i - Luxueus bad in Alphen gaat open in augustus Alphense VVV bezig mei ledenwerfactie Beperking van discotheek valt verkeerd Kamerlid wil duidelijkheid in zaak Wapen van Friesland SÜB- Dieven gepakt Journalist Van Amstel overlijdt na ongeval BURGEMEESTER LEIMUIDEN: "SPANNINGSVELD IS DUIDELIJK" WOENSDAG 16 JANUARI 1980 Kans op vestiging orthodentist in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is een zeer goede kans dat zich in Alphen een orthodontist komt vestigen. Dat is een specialist die zich bezig houdt met de stand van kaak, tanden en kie zen. Patiënten uit Alphen en om streken zijn nu nog aangewezen op orthodontisten in Leiden, Voorschoten, Haarlem, Amstel veen of Utrecht. Nederland heeft volgens de Al- phense tandarts J. Hazebroek, secretaris van de afdeling Rijn land van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Tandheelkunde, een tekort aan orthodontisten. "Het is trekken geblazen". De specialisten in de wijde omgeving van Alphen zijn volledig overbelast. Volgens hem moet het aantal Alphenaren en Rijnstrekers dat van de diensten van een orthodontist gebruik maakt in de honderdtallen lopen. De orthodontist die het oog op Al phen heeft laten vallen studeert momenteel nog in Groningen, waar hij in 1981 hoopt af te stude ren. Volgens Hazebroek hangt de voorgenomen vestiging nog op het vmden van geschikte ruimte. Er is al gesproken over de leeg staande kantoorruimte onder de flats aan de Saffierstraat. Deze ruimte is echter te groot voor een orthodontist alleen, zodat het volgens Hazebroek best op iets anders uit kan draaien. Vestiging in Alphen staat volgens Haze broek definitief vast, zodra de af studerend orthodontist iets in Alphen heeft gekocht. En dat moment is volgens de Alphense tandarts zeer nabij. "Ik verwacht eigenlijk dat het deze week of volgende week rond komt". ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie in Alphen aan den Rijn heeft gisternacht twee Duitsers van 40 jaar opgepakt. Zij werden betrapt bij een poging in te bre ken bij een kabelleggersbedrijf in Zwammerdam. Het tweetal is voor nader verhoor ingesloten. ALPHEN/WADDINXVEEN - De journalist R. N. van Am- stel (38) uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag in het Bleuland-ziekenhuis te Gouda bezweken aan de verwondingen, die hij enkele uren er voor opliep bij een ongeval. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Het ongeval vond rond half drie plaats op de Henegou- werweg in Waddinxveen tussen de rijksweg Utrecht- Den Haag en de hefbrug. Van Amstel reed in de richting Alphen. Een hem tegemoetkomende tractor verloor op dat mo ment een wiel. Dit stuiterde tegen de voor Van Amstel rijdende auto en kreeg daar door zo'n zet dat het wiel door de voorruit bij Van Am stel naar binnen vloog. De wagen geraakte daarbij op de linker weghelft, werd door een tegenligger ter nauwernood ontweken en kwam door aanhoudend remmen van de zwaarge wonde bestuurder tot stil stand. De Alphenaar werd overge bracht naar het Bleuland- ziekenhuis en overleed daar enkele uren later. DEN HAAG/HILLEGOM - Het Tweede-Kamerlid Beckers-De Bruijn heeft de minister van jus titie gevraagd of deze de mening deelt van burgemeester Hermans van Hillegom met betrekking tot de affaire Wapen van Friesland. Zoals bekend maakte de burger vader vrijdag wereldkundig dat een werknemer van Teekens Bouwpromoties bv wordt ver dacht de brandstichting in het voormalige hotel te hebben uit gelokt. In deze krant van zaterdag stond onder meer het commentaar van Hermans op het feit dat die werknemer is vrijgelaten na eni ge tijd in voorlopig voorarrest te hebben gezeten. De burgemees ter zei vrijdag: „Het ging bij de man alleen om zijdelingse uit lokking van een strafbaar feit. De anderen heben zelf misdrijven op hun geweten". Mevrouw Beckers (PPR) is vooral benieuwd of minister De Ruiter het met die eerste uitlating van Het Tweede-Kamerlid vraagt daar- Hermans eens is. naast ook naar het antwoord de bewindsman en de staatsse cretaris van CRM op de vragen die zij al in september heeft ge steld. Deze vragen waren geba seerd op de sloop van het Wapen van Friesland vlak nadat het op 12 september was uitgebrand. Die sloop zou aanvankelijk zon der vergunning van CRM zijn ge schied, terwyl het omstreden pand op de de lijst van be schermde monumenten stond. Verleden weeK werd het publieke vermoeden bevestigd dat de brand is aangestoken. Daar wa ren drie man bij betrokken. Eén van hen heeft de beschuldigin gen geuit over de werknemer van Teekens, eigenaar van het voor malige Wapen. De projectleider van dit bedrijf zou 50.000 gulden hebben beloofd voor een forse fik in het leegstaande gebouw. Na verwoesting en sloop zou op die manier de weg vrijkomen voor de bouwplannen van de onderne ming. ALPHEN AAN DEN RIJN - De bouw van het nieuwe zwembad in Ridderveld loopt tot nog toe geheel volgens plan. Zoals het er nu uitziet zal Alphens tweede overdekte zwembad omstreeks augustus in gebruik kunnen worden genomen. i goed. deel "staat". In augustus hoopt men het bad te kunnen Kantoor gaat ongeveer begin mei draaien ALPHEN AAN DEN RIJN - Waar kan ik een fiets of roeiboot huren? Waar kan ik een surfcursus volgen? Waar kan ik een touringcar huren? Wanneer zijn de restaurants open? Voor het antwoord op al die vragen kan men binnenkort terecht op één adres: het VVV-kantoor in Alphen, dat eind april of begin mei zal open gaan. Cora Schouten - momenteel doet ze ervaring op bij haar VVV-collega's in Leiden - zal Alphens eerste VVV-infor- matrice worden. Omstreeks de lente zal ze de VVV-balie, die voorlopig onder is gebracht bij de Rabo-bank aan de Pieter Doel manstraat, gaan bemannen. Tegen die tijd is het wél zaak dat de VVV-in oprichting flink wat le den telt. Hun contributie, alsmede bijdragen van het bedrijfsleven, vormt namelijk een belangrijk deel van de financiële basis. Dit jaar denkt de VVV zo'n f22.500 uit te gaan geven. Daar staai dan een gemeentelijke subsidie van f 10.000 aan inkomsten tegenover. Het resterende bedrag evenwel zal opgebracht moeten worden door leden en financieel geïnte resseerden. De VVV in oprichting heeft in elk geval al twee belang rijke giften in totaal f 1500) kun- tingdat tot nog toe de V VV-akti- viteiten zoveel mogelijk waar nam. heeft er een uitvoerige lijst van bijgehouden. Het eerste half jaar van 1979 werden er bijna zeshonderd vragen gesteld. De helft daarvan had betrekking op informatie over evenementen, be zienswaardigheden en dagtoch ten. Er waren bijna negentig vragen naar logies-mogelijkhe- den en evenzovele naar platte gronden of wandel- en fietsroutes. Onder de noemer "diversen" val len vragen als: "waar zijn hier casino's, kan ik in Alphen een cursus kantklossen volgen en de bowling open?" Gastheer voor de VVV en voorlopig secretaris B. van Zeijts van de VVV bij de toekomstige VVV-balie in de Rabobank. Naast hem Nelleke van Driel die de (momenteel zieke) vaste VVV-informatrice Cora Schou ten gaat assisteren. Beiden bekijken de ontwerpen die momenteel ter tafel liggen voor een eigen VVV-vignet. Uitstel van middenschool schandalig ALPHENNUDEN RIJN - De PSP-afdeling Alphen aan den Rijn vindt het schandalig dat het schoolbestuur van het Ashram college een extra voorbereidend jaar heeft aan gevraagd voor de midden school (hetgeen neerkomt op een jaar uitstel van het mid den schoolexperiment). De Alphense pacifisten vrezen ook dat uitstel tot afstel zal leiden. FPSP vindt de middenschool een waardevolle ontwikke ling. "Omdat deze de kinde ren de mogelijkheid geeft om op een wat rijpere leeftijd naar een beroepskeuze tgkoeien, in plaats van een veel te vroege, veelal defini tieve beroepskeuze op 12-ja- rige leeftijd", aldus de PSP in een open brief aan het schoolbestuur. De partij hoopt dat het bestuur zijn be sluit zal terugdraaien. Het bureau sportzaken houdt er bij het opstellen van de roosters voor het schoolzwemmen helemaal rekening mee dat het bad in au gustus gebruiksklaar is. Het stre ven is, volgens het hoofd van het bureau sportzaken, G. Ver schuur, dat het bad rond de bouwvak wordt opgeleverd. Het nieuwe bad gaat, inclusief grond en zonnecollectoren, 9,5 miljoen kosten. Voor dat geld verrijst een luxueus bad, waar het voor de recreatieve zwem mer goed toeven is. Naast een diep bad (15 x 25 meter) en een speels opgezet instructiebad (tevens recreatiebad) komen er twee peuterbaden, een mini- buitenbad, een solarium, bar, open haard en restaurant. Spelletjes Met name het instructie/recreatie- bad zal de zwembadbezoeker veel te bieden hebben: een "wa terlandschap" met veel niveau verschil, massagespuit, stroom versnellingen etc. en rondom de mogelijkheid voor spelletjes (ta feltennis), het nemen van een een zonnebad (solarium) en de aan wezigheid van groen (planten etc.). In de buurt van het diepe bad be vindt zich onder meer een bar met open haard, middels een glaswand afgescheiden van het "officiële restaurant". Het mini buitenbadje - waar overi gens slechts plaats is voor tien tot Naam vijftien zwemmers tegelijk - zal vanuit het binnenbad via een tochtsluis toegankelijk zijn. zijn. Wel zal voor de extraatjes ais een solarium natuurlijk apart be taald moeten worden. Ver schuur "We willen voorkomen dat het bad in Ridderveld straks de naam krijgt voor beter gesi tueerden te zijn". Welke scholen er straks gaan schoolzwemmen in Ridderveld is nog geen uigemaakte zaak. Vast staat wel dat de scholen die op loopafstand liggen er in elk geval gaan zwemmen. Omdat Alphen straks, ook voor het schoolzwemmen, ineens de be schikking krijgt over dubbel zo veel "zwemwater", zijn enige tijd geleden de schoolbesturen uit de omliggende gemeenten aange schreven. Hen is gewezen op de mogelijkheid om in Alphen in één van beide overdekte baden te komen schoolzwemmen. Overweldigend is de belangstelling tot nog toe niet. Er zijn volgens het hoofd van het bureau sport zaken meer afwijzende antwoor den gekomen uit de streek, dan brieven van geïnteresseerde scholen. Dat is ook wel begrijpe lijk, omdat veel dorpen rond Al phen voor het schoolzwemmen gebruik maken van het aanwezi ge buitenbad. Er zijn wel scholen die alleen in de winter naar Al phen willen komen voor het schoolzwemmen, maar dat is voor de gemeente een niet zo aan trekkelijke zaak, omdat de zwemroosters zijn afgestemd op een heel schooljaar. Tarieven Ondanks dat het nieuwe bad de re creatieve zwemmer heel wat meer te bicden heeft dan het al wat oudere bad "De Dillen", zul len de toegangsprijzen volgens sportambtenaar Verschuur gelijk Een officiële openingsdatum voor het nieuwe zwembad staat nog niet vast. Wél beraadt men zich al over de openingsplechtigheid en/ of-festiviteiten. Ook moet nog een naam worden gevonden voor het bad, dat verrijst op de hoek Kcnnedylaan/Padde.^toclweg, op (i.- erena van Ridderveld i en d. „Elke suggestie is welkom", al dus Verschuur. Daaruit wordt nu onder meer een groots opgezette ledenwerfactie gefinancierd. Of de Alphenaren warm zullen lopen voor het lid maatschap van de VVV? Mede initiatiefnemer J.H. Kelderman meent van wel. "Als je elders met de VVV te maken hebt gehad, word je in Alphen gelijk lid. Ik heb zelf veel gunstige ervaringen gehad met VVV's elders in Ne derlandDaar kun je niet voor be talen. Uit dat oogpunt kan ik me voorstellen dat je hier in Alphen lid wordt". LEIMUIDEN - Het spanningsveld is duidelijk. Enerzijds zijn er jongelui, die ontspanning zoeken en dat gunnen we ze. Anderzijds zijn er de burgers die klagen over overlast. Als college van burgemeester en wethouders hebben we geprobeerd een Salomons-oordeel uit te spreken. Zodat de jongelui hun ontspanning zouden behouden en de buurt bewoners toch wat meer rust zouden krijgen Informatie De nieuwe Alphense VVV heeft nog niet direct plannen om zelf activi teiten te ontwikkelen. Het accent zal in de beginperiode liggen op het verstrekken van allerhande informatie. Waarnaar door de Alphenaar en toeristen gevraagd wordt is geen duistere zaak. Het gemeentelijk bureau voorlich- Tegen die achtergrond, zo schildert burgemeester G.J. van der Kroft van Leimuiden het, moet het be sluit van burgemeester en wet houders van die gemeente wor den gezien over de openingstij den van de disco USM. Tot voor kort was die disco elke zaterdag avond in bedrijf. De disco vroeg onlangs echter uitbreiding aan: wilde niet alleen op zaterdag avonden maar ook op zondag middagen voor het muziekmin- nende jeugdige publiek open zijn. Het gemeentebestuur be sloot daarop echter om de disco een om-en-om vergunning te ge ven: de ene week open op zater- Klachten Van der Kroft: "Aanvankelijk had de USM-discotheek van ons een vergunning voor één zaterdag avond in de twee weken. Later hebben we dat uitgebreid tot elke zaterdagavond. Vanuit de omge ving kregen we klachten over overlast, trouwens als college hebben we dat ook meermalen zelf geconstateerd. Dat zo'n disco enige overlast veroorzaakt is iets waarvoor we begrip hebben, aan de andere kant blijft de burger wel vragen om er wat aan te doen". Volgens Van der Kroft be staat de overlast uit het naar bui ten doordringende geluid van de muziek; uit het lawaai als de jeugd aan het eind van de avond vertrekt (brommers) of nog wat in de buurt blijft hangen. Begrip voor een en ander heeft het Leimuidense college dus wel. "Aan de andere kant hebben we ook tegen elkaar gezegd, je zult er wónen", aldus Van der Kroft. Die dan ook dacht dat met het nieuwe besluit van het college tot ope ning om-en-om een aardig com promis was gevonden. "Aan het totaal aantal openstellingen de den we geen afbreuk, bovendien kregen de omwonenden per maand twee rustige zaterdag avonden". Aan dat besluit kop pelde het college ook nog een aantal andere voorwaarden. "We constateerden, dat te veel men sen het pand bezochten, veel meer dan volgens de brandweer voorschriften verantwoord is". Vandaar dat het college besloot, dat niet meer dan 150 mensen mogen worden toegelaten, die dan minimaal ook nog zestien jaar moeten zijn. Explosie Die bepaling van het aantal toe te laten jongeren zorgde zaterdag avond voor eeh explosie. Me vrouw Van Kouwen, die haar zaal (een voormalig parochiehuis) verhuurt aai. USM zegt daarover "We zeiden zaterdagavond toen we 150 man binnen hadden, dat er niemand meer bij mocht Toen stonden nog drommen jongeren buiten, die er niks van begrepen. Ze wilden weten van wie ze er dan niet in mochten. Toen heb ik ze verteld, dat het gemeentebe stuur dat zo had besloten. Nou ze wilden onmiddellijk op de bur gemeester af, die zouden ze wel eens. Om moeilijkheden te voor komen heb ik ze maar gauw bin nen gelaten. Toen ze aan het eind van de avond weggingen heb ik ze ook bezworen om rustig te blijven. Ik heb ze gezegd dat, als ze toch wilden protesteren, en daarin is natuurlijk iedereen vrij, ze dat dan moesten doen binnen de perken van de wet. Dat is dus duidelijk niet gebeurd". Een aantal jongeren, vier of vijf, toog (zoals we gisteren meldden) na sluiting naar het gemeente huis en stak voor dat gemeente huis een aantal oude banden in brand. Dat gebeurde zo dicht bij de gevel, dat een aantal ruiten sprong en de gevel wat brandspo- ren opliep. Aanvankelijk werd gedacht aan een poging tot brandstichting. Nader onderzoek deed de politie echter ovei hellen naar de mening, dat de jongelui (van wie er vier in elk geval be kend zijn bij de politie en ook al zijn verhoord) alleen maar wilden protesteren. men, evenals trouwens USM. Mevrouw Van Kouwen: "Het is zaterdagavond gewoonweg te druk. Bovendien krijgen we veel jonge kinderen, die eigenlijk om tien uur al weer op huis aan moe ten. Daar moet andere muziek voor worden gedraaid dan vobr de ouderen. Die komen dan ook meestal later op de avond. Om nu die groepen wat te scheiden en de drukte wat te spreiden, wilden we ook op zondagmiddag gaan draaien". Aan dat verzoek houdt mevrouw Van Kouwen vas besluit en het ster Advocaat Protester wethouders wordt dus wat dat aangaat in elk geval protest aan getekend j jrookde beperking van het aan tal jongelui 7.it haar dwars. "Dat is geen haalbare kaart. We lopen Alsje niet meer Van Kouwi advocaat in lardan opeen anc loet ook mevroi die inmiddels ei ie arm heeft ger dan 150 r hebben, dan kun sluiten, dan valt e vi rdlenenIn elk zaterdagavond gev goed

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27