Herstel gemeenschap vraagt grote offers Onze opruiming duurt welgeteld Jdagen. Pander Over een eigenwijze parkiet en een goeie lobbes uit Valkenburg ubliek Bisschoppensynode in Rome: Verdachte kapitein voorlopig nog vrij WOENSDAG 16 JANUARI 1980 ■'Mll.lB PAGINA 23 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Kieskeurig Al fladderend deed de ander- halfjarige parkiet („Praten doet-ie nog niet, maar wie weet komt dat nog") gewoon tegetrouw zijn ronde door de kamer en maakte daarna waarachtig een landing op de zachte rug van het welwillen de konijn. Dat was dus het eerste contact tussen de twee en menig sa menzijn zou nog volgen. Want alras besloten ze voortaan samen de dagelijkse andij- viemaaltijd te gebruiken. Kieskeurig zijn ze volgens mevrouw Van Dijk. Van het één kwam het ander. Langdurige knuffelpartijen tussen de twee maatjes zijn thans dan ook aan de orde van de dag. „Maar als de parkiet te druk is, moet Rakker niks van 'm hebben hoor", vult me vrouw Van Dijk aan. „Dan kruipt-ie weg in een hoek." Lobbes „Heel wat hoekjes heb ik al voor 'm moeten afschermen", zegt ze langs haar neus weg, „want menig stukje behang heeft hij al aangevreten. Vindt-ie blijkbaar ook lekker." Nu ze het toch over eten heeft, informeer ik maar meteen naar de gevolgen daarvan. „Nou, met Rakker is dat hon derd procent meegevallen. Ik weet nog goed dat, toen hij hier z'n eerste plas moest doen, hij als de weerlicht zijn bak opzocht. En wat de keu Het ijs moest even gebroken worden gisteren in huize Van Dijk te Valkenburg, alwaar fotograaf en ik aan de bel trokken om volgens afspraak getuige te zijn van de lieftallige spelletjes die konijn Rak ker en parkiet Rikkie met elkaar plegen te doen. Toch wel een merkwaardig stel huisdieren, dat van de familie Van Dijk. „Zo bijzonder zijn ze niet", stribbelt de vrouw des huizes tegen. „Er zijn wel meer mensen in deze streek, die huisdieren met dergelijke kunstjes hebben." Waarop mijn gedachten al in de richting gingen van zingende stekelbaarzen, snelwande lende schildpadden en ach teruitlopende teckels. Ik ken ze niet maar houd me uiter aard aanbevolen. Zo'n wit konijn als Rakker uit Valken burg is nooit weg natuurlijk. Een echte goeie lobbes, zoals zijn bazin reeds zei. En als ie slaapt, maakt hij zowaar ge luidjes! Maar omdat zij het sneu zei te vinden ons zo weg te sturen, ging ze toch maar koffie zet ten en mochten wij meegenie ten van een voorstelling van Rakker en Rikkie. Koek en ei Een voorstelling, die om in theatertermen te spreken, ei genlijk het karakter droeg van een try-out omdat Rak ker en Rikkie elkaar nog lang niet van binnen en van buiten kennen. Rakker is immers twee maanden geleden pas gewaargeworden dat hij niet het enige troeteldier in huis is. Het sneeuwwitte konijn met pikzwarte staart, pootjes, snuit, oortjes en radijsrode oogjes is nog geen zeven maanden oud en heeft het leeuwedeel van zijn prille be staan in de tuin vertoefd. Maar sedert Rakker zijn intrek nam in de knusse huiskamer was het meteen koek en ei met de tamme parkiet Rikkie. Dat uitte zich direkt op de eerste dag dat Rakker en Rik kie in de kamer werden los gelaten, want de familie Van Dijk is er geen voorstander van de dieren de ganse dag in een hok of kooi te laten zitten. Integendeel. tels betreft: een enkele keer dat er eentje in de kamer ver daagt. In die zaken is Rakker een goeie lobbes hoor." Van Rikkie kan ze dat niet zo gemakkelijk zeggen, want de eigenwijze parkiet laat het overal vallen. „Maar wat hij laat vallen", geeft mevrouw Van Dijk hem na, „is amper de moeite van het opruimen waard. Hier kijk maar." Beginstadium Wat mevrouw Van Dijk maar wil zeggen is dat Rakker en Rikkie in tegenstelling tot de goudvis in het aquarium ware gezelligheidsdieren zijn. „Ze smeren 'm wel es maar ze zoeken ons altijd weer op. En als we eens een weekeindje zijn weggeweest zullen ze ons best missen, denk ik. Hoe wel? Zeker weten doe ik het niet want het me vertellen kunnen ze me niet, hè." Vervelend maar uitgerekend nu wij op bezoek zijn, vertikt de parkiet het te enenmale een wijle op de rug van het konijn te gaan zitten. Mevrouw Van Dijk: „Ze zijn nog in een be ginstadium. Zo zie ik het tenminste." „Misschien dat ze in de toe komst leukere kunstjes gaan doen. Maar", zegt ze met klem, „ze doen het helemaal zelf. Wij bemoeien ons er niet mee. Als ze eikaars gezel schap willen zoeken, gaan ze hun gang maar." Als boezemvrienden gaan die twee met elkaar om, was me ingefluisterd en mevrouw D. van Dijk be aamde dat. Een bezoekje onzerzijds zag ze diep in haar hart gekeken wei zitten, maar toen puntje bij paaltje kwam, wilde ze uit een soort van beschei denheid terugkrabbelen. „Valkenburg is een klei ne gemeenschap", sprak ze, „en straks zeggen ze misschien in het dorp van: 'Ach jee, zij mot ook zo nodig'." Rikkie vertikt het om voor de fotograaf op de rug van vriend konijn te gaan zitten, maar tegen poseren op de schouder van mevrouw Van Dijk heeft hij geen bezwaar. Perschef Henk Kouwenhoven van de Nederlandse kerkprovincie mag nu tóch de synodezittingen in Rome bijwonen. Vlak vóór het begin van de synode was hem meegedeeld dat hij geen toegang had. Dat namen de Nederlandse journalisten niet. In Vaticaanse voorlichtingskringen he ten zij "zo brutaal als de beul". Ze wisten bisschop Möller een protest briefje toe te spelen en die gaf dat door aan kardinaal Willebrands. Hij zou de zaak met de paus bespreken. Maandagavond deelde Willebrands mee dat de paus niet afwijzend stond tegenover het Nederlandse verzoek, maar deze moest eerst de synodedeelnemers raadple gen, omdat sommigen zich door de aanwezigheid van de Neder landse voorlichter beperkt zou den kunnen voelen in hun vrij heid van meningsuiting. Na af loop van de dinsdagmorgenzit ting kreeg Kouwenhoven uit sluitsel: hij mocht er alsnog bij zitten. Maar net als de anderen is hij gebonden aan geheimhou ding. Hij kan er alleen aan mee werken dat het dagelijks com muniqué over de synode werke lijk enige informatie bevat. Dialoog Het bericht over de eerste zittingen was nogal mager. Er is vooral theologisch gesproken over wat nu eigenlijk het begrip "commu- nio" (gemeenschap, samenwer king) in de kerk inhoudt. Synodesecretaris professor dr. Jos Lescrauwaet hield een inleiding waarin hij de bisschoppen advi seerde na te gaan of hun werkpa pier wel helemaal verenigbaar is met de leer van het tweede Vati caans concilie. Ook ried hij hun een diepere bestudering aan van de functie van het ambt in de kerk in dienst van de gemeen schap, zoals Christus dat heeft ingesteld. Van de kant van de bisschoppen werd dr. Lescrauwaet gevraagd, zijn referaat met een uitgebreide re studie van het zendingskarak ter van de kerk aan te vullen. Men vond dat nodig om met meer kans op resultaat de problemen bij de wortel aan te pakken. De aandrang op dr. Lescrauwaet kwam, volgens het Vaticaanse communiqué, voort uit de over tuiging dat het zendingskarakter van de kerk voor het begrip "communio" (gemeenschap) van wezenlijke betekenis is. Krach tens die gemeenschap zijn de bis schoppen met de priesters ge roepen tot dialoog met de leken, omdat die in leven en werken midden in de wereld staan. De synode heeft onderstreept dat het herstel en de beleving van de gemeenschap grote offers vra gen en de verscherping van de tegenstellingen moet worden overwonnen. Geconstateerd werd dat de crisis in de geeste lijke gemeenschap mede wordt veroorzaakt door de moeite die mensen hebben met de kerkelij ke vormen, de verwereldlijking (secularisatie), de invloed van de menswetenschappen, het Ne derlandse volkskarakter (nogal individualistisch) en een tekort aan geloof. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Hoogeveen J. ter Steege Aalsum (Fr.); aangenomen naar Hooge veen (bijstand in pastoraat) H.J. Douwes, Zuidwolde (Dr.), naar Goènga (Fr.) G. Solinger Amster dam (laatstelijk luthers predikant te Paramaribo), het beroep van de synode tot vormingspredikant bij de Bond voor Inwendige Zen ding op Gereformeerde Grond slag L. Westland Dinteloord. Gereformeerde Kerken: beroepen te Rijnsburg A. Hansen 's-Gra- venzande, te Den Haag-Escamp J. van Wattum Bleiswijk, te Hoogvliet A. Bakker Rotterdam- Lombardijen; aangenomen naar Lollum (Fr.) kandidaat S. Alblas Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Heemse S. Cnossen Hoogkerk; aangenomen naar Kampen T. Dekker Leek- Roden. Kardinaal Willebrands trad op als bemiddelaar tussen de Nederlandse journalisten en de paus om perschef Henk Kouwenhoven van de Neder landse kerkprovincie alsnog toe te laten tot de zaal waar de synodezittin gen worden gehouden. Het lukte. Commentaar van buitenlandse journa listen: de eerste overwinning van de Nederlandse bisschoppen op het curie apparaat. I De 53-jarige aartsbisschop van Washington, kardinaal William Wakefield Baum, wordt de nieuwe leider van de congregatie voor de geloofsleer bij het Vati- caan. Hij volgtde 78-jarige Franse kardinaal Garrone op die al aan paus Paulus 6 ontslag had ge vraagd. I Dominee Martin Niemóller, vooral bekend om zijn verzet te gen Hitier, heeft op zijn 88ste verjaardag de hoogste interna tionale onderscheiding van Oost- Duitsland (DDR) gekregen, de "Orde Grote Ster van de Vriend schap der Volkeren". Ewald Moldt, de Oostduitse vertegen woordiger in West-Duitsland, reikte de oorkonde in Wiesbaden, de woonplaats van N iemöller, uit. SPEELGOED OP SCHIPHOL SCHIPHOL (ANP) - Om wach tende passagiers een aange naam tijdverdrijf te bieden zal in de vertrekhal van Schip- hols stationsgebouw binnen kort een twintigtal beeld schermen met video-spellen worden geplaatst. De N.V. luchthaven Schiphol heeft gisteren bekendgemaakt dat het hierbij gaat om een proef die waarschijnlijk enkele maanden zal duren. Voorwaarde voor een perma nente installatie van de schermen is dat het normale reizigersverkeer niet door la waai of samenscholing van mensen bij de video-spellen wordt gehinderd. De N.V. luchthaven zal het aantal schermen in de toekomst in elk geval beperkt houden. De luchthaven overweegt niet om in navolging van andere internationale luchthavens complete gokhallen in te rich ten aldus de woordvoerder. ROTTERDAM (ANP) - Kapitein T. J. de B. van het 'verstekelingen schip' Emmely blij ft voorlopig op vrije voeten. De Rotterdamse of ficier van justitie mr. R. de Groot gaai niet in hoger beroep tegen het besluit van de rechter-com- missaris om De B. vrij te laten in afwachting van een proces. Volgens mr. De Groot heeft het weinig zin om beroep aan te te kenen bij het hof in Den Haag, omdat hij daar vorige maand ook in het ongelijk werd gesteld toen hij drie bemanningsleden van de Emmely in voorlopige hechtenis wilde houden. Alleen als blijkt, dat de rechter-commissaris dit maal andere argumenten han teert, wil de officier in beroep gaan. De 36-jarige gezagvoerder T. J. de B. uit Meppel werd vorige week op Schiphol aangehouden. Hij heeft bekend, dat hij op 24 okto ber in Nigeria een ongeveer 20-ja- rige Ghanese verstekeling over boord heeft laten zetten. Volgens de bemanning, die de zaak in no vember aan het rollen bracht, is de Ghanees verdronken. Mr. de Groot wil nog niet kwijt wanneer volgens hem de zaak voor de rechtbank kan komen. Het onderzoek is nog niet afge rond. Justitie zou bijvoorbeeld graag nog een gesprek hebben met stuurman Koetsier van het Nederlandse schip 'Gold Ex press'. Arrestaties sigarettenroof AMERSFOORT (GPD) - De politie in Amersfoort heeft het afgelo pen weekeinde drie horecaon dernemers gearresteerd die be trokken waren bij een zwendel in sigaretten. Bij nader onderzoek bleken de sigaretten afkomstig te zijn van een grote inbraak in En schede, waar voor 200.000 gulden aan sigaretten werd ontvreemd. In verband met deze inbraak heeft de politie in Enschede één arrestatie verricht. Verdere arres taties zullen volgen. Spaanse koning naar Nederland DEN HAAG (GPD) - Van 19 tot 21 maart zullen de Spaanse koning Juan Carlos en zijn echtgenote, koningin Sophie, een staatsbe zoek brengen aan Nederland. Gisteren werd dit bezoek in Den Haag officieel aangekondigd. Het Spaanse koninklijk bezoek is het eerste in de geschiedenis van de betrekkingen tussen de beide landen. Sinds de zestiende eeuw heeft geen Spaans staatshoofd meer voet op Nederlandse bo dem gezet. Koningin Juliana en prins Bernhard brachten de vori ge week een privié bezoek aan Spanje, waarbij zij een ontmoe ting hadden met het Spaanse ko ninklijk paar. ADVERTENTIE Donderdag 17, vrijdag 18, zaterdag 19 januari, vanaf's moigens 9.00 uur. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG ROTTERDAM EINDHOVEN (ElDEN - GRONINGEN ENSCHEDE AMSTERDAM DE BONNETEP£ EN PANDER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23