fk "Mensen moeten belang inzien om gezonder te gaan leven" L e/cfee agenda Geen tunnel voor veehouder in Voorschoten Meer aandacht voor gezondheidszorg op Leiderdorpse scholen? Bloemen wijk wil lagere snelheid in woon- en speelgebied Schaatswedstrijd Op de Voorschotense ijsbaan zal vanavond een wedstrijd korte baan voor heren worden gere den. Het gaat om het kampioen schap van Voorschoten. Alleen inwoners van Voorschoten kun nen aan de wedstrijd deelne men. Aanmelden bij de baan vanaf 19.00 uur. VOS-cursus De nieuwe VOS-cursus (Vrouwen oriënteren zich op de samenle ving) zal in februari beginnen. Inlichtingen over deze cursus in Zoeterwoude tijdens een open avond op donderdag 23 januari gegeven. Die is in kleuterschool "De Hummelhof" aan de Veld zichtstraat in Zoeterwoude. De VOS-cursus is bedoeld voor vrouwen die graag eens met el kaar van gedachten willen wis selen over zaken als opvoeding, politiek en milieu. Als blijkt dat er voldoende belangstelling be staat voor de cursus is het de be doeling deze in de avonduren te laten plaatsvinden. De open avond begint om 20.00 uur. Winterbal De Leiderdorpse carnavalsver eniging organiseert zaterdag een groots winterbal in het "Zijlkwartiercentrum" aan de Van der Marckstraat in Leider dorp. Aanvang 21.00 uur. Op de avond zullen de Lenco's en de prins carnaval aanwezig zijn. Rijnlandse kastelen Op uitnodiging van de Historische Vereniging "Oud Wassenaar" zal op maandagavond 28 januari mej. drs. I.W.L. Moerman, con servatrice van het Leids stede lijk museum "De Lakenhal", een causerie houden over Rijnland se kastelen en over de Leidse Burcht. Dat zal gebeuren in de zaal van het NPB-gebou w aan de Lange Kerkdam. De avond be gint om 20.00 uur. Echtpaar uit Voorschoten rijdt in op vrachtwagen VOORSCHOTEN - Met een aantal flinke hoofdwonden moest gisteren het echtpaar V. uit Voorschoten na een on geval in de Badhuisstraat worden overgebracht naar AntoniusHóeVe in' Lèid- schendam. Het echtpaar reed vanaf de Voordorpsstraatka- de de Badhuisstraat in en werd daarbij 'm het zicht be lemmerd door beslagen rui ten. Als gevolg daarvan botsten ze frontaal op een in de Bad huisstraat geparkeerd staan de vrachtwagen met opleg ger- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG Leiden Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Conny Smits Bachstraat 25 Leiden. Tel: 071-763320. Charles Lennartz, Maredijk 33a, 2316 VS Leiden. Tel.: 071-133202. Correspondenten: Roel Zaadnoordyk. Tel: 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Kees Prins 01711-11266 Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Ronald Stevens 071-890847 Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per postƒ64,15 Jaarabonnement173,70 Per postƒ245,10 Losse nummers0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. van sneeuiv Bijdrage voor verwijderen VOORSCHOTEN - Iedere oor- schotense inwoner is volgens de politieverordening verplicht om sneeuw van voetpaden te verwij deren of bij gladheid die paden met zand of andere daarvoor bruikbare stoffen te bestrooien. Om de inwoners in de gelegenheid te stellen om aan deze verplich ting te voldoen, zal bij wijze van proef een gratis hoeveelheid we- genzout beschikbaar worden ge steld. Op de vrijdagmiddagen 18 en 25 ja nuari 1980 van 13.00 tot 16.30 uur zal iedere hoofdbewoner een por tie wegenzout kunnen afhalen op het gemeentelijke opslagterrein aan de Hofweg. LEIDERDORP- "Het is opvallend dat ondanks de goede zorg en kennis het aantal ziektegevallen niet daalt. Inte gendeel, het ziekteverzuim is zelfs groter dan vroeger. Er zijn nog sociale en psychische ziekte-oorzaken naast de lichamelijke klachten. We moeten preventief proberen er op een heel breed terrein iets aan te doen". Dit zegt mevrouw Tichler, die namens de WD in Leider dorp in de gemeenteraad heeft gevraagd de mogelijkheid na te gaan om aan gezondheidsvoorlichting te doen op de scholen. In de begrotingsvergadering merk te de oud-wethouder op dat de conditie van de jeugd over het al gemeen erg slecht is. "Er is on voldoende bereidheid met name bij de jeugd om gezond te leven", zo zei mevrouw Tichler. Het idee is inmiddels voorgelegd aan het Onderwijs Advies Centrum in Leiderdorp, samen met wat do cumentatiemateriaal van het ge meentelijke Bureau Gezond heidsvoorlichting in Den Haag, dat actief bezig is met informatie over gezonder leven op scholen. Mevrouw Tichler verdedigt het bij de algemene beschouwingen in gebrachte standpunt over de slechte gezondheidstoestand van Mevrouw Tichler: "Ik heb vaak het idee dat de wil om gezond te blijven is afgenomen" de jeugd: "De mensen zijn onge zonder gaan leven. Slechtere voeding en minder beweging spelen daarby een grote rol. De mensen moeten het belang gaan inzien om gezonder te gaan leven. Ze zyn vaak verwend door de goede gezondheidszorg en de goede sociale voorzieningen. Ik heb vaak het idee dat de wil om gezond te blyven daardoor is af genomen. Vroeger was men voorzichtiger, nu zijn de mensen nonchalanter in hun leefwijze" Scholen Volgens haar moet juist met het kweken van inzicht worden be gonnen op de scholen. "Het moet in je denken verweven zitten. De leerkracht moet het belangrijk vinden en die moet het overbren gen. Het moet gewoon een van zelfsprekendheid worden dat je de tanden na het eten poetst, re gelmatig eet en niet snoept tus sen het eten. Dat is gewoon een stuk opvoeding en daarbij heeft de school een belangrijke taak". Mevrouw Tichler is wel van mening dat zoiets niet dwangmatig moet worden opgelegd. Zij is van me ning dat iedereen zelf het belang van gezond leven moet inzien. "Wij spreken zo vaak over het milieu en de vervuiling daarvan, maar we vergeten vaak dat je naast het uitwendig milieu ook een inwendig milieu hebt dat ook in orde moet blyven, wil je ten minste als mens goed kunnen le- Woensdag Leiden Stadsgehoorzaal - pianorecital, Alexan der Warenberg, 21.15 uur. LAK-theater - concert van "Lesco", 20.30 uur. K O - 14.30 uur, kinderfilm: "Nergens goed voor", en div. tekenfilms. Schouwburg - "Nekrassov", van Jean Paul Sartre, 21.15 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. VOORSCHOTEN - De bezwaar schriften die door verscheidene Voorschotense burgers zijn in gediend tegen het bestemmings plan Boschgeest, zyn nu door de provincie ofwel ongegrond ver klaard ofwel afgewezen. Het ging in de bezwaarschriften om verschillende zaken. Zo wilde Van Leeuwen, melkveehouder, een tunnel geplaatst zien bij zijn land aan de spoorbaan Den Haag- Leiden. In het bestemmingsplan van de gemeente Voorschoten was een gelijkvloerse kruising gepland wat voor Van Leeuwen een onverteerbare zaak is. Zijn vee zou dan over de openbare weg moeten wandelen wat zon der voldoende begeleiding een onmogelijke zaak is. Een tunnel is dan ook de enige goede oplos sing, aldus Van Leeuwen. Zijn bezwaar is door gedeputeerde Staten van Zuid-Holland onge grond verklaard. Andere indieners van bezwaar schriften ageerden tegen de ver- keerwerende maatregelen in de Baron Schimmelpenninck v.d. Oyelaan en de Douw v.d. Krap laan. Als gevolg daarvan vrezen zij een grote verkeersoverlast op de Van Helsdingenlaan. De in dieners pleitten voor het onge daan maken van de verkeers maatregelen op eerder genoemde wegen danwel het nemen van soortgelijke maatregelen op ook de Van Helsdingenlaan. Tenslotte werd bezwaar gemaakt tegen het feit dat de gemeente mets van plan is te doen tegen de grote problemen van de wijk Boschgeest. Door verschillende bewoners wordt gemeend dat er maatregelen moeten worden ge troffen tegen het sluipverkeer al daar. Ook deze bezwaren vonden Gede puteerde Staten ongegrond. Buurtbus Zoeterwoude toch niet zo zeker n verhouding nog het meeste lichaamsbeweging. Op wat oudere leeftijd maken de jongeren gebruik i e gaan roken en drinken. Mevrouw Tichler pleit voor meer aandacht voor de sport op de scholen. "Maar de lichamelijke gesteldheid is over het algemeen sterk ach teruit gegaan. Het uithoudings vermogen is minder geworden dan vroeger. Men levert gewoon veel minder inspanningen dan vroeger. Vrijwel iedereen is ge motoriseerd. De jongeren heb ben met 16 jaar een brommer. Het huishouden is steeds meer geau tomatiseerd". De oud-wethouder, die zelf jaren lang op consultatiebureaus heeft gewerkt vertelt dat de kinderen gemiddeld te dik zijn. De kennis over voeding is volgens haar erg slecht. "Ze eten vaak maar twee keer per dag en dan ook nog veel al "zachte" voedingen. De kinde ren moeten eenvoudig gezegd meer vulstof, bijvoorbeeld rauw kost krijgen. Dan hebben ze zwaarder verteerbaar voedsel waardoor ze sneller een verza digd gevoel hebben en toch niet dikker worden". "Vroeger wasje slecht gevoed door armoe, vandaag zou je kunnen zeggen dat je slecht bent gevoed door rijkdom", voegt zij eraan toe. "De huisartsen en tandartsen hebben in hun wachtkamers al allerlei voorlichtingsmateriaal. Ook gaan veel artsen, met name jongere, gauwer over op het ge ven van diëten voor zieke men sen. Verder moeten de media meer gaan doen aan informatie over betere voedingsgewoonten. Opvallend is het dat de horeca en de middenstand er toch al aardig op inspelen. Men krijgt vaak minder vettige voeding in restau rants en in kruidenierswinkels kom je toch weer meer voedza mere etenswaren tegen. Kijk ook maar eens naar de reformhuizen. Het gezonder eten is wel een mo deverschijnsel aan het worden maar als het geen kwaad kan heb ik er geen bezwaar tegen". "Biologisch-dynamisch voedsel zie ik niet als een oplossing om dat het economisch gezien niet haalbaar is om geheel op die voe ding over te stappen. Maar het proces in die richting is wel erg belangrijk geweest omdat het ons aan het denken heeft gezet". Toch wordt er al met al nog veel te weinig aandacht besteed aan de gezondheid in Nederland. "De li chaamsbeweging moet worden bevorderd. Je zou hier meer de Amerikaanse richting uit moeten waar sport een belangrijk leson- derdeel op de scholen is. Het is toch absurd dat hier grote scho len zyn die nauwelijks velden of een gymzaal hebben". Roken en drinken Naast de slechte voeding is het ro ken en drinken funest voor de li chamelijke conditie. "Dat roken begint meestal op middelbare scholen om stoer te doen. Dat is helemaal misplaatst. Een nog veel groter probleem is het alco holgebruik onder de jongeren. Daar moet echt met een landelij ke campagne iets tegen worden gedaan door het rijk". Een van de ziekte-oorzaken die ook bij kinderen steeds zwaarder gaat wegen is de geestelijke druk. "De psychische druk is erg groot. We wonen met teveel mensen op een klein plekje. Geboortebeperking is een oplossing. De kinderen uit landelijke streken zijn over het algemeen veel gezonder en rusti ger, omdat er minder lawaai en minder gevaar van het verkeer "Hier in de Randstad wordt elk jaar een meter van de stoep afgehaald om meer ruimte te geven aan de auto. Wat blijft er voor het kind nog over?", vraagt mevrouw Tichler zich af. Volgens haar worden de kinderen ook vaak belast met problemen die ze nog niet aankunnen. "Als het kind vragen stelt over wat dan ook moet je ze zeker beantwoorden, maar je moet ze niet confronteren met problemen die ze niet aan kunnen, die ze niet kunnen ver werken, daar schiet je niets mee op". En daar ligt volgens haar ze ker een taak voor de ouders. Terechtgekomen bij deze ouders komt men ook bij de mensen die bij de voorlichting en de aan dacht voor een gezonder leven een belangrijke, zo niet de be langrijkste plaats innemen. "Het is ook een taak voor de ouders om kinderen gezonder op te voeden, niet alleen van de school. De kin deren zullen van hun kant thuis ook iets inbrengen op dit gebied, als er aandacht aan wordt besteed op school. Omdat de meester op school het hun heeft verteld hechten ze er toch een bepaalde waarde aan". "De voorlichting moet gewoon in speelvórm of in een taalles wor den ingebracht. Het hoofddoel is dat iedereen gezond is en blijft", aldus mevrouw Tichler die in de begrotingsvergadering nog op merkte dat "het wel jaren zal ver gen eer verbetering zichtbaar is, geen onbegonnen CHARLES LENNARTZ De Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude: verstoken van openbaar vervoer. ZOETERWOUDE - Het is nog geenszins zeker dat de gemeente Zoeterwoude aan het einde van dit jaar een buurtbus zal hebben. Dit heeft de provincie gemeld naar aanleiding van een artikel over de bus in deze krant van za terdag jX. r komen de wijken Zuid- buurt en Weipoort in verband met bevolkingsdichtheid en ligging in aanmerking voor een buurtbus, de komst ervan hangt nog in ster ke mate af van het komen van een vrijwilligerscomité en nog be langrijker: voldoende belang stelling van de kant van de inwo ners om van een busje gebruik te gaan maken. VOORSCHOTEN - De "Bloemen- wijk" in Voorschoten wil graag bij de ingangen naar de wijk bor den met de tekst "woon-speelge- bied, veilige snelheid 15 km". De ze borden staan onder andere in de wijk Noord-Hofland. De borden hebben geen enkele rechtskracht, maar omdat er "geen bloed uit vloeit", aldus wethouder Van Dalen gister avond (in de commissie finan ciën), kan het ook geen kwaad om de automobilist in deze wijk een aanwijzing te geven tot enige voorzichtigheid. Voorlopig wordt het kruispunt Pa pelaan-Van der Oyelaan-Hya- cinthstraat niet opgehoogd. De wijkraad van de "Bloemenwijk" heeft hierom verzocht, maar voorlopig wordt volstaan met het omkeren van de rijroute van de Hyacinthstraat, waardoor ver keer uit deze straat onmogelijk wordt. Papelaanbewoners zien het opho gen van het bedoelde kruispunt als een extra last voor het zware verkeer dat onder andere voor de bevoorrading van enkele winkels zorgt en bovendien ontstaan er extra trillingen in de woningen. Donderdag Leiden Leids Vrijetijdscentrum - .le van de cyclus film over homofilie: "The naked civil servant", Jack Gold, 21 uur. Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, film: "Die verlorene Ehre der Katharina Blum", Schlöndorf, naar een boek van Heinrich Böll, 20 en 23 uur. Ned. vereniging van huisvrouwen - Vredeskerk an de Burggravenlaan, middag m.m.v. Toon Kortooms, vooraf gegaan door een korte ledenvergade ring, 14 uur. Schouwburg - Feerie Africaine, het Na tionale ballet van Senegal, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20 - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uür. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen do van 10-12.30 uur. Zoeterwoude - vrouwenpraathuis in "De Blokhut", achter het gemeentehuis, 9.30 uur. Wassenaar - Cie huisvesting, 19.30 uur, raadhuis. Oegstgeest - 20 uur, schoolraad van het openbaar onderwijs, in de Terwee- school. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11-18 jan. door apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel: 120502. Apotheek Beker, Kem- penaerstraat lb, tel: 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging- Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: 154500. Voorschot v.d. Waalslaan, tel: 4641 - gezondheidscentrum,

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2