor sociale zaken, de Nederlander Henk Vredeling gis teren in het Europees Parlement, waar werd gedebatteerd over de werkloosheid in de gemeen schap. Vredeling verklaarde dat er zes miljoen geregistreerde en drie miljoen niet geregistreerde werklozen in de gemeenschap zijn. Voor het einde van 1980 zul len daar als gevolg van de geringe economische groei 700 duizend bij zijn gekomen. Dit zou volgens de Europees commissaris be streden kunnen worden door herstel van de rentabiliteit in le vensvatbare bedrijfstakken en het doorzichtig maken van inves teringen. Vredeling had evenals de voorzitter van de socialistische fractie Slin- ne kritiek op de multinationals. Deze weigeren volgens hem een gesprek met de samenwerkende vakbonden uit de lid-staten ter wijl zij zelf wel over de grenzen werken. Hij kondigde een speciale bijeen komst van de Europese minister raad aan. De ministers van so ciale zaken en financien en eco nomische zaken zullen zich daar op initiatief van het Italiaanse voorzitterschap over het werk loosheidsprobleem buigen. NIJMEGEN (ANP) - Het arbeids ongeschiktheidscriterium moet op korte termijn zo worden om gevormd dat zichtbaar wordt wat de (mogelijke) wao-er nog wel voor arbeid kan verrichten. "We hebben dringend een arbeidsge- schiktheidscriterium nodig", al dus voorzitter S.J. van Enkelen- burg van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) gisteren op een ledenver gadering van zijn verbond in Nijmegen. Het huidige arbeidsongeschikt heidscriterium toont aan wat een man of vrouw niet kan, zonder daarbij aan te geven wat de werknemer nog allemaal wel kan. Dat zit niet in de kaartenbakken, aldus Van Eijkelenburg. De bewindsman schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij een overzicht geeft van de gang van zaken met betrek king tot het arbeidsvoorwaar denbeleid 1980 tot en met het af kondigen van de loonpauze. Die pauze is gesteld op twee maan den „of zoveel korter als mogelijk zal blijken". In zijn mededeling aan het parle ment legt Albeda ook uit dat ge durende de loonpauze op het ge bied van de lonen en andere ar beidsvoorwaarden niet mag worden afgeweken van wat daar voor in individuele arbeidsver houdingen van toepassing was. Algemene verhogingen van het loon zijn dus verboden. Wel mogen beloningen voor over werk én voor vuil en zwaar werk alsmede systemen van vastge legde periodieke verhogingen normaal worden toegepast. Daarbij geldt de voorwaarde dat die systemen niet worden gewij zigd. Toepassing van de bestaan de prijscompensatieregelingen is eveneens toegestaan. Minister Wiegel (binnenlandse za ken) zal binnenkort de ambtena- rencentrales een voorstel doen dat moet leiden tot een salaris maatregel per 1 januari 1980 voor het overheidspersoneel. De werknemers in de niet-commer- ciële dienstverlenende sector vallen voorlopig onder het loon- pauze-besluit. Voor hen zullen de arbeidsvoor waarden op een latei tijdstip apart worden geregeld. Zo zij be horen tot de categorie van de zo-- genaamde trendvolgers, zijn die verhogingen toegestaan die aan de overeenkomstige groepen ambtenaren worden toegekend. Albeda wijst er in zijn brief nog eens ten overvloede op dat de loonpauze geldt voor alle werk nemers in het particuliere be drijfsleven. Aan het eind van deze maand zal het kabinet beleidsvoorstellen presenteren. Die voorstellen moeten dienen als basis voor na der overleg met de organisaties van werkgevers en werknemers. De regering hoopt dat dan alsnog een gezamenlijk beleid verwe zenlijkt zal kunnen worden. Vol gende week zal de Tweede Ka mer de kwestie van de loonpauze en wat daarmee samenhangt be spreken. Staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken heeft gisteravond tij dens een spreekbeurt in het Frie se Zwaagwesteinde gezegd dat hij gezien de situatie van het ogenblik het gevoel heeft dat een looningreep straks ontontkoom- baar is. "In de afgekondigde loonpauze probeert het kabinet maatregelen samen te stellen waarvan we hopen dat vakbewe ging en werkgevers bereid zullen zijn daarop in te spelen. Lukt dat niet dan is een looningreep no dig", aldus de staatssecretaris. UTRECHT (ANP) - De Vervoersbonden FNV hebben de staatssecretarissen van Verkeer en Waterstaat en van Sociale Zaken gewaarschuwd voor onrust in het beroepsgoederenvervoer over de weg als er geen be tere regeling komt voor doorbetaling van overwerk bij ziekte. Ze hebben de bewindslieden gevraagd, bij de werkgeversorganisaties op zo'n regeling aan te dringen. De bonden zeggen, dat het merendeel van de ruim 1.500 georganiseerde vrachtwagenchauffeurs die af gelopen zaterdag aan overal in het land gehouden vakbondsvergaderingen hebben deelgenomen, op acties heeft aangedrongen voor het geval de werkge vers blijven weigeren, aan een betere regeling mee te werken. Volgens de Vervoersbonden FNV is overwerk in het beroepsgoederenvervoer een structureel verschijn sel. De grens is nog steeds zeventien en een half uur per week. Alleen als er nog meer overuren worden gemaakt, worden die uren in vrije tijd gecompen seerd. Daarom vinden de bonden, dat minstens vijftien tot zeventien en een half uur per week moeten worden opgenomen in de berekening van de ziekengelduit kering. Daarvoor is een uitzondering op het zoge noemde dagloonbesluit nodig, maar de werkgevers willen niet verder gaan dan maximaal zeventig pro cent van de overuren die een chauffeur gemiddeld heeft gedraaid in de dertien wéken voordat hij ziek werd. De bonden hebben berekend, dat dat een zieke chauffeur ongeveer 45 gulden scheelt aan netto- weekinkomen. Een gevolg daarvan is volgens de bonden, dat zieke chauffeurs onverantwoord lang zullen blijven door werken. Het dreigen met acties vindt de grootste werkgevers organisatie van het beroepsgoederenvervoer over de weg, NOB-Wcgtransport. voorbarig, aldus het hoofd van de afdeling sociale zaken van genoemde organi satie, de heer W.A. Belksma. "Wij hebben half de cember met de bonden afgesproken om andermaal over de kwestie te spreken. Dat zal volgende week gebeuren. Reden waarom ik thans geen commentaar heb", aldus Belksma. Veiling Leiden 16-1- 80 Appels 36-52, kroten 13. kroten gek 1.00, boerenkool 50-82. rode kool 16-38, prei 1.32-1.38, spruiten a 1.64-1.90, spruiten b 1.67-1.79, spruiten c 1.40, champignon 1.15-1.26. uien 46-56. witlof 1.90-1 95. knolsedenj 56-69. sla 2751, selderie 63-66. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Boerekool kg 0.33-0,71, Was- peen AI kist 10,90-15.0; All 3,20; BI 15,60-22.60; Bil 10,50; Cl 9,80-11,50; CII 6,10-10,20; Breekpeen kist 2.30-12,20; Schorseneren A kg 1,09-1,50; II 0.23-0,32; Uien kist 0,48-0,50. Export van siergewassen steeg vorig jaar met tien procent DEN HAAG (ANP) - De Neder landse export van siergewassen heeft vorig jaar bijna de twee en een half miljard gulden bereikt. Ze steeg met tien procent tot 2.445 miljoen gulden. Het groot ste aandeel in de totale export hadden de snijbloemen met 1.305 miljoen (plus 9 procent). De grootste procentuele stijging boekten de bloemisterijplantcn: met dertig procent naar 325 mil joen gulden. De bloembollenex port steeg met 4 procent tot 604 miljoen gulden, die van boom- kwekerijprodukten met 6 pro cent tot 211 miljoen gulden. Voorzitter J.E.C. Spithoven van het Produktschap voor Sierge- Valt mee Hij vond dat deze exporttoene ming, als geheel en per sector, geweldig meevalt, vooral wan- in het be, nmerking i noogst velijks i werden den aan het surplusfo; het produktschap. Voor het eerst in een lange reeks jaren kon daardoor de surplusheffing op nul worden gesteld. De bol- lenexporteurs werden door de kleine oogst geconfronteerd met een onverwacht dure inkoop, terwijl in het binnenland min der bollen werden opgezet voor broeierijdoeleinden. Het produktschap tracht te komen tot een verbeterd systeem, waarmee catastrofale prijsda lingen kunnen worden voorko men door het uit de markt ne men van plantgoed, zonder dat hoge surplusheffingen nodig zijn. Hoek's Mach. Holdoh Holcc Hal Trust Holl. Kloos Holl Beton Hunter D. Ind Maatsch. IBB Kondor Internatio M. NMB Ned Sheepsy Ned. Springs Nierst. asz Kurnpafond l'nifonds Chemical F. Col. Growtt Dreyhis F. Fedelty E 332,00 15,00 10,10 328,00 15,10 10,20 Inve M. Japan Fund GOl'D EN ZILVER p.-. luiu BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Ondanks een hogere dollar en een verder aantrekkend Wall Street wilde het vandaag op het Damrak weer niet erg vlotten. Er was sprake van een wat verdeelde stemming, waarbij de verschuivingen echter beperkt bleven. De staatsfondsenmarkt begon on veranderd tot fractioneel lager. Vanmorgen werd een al verwach te nieuwe lening aangekondigd. Het gaat om een 9,5 pet 15-jarige lening, waarop volgens het ten dersysteem kan worden inge schreven. met als restrictie dat de inschrijvingen niet boven pari mogen zijn. Een enigszins verge lijkbare lening, de 9,5 pet 15-jan- ge lening 1976, noteerde 100,20. Van de internationale aandelen be gon Kon. Olie 0,60 beter op 145,90. Philips moest 0,10 terug naar 20,40, terwijl Unilever on veranderd 117 noteerde KLM was 0,30 lager op 69.50. De prolongatiekoers is vandaag verlaagd met een vol procent en bedraagt nu 13,5 procent.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31